Ontwikkeling Schiedam na jaren weer in de lift Buurtbeheer krijgt gestalte in omgeving Alfons Ar insstraat Cheque voor Gedistilleerd Museum tob Chkk£Kinq m Het Vrije Volk SCHIEDAM Informatieborden voor bedrijven FABER Storm stuwt water hoog op m PAGINA 4 ws DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Na lange tijd eindelijk weer groei van inwonertal SCHIEDAM Voor het eerst in jaren is er weer een stijgende lijn waarneembaar in de ontwik keling van Schiedam. Dit blijkt uit een sociaal-geografische schets, die gisteren is verschenen. In het bij na honderd pagina's tellende boek werk wordt onder meer gewag ge maakt van de groei van het aantal inwoners. Na een lange periode waarin sprake was van een forse daling (van ruim 83.000 in 1971 tot 69.383 per 1 januari 1990) is er voor het eerst een groei waar neembaar. Twee weken terug be reikte de stad het aantal van 70.000 inwoners en gezien de voorvarende ontwikkeling van de wijk Spaland zal de groei zich doorzetten tot ongeveer 73.000 in woners. Halverwege de jaren '80 bereikte het aantal inwoners een dieptepunt. Er woonden toen nau welijks 69.000 mensen in Schie dam". Ook ten aanzien van de leef tijdsopbouw is er sprake van een keerpunt ten goede. Gedurende lange tijd nam het aantal kinderen van tot 9 jaar sterk af. Sinds 1986 is deze ontwikkeling naar een po sitieve kan doorgeslagen en groeit deze leeftijdgroep weer gestadig. Opvallend is ook dat het aantal ge boorten in de achterliggende vier jaar fors is toegenomen, waardoor er in 1988 voor het eerst sinds ze ven jaar weer sprake was van een geboorte-overschot. In de tussen liggende periode overtrof het jaar lijkse aantal overledenen steeds het aantal geboorten. De toename van het aantal ge boorten vindt vooral plaats bij vrouwen tussen de 30 en 40 jaar. Het betreft hier voornamelijk uit gestelde zwangerschappen bij vrouwen die aan hun opleiding en ervaring in het arbeidsproces de eerste prioriteit gaven. Mede door de toename van het aantal jonge kinderen veroudert de Schiedamse bevolking minder snel dan in de eerste helft van de jaren '80, Met name de groep 50 tot 64 jaar neemt af. Desondanks is de groep van 50 jaar en ouder nog steeds oververtegenwoordigd en is de ge middelde leeftijd van de bevolking nog steeds hoog. Sinds 1985 is eveneens sprake van een positieve ontwikkeling van het aantal mensen dat zich in Schiedam vestigt. Dat zijn er meer dan de stad de rug toe keren. Voor het eerst in lange tijd trekt Schie dam weer meer mensen aan uit Rotterdam en Vlaardingen, dan dat er naar die gemeente verhui zen. In de achterliggende vier jaar zijn 2173 nieuwe woningen ge bouwd, tegen 650 die vielen onder de slopershamer. Van de nieuw bouwwoningen werd 65 percent gebouwd in het zuidelijk stadsdeel. De wijk Oost had met 23 percent daarin het grootste aandeel. Het aantal eengezinswoningen is geste gen met 16 percent. De werkloosheid blijft zorgen baren. Ondanks de snelle daling in 1989, ontwikkelt de werkloosheid in Schiedam zich minder gunstig dan in de regio. Dit houdt nauw verband met de leeftijdsopbouw van de beroepsbevolking, die een oververtegenwoordiging heeft in de leeftijdgroep 45 tot 64 jaar. Wat betreft de uitkeringsdichtheid per duizend inwoners van 20 tot 64 jaar, springen de wijken Nieuw- land en Schiedam-Oost er in nega tieve zin duidelijk uit. De bevolking met een niet-Ne- derlandse nationaliteit neemt ge leidelijk in omvang toe (van 7,2 percent in 1986 tot 8 percent in 1990). In de oude wijken neemt het aantal niet-Nederlanders steeds verder af, terwijl deze be volkingsgroep zich thans in be langrijke mate concentreert xn de wijk Nieuwland. SCHIEDAM Speciale infor matieborden gaan binnenkort het vinden van bedrijven vergemakke lijken. Acht van deze zogeheten bedrijfsinformatieborden met een plattegrond worden geplaatst langs de invalswegen naar de Schiedam se industriegebieden. Voor de plaatsing van de (reclameloze) bor den is de gemeente een overeen komst aangegaan met een bedrijf uit Ridderkerk. Levering, plaat sing en onderhoud van de borden komen voor rekening van deze fir ma. De plaatsen waar de borden komen te staan zijn vastgesteld na overleg met de Dienst Gemeente werken. Ze worden zo neergezet dat grote vrachtwagencombinaties er gemakkelijk bij kunnen stop pen. Met de plaatsing van de be drijfsinformatieborden wordt een nog ontbrekende schakel toege voegd aan de informatie voor be zoekers van de stad. Enige jaren geleden heeft de gemeente op een twintigtal plaatsen al stadsplatteg ronden neergezet. Recentelijk is ten behoeve van de passanten en recreanten het zogeheten objectbe- wegwijzeringssysteem geïnstal leerd. In dit systeem zijn opgeno men de overheidsgebouwen, be zienswaardigheden en overige bij zondere objecten. SCHIEDAM Vier ton zwerfvuil en afgevallen bladeren zijn gisteren bijelkaar gebezemd door bewoners en kinderen van het blok Burgemeester van Haar- enlaan, Alfons Ariënsstraat eh,. Jan van Zutphenstraat. „Hier mee is een start gemaakt van een brok buurtbeheer," constateerde de toevallig' aanwezige PvdA- wethouder Aad Wiegman tevre den in het bijzijn van de Kerst man en een aantal medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Wiegman complimenteerde de speciale beheergroep die door de bewoners is ingesteld. Zij hebben het initiatief genomen tot de gro te schoonmaakbeurt, die meerde re keren per jaar gehouden gaat worden. „Uw inzet is van groot belang. Er zou anders geen barst van terechtkomen," benadrukte de wethouder. De ONS heeft de bewoners be zems en ander schoonmaakmate riaal ter beschiking gesteld. Om het te kunnen bewaren tot een volgende schoonmaakbeurt, heeft de Woningbouwvereniging Schie dam een kelderkast ter beschik king gesteld. „Bij de start van het buurtbeheer in dit complex, overhandig ik graag de kastsleu- tel aan de heer Henk van Leeu wen," voegde een verheugde di recteur Fenny de Graaf de daad bij haar woord. De familie Van Leeuwen heeft mede de schoon maakactie opgezet. De Kerstman overhandigt de kinderen een cadeaubon als dank voor hun schoonmaakactiviteiten. Aan de wethouder vroeg di recteur De Graaf aandacht voor een opknapbeurt van een speel plaats bij de woningen. Zij haal de ook nog aan dat de flats waar schijnlijk van liften worden voorzien. Aan de schoonmaakactie heb ben gisteren naast zo'n tien buurtbewoners, óók een tiental kinderen de handen uit de mou wen gestoken. Zes van hen kre gen uit handen van de Ker?Wian een speciale cadeaubon. De klei ne plechtigheid werd afgerond met koffie en oliebollen. Vorig jaar is in de Jan Oudegeeststraat en omgeving eenzelfde initiatief van start gegaan. Sindsdien is de buurt aanmerkelijk schoner. SCHIEDAM Een cheque van duizend gulden én enige attributen die zijn gebruikt in het productie proces van Bols Jenever. De heer W. Dirkzwager, voorzitter van de Stichting Nationaal Gedistilleerd Museum, nam het gisteren graag in ontvangst nadat hij de officiële bouwstart had gegeven van het Jumbo Trade Center aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan. Dirkzwager kreeg een en ander overhandigd door de heer W. F. L. Vollering, directeur van de Hol land Manegement Holding, in wiens opdracht het nieuwe han delscentrum wordt gebouwd. De bouwstart bestond uit het met een palenhamer stukslaan van enkele walnoten. Vollering legde uit dat de handeling symbolisch is be doeld omdat er in het verleden en wellicht in de toekomst nog een aantal harde noten gekraakt moe ten worden voordat het centrum volledig functioneert. Om het handelscentrum te rea liseren worden de twee al jaren braak staande betonnen skeletten omgebouwd tot aparte bedrijfs- en kantoorruimte met een vloeropper vlakte van 5300 vierkante meter. Het is een ontwerp van het archi tectenbureau Heuvelhorst, het in genieursbureau Marcus en het aan nemersbedrijf Brusse. Holland Ma negement neemt zelf ongeveer an- derhalfduizend vierkante meter ingebruik voor haar activiteiten iSSIStSS $'Më: Directeur Vol lering kykt toe hoe de heer Dirkzwa ger met een houten hamer enkele noten kraakt. en aanverwante bedrijven, die nu nog zijn gevestigd in de aangren zende oude Bolsgebouwen, De ove rige ruimten worden verhuurd via makelaar Ooms uit Rotterdam. Het nieuwe pand zal omstreeks april gereed zijn. Na de verhuizing naar het nieuwe pand zullen de oude Bolspanden en de voormalige silo worden afgebroken. De rest van het braakliggende gebied wordt ingevuld met luxueuze wo ningbouw. Het moet het 'gouden woonrandje' van het stadscentrum worden. Hëndelstraat i 3131 EK Vlaardingen Tel 010-4355983 fried chicken grill kip hamburgers spare ribs div. snacks maaltijden Iedere dag geopend van 12 00-23.00 uur Malmö smederij Het water van de rivier wordt door de zware stor men hoog op- gezwiept. Ge lukkig voor de bezitters van twee aan het Hoofdplein in Schiedam ge parkeerde au to's waar schuwde gis teren de poli tie de dienst doende ploeg van de brand weer toen de auto's dreig den de Nieu we Maas in te drijven. Als gevolg van de storm bereik te het water een hoogte van 2.60 me ter boven NAP. Er werd een beperkte dykbewaking ingesteld. SS»'# ■5*0.1» ifeö WpiÊËÊm i!^§N &88ES -rx§- PstA Buraemeester ontsteekt verlichting kerstboom SCHIEDAM Burgemeester drs. R. Scheeres eu directeur P.L. A. Cuppens van Sandvik Nederland steken vanavond om 19.30 uur samen de verlichting aan van de kerstboom op de Koemarkt. Traditiegetrouw is de boom geschonken door de Schiedamse vestiging van Sand vik. De festiviteiten rond het aansteken van de verlichting beginnen om 19.00 uur op de Grote Markt met de start van een lampionoptocht. De route gaat via de Hoogstraat naar de Koemarkt. De optocht wordt begeleid door de drumfanfare Harpe Davids. Vanaf 18.30 uur is het mogelijk op de Grote Markt lampionnen te kopen. Na enige samenzang wordt de feestverlichting ontstoken en gaat de optocht via de Hoog straat weer terug naar de Grote Markt. Ontsnapte gedetineerde na achtervolging gepakt SCHIEDAM Na een korte achtervolging is gistermorgen een 28-jarige Schiedammer, na dat hij in de Jozef Israélstraat was klemgereden, door de poli tie gearresteerd. Hij was na een thuisbezoek niet teruggekeerd naar de gevangenis. De man was gesignaleerd in de Van Ho- gendorpstraat en ging er in zijn onverzekerde auto vandoor, via het politiebereau belandde hij weer in de penitentiaire inrich ting. Radio's doelwit van autokrakers SCHIEDAM Uit de cabine van een aan de Nieuw Mathe- neeserstraat geparkeerde vrachtauto is een radio-cassette recorder met een waarde van vijfhonderd gulden weggeno men. De dieven sloegen een zij ruit in. In de Korte Singelstraat ging eveneens de ruit van een personenauto aan diggelen. Ook hier ging het om de radio, die een waarde heeft van zeshon derd gulden. Kranslsqging door Expogé voormalig Verzet SCHIEDAM Leden van de afdeling Schiedam van de ver eniging Expogé Voormalig Verzet leggen morgenochtend om 10.00 uur een krans bij de geenkplaat in de hal van het politiebureau aan het Bijdorpplein. Dat ge beurt ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan van de vereniging. Uitsluitend volgt in de aula van het Stedelijk Museum een ont vangst door het gemeentebe stuur, waar burgemeester drs, R. Scheeres de jubilerende afdeling zal toespreken. Dansen en beweqon in centrum De Erker SCHIEDAM In samenwer king met de Nederlandse Hart stichting houdt het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, zondag een dans- en beweeg- dag. Groepen, die in De Erker actief zijn met jazzballet, volks dansen, karate, stijldansen, showconditietraining en zelfsver- dediging verzorgen demonstra ties. Naast het optreden van de eigen groepen verzorgt Patricia Verburg, docente dramatische expressie, een demonstratie acro batiek. Ook aan kinderen is ge dacht Van 13.00 tot 15.00 uur kunnen ze deelnemen aan kinde- renspelen. De toegang is gratis. Utile Dulci speelt 'Plaza Suite SCHIEDAM Een hotelka mer speelt de hoofdrol in het blijspel 'Plaza Suite' van Neil Si mon, die het publiek op luchtige wijze laat kennismaken met vele absurde situaties. Zoals een bui tenechtelijke relatie van een ou dere man met zijn secretaresse, een beroemde filmproducent die jeugdherinneringen ophaalt met een vroegere jeugdvriendin en een welgesteld joods echtpaar dat hun enige dochter zal uithu welijken. Aanvang 20.00 uur op zondag 16 december in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Toegangsprijs 10 gulden: pas houders 7,50 gulden. Jacobus Wieman met pappen in Teerstoof SCHIEDAM 'Kistje, kistje, kistje', is de titel van een mee speelvoorstelling voor kinderen van 3 tot 8 jaar op 15 december van het poppentheater Jacobus Wieman. Koos, de poppenspeler, komt op met twee kistjes die na tuurlijk niet leeg zijn. Néé, daar zit van alles in: muziek, dieren en een heleboel gezelligheid. Aanvang 14.00 in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Toegang vijf gulden. I» J*/* |-&X t* lipf I t if (INGEZONDEN MEDEDELING! (INGEZONDEN MEDEDELING) CAOS«JBöSTRMT© VLAARDKGENTEL 010-4343096 t *t •if s*»1 -lT rdi*£k\ >1A Jf* .<>4 1 f<S "H T.' ■A «7 '$Z jj,iiLJj .l •#*M- -»>

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1