Groei thuisbezorging warme maaltijden Opnamen Kerst-show op Media Markt in WTC 'KIJK.... TANTE TROELA tropdas is meer dan zomaar een kledingstuk' F ChkksKlnq Het Vrije Volk SCHIEDAM Hani* UNIEKE EXPOSITIE IN BIBLIOTHEEK VAN ROTTERDAMSE BEDRIJFSDASSEN Milieucursus bij Vrouwen Vormingswerk Boerderij gesloten i"<TAs DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 Door Rein Wolters CHIEDAM In 1989 zijn in Schiedam bij ouderen ruim vieren vijftigduizend warme maaltijden thuisbezorgd. Ten opzichte van 1988 is dat een toename van vijf tien percent en een direct gevolg van Ie toenemende vergrijzing van de stad. Met uitzondering van ie zondag worden de maaltijden iedere dag aan huis gebracht. Vrij willigers rijden de maaltijden uit tover dertien vaste routes door de stad, waarvan er drie voeren door het noorden en tien door de overi ge delen van Schiedam. De bereiding van de maaltijden geschiedt in de keukens van het verpleeghuis DrieMaasStede, Huize Frankeland en het Schieland-Zie- kenhuïs. De dagelijkse gang van- zaken wordt gedragen door een goed geoliede organisatie, die voor een flink: deel rust op de schouders van vrijwilligers. Ondanks iet klare gegeven dat de maaltijdvoorziening goed draait, hangen er boven de organi satie toch dreigende wolken. Deze worden vooral veroorzaakt door de groeiende vergrijzing. Beslist nkbaar is dat het aantal dage lijkse maaltijden in de komende jaren fors zal toenemen. Naast dit probleem speelt ook het onvol doende beschikbaar hebben van vrijwilligers voor de bezorging van de maaltijden. Een en ander staat vermeld in het jaarverslag 1989 van de Stich ting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam (SGOS), Het zestig pagi na's tellende boekwerk geeft een uitstekend inzicht in de talloze ac tiviteiten die onder de paraplu van de SGOS ontplooiing krijgen. In het dienstencentrum De Vier Molens voldoet het project 'open tafel', maar het houdt niet over. Gemiddeld 25 personen gaan op doordeweekse dagen aan tafel voor het nuttigen van een gezamenlijke maaltijd. Ondanks het matige re sultaat is voorlopig besloten in an dere wijken de uitbouw van 'open tafels' niet na te streven totdat zich een gelegenheid voordoet waarbij de realisatie een goede kans van slagen heeft. Uit het jaarverslag blijkt ook te vredenheid voor de wijze waarop het Gilde Nieuwe Waterweg' een plaats in de samenleving heeft ge kregen. Het Gilde kreeg gestalte door een initiatief tussen de orga nisaties voor ouderenwerk in Maassluis, Vlaardingen en Schie dam en is opgezet om ouderen vanaf 50 jaar in de gelegenheid te stellen tot het overdragen van de kennis en ervaring die zij in het leven hebben opgebouwd. Kenmer kend voor het Gilde is dat de acti viteiten informeel en belangeloos worden uitgevoerd. Het betreft uit sluitend de overdracht van kennis, dus niet het verrichten van werk zaamheden of klussen. Zorgen meldt de SGOS over de verschuiving van de hulpverle- ningsgrens als gevolg van een strakker en zuiniger overheidsbe leid. Dit is met name merkbaar in de Heijermansflat, een woontus- senvoorziening met 159 apparte menten in Schiedam-Noord, Ten behoeve van de bewoners van deze flat staat een maatschappelijk wer ker ten dienste. Hij geeft, naast de organisatie van het 24-uurs be waakte alarmeringssysteem, aan de bewoners im-materiële steun en- begeleidt. hen in problematische si tuaties. „Het afgelopen jaar deden méér bewoners vaker een beroep op hem, omdat het aantal oudere f bewoners in de flat toeneemt en daarmee de verzorgingsbehoefte. In navolging van het overheidsbe leid is te merken dat de hulpvraag verschuift van de tweede naar de eerste lijn Er is meer vraag naar eer completer thuishulp-pakket. De hulpvragen 's nachts en in het weekeinde nemen toe. Het vermes gen van bewoners om elkaar té helpen neemt af," signaleren de schrijvers van het jaarverslag. l m \yj\ f i ROTTERDAM Een kijkje in de keuken. Zo omschrijft Stads TV Rotterdam de mediamarkt die morgen wordt gehouden in het World Trade Center (WTC) aan het Beursplein in Rotterdam. De kij kers van Stads TV kunnen die dag niet alleen met eigen ogen aan schouwen hoe televisie wordt ge maakt, maar er ook zelf aan mee doen. Naast Stads TV werken een groot aantal bedrijven en instellin gen mee die met media te maken hebben. „Er komt heel wat bij kijken voor een programma op de televi sie komt," vertelt Eva Rijsdijk, die de organisatie van de mediamarkt in handen heeft. „Deze dag moet gezien worden als een soort open huis waarin de Rotterdamse me dia, zoals Stads TV en de ACR-ka- belkrant van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, zich pre senteren. Alles is voor het publiek toegankelijk, de repetities en de echte opnames. Echt een kijkje achter de schermen dus." Stads TV-eindredacteur Laurens Borst is het daarmee eens: „Onze normale studio is te klein om ie dereen te laten meekijken. Daar om is gekozen voor de grote ruim te van de beurs. We hebben de grote toegangshal en de Rotterdam Hall tot onze beschikking. Daar zijn mogelijkheden te over om het publiek te tonen wat we doen." Om twee uur beginnen in de Rotterdam Hall de repetities voor de grote kerstshow van Stads TV. „Yvonne Keeley en Ronald Vonk presenteren de show waarin onder meer interviews zijn opgenomen met bokser Regilio Tuur, mode ontwerper Theo Sijthoff en Vrije Volk-moderedactrice Matjan Meij er," vertelt Borst. „De kleding voor de feestdagen wordt om half acht getoond in een modeshow, verzorgd door Theo Sijthoff. Voor een extra feestelijk tintje zorgen diverse artiesten zoals Lenny Kuhr, Dunja, Rob Janszen en het Jefferson Gate Quartet. Het wordt eigenlijk één groot festijn." De repetities voor de kerstshow duren ot vijf uur. De echte opna mes zijn tussen acht uur en half den. Behalve de kerstshow kan het publiek ook d*» repetities en de directe uitzending van het dage lijkse nieuws van Stads TV bijwo nen. Tijdens de activiteiten van Stads TV in de Rotterdam Hall is er in de beneden-hal van het WTC van alles te beleven bij Rotterdam se bedrijven die iets met media te maker hebben. Zo showt het ge meentelijke Energiebedrijf (GEB) de technische kanten van het vak. Zij tonen bijvoorbeeld wat het GEB moet doen oin beeld op het scherm te krijgen. Het GEB ver- •orgt de kabelaansluitingen in de huiskamer. Rotterdam Waterstad presen teert zich met 'toppers' uit dit toe ristische troetelkindje van Rotter dam, zoals Tropicana en de Euro mast. Ook de vertegenwoordigers van de Rotterdam Pas en de Rot terdamse VVV zijn aanwezig. Op het podium in de hal kunnen de bezoekers meedoen aan de Rotter dam Kwis, gepresenteerd door Hans Magito van de stichting Rot terdam Waterstad. „Alles is op Rotterdam gericht," vertelt Eva Rijsdijk. „Zo komen er bijvoorbeeld vier spelers van Feyenoord. Ik weet nog niet pre cies welke maar ze komen in elk geval. Daar gaat het om." Ook aan de kleine Rotterdammeitjes is ge dacht. Voor kinderen zijn spelle tjes opgesteld in de hal, er staan kraampjes met hapjes en drankjes en er is overal informatie te krij- - gen over wat er achter de scher men gebeurt van de verschillende instellingen die iets met Stads TV hebben te maken. Vrijdag 21 december, vanaf 14 uur repetities, live optredens en tv-opnamen tot 21.30 uur, Stads TV Media Markt, WTC Rotterdam, Toegang vrij. ^,'V - «v 'v' fcWaJa» i 9 «sv sb t ««StgMtew 'it'f'mno n i k/JiBWStf )Oth lid - Een klein stukje van de identiteit van het gelegenheids Kerstvrouwtje ging gisteren in het filiaal Nieuw- land van de gemeentebibliotheek verloren. Een aantal kinderen dat kwam luisteren naar het verhaal 'Het rode paüje' herkenden in het vertellende Kerstvrouwlje tante Troela van een paar weken eerder. Die rol werd toen door Magda Meijer vertolkt in een kindertoneelstuk dat zich afspeelde in het wykcen- trum De Erker. Vandaar dat gisteren weerklonk „Kijk, het Kerstvrouwtje is tante Troela." Het voorlezen in vier filialen van de bieb is gisteren overigens een succes geworden. In filiaal Zuid (zie foto) zag het daar nog niet naar uit. Slechts drie kinderen kwamen luisteren. „Maar in ieder volgend filiaal nam het aantal kinderen toe. Het drukst was het in het filiaal Noord. Daar zat de voorleeshoek voor met kinderen en moeders. Volgend jaar doen we het zeker weer," aldus Magda Meijer. Aad van der Steen (links) en Beer Ou werkerk: „Dat saaie donker blauw geeft ie mand zo'n duf hoofd." Door Natascha Kayser ROTTERDAM Containerbedrijven hebben doorgaans degelijke, een beetje 'bonkige' stropdassen. Advocatenkantoren en banken hebben keurige gedistingeerde stropdassen voor hun relaties. Elk zichzelf respecterend bedrijf heeft wel een speciaal voor hen ontworpen das. Meer dan honderd van zulke dassen zijn sinds gisteren te zien in het filiaal Visserijplein van de Rotter damse Gemeentebibliotheek onder de naam 'Rotterdam de das omgedaan'. „Als je op een receptie komt kun je vaak aan de das zien van welk bedrijf iemand komt of bij welke club hij hoort," vertelt stropdassenontwerper Beer Ouwerkerk. „Een stropdas is dan niet meer zomaar een kledingstuk, het is een visitekaartje. Er schuilt een hele wereld achter en blijkbaar leeft dat toch onder de mannen die regel matig een das dragen van het bedrijf waar ze werken." Bedrijfsdassen, in Rotterdam alleen al zijn er zo'n duizend in roulatie, zijn in ae loop der tijd een cultuur op zich gaan vor men. Er zijn dan ook duidelijke trends is te zien. „Er is een soort wave in de dassenmo- de. Als bedrijf A streepjes kiest, dan wil be drijf B ineens bolletjes om de concurrent met de streepjes te prikkelen. Dan is dat de trend," legt Ouwerkerk uit. „Een ander voorbeeld is de plaatsen waar het logo van het bedrijf moet komen. Er zijn van die golfbewegingen waarbij ie dereen ineens het plaatje bovenaan de das wil hebben en dan plots onderaan. Maar ze hebben allemaal gemeen dat ze, ïegen van de tien keer, zo'n saaie donkerblauwe das willen. Daar wordt je gek vanl Iemand krijgt zo'n saai hoofd door dat donker blauw. Door een frisse kleur ziet driedelig grijs er ineens heel anders uit, neem dat maar van mij aan." Aad van der Steen, van het bibliotheekfi liaal Visserijplein waar de stropdassen als eerste te zien zijn, is de initiatiefnemer van de tentoonstelling. „We hebben er heel be wust voor gekozen niet zomaar een strop- dassententoonstelÜng op te zetten," zegt hij. „We wilden het beperken tot de bedrijfs- en 'clubdassen van Rotterdam. Het logo en het bedrijf zijn dan heel belangrijk." Er zijn niet alleen dassen te zien. „Al leen van die anderhalve meter lange stukjes stof, inderdaad voornamelijk donkerblauw, laten zien zou wel erg saai zijn," meent Van der Steen. „Om zaken duidelijker te stellen is er een videofilm waarin het hele proces van stropdassen wordt gevolgd. We laten daarin van begin tot eind zien hoe de strop das voor het familiehuis van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek tot stand is gekomen." Het eerste exemplaar van deze bijzonde re das werd gisteren in de bibliotheek aan de Rösener Manzstraat uitgereikt aan de grote promotor van het familiehuis: Lee To wers. „De stichting Vrienden van de Pijp heeft de opdracht gegeven voor de das en de zaak betaald. De opbrengst van de ver koop van die das gaat naar de Dr. Daniel den Hoed Kliniek," zegt Van der Steen. „Het is een unieke das en nog voor een goed doel ook. De videofilm bij de expositie komt heel goed overeen met de opening." Op de zaterdagen staat er bovendien een stand waar mensen kunnen leren dassen knopen en waar bijzondere dassen te koop zijn. In het filiaal Visserijplein, en later in de hoofdvestiging aan de Hoogstraat, is ook het •wedstrijdformulier voor de dassen-ontwerp wedstrijd te krijgen, de sluitingsdatum voor de wedstrijd is op 23 maart. Het winnende ontwerp (het moet te maken hebben met Rotterdam en uit. te voeren zijn in maxi maal zes kleuren) vordt gemaakt en is voor ƒ17,50 te koop bij de VVV. „Het moet wel een gekke das zijn," adviseert Beer Ouwer kerk. „Van die saaie conservatieve dassen zijn er al meer dan genoeg." De expositie in het filiaal Visserijplein van de Gemeentebibliotheek Rotterdam is op de normale openingstijden van de bibliotheek te bezoeken. Daar loopt de tentoonstelling door tot en met 26 januari. Van 2 februari tot en met 30 maart zijn de stropdassen te bezichtigen in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat, SCHIEDAM Over actuele mi lieuproblemen handelt een specia le cursus die vanaf volgende maand gedurende zes dinsdagoch tenden wordt gegeven door het Vrouwen Vormingswerk Schiedam in het Vrouwencentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. In lichtingen en aanmelden via tele foonnummer 4263359. Hündelstraat 1 3131 EK Vlaardingen Tel. 010-4355983 fried chicken grill kip hamburgers spare ribs div. snacks maaltijden Ieders dag geopend van 12 00-23.00 uur MOOI WARM PsJJU>1 smeden j f)L Kerstbal in De Erker SCHIEDAM - In wijkcen trum De Erker in Schiedam wordt op zaterdag 22 december een groot kerstbal voor jong en oud gehouden. De entree be draagt £5,- en de kaartjes zijn in de voorverkoop verkrijgbaar cot uiterlijk vrijdag 21 decem ber tot 10 uur 's avonds. Op zondag 23 december is er een groot kerstdiner van 13.00 tot 18 00 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar tót uiterlijk don derdag 20 december tot 10 uur s avonds. Belangstellenden kunnen contact opnemen met De Erker, tel: 4.26.77.67, Poppen in Teerstoof SCHIEDAM 'De dansende vogel' is de titel van het pro-' iiramma dat poppenspeelstef •Erica Bürgeijon zaterdag om 14.00 uur in theater De Teer- t'stoof brengt voor kinderen van' 5 tot 12 jaar. Toegang vijf gul» den. Afrikaanse regenmaker SCHIEDAM 'De regenma ker' is de titel van een Afri kaans epos dat Johannes Kemp- kens zaterdag vertolkt in het theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. In een vaak spannende en altijd boeiende vertelling verhaalt hij over de lotgevallen van Adriaan Bos chier die op 16-jarige leeftijd het oerwoud introk met enkel een mesje, een zakje zout en een deken. Aanvang 20.30 uur. Schiespoordag in frsai kerstlicht SCHIEDAM De models poorvereniging Schiespoor houdt op zaterdag 22 december een open dag in het clubhuis aan de Westerkade 21. In ver band met de feestedagen heb- 1 ben de leden de stad rond hun verenigingbaan feeëriek ver licht, met als trefpunt een echte kerstmarkt op het Stadhuis plein met een echte kerstboom. Men kan terecht van 10.00 tot 16.00 uur. Ruilbeurs SCHIEDAM Verzamelaars van munten, enveloppen, prent briefkaarten, sigarenbandjes, eerste dag enveloppen en strjp- hoeken kunnen op zondag 23 jèqember terecht op" een ruil-? Ëeurs in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuws famlaah 766.1 'Aarivan 1' uur. De toegang is gratis. Zingen en swingen SCHIEDAM Traditiege trouw verzorgen de Sehiedamse Theaters in het laatste donkere weekeinde voor Kerstmis een boeiende muziekavond. Dit jaar is gekozen voor het swingende muziek-spektakel 'Jeans', De groep brengt een beproefde for mule met meer van zeventig tophits uit de roemruchte jaren '40, '50 en '60, dat ze in adem benemend tempo zingen en dansen. Aanvang op zaterdag 22 december om 20.15 uur. Toegangsprijs 27,50. Pashou ders 24,50. Festival of Lessons and Carrols door Anlmato SCHIEDAM Animato, Vlaardingen geeft zaterdag een kerstconcert in de Hervormd^. Dorpskerk aan het Noordeindt in Schiedam-Kethel. Het pro gramma bestaat uit 'A Festival, of Lessons and Carrols'. Een dergelijke feestelijke viering wordt al meer dan veertig jaar in adventstijd gehouden in de King's College Chapel in CanF bridge (Engeland). De viering, destijds bedacht door de toema- lige deken van King's College E.M. Miller-White, bestaat uit bijbellezingen,1 afgewisseld met* liederen en gezangen. De bijbel lezingen worden verzorgd door dominee Hans Mudde uit Den Haag. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Kaarten zijn verkrijg-^ baar bij de VVV Vlaardingen de koorleden en in de kerk voordat het concert om 19.45 uur begint. SCHIEDAM -- De kinder boerderij en de heemtuin in het Prinses Beatrixpark zijn op le Kerstdag gesloten. Op de 2e Kerstdag en nieuwjaarsdag zijn ze beide geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Er is dus volop de gelegenheid om ook in de laat ste dagen van dit jaar een frisse neus te halen en te kijken hoe dieren en planten de wintertijd doorbrengen. Kinderen van 10 tot 15 jaar zijn tijdens de kerst vakantie van harte welkom om te assisteren bij het verzorgen van de dieren Er zijn tal van klusjes waarbij de medewer kers van de kinderboerderij best een helpende hand kunnen gebruiken. Te denken valt met name aan het schoonhouden van de dierverblijven en het buitenterrein. Inlichtingen vooraf zijn verkrijgbaar via te lefoonnummer 4707844. 1êr E &.*r '^rf1 O'- SA i .:?JW J-Ujj V. (INGEZONDEN MEDEDELINGEN) (INGEZONDEN MEDEDELINGEN) H wen CAILENBURGSTRAAT80 VLWflOWGEN - TEL 0104343096 1 k VI tC A r .v bi. l

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1