Sch edam voelt Kerstpakketten kwamen met de arrestee niets voor andere winkeltijden 1 Lintje voor vijftien Schiedamse spuitgasten Weg met de walgelijke Bennie Vrede-musicals Herbouwde Palmboom maalt vermoedelijk over anderhalfjaar let Vrije Volk SCHIEDAM Raad heeft laatste woord, maar winkeliers voelen niets voor experiment Stadsbestuur voortaan alcoholvrij ws PAGINA 4 VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Het doek over andere winkeltijden lijkt in Schie dam te zijn gevallen. De stad wijst een experiment met variabele ope ningsuren definitief van de hand. Burgemeester Reinier Scheeres is in zijn uitspraken vrij duidelijk. Ook nadat gisteren in de Tweede Kamer tussen de PvdA en het CDA een compromis is bereikt over het uitsluiten van winkelen op zondag. „Voor ons maakt dat geen ver schil," zei Scheeres gisteravond desgevraagd bij een bezoek aan de Noordmolen „Schiedam heeft geen draagvlak voor andere win keltijden. In een in opdracht van het gemeentebestuur gehouden on derzoek is dat overduidelijk geblekenJ'Ruim twee jaar geleden is Schiedam samen met Hilver sum, Joure, Borselen en Keppel aangemeld voor het houden van een experiment met andere win keltijden, Binnen deze regeling zouden de winkeliers zelf mogen bepalen op welke 52 uren per ze ven weekdagen zij hun deuren wil len openen. In Schiedam groeide hiertegen al direct grote bezwaren. „De huidige openingstijden zijn ruim voldoende om inkopen te kunnen doen," vertolkte Chris Coppens vanmorgen namens veel van zijn college-winkeliers van de Hoogstraat. Hij noemt de recente wijziging van het voorstel: „Een Maij-Weg- gen effect, dus weer iets uitprobe ren." En verder: „Ook dit voorstel is overtrokken en heeft evenmin een draagvlak. Voor de consument zullen andere winkeltijden alleen maar verwarrend werken, zeker in een winkelstraat als de onze." Als voorbeeld geeft hij: „Als je nu de Hoogstraat doorwandelt, dan zijn alle winkels geopend. Bij va riabele winkeltijden zou het kun nen zijn dat je 's morgens naar de bakker moet en *s avonds naar de drogist of het modemagazijn. Nu loop je in één keer naar alle win kels en doet alle boodschappen, Dit geldt niet alleen voor onze winkelstraat, maar voor elke willekeurige."Burgemeester Scheeres benhdrukt dat Schiedam weliswaar staat aangemeld voor deelname aan het experiment, maar dat er een clausule is inge bouwd die het mogelijk maakt om de aanmelding weer in te trekken. Naar zijn stellige verwachting zal dit na behandeling in eerst de raadscommissie voor Economische Zaken en vervolgens de gemeente raad zeker gebeuren. Toch houdt hij een slag om de arm. „Je weet natuurlijk nooit hoe het in de ge meenteraad uitpakt. Ik heb begre pen dat enkele politieke partijen toch wel voelen voor een experi ment met andere openingstijden van de winkels." Scheeres benadrukt dat aan an dere openingstijden (dus volstrekt niet meer dan 52 uren per zes werkdagen) ook andere haken en ogen zitten. Hij doelt met name op de personele invulling en de tegen stand van de vakorganisaties om hun leden op andere tijden te la ten werken. Men vreest dat met name het sociale- en maatschappe lijk leven van winkelpersoneel da nig in de knoop zal raken. Het personeel en de bewoners van hui ze Frankeland lie pen er gistermor gen voor uit. Voor de deur van hun werk- en wooncen- trum was per arre- slee de Kerstman gearriveerd. Hij had eerst nog een rondrit door het stadscentrum ge maakt en vestigde daarmee de aan dacht op zijn be zoek aan Franke land. De 325 mede werkenden van het centrum werden door de Kerstman bedacht met een pakket. Voor de be woners bracht hy bonbons mee. Van daag ontvangen al le achthonderd be woners en gebrui kers van Franke land als extra geste nog een kerststuk je- Burgemeester Scheeres (midden met bril) had het er gisteravond maar druk mee. Hij reikte .vijftien on derscheidingen uit aan jubileren brandweerlieden. Er staan er oveigens maar veertien op de foto. SCHIEDAM Burgemeester drs. R. Scheeres heeft gisteravond vijftien onderscheidingen uitge reikt aan brandweerlieden. Ze kre gen hun medaille met oorkonde voor hun langdurige trouwe dienst aan het Schiedamse korps. De plechtigheid vond plaats in het stadhuis aan de Grote Markt. Er zijn twee soorten medailles uitgereikt. De eerste betreft een medaille met oorkonde toegekend door Hare Majesteit de Koningin voor vrijwillige brandweerlieden met 10 jaar vrijwillige dienst of een jaarteken met oorkonde voor 15, 20, 25 of 30 jaar vrijwillige dienst. De tweede onderscheiding wordt toegekend door de Konink lijk Nederlandse Brandweer Ver eniging (KNBV) en de' Nederlandse Vereniging ,van Brandweer Com mandanten (NVBC), die zowel uit- gereikt worden aan de beroeps- als aan de vrijwillige brandweer voor langdurige trouwe dienst voor 1214, 20, 25,30, 35 en 40 jaar.-' De onderscheidingen zijn uit ge reikt aan: J.M. Mulder, Burge meester van Haarenlaan 570 (10 jaar vrijwilliger). H.A. van der Steen, Rozenburgsestraat 29a en A.G. van Hagen, Amalia van Solmststraat 25a (15 jaar vrijwilli ger). P.W.A. Damen, Hoefsmidstraat 16 en W.L.J. Vogel, Volkerakstraat 10 (20 jaar vrijwilliger en 20 jaar NVBC). E.A. Rissema, Albarda- straat 16; E. van Maanen, Kool zaadakker 6; J.A. Daemen, Da Cos- tastraat,6; C.J. van der Poel, Edis- onstraal 55a;yM.K. van der Ent, Burgemeester Knappertlaan 193b; R. Zonneveld, Lisztplein 210; J. de Reuver, Beierlandsestraat 41 en A.J. van Eijk, Josef Oreliosingel 239 (allen medaille NVBC voor 1214 jaar trouwe dienst. -F. Schukken, Chopinplein 100 en Th.J. Janssen, Heinsiusstraat 21 (medaille NVBC voor 25 jaar trouwe dienst). A JJ' b 1 SCHIEDAM Met ingang van het nieuwe jaar geeft het stadsbe stuur het voorbeeld tot het drin ken van minder alcohol. Op recep ties van het gemeentebestuur zul len alcoholvrije en -arme drankjes nadrukkelijker worden gepresen teerd, dan tot nu toe het geval was. Er zal een ruimer aanbod van dergelijke drankjes aanwezig zijn. Burgemeester en wethouders van Schiedam haken met dit be sluit in op de regionale en landelij ke voorlichtingscampagnes, zoals Rij Alcohol Vrij, die begin deze maand is gestart. Ook in Schiedam wordt aan de campagne meege werkt, onder andere door de poli tie die grote hoeveelheden affi ches, brochures, stickers en derge lijke verspreidt. Aan het eind van januari verschijnen er weer affi ches op de stads-mupi's. Intern heeft de gemeente al een begin gemaakt met haar goede voornemen. Onlangs kregen de ambtenaren op de maandelijkse secretarieborrel informatie aange boden over de gevolgen van alco hol in het verkeer. Bij deze gele genheid was een rijke schakering van alcoholvrije drankjes aanwe zig. De vloeide voort uit een initia tief van de afdeling Sociale Zaken en Volksgezondheid. De eerste gelegenheid, waarop het college hun alcoholmatigings- beleid willen tonen, is de nieuw jaarsbijeenkomst op 5 januari in De Korenbeurs. Overigens blijft het mogelijk om bij feestelijke aan gelegenheden alcohol te nuttigen. SCHIEDAM De herbouw van molen De Nieuwe Palmboom ver loopt uitstekend. Burgemeester Reinier Scheeres stak hierover gis teravond in zijn functie van voorzitter van het Comité Her bouw De Palmboom voor een select gezelschap de loftrompet. Met name de financiering van het herbouwwerk verloopt buitenge woon voorspoedig. Door het be drijfsleven is al ruim een half mil joen gulden aan De Nieuwe Palm boom bijgedragen. „Hierdoor staat het vast dat ook de molenkap en het wiekenkruis gerealiseerd kunnen worden," sprak Scheeres verheugd. Hij voeg de er nog aan toe dat De Nieuwe Palmboom in september 1992, ge heel volgens schema, zal draaien en malen. De weg die de molen bouwers hebben moeten bewande len, was in eerste instantie een moeilijke en een van tegenslagen. Zo bleek bijvoorbeeld de fundering van het historische bouwwerk bij de brand aan het begin van deze eeuw fors te zijn aangetast. Met als gevolg een forse en dure ingreep die niet was ingecalculeerd. „Daar schrokken we best van, maar de tegenslag is aardig opge vangen," memoreerde Scheeres. Hij stak een veer op de eigen hoed door te zeggen dat een kwart van de benodigde twee miljoen gulden is bijgedragen door de gemeente Schiedam. „Maar er is ook ontzet tend veel steun gekomen vanuit de bevolking en het bedrijfsleven," verwees de burgemeester onder meer naar de 'honderdgulden- steentjes' die zijn ingemetseld. Een andere fase is de inrichting van het bovenverdiepingen van De Nieuwe Palmboom tot museum. Hiervoor is 550.000 gulden nodig. „En dat geld is er bij lange na nog niet," erkende Scheeres. „Maar het Anjerfonds heeft als eerste een aanzet gegeven van 50.000 gul den," dus het begin is er. Ook an dere fondsen zijn en worden bena derd voor een bijdrage, waaronder de Europose Commissie. Scheeres zei te verwachten dat het Europse fonds, dat is ingesteld voor het revitaliseren van gebie den die zijn getroffen door het ver dwijnen van de scheepsbouw waartoe Schiedam behoort bij uitstek geschikt is voor het ver strekken van een bijdrage. „Een deel van de bijdrage kan gebruikt worden voor het bevorderen van het toerisme naar onze stad en daar is het rrtolenmuseum weer onderdeel van." SCHIEDAM Op weg naar het verre Friesland. Op zoek naar het geheim van de staartklok. Op de hoogte van het gevaar. Op de hie len gezeten door de boef met zijn geheimzinnige blonde chauffeuse, waarvan de kleuren van de ogen achter het donker glas van de zon nebril verborgen blijft. Op hoop van zegen. Kinderen van de groepen 7 en 8 van basisschool De Regenboog waanden zich voor even in Holy- wood. Ze maakten in de afgelopen weken hun eigen videofilm; Het Geheim van de Staartklok. Alles deden de 10, 11 en 12 jarigen zelf: ze schreven het script, deden de regie, de cameravoering en al het acteerwerk. Allemaal kleine Ste ven Spielbergjes, Jan de Hondjes, Patrick Swayzetjes en Kim Basin- gers, in spé. „Die kinderen zitten normaal altijd achter de tv. Als je ziet wat voor een rotsooi ze voorgeschoteld krijgen, zo fantasieloos allemaal," beweert Karin Heuvelman, educa tief medewerkster van de Schie damse Theaters die samen met Frans van Dijk (consulent audio-vi- sueel van het Steunpunt Kunstzin nige Vorming in Vlaardingen) het Speelfilm Project begeleidt, „Door zelf met film bezig te zijn leren ze die tv-troep misschien een beetje doorzien. Door met kunst bezig te zijn komen kinderen met wat meer fantasie in de wereld te staan. Het heeft zeker ook iets the rapeutisch." „In het begin wilden de kinde ren alleen maar hun favoriete tv- series naspelen. Ik moest ze aan hun verstand te brengen dat dat niet kan, omdat wij geen budget van 20 miljoen hebben om stunts, achtervolgingsscenes e.d. te doen. De eerste verhalen waarmee ze op de proppen kwamen zaten alle maal boordevol actie en sensatie, zonder een fatsoenlijke spannings boog. Dus daarmee hebben we ze een beetje geholpen. Ik heb ze uit gelegd dat het verhaal iets aller- daagser moest worden. Maar er zit toch wel een achtervolgingsscène in hoor." „Veel scholen doen van die wal gelijke Bennie Vrede-musicals: kant en klare stukken met teksten die niet uit te spreken zijn voor kinderen. Dan krijg je ook zo'n hiërarchie de één heeft een glansrol, de ander mag de kerst boom spelen. Nee, de kinderen moeten erbij betrokken raken, daarom een zelf verzonnen ver haal met eigen teksten en per toer beurt de camera, de regie, het klapbord en het schrijven (het bij houden van de shots) doen, zodat iedereen iets doet, zich belangrijk en verantwoordelijk voelt." Geheim In dit verhaal is een schrijver bezig met een boek over Friese staartklokken, maar het ontbreekt hem nog aan een speciale Friese stamboom. Zijn zoon komt de stamboom op het spoor, als hij voor zijn spreekbeurt over Friese üv Kinderen van De Regenboog waanden zich voor even in Hollywood staartklokken in de bibliotheek aan het neuzen is. De geheime stamboom ligt in een staartklok in het verre Friesland. De uitgever van de schrijver wordt hoe langer hoe ongeduldiger en dreigt de op dracht in te trekken. Een paar boeven zijn de stamboom ook op het spoor gekomen en willen die bemachtigen om daarmee de schrijver te chanteren. Het zoontje gaat met een paar vriendjes in een axi naar Friesland, gevolgd door het kleinste boefje dat men ooit ge zien heeft, Een achtervolgingsscè ne volgt; de taxi voorop, daarach- teraan het boefje met zijn chauf feuse in een originele Citroén Traction Avant uit 1953. Het project heeft in totaal acht weken in beslag genomen. Iedere week een dagdeel onder begelei ding van Karin Heuvelman en/of Frans van Dijk, en de rest met de onderwijzer. Bij de voorbereiding hebben de kinderen de film 'Mijn Vader Woont in Rio' als voorbeeld bekeken aan de hand van een aan tal gerichte kijkopdrachten: ze moesten letten op de opbouw van het verhaal, de acteerprestaties, het camerawerk en het aantal shots. Vervolgens hebben de leer lingen onder leiding van hun leer kracht het onderwerp van de film gekozen het verhaal gemaakt, en met behulp van de consulenten het draaiboek geschreven. De consu lenten verzorgden lessen in onder andere acteren voor de camera, opname techniek, rolinleving, en gaven de kinderen instructies voor de camerabediening, regie, klap bord en het schrijven. Lekker Karin Heuvelman: „Het is niet de bedoeling dat de leerkracht pas sief kan toekijken. Anders krijg je dat ik ze eens in de week een och tendje vermaak en de docent ze lekker even kwijt is, maar zo werkt dat niet. In onze kunstzinni ge vormingsprojecten willen we enerzijds kinderen bekend maken met theater en film, anderzijds willen we de leerkrachten op het gebied van kunstzinnige vorming zodanig stimuleren en oegeieiden dat zij in het vervolg zelf met ver schillende werkvormen uit de kunstzinnige vorming aan de slag kunnen binnen hun klas. Er zijn zulke enorme drempels bij mensen om naar het theater en in iets mindere mate om naar de film te gaan, laat staan om er zelf aan deel te nemen. Wij willen die drempels wegnemen. Je moet bij kinderen beginnen, zodat ze geïn- teressserd raken en hun ouders in teresseren." De film, die zo'n twintig minu ten duurt, zal in juli vertoond wor den op een speciaal filmfestival in theater De Teerstoof, samen met drie andere films van de basis scholen de Ouverture, Albertus Magnus en de Van Lieflandschool. Met die vertoning in het vooruit zicht doen ze beter hun best, want de verschillende scholen willen niet voor elkaar onderdoen. Inbrekers halen woning overhoop SCHIEDAM Door verbre king van een achterdeur heb ben inbrekers zich gistermid dag de toegang verschaft tot een woning aan de Tjotter. Zij haalden het hele huis overhoop en gingen er vandoor met siera den en een televisie. Als gevolg van de grote puinhoop is het onderzoek vandaag voortgezet. Dronken automobilist door politie-afzetting SCHIEDAM Een zwaar onder invloed verkerende 36-ja- rige Rotterdammer is gister avond op de Horvathweg dware door een afzetting van de poli- tie gereden. Hij was niet meer in staat te blazen in een adema- J nalyse-apparaat en moest naar de politiearts voor het afnemen van een bloedmonster. De man 1 werd met nog zestien anderen aangehouden tijdens een grote alcoholcontrole, waaraan 27 po litiemensen en vijf functiona rissen van Veilig Verkeer Ne derland hebben deelgenomen. Er zijn ruim zevenhonderd au tomobilisten gecontroleerd. Te gen drie bestuurders is een pro ces-verbaal opgemaakt. De an dere veertien kregen een rijver bod en/of een financiële schik king opgelegd. Dansmiddag In hel centrum De Woudhoek - SCHIEDAM Op zondag 23 december wordt in het dien stencentrum De Woudhoek een dansmiddag gehouden. Ouderen kunnen terecht van 14.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze middag wordt er verschillende muziek gedraaid waarop gedanst kan worden, dus van foxtrot tot cha-cha-cha. De entree is gratis en het dienstencentrum is rook vrij. Wijkpost ouderenwerk in uost gesloten SCHIEDAM In verband met de komende feestdagen is de wijkpost Oost van de Stich ting Gecoördineerd Ouderen werk aan de Franklinstraat ge sloten van maandag 24 decem ber tot en met 6 januari. In dringende gevallen 'kén' men contact opnemen met het stede lijke bureau, telefoonnummer 4731976. Ouderenuit de wijk, Oost kunnen op maandag 7'ja nuari om 14.00 uur weer te recht op het spreekuur. Clown Zizero in de Teerstoof SCHIEDAM Kinderen van vier tot tier, jaar kunnen op zaterdag 29 december in de Teerstoof genieten van Clown Zizero. Het programma 'Het Knorrenbos' gaat over een beer tje, Lucas, die met Zizero gaat kamperen in het Knorrenbos. Daar groeien hele dikke bos vruchten, knorren, waar je heel vrolijk van wordt en lekker van gaat slapen. Dan verschijnt de boze Knorrenbor die Lucas ontvoert. Zizero doet er alles aan om hem terug te krijgen. De voorstelling begint om twee uur en kost vijf gulden. Diensten gemeente in beperkte omvang SCHIEDAM De dienstuit voering van verscheidene ge meentelijke diensten zijn rond de feestdagen beperkt. Op maandag 24 december zijn de, Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) gesloten. Wel wordt op deze dag het huisvuil opge haald en heeft de Havendienst een beperkte bezetting. De huis- vuildiensten van dinsdagen 25 december en 1 januari ver schuiven naar de vrijdagen 28 december en 4 januari. Op de maandagen 24 december en 31 december wordt op het Bach- plein van 09.00 tot 14.00 uur een beperkte warenmarkt ge houden. Tijdens de feestdagen blijft de ONS bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en tv-signalen. Nieuwjaarsbijeenkomst Toerclub Rijnmond SCHIEDAM Het bestuur van de Toerclub Rijnmond houdt op zaterdag 5 januari een nieuwjaarsbijeenkomst in de kantine op de Wielerbaan Schiedam in het sportpark Har- ga. Iedere belangstellende kan tussen 20.00 en 23.00 uur de beste wensen uitwisselen. Leerlingen Windas vieren kerst met speurtocht SCHIEDAM De groepen 1 tot en met 4 van de openbare school Het Windas hebben gis teren het kerstfeest gevierd met een speurtocht door het Prinses Beatrixpark, De vier hogere groepen hebben zich in het park beziggehouden met andere spelen Aansluitend hebben zij op school een gezamenlijke maaltijd gebruikt. Door Rein Wolters !S*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1