Poi ikliniek is voorlopig alleen noodvoorzien ing Vijftig jaar geleden was het een donkere kerst VERDUISTER II1 Nota 'Schieland Perspectief' toont verschillende fasen bij de verbouwing van het ziekenhuis tW*. Kerst-In voor ouderen Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN JjjJ 11111 ■§■1 PAGINA 4 MAANDAG 24 DECEMBER 1990 SCHIEDAM Een tijdelijke behuizing op het parkeerterrein aan de Burgemeester Knappertlaan gaat voorlopig dienen als Eerste Hulp-afdeling en polikliniek van het Schieland-ziekenhuis. De 'ou- de' afdeling binnen het ziekenhuis wordt ontruimd, zodat de omvang rijke verbouwingen kunnen door gaan. De bedoeling is dat aan de BK-laan binnen een aantal jaren één complex het Schieland-zieken huis zal gaan vormen. Om de fusie tussen de voormali ge Schiedamse ziekenhuizen de Nolet-stichting aan de Dr. Nolet- straat en het Gemeente Ziekenhuis ook in bouwtechnisch opzicht te voltooien, zal de vestiging aan de BK-laan worden uitgebreid en gerenoveerd. „Zodat een verant woord ziekenhuis ontstaat," schrijft de Werkgroep Communica tie van het Schieland-ziekenhuis in de nota 'Schieland Perspectief. De nota is speciaal gemaakt voor de vele werknemers en ande re betrokkenen bij het Schiedamse ziekenhuis. 'Schieland Perspectief en andere nog volgende rapporten zal hen informeren over het ver loop van de bouwwerkzaamheden. De Werkgroep Communicatie is benoemd om voor die informatie voorziening zorg te dragen. Daar bij hoort ook het verzorgen van een 'bewegwijzering' in het zie kenhuis zodat iedereen daar 'zijn weg kan vinden'. 'Het Concentratiemodel'de naam van de grote operatie, die van het huidige Schieland Zieken huis met zijn twee locaties één zie kenhuis moet maken wordt in de nota uitgebreid beschreven. Er- vanuitgaande dat het ministerie van WVC zeer binnenkort via een laatste handtekening definitief groen licht zal geven voor de ver bouwingen, beschrijven de opstel lers van Schieland Perspectief de verschillende bouwfasen. Terwijl de poliklinische hande lingen plaatsvinden in de noodlo- katie, zal de polikliniek met een nieuw deel worden uitgebreid. Via een verbindingsgang zullen de ge deelten met elkaar worden ver bonden. Daarbij zal in deze zoge noemde eerste bouwfase worden gestart met de bouw van een mul tifunctionele ruimte op het com plex. In deze voorziening zullen na de voltooiing kerkdiensten en al lerlei andere bijeenkomsten wor den gehouden. Tot nu toe werd voor die activiteiten de aula van het voormalige Nolet-ziekenhuis gebruikt. De tweede bouwfase zal vooral in het teken staan van de vele re novatie-werkzaamheden aan het gebouw aan de BK-laan. Het hele gebouw zal van de kelder tot de derde etage worden opgeknapt. Verder moet in de zogenoemde tweede fase de mulitifunctionele ruimte een defnitieve vorm krij gen. Maar voordat de bouwfases kunnen beginnen moet, zo blijkt uit 'Schieland Perspectief de hui dige polikliniek worden ontruimd. Door Han van der Horst SCHIEDAM/VLAARDINGEN Ze hadden nog niet geleerd er bang van te zijn, vijftig jaar gele den. De mensen mochten hopen op een witte kerst. Het vroor en in Schiedam hoopten ze spoedig de ijsbaan te kunnen openstellen. Toch had men beter kunnen we ten. Brandstof was al op de bon, maar het rantsoen was zo ruim, dat mensln klaagden over de ko lenboeren: de meesten stonden erop de hele toegewezen hoeveel heid tegelijk te leveren en zoveel opslagmogelijkheid hadden de meeste Vlaardingers en Schiedam mers niet in huis. Snel zouden ze leren, hoe kost baar kolen waren. Maar zover was het nog lang niet. De Nederlanders waren nog niet echt aan de Duitse bezetting gewend. Goed, het leven had veel van zijn kleur verloren, maar aan de andere kant was veel bij het oude gebleven. Uit de radio klonken nog de bekende stemmen en de uitzendingen werden ver zorgd door de vertrouwde omroep verenigingen. De werkloosheid was merkbaar aan het dalen. Maar sinds 31 oktober gold er een algemeen uitgaansverbod van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's morgens. De secretarissen-generaal van Justitie en Binnenlandse Za ken hadden daar nog wat aan toe gevoegd: behalve in huiselijke kring mocht er niet meer gedanst worden. Alle dancings gingen dicht en verenigingen mochten geen bals meer organiseren. Boete: duizend gulden. Enige motivatie voor dit extra verbod werd niet gegeven. De nachten waren zeer donker. De overheid hield streng de hand aan de verduistering, want elk lichtstraaltje zou Engelse vliegtui gen de weg kunnen wijzen. Menig nachtelijke wandelaar knalde te gen een lantaarnpaal op of raakte zelfs te water, want het was wer kelijk aardedonker. De Nederland se industrie en met name Philips was daar op ingesprongen. Er wa ren knijpkatten op de markt, zak lantaarns die door een dynamo werden aangedreven. Ze gaven donkerblauw licht, het enige dat was toegestaan. Elke dag gaf de krant precies aan op welk moment de verduiste ring moest beginnen. Op eerste kerstdag was dat precies om 17.31 uur. De gordijnen mochten pas weer open om 9.50 uur van de vol gende dag, want dan ging de zon op. Diezelfde krant bracht op de voorpagina in forse opmaak oor logsnieuws. Dat was in een wat sensationele stijl geschreven, want het waren vrije letterlijke verta lmgen uit de berichtgev'ng van het Deutsches Nachrichtenbüro in Berlijn. 'Hevige luchtaanvallen op Londen' meldde de Schiedamsche Courant op 24 december. Uit het artikel viel niet op te maken, dat de Engelsen terugvochten. Het schetste het beeld van een ontred derd land, dat machteloos was uit geleverd aan de Duitse bommen werpers. Op de voorpagina citeerde hoofdredacteur Stavenga het Sov jet-blad Trud over het leven in Londen: „In West End zijn onder de bescherming van een zeven la gen dik betonnen dek politici, za kenlieden, financiers en hun da mes hijeen. Zij drinken dure wij nen, eten uitgelezen spijzen, ter wijl de jazzmuziek slechts nu en dan door het geluid van Duitsche bommenwerpers overstemd wordt Een der bezoekers van deze schuilkelders heeft eens gezegd minder bang te zijn voor de Duit sche bommen dan voor de bewo ners van de arbeiderswijken uit Oostelijk Londen, wanneer dezen de aanwezigheid van deze onder- aardsche hotels te weten komen." Daarmee vergeleken was het le ven in Nederland begeerlijk. Je had tenminste rustig de tijd om de kerstmaaltijd voor te bereiden. Hoewel, dat begon al het nodige rekenwerk te vereisen. In de herfst waren steeds meer artikelen op de bon gegaan. Iedereen had nu bij de distributiedienst een stam kaart opgehaald en ontving op grond daarvan boxmenboekjes. De Bonnen waren genummerd. Steeds werd bekendgemaakt op inleve ring van welke bonnen welke hoe veelheid van een bepaald artikel mocht worden gekocht. De dag voor kerstmis waren er zelfs bon- S^gslSw$#t> Verduisteringspapier kon je kopen voor 6 cent per meter Sint Nicolaas-cadeau 1940: een echte knijpkat. Dan knalde je niet overal tegen aan in het aar dedonker van de verduistering. gemeentewei: 5 „.dam z De Luchtbescherming was een zuiver Nederland se organisatie, die al voor de bezetting door de Nederlandse regering werd opgericht. Voorname taak: zorgen, dat er vanuit de lucht niets te zien was. Maar, ook de administratie van de uitge deelde 'handdynamolantaarn' was een taak. nenvervalsers gepakt. Dochter te kende ze na, moeder deed de inko pen, als het schemerig begon te worden en de middenstanders niet meer zo precies konden zien, wat hen werd voorgeschoteld. Vanaf 28 december was op bon 108 twee honderdvijftig gram rijst of rijste- meel verkrijgbaar. Bon 31 leverde honderd gram vermicelli, macaro ni of spaghetti op. Bon 21 was voor brood. Maar met sinterklaas had de Hema nog geadverteerd met choco lade varkentjes a tien cents. Eten genoeg in de stad. Toch was er armoede genoeg, maar ook daarvoor presenteerden de nationaal socialisten een 'oplos sing'. Rijkscommissaris Seyss In- quart had persoonlijk de stoot ge geven tot de oprichting van de Winterhulp Nederland. Het was ouderwetse liefdadigheid. Er werd gebedeld en gecollecteerd. De ar men kregen 'liefdegaven'. De Schiedamse burgemeester Van Haaren deed een oproep de collectebussen mild te gedenken. De Schiedamsche Courant maakte veel werk van de propaganda. De collectanten meest NSB-ers - deelden van die leuke speldjes uit, bijvoorbeeld van Hans en Grietje. De redactie stelde wel vast, dat ze soms onheus bejegend werden en inderdaad, de Nederlanders wisten precies, wat er achter deze Win terhulp zat. In Londen zou Radio Oranje nog eens een handzaam rijmpje uitzenden: 'Nog niet het knoopje van mijn gulp gaat er naar de Winterhulp'. In Schiedam bracht een collecte voor de kerstdagen vierduizend gulden op, maar ook van de bedrij ven verwachtte men een bijdrage. Meestal stortten de ondernemers een gulden of vijfentwintig dat deden bijvoorbeeld Bingham en Vincent maar Gusto spande de kroon met een gift van duizend gulden. Het is niet duidelijk, of de ze bedragen in het totaal verwerkt zijn. Eén enthousiasteling reikte op het Schiedamse kantoortje van de Winterhulp een gedicht aan: „In den killen vroegen morgen staat op post een jonge vrouw, 'n kussen vol met Hans en Grie tjes, om haar bus het Rood Wit Blauw Vriend'lijk houdt zij U de bus voor. Vriend'lijk zij dan Uw gift „Bank U zeer", hoort U haar zeggen. „O, geen dank. 't Is eerephcht". Mist en regen, sneeuw en hagel deert met 't minst zus collectant. Kwijt moet zij haar Hans en Grietjes. 't Is voor het volk van Neder land. Een saluut voor heel het leger dat met bussen opereert, de beloning is het zonlicht dat bij velen wederkeert Welk zonlicht? De Schiedam sche Courant meldt: „Zo konden in Schiedam ruim tweehonderdvijftig gezinnen met een Kerstgave wor den verblijd uit de offers van de beter gesitueerden". De behoeftige gezinnen ontvingen waardebons die bij de middenstand werden aangenomen. De winkeliers kre gen de mededeling, dat er geen geld mocht worden teruggeven. De bonnen dienden in zijn geheel te worden opgemaakt. Anders mochten de armen zich misschien geïnspireerd*' voelen door bijvoorbeeld de advertentie van café Monopole op de Vlaardin- gerdijk: „Wilt U 't kerstfeest vieren gaan, bevrijd van al Uw zorgen. Kom dan bij ons eens even aan, vandaag en dan ook morgen. De kerstboom staat in vroolijk licht, de kachel is vol vuur. Naar Mono pole Uw schreeên gericht tot aan het sluitingsuur." Andere verspilling was moge lijk in de bioscoop. Daar hadden de Duitse filmmaatschappijen To- bis en UFA nu vrij spel. Het Mono pole op de Hoogstraat in Schiedam bracht 'Moederlied' met Benjami- no Gigli, waarin de hoofdrolspeler valselijk van moord wordt be schuldigd. Het Passagetheater had 'Trenck, de Pandoer' op het pro gramma. Filmster Hans Moser gaat in deze spectaculaire kos tuumfilm de Fransen te lijf. Ook komt hij aan de vrouw. Na kerst mis volgde 'Dansmeisjes'. 'Acht tien girls' adverteerde het Passage Theater en noemde in het bijzon der de beide seksbommen Lucie Höflieh en Charlotte Thiele. Dat Engelse woordje 'girls' riep de po pulaire Hollywood-films in herin nering waar sinds het begin van de bezetting niet meer aan te ko men viel. Men moest zich behel pen met het namaak-Hollywood van de Duitse propagandaminister Goebbels, de Babelsberg-studio's in Berlijn, die trouwens nog bestaan en tot verleden jaar door de DDR werden gebruikt. Later zouden de bezetters het gebruik van Engelse woorden als 'girls' verbieden, maar zover was het nog niet en daarom stelde het Passage Theater 'girls' in het vooruitzicht, al waren het dan achttien Duitse schoonhe den.'Aan^d'' ?oort amusement had den de n.,. ïsen behoefte. Maar was het tv zuiver, amusement? Een katholieke recensent had de revuefilm Dansmeisjes dóór: 'Ar beidsvreugde, kameraadschap, plichtsbetrachting en verantwoor delijkheidsgevoel triomfeeren. Een typisch Duitsche film met haar ac cent op den gemeenschapszin'. De Duitsers waren bezig de schroeven langzaam maar zeker aan te draaien. Een dag na kerst mis werd bekend, dat de omroep verenigingen plaats zouden moeten maken voor een nationale omroep. Daaraan moest iedereen zijn steen tje bijdragen door het betalen van luistergeld. Radiobezitters dienden daartoe een luistervergunning aan te vragen. Zo kwam men er pre cies achter wie een toestel in huis had. Dat bewees zijn nut drie jaar later, toen alle Nederlanders be halve landverraders hun radio moesten inleveren. Maar daaraan dacht op dat moment niemand. Wel hoopte men, dat de Duit sers hun uitgaansverbod voor de nieuwjaarsnacht zouden intrek ken, dat de mensen althans tot één uur op straat zouden mogen, zodat de traditie om elkaar geluk te wensen niet hoefde te worden doorbroken. Maar daar kwam niets van een. „Met oudjaar om twaalf uur thuis!" waarschuwden de kranten in vette kadertjes. En vuurwerk afsteken was streng ver boden. De lezers troffen nog een verve lend berichtje aan. De Duitse weermacht maakte bekend, dat door haar voertuigen veroorzaakte verkeersongelukken als oorlogs handeling moesten worden be schouwd. Tot schadevergoeding kon de bezetter dan ook niet over gaan. Zo kwam een stukje ware aard naar boven. Toch was de stemming niet on verdeeld pessimistisch. Er heerste zelfs een beetje een geest van we deropbouw. De aannemers vroegen de gemeente Schiedam om nu eens haast te maken met de plannen om Nieuwland te bebouwen. Nu er nog vijftienhonderd weggebombar deerde Rotterdammers in de ge meente huisden, was er waarlijk geen overschot aan woningen. Om diezelfde reden hadden B en W de sanering van de binnenstad voor lopig uitgesteld, maar van nieuw bouw zou het niet komen. Het waren tenslotte ernstige tij den. Ds. De Graaf had op kerst avond gepreekt, dat het ontbreken van vrede kwam door de zondig heid der mensen. En de burge meester gaf geen nieuwjaarsrecep tie. Eet eens visgehakt, kaasgehakt of eiergehakt, raadden voedings deskundigen aan. De mensen zaten rond hun eigen kachel op die mid dernacht dat het jaar 1941 aan brak. Opgesloten in hun eigen hui zen. Buiten heerste de leegte en de duisternis. En er patrouilleerden Duitse soldaten. VLAARDINGEN Het begint zo langzamerhand traditie te wor den, de Kerst-In van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk Vlaar- dxngen. Ook dit jaar organiseert deze raad een gezellige dag voor 55-plussers in Trefcentrum de Bij enkorf aan op eerste kerstdag. Om 11.00 uur gaan de deuren open. Dan is er tot 12.30 uur gelegenheid voor een gezellig praatje onder ge not van een bakje (gratis) koffie en een stukje kerstkrans. Rond dat tijdstip treedt het Jongeren Koor van de Pax Christi Kerk aan voor een concert. Vanaf 14.30 uur treedt het Ensemble uit de Brass band der Lage Landen uit Rotter dam op. Deze progamma-onderde len zijn voor alle ouderen vrij toe gankelijk. Dat geldt niet voor het kerstdiner vanaf 17.00 uur. De in- schrijvingstermijn daarvoor is reeds gesloten. Vrijwilligers van de verscheidene dienstencentra en ouderenbonden helpen bij de orga nisatie. Kerstbomen bij Loper weggenomen VLAARDINGEN Tot twee keer toe is het afgelopen week einde geprobeerd de in het Vlaardingse winkelcentrum de Loper opgestelde kerstbomen weg te nemen. Vrijdagnacht werd een kerstboom omgezaagd en in de buurt van het winkel centrum teruggevonden. De po litie trof vlakbij ook twee jon gens aan, maar hun betrokken heid kon niet worden bewezen. In de nacht van zaterdag op zondag had de politie meer suc ces. Twee Vlaardingers van 18- en 19-jarige leeftijd werden aangehouden, nadat was geble ken dat zij een gestolen kerst boom in hun auto vervoerden. Ook deze boom was afkomstig van winkelcentrum De Loper. Jeugdige autodief na achtervolging gepakt SCHIEDAM Een auto, die zaterdag werd gestolen op het Schiedamse Bachplein trok een paar uur na aangifte op de Rotterdamsedijk de aandacht van surveillerende agenten. Zij zetten met hun auto de achter volging in en reden de Opel Ka- det in Spangen klem. De be stuurder een 16-jarige Schie dammer vluchtte te voet verder maar kon even later worden aangehouden. Achteraf bleek dat hij met de gestolen auto in Rotterdam al een aan rijding had veroorzaakt en ver volgens was doorgereden. Brand bij Wilton SCHIEDAM Bij Wilton Fijenoord in Schiedam is zater dag een generator in het com pressor-station in de brand ge vlogen. Zowel de bedrijfsbrand weer als de Schiedamse brand weer slaagden er niet in het ap paraat te blussen. Zij moesten de generator, die zich in het hoogspanningsgedeelte bevond, laten uitbranden. De brand had een aanzienlijke schade tot ge volg. Diefstallen uit woningen VLAARDINGEN Verschil lende woningen aan de Plata- nendreef, Cipressendreef en Narcisplein in Vlaardingen kre gen dit weekend ongewenst be zoek van inbrekers. Uit de wo ningen werd geld, sieraden en geluidsapparatuur gestolen. Kerstboom niet te vroeg naar buiten SCHIEDAM De gemeente raadt iedereen aan om kerstbo men niet direct na het aftuigen op straat te gooien, maar te be waren tot het moment dat de vuilniswagen voorrijdt. Het ge beurt nogal eens dat de kleine re jeugd met buitengeworpen kerstbomen aan de haal gaat, waaruit riskante situaties kun nen ontstaan. Bezitters van ca ravans krijgen het advies hun eigendom voor de jaarwisseling naar een stalling te brengen, zo dat het eigendom niet ten prooi valt aan baldadigheid of ver nielzucht. Regelmatig laten mensen hun caravan voor de deur staan voor het inrichten van hun reis naar de winter sport. Fortuna organiseert laatste prestatieloop VLAARDINGEN Atletiek vereniging Fortuna organiseert zaterdag 29 december de laatste prestatieloop van dit jaar. Re creatieve lopers kunnen kiezen tussen de afstanden vijf, tien en vijftien kilometer. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur in de kantine aan de Marnixlaan, de prestatieloop gaat om 14.00 uur van start. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50 (zonder medail le) of 4,- met herinneringste- ken. /WWWS fit 4ya"a' M n-v 1 x, A VULUN mam Jp'1 --.„VA I. /SCHERM1NGSDIENST Ue SCHIEDAM l&VKXAV VAN POLITIE ONDERWERP nddynam olantaarns BIJLAGEN 2 U^74/D. yp.ï J/E. .16 Januar.'l - INGEKC1 i 1 J»N - 3 O Dossieo No Overeenkomstig Uw verzoek doe U bij dezen toekomen een banddynamolantaarn. Het bedrag mijner hierbij inge^ sloten nota ad f. 3j82 gelieve U door den Gem.Accountantsdienst ten laste Uv.a4 dienstbegrooting 1948 en ten gunste vi mijn dienst te doen overboeken. van Pol (ie fnrM rijf f a n r Directeur Gemeenteverken, r |f~»

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1