De sociale functie van een buurtw inkel Bouwen Ridderker csestraat begint over twee maanden Daar haal je natuurlijk de^Baderjebij! Odder e Woningbouwvereniging steekt nek uit met renovatie en nieuwbouw Commissie moet beslissen over zendmast KUNST TE KIJK i De winkel van Weber: 76 jaar persoonlijke dienstverlening Bezit van WBS groeit gestaag Schie 40 - 52, Schiedam, Telefoon OIO - 4732077 SCHIEDAM „En jongetje komt ver na sluitingtijd om een pak maandverband. Dus ik vraag waarom hij niet wat eerder had kunnen komen. Zegt dat joch: „Dat is niet mijn schuld, dan moetje bij mijn zusje zijn." Ze zitten vol met anecdotes, maar na 41 jaar buurt functie en persoonlijke dienstver lening houden ome Jan en tante Co Weber het voor gezien. De le vensmiddelenwinkel van de fami lie Weber aan de St. Liduinastraat wordt per 1 januari voortgezet door de jonge Marcel Burggraaff, die zweert voor dezelfde vertrouw de dienstverlening zorg te zullen dragen. Het levensmiddelenbedrijf van de Webers kent een lange geschie denis. Al ver voordat Jan Webers moeder de winkel in 1914 opstar- te, had zijn grootmoeder een vesti ging aan Lange Kerkstraat. Na de dood van zijn vader kwam Jan Weber in de winkel. Hij kijkt met plezier terug op zijn leven als krui denier. Er waren goede tijden en slechte tijden, maar de Webers hebben altijd stand gehouden. Ze hebben de concurentie van de grootgrutters overleefd en draaien nu zelfs beter dan ooit! De waarde ring voor de buurtwinkel komt te rug, Weber: „Dat komt door de persoonlijke benadering van de klanten, de sociale functie van de buurtwinkel en natuurlijk het 'vers,', de vleeswaren en de kaas van het mes, geen fabriekspul." Bij de familie Weber krijgt je de kaas gesneden en worden de korst jes er nog afgesneden ook. Terwijl de rest van de buurt- winkels in de jaren zeventig en tachtig vrijwel allemaal over de kop gingen, bleef Weber overeind. „Ach," zegt ome Jan, „een goed woord kost niets! Een kwestie van klantvriendelijke benadering. We iiebben het wel eens moeilijk ge had hoor. Bond 84 lag het diepte punt. Er was zoveel verloop in de buurt. Woningen waar vroeger twee of drie gezinnen woonden, daar woont er nu nog maar één. Het aantal bewoners is tot de helft geslonken. Maar mensen houden nu eenmaal van persoonlijke dienstverlening, dat zul je altijd houden." Ome Jan vertelt: „Als het gaat om de persoonlijke problemen van ie klanten ben ik altijd de lui. Mensen vertelden mij soms dingen die ik liever helemaal niet weet. Zelfmoordgevallen en zo. Maar ja, je bent soms de enige aan wie ze het kwijt kunnen. Die sociale func tie is erg belangrijk. We hebben ook zo'n lekkere airconditioning. In de zomer hebben mensen soms helemaal geen haast om weg te ko men. Ze blijven vaak extra lang hanger- om even af te koelen en een babbeltje te maken."„Maar de boel is wel verhard op straat, geen respect meer voor elkaar. Tot 1972 ging ik nog met de melk door de straten. Vier koperen kannen op de wagen. Als mensen niet thuis waren of ziek, opende ik met een loper de deur. Dan stond het melk- kannetje in de gang met de bestel ling erbij. Soms lag er briefje voor de apotheker. Nou, dat bracht ik dan even -voor ze. Het lag toch op de route. En met de bakker deed ik ruilhandel: hij een kannetje lek ker koude melk, dan pakte ik een krentebol. Ach, een goede ver standhouding met de mensen is het belangrijkste in het vak. Als je geen vertrouwen geeft, krijg je ook geen vertrouwen." Ome Jan en tante Co gaan het rustig aan doen. Ze hebben een ca ravan gekocht in Zeeland, en gaan lekker genieten. Alhoewel ze het dagelijks contact toch wel zullen missen Maar aan alles moet een einde komen en de winkel is in goede handen, vinden ze. Ome Jan en tante Co Weber voor hun winkel, samen met opvolger Marcel Burggraaff (r). „Een goed woord kost niets!" verduidelijkt Ome Jan zijn klantvriendelijke benadering. Door Rein Wolters SCHIEDAM Nog voor het eind van 1991 zullen de 83 te bou wen woningen aan de Ridderkerk- sestraat al zijn verhuurd en be- SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) bereikt binnenkort een mijlpaal als de vijfenveertighonderdste wo ning in verhuur wordt uitgegeven. De huurder van deze 'mijlpaalwo ning' zal zich bevinden m de 40 woningen in het nieuwe complex aan de Singel of in de 63 die de WBS in Spaland in aanbouw heeft. Het aantal verhuureenheden {in clusief garages en bedrijfsruimten) komt hiermee op 5109. Waarmee tevens wordt benadrukt dat de WBS niet snel groeit, maar wel ge staag. woond. Die voorspelling doet de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) in de vorige week onder haar huurders verspreide 'Infor matiekrant'. Volgens de planning gaat de eerste paal voor het nieuw- bouwcomplex in februari de grond in. Bij een voorspoedige bouw dus zonder vorstverlet worden de woningen nog voor het eind van het jaar opgeleverd en ook uit gegeven. Wie voor een woning in aanmerking wenst te komen, kan informatie inwinnen bij de WBS of bij het Bureau Huisvesting van de gemeente. Volgend jaar dient de WBS ook plannen in voor de bouw van nog eens 24 woningen aan de Ridder- kerksestraat en ook voor 43 wo ningen aan de Voltastraat. In 1991 zal ook worden begonnen met het realiseren van liften aan de portie kwoningen van de Alphons Ariënsstraat en omgeving. De wo ningen zijn onlangs, naar de WBS meldt, tot tevredenheid van de be woners gerenoveerd. Twee maan den terug werd ok de subsidie-aan vraag voor het aanbrengen van de liften door het ministerie alsnog gehonoreerd. Het aanbouwen van de liften kan alleen als er voldoen de belangstelling voor bestaat en is ook afhankelijk de bereidwillig heid van de bewoners voor het be talen van een huurverhoging. Los van de woningrenovatie en het lif- tenplan is ook overleg gestart voor het opknappen van de binnenter reinen. Eveneens twee maanden terug kreeg de WBS toestemming voor het uitvoeren van een groot onder houdsplan voor de woningblokken in de omgeving van de Eduard van Beinumlaan. „Dit plan is in grote harmonie met de bewoners ont wikkeld en we hopen dat de uit voering en afwikkeling hetzelfde resultaat zullen hebben als in de Alphons Ariënsstraat en omge ving," spreekt de WBS als ver wachting uit. Minder voorspoedig verliepen de renovatieplannen voor de Pend- rechtsestraat en omgeving en voor de Fabristraat. De WBS: „Na een moeilijke planontwikkeling zijn we er met de bewoners van de MAASSLUIS Het verzoek van PTT-telecom om een antennemast, met een hoogte van 53,3 meter, naast de telefooncentrale aan de P J. Troelstraweg in Maassluis te mogen bouwen wordt op 9 januari 1991 opnieuw besproken in de commissie ruimtelijke orde ning. De antennemast moet een functie krijgen voor bet autotelefoonverkeer in de regio. Op 24 oktober van dit jaar adviseerde de commis- VOORSPOEDIG "f991 |/ftrny A l/CD Rotterdamsedijk 409a ^LLnlVIniXLri Tel. 4268164, Schiedam sie het college van burgemeester en wethouders om te bekijken of de mast aan de rand van de gemeente kan worden geplaatst. De commissie achtte de plaat sing van de mast in een woonwijk niet wenselijk, om dat de mast een bedreiging zou vormen voor de Maas- sluise sky-line, de zogenaamde 'horizonvervuiling'. De PTT vindt plaatsing aan de rand van de gemeente geen goede oplossing vanwege de te grote afstand tot de telefooncentrale. Er zou dan nog een, zij het lage re, zendmast bij de centrale moeten worden geplaatst, ter ondersteuning van de mast aan de rand van de ge meente. Plaatsing van een antennemast op het toekomstige industrieterrein langs de Nieuwe Waterweg vormt een goed alternatief voor de PTT. Het industrieter rein ligt vlakbij het gebouw van PTT-telecom, net aan de andere kant van de spoorlijn. Maar omdat dit ter rein nog niet bouwrijp is, moet er eerst een tijdelijke oplossing elders in Maassluis worden gevonden. Bur gemeester en wethouders stellen voor om de antenne mast toch maar tijdelijk op de oorspronkelijke locatie naast de telefooncentrale te plaatsen, om dan later (binnen vijf jaar) een definitieve' voorziening te tref fen op het industrieterrein langs de Nieuwe Water weg. ,,Ze zien me al aankomen, dacht ik nog. i-Mijn Henk wil namelijk gratis adviezen 1 om een badkamer zelf te installeren. Voor de Baderie is dat geen enkel punt. leen waar nodig verscheen de vakman en ik kreeg zelfs garantie op al hun sanitair. En dan praat ik wel over topsanitair. Gegarandeerd waar!" Pendrechtsestraat toch in geslaagd een renovatieplan in te dienen. Beide partijen zijn hierbij tot het uiterste op de proef gesteld." En: „Het ingediende plan verdient misschien niet een schoonheids prijs, maar is hopelijk de aanzet tot een versnelde renovatie van ons hele bezit in Schiedam-Zuid," Momenteel worden twee modelwo ningen in gereedheid gebracht om (Ie huurders te tonen waarover al die tijd is gesproken. Het renovatieplan voor de Fa bristraat liep spaak als gevolg van gebrek aan eensgezindheid. Het kon dan ook niet worden inge diend bij de subsidiegevers. De WBS legt uit: „Na een aantal be wonersavonden en een 'sociale in ventarisatie' bleek onvoldoende bereidheid tot meewerken. De wo ningen zijn veel te klein, zodat uit bouwen naar achteren en naar bo ven noodzakelijk is. Dat betekent," aldus de WBS, „dat iedere huurder zou moeten meedoen aan het ma ken van een verantwoord plan. Nu dat niet lukt, rest ons niet anders dan het uitvoeren van een beperk te onderhoudsbeurt die, zoals het er nu uitziet, op termijn zal leiden tot een nieuwbouwplan." Deze conclusie, die de WBS ,geen plezierige zegt te noemen, is de bewoners van de Fabristraat in tussen op een bewonersavond me degedeeld.. Hoewel nog niet direct met zicht op de broodnodige subsi die, is de WBS ook gestart met een overleg over de toekomst van de 572 flatwoningen aan het Bach- plein in Groenoord. Het is de be doeling om te komen tot een op- knapplan, hetgeen noodzakelijk is omdat een aantal bouwkundige el- elementen aan onder meer slijtage onderhevig is en dus nog vervan gen moet worden. De uitgaven zijn voor de WBS dusdanig hoog, dat ze zonder subsidie van de rijksover heid niet uitvoerbaar zijn. Op voorhand is wel duidelijk dat sub sidie voor het opknappen van de 572 woningen nimmer in één keer zal worden uitgekeerd. FOTO'S VAN DINI EN GIÏS VAN GENT TONEN LE UVEN EN DOOD VLAARDINGEN Is het u weieens opgevallen dat honden bezitters bepaalde trekjes van hun trouwe viervoeter hebben? Een dergelijk idee moet de foto graaf Gijs van Gent hebben ge had toen hij besloot hond en baas te portretteren. Het resul taat kunt u zien op de tweede verdieping van de Vlaardingse gemeentebibliotheek aan de Waalstraat. Daar exposeert het echtpaar Dini en Gijs van Gent met een reeks foto's, zowel in kleur als zwart/wit. Dertig jaar geleden begon Gijs van Gent met fotograferen. Aan vankelijk alleen in dia, maar omdat hij vindt dat je in het donker te weinig contact hebt met het publiek en hij met hen wil praten over zijn werk, be sloot Van Gent zijn dia's te gaan afdrukken. Dat hij van mensen houdt is duidelijk. Hij portret teert ze voornamelijk in hun. da gelijkse omgeving, waar hun ei genschappen en eigenaardighe den goed uit de verf komen. Hij doet dat op een manier die ge tuigt van een behoorlijk portie mensenkennis en vaardigheid om met mensen om te gaan. De ze 'sprekende' foto's maakt hij in zijn eigen omgeving of tijdens zijn reizen naar Berlijn, Toscane en Schotland. Hij krijgt niet alleen waarde ring voor zijn foto's in Neder land, maar ook buiten de lands grenzen. Zo heeft hij ais enige Nederlander eens de Master FI- AP ontvangen, een prijs die wordt uitgereikt door een we reldwijde federatie voor kunst fotografie. Niet alleen Gijs van Gent is actief binnen de fotografie, ook zijn vrouw Dini legt zich toe op het vak. Tot haar huwelijk in 1960 heeft zij in Vlaardingen ge woond, tegenwoordig woont zij met haar man in het Brabantse Ede. De foto's die ze maakt blin ken uit door de sfeer die zij erin weet te leggen. Ze fotografeert op begraafplaatsen en in kleine bidhuisjes, waarvan vooral de rust en stilte haar aanspreken. Grafstenen, mooi belicht, in een grasvlakte in Schotland, het in terieur van een bidhuisje op de grens van Italië en Zwitserland. De foto's van Dini van Gent zijn sfeervol en prachtig van kleur. Je kunt ze vinden op de tweede verdieping van de gemeentebi bliotheek. De expositie is tot 3 januari te bewonderen. ERASMUS VERZAMELT .GRAFIEK u Wcn.lt Schiedam het nieuwe culturele centrum van het Rijn mondgebied? Je zou het bijna gaan geloven als je de tentoon stelling 'Erasmus verzamelt gra fiek' in het stedelijk museum be kijkt. De overzichtstentoonstel ling is het uitvloeisel van een geslaagde samenwerking tussen het museum en de Erasmus Uni versiteit te Rotterdam. En dat is nog niet alles. In de toekomst kunnen we zelfs meer van deze grafiektentoonstellingen ver wachten. De tentoonstelling toont een overzicht van de verzameling grafiek die de Erasmus Univer siteit vanaf 1963 tot heden heeft verzameld. De universiteit is er in de loop der jaren in geslaagd een rijke schakering in de col lectie aan te brengen. De belang rijkste stromingen van de laat ste 25 jaar zijn vertegenwoor digd, variërend van Cobra tot Neue Wilden en van Pop-art tot Consructmsme. Samensteller Rob Schouten heeft uit een aan bod van ruim duizend werken een selectie gemaakt van circa 180 stuks. De tentoonstelling be vat werk van Nederlandse en internationale kunstenaars, zo als Picasso, Appel, Penck en Warhol. Voornamelijk het ab stracte werk van deze kunste naars is sterk vertegenwoordigd. De dertien prenten van de grafi cus Escher komen uitstekend tot hun recht in de gang bij het trappenhuis. Liefhebbers van ei gentijdse kunst moeten ogen blikkelijk naar het stedelijk mu seum te Schiedam snellen. De tentoonstelling duurt tot 20 ja nuari. SPONTANITEIT De Rotterdamse kunstenaar, Andre' Wervenbos, exposeert tot en met 2 februari in galerie/kondïtorei 'Het Spec trum'. Zijn werk bestaat uit acrylschilderijen en kleurige af ficheachtige gouaches. Het is niet direct onder te brengen bij een bepaalde stijl want Werven bos werkt zowel figuratief als abstract. Een groot gedeelte van zijn werk ontstaat spontaan en wordt bepaald door de gemoeds stemming waarin hij verkeert. De tentoonstelling is gedurende winkeltijden te bezichtigen. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de oplei ding tot beeldhouwer aan de Akademie Minerva. In café De Hermandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn werk dat voornamelijk bestaat uit interieurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt'hij een vooruitstrevende blik Hij presenteert een geheel nieuw interieur. Het maakt toch niet uit of interieurstukken on dersteboven, op de zijkant of an ders staan, moet de kunstenaar gedacht hebben. In de 'huishou ding' van Rowe schuilen invloe den uit de klassieke, barokke, romantische en hedendaagse pe riode. Naast het vervaardigen van interieurs houdt Rpwe zich bezig met schilderen en zeef drukken. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zon dag van tien tot elf uur. HUMOR Dat kunst niet altijd serieus hoeft te zijn, bewijst de Utrecht se kunstenaar Aris Roskam. In galerie Pervelle aan de Fransen straat exposeert hij met schilde rijen, objecten en beelden van gips en klei. Humor of liever ge zegd ironie voert de boventoon in zijn werk. Zelf omschrijft Roskam zijn werk als realistisch humorisme. Hij heeft oog voor de menselijke lulligheden die de toeschouwer zeker ook zal her kennen. Hij spoort ze op en brengt ze op spottende wijze tot leven in zijn kunstwerken. Aris Roskam studeerde in 1973 af als vliegbouwkundig ingenieur. Sinds een aantal jaren geeft hij partime les als natuurkundele- raar. Zijn sehilderhobby is hij in die jaren intensiever gaan be oefenen. Lucht en wetenschap zijn steeds terugkerende thema's in zijn werk. Een selectie van zijn werk is te zien in Galerie Pervelle aan de Fransenstraat te Vlaardingen tijdens openingstij den van de gelijknamige druk- winkel. De expositie duurt tot 11 januari. NATUUR De kunstenaar Maarten van Delft exposeert tot 5 januari met olieverf-schilderijen en penteke ningen in het Zonnehuis te Vlaardingen. Hij is een grote liefhebber van de natuur. Met de schilderkwast of tekenpen in de hand geeft hij de mooiste plekjes in de natuur realistisch en natuurgetrouw weer. Grote wolkenpartijen en tegenlichtef- fecten die ontstaan als de zon door donkere wolken schijnt zijn karkteristiek voor zijn werk. De warme, donkere kleu ren wisslt hij af met lichte, hel dere kleuren. De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag te zien van tien tot acht uur en tijdens het weekend enmaandag van twee tot eveneens acht nur. Schoppende bewking geeft hersenschudding SCHIEDAM Een schop pende beweging naar een fiet ser heeft een twintigjarige Vlaardinger op het fietspad van de Burgemeester Knappertlaan een herschudding opgeleverd. De man zat achterop de brom fiets bij een zeventienjarige stadgenoot. Bij het passeren van een oudere fietser, maakte hij naar hem een trappende be weging. Hierdoor verloor zijn makker, die bovendien zwaar onder invloed van alcohol bleek te verkeren, de macht over het stuur. De jongste van het duo liep lichte verwondin gen op, die ter plekke werden behandeld. Van de politie kreeg hij een rijverbod van zeven uur en een proces-verbaal voor het rijden onder invloed. De 'schopper' werd afgevoerd naar het ziekenhuis. Dronken vrouw met auto van weg afgehaald SCHIEDAM Een beschon ken 29-jarige automobiliste uit Schoonhoven is in de afgelopen nacht op rijksweg A 20 door de politie van Schiedam achter het stuur van haar auto gehaald. De vrouw viel op door vreemd rij gedrag. Ze reed met een snel heid van zestig kilometer per uur en bovendien met een knipperende alarmverlichting. Tegenover de politie verklaarde de Schoonhovense dat ze in Vlaardingen een aanrijding had veroorzaakt en was doorgere den. Ze kreeg een rijverbod van zeven uur en een proces-ver baal. Autodief spoorloos na achtervolging SCHIEDAM Een autodief is gisteravond op het nippertje aan de politie ontkomen. De man viel in de Van Marum- straat op door vreemd gedrag. Toen de bemanning van een surveillancewagen hem wilde aanspreken, ging hij er met ho ge snelheid vandoor. Op de Franselaan in Rotterdam sprong de man uit de auto en verdween spoorloos. De auto bleek gestolen van Car Rental in Amsterdam. Glasschade bij inbraken SCHIEDAM Bij verschei dene inbraken hebben een fiks aantal winkel- en woonhuisrui ten het moeten ontgelden. Bij de fruithandel van Van de Heu vel aan de Mgr. Nolenslaan werd een vitrine vernield. Het betekende een schadepost van vijftienhonderd gulden. De buit bedroeg vier flessen vruchten sap met een waarde van tien gulden. Bij schoenenwinkel Van Dalen aan het Broersvest ging een grote winkelruit aan diggelen, waarna een greep in de etalage is gedaan. Deomvang van de buit is nog niet bekend. Met vermoedelijk een lucht drukpistool zijn vijf ruiten van het café De Kroon aan de P.J. Troelstralaan ingeschoten. Er wordt niet vermist. Een ruit van de voordeur van de Markt hal aan de Hoogstraat werd in gegooid om te kunnen komen bij een groot model houten hob belpaard. Greep in kassa SCHIEDAM Uit de kassa van het café Snellius aan de Snelliusstraat is bij een greep voor vijfhonderd gulden aan papiergeld verdwenen. De ver moedelijke daders zijn twee mannen, waarvan één de bar juffrouw aan de praat hield. Woningen overhoop bij inbraken SCHIEDAM Bij inbraken tijdens de kerstdagen zijn vier woningen volledig overhoop ge haald." Via een voordeur werd de toegang verschaft tot een woning aan de Westvest. Uit de slaapkamer werd voor een on bekende hoeveelheid aan siera den meegenomen. Twee wonin gen in één portiek aan de Bur gemeester van Haarenlaan kre gen eveneens ongewenst be zoek. Laden en kasten werden overhoop gehaald. De buit is nog niet bekend. Deze kon door afwezigheid van de bewoners ook niet worden vastgesteld bij een woning aan de Julianalaan. Het huis werd opengebroken met behulp van een breekijzer. Expo André Wervenbos in Galerie Het Spectrum SCHIEDAM Affiche-achti- ge gouaches en acrylschilderij en van de Rotterdamse kunste naar André Wervenbos zijn tot en met 2 februari te bezichti gen in galerie/konditorei Het Spectrum aan de St. Liduina straat 75a in Schiedam. Wer venbos gebruikt zowel figura tieve als abstractie elementen. Het Spectrum is geopend gedu rende de gebruikelijke winkel tijden. Ingezonden mededeling Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaark1eermatcers~ In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!!! Ook voor confectie naar de Ingezonden mededeling Dl V ONTWERPERS EN BOUWERS VAN BADKAMERS

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1