Werklooshei d blijft in Schiedam het hoogst Nooüt meer een scheep] e bouwen Het Vrije Volk VLAARDINGEN SCHIEDAM In Waterweggebied in maand november een lichte stijging mensen zonder werk Aftellen Oudjaar doet denken aan Roomse jeugd c OP DE GRENS B Nieuwjaarconcert door De Kweekbak Bomen herkennen r PAGINA 4 ws wv ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 f I - fch SCHIEDAM Schiedam blijft met 3088 werklozen (43.3 percent) in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord de gemeente met de meeste mensen zonder baan, vlaardingen is 'goede' tweede met 2465 inge schreven werklozen (34.6 percent) en Maassluis staat als derde op de lijst met 957 mensen zonder baan (13.4 percent). In Hoek van Hol land zijn 163 personen werkloos (2.3 percent), Maasland telt er 49 (0/7 percent) en Rozenburg beeft 402 geregistreerde werklozen (5.6 percent). In de maand november is het aantal werklozen met 88 personen opgelopen tot 7124 bij het Arbeids bureau ingeschreven werkzoeken den. De toename zit vooral in de groep die tussen de 3 en 5 maan den staat ingeschreven. Het aantal geregistreerde schoolverlaters daalde sinds oktober van 777 naar 716. De stijging van het aantal werklozen doet zich vooral voor in de grotere steden. Vlaardingen kreeg er 35 bij, Maassluis 32, Schiedam 14 en Rozenburg 13. Maasland heeft 5 werklozen min der en in Hoek van Holland vond 1 persoon werk. Directeur J. A. van Lent van het Arbeidsbureau Waterweg- Noord concludeert uit de cijfers van de afgelopen maanden dat het aantal werklozen zich op iets bo ven de zevenduizend gestabiliseerd heeft. „Gezien de onzekere voor uitzichten op velerlei gebied is het moeilijk te voorspellen hoe de trend zich in 1991 door zal zetten. In de positie van langdurig werk lozen is nog steeds weinig bewe ging te constateren," zegt Van Lent. Gemeten naar opleidingsniveau steeg de werkloosheid vooral on der personen met een lagere dan LBO-opleiding. Deze categorie ver toont een toename van 3473 naar 3529 personen. Bij personen met een LBO-opleiding steeg het aantal werklozen van 2250 naar 2278 personen. Deze twee groepen ma ken ruim driekwart uit van het aantal werkzoekenden in het Wa terweggebied. In oktober vonden 1021 men sen werk tegen 727 in november. Er bereikten het arbeidsbureau 169 vacatures in terwijl er aan 237 kon worden voldaan. Met na me in de metaalindustrie konden in vacatures worden voorzien. Het aantal werkloze mannen is met 4309 en bij de vrouwen 2815. Van de 7124 werklozen bezitten 5536 personen de Nederlandse nationa liteit, 1057 ingeschrevenen hebben een Turks paspoort en 215 zijn van Marokkaanse afkomst. ROTTERDAM Nooit, nóóóóit meer. Beter van der Pot uit Hoog vliet zal geen modelscheepje meer bouwen. De sleper Zwarte Zee van Smit International was hem net iets te veel. Drie maanden heeft hij er op gezwoegd. En het resul taat is maar zo zo. Deze zestigjari ge Van der Pot keert liever terug naar molentjes bouwen, plastic hangklokken, mandolientjes en gi taren. Een scheepje is te hoog ge grepen. „En ik waarschuw ieder een die het ook wil proberen: be zint eer gij begint." Niet dat Van der Pot niet kan knutselen. Zijn vrouw Corrie (65): „Oh jee, hij is altijd bezig. Altijd rommelen met van alles en nog wat.'"' Hij: „Ja, ik ben niet te rem men." Corrie weer: „Maar met; die Zwarte Zee maakte ik me wel een beetje zorgen. Hij had zo veel te genslagen, hè. Ik zei: 'leg 'm een half jaartje weg en kijk daarna verder'." Hij: „Dat kon ik niet. Kijk, als je ergens aan begint, moet je het ook afmaken. Zo zit ik in elkaar. Als dat ding niet af is, is het een balk in mijn oog." De Zwarte Zee staat nu opge steld in een speciale kamer in zijn Hoogvlietse woning aan de Alver straat. Er staat een transformator- tje naast, voor de verlichting Met de Kerstdagen komt het ding in de Vensterbank te staan. Heel Hoog vliet zal weten wat Peter van der Rare weken zijn bet als Kerst en dus ook Nieuw jaar zo'n volle dag na het weekeinde vallen. Voor je 't weet ben je al weer een week verder. Trouwens hoe snel is dat laatste ronde jaar van de twintigste eeuw niet gegaan Het aftellen naar 2000 gaat dinsdag al beginnen. Voor het zover is, kijk ik in een extra-lange afleve ring van deze rubriek even te rug naar wat we gepasseerd heb ben. Verschillende zaken hielden in 1990 de gemoederen in en om Schiedam en Vlaardingen bezig. Op de grens van de jaarwisse ling terugbladerend wellen her inneringen op. Zowel op cultu reel, sportief, politiek als per soonlijk gebied had dit jaar aar dig wat te bieden. Bij de om wentelingen in andere landen vergeleken valt het in het niet, .„maar toch... Voor mij begon het al in janua- Ti. Je wordt tenslotte maar eens l in je leven vijftig. En al hou ik, s zoals ik pas nog op deze plaats f bekende, niet van goud als ver- siering in een kerstboom, geen van de gouden mijlpalen waar ik dit jaar bij heb gestaan had ik willen missen. Na de winter se vreugde rond mijn eigen hal ve eeuwfeest volgde het zomerse goudfeest van mijn lieve vrouw Thea Bakker en in het najaar nog zo'n bijzondere gebeurtenis. De vervulling van een lang ge koesterde wens, een in veel op zichten historisch te noemen reis met twee andere oude ver trouwde vrienden, de eveneens 'goudjes' Joop en Éef. Voor mij zat het dus wel goed in 1990. 1 Veel Schiedammers en Vlaar- dingers met politieke aspiraties hebben minder vrolijke ervarin gen gehad dit jaar. Denk alleen maar aan alle VVD'ers, die in de malaise van Joris en hun onder linge twisten ten onder gingen. "Luub Hafkamp bij voorbeeld. Hij verdween voorgoed van het wethouderspluche in Schiedam en werkt nu mee aan de Sociale Vernieuwing in de ploeg van de onverwoestbare socialist Jan Schaeffer, ondertussen wach tend op zijn kans voor een bur- gemeestersbaan. In Vlaardingen ging Jan Ma- dern vrijwillig met pensioen als wethouder, maar verder kwa men daar in het kamp van de oude liberalen ook een paar ste vige klappen aan. Fractievoor zitter George Neijssel wilde niet van ophouden weten, maar daar dacht de meerderheid van zijn Pot de laatste maanden zoal heeft uitgevoerd. Veertien jaar heeft Van der Pot gevaren bij Smit, als kok. Op de Hudson, de Witte Zee, de Gele Zee, de Thames en de Blankenburg en uiteraard ook de Zwarte Zee, maar dat was maar heel kort. Waarom heeft hij dan uitgerekend de Zwar te Zee nagebouwd? Omdat toeval lig die sleper als enige in de bouw- pakkettenwinkels verkrijgbaar is, temidden van de speedboten, zeil boten en legervoertuigen op schaal. In zijn Hoogvlietse kamertje staat hij wat mistroostig bij het eindprodukt. Hij wijst op de be- manningsverblijven. „Kijk, daar stond ik dan. In de kombuis," zegt hij. De bluskranen heeft hij zelf wat kleiner moeten maken, die waren in het bouwpakket nogal plomp. Het voordekje was net te smal, waardoor het in het casco wegzakte. De luchtkokers zaten er niet bij, het stuurwiel evenmin en de patrijspoorten waren niet com pleet. De Zwarte Zee heeft in het echt vijfentwintig patrijspoorten benedendeks en twaalf in het ma- chinekamerdek, aan bak- en stuur boord. Dat herinnert Peter van der Pot zich nog goed. In de doos zat nog niet de helft. Van der Pot: „Ik terug naar de winkel- Zegt die verkoper: 'nou meneer, dan maakt u de patrijs poorten toch aan één kant? Nie mand ziet de andere kant.' Nou vraag ik je... Die fabrikant maakt partij anders over. In alle, vol gens good old Madem deels ge organiseerd, tumult hield actie voerder Jan Bulva zich staande maar sneuvelden geheel onver wacht Jaap Barnauw en Jan van Hemert. De laatste kondigde aan, in na volging van de evenmin tot zijn beoogde kandidaat-wethouders- plek reikende plaatselijk voor zitter Lou Maas, te willen bre ken met de volkspartij maar keerden op zijn schreden terug. De nu behalve als onderwijsrec- tor ook als VVD-voorzitter ver vroegd opgestapte Maas stopte nadien al zijn tijd in Omroep Vlaardingen, waar meer mensen met politieke ambitie regelmatig de microfoon hanteren. Zoals onder meer CDA-raadskandidaat Henk van den Berg, Groen Links-kandidaat Jan van der Kolk en VVD'ster Toos van de Veer-Bijnagte. Bij het CDA sloten in Vlaardin gen de vrouwen de rijen. Agnes van Ardenne-van der Hoeven werd de politieke baas. Ze liet Aart Kool zijn weggejaagde ka meraad Chris van Roon verge ten door hem mee te nemen in het nieuwe college en zette Leo de Snaijer op het tweede plan achter de nieuwe fractievoorzit ter Jopie Schumacher-Schnitger. Siem Rosman, die hardop be kende graag wethouder te wor den in Schiedam, moest met le de ogen toezien hoe de winnaars D66 en Groen Links de PvdA dwongen tot een ruk naar links en werd in eigen kring gedwon gen de leiding over te dragen aan de jonge garde. De oudjes Arie van Loenen (FvdA) en Ge rard Verhulsdonk (VVD) deden het hier nog best en keetden in de raad terug dankzij voorkeur stemmen. De drie PvdA-wethouders ble ven daar allemaal zitten. Chris Zijdeveld kreeg een soort rehabi litatie voor zijn Spalandbeleid met zijn felste tegenstanders X/tf/JUE SE E Peter van der Pot: „De Zwarte Zee was te hoog gegrepen.Ik begin er nooit meer aan." 3 de bouwpakketten precies zo klaar dat de meeste mensen tevreden zijn. Maar ja, ik heb er zelf op ge varen. Dan zie je alle dingen die er nog bijmoeten." Eenmaal binnen met alle onder delen begonnen de problemen pas goed. Van der Pot: „De bouwteke ning was behoorlijk ingewikkeld. De maten klopten wel, maar ik deed er twee uur over eer ik er iets van snapte. Dan moet je wel stalen zenuwen hebben, hoor. Nou heb ik die gelukkig wel. Dat heb ik wel bewezen." Zijn woonkamer is behangen met modelletjes. Twee kraanvogels op een houten voetje, een meer paal met meeuw er op, een opklap bare poef met rugleuning en een hele verzameling oude stereo-appa- ratuur die hij weer aan de praat heeft gekregen. Tot begin dit jaar woonden hij en Connie aan de Hillevliet, in een royaal huurhuis met een zolder waar hij er lustig op los kon zagen 'en schuren/"Nu in Hoogvliet, zon der zolder, is Van der Pot overge stapt op kunststof. Dat geeft min der rommel in huis. Zo zijn de klokjes en de versierde bovenbla den van een mandolien en een gi taar van kunststof. Peter van der Pot is al weer be gonnen met een andere klus: „De Zwarte Zee was te hoog gegrepen. Ik heb er alles voor over gehad, dat is nu eenmaal mijn instelling, maar ik begin er nooit meer aan." Bart de Leede en Adri Reijnhout naast zich in het pluche en een rapport zoals hijzelf aan het be gin van die gehele 'gifdiscussie' al had voorgesteld. Komend jaar zal hij wel wat moeten laten zien van de nieuwe binnenstad. In Vlaardingen stapte Bas Gou- driaan na zestien jaar wel defi nitief op en is Remi Poppe nu op zoek naar een nieuwe tegen stander. Arij Maarleveld, de eni ge naast burgemeester Van Lier die in het college bleef zitten, solliciteerde naar die functie maar gaat in het voorjaar plaats maken voor Kees van der Windt. Grote winnaars waren hier de christelijke combinatie van SGP'er Rien Lensvelt ,en D66 van Wil van Rijn, die zijn oud-afdelingsvoorzitter Ton van der Steen naar een wethouders zetel loodste. SVV stal op Harga de sportieve show door een promotie te be werkstelligen naar het voetbal walhalla, waarvan overigens de eretitel prompt werd verkocht aan de PTT. Nadien werden de grootse plannen voor een echt SVV-stadion steeds kleiner, net als het aantal bezoekers dat naar de thuiswedstrijden in de Rotterdamse Kuip ging. Trainer Dick Advocaat kreeg zijn ver diende eer toen hij werd ge vraagd Rinus Michels te helpen bij het redden van het interna tionale aanzien van de ploeg rond Gullit en Van Basten. Op cultureel gebied sprongen de amateurs eruit, die in beide ste den grote spektakelstukken op de planken brachten. Dick Borst en Walter van Ginniken zitten in Vlaardingen al weer aan iets nieuws te denken Op de grens veranderde er on danks alle praatjes van Maij- Weggen niets. Over het dijkl chaam tussen beide steden rij den auto's noch een sneltram. Aan Schiedamse kant werd de geboorte van de 70.000-ste ge vierd en aan Vlaardingse kant de opening van een groot nieuw winkelcentrum in Holy en de contract-ondertekening voor de binnenstadsvernieuwing. Twee advertentiebladen vierden een jubileum en Vlaardingen kreeg er een derde bij. Na eerst de overdaad van twee kabel kranten gaat deze stad echter het jaar uit zonder kabelkrant, terwijl Schiedam er Stads-tv bij kreeg. In 1991 zal er, zeker we ten, op media-gebied ook weer een en ander veranderen. Goed 1991. BEN VAN HAREN Door Han van der Horst SCHIEDAM De kop van de jaren negentig is er bijna af. Op straat knallen al de rotjes en de al dan niet opgeschoten jeugd speurt naar kerstbomen. Maan dagnacht moeten op veel kruis punten de vlammen naar de he mel slaan. Maar de oude Schiedammers krijgen rond deze tijd een vage heimwee naar het Sterrebos en de Zandvlakte. Die Zandvlakte lag ten zuiden van de Julianal- aan tussen de Admiraal de Ruy- terstraat en de Westfrankeland- sedijk. Daar organiseerde de ge meente elk jaar een eigen veilige en buitengewoon gro te kerstboomverbranding. Je ging er aan het handje van je vader naar toe en bewonderde het opflakkerende vuur. 't Was alsof de feestdagen nog heel even terugkwamen in dat halve uurtje van de gemeentelijke kerstboombrand. Daarna was alles definitief voorbij en volgde de lange wachttijd tot pasen. Maar katholieke jongetjes mochten dat eigenlijk niet gelo ven in die jaren vijftig. Alles was pas afgelopen op Driekonin gen 6 januari en de ware gelovige liet de kerststal tot die dag staan. De kerststal en niet de kerstboom, want al drong die tot steeds meer RK huisgezin nen door, het was toch een hei dens gebruik, dat de pastoors ei genlijk afwezen. Op de Hoogstraat ter hoogte van Amici toen nog de ka tholieke pastorie bevond zich een winkeltje, gedreven door de koster van de havenkerk. Dat specialiseerde zich in religieuze artikelen. Je kon er heiligen beelden krijgen, misboeken en ook kerststallen. Dat laatste be hoorde tot de uitrusting van elk katholiek echtpaar. In de kerk en op de scholen bevonden zich kerststallen van buitenmodel formaat. Met name het lager onderwijs maakte van deze attributen gebruik om de godsdienstlessen op te fleuren. In de lagere klassen van de Jo zefschool bouwden de broeders met behulp van grotpapier te koop bij die koster, moest je meenemen van thuis hele ge bergten. Elke dag schoof de broeder de beelden een stukje dichter naar de stal, tot op de laatste dag voor de vakantie het kerstwonder zich alvast ver trok. De echte kerstnacht had voor kinderen iets avontuurlijks, want de priesters hadden hun Op straat knallen de rotjes., kuddes in een vaste greep en men ging dan ook massaal raar de nachtmis, die precies om twaalf uur begon. Je liep met ja ouders door de koude en warte nacht naar het feestelijk ver sierde kerkgebouw. Daar was het lang er saai en je was te jong om gevoel te hebben voor het Gregoriaans gezang. En om de preek te begrijpen. Maar het had iets. Sommige mensen gin gen speciaal naar de Sint Jaco- buskerk in Kethel, wat nog meer had van een gevaarlijke expeditie. Bovendien stonden de boerenpastoors daar bekend om hun grote en stichtelijke wel sprekendheid. Je kwam op straat oom en tante tegen, opa en oma, neven en nichten. Je prevelde zalig kerstmis', want daarmee identi ficeerden de katholieken elkaar. De heidenen en de protestanten zeiden 'gelukkig kerstmis'. Je wist: die misten veel. Dit alles is ingestort, toen in de jaren zestig de katholieke kerk zich vernieuwde. Paus Jo hannes XXIII maakte bekend, dat het allemaal zo erg niet was en hij beperkte de lijst van doodzondes. Je kwam niet lan ger in de hel, als je op zondag de mis verzuimde. De pastoor verscheen niet langer in souta ne, maar trok een grijs heren kostuum aan. Bisschop Bekkers Meld praatjfs op de televisie, waarin hij vertelde, dat geboor teregeling verantwoordelijkheid van de gelovigen zélf was. Ver boden verdwenen, tradities gin gen overboord. Het geheimzin nige Latijn van de .mis maakte plaats voor de volkstaal. Zo trok de kerk zich zelf het mystieke, middeleeuwse kleed af, en wat er onder zat viel te gen. Tegenwoordig proberen som mige katholieke geestelijken, onder meer die van de Singel kerk, de oude tradities en de ou de pracht te laten herleven. Maar mijn nachtmis is ont maskerd en dat geldt voor een heleboel katholieken. Oude tijden keren niet weer. Ik waardeer de vrijheid. Ik mis de sfeer. SCHIEDAM Een spette rend optreden van de bekende en intussen al tien jaar bestaan de Rotterdamse band De Kweekbak valt op donderdag avond 3 januari te verwachten in het theatercafé De Tender iji de Passage te Schiedam. Het uitgekiende repertoire van de groep is van wereldformaat. De musici hebben hun sporen ver- diend in verscheidene andere, formaties. Aanvang 21.30 uur.'/. Toegang gratis. 'Schiedam' huldigt jubilarissen op receptie SCHIEDAM De Softbal-/ Voetbal- en Honkbalvereniging Schiedam houdt op dinsdag 1 januari in het clubhuis op het Sportpark Harga een nieuw jaarsreceptie. Aanvang 16.30 uur. Verder staat tijdens de re ceptie op het programma de verkiezing van het Schiedam- lid van het jaar, de uitreiking van de Jo Touw Speld, de hul diging van jubilarissen en na tuurlijk een nieuwjaarstoe spraak Als verlengstuk van de* receptie wordt de aanwezigen een nieuwjaarbal aangeboden. SCHIEDAM Bomen in de° winter. Onder dit thema wordt" op zondag 6 december door dev natuurgids Siert Gerritsen eenn excursie gehouden door dg. heemtuin in het Prinses Beu atrixpark te Schiedam, Tijdens" de wandeling toont hij een gro-„ te verscheidenheid aan boom»" knoppen en de stadia waarin deze verkeren. De öeelnamei aan de excursie is gratis en be gint oml4.00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deze ligt in het verlengde van het Duiven- pad in Kethel-Oost en is bereik baar met buslijn 53, halte Koe koekslaan. Bijzonder programma kunstenmakerstheater SCHIEDAM Clownerie, goochelen, kleine dieren, leven de poppen, acrobatiek, degen- slikken; het is nog maar aen greep uit het aanbod van kun- stemakerstheater Jan Rauh, Op woensdag 2 januari is hij met het programma 'Geen kunst aan' in theater de Teerstoof te Schiedam. Het geheel wordt muzicaal omlijst door live mu ziek en een draaiorgeltje. De voorstelling begint om twee uur en kost vijf gulden. Nieuwjaarsreceptie Bewonersclub Oost SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam-Oost houdt op zaterdag 15 januari haar nieuwjaarsreceptie in de buurtwinkel aan de Franklin- straat 11a te Schiedam. Ieder een is welkom van 13.00 tot 16.00 uur. Baby- en peutermassage SCHIEDAM De homeo- paat Janneke van Leeuwen is weer een nieuwe cursus baby- er, peutermassage gestart, die vijf ochtenden omvat. De ou ders leren hoe hun kind het liefst gemasseerd wil worden. Baby-massage werkt gunstig voor de lichamelijke ontwikke ling van een kind. Zo vergroot het de weerstand tegen ver koudheid en griep. Deelnemen kost honderd gulden Aanmel den via telefoonnummer 010-4743944 of bij Mikaal aan de Lange Haven 89 te Schie dam. Erker start met cursus video en film SCHIEDAM Liefhebbers kunnen vanaf 15 januari in het wijkcentrum De Erker deelne men aan een cursussen fotogra fie, film en video. Allereerst komt een zes avonden durende videocursus aan bod. Hierbij komen de meeste basisaspecten voor het vervaardigen van een videofilm aan de orde. De cur sus wordt afgesloten met het maken van een korte video film. Deelnemen kost 25,00. Op 5 maart start met met enke le cursussen rond fotografie zo als het verzorgen van foto's, va kantiefotografie, kinderfotogra- fie en het vervaardigen van diaseries. Informatie over de cursussen in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32 te Schiedam of via telefoon nummer 010-4267767 (vragen naar Chris Scholte). ANBO-afdeling houdt receptie nieuwjaar SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt op vrijdag 4 ja nuari een nieuwjaarsreceptie in het Blaauwhuis aan de Lange Nieuwstraat 181 te Schiedam. Iedereen is welkom. Aanvang 15.00 uur. f4 "J if f, t- f i't It "'t |yj ri f't.t O m z 3D

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1