WERKLOZEN ZIJN RUSTIGER DAN VROEGER Het Vrije Volk SCHIEDAM Wilfred Dijkstra: 'Binnen vier jaar wil ik professional zijn' STANK ANBO ziet wel iets in papieren nota's Nieuwe cursussen in De Teerstoof inzendtermijn verhalen met week verlengd ws PAGINA 4 ZATERDAG 5 JANUAR11991 Door Reinout Baarsma SCHIEDAM Een wonderlijke en bescheiden jongen. Wilfred Dijkstra uit Schiedam: twintig jaar oud, sinds enkele jaren genezen van reuma, getrouwd, vader en een rijzende ster in de snooker- sport. Dit jaar staat hij eerste op ie Europese ranglijst en daarmee laat hij menig professional achter zich. Zijn doel: professional wor den. Deze maand gaat Wilfred zich meten met de wereldtop op een van de grootste snookertoernooien ter wereld, het Worldmasters-toer- nooi in Birmingham met het hoog ste prijzengeld ter wereld (één mil joen pond). Wilfred geeft zichzelf een goede kans om als underdog door de eerste ronde te komen. Wilfred: „Ach, voor mij zijn zulke toernooien gewoon een goe de ervaring, want in Nederland is er nog zo weinig tegenstand. Daar om doe ik nu ook niet meer mee voor de Nederlandse ranglijst, maar speel ik voor de Europese 'ranking'. Op die internationale toernooien heb ik veel meer tegen stand. In België zijn er bijvoor beeld al dertig tot veertig goede spelers, terwijl er in Nederland amper drie of vier rondlopen. „Op de toernooien die ik nu speel valt nog niet veel te verdie nen. Ik ben nog lang geen profes sional. Dat zou me nu meer kosten dan het zou opbrengen. Bij mij dekt het prijzengeld meestal de kosten en als ik een toernooi in het buitenland speel, draait mijn baas annex sponsor Jack Post voor de .kosten op. Hij denkt dat ik op den duur geld zal gaan opbrengen. Maar ik ben nog lang niet op het niveau van de grote profs. Daar voor moet ik nog zeker een paar jaar oefenen." In het snookercentrum in Leid- schendam, waar hij ook werkt, traint Wilfred zo'n vier uur per dag, en voert dit, naarmate het toernooi dichterbij komt, op tot ze ven uur per dag. Wilfred Dijkstra gunt zichzelf zelfs geen vakantie. Dit soms tot ergernis van zijn vrouw Mick, met wie hij net zijn eerste kindje heeft. Wilfred: „Ik kan gewoon niet weg van de tafel. Het is een soort verslaving. En als ik er één week tussenuit ga, heb ik drie tot vier weken nodig om terug te komen op mijn niveau. Bij dit spelletje gaat het om routine en er varing. Het is ook een kwestie van vertrouwen en zekerheid uitstra len en niet moeilijk doen als het makkelijk kan. Dit is alleen maar te bereiken door training. „Verder moet je met druk om kunnen gaan. Je moet mentaal héél sterk zijn. Persoonlijk vind ik die mentale druk zalig Als ik van de spanning sta te trillen op m'n benen, vind ik dat de lekkerste kick die er is. Als je na een slechte stoot met je hoofd gaat zitten schudden, denkt je tegenstander dat je in de volgende beurt ook wel weer zult falen. Dat helpt de tegenpartij. Maar als je je zelfver trouwen kunt bewaren, straal je zekerheid uit. En als de tegenstan der dan over jóu gaat zitten naden- U Twee januari is een bij zondere dag. Zeker als hij, zoals in 1991 het ge val is, midden in de week valt. Voor velen, maar lang niet voor allen, is die tweede tevens de eerste. De eerste werkdag van het nieuwe jaar, waarop het grootste deel van de natie nog katterig is van de overdaad die in deze tijd van welvaart ons omringt. Eten, drank en - in mindere mate - herrie heeft, zo bleek me op die eerste tweede, velen vermoeid rond de jaarwis seling. Veel handenschudders en maar weinig handenwrijvers, die vol enthousiasme 1991 in zijn gestapt, kwam ik op die dag tegen. Ook trof ik een flink aan tal lege stoelen en gesloten loket ten aan. Foto's en beelden van gipsvluchten lieten de ongeluk- kigen zien van de massa, die in deze tijd zijn wintervakantie heeft gepland Diezelfde tweede januari bracht echter ook een groot aantal mensen op de been. Bij nieuw jaarsrecepties of andere samen komsten, die georganiseerd wa ren om elkaar een beter, geluk kiger en vooral gezonder 1991 toe te wensen. Ik heb niet de in druk gekregen dat ook echt alle goede voornemens al op die dag in uitvoering zijn genomen. „Morgen stop ik er echt mee," hoorde ik hier en daar roepen. Het is een veel voorkomende mentaliteit om goede voome- mens uit te stellen, zo liet ook met enige weemoed directeur hen, heb je al dertig percent op hem gewonnen. „Zo heb ik me laatst laten op naaien door de Belg Danny La thouwers. Die deed een half uur over iedere stoot, waardoor ik zo geïrriteerd raakte dat ik verloor. In het vervolg laat ik me niet meer opnaaien. Ik denk niet aan de tegenstander, "k speel in Bir mingham gewoon tegen de bal en niet tegen de tegenstander. Hoewel ik mijn spelstijl wel wat zal moe ten aanpassen: normaal ben ik een snelle aanvallende speler, maar nu zal ik toch beter moeten gaan ver dedigen. Wilfred z'n broer, Meindert Dijkstra, is profvoetballer bij Wil lem II. Ook Wilfred wilde voetbal ler worden, maar werd op vijftien jarige leeftijd door acute reuma overvallen. Wilfred kon vrijwel niet meer lopen en niet meer zit ten. Na driekwart jaar ziekenhuis in en ziekenhuis uit waren er nog geen vorderingen geboekt. Een verslaving aan pijnstillers is het enige dat hij er aan overhield. Hij is weggegaan bij zijn internist, naar een homeopaat gestapt en is toen langzamerhand genezen. Tij dens de revalidatie is Wilfred eens op de snookertafel geklommen en is daar toen niet meer vanaf geko men. „Ik ben echt een jochie uit de achterbuurt van Breda. Ik zat bij de harde kern van de NAC-suppor- Wilfred Dijk stra: „In Ne derland beb ik nauwelijks tegenstanders van formaat." ters. We gingen overal naartoe waar iets te beleven viel. Er werd ook wel geknokt. Nu zijn veel van die vriendjes van vroeger echt tuig van de richel. Toch accepteren ze wel dat ik een andere weg ben in geslagen, hoewel ik nu een brave jongen ben. Eerst speelde ik snook er in Breda, toen ben ik naar een snookercentrum in Rotterdam ge gaan en nu train ik in Leidschen- dam. Daar voel ik me gewoon het beste thuis en ik heb er een veer- tigurige werkweek, inclusief trai ning," aldus Wilfred. Mocht Wilfred in het Worldma- sters-toernooi door de eerste ronde komen, dan komt hij in de tweede ronde uit tegen de nummer drie van de wereld, Jinuny White. Zijn kansen zijn dan aanmerkelijk klei ner dan in de eerste ronde. „Dit toernooi beschouw ik als een goe de oefening. Ik wil binnen vier jaar professional worden. Maar als m'n snookercarriëre niets wordt, kan ik altijd nog les geven, co achen, of iets in de organisatie van de snookersport gaan doen. Lukt dat niet, dan ben ik ook niet te be roerd om arbeid te gaan verrich ten. Vrouw en kinderen moeten te eten hebben, hè," aldus Wilfred Dijkstra. Het hele toernooi zal 98 uur lang live op Eurosport worden uit gezonden. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Met 3088 werklo zen heeft Schiedam een triest kampioenschap behouden. In geen enkele Rijnmondgemeente loopt zo'n hoog percentage van de bevol king zonder baan. De pogingen van b en w om nieuwe bedrijven naar de stad te lokken hebben ge tuige het groeiende industriegebied ten zuiden van de Polderweg wél succes, maar te vaak zoekt men daar personeel met een scholing die weinig Schiedammers hebben. Het lijken de jaren dertig wel. Het lijkt wel de Eerste Wereldoorlog. Toen in de augustusdagen van 1914 de grootmachten van Europa met elkaar slaags raakten, volgde in Nederland ook in Schiedam meteen een ontslaggolf. De ge schrokken mensen haalden hun geld massaal van de bank. Ze be stelden van alles af en het bedrijfs leven kvjam een paar weken lang bijna tot stilstand. Daarna kwa men de activiteiten langzaam maar zeker weer op gang. Maar wel op een veel lager niveau. In die tijd kon je het personeel van de ene op de andere dag op straat zetten. En dat gebeurde dan ook massaal. Van uitkeringen was in die da gen nog geen sprake. Wel vormde de gezeten burgerij onmiddellijk een steuncomité, waarin voor de veiligheid ook de socialist Piet de Bruin werd opgenomen. Dat za melde geld in en de regering in Den Haag gaf een forse subsidie. Zo kon aan de werklozen een paar gulden per week worden uitge keerd. Het steuncomité maakte veel werk van de controle. Mis bruik moest tot elke prijs voorko men worden. Want de vrees voor uitkeringsfraude is al heel oud. Daarvan vind je de eerste sporen al bij de kerkelijke armbesturen. Wantrouwen gaat aan sociale zorg vooraf. Het was duidelijk, dat op deze manier niet lang" kon worden doorgegaan. Voor het eerst in de geschiedenis besloot de gemeente dan ook zelf voor werkgelegenheid te zorgen. En het eerste idee waar op men dan komt, is grondwerk. Enkele honderden werklozen mochten voor een laag loon de sin gel in de Stadhouderslaan graven. Dat gebeurde helemaal met de hand. Het was keiharde en zware arbeid. Wie weigerde, verloor zijn schamele uitkering. Dat was in ieder geval al een verbetering met de tijd daarvoor. Toen gaf men in principe geen on dersteuning, aan wie lichamelijk tot arbeid in staat was. Want als je daaraan begon, dan was het eind zoek. Na de eerste wereldoorlog kwam een regeling voor werklo zensteun tot stand. Het kwam erop neer, dat wie zonder werk kwam, een gulden of vijftien per week ontving. Dat bedrag wisselde een beetje per gemeente. In de stad £3$ Werklozen groeven na de ontslaggolf die volgde op de Eerste We reldoorlog voor een Taag loon met de band de singel in de Stadhou derslaan. Wie weigerde ver loor zijn scha mele uitke ring. OP DE GRENS generaal Van Noort van het pas tachtig jaar geworden Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne weten. „Wanneer de wetenschap zegt: dit gaat over vijftig jaar gebeuren, hoopt men dat het niet waar is en klampt zich vast aan geluiden van een enkeling die stelt dat het wel zal meevallen." Men is namelijk over de schok heen, die het RIVM-rapport 'Zorgen voor Morgen' teweeg heeft ge bracht. Daarin wordt de nood zaak tot terugdringing van de uitworp van vervuilende stoffen met zeventig tot negentig per cent aangetoond. Inmiddels, twee jaar verder, vinden aan passingen plaats net als ten aan zien van bodemverontreiniging normen worden verlegd. Wel zijn de meeste vuile plekken in ons land geregistreerd maar voor sanering veranderen de re gels telkens en zelfs de uit Vlaardingen afkomstige milieu specialist van de PvdA in de Tweede Kamer, Koos van der Vaart, lijkt zich erbij neergelegd te hebben dat minstens een vol gende generatie zich ook met de schoonmaak zal moeten bezig houden. Met het best ontwikkelde mi lieubureau van de gehele we reld, het Amerikaanse EPA, heeft het RIVM onlangs voor de Wereld Gezondheidorganisatie WHO de nieuwste feiten over de luchtverontreiniging in Europa op een rijtje gezet. De glasnost heeft cijfermateriaal uit Oost- Europa toegankelijk gemaakt, dat na de al sombere constate ringen op grond van ervaringen in bij voorbeeld Athene en an dere Zuideuropese centra een nog gevreesder toekomstbeeld gaf. Van Noort signaleert nu al gezondheidsproblemen in het ar mere Oost-Europa maar waar schuwt tevens voor schade door langdurige blootstelling aan ver ontreinigingen in eigen land. Zo'n 15 jaar geleden werd op een bewogen bijeenkomst in het Vlaardingse Deltahotel Rijn mond tot saneringsgebied uitge roepen. Dat (negatieve! stempe is van ons woon- en werkgebied afgehaald. Alsof de kwaliteit van onze lucht inmiddels is ver beterd. Toen ik op twee januari, komend uit het landelijke Waal- gebied bij Gorcum, in de rich ting van mijn huis en dus de Be- nel uxtunnel reed moest ik den ken aan de waarschuwing van de deskundige topman van het RIVM Van Noort. Een walgelij ke geur van benzine- en andere chemische dampen maakte me duidelijk: Je passeert Pernis en nadert Vlaardingen/Schiedam. BEN VAN HAREN kreeg je meer dan op het platte land, want zo constateerde de regering daar waren de prijzen lager. In de crisisjaren na 1929 steeg de werkloosheid snel. Het ant woord van Den Haag was kort en duidelijk: men moest de tering naar de nering zetten. De lonen van het overheidspersoneel gingen omlaag en ook op de uitkeringen werd gekort. Agitator Het lijkt allemaal als twee drup pels water op het recept dat pre mier Lubbers de Nederlanders al meer dan tien jaar voorzet, eerst met hulp van Ruding, nu met die van Kok. De werklozen van tegenwoordig zijn niet opstandig. Ze ondergaan hun lot. Van protest is weinig te merken. Dat was in de jaren dertig anders. In de gemeenteraad zetelde het lid Willem Collé, vader van de niet zo lang geleden overleden Eef voor de Communistische Partij van Nederland. Collé was een ech te agitator. Hij kon op de vergade ringen geweldig tekeer gaan en dat deed hij ook op straat. Hij ervoer de gevolgen van de werkloosheid aan den lijve, want niemand wilde hem werk geven. Ooit klaagde zijn vrouw bij burge meester Stulemeijer over de armoe thuis. „Mevrouw, ik zal doen wat ik kan", antwoordde Stulemeijer. Mevrouw Collé haalde onmiddel lijk twee boodschappentassen, deed uitgebreid inkopen en vertel de elke winkelier de rekening naar de burgemeester te sturen. Daar kwam dus politiewerk van en in het kielzog van de agenten volgde de middenstand. „Mens", zei de groenteboer, „Zeg, dan dat je het zo arm hebt. Dan had je het van mij gehad". Toen sprak slager Van de Water de legendarische woorden: „Jongen, jij begrijpt dat niet, dit is een actie". Soms gingen de acties van Wil lem Collé verder. Hij organiseerde demonstraties van woedende werklozen en communisten ze waren sterk in de buurt van de Gordonstraat en de Gorzen waarbij het tot heftige kloppartij en met de politie kwam. Eenmaal kwam Collé vast te zitten op het politiebureau. Hij ging daar zo te keer, dat de commissaris hem vrij liet. Hij was bang, dat de commu nistische voorman ter plekke aan een hartverlamming zou overlij den. Wat nu te doen? Ook in de ja ren dertig was er werkverschaf fing. Schiedamse werklozen kre gen oproepen voor arbeid in het Drentse Witteveen. Ook Collé werd daarheen verbannen. Hij heeft er niet lang gezeten. Want de geboren agitator begon de Witteveners onmiddellijk te orga niseren. Dan liet men hem maar liever in de raad van een kleine stad als Schiedam zetelen. Collè's acties zorgden voor een verdubbeling van het communisti sche zetelaantal, van één naar twee. Daar bleef het bij. Want met zijn rellen en zijn opstandigheid bereikte hij in de praktijk heel weinig. De communisten opereer den in een volledig isolement. Nu waren ze daar door hun sectari- sche houding deels zelf verant woordelijk voor, maar ze waren natuurlijk ook besmet verklaard door de rest van de stad- De meeste werklozen bleven be rusten, ook al knokte een minder heid wel eens op straat. Maar tegenwoordig bestaa: zelfs die minderheid niet meer. Of het moest het ongecoördineerde ge weld zijn in het weekeinde, de vernielingen die her en der wor den aangericht, de frustratie die zich uit in onmaatschappelijk ge drag. Maar het is een vooroordeel om dat allemaal werklozen en dan vooral de jongeren onder hen aan te rekenen. Die mensen krijgen al genoeg rekeningen gepresenteerd Het gaat niet aan ze ook nog eens verantwoordelijk te stellen voor wat er allemaal mis gaat in de stad. Dat er veel mis gaat, daarvar zijn ze het bewijs, niet de oorzaak. SCHIEDAM De Algemene Bond voor Ouderen (ANBO) is er van overtuigd dat bet de gemeente ernst is met het ouderenbeleid. Voorzitter A. van Loenen (ook PvdA-gemeenteraadslid) maakte gisteren tijdens de nieuwjaarsre ceptie duidelijk dat zijn ANBO wel iets ziet in de „papieren nota's" van de gemeente „Als ze maar wel in concreet beleid worden om gezet." „Dat soort zaken geven de bur ger moed," zei Van Loenen. Hij doelde met name op de Gemeente lijke Nota Ouderenbeleid en het zogenaamde TOS-plan. Maar over andere „zaken" had hij wel beden kingen. Volgens de ANBO-voorzit- ter zal in de komend jaren een be leid moeten worden ontwikkeld dat leidt tot „een zo volledig moge lijke integratie van ouderen in de maatschappij." Van Loenen meldde gisteren de aanwezigen dat ouderen bij be paalde zaken stelselmatig niet meer worden betrokken. „Daar mee gooit de maatschappij veel kennis, ervaring en potentie weg,' aldus Van Loenen. Zo ergert de zelf met voorkeursstemmen in de raad gekozen PvdA'er zich al jaren aan de houding van politieke pa tijen. Hij begrijpt niet dat zij steeds weer voor de dag durven te komen met kandidatenlijsten voor verkiezingen, waarbij geen oude ren op verkiesbare plaatsen staan. Maar, zei Van Loenen. „Gelukkig hebben de kiezers het laatste woord. Dat is bij de gemeente raadsverkiezingen in maart wel ondubbelzinnig gebleken.' SCHIEDAM In gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12 gaan in de komende week verschillende nieuwe cur sussen van start. Geïnteresseer den kunnen zich inschrijven voor curussen Delfst Blauw schilderen, Tekstverwerking en Spaans voor beginners. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met De Teerstoof. Het telefoonnummer luidt 4270956. SCHIEDAM De inzendter mijn van de door Het Filmhuis uitgeschreven verhalenwed- strijd is met een week ver lengd. Talentvolle schrijvers en schrijfsters kunnen hun penne- vruchten nu nog tot 15 januari kwijt. De organisatoren ver moeden dat velen daar door de drukke decembermaanden niet aan zijn toe gekomen. Inzendin gen de onderwerpkeuze is vrij maar de inzendingen mo gen niet langer zijn dan 2500 woorden kunnen nog wor den gestuurd naar, Het Film- J huis-Verhalenwedstrijd, Post bus 4117, 3102 GC Schiedam. Sons of the Magnificent 7 in Passage Theater SCHIEDAM Henny Vrien- ten, Fay Lovsky, Jakob Klaasse, Jan Pijnenburg, Jan de Hont, Joost Belinfante en Ronald Brunt zijn zeven door de wol geverfde muzikanten die zich 'The Sons of the Magnificent 7' noemen en een combinatie van filmmuziek en humor ever het voetlicht brengen. Muziek blijft de hoofdmoot van de voorstel ling, donderdag in het Passage Theater. Op de tonen van de M 7 trekken bordkartonnen cow boy's, prinsen op witte Holiy- woodpaarden, starlets met gly- cerine-tranen, Japanse helden, koelbloedige detectives en dap pere honden aan je geestesoog voorbij. Stoffige genres als 'Godzilla meets Tarzan', de Duitse liefdescomedie, '3D' B- film en Wild-West avonturen van smetteloze helden krijgen nieuw leven ingeblazen met muziek, zang en dans. De voor stelling begint om 20.15 uur in de Grote Zaal van het Passage Theater. De toegangsprijzen be dragen ƒ25,-, f22, en ƒ19,-, en houders van een kortingskaart krijgen 3,- korting. Europarlementariër bij thema-avond PvdA VLAARDINGEN De euro parlementariër Wim van Vel- zen is dinsdagavond de gast spreker bij de door de PvdA in Vlaardingen georganiseerde thema-avond ovei Europa 92. 'PvdA en Europa/ Europese So ciale Vernieuwing' begint om 20 uur en vindt plaats in de Lijndraaier te Vlaardingen. PvdA-leden en -sympathisanten en andere belangstellenden zijn welkom. A capeila pop van Montezuma's Revenge SCHIEDAM In het Passa ge Theater zal op 11 januari een optreden van Montezuma's Revenge te zien zijn. De groep heeft reeds een aantal malen met groot succes, onder andere in New York en in de Kólner Philharmoniker, opgetreden. Samen met onder andere René Froger waren zij op televisie te zien. Het programma omvat niet alleen Engels repertoire, maar ook Frans- en Duitstalige songs, zoals 'Du' van Peter Maf- fay. Naast ingetogen ballads en bewogen gezongen songs var Nina Simone, zijn er ook komi sche en dolle nummers zoals 'Rawhide* en een compilatie uit 'Junglebook'. Het optreden be gint om 20.15 uur en de toe gangsprijzen bedragen 22,-, ƒ19, sn 16. Houders van een kortingspas betalen ƒ3,- min der. Morsige types in De Teerstoof SCHIEDAM De Types zijn met hun stuk 'Morsige Types in Hart en Nieren' op vrijdag 11 en zaterdag 12 januari te zien in Theater De Teerstoof. In dit stuk storten Rob Kamphuis, Hans Riemens en Hans Pauli- des zich vol overmoed op de taak om binnen twee keer drie kwartier te bewijzen dat de we reldproblematiek groter is dan het eigen hoofd. De Types zijn druk, lawaaierig, hartverwar mend en doen uitspraken waar ieder normaal mens binnen een minuut spijt van krijgt. Ze zin gen vierstemmig!?), soms tele pathisch en geïnspireerd door Eric Claptons muziek uit de pe riode na het vliegtuigongeluk van Buddy Holly, maar van voor het motorongeluk van Bob Dvlan.De beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur en de kaarten kosten 15, en voor kortingspashouders ƒ12,50. an reumapatiënt tot snookerheid if I a o Atl

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1