'We zullen het college achter de vodden z tten Vlaardingen stikt van de kunstenaars KUNST TE KIJK 1 'IU Kaaa lof hnt nicil o f So' Leerlingen De Ouverture bij try-out van y|v r ua nat niet eng 15 voorstelling'Winnie de Poeh verteld' Het Vrije Volk SCHIEDAM Dementenzorg krijgt extra geld 1 PAGINA 4 DINSDAG 8 JANUAR11991 J f ractieleider Hans Bakker verklaart in PvdA-orgaan kritiek op 'eigen' wethouders en geeft complimenten Door Rein Wolters SCHIEDAM - De drie PvdA- wethouders in het college hoeven niet op onvoorwaardelijke clemen tie te rekenen van de eigen fractie in de gemeenteraad. De bestuurlij ke verantwoordelijkheid is voor de fractie, onder leiding van de zéér kritische Hans Bakker, niet langer een belemmering om op te komen voor mensen in de stad én voor de ideeën van de PvdA. „Dat kan er weieens toe leiden dat wij openlij ke kritiek leveren op (ook onze) wethouders. Dat hebben we bij de begrotingsbehandeling ook zeker gedaan, overigens naast lof," schrijft Bakker in het januari nummer van de Voorwaarts, de le denkrant van de plaatselijke afde ling van de PvdA. „Kritiek op een wethouder hoeft echter geenszins te beteke nen dat onze steun als zodanig ter discussie staat," vergoelijkt Bakker enigszins. De toonzetting van zijn ROTTERDAM De thuiszorg aan dementerende ouderen in Rot terdam en omgeving wordt uitge breid. Daarvoor heeft de Zieken fondsraad 2,2 miljoen gulden extra subsidie beschikbaar gesteld. Het bedrag is afkomstig uit de twintig miljoen gulden die staatssecretaris drs. H. J. Simons (Volksgezond heid) een jaar geleden al had toe gezegd aan de raad. Nu pas wordt het bedrag vrijgegeven omdat aan allerlei eisen diende te zijn vol daan. Met de gelden wordt het project Intensieve Thuiszorg gefinancierd, dat de eerste lijnszorg van onder meer het Regionaal instituut Am bulante Geestelijke Gezondheids zorg (Riagg) moet versterken. Het project is speciaal gericht op de menterenden omdat deze groep sterk in omvang is toegenomen. Als gevolg van de vergrijzing is de bestaande hulpverlening steeds meer onder druk komen te staan. Op dit moment staan demente be jaarden voor een plaats in èen ver pleeghuis een half jaar op een wachtlijst. „Iedere dag is er één te veel voor bejaarden die op gezette tij den in de gaten moeten worden ge houden," zegt woordvoerder H. Bakker van de stuurgroep Inten sieve Thuiszorg Rotterdam. „De last komt dan veelal op de schou ders van de familie en de wijkver- plegers terecht, die de hoeveelheid werk niet aan kunnen." Het project Intensieve Thuis zorg is het tweede project in Rot terdam, dat voorziet in hulp, speci aal gericht op één groep. Drie jaar geleden werd een soortgelijk ini tiatief genomen om de thuiszorg te verbeteren voor terminale patiën ten. Volgens Bakker zal de thuiszorg in het algemeen steeds minder geld krijgen toebedeeld. Bakken „Vanuit de politiek bestaat de be hoefte aan specifieke en doelge richte hulp. Dan weet men in Den Haag waar het geld heen gaat en heeft men het gevoel dat het effi ciënter wordt gebruikt." VLAARDINGEN Wie nog in de waan verkeert dat Vlaardingen het met een handjevol kunstenaars moet doen, heeft het mis. Het stikt ervan! Vrijdag is in cultureel centrum Hollandia alweer de tweede groepstentoonstelling van Vlaar dingse kunstenaars van start ge gaan. Voor het twaalf achtereen volgende jaar worden kunstenaars in de gelegenheid gesteld hun werk te vertonen aan het publiek. Dit jaar moest de expositie in tweeën worden gedeeld want het aantal kunstenaars in vlaardingen rijst de pan uit. Volgend jaar moet er zelfs een selectie worden gehou den om alle kunstwerken een plaatsje in het centrum te geven, met als gevolg een aantal boze ge zichten. Maar zover is het nog niet. Werk van maar liefst 19 Vlaar- dingse kunstenaars siert de muren var het cultureel centrum Hol landia aan de Oosthavenkade. Pas tels, aquarellen, pentekeningen en olieverfschilderijen zijn nog maar een greep uit het totale aanbod. We komen namen tegen zoals Li- duin van Noord, Liesbeth de Kruijf, Cor Maarleveld, Rob Prins, Peter Dumas, Hans Rikken en An neke van de Meer Opmerkelijk zijn de aquarellen van Peter Dumas en Liduin van Noord. Het werk van Dumas, met de titel 'Souvenir de Cour gis', springt eruit door de prachtige kleurencompositie. De aquarel van Liduin van Noord moet het 'zonder titel' doen, maar is ontstaan naar aanleiding van het gedicht 'Met de rug er naar toe' van Liselore Gerritsen uit de bundel 'Oktoberkind' (1983). Zij werd in 1954 in Den Haag ge boren, waar zij in 1972 begon aan een opleiding aan de Academie .voor Beeldende Kunsten. Zij maakt {voornamelijk schetsen en aquarel len. Anneke van de Meer is op de tentoonstelling vertegenwoordigd met een 4-delige serie van gemeng- uitspraak laat niettemin doorsche meren dat de PvdA-fractie beslist niet zal schromen om toch harde sancties te nemen tegen welke wethouder dan ook, die over de rand valt. Bakker: „Onze wethou ders weten dat, al is het natuurlijk wel even wennen." De socialist, die zich meer en meer opwerpt als een sociaal ver nieuwer en lichtend voorbeeld van de stedelijke politiek, bestrijdt dat zijn partij oppositie voert tegen de eigen bestuurscoalitie, zoals een Door Mariëtte Olsthoorn SCHIEDAM Opgewonden kinderstemmen en stampende voetjes kondigen de komst aan van de groepen twee en drie van de ba sisschool De Ouverture uit de Woudhoek De vijf- en zesjarige kinderen zijn de eerste uitverkore nen bij de voorstelling 'Winnie de Poeh verteld', die in het teken van een project voor basisscholen gis termiddag in het Passage Theater plaatsvond. De kinderen stormen de Roos enzaal binnen en vechten om een plaatsje op de eerste rij. „Ik hoop dat het met eng is," zegt een meis je als ze eenmaal een plaatsje heeft veroverd. Dat ze daar niet bang voor hoeft te zijn, blijkt al snel. De eerste klanken van 'Für Elise' vul len de ruimte. Het komt de kinde ren bekend voor; de één lacht nog wat onwennig terwijl de ander een poging doet om mee te neu riën. Dan wordt het stil. Op het to neel staan Dick, gehesen in een lij zig matrozenpakje en Karin, in een roze pyjama, pappa speelt piano. „Hè pappa, wil je voorlezen," zeurt Karin. Maar haar vader heeft geen zin. Totdat Karin zich omtovert tot Winnie de poeh en een goed voorstel doet: „Als jij nou muziek maakt en voorleest dan beelden wij het verhaaltje uit." En daar is ook meteen mee ge zegd waar het project om draait: 'Een verhaal waar muziek in zit'. Het is gebaseerd op de spelvorm 'vertelpantomime', geen onbeken de werkvorm voor menige basis- schoolgroep. De leerkracht vertelt een verhaal en tegelijkertijd beel den de kinderen het uit. Het pro ject biedt de leerkrachten de mo gelijkheid deze werkvorm aan te vullen met nieuwe werkvormen zoals het gebruik maken van gelui den en klanken, muziekinstrumen ten en stemmen. Bovendien is het de bedoeling dat de kinderen aan het eind van het project, dat zich afspeelt over een periode van vijf weken, het stukje in het theater aan elkaar presenteren. Hildebrand Otto, een muziek krant schreef. „Maar zo is dat na tuurlijk niet. De gemeenteraad is geen Tweede Kamer waarin partij en voor of tegen de regering zijn. De gemeenteraad is een stadsbe stuur, het hoofd van de gemeente. De Partij van de Arbeid neemt deel aan de verkiezingen voor die gemeenteraad omdat ze iets WIL met de stad." En: „Wij zijn vastbesloten om daar ernst mee te maken. Deels moet dat van het college afkomen en we zullen het college ook flink consulent van het SSKV (Schie dams Steunpunt Kunstzinnige Vor ming) en Karin Heuvelman, consu lente drama van het theater, bege leiden het project dat bedoeld is voor de groepen twee, drie en vier var de basisscholen. De try-out van gistermiddag is alvast een op warmertje voor de kinderen. Na de voorstelling is er een verwer- kingsles, waarna het voor hen pas echt gaat beginnen. Inmiddels hebben zich elf groepen aange- meld voor het project, verdeeld over zeven Schiedamse basisscho len. De leerkrachten kiezen zelf achter de vodden zitten. Deels zul len we dat zelf aanpakken in de gemeenteraad, die daarvoor is aan gesteld. Dat is geen oppositie tegen niets of iemand, maar het benut ten van ons aandeel in het stadsbe stuur. Het moet duidelijk zijn dat een gemeenteraad meer is dan een club die het college van burge meester en wethouders voort brengt en vervolgens vier jaar als stempelmachine functioneert. Het moet duidelijk zijn dat het uit maakt of en op wie je stemt, dat een kinderboek uit waar zij met de scholiertjes mee aan het werk gaan. Naast het gegeven dat de kinde ren veel plezier aan het project be leven, steken zij er ook nog iets van op. Hildebrand Otto: „We le ren de kinderen bewegingen te on dersteunen met muziek. Vaak zijn het stereotiepe bewegingen die zij laten zien. Wij gaan het verder uit diepen. We laten de kinderen zien dat je de lompe bewegingen van een beer muzikaal kan ondersteu nen met lage klanken en het ge trippel van een muisje juist met democratie werkt. Alleen als wij erin slagen die meerwaarde over het voetlicht te brengen kan van kiezers worden verwacht dat ze de moeite nemen om hun stem uit te brengen." Hans Bakker benadrukt: „De Partij van de Arbeid wil deelne men aan het bestuur van de stad, maar laat dat niet ten koste gaan van haar functie als politieke par tij en vertegenwoordiging van kie zers." Volgens Bakker is dit met name in stelling gebracht tijdens hoge."Het verhaal van Winnie de Poeh leent zich uitstekend als voorbeeld van hoe het zou moeten. De simpele tekst is uitermate ge schikt voor kleine kinderen, maar ook de ouderen kunnen genieten van 'volwassen' grapjes in de voor stelling van Poeh. De filosofische kronkel-gedachten van Poeh zijn uit de tekst gehaald. Pappa, de verteller, leest in de voorstelling vier verhalen voor uit het boekje van Winnie de Poeh. Het verhaal van de treurige lor, die zijn staart kwijt is, is verreweg de leukste. Poeh vindt de staart de drie dagen durende behande ling van de meerjarenbegroting in december van 1990. „Voor de PvdA is die buitengewoon goed verlopen," zegt hij. „Om te begin nen is ons verkiezingsprogramma bijna volledig terug te vinden in het college-werkprogramma (een werklijst van zaken die in de ko mende vier jaar geregeld moeten worden). Daarbij had het college, weliswaar met enige vertraging, een meerjarenbegroting gepresen teerd die klinkt als een klok. Tal loze impulsen voor de stad en aan zetten voor nieuw beleid en toch een sluitende begroting. Hij constateert verder: „Zelfs volgens oude rotten in de gemeen teraad is het nog niet eerder voor gekomen dat de raad zulke om vangrijke verschuivingen heeft aangebracht in de ontwerp-meeija- renbegroting. Als fractie van de PvdA hebben we daarbij het voor touw genomen." Karin Heuvel man en Dick Koenen in de rollen van Winnie de Poeh en on- dere andere Janneman en lor. De kinde ren van de ba sisschool De Ouverture mochten als eersten van de voorstel ling genieten. uiteindelijk terug bij de uil, die een mooie trekbel voor zijn huisje gevonden dacht te hebben. Poeh timmert de staart weer op het ach terwerk van lor. Van blijdschap maakt deze de raarste sprongen; de kinderen gieren het uit. Helaas, vader vindt het na vier verhaaltjes welletjes. „Opruimen en naar bed," zegt hij streng. „Aa- aah pappa, toe nou," proberen Dick en Karin nog. Zij winnen het uiteindelijk van pappa en zingen gezamelijk nog één liedje: Drie hoera's voor beer. Voor wie ook al weer? Voor Poeh natuurlijk! 'huishouding' van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, barok ke, romantische en hedendaagse periode. Naast het vervaardigen van interieurs houdt Rowe zich bezig met schilderen en zeefdruk ken. De openingstijden zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur. PASTEL EN ACRYL In Huize Frankenland aan de St. Liduinastraat exposeert tot en met 17 februari de Schiedaip.se kunstenaar John Lathouwers. Hij is één van de kunstenaars die gale rie Het Spectrum op poten heeft gezet om eigen werk en dat van andere kunstenaars aan het pu bliek te tonen. Lathouwers maakt voornamelijk figuratieve pastelte keningen en acrylschilderijen op doek. Hij heeft een breed publiek weten te bereiken door verschil lende technieken en stijlen te han teren. SIERADEN De sieraden van Nora Boele- Brons en de gemengde technieken van Jeanne van Oijen-Visser zijn beide te bekijken in Galerie Alpha op de Broersvest. Nora Boele-Brons volgde de opleiding aan de Vak school Schoonhoven en doet sinds enige jaren ervaring op bij de edelsmid Menno Meyer. Haar stijl ligt in een strakke tijdloze vormge ving die blijft boeien. De simpelste basisvormen tovert zij om tot op vallende structuren. Jeanne van Oijen-Visser genoot een opleiding aan de Academi^ voor Beeldende Kunsten te Rotter-1 dam. De tentoongestelde werken hebben tot onderwerpen 'ontdek kingen' en 'scarabeeën'. Bij het eerste thema speelt ze met kleur en materiaal en komt ze meestal tot menselijke vormen. Bij he& tweede onderwerp houdt ze zich' strak aan het gekozen thema en werkt dat op verschillende manie ren uit. De expositie duurt tot 7 fe bruari en is op dinsdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur te zien. Voorstelling F. Jansen wegens ziekte afgelast SCHIEDAM De voorstel ling van Fons Jansen in theater De Teestoof gaat donderdag niet door. Fons Jansen is ziek en heeft voorlopig al zijn optre dens afgezegd. Er'is een nieuwe voorstelling geboekt op donder dag 28 maart. Uitreiking prijsvraag Sociale Vernieuwing SCHIEDAM Dertig Schie dammers hebben deelgenomen aan de gemeentelijke prijsvraag rond de Sociale Vernieuwing. De opdracht luidde: „Verzin een goed en uitvoerbaar plan wat te gebruiken is voor de So ciale Vernieuwing in Schie dam". De ingezonden ideeën zijn beoordeeld door een jury bestaande uit de PvdA-wethou- der Hans van Kleef, de journa list -Nick van Dien van Het Nieuwe Stadsblad en het VVD- gemeenteraadslid Luub Haf kamp (tevens lid van de inter- bestuurlijke projectgroep voor de Sociale Vernieuwing). De prijsuitreiking vindt plaats op donderdag 10 januari om 13.30 uur in de trouwzaal van het Stadshuis aan de Grote Markt. El Chabab plek voor Marokkaanse jongeren SCHIEDAM - Jongeren van Marokkaanse afkomst hebben sinds kort op initiatief van de jongerengroep El Chabab een eigen ontmoetingsplaats in het migrantencentrum 't Parkweg aan de Parkweg 195. Om elkaar te ontmoeten hoeven ze niet langer meer naar Rotterdam. Op vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond staan de deuren wijd voor hem open. El Chabab houdt zich niet alleen bezig met recreatie, maar geeft ook voor lichting. Op dit moment biedt de groep gelegenheid tot ont moeting, luisteren naar Arabi sche muziek en kijken naar ei- gentalige films en het spelen van gezelschapsspelen. 'Pappie bier ben ik' SCHIEDAM De klucht 'Pappie, hier ben ik' is zaterdag te zien in de Grote Zaal van het Passage Theatei. In het stuk speelt Piet Bambergen een dok ter in een groot ziekenhuis, die als vrijgezel opgescheept wordt met een punker (Frank Schaaf- sma), die opzoek is naar zijn va der. Zijn collega (Rudi Falken- hagenb hoofd van de afdeling, weet daar meer van. Janine (Bruni Heinke), de moeder van de punker, weet natuurlijk wie de vader is, maar wil het spel wel meespelen. Het is, zoals ge woonlijk in een klucht, alle maal te ingewikkeld om uit te leggen hoe de hoofdzuster, de politieagent en de punker hun rol in deze verwarrende situa- de technieken met de titel 'Africa' De inspiratie voor deze serie deed zij op tijdens haar bezoek aan Noord-Afrika en aan de hand van televisiebeelden. Het werk is voor namelijk gebaseerd op de vaak be narde politieke situatie in de Afri kaanse landen en de daarmee ge paard gaande problemen. De groepstentoonstelling duurt tot en met 26 januari. TEKENINGEN Klaas Wijnhorst, geboren en ge togen in Vlaardingen, exposeert met een collectie tekeningen over het oude Vlaardingen van kort voor en vlak na de Tweede We reldoorlog in het Vlaardingse Stadsarchief op het Emaus. Hij is gespecialiseerd in het tekenen met swart-conté, dat een litho-achtig effect teweeg brengt. De ruim twintig teleningen roepen het beeld op van taferelen in de stad van toen, waar de visserij nog een belangrijke plaats innam. De expo sitie is tijdens de openingstijden van het stadsarchief te bezichti gen: dinsdag, woensdag en vrijdag van negen tot zeven en op donder dag van negen tot tien uur 's avonds. ERASMUS VERZAMELT GRAFIEK Wordt Schiedam het nieuwe culturele centrum van het Rijn mondgebied? Je zou het bijna gaan geloven als je de tentoonstelling 'Erasmus verzamelt grafiek' in het stedelijk musemo i De over zichtstentoonstelling is het uit vloeisel van een geslaagde samen werking tussen het museum en de Erasmus Universiteit te Rotter dam. En dat is nog niet alles. In de toekomst kunnen we zelfs meer van deze grafiektentoonstellingen verwachten. 3P3g Cultureel Centrum Hollandia, waar vrijdag de tweede groepstentoon stelling van Vlaardingse kunstenaars van start gmg. De tentoonstelling toont een overzicht van de verzameling gra fiek die de Erasmus Universiteit vanaf 1963 tot heden heeft verza meld. De universiteit is er in de loop der jaren in geslaagd een rij ke schakering in de collectie aan te brengen. De belangrijkste stro mingen van de laatste 25 jaar zijn vertegenwoordigd, variërend van Cobra tot Neue Wilden en van Pop-art tot Consructivisme. Sa mensteller Rob Schouten heeft uit een aanbod van ruim duizend wer ken een selectie gemaakt van circa 180 stuks. De tentoonstelling bevat werk van Nederlandse en interna tionale kunstenaars, zoals Picasso, Appel, Penck en Warhol. Voorna melijk het abstracte werk van deze kunstenaars is sterk vertegenwoor digd. De dertien prenten van de graficus Escher komen uitstekend tot hun recht in de gang bij het trappenhuis. Liefhebbers van ei gentijdse kunst moeten ogenblikke lijk naar het stedelijk museum te Schiedam snellen. De tentoonstel ling duurt tot 20 januari. OUDER WORDEN De Amsterdamse fotografe Ber- nice Siewe hield zich gedurende anderhalf jaar bezig met de vraag; 'Wat is ouder worden, wat is oud zijn en hoe ziet het eruit.' Het ant woord ligt in een schitterende se rie foto's van mensen die bersten in het feit dat ze een dagje ouder worden en tevreden terug kunnen kijken op het leven dat achter hen ligt. De foto-tentoonstelling met de titel 'Doorschijnend verleden' die in het filiaal Noord van de open bare bibliotheek is te zien is tot en met eind januari te bezichtigen ge durende de openingstijden van de bibliotheek. De 23 zwart/wit foto's in de bi bliotheek bewijzen dat er een ze kere vertrouwensrelatie tussen Bernice Siewe en de geportretteer- den moet zijn geweest. Alleen op die manier kunnen deze foto's, lie een compleet beeld verschaffen van het proces van het ouder wor den, ontstaan zijn. De foto's stra len niet alleen nostalgie en berus ting uit, maar ook zorg, liefde en vermaak. SPONTANITEIT De Rotterdamse kunstenaar, Andre Wervenbos, exposeert tot en met 2 februari in galerie/konditorei 'Het Spectrum'. Zijn werk bestaat uit acrylschilde rijen en kleurige afficheachtige gouaches. Het is niet direct onder te brengen bij een bepaalde stijl want Wervenbos werkt zowel figu ratief als abstract. Een groot ge deelte van zijn werk ontstaat spon taan en wordt bepaald door de ge moedsstemming waarin hij ver keert. De tentoonstelling is gedu rende winkeltijden te bezichtigen. INTERIEUR Vivian Rowe volgde de oplei ding tot beeldhouwer aan de A ka demie Minerva. In café De Her mandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdruk ken. De onderwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals in terieurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presen teert een geheel nieuw interieur. Het maakt toch niet uit of interi eurstukken ondersteboven, op de zijkant of anders staan, moet de kunstenaar gedacht hebben. In de tie spelen. Nog afgezien van de overige drie rollen die op hun beurt bijdragen tot grote hilari teit. De voorstelling begint om 20.15 uur en kaarten kosten 25,-, ƒ22,- en ƒ19,-. Houders van een kortingspas betalen ƒ3,- minder. Receptie jubilerende opzichter C.W. Kaper SCHIEDAM De heer C. W. Kaper was op 1 januari 25 jaar in dienst bij de over heid. Hij is thans werkzaam als opzichter bij de onderafdeling riolering van de hoofdafdeling Civiele Werken van de gemeen te Schiedam. De heer Kaper krijgt op vrijdag 11 januari am 16.00 uur een receptie aangebo den in de recreatiezaal van het stadskantoor. Bijeenkomst in Filmhuis voor computerfreaks SCHIEDAM Computerfre aks zijn op zaterdag 12 januari welkom op de maandelijkse bij eenkomst van de Computer Club Schiedam (CCS) in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Wie zijn eigen computer meebrengt, hoeft geen ƒ3,50 entree te betalen. Men kan ook terecht met vragen over hard en software. De bijeenkomst wordt gehouden van 10.00 tot 13.00 uur. Inlichtingen bij Fred Leliveld via telefoonnummer 4732046, Fitness en bodybuilding in centrum De Erker SCHIEDAM Ook dit jaar kunnen jongeren van 16 tot 25 jaar weer meedoen aan fitness activiteiten van het wijkcen trum De Erker. In samenwer king met het sauna-, sport- en fitnesscentrum Body-care in de Graaf Florisstraat houdt tiet jongerenwerk van De Erker aerst een kennismakingscursus. Deze wordt gedurende acht vrijdagavonden in groepsver band gehouden in de sport school en staat onder deskundi ge begeleiding. Deelnemen kost veertig gulden. Nadere informa tie in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32 of te lefonisch via nummer 4267767. '3 0 3 2 sp'.V*

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1