Prijsvraag Sociale Vernieuwing levert bruikbare plannen op X het waaigat Het Vrije Volk SCHIEDAM Taak van gemeenteraad op opdracht tot uitvoeren te geven Hondenhater actief in Vlaardingen-Oost Plein Eendragt: Jonge bewoners met aandacht voor hun omgeving Blij met eerste van gemeente gekocht renovatiehuis Televisies gestolen uit opengebroken container Politie attent op fout-parkeerders Woning overhoop en naaimachines gestolen Othello brengt in Erker 'luxe bonbons' Vertoning videofilm bezoek Annie M.G. Schmidt Ledenvergadering PvdA in De Blauwe Brug BEZ0R6INGL m wonen vlaardingen PAGINA 4 VRIJDAG 11 JANUAR11991 Tasjesrover breekt arm van vrouw SCHIEDAM Bij een tas jesroof heeft een 55-jarige Schiedamse gisteravond haar linker arm gebroken. De vrouw wandelde omstreeks kwart over zes op de Mozartlaan toen de tas van haar schouder werd gerukt, waardoor de ze ten val kwam. De overvaller ging er lo pend vandoor. Het was een on geveer twintigjarige man, 1.70 meter lang en kort geknipt krullend haar. In de tas zaten persoonlijke bescheiden en een portemonnee met ongeveer honderdvijftig gulden. SCHIEDAM Uit een con tainer op het bedrijfsterrein van het transportbedrijf Baart- mans aan de Ringerstraat zijn negen televisietoestellen gesto len. De containers bleek gefor ceerd. De buit bedraagt vijfen twintigduizend gulden. SCHIEDAM Ruim zestig bekeuringen heeft de politie gisteravond in het centrum van de stad uitgeschreven aan fout- parkeerders. Dergelijke acties worden in de komende weken herhaald. Volgens de politie loopt het met name in de omge ving van de Koemarkt en de Rotterdamsedijk regelmatig de spuigaten uit. Met een ploeg van zes mensen wordt gespeurd naar fout-parkeerders. 3 SCHIEDAM Inbrekers hebben in de Heelmeesterstraat een woning volledig overhoop gehaald. Omdat de bewoners af wezig waren, kon de omvang van de diefstal niet worden vastgesteld. Via een achterdeur verschaften inbrekers zich de toegang tot het Educatief Cen trum voor Volwassenen aan de Stadhouderslaan. Ze verdwenen met meenemen van vijf naai machines, een 'schrijfmachine en nog enkele zaken met een to tale waarde van zesduizend gul den. SCHIEDAM De Schie damse amateur-toneelgroep Othello zet op zaterdag 19 ja nuari het blijspel in drie bedrij ven 'Bonbons in luxe verpak- j king' op de planken van het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. En tree vijf gulden., Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar in de voorverkoop. Weer plaats op yogafes Kluphuls Oost SCHIEDAM Er kunnen weer enkele mensen inschrij ven voor de yogales in het Kluphuis Oost aan de Galileï- L straat. Deze wordt gegeven door Teen bevoegde docente op maan dagmorgen van 09.30 tot 10.30 /uur. Yoga is een techniek om weer in een goede geestelijke ,en lichamelijke balans te ko men, geeft rust en vergroot het zelfvertrouwen. Deelnemen kost ƒ27,50 per zes lessen. In lichtingen via telefoonnummer 4735435. SCHIEDAM Van het be zoek dat Annie M.G. Schmidt op 22 november aan de Schie damse leeszaal heeft gebracht is een videofilm gemaakt. De schrijfster bracht die dag een bezoek aan de zeventig jarige bibliotheek, waar zij ooit haar carrière begon. De video-opna me wordt op woensdag 16 ja nuari vertoond in bijna alle fi lialen van de Schiedamse bi bliotheek. De voorstellingen in de Jeugdbibliotheek (Korte Ha ven 129), Noord (Bachplein 589), Nieuwland (Dr. Wibaut- plein 163) en Zuid (Leliestraat 10) beginnen om 14.00 uur. Te vens is er de gelegenheid om de videoband te bestellen voor de prijs van tien gulden. Verdere inlichtingen worden verstrekt door Ben Fackler, telefoonnum mer 4267272. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid houdt op maandag 21 januari in de kleine zaal van het wijkcentrum De Blauwe Brug een ledenvergadering. Vooraf, van 19.30 tot 20,15 uur, is er gelegenheid om elkaar als nog een voorspoedig 1991 toe te wensen. Door Rein wolters SCHIEDAM Het begrip 'so ciale vernieuwing' lijkt ook in Schiedam aan te s)aan. Dit kan worden afgeleid van de dertig bruikbare ideeën die door inwo ners zijn ingezonden op een ge meentelijke prijsvraag „Ik ben hier blij mee," zei wethouder mr. J. G. van Kleef gistermiddag op de prijsuitreiking in de trouwzaal van het stadhuis. Van Kleef is coördi nerend wethouder Sociale Ver nieuwing. In een toespraak tot de negen prijswinnaars benadrukte hij nogeens dat de Sociale Vernieu wing moet komen vanuit de bevol king en niet van bovenaf wordt opgelegd. En: „Sociale Vernieuwing is in ieder geval de moeite waard om er voor uit je stoel te komen. Alle ideeën zijn intussen opgenomen in de beleidsnota 'Sociale Vernieu wing', die elk moment van de per sen kan rollen. De nota wordt aan de raadsleden toegezonden. Zij hebben de mogelijkheid tot het verlenen van de opdracht de idee ën tot uitvoering te brengen." De jury, bestaande uit de Nieu- we Stadsblad-journalist N. van Dien, wethouder J. G. van Kleef en het VVD-raadslid L. A. Hafkamp) heeft de plannen beoordeeld op toepasbaarheid, originaliteit en be taalbaarheid. De originaliteitsprijs (een Rot terdampas) werd toegekend aan mevrouwt E. Nieuwenhuijsen. Van Jurylid L. A. Hafkamp (rechts) reikt de twee eer ste prijzen uit aan B. van Kan (midden)en J. M. de Vlieger-Ver beek. haar is het idee voor het bij elkaar brengen van afgevaardigden van alle kerken en schoolbesturen voor het vinden van een oplossing van het nieuwe vijandsbeeld dat is ont staan: de Islam. De tweede prijs is niet toege kend, doch wel twee eerste prijzen bestaande uit waardebonnen. Deze gingen naar B. van Kan en J. M. de Vlieger-Verbeek. Van Kan stelt voor per buurt of straatgedeelte een herkenbare voorziening te ma ken voor het opbergen van tuin en ander gereedschap voor het door de bewoners onderhouden van hun woonomgeving. De ver nieuwing van mevrouw Vlieger- Verbeek houdt eveneens het één keer per week opruimen van de buurt in, maar dan wel gekoppeld aan een koffievisite bij mensen die niet in staat zijn om bij het schoonmaken te helpen. De heer J. Dingemans is de winnaar van de derde prijs (waardebonnen) met zijn idee om het initiatief voor buurtconciërges uit te breiden. De overige vijf prijzen (pennen- sets) gingen naar F. van Hoek (jon geren een leeg pand in beheer ge ven), opnieuw E. Nieuwenhuijsen (bieb open op zondag), B.A. Braad (opzetten cursus 'pensioen in zicht'), H.P. Ravensbergen (politie meer zichtbaar maken) en op nieuw J.M. de Vlieger-Verbeek (wedstrijd: wie heeft de schoonste school). 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Door Sandra de Vliegh VLAARDINGEN Stuiptrek kend werd het teckeltje van me vrouw Van der Meer afgelopen za terdagmiddag bij de dierenarts aan de Van Hogendorplaan in Vlaar dingen-Oost binnengebracht. Het beestje had even daarvoor in de Van Limburg Stirumstraat, nabij openbare basisschool De Doorlo per, een klein blokje voer met een verdachte blauwe kleur naar bin nen weten te werken, maar zijn baasje zag gelukkig nog net kans het grootste gedeelte van het blok je uit de bek van de trouwe vier voeter te halen. Al na een kwartier vertoonde de hond tekenen van vergiftiging, maar door het snelle ingrijpen van het baasje en de dierenarts kon de hond nog worden gered. Met een paar spuiten om de hond te kalme ren, een braakmiddel, tegengif en een antibioticakuur kon de teckel 's avonds weer met zijn bazin naar huis. Een andere niet zo kleine hond, een Mastino Napolitano (een zui ver ras, gemiddeld ruim zeventig kilo, enigszins lijkend op een boxer en een bulldog! had niet het geluk dat zijn bazin en een dieren arts nog op tijd kon ingrijpen. Woensdagavond 9 januari, twee uur nadat de bazin haar huisdier had uitgelaten in de omgeving van de Johan de Wittstraat overleed de hond aan mogelijke vergiftigings verschijnselen. Ook deze hond had stukjes vlees van de straat opgege ten en net als bij het teckeltje van mevrouw Van der Meer waren de ze stukjes voer waarschijnlijk ver giftigd. De politie tast nog in het duis ter naar de dader en de reden van deze macabere bezigheid in Vlaar dingen-Oost. De politie wil nog geen verdere informatie geven. SCHIEDAM Sociale vernieu wing? Plein Eendragt doet meel Voor bewoner Bert van Kan was de opdracht niet echt moeilijk. Hij maakt zich stérk'vbor hét 'gemeen schappelijk in l schuurtjes en opbergen van tuin- 'èn ''anHérè "ge reedschappen, waarmee de bewo ners hun omgeving onderhouden. Sinds een jaar of zes woont hij op het karakteristieke wconplein- tje met'zijn 24 voordeuren.' Plein Eendragt ligt wat achteraf. Het is een inham van de Tuinlaan waar tot aan .het begin van deze eeuw de villa Eendragt en de tuinen 'de orangerie van de brandersfamilie Nolet was, schrijft Van Kan als in leiding voor zijn Sogiale Vernieu wingsplan. f ll^jfwIP En: het ovale grasperk in "liet midden vormt samen met de bo men een speelplek voor de acht tien kinderen die er wonen. Hun ouders parkeren de twaalf auto's er rondomheen. Het grasveld is in gericht met drie perken rozen, on danks een door de pleincommissie Eendragt ingediend verbeterings plan voor dé inrichting. Het mid denterrein willen de bewoners een De sociale vérnieuwing kan van start op het Plein Eendragt. De ideeën zyn door de bewoners aangedra gen. men. De rond de straat en par keerplaatsen geplaatste houten paaltjes zouden eigenlijk anders gesitueerd moeten worden om be wust verkeerd parkeren tegen te gaan. „Kortom: er is veel te doen," zegt Van Kan, die als gemeente- andere opzet geven. Het grasveld is niet dusdanig groot: het onder houd zou door de bewoners zelf ge daan kunnen worden. En dat geldt ook voor het verwijderen van gras tussen de oude stenen en plavuizen en het snoeien van rozen en bo- ambtenaar in Vlaardingen be roepshalve actief is op het gebied van stadsvernieuwing en in eigen woonplaats voorzitter is van de or ganisatie voor bewonersondersteu ning. Hij stelt verder: „Als er ruimte gemaakt gaat worden voor de ber ging van tuinspullen, waarom dan niet meteen ruimte scheppen voor voorzieningen voor het gescheiden inzamelen van afval. Ons pleintje kan uitgroeien tot een speelplek voor kinderen, waar de ouders vanaf bijgeplaatste bankjes op hun kroost kunnen toezien. Op Plein Eendragt zou dat aangevuld kun nen worden met de aanleg van een gemeenschappelijke kruidentuin, zoals deze vroeger vaker aanwezig waren in hofjesachüge bebouwin gen met veel contact tussen de be woners." Van Kan denkt niet alleen voor en aan zijn eigen straatje. „Het zou .wellicht aardig zijn om zulke op- herg-voorzieningen ook in andere woonwijken neer te zetten. Op hoeken van straten, opengevallen plekken, op hoeken van plantsoe nen of in lege benedenwoningen. De situatie bij Plein Eendragt is gunstig. Er zijn gemotiveerde be woners en de lokatie is er. Kort om: er is een praktische mogelijk heid om te staiten van een onder deel van de sociale vernieuwing die zichtbaar zal zijn langs de stoe prand." Het onderzoek loopt nog. Wel heeft de politie zondagmiddag alle ver dachte blokjes voer in de omge ving van de Van Limburg Stirum straat opgehaald en voor verder onderzoek naar een laboratorium gestuurd. De bewoners in de omgeving van de 'voederplaats' reageren ver baasd op het bericht dat in hun woonomgeving mogelijk vergiftig de blokjes voer 'voor het oprapen liggen. „Ik heb nog helemaal niets verdachts hier in de omgeving zien liggen en ik laat toch iedere dag twee keer mijn hond uit, zegt een man in de Johan de Wittstraat ietwat verbaasd. In zijn hand heeft hij een riem met daaraan een klein bruin langharig teckel tje. „Ik laat mijn hond nooit los en ik hou hem constant in de gaten. Mijn hondje kan dus niets overko men." Een andere vrouw die regelma tig haar twee honden in het park achter de Johan de Wittstraat uit laat, houdt haar twee viervoeters In het vervolg toch maar aan de lijn. „Het is toch ongelooflijk dat er mensen zijn die zo iets kunnen doen," zegt ze. „Natuurlijk, er lo pen hier veel honden en katten los en ik kan best begrijpen dat men sen daar last van hebben, maar opzettelijk dieren vergiftigen, nee, dat is onmenselijk." Niet alleen de omwonenden van de Van Hogendorplaan op de twee gevallen van vergiftiging rea geerden verontrust, ook ouders van kinderen van basisschool De Doorloper waren bezorgd over de berichten in de media. Verschil lende moeders hadden het krante berichtje waarin stond dat moge lijk vergiftigde blauwe blokjes in de omgeving van de school waren gevonden, meegenomen om op school te laten zien. „In het bericht stond dat de blokjes levensgevaarlijk voor kin deren waren en dat zegt natuurlijk wel wat. Als zo'n grote pittbul er aan doodgaat, wat dan te denken van onze kinderen?" vraagt een bezorgde moeder van een negenja rig dochtertje zich af. De directie van de school ving het bericht van de vergiftigingen in de schoolgangen op. „We heb ben het woensdag van een ouder moeten vernemen," vertelt direc teur Wim Meyer van de basis school. „Ongelooflijk, zelfs de poli tie heeft niets van zich laten horen en dat terwijl de verdachte spullen voor het schoolplein zijn gevon den." Na overleg met de directie heb ben de leerkrachten inmiddels alle klassen op de hoogte gebracht van het mogelijke gevaar van de blau we blokjes. „Iedereen die iets in de buurt van school ziet moet het zo snel mogelijk op school laten weten." Ook de basisschool in de omgeving van de Johan de Witt straat heeft nog niets van de poli tie van Vlaardingen vernomen? Di recteur Van der Zwam van basis- schooi Het Moza ek: „Nee, wij we ten van niets, maar daar gaan we wel wat aan doen. Zoiets kan na tuurlijk niet." I ÉÉÉty Wethouder Reijnhout (r) overhandigt de eerste 'sleutel tot succes' aan de fa milie Damen. SCHIEDAM Oude en ver vallen huizen gaan vaak tegen de vlakte. Zesoorspronkelijk verpauperde woningen aan de Rotterdamsedijk zijn een lan ger leven beschoren. De ge meente Schiedam kocht ze drie jaar geleden,renoveerde ze en verkocht de panden weer tegen kostprijs. Het is de eerste keer dat een dergelijk project in Schiedam plaats heeft gevon den. Om dit feit te vieren over handigde de wethouder drs. A. Reijnhout (Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting) gisteren de eerste sleutel aan de nieuwe eigenaren. De 'sleutel tot succes', naar hij hoopt, want „de gemeente Schiedam zal haar best doen in de toe komst nog meer van dergelijke projecten op te zetten." De gemeente kocht de wo ningen omdat de toenmalige ei genaren niet in staat waren de luizen op te knappen. De voor gevel was gescheurd en drie pa len uit de fundering waren los geraakt van het bouwwerk. Van de zes huizen zijn er nu vijf gemaakt: vier vierkamer- maisonettes met balkon en een driekamer-woning op de bega ne grond. De woningen zijn daardoor wat groter. De vloe ren en voor- en achtergevels zijn geheel vernieuwd en het dak is vervangen De huizen zijn ook voorzien van mechani sche ventilatie en centrale ver warming. Vier huizen zijn al verkocht en het laatste zal vol gens de wethouder ook snel aan een eigenaar komen. Hoe kwam de gemeente tot dit project? Reijnhout: „Om te beginnen zou nieuwbouw veel duurder zijn geweest dan de nu met subsidie van de overheid gerenoveerde woningen. Er zouden nieuwe palen in de grond moeten komen en de Rotterdamsedijk is moeilijk be reikbaar. Bovendien kon door deze renovatie voorkomen wor den dat de buurt in zijn geheel achteruit zou gaan. Het project was eigenlijk een experiment. Zou het financieel haalbaar zijn? En zou het mogelijk zijn de woningen leefbaar te ma ken? Ik denk dat we in beide opzetten dingen geslaagd zijn." Meneer en mevrouw Damen zijn het daarmee eens. Zij kre gen de eerste sleutel van de wethouder. „We zijn dolblij met onze nieuwe omgeving", zeggen ze. „Maar," relativeert de heer Damen, „overal kan ik brood kopen, als je het maar gezellig hebt met elkaar." Vorstelijke komfortabele fauteuil oa dqö aas ss citti rannci an; markt 57 010-4343685 I (INGEZONDEN MEDEDELING) Met een hoge en aangename rugleuning die pertekte steun biedt aan het gehele lichaam van top tot teen De beste kwaliteit leer in verschillende kleuren instelbaar op uw lichaamsgewicht en verkiijgbaar in verschillende zithoogten Waai eens aan en geniet van deze vorsteli|ke zit'

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1