Bibliotheek voor Varenden kent geen grenzen Strooptocht - slooptocht D Het Vrije Voik SCHIEDAM BELEIDSPLAN SOCIALE VERNIEUWING VERSCHUIFT VERANTWOORDELIJKHEDEN NAAR BEWONERS INSPRAAK OP DE GRENS LEESPLANKJE PAGINA 4 WS ZATERDAG 12 JANUAR11991 SCHIEDAM Vol schuldgevoe lens over In het verleden gemaak te fouten, heeft het Schiedamse college haar plan voor het beleid inzake sociale vernieuwing uiteen gezet in zo'n honderdvijftig pagi na's Niet verrassend zijn daarin arbeid en scholing, wijk- en buurt beheer en zorg en welzijn de speerpunten voor de komende ja ren. Beloofd wordt dat alle projecten nu wel zullen aansluiten op de wensen van de burgers. „Beter gaan doen wat al gedaan werd en ophouden met duigen doen die weinig of niets opleveren," luidt het devies. Tijdens een vergade ring op 28 januari zal duidelijk worden of de raadsleden het plan voor die eis goed genoeg vinden. Zelf beseft de gemeente dat het contact met de burgers moet wor den verbeterd. Via de genoemde trefwoorden „openheid, klantge richtheid en kwaliteitsverbete ring" denkt ze dat te kunnen reali seren. Burgemeester en wethou ders stellen in het plan kortweg Sociale Vernieuwing Schiedam ge noemd wel zoveel mogelijk op de achtergrond te blijven. Wan neer mogelijk zouden voor goed functionneren van allerlei activi teiten „belemmeringen moeten worden weggewerkt". De gemeente wil zich in haar beleid regelmatig bezinnen, zo blijkt uit een passage uit het voor stel: „Voortdurend moet de over heid zich afvragen, of zij iets zelf op moet pakker of dat zij zich moet beperken tot het scheppen van voorwaarden. Eventueel kun nen bepaalde afspraken aan de 'markt' worden overgelaten." An ders vreest de gemeente weer te veel te denken voor de burgers, daarbij vergetend dat „zijzelf ook hun lot kunnen beïnvloeden". Veel waarde wordt gehecht aan een voortdurende samenwerking met betrokkenen. Om het vertrouwen van de bur ger te herwinnen en dus weer be trokkenheid te verkrijgen, moet het in ieder geval afgelopen zijn met de 'verkokering'. Weer schuld bewust stelt het college: „Vaak werd bij elke nieuwe voorziening meteen een nieuw beleidsvoorbe- reidend en een nieuw beleidsuit voerend apparaat opgericht. Het ideaal leek wel te zijn om iedere Nederlander zijn eigen loket met ambtenaar te gever Die versnip pering leidde tot grote onoverzich telijkheid, waardoor de afstand tussen de, burger en het bestuur al leen, maar Werd .vergroot. In de komende jaren wil de ge meente "op" meer terreinen de ver antwoordelijkheid bij de burgers zelf leggen. Ze beseft' daarbij we 1 dat zoiets jaren gaat kosten, „So ciale vernieuwing is dan ook geen project, maar een proces," zo staat in het plan. „De projecten die dit plan aanbiedt moéten het brugge- hoofd vormen om sociale vernieu wing van project tot voortdurend proces te doen worden." In 'Sociale Vernieuwing Schie dam' beschrijft de gemeente een moet zorg- kleine honderd projecten, die moe ten bijdragen tot een succesvol be leid. Een aantal staat op de zoge naamde gele lijst, wat inhoudt dat het project reeds 'loopt' of nog dit jaar zal worden gestart. De projec ten op de rode lijst staan pas voor volgend jaar of later op het pro gramma. Nog in het eerste kwartaal van dit jaar ïauI de gemeente via een cursus haar ambtenaren vormen in de sociale vernieuwing. Na zo'n cursus zullen mogelijk sneller plannen worden ontwikkeld voor het nieuwe beleid. Een nu al be dacht project is de zogenaamde Mlnderhedenwinkel. Ook deze voorziening zal al binnen enkele maanden worden opgestart. Het is de bedoeling dat minderheden in de toekomst steeds terecht kunnen voor informatie over werk en scholing. Een zelfde soort over zichtelijkheid moet een 'voorzie ningenwinkel voor medische kunst- en hulpmiddelen' gaan waarborgen Volgens een één lo ket-principe moeten klanten zo slagvaardig mogelijk worden ge holpen. In het kader van het wijk- en buurtbeheer zal in Schiedam-Oost uit twee (werkloze) bewoners een vaste wijkveegploeg worden gefor meerd. De gemeente gelooft dat via dit soort activiteiten nog meer betrokkenheid van de bewoners wordt gekweekt. Voor eenzelfde doel geldt ook de instelling van een zogenaamde pleincommissie van bewoners aan het Fabriplein. Volgens het plan zal die commissie het plein en de omgeving onder toezicht houden. 'Schiedammers komen van overal en nergens' is de naam van een project in het kader van de anti-racisme bestrijding. Zo'n vijf tigduizend gulden aan campagne- kosten zal worden besteed om, zo meldt het plan, „het samenwonen en samenwerken in een multicul turele stad voor grotere groepen inzichtelijk te maken". De ge meente ziet een soortgelijk project in Leiden als het voorbeeld voor haar campagne. Dit jaar zullen volgens Sociale Vernieuwing Schiedam onder an dere de volgende projecten worden voortgezet of aangevangen: Het werkervaringsproject Homed. Banenpools, het Jeugdwerk garantieplan en andere werkerva- Geen woorden maar da den. Het zo goed als ver geten lijflied van Feyen- oord wordt in Vlaardingen en Schiedam weer van stal ge haald. Niet dat in deze steden massa's op de been zijn geko men voor een of ander aan staand kampioenschap. Neen, die kreet komt in heel ander verband weer omhoog. In de Rotterdamse haven zouden ze waarschijnlijk eerder 'Niet lul len, maar poetsen' zeggen, maar zover gaan de nieuwe ge bruikers van populaire termen niet als ze willen aangeven dat het tijd is om snel aan te pak ken. Die nieuwe gebruikers zetelen namelijk in gemeentelijke ver gaderruimtes en raadszalen. De gemeenteraden zijn gedwongen in deze periode zich te buigen over de plannen, die burge meester en wethouders hebben uitgedacht om de in allerlei po litieke circuits bijna plat gepra te Sociale Vernieuwing echt ge stalte te geven. Alle gemeente besturen moeten beslissen over de inhoud van de overeenkom sten die ze met het rijk aan gaan om onder die titel bepaal de geldstromen naar de ge meentelijke kassen te laten vloeien. Vanuit Den Haag wordt enige druk uitgeoefend om snel een totaalplan in te dienen. Er moet gestart worden met wat het Schiedamse gemeentebestuur in zijn pas verschenen voorstel zo passend 'een bruggehoofd van project naar voortdurend pro ces' noemt. In de Vlaardingse gemeenteraad, waar deze week het ouderwets aKtieplan ge noemde rijtje van beleidsvoor nemens werd aangenomen, sprak raadslid Henk Roijers (VVD) over de noodzaak om binnen én buiten het stadhuis een mentaliteitswijziging van de grond te krijgen. Toch dus een sociale vernieuwing Lang niet iedereen legde het zo uit. De gevolgde procedure deugde niet kreeg het Vlaar dingse college van sommige kanten te horen, Remi Poppe (SP) en Arnold van Kalken (Groen Links) hielden bij voor beeld het op uitbreiding van de inspraak. Mensen laten mee praten zoals in de zestiger en zeventigerjaren al werd bele den en waarvoor in die tijd een hele beroepsgroep is ontstaan. En passant kreeg het gemeente bestuur het verwijt dat het zelf beslissingen neemt. Alsof het daarvoor niet is ingehuurd. Van Kalken vroeg zo snel moge lijk een Raad voor de Sociale Vernieuwing in te stellen. Maar hij bekende later wel oprecht verrast te zijn door de wijze waarop wethouder Kool bewo ners had weten te enthousi asmeren. Maar toch Vlaardingse bewonersgroepen in de prioriteitswijken West- wijk, Babberspolder en Holy hebben laten merken wel voor uitgang te zien. Ze willen mee doen. De mogelijkheden hier voor krijgen door het schrap pen van belemmerende bureau cratische regeltjes en vertragen de verplichte overlegsituaties, dat is wat zij willen. Niet lullen, maar poetsen. We moeten gewoon aan de slag gaan en dan maar het risico lo pen dat er fouten worden ge maakt, zei wethouder Van der Steen. Hem was in de drie ont moetingen die hij samen met Kool had gehad met bewoners om wie het gaat vooral opgeval len, dat mensen hunkeren naar oude vormen en waarden. Naar situaties zoals in de vijftiger ja ren. Mensen willen gewoon de kans krijgen praktisch hun eigen omstandigheden te beïnvloeden en minder te moeten wachten op beslissingen van steeds moeilijker te bemensen orga nen, BEN VAN HAREN nngsprojecten. 'Ruggesteun', het project dat jongere werklozen beoogt individu eel te begeleiden naar de arbeids markt. Het experiment met de buurtconciërge aan het Strauss- plein en in andere wijken. Het aanstellen van werklo zen als conciërge hij verschillende welzijnsinstellingen. Voor later (Vanaf 1992) heeft het Schiedamse college de volgen de projecten gepland Het project Huisbezoek Oude ren, dat ouderen een beeld geven van het aanbod van voorzieningen. Het samenvoegen van de vier afzonderlijke LBO-scholen in één Schiedams Technisch College. Verbeteren van sociale vei ligheid in de Boterbuurt. Buurtbeheer van het plein Eendracht. De politie terug in de wijk, de auto uit en weer op de fiets. Een onderzoek naar een ef fectieve aanpak van de jongeren- problematiek. Vermindering van de over last van de binnenstad. Een project dat Schiedam mers meer informatie geeft over de Islamitische godsdienst. De naam van het project, dat nu nog wordt ontwikkeld, zal luiden: De Islam: geen bedreiging. Door Sandra de Viiegh ROTTERDAM „Soms lijkt het hier wel meer een ontmoe tingsplaats voor schippers dan een bibliotheek. Iedereen die hier boe ken komt lenen of terugbrengen, blijft gelijk even hangen. Kopje koffie, krantje lezen, ervaringen uitwisselen, informatie verzame len en natuurlijk ook even gezellig bijkletsen, want sommigen zijn soms maanden op zee geweest. Ja, het schippersleven is echt een hele aparte wereld." Dat zegt Corrie Kaptein, mede werkster van de Bibliotheek voor Varenden aan de Westewagen straat in Rotterdam. Samen met tien collega's beheert zij het cen trale punt van de openbare biblio theek voor mensen die beroepshal ve varen (binnenvaart en zeevaart) en mensen die (tijdelijk) in het buitenland verblijven. De geschiedenis van de Biblio theek voor Varenden in Nederland gaat terug tot het jaar 1912. In dat jaar richtte de Stoomvaart Maat schappij Nederland de 'Schepelin gen Bibliotheek' voor zeevarenden op. In de daarop volgende jaren onstonden er vanuit de confessio nele hoek ook drie bibliotheken voor zeelui en drie voor binnen schippers. In 1974 fuseerde deze twee aparte afdelingen tot de nieuwe 'Gemeenschappelijke Bibliotheek voor Zee-, Rijn- en Binnenvaart' waarvan de naam in 1978 werd 'omgedoopt' tot *de Bibliotheek voor Varenden. Het pand in de Rotterdamse binnenstad telt vier etages vol boe ken, kisten, video's, tijdschriften, puzzels, strips en speelgoed. „Ja, en binnenkort gaan we zelfs cd's verhuren," vertelt Corrie Kaptein. „We moeten tenslotte de ontwik kelingen van de 'gewone' openbare bibliotheek blijven volgen en een schip is trouwens tegenwoordig net een woonhuis. Ze zijn van alle gemakken voorzien en wij stem men gewoon onze dienstverlening op de vraag van de bijna tweedui zend leden af." Ze beweert dat ze ondanks haar achternaam nog nooit eerder met binnen- of zeevaart te maken heeft gehad voordat ze bij de Biblio theek voor Varenden kwam wer ken. „Natuurlijk, het is een uitzon derlijke groep die niet wekelijks gebruik kan maken van een gewo ne bibliotheek, maar het is ook geen groep mensen die in deze maatschappij een uitzonderingspo sitie mogen innemen." Om de grote groep varende Ne derlanders op de hoogte te houden van het wel en wee van 'hun' bi bliotheek en om landelijk meer be kendheid te krijgen, gaat de Bi bliotheek voor Varenden een in formatieblad uitgeven dat vier keer per jaar verschijnt. Deze week werd de eerste nummer van het nieuwsblad 'te water gelaten'. Het tijdschrift heet 'Boek aan Boord' en bevat scheepvaart- nieuws, feiten, meningen, infor matie over de bibliotheek en de medewerkers, nieuwe boeken, een kinderpagina en een puzzelhoek. Binnenschippers (ruim vijfdui zend) kunnen in Nederland bij meer dan veertig ruilpunten langs de belangrijkste vaarroutes (depots en aangesloten bibliotheken) te recht om voor twee maanden on dermeer boeken, video's, talencur sussen, tijdschriften, puzzels en speelgoed te lenen. De geleende boeken kunnen bij alle ruilpunten verspreid door heel in Nederland weer worden ingeleverd. Voor zeevarenden is er een aparte afdeling. Via de rederijen kunnen zogenoemde speciale boe kenkisten en videokoffers worden gehuurd. In eer. kist gaan dertig romans, tien informatieve boeken en een aantal tijdschriften. Gemid deld blijft zo'n kist een jaar aan boord, maar omdat het is toege staan de kisten onderling met an dere zeeschepen te ruilen, kan een kist soms wel eens jaren van 'huis' zijn. „Het komt ook wel eens voor dat we spullen nooit meer terug zien, zoals enige tijd geleden een boekenkist," vertelt de enthousias te medewerkster. „Die kist was er gens in het Midden Oosten aan boord van een Nederlands zee schip. In de kist zat een Tina, een blad voor jonge meisjes, en dat is daar verdachte lectuur. De douane kwam een kijkje aan boord nemen dus, hup: kist overboord." Een medewer ker van de Bi bliotheek voor Varenden voor ziet een zee schip van een 'verse' kist met boeken. Sommi ge kisten zyn, door ruiling, soms jaren on derweg. Voor zeevarenden bestaat er ook de mogelijkheid om bij de bi bliotheek aan de Westewagen straat gratis extra informatie over een studie of hobby zoals bijvoor beeld een talencursus aan te vra gen. Dit materiaal wordt dan per telex, fax of post naar de aanvra ger verstuurd. Op dit moment 'be voorraadt' de bibliotheek bijna al le zeeschepen van de Nederlandse rederijen. - - De Bibliotheek voor Varenden is ook bedoeld voor niet-varende Nederlanders die in het buiten land verblijven. Ambassadeperso neel, ontwikkelingswerkers, werk nemers van bedrijven in het bui-1 tenland en hun kinderen, studen ten, 'overwinteraars', iedereen die (tijdelijk) in het buitenland zit, kan bij een depot in het desbetref fende land terecht voor een 'portie Hollands leesvoer'. Ook Nederland se gedetineerden in buitenlandse gevangnissen ontvangen boeken van de Bibliotheek voor Varenden in Rotterdam. Schipperskinderen kunnen ook bij de bibliotheek terecht. Naast een grote eoilectiè yan. boekan, en strips, heeft de afdeling in de ha venstad voor kinderen tot acht jaar ook zogenoemd speel-leer-ma- teriaal. Dat is in nauwe samen- werking 'met de 'Landelijke Stich ting Kleuter aan Boord uitgezocht speelgoed dat het leerproces van een schipperskind kan ondersteu nen. Kaptein: „Er wordt hier veel aandacht besteed aan de kinderen. Als ze naar school gaan, wat schip perskinderen pas met zeven jaar verplicht zijn, krijgen ze toch met een zekere achterstand te maken. Met behulp van leerzaam speel goed, lezen en het leesbevoorde- ringspréject proberen we deze ach terstand zo klein mogelijk te hou den. De bibliotheek blijft streven naar verbetering. We gaan de toe komst voorvarend tegemoet." Directeur Jaap ter Linden van het Natio naal Schoolmuseum in Rotterdam vertelt re gelmatig in deze krant over beroemde voor werpen uit de rijke verzameling van zyn museum, of over op vallende nieuwe aan winsten. Door Jaap ter Linden itmaal over een kant van het museumbedrijf, die voor de meeste mu seumbezoekers verbor gen blijft. Bij de vraag hoe museummensen er uit zien, zal men waar schijnlijk niet denken aan iemand die totaal vervuild is en onder het stof en kalk zit. Toch zien we er zo nog al eens uit, als we weer op 'slooptocht' zijn ge weest. Zo nu en dan komt het voor, dat ons geen schoolplaten, boeken, rapporten of dergelijke kleine voorwerpen worden aangeboden. Maar, platenkasten, schoolbanken of school borden Dat bete kent, dat we met een bestelwagen, inpakma terialen als verhuisdo zen, speciaal plastic, touw en dekens, plus een uitgebreide gereed- schapkist, het land in trekken. Niet zo lang geleden hoorden wij van een directeur van een school, ergens in het oosten van het land, dat hij een nieuwe school kreeg. In zijn oude school, gebouwd in 1884, was nog een heel oud schoolbord en nog wel meer materi aal, dat voor ons inte ressant zou kunnen zijn. In de grootste vrachtwagen die nog met een normaal rijbe- Hier haalt het Nationaal Schoolmuseum in Bot terdam zyn schatten vandaag: zomaar ergens een zolder van een oude school in Den Haag. wijs mag worden be stuurd, arriveerden wij op de warmste dag van juli bij het schoolge bouw dat, omgeven door een grote speel plaats, stond te blaken in de zon. In de school was in derdaad in één der lo kalen nog een school bord uit het begin van deze eeuw gespaard ge bleven, omdat dit lo kaal de laatste jaren was gebruikt voor han denarbeid. Dan komt de kwaliteit van het schoolbord er niet meer zo op aan. Deze oude schoolborden be staan uit een middenge deelte met op en neer beweegbare borden in houten lijsten, met aan weerszijden twee vleu gelborden aan ijzeren staven. Dergelijke bor den zijn heel zeldzaam geworden, aangezien modern onderwijs vroeg om andere mate rialen dan leisteen of hout. Wij waren voorbe reid op zwaar sloop werk, moeren en hou ten zitten na negentig jaar vrijwel altijd, to taal vast en moeten er dan letterlijk worden uitgebikt. Wonder bo ven wonder bleek dat hier niet het geval te zijn en was het karwei, toen we begrepen hoe de constructie in elkaar zat. in betrekkelijk kor te tijd geklaard. We za gen er wel uit of we net uit het zwembad kwamen. Deze school leverde ook nog een aantal heel oude schoolplaten op, de pla tenkast was helaas ten offer gevallen aan de houtworm. Het school bord hebben we in het museum weer opge bouwd en is te bewon deren in het schoollo kaal rond 1910, Dat het voor een buitenstaander vaak moeilijk is om te beoor delen wat voor het mu seum interessant is, mag blijken uit het vol gende. Via via hoorden we dat een school in Den Haag gesloten zou worden. Zo gauw we een dergelijke tip krij gen, nemen we direct contact op met de school. In dit geval deelde de directeur ons mee, dat er niets inte ressants meer was, maar dat we, als we dat dan beslist wilden, wel mochten komen kijken. We gingen kij ken, en de volgende dag draaiden we om 9 uur met onze vrachtwa gen het terrein van de school op. Die middag reden we weg in een tot de nok toe gevulde wagen, een licht verbij sterde directeur en een conciërge achterlatend. Wat hadden we alle maal ingeladen: bordjes als 'geen uitgang voor leerlingen', 'docenten kamer', een ingemetsel de herdenkingsplaquet te, ingemetselde op- hangbeugels voor aard- rijkskundekaarten, enig hang- en sluitwerk, twee kasten met glazen schuifdeuren, een aan tal schoolbanken en en kele losse schoolbor den, die we op «en nau welijks bereikbare vlie ring ontdekten. Ten slotte allerlei onderde len van natuurkunde- instrumenten, die wij kunnen gebruiken bij de restauratie van onze collectie. Voor een bui tenstaander complete rommel, maar voor ons juist heel waardevol. Na een uur werken za gen we er uit als kolen- of cementsjouwers, aan het eind van de dag waren we ontoonbaar. We doen al deze moeite en we verzame len al deze zaken om dat we bij de inrichting van klaslokalen uit di verse periodes, zoals wij dat hebben gedaan en in de toekomst ook zullen doen, juist al die zaken nodig hebben om het geheel een echt aanzien te geven, tot en met de raamhaken, tot en met de lichtknopjes. We houden ons dan ook aanbevolen voor tips over oude schoolge bouwen, dan rukt de 'Nationaal Schoolmuse um Express' direct weer uit op strooptocht slooptocht. Aziz Nesin leest uit eigen werk SCHIEDAM De Turkse schrijver Aziz Nesin geeft op donderdagavond 17 januari een lezing in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach- plein. Aanvang 20.00 uur. Hij zal in de Turkse taal vertellen over en voordragen uit zijn ei gen werk. Gratis toegangsbewijzen zijn nu reeds af te halen in het fili aal Nieuwland van de biblio theek aan het Dr. Wibautplein 163 en in het migrantencen trum 't Parkweg aan de Park weg 195. Milieucursus vrouwen bij vormingswerk SCHIEDAM Het Vrouwen Vormingswerk Schiedam start ,op dinsdagmorgen 29 januari een milieucursus voor vrou wen. Hierbij wordt actuele in formatie verstrekt over de mi lieuproblemen in de directe omgeving. De cursus duurt zes achter eenvolgende dinsdagen van 09.15 tot 11.30 uur. Deze wordt gegeven in het Vrouwenont moetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Deelne men kost vijftien gulden. Kin deropvang is aanwezig. Voor aanmeldingen moet men telefoonnummer 4263359 draaien, informatie subsidies voor oudoren in Oost SCHIEDAM Omdat oude- ren doorgaans veel te weinig gebruik maken van subsidies en vergoedingen waarop zij recht hebben, houdt de Stich ting Gecoördineerd Ouderen werk twee voorlichtingsbijeen komsten in het Trefpunt Oost aan de Celsiusstraat 2. De eer ste voorlichting wordt gegeven op woensdagmorgen 23 januari van 10.00 tot 12.00 uur en de twee bijeenkomst is op 20 fe-' bruari. De toegang is gratis. Er wordt gesproken over bijvoor beeld de vergoeding voor een nieuwe bril, huursubsidie, taxi vergoeding en hogere uitgaven door plotselingen ziekte. Inlichtingen zijn verkrijg baar via telefoonnummer 4264195, vragen naar Anneke van Gurp. Oost-Europa centraal op landendag Do Erker SCHIEDAM Oost-Europa staat centraal op de landendag op zondag 20 janauri in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. De bijeenkomst bestaat uit zang, dans, een maaltijd en informa tie. Inclusief de maaltijd be draagt de toegang ƒ12,50, De gerechten komen uit verschei dene landen. De Vlaardingse volksdans club Vladoc demonstreert dan sen uit Hongarije, Roemenië en Jougoslavië. Grace Szymanski, zangeres van Poolse afkomst en woonachtig in Schiedam, zal verschillende liedjes zingen. De bijeenkomst begint om 18.30 uur Informatie is ver krijgbaar via telefoonnummer 4267767, Karakterbeschrijvingen bij spiritisten Harmonia SCHIEDAM Het medium Bohan uit Hilversum verzorgt op donderdagavond 17 januari een sessie over karakterbe schrijvingen en waarnemingen bij de Spirituele Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut plein 165. Aanvang 20.00 uur. Toe gangsprijs ƒ7,50. Kosto in Spijkenisss over vluchtelingen ROTTERDAM De afde ling Spijkenisse van dc Partij van de Arbeid heeft staatssecre taris Kosto van Justitie uitgeno digd voor een discussiebijeen komst over het vluchtelingen- en asielbeleid in Nederland. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdag en wordt gehouden in wijkcentrum De Hoek aan de Zwanenhoek 43 in Spijkenisse. Aanleiding voor deze uitnodi ging van de PvdA is de wijze waarop het ministerie van Jus titie en met name staatsecreta ris Kosto meent te moeten om gaan met vluchtelingen en asielzoekers in het algemeen en uit Oost-Europa in het bijzon der. Naast Kosto heeft de PvdA ook vertegenwoordigers van het Vluchtelingenwerk Spijke nisse, Amnesty International, leden van het gemeentebestuur en een aantal ambtenaren van de gemeente Spijkenisse die zich met het vluchtelingenbe leid bezighouden uitgenodigd. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. \L ft rh pC Gemeente bezint zich; Wat kan burg er zelf? ï1® »XVV W T^k-

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1