Centrum: toch projectgroep Stadsvernieuwing Mogelijk nog eens 65 woningen in Spaland Hulpverlening door brandweer in 1988 en 1989 gestegen Schilderes Sandra Gallo gunt Mozart 'alle aandacht van de wereld' Het Vrije Volk SCHIEDAM BEPERKTE BEVOEGDHEDEN EN GEEN BEMOEIENIS MET ANDERE PROJECTEN IN STAD Frankeland en Zonnehuis samen in verpleegzorg Laatste sleutel 63 nieuwbouwwoningen wordt deze week uitgereikt m m ws PAGINA 4 MAANDAG 14 JANUAR11991 SCHIEDAM Het centrum van de stad krijgt toch een project-' groep voor de stadsvernieuwing, rij het met beperkte bevoegdhe den. De groep mag rich alleen gaan bezighouden met een wijkge- bonden opdracht en niet met de ontwikkeling van projecten die ten dienste staan aan de gehele stad. Hiermee bedoelt het college met name de ontwikkeling van het winkelapparaat 'grote omloop' (in clusief Lange Kerkstraat), Passage en het imeldagebied, Xoemarkt/- Buitenhavenweg (voormalige VROM-terrein en het Stadserf/- Emmapiein. Deze voorwaarden staan in een conceptbrief bestemd voor het be stuur van de Bewonersvereniging Schiedam-Centrum (BSC). De af zonderlijke plannenmakers zullen ondanks de bemerking toch nauw gaan samenvK .ken op momenten dat eikaars gre.izen zich overlap pen. „Ten aanzien van de plaatsen en functies die onder onze directe verantwoording blijven, merken wij op dat per concreet geval, pro ject of deelgebied bekeken zal wor den op welke wijze belanghebben den bij de ontwikkeling ervan kunnen worden betrokken," for muleert het college. Verderop in de brief maken burgemeester en wethouders tegelijk onverholen duidelijk dat zij ten alle tijden de baas blijven. „Bij een optredende onduidelijkheid over de gebiedsaf bakening en verantwoordelijkhe den zullen wij, indien nodig, een voor alle partijen bindende uit spraak doen." Centraal in de ontwikkeling van het centrum staat dat het win- kelgebeuren extra geaccentueerd gaat worden in de zogenaamde 'grote omloop' (Broersvest/- Passage/Hoogstraat/Lange Kerkstraat/Broersveld) door grote trekkers zoals het ABC-centrum (Albert Heijn/Blokker/C A) in de Lange Kerkstraat, nieuwe win kelconcentraties op het SCHIEDAM De huissleutel van de 63ste nieuwbouw huurwo ning van de Woningbouwvereni ging Schiedam (WBS) zal woens dagmiddag onder een officieel tint je worden uitgereikt aan mevrouw M. Ravensbergen-Dijkstra. Voor de WBS is dit de afronding van het eerste nieuwbouwproject aan de Gerstakker in de wijk Spaland. Op dit moment is de woningbouwver eniging bezig met de bouwvoorbe- reiding van nog eens 65 woningen in de sociale huursector. Wellicht kan de bouw van deze woningen volgend jaar beginnen. In Spaiand komen in de loop van jaren ruim tweeduizend woningen en 36 standplaatsen voor woonwagens. Het complex is gebouwd door Muwi uit Rotterdam naar een ont werp van de architect Lems uit Eindhoven. De 63 woningen (27 driekamerwoningen en 36 vierka- merwoningen) zijn gebouwd in vier lagen. Elke zes woningen heb ben een eigen portiek met trappen huis en hebben een berging op de begane grond. De woningen be schikken niet over een balkon, maar wel over een loggia. Deze ruimte is zowel 's zomers als 's winters te gebruiken als deel van de kamer of als buitenruimte. De ouderslaapkamer is rechtstreeks toegankelijk vanuit de woonka mer. Het complex zelf is gunstig gelegen nabij het sindpunt van tramlijn 1. De huren van de wo ningen variëren van 520 tot 640 gulden. Mevrouw Ravensbergen-Dijk stra krijgt de sleutel overhandigd door de heer C. van Tilborg, voor malig hoofd van de huuradmini stratie van de WBS. Hij heeft deze functie vervuld vanaf 1970 tot aan het begin van deze maand, toen hij gebruik maakte van de VUT-rege- ling. Van Tilborg heeft jarenlang mede het gericht van de woning bouwvereniging bepaald. De mees te van de bijna vijfduizend huur ders kennen hem en omgekeerd kunnen veel huurders nog maar moeilijk wennen aan het feit dat ze door anderen te woord worden gestaan. Van Tilborg was tevens de eerste voorzitter van de onder nemingsraad van de WBS. Op zijn afscheidsreceptie kreeg hij eind vorig jaar de erepenning in brons opgespeld van de Nationale Wo ningraad. Hij ontving de onder scheiding voor zijn verdiensten op het gebied van de volkshuisvesting in Schiedam. De sleuteluitreiking geschiedt om 15.30 uur in de woning Ger stakker 63. Na afloop is er een bij eenkomst op nummer 62. Deze bij eenkomst is speciaal bedoeld om de nieuwe huurders onderling met s elkaar te laten.',.keimismaken en met de woningbouwvereniging als hun (nieuwe) huisbaas. ■asm «iSS Imelda/Passageterrein, de ontwik keling van een grote supermarkt van Bas van der Heijden aan de Buitenhavenweg en de bouw van het Stadserf met een nieuw be stuurscentrum, woningen, biblio theek en een schouwburg. Met na me de verkeersafwikkeling van bezoekers (inclusief het parkeren) zal rijn Invloed krijgen op het Schienokogebied en het westelijke randgebied van de binnenstad. Op dit terrein zullen de plannenma kers nauw moeten gaan samen werken. Het gebied Spinhuispad krijgt tijdens de uitvoering van de bin nenstad'plannen tijdelijke voorzie ningen 'oor het parkeren en mo gelijk wi rdt er, als de bouw van het Stac' erf wordt aangevangen, ook de kermis ondergebracht. Dit idee moet weer worden afgestemd op de eigenlijke woningbouwplan nen voor het Spinhuispad en om geving. Het besluit om alsnog in het centrum toch een projectgroep in te stellen komt voort uit het toene men van stadsvernieuwings pro blemen op buurtniveau, welke kunnen worder aangepakt over eenkomstig de nota Organisatie Stadsvernieuwing. Het college denkt hierbij onder meer aan de verdere uitwerking van delen van het stadsvernieuwingsplan voor de Nieuwstraat en omgeving. In dit overgangsgebied tussen de Nieuw straat, Lange Achterweg en Hoog straat moet het project 'wonen bo ven winkels' gestalte krijgen, waarbij de toegang tot de wonin gen overwegend vanuit het Nieuwstraatgebied mogelijk wordt gemaakt. Zoals bekend staan op de Hoogstraat veel bovenwoningen leeg. De voornaamste oorzaak is dat deze slechts via de ondergele gen winkels toegankelijk zijn." Het college beraadt zich nog over de man of vrouw die de pro jectgroep Centrum leiding gaat ge ven. Wel zeker is intussen dat ambtenaar Bohré in zijn func tie van coördinator voor de bin nenstad voor panden die onder de Monumentenwet vallen in de projectgroep gaat meewerken. Isrdrjwjjk Spaland worden ruim tweeduizend woningen gebouwd. De Woningbouwvereniging Schiedam heeft met 63 huurwoningen alvast een steentje bijgedragen. SCHIEDAM/- VLAARDINGEN Het Zon nehuis in Vlaardingen en het verzorgingshuis Franke land in Schiedam gaan in een samenwerkingsverband aanvullende verpleegzorg ge ven aan ouderen die' daar behoefte aan hebben. Deze zorg zal in Frankeland wor den geboden aan maximaal zestig mensen, terwijl er thans 85 voor in aanmer king komen. Voordeel van het samenwerkingsverband is dat men niet hoeft te ver huizen naar het Zonnehuis, waardoor de privacy behou den blijft. Met hulp van ook Gezins verzorging en de Kruisver enigingen zal deze 'verzor gingstehuishulp aan huis' als nieuwe ouderenvoorziening verder worden ontwikkeld. De doelgroep vormen oude ren met een positieve indi catie voor opname in een verzorgingshuis. Ook oude ren die in het ziekenhuis medisch zijn uitbehandeld, maar nog niet voldoende zijn aangesterkt om naar him thuissituatie terug te ke ren, kunnen binnen de nieu we zorg als alternatief tijde lijk gebruik maken van de 'herstellingsoordfunctie' van Frankeland. Voorts gaat Frankeland nauw samenwerken met de afdeling Geriatrie van het Rotterdamse Dijkrigt Zieken huis en de Erasmus Univer siteit. Men wil komen tot een medisch/- wetenschappelijke verant woorde verbetering van de ouderenvoorzieningen. Nog sterker dan voorheen wil Frankeland ouderen woon-, zorg- en leefmogelijkheden bieden. Het nieuwe motto daarbij is 'Uw wens vormt ons beleid'. Binnen de eigen organisatie worden om die reden de bestaande voorzie ningen tegen het licht ge houden en in kaart ge bracht. De' omvang en de kwaliteit van de bestaande voorzieningen zullen, on danks het steeds verder dichtdraaien van de geld kraan, tenminste worden ge handhaafd en waar mogelijk zelfs worden verbeterd. SCHIEDAM De brandweer blijft een-onmisbare hulporganisa tie. In 1988 en 1989 is het aantal verzoeken om hulp wederom toe genomen. Dit blijkt uit het vorige week verschenen, verlate jaarver slag over beide jaren. De intussen vertrokken commandant A. Me taal legt de schuld hiervan bij de steeds veranderende brandweeror ganisatie. „Dat brengt zoveel werk met zich mee dat de achterstand in de verslaglegging met moeite kan worden ingelopen," schreef hij in oktober 1990. In de twee verslagjaren hebben in Schiedam vier grote branden gewoed. Ook bij ernstige ongeval len werd de hulp van de brand weer ingeroepen. In totaal vielen hierbij vijf doden en werden twaalf slachtoffer zwaar gewond afgevoerd. De werving en selectie van personeel eisen van de korps leiding voortdurende aandacht. „Vooral het op peil houden van de sterkte van de vrijwillige dienst vraagt veel inspanning." Overigens werd die wel beloond met de aanstelling van vijftien nieuwe vrijwilligers, waardoor de organieke sterkte van de vrijwilli ge dienst uitgroeide tot zestig men sen. De beroepsuitrukdienst ver minderde met één kracht tot 29 werknemers. In 1988 werd 613 keer een beroep op de brandweer gedaan en in 1989 werden 752 -meldingen geregistreerd. De stij ging werd vooral veroorzaakt door- de toename van het aantal speci fieke brandmeldingen van 236 naar 315 keer. Zowel in *988 als 1989 hebben in Schiedam twee grote branden gewoed. In 1988 werd het korps geconfronteerd met 1 dode, 6 zwaargewonden en 21 lichtgewon den. De brandweer bevrijdde 68 personen en 31 dieren uit een be narde positie. Bij het optreden werd 1 spuitgast licht gewond. In 1989 waren dit 4 doden, 6 zwaar gewonden en 9 licht gewonden. Tevens kwam een hond om. Bij hulpverleningen werden 99 perso nen bevrijd en 16 dieren. Ook in 1989 raakte één brandweerman ■licht gewond. "Het,'geschatte bedrag van de -materiële schade was in 1988 7.728.300 gulden en in 1989 5.032.900 palden. De grootste scha de, vijf miljoen gulden, werd in 1988 veroorzaakt op de avond van 20 september bij een brand in de drukkerij Romer aan de Bokelweg. Het dodelijke slachtoffer viel in dat jaar te betreuren op 2 septem ber bij een verkeersongeval op de A 20. In 1989 viel op 23 februari de eerste dode bij een brand te be treuren. Het was een bewoners van het bejaardencentrum De Harg, die tijdens het roken in slaap was gevallen. Op 31 maart vielen twee doden in een beneden woning aan de Galileïstraat. De twee vrienden waren in slaap ge vallen terwijl er nog een pan op het vuur stond. Tot de grotere branden van dat jaar mag ook de brand in d? fabriekshal van een betonfabriek aan de Van Riebeeck- straat worden gerekend. Dit net opgeleverd produktieloods liep een schade van een half miljoen gul den op. Op 31 oktober 1989 werd de brandweer opnieuw met een dode geconfronteerd. Als gevolg van een aanrijding was een jeugdi ge Rotterdamse bromfietser op het Broersvest onder de tram geraakt. Door Mariëtte Olsthoom VLAARDINGEN Muziek van Mozart vult de expositieruimte in het muziekinfonnatie- en docu mentatiecentrum van Ton Stolk. De klanken vormen de muzikale omlijsting van de opening van de tentoongestelde werken van San dra Gallo. André van der Louw, oud-burgemeester van Rotterdam, oud minister van CRM en voorma lig aorzitter van de KNVB, was zaterdagmiddag speciaal naar het centrum gekomen om een ope ningswoord uit te spreken. Of het echter aan de bekende man in het gezelschap lag dat het centrum tot de nok toe was gevuld met belangstellend publiek valt te betwijfelen. Veel vrienden van de uit Chili afkomstige kunstenares waren van heinde en ver gekomen om de expositie te bezoeken. Het tentoongestelde werk van Sandra Gallo is gebaseerd op de muziek van Mozart. Toepasselijker had het niet gekund. Nadat de we reld vorig jaar Van Gogh heeft 'ge knuffeld', heeft men dit jaar uitge roepen tot het Mozart-jaar. Sandra Gallo zag de film 'Amadeus' over het leven van deze beroemde com ponist en was meteen verkocht. Gallo over Mozart: „Hij verdient alle aandacht van de wereld." De serie schilderijen onder de titel 'Met de ogen dicht', zijn in felle kleuren geschilderde vlakken, die op een vloeiende manier in el kaar overlopen. Het werk is figu- ratief in de levende kleuren die zij gebruikt zijn voornamelijk rood, groen, geel en blauw. De werken op de begane grond van het cen trum zijn in pastelkleuren ge maakt. Sandra Gallo is geboren in Chi li, waar zij na de staatsgreep van 1973 vertrok en zich met haar man in Nederland vestigde. Het moederschap combineerde zij op haar eigen wijze met haar artistie ke ontwikkeling. Ze begon verha len te schrijven en illustreren voor haar kinderen; het was haar ma nier om haar kinderen te vertellen over haar afkomst en de wereld die zij later zouden ontmoeten. In Rotterdam volgde ze een op leiding aan de Academie voor Beeldende Kunst. In haar eerste serie schilderijen stond het onder werp vogels centraal. Daarna ging zij over op een minder vredig dier: de kat. Niet het lieve poesje, maar het felle roofdierachtige van de kat bracht zij op het doek tot le ven. Met haar derde serie 'Uit zicht' exposeerde ze vorig jaar in de Bondsspaarbank. Daarin beeld de zij haar eigen visie uit, waarin de emancipatie van de vrouw een grote rol speelde. Op de vraag of haar geboorte land Chili een rol speelt in haar kunstwerken haalt zij de schou ders op. „Ze zeggen het, maar zelf ben ik mij er niet van bewust. De Latijnse cultuur zit me nu eenmaal in het bloed." Wie nieuwsgierig is geworden naar het werk van Sandra Gallo kan gedurende dit jaar terecht in alle bibliotheekgelegenheden van Rotterdam, die zij met haar expo sitie bezoekt. Op dit moment hangt de serie 'Uitzicht' en een aantal katten in de bibliotheek in BLy- dorp. Weer bejaarde vrouw de dupe van tasjesroof SCHIEDAM Voor de tweede keer binnen enkele da gen is een vrouw het slachtof fer geworden van een tasjes roof. Een ongeveer negen'ienja- rige man rukte zaterdagavond omstreeks 20.00 uur op het bruggetje tussen het Heijerman- splan en het Bachplein een tas onder de arm weg van een 64-. jarige vrouw. Zij bleef onge deerd. De overvaller rende weg in de richting van het Van Rijkpau. In de tas zaten aan paar sleutels en een bril. Zes tuinhuisjes opengebroken SCHIEDAM Zes tuinhuis jes op het complex Vijfsluizen zijn vrijdag door vandalen on der handen genomen. Ze richt ten fikse vernielingen aan. In een van de huisjes werd limon ade gedronken en sigaretten ge-,, rookt. Boze man dreigt met groot slagersmes SCHIEDAM Vermoede- ling omdat hij zich onheus be- handeld voelde, heeft een onge- j veer dertigjarige man twee j werkenemers van het bedrijf Vari-Suzuki aan de De Nijver heidstraat bedreigd. De man liep in het kantoor terwijl hij daar niets had te zoeken en werd op straat gezet. Even later kwam hij terug met het mes, dat hij bij tevoren bij het be drijf had gestolen. Hij ver dween daarna spoorloos. Hoofdwond na botsing SCHIEDAM Met een ga-m< j, pende hoofdwond is een dertig- jarige Schiedammer opgenomen',-.,.;, in het Schieland-Ziekenhuis ,1/Td Hij reed mee in de auto van een 31-jarige stadgenoot, die op de kruising van de Nieuwe Damlaan/Mgr. Nolenslaan geen f, voorrang verleende aan een 27- jarige automobilist uit Utrecht. 5 Bij de botsing knalde het g slachtoffer tegen de voorruit, Zijn maat werd behandeld aan -j lichte verwondingen en moest j meteen een bloedproef onder- v gaan. De Utrechter kwam met de schrik vrij. De twee auto's t zijn afgevoerd naar de sloop. s Sigaretten en cheques 1 weg bij inbraken SCHIEDAM Ongewenste bezoekers hebben uit een wo ning aan de Molensingel pasjes en girobetaalkaarten gestolen. Men verschafte zich de toegang via een achterdeur, waarna de gehele woning werd doorzocht. Door het vernielen van een zij ruit door er een stuk trottoir band doorheen te gooien, kre gen dieven de mogelijkheid om vier sloffen sigaretten te stelen uit het Esso-tankstation aan de Rctterdamsedijk. t Fietsen gestolen SCHIEDAM Voor een 3Br jarige man is het kopen van een brood op het Rubensplein- wel heel duur uitgevallen. Hij liet even zijn fiets onbeheerd en niet op slot achter tegen de ruit van de bakkerswinkel. Nog juist zag hij hoe een ongeveer twintigjarige man erop weg fietste. De gedupeerde man hol de hem nog achterna, maar raakte bij de Slachthuisbuurc het spoor bijster. Een veertien- jarige jongen is zijn mountain bike van zeshonderd gulden - kwijtgeraakt toen hij even i stond te bellen in een cel aan de Singel. Zijn fiets stond onaf- gesloten tegen de cel. Een onbe-" 5 kende jongen sprong erop en 1 reed weg. 'Waterval' op trappen 1 SCHIEDAM Een spontaan gesprongen loden waterleiding- i buis op de zolder van een wo-,,',7 ning aan de Boerhaavestraat T heeft gisteren een ware 'Niaga- ra-waterval' veroorzaakt. Hét, water stroomde in dikke stra- len naar beneden. Mensen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben de water stroom afgesloten door de hoofdkraan dicht te draaien en de loden pijp dicht te slaan. 1 Auto's opengebroken SCHIEDAM Acht auto's zijn in de nacht van zaterdag, op zondag opengebroken aan de Stationsstraat, Professor Ka-' merlingh Onneslaan en de Teij-, lerstraat. Erker: cursus typen SCHIEDAM Vanaf vol gende week maandag start in wijkcentrum De Erker een der tig lessen durende cursus typen. Iedere maandagavond van ze ven tot acht, of van acht tot ne gen, zullen de lessen worden ge geven. Het gehele lespakket kost de cursist honderdentien gulden. Na aanvraag van het examen moet nog eens vieren veertig gulden worden betaald. De Erker is gevestigd aan de Jan van Avennesstraat 32. njf»* "J-V: w «U* -* ii *4* „Ik zag en ik hoorde mu ziek" sprak An dré van der Louw over het werk van de uit Chili afkomsti ge kunstenares Sandra Gallo (links op de fo to), waarvan hij zaterdag middag de ope ning verrichte. - -j

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1