Derdesporthal misschien bi i nieuwe scholen 'Eerste homohuwelijk kan binnen vijfjaar' KUNSTENAARS LEREN KINDEREN FUNE KNEEPJES VAN GRAFIEK ooi: BH Receptie GSD veiliger Het Vrije Volk SCHIEDAM Ik wou m Ik wou (2) ws Gemeente voelt wel wat voor idee van Hafkamp om schoolplan aan te passen BRIEVEN VAN KINDEREN Het meisje was van goud Weekend TuXU Studio Express Pasfoto's met kwaliteits- garantie PAGINA 4 WOENSDAG 16 JANUAR11991 Door Bein Wolters SCHIEDAM Wellicht komt aan het Frans Halsplein in het westen van de stad een derde sporthal. Op het plein gaat de ge meente op de plaats van de huidi ge openbare basisschool De Kring een nieuwe, achtklassïge school bouwen. Het complex gaat ook ruimte bieden aan het kinderdag verblijf Katja. Tussen de twee voorzieningen is een gymnastieklo kaal ingetekend, waarvoor het mi nisterie intussen groen licht heeft gegeven. VVD-raadslid L. A. Hafkamp bracht één en ander gisteravond ter sprake tijdens de vergadering van de raadscommissie Onderwijs. Hij wees PvdA-wethouder J. G. van Kleef op de mogelijkheid om de rijksbijdrage van bijna één mil joen gulden voor het gymnastieklo kaal te gebruiken voor de bouw van een sporthal op die plek. De gemeente moet dan zelf het tekort betalen, dat stukken goedkoper is dan het elders bouwen van een sporthal. Van Kleef staat daar beslist niet afwijzend tegenover. „Als het de gymnastieklessen op de school niet belemmert en het project in zijn geheel niet, dan is het zeker een interessante zaak." G. Xruijt, chef van de secreta rie-afdeling Onderwijs, zei even eens met het idee te kunnen in stemmen. Maar het betekent wel dat er andere schetsontwerpen moeten worden gemaakt. In de huidige staan de buitenspeelruim ten van zowel de nieuwe basis school als het kinderdagverblijf de bouw van een sporthal (die groter is dan een gymnastiekzaal) in de weg. „Financieel technisch is één en ander best te realiseren. Het ministerie zal hierover niet moei lijk doen," luidt de inschatting van Kruijt. Aanvankelijk zou op het Frans Halsplein een vijfkiassig schoolge bouw worden gebouwd. Die om vang is achterhaald. De prognoses zeggen dat het aanbod van leerlin gen in de toekomst groter zal zijn dan aanvankelijk was ingeschat. Dit. was reden het plan opnieuw te bezien. Daaruit is het plan geboren om de school niet alleen groter te ma ken, maar ook om er achttien of mogelijk zelfs 28 woningen voor ouderen hoven te bouwen. Het complex zou hierdoor maximaal vier bouwlagen gaan tellen. Los van het woningbouwplan hebeen de leden van de raadscom missie gisteravond anderhalf mil joen gulden extra uitgetrokken om de school te vergroten en voor de financiering van het gymnastieklo kaal, In de komende weken wordt onderzocht of het gymlokaal kan worden vergroot tot een heuse sporthal. Wanneer dit mogelijk blijkt, zal de commissie opnieuw een aanvullend budget moeten ver strekken. Vorig jaar is al ruim an derhalf miljoen gulden voor de nieuwe school gereserveerd. De lokalen die de school eventu eel in ie eerste jaren niet ge bruikt, krijgen een tijdelijke be stemming. De administratie van de afdeling Onderwijs Voorrangs- gebied kan er worden onderge bracht. Door Rein Wolters SCHIEDAM Binnen vijf jaar is trouwen tussen mensen van hetzelfde geslacht wettelijk mogelijk. Deze stellige verwach ting heeft A. Noordzij, hoofd van de burgelijke stand van Schie dam. Noordzij baseert zijn prog nose op positieve ervaringen in de twee landelijke werkgroepen waarin hij namens Schiedam zit ting heeft en die zich intensief met het vraagstuk bezighouden. Anderzijds zegt hij zich optimis tisch gestemd te voelen door de 'toenemende positieve wijze' waarop politiek Den Haag op het homo-huwelijk reageert. „Vrijwel iedereen vindt dat er in de wetgeving iets ten goede dient te veranderen, ook binnen het CDA. Het enige dat nu nog dient te gebeuren is een uit spraak door een meerderheid van de Tweede Kamer. Dat moet het sein zijn voor het doorvoeren van een wetswijzing die een hu welijk tussen mensen van gelijk geslacht toestaat." In opdracht van het Schie- damse college van burgemeester en wethouders heeft Noordzij zich diepgaand in de materie verdiept. „De Hoge Raad heeft vorig jaar uitgesproken dat een huwelijk tussen twee mannen of twee vrouwen binnen de huidige wetgeving juridisch niet mogelijk is. Daar moet je je bij neerleggen, hoewel vrijwel iedereen tegelijk vindt dat het niet eerlijk is op het gebied van gelijkberechti ging. Het is mogelijk allerlei lu dieke zaken te verzinnen om de druk op de ketel te houden. Dat is onlangs nog eens tot uitdruk king gebracht in een voorstel door de stichting Vrienden van de Gay Krant. Zij willen een zes de register toevoegen aan de bur gerlijke stand. Naast de registers van geboorte, huwelijksaangifte (ondertrouw), huwelijk, echt scheiding en overlijden willen zij een zogeheten trouwregister voor mensen van hetzelfde geslacht invoeren. Hiermee willen ze pro beren dezelfde gelijke rechten te verkrijgen als mensen die een ge woon huwelijk aangaan. Het be treft zaken zoals het erfrecht, be lastingvoordelen, ouderschap en zovoort." Noordzij heeft onderzocht dat een 'trouw-register' geen enkel juridisch effect sorteert. „Het is niet haalbaar, dus moet je het idee ook niet serieus nemen. Het is het verplaatsen van zakken lucht, met een waarde die uit sluitend symbolisch is. Als je wilt proberen de wetgeving te veranderen, dan moeten plannen stoelen op een reéle inhoud. An ders is het puur tijdverspilling." Noordzij benadrukt dat het homo-huwelijk door de grote druk in een soort stroomversnel ling is geraakt. „Vijf jaar geleden was het op ambtelijk en politiek niveau niet eens mogelijk over het onderwerp te praten. Nu ge beurt dat openlijk en zonder schroom en dat is een goede zaak, Ik zie de toekomst positief in," meent de topambtenaar. - Ff"" Er was eens een meisje die in een groot huis woonde, het meisje heete anke. ze was nog klein maar ze werd van zelf groot, er was een zuster die ging voor haar zorgen, weet je waarom omdat haar moeder en vader waren dood. weet je waarom ze hebben hard ge reden dan zijn zij dood en anke hulde maar. maar ze waren erg ge- lukig omdat de zuster heel lief was. anke was dol blij op haar. smorgens zij haar zuster kom je op staan je moetje wasen en daar na gingen ze wandelen, het zusje zij je bent morgen jarig, de vol gende was anke jarig, er was overal versierd, er kwam versieten. ze gaven haar cadeuatjes. het meisje zag een kuil boven het plafon, er was ook een touw. ze ging aan het touw trekken en er kwam geld en anke lachten. Soesma, 7 jaar Rotterdam Ik wou dat in een zes was. Ik wou dat ik een padestoel was. Ik wou dat ik een steen was. Ik wou dat ik een som was. Ik wou dat ik een auto was. Ik wou dat ik een hond was. Michael, 8 jaar Rotterdam Als het weekend is het zaterdag en zondag en dan braadrie en dan ga ik naar de stad dan ga ik naar huis dan ga ik voor de deur spe len dan ga ik naar de braadrie met mijn mama naar de braadrie en dan ga ik naar huis dan ga ik voor de deur spelen dan ga ik met me vriendin spelen. Nesrin, 7 jaar Rotterdam mmjs Ik wou dat ik een karatte kid was. Ik wou dat ik een rider was. Ik wou dat ik batman was. Ik wou dat ik goud was, Yahya, 7 jaar Rotterdam iju Pn.iirJ, t-V LWuJL _£LaC^J JLdéi tA- *ll|gv h. te Kunstenaar Michiel Brink in de rol van onderwijzer. De kinderen van groep 7 van basisschool De Gorzen luisteren aandachtig naar zijn uit leg over de linosnede. Door Mariëtte Olsthoorn SCHIEDAM Vraag leerlingen van groep 7 van de basisschool De Gorzen wat hoogdruk, diepdruk en vlakdruk is en zij geven zonder aarzelen het antwoord. Gisteroch tend waren de kinderen te gast in het grafisch atelier van het Stede lijk Museum, waar zij van een 'echte kunstenaar' kregen uitge legd wat deze begrippen inhouden en ook zelf nog aan de slag gingen met een linosnede. Het museumbezoek stond in het teken van een grafisch project, dat het 'Stedelijk' in samenwerking met de Stichting Cumulus in Rot terdam op poten heeft gezet. Het project sluit aan bij de tentoonstel ling 'Erasmus verzamelt grafiek': een bonte verzameling kunstwer ken die de Erasmus universiteit in de afgelopen 25 jaar heeft verza meld. Er zijn die ochtend heel wat nieuwe kunstenaartjes geboren. De één toonde zich nog creatiever dan de ander. Fantasiefiguren, vliegtui gen, dieren, bloemen, het monster Frankenstein en 'de onvermijdelij ke clown'. Het was er allemaal. „Zet de naam Picasso erbij en je kan het zo in een museum ophan gen," zegt Pim Schenkelaars, edu catief medewerker van het Stede lijk Museum. Hij is degene die het project be geleidt samen met twee kunste naars, die speciaal voor deze gele genheid door het museum zijn aan getrokken. Michiel Brink en Ge rard Immerzeel leggen de verschil lende grafische technieken uit en staan de scholieren bij in de uit voering De educatieve zaal van het mu seum doet tijdens de duur van het project dienst als grafisch atelier. Er staan vitrines in het vertrek waarin oude druk- technieken worden getoond zoals hoogdruk en diepdruk. Aan de muur hangen kunstwerken van de twee begelei dende kunstenaars, die als voor beeld dienen. Een andere muur is behangen met de kunstwerkjes van andere basisschoolgroepen In het atelier krijgen de scholie ren de technieken uitgelegd, waar van zij het eindresultaat in de ten toonstelling beneden kunnen aan schouwen. Pim Schenkelaars: „We bieden de kinderen een kijkje in de keu ken van de grafiek. We laten de verschillende technieken zien en brengen ze op die manier spelen derwijs in aanraking met kunst. Het is leuk als de kinderen straks technieken gaan herkennen en zeggen: hé, dat heb ik ook ge daan." Michiel Brink behandelt in een klein half uurtje de ontwikkeling van de drukkunst vanaf het eerste geschreven boek uit de Middeleeu wen tot de druktechnieken van vandaag de dag. Daarna xomen de scholleren zelf in actie. Het is de bedoeling dat zij een linosnede gaan maken, de meest traditionele vorm van hoogdruk. De techniek is hen bekend. Ge middeld besteedt basisschool De Gorzen een uur per week aan het vak handarbeid. Het maken van een linosnede is daarbij ook aan de orde geweest. En dat willen de kinderen van groep 7 graag bewij zen. Enthousiast gaan zij aan het werk. De één is heel geconcen treerd bezig, de ander heeft in een mum van tijd zijn 'kunstwerk' af. Dan is het moment van de afdruk daar; valt het tegen of is de kun stenaar in één van hen opgestaan.? Onderwijzeres Wil van Loon is erg te spreken over het initiatief. „De kinderen worden op een ple zierig wijze geconfronteerd met kunst. Buiten school om bezoekt bijna niemand uit de klas regelma tig een museum." Het hoogtepunt van de ochtend is het maken van een monotype; SCHIEDAM Er komt een on derzoek naar de beveiliging en verbetering van de receptie van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in het kantorencentrum aan de 's- Gravelandseweg. De raadscommis sie voor Sociale Zaken heeft gister avond tienduizend gulden beschik baar gesteld om een en ander te onderzoeken. De receptie van de GSD is al lange tijd onderwerp van discussie. De combinatie van ont vangstruimte en de bediening van de telefooncentrale is nimmer als ideaal gezien. Daarnaast vragen de arbeidsom standigheden van het personeel en de veiligheid van zowel personeel als cliënten reeds lang om passen de maatregelen. Begin vorig jaar heeft de receptie een extra di mensie gekregen door de inrich ting van een Infotheek, die een ex tra service geeft aan het bezoeken de publiek. Voordat hoge investe ringen worden gedaan in de verbe tering van de ruimten, zal gedu rende drie maanden een onder zoek worden ingesteld naar de wij ze waarop de ruimten thans func tioneren en hoe het beter en voor al veiliger kan. een experimentele uiting van kunst. Met een lepel konden de kinderen zich uitleven op een met drukinkt ingesmeerde glasplaat. Door het witte vel papier dat op de inkt was gelegd konden zij niet zier» hoe het kunstwerk er uitein delijk uit zou gaan zien. Verrast en verrukt klonken de kreten bij de onthulling ervan. Het grafiekproject loopt morgen ten einde. Tegen die tijd hebben tien bovenbouwgroepen van de ba sisscholen zich beziggehouden met grafiektechnieken. Vanaf vrijdag kunnen de kinderen hun eigen kunstwerken bewonderen in de educatieve zaal van het museum, waar ze tot en met zondag 27 ja nuari worden tentoongesteld voor het publiek. De tentoonstelling 'Erasmus verzamelt grafiek' is nog tot 20 januari te zien. Polaroid Televisies gestolen uit opslagloods SCHIEDAM Uit aen op slagloods van het bedrijf Geijl Zn aan de Jan van Riebeeck- weg zijn gisteren gestolen twee kleurentelevisies, een platen speler, stereoset en een videore corder met een totale waarde van vijfduizend gulden. De poli tie vermoedt dat de daders zich, hebben laten insluiten, want er werden geen sporen van inj„ braak aangetroffen. - Restaurant-luifel door ;;;j brand verwoest SCHIEDAM De luifel van""' het restaurant La Duchese aan de Maasboulevard is gisteren in vlammen opgegaan. Het vuur" was in de aangrenzende bosjes aangestoken door twee jongetjes van 8 en 9 jaar. Personeel greep het jonge duo in de kraag en droeg het over aan de poli tie. Met een reprimande zijn ze aan hun ouders overgedragen. Forse schade bij diefstal autoradio's SCHIEDAM De diefstal van drie autoradio's is het auto bedrijf Nefkens aan de Fokker straat op een extra schadepost van drieduizend gulden komen te staan. De radio's stonden achter een grote etalageruit, die aan diggelen ging. Postzegelbeurs Capelie CAPELLE AAN DEN IJSSEL^*- De grote regionale postzegel-i. _o beurs wordt op 19 en 20 janua-,, ri gehouden in het ontmoetings-1 centrum De Terp in Capelie.,.. aan den IJssel. Tijdens de beurs, met onder meer de 'dub- beltjeshoek' met ruim honder: duizend postzegels, kan alle in formatie worden verkregen over de hobby postzegels verza melen. De organiserende IV Philatelica/IJssel-en Lekstreek is te bereiken onder telefoon nummer (010) 4512925 of (01803) 17897. Workshop dans SCHIEDAM De school der Bewegende Kunsten in Schie dam houdt op 19 en 20 januari voor de tweede keer een works hop 'Dans en Ontspanning', ge leid door Mare Wynn. De workshop vindt "plaats op beide dagen van 13.00 tot 17.00 uur in het gebouw aan de Westmo lenstraat 24. De. kosten voor de ze weekeindcursus bedragen zestig gulden. Aanmelden bij Petra Rhijnsburger via tele foonnummer 4118562. Theatergroep Kapok? in De Teerstoof SCHIEDAM Theatergroep Kapok? brengt op vrijdag 18 ja nuari in theater De Teerstoof een flitsende parodie op een de tective-genre dat nauwelijks meer gespeeld wordt. Met een goede timing en in snelle vaart wordt de 'whodunnit' een op windend nieuw leven ingebla zen. Het is een voorstelling vol grappen en grollen met drie ac teurs die een poging doen de muren van het theater af te"", breken. Aanvang 20.30 uur Toegangsprijs per persoon tien'1 gulden. Kindervoorstelling SCHIEDAM Kindere» van 4 tot 8 jaar kunnen zater dag om 14.00 uur in theater De Teerstoof naar de voorstelling 'Pas op de vuurvogel' van het poppentheater Francine Ab- bing. De voorstelling is geba seerd op een Russisch sprookje, waarin Iwan op zoek gaat naar de gouden appel van Vlidimir de Wijze. Hij is niet de enige. Oók de Vuurvogel heeft het voorzien op deze machtige ap pel. Maar Iwan is slim, moedig en wordt bovendien geholpen door zijr oma. De toegang be draagt vijf gulden. Ambrosius concerteert SCHIEDAM Het harmo-'" nie-orkest Ambrosius geeft zon dagmiddag een concert in de"" grote zaal van het dienstencen-'" trum De Woudhoek aan het He- - ijermansplein 35. Aanvang'" 14.00 uur. De toegang is gratis. De Wissel bestaat 1 jaar SCHIEDAM Het oecume nisch centrum De Wissel be staat vrijdag precies één jaar. De Wissel is het presentatiecen trum van de gezamenlijke ker ken in Schiedam en is geves tigd aan het Broersveld 30. Ie dereen kan er tijdens de ope ningsuren binnenlopen, zomaar wat lezen, de stilte ervaren en tot jezelf komen, informatie over de kerk en de samenleving krijgen, praten met iemand die luistert of een tentoonstelling bekijken. Inlichtingen over het centrum en de openingstijden zijn verkrijgbaar via telefoon nummer 4261839. fit ff I JAr/V re» V** Stuur je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je ,w„uJÜ,59n?viS^res' Je leeftijd en Je woonplaats. y;.£; X* rtv. v -i'-'i- v5" V T cLtUH-, sr* Ttkmtng Mich*!, Rotlwdsm {INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104 508 Schiedam" Tel 010-4266720 7 ISJJ

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1