Wethouder Reijnhout ontkent onmin met collega Zijdeveld Supersleutel voor bewoonster laatste huurwoning 'Muren van water' houden Hoekse redders niet tegen Reijnhout: Er is niets geheimzinnigs aan de plannen voor het centrum' Het Vrije Volk SCHIEDAM Adverted e- kruiswoordraadsel li Brieven snel beantwoorden Groen licht voor opknappen van Goeman Borgesiuslaan Paraat ban Cursus handig in huis in Kiuphuis Zuid PAGINA 16 Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethou der Reijnhout heeft goede hoop dat een aantal bewo ners positief en gemotiveerd gaat meewerken aan het op knappen van de verpauper de woonomgeving var: de Goeman Borgesiuslaan in de wijk Nieuwland. Dit zei hij in de raadscommissie voor Wijk- en Buurtbeheer, waar werd gesproken over het be schikbaar stellen van een krediet van zevenhonderd duizend gulden. „We zullen mensen op de been brengen voor het zinvol bijdragen aan het project," aldus de wethouder. De opknapbeurt moet als voorbeeld gaan dienen voor de gehele wijk Nieuwland, die in de komende jaren be langrijke bouwtechnische ingrepen zal ondergaan. De afbraak van flats, nieuw bouw en renovatie zijn de belangrijkste onderdelen. Daarnaast wil de gemeente, in samenspraak met de be woners, ook de woonomge ving verbeteren en geleide lijk ook wijk- en buurtbe heer gaan invoeren. Dus een deel van de verantwoording voor het instandhouden van de woon- en leefomgeving bij de bewoners zelf leggen. Als ook de gemeenteraad met het krediet voor de op knapbeurt van de Goeman Borgesiuslaan heeft inge stemd, zal zo snel als maar mogelijk is een plan van aanpak worden opgesteld. Via een enquête zullen on der meer de wensen van de bewoners worden geïnventa riseerd. „Alle bewoners moeten vanaf het allereerste begin bij de plannen worden be trokken," benadrukte V. Broeke van D66. „Dan geef je hen vanaf het begin het gevoel dat de omgeving ook van hen is." CDA'er J. Prins is op voorhand niet geheel gerust op het slagen van het plan. „Het valt of staat met de medewerking van de bewo ners. De Goeman Borgesius laan en omgeving is In het verleden ook een moeilijk project gebleken." Globaal genomen houdt het opknapplan een herin richting in van de terreinen tussen de tien woonblokken. Hoogwaardig Het gebied wordt opge hoogd, er komen speelwerk- tuigen van een hoogwaardi ge kwaliteit en onveilig ogende plekken verdwijnen. Niets staat echter vast. De invulling moeten de bewo ners zelf geven. Het is ook de bedoeling delen van de binnenterrei nen uit te geven als tuinen aan de bewoners van met name de benedenwoningen. Aan hen is onder meer de taak toegedacht om in de nieuwe situatie als een soort sociale controleurs op te tre den. Onderdeel van het plan is dat de bewoners zelf gaan functioneren als buurtbe heerder. „Weten die bewo ners ook dat ze een bepaalde taak krijgen toebedeeld?" liet D66'er M.J.C. Houtkamp als vraag in de notulen op nemen. Door Rein Wolters SCHIEDAM De plannen voor het Instellen van een projectgroep Stadsvernieuwing én. de afbouw van het centrum van de stad zijn in volstrekt harmonie voorbereid. Er is geen sprake van een contro verse of andere gezichtspunten tus sen de wethouders drs. A. Reijn hout (D66l en drs. Chr. Zijdeveld (PvdA). Reijnhout verklaarde dit gisteravond nadrukkelijk in de raadscommissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlich ting op vragen van de liberaal G. Verhulsdonk. De VVD'er zei te vrezen voor een botsing tussen de twee be stuurders als in het centrum een projectgroep voor de stadsvernieu wing zal zijn ingesteld. Deze mag zich vrijwel uitsluitend bezighoi den met een buurtgerichte aanpak, terwijj Zijdeveld de zeggenschap heeft en houdt voor de afbouw van het centrum met zijn bibliotheek, nieuwe bestuurscentrum, schouw burg, winkels en woningen. Tussen de twee groepen is een bewuste scheiding aangebracht, met name omdat op en rondom het toekomste Stadserf voorzienin gen komen die bestemd zijn voor de gehele stad. De projectgroep en de 'Zijdeveld-groep' komen wel aan tafel om gezamenlijk de ver keersafwikkeling in het centrum te bespreken en op te lossen. „Gelukkig ben ik niet met die situatie," hield Verhulsdonk voor aan de wethouder. „Meepraten door bewoners zal bij voorbeeld de ontwikkeling van een ABC-waren- huïs aan de Lange Kerkstraat niet vertragen. Bewoners van de bin nenstad beseffen juist donders goed dat hun wijk anders is dan zuid of oost. Daarom tonen ze ook een grotere tolerantie." Wethouder Reijnhout gaf aan dat de gekozen werkwijze het ge volg is van politieke afspraken. „Maar dat betekent dat we niet met gebonden handen rondlopen." Ook het CDA-raadslid G. Kap- tein had bedenkingen tegen het concept-voorstel. Hij zei het on juist te vinden dat het gemeentebe stuur op grond van exclusiviteit een stuk stedelijk belang claimt. Reijnhout benadrukte dat de com plexheid van de binnenstad het nu eenmaal niet toestaat om met een potloodstreep eikaars werkgebied af te bakenen. „Daarom zal er steeds een goed en positief overleg zijn met alle betrokkenen." De heer J.P. Bothof verklaarde namens de Bewonersvereniging Schiedam Centrum (BSC) tevreden te zijn met de komst van een pro jectgroep, al moet die wel werken binnen een afgebakend gebied. „We wachten de ontwikkeling ver der af en hopen niet opzij te wor den geschoven." Binnenstadbewoner Wagten- donk drukte zich harder uit. Hij beschuldigde Reijnhout van ge heimzinnigheid over het werkter rein van zijn collega Zijdeveld. Wagtendonk zei verder te ervaren dat de bewoners van de binnen stad niet op gelijke voet wordeh behandeld met andere bewoners. Dit is niet het gestalte geven aan sociale vernieuwing, maar aan a- sociale vernieuwing." Reijnhout ontkende elke vorm van geheim zinnigheid. Hij kreeg daarin bijval van het CDA-raadslid J. Prins, die verklaarde niets te begrijpen van het betoog van de heer Wagten donk. Hij kreeg het advies om zijn klachten ook te spuien in de raads commissie van wethouder Zijde veld. „Dat zal ik zeker doen," al dus Wagtendonk. Met een feestelyk tintje en in het hijzijn van een aantal nieuwe buren, heeft me vrouw M. Ravensbergen-Dykstra (links) gistermiddag de sleutel van haar nieuwe huurwoning aan de Gerstakker in Spa- land in ontvangst genomen. Ze kreeg deze uit handen van de heer C. van Tilborg, die twintig jaar het gezicht van de Wo ningbouwvereniging Schiedam (WBS) is geweest. Hij was hoofd van de huuradmi nistratie en maakte op 31 december ge bruik van de VUT-regeling. „Graag hebben we hem deze officiële handeling laten verrrichten, tevens zijn laatste," zei WBS-directeur F.A. de Graaf (uiterst rechts op de foto) in een aanslui tend toespraakje. „Voor veel huurders is het nog maar moeilyk wennen dat ze niet meer door hem te woord worden ge staan." Directeur De Graaf benadrukte dat het de WBS veel is gelegen aan een goede ver standhouding met de bewoners en de be woners onderling. „Daarom vestigen we vooral by een by'eenkomst als deze de aandacht op'het kennismaken met elkaar. Ik ben dan ook bly dat er veel nieuwe huurders gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging." En: „Over een jaar zullen we nog zo'n bij eenkomst organiseren. Dan horen we graag of de buizen bevallen en ook wat er eventueel beter kan. Sommige huurders hebben nu al gevraagd of ze de wand van de loggia mogen weghalen." Mevrouw De Graaf zei ook gebruik willen maken van een woningonderzoek door de Vrou wen Advies Commissie. „Onlangs is zo'n mderzoek gehouden onder huurders van het voormalige GTB-terrein. Dat geeft een goed inzicht van hetgeen de huurders van hun woning vinden." De woning van mevrouw Ravensbergen- Dijkstra is een van de 63 huurwoningen die de WBS in de nieuwbouwwijk Spa- land heeft gebouwd. Het is de bedoeling volgend jaar nog eens 65 huurwoningen te bouwen. De nieuwe huurster zei blij te zyn met haar nieuwe huis, maar is min der te spreken over de grote afstand naar de winkels. „Ik hoop dat daaraan spoedig iets wordt gedaan. Het valt niet mee om zo'n eind te sjouwen." Door Ron de Groot HOEK VAN HOLLAND Bang? Nee, .bang was kapitein Rien Noorthoek (52) niet toen hij met de reddingboot Koningin Ju liana in de woeste januari-orkaan vorig jaar het ruime sop koos. Het booreiland Gilbert Rowe was van zij; sleeptrossen losgeslagen en op drift geraakt. Assistentie van de Hoekse reddingboot was noodzake lijk. „Je hebt helemaal geen tijd om angst te hebben. Je denkt niet, maar je doet. Nee, als je bang zou zijn..." En dus stampte Noorthoek tij dens die gedenkwaardige storm te gen 'muren van water' in naar open zee op weg naar het losgesla gen platform. Hij is het gewend: met als standplaats Hoek van Hol land is Noorthoek sinds 1974 in dienst als levensredder en zeetem mer bij de Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS). De reddingmaatschappij is deze week met de Noord Hollandse ver enigd in de Nederlandse Redding Maatschappij (NRM). Tijdens de vliegende februaris torm dit. op die van januari volg de, moesten Noorthoek en zijn vrijwilligers er weer aan geloven. Ditmaal was het nota bene een Westduits plezierjacht dat op de kolkende Noordzee in problemen was geraakt. „Tja, sommige men sen. Het was de Prunkel," herin- De oplossing van het kruiswoordspel nr. 60 luidt: "Jaag geen aap in de garenwinkel" De prijswinnaars zijn: 1e prijs 150,- mevr. W. Kapel-Pennings Toon Verheystraat 133 3122 TT Schiedam 2e prijs 100,- M. J. Ivo Bart Verhallenplein 172 3122 TJ Schiedam 3e prijs 50,- H. Timmerman Luxemburgweg 29 3137 AA Vlaardingen De prijswinnaars hebben inmiddels be richt ontvangen. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. nert Noorthoek zich. „Er waren drie man aan boord en toen wij aankwamen werden net twee man door Belgische helicopters van boord gehaald. De derde hebben wij helaas niet kunnen vinden. Met zulke wind is de rivier echt een hel," knikt de schipper rich ting Waterweg. „Ik spreek over golven van tien, elf meter hoog. Je kijkt bijna recht omhoog eD ziet niks anders dan water. Als je er met je boeg doorheen bent, komt je ineens in een diep dal en sla je naar beneden." De vorming van de Nederlandse Redding Maatschappij zal het werk volgens Noorthoek niet veel veranderen. Mensen redden blijft zijn taak. „Er zijn natuurlijk nieu we collega's maar of ik die vaak zal zien betwijfel ik. Het is volgens mij goed want dan staan we dade lijk in 1992 een stuk sterker." Noorthoek is als kapitein de enige full-time beroepskracht in het Hoekse reddings-filiaal. Full-ti me betekent in dit geval full-time: zeven dagen per week, 24 uur per dag is Noorthoek en een ploeg van negen vrijwilligers paraat. Overal waar hij gaat,, draagt hij een PTT- pieper. Slecht:, twee keer per maand heeft hij volgens de ar beidsovereenkomst recht op een vrije dag mits het niet harder waait dan windkracht zes en er geen mist boven de golven hangt. Is dat wel het geval, dan moet hij alsnog paraat blijven. De 'afdeling' Hoek van Holland van de nu nationale reddingmaat- schappij heeft slechts één schip, de eerder genoemde Koningin Julia na. Het uit 1963 daterende vaar tuig wordt binnenkort vervangen door de in 1967 gebouwde en bijna identieke Javazee. Grootste voor deel van de laatste: de zitruimte beneden is groter en het schip heeft verwarming aan boord. Dat laatste is zeker geen overbodige lu xe voor onderkoelde drenkelingen. Noorthoek heeft vier bronnen die hem alarmeren: de kustwacht, het Verkeers Centrum Hoek van Holland (VCH), Radio Schevenin- gen en zijn eigen scanner. Tijdens zwaar weer staat dit apparaat na tuurlijk aan. „Binnen vijf minuten zijn we klaar om uit te varen," zegt Noort hoek, die vanuit zijn huis aan de Hoekse Stationsweg uitkijkt over de haven en dus bijna letterlijk in een wip aan boord is. .Meestal heb ik dan vijf vrijwilligers bij me. Ik weet natuurlijk precies wie er wel en niet kunnen. Zonodig gaat er een EEBO-ploeg van drie man mee," Jaarlijks wordt Noorthoek zo'n dertig keer in verhoogde staat van WW Rien Noorthoek aan boord van de reddingboot Koningin Juliana. „Geen tyd om angst te hebben." paraatheid gebracht door het ge luid van zijn pieper of de telefoon thuis. „Het zijn vooral zieke zeelie den die wij met de reddingboot van boord moeten halen," zegt hij. „Misschien is dat voor de buiten wereld niet zo spectaculair maar het mag best eens gezegd en ge schreven worden. Ook dit zijn, soms gevaarlijke en moeilijke red dingen. Onlangs hebben we nog een zeeman van boord gehaald in een flinke storm die volgens de doktoren niet veel later in het zie kenhuis had moeten komen. Hij was aan boord zeker gestorven." Verhalen Vanzelfsprekend zit Noorthoek vol verhalen over reddingen. „Ik schat dat ik in al die jaren vijf- tot zeshonderd mensen heb gered," zegt hij. „Eén van de acties die ik me altijd ral blijven herinneren, is bijvoorbeeld die van de beman ningsleden van de Stardust. Dat was een schip dat voor de kust bij 's-Gravenzande in problemen kwam e.n waar we negentien man van boord hebben gehaald." Over beloningen hoor je Noort hoek niet of nauwelijks praten. Hij laat twee medailles zien (een gou den en een zilveren) voor het red den van de bemanningen van de 'werkbak' Pontra Maris (1985) en de genoemde Stardust. Maar daar is bijna alles mee gezegd. Ook van de mensen die door Noorthoek en zijn bemanning uit de anders do delijke zee zijn gered, horen de Hoekse mannen bijna nooit meer „Ik heb toevallig over het afge lopen jaar twee keer een briefje gehad: een van de vrouw van een geredde machinist uit Nijmegen en één van een surfer die was ver dwaald en die we met lichtsigna len weer op het slufterstrand heb ben gekregen. Voor de rest heb ik van alle mensen die we vorig jaar uit het water hebben gehaald niets meer gehoord." SCHIEDAM Brieven van be woners moeten door het gemeente bestuur binnen drie weken wor den beantwoord. Het D66-raadsIid M.J.C. Houtkamp benadrukte dit gisteravond nog eens in de raads commissie voor Wijk- en Buurtbe heer. Hij stoorde zich met name aan het laks afhandelen van een brief van een bewoner van de Pie- tersteeg. Hij vroeg daarin vorig jaar op 16 februari om ophelde ring van enkele zaken in zijn woonomgeving. Pas op 19 juni kreeg hij antwoord. „Dit kan van geen kant," zei Houtkamp. „De gemeente dient zich te houden aan beantwoording binnen een termijn van drie we ken en als het een niet al te moei lijk onderwerp betreft zoveel eer der als mogelijk is." Jongens gepakt voor Sons gep el statie egeldbonnen SCHIEDAM Een 16~jarige fustinzamelaar is gisteren op staande voet ontslagen door zijn werkgever en bovendien overgedragen aan de politie. De jongen werkte in een super markt aan de Borodinlaan en 'verdiende' er iets extra's bij door een evenoude vriend zo af en toe statiegeldbonnen toe te schuiven. Hij incasseerde deze in de winkel en na afloop werd het geld gedeeld. Man bekent drie inbraken bij SFC SCHIEDAM Met de arres tatie in de afgelopen nacht van sen 22-jarige Schiedammer heeft de politie drie achtereen volgende inbraken in de kanti ne van de voetbalvereniging SFC aan de Parkweg opgelost. De man was steeds uit op etens waren en een droog, warm plekje om te kunnen slapen. Om binnen te komen vernielde hij steeds een ruit. Spreekuur huisvesting duurt nog even SCHIEDAM Het speciale spreekuur van het Bureau Huis vesting voor mensen met klach ten of vragen gaat nog niet van start. In onze krant van dins dag werd dit ten onrechte aan- gekondigd. Gisteravond is door de raadscommissie voor Wonen wel het besluit genomen om het spreekuur in te stellen. De voorbereiding vergt echter nog, enige tijd. Zodra het spreekuur,, daadwerkelijk wordt ingesteld, zal hierover worden bericht. Klaverjassen in buurthuis Nieuwland SCHIEDAM Liefhebbers van klaverjassen en/of jokeren kunnen elke woensdagavond te recht in het buurthuis Nieuw land aan de Albardastraat 65. Aanvang 19.30 uur. De entree kost/2,50. Er kunnen leuke prijzen worden gewonnen, maar de ontspanning staat voorop. Voor inlichtingen kan men terecht bij Christine en Jan via telefoonnummer 4738671. Cabaretier Joop Visser in theater DeTeerstoof SCHIEDAM De cabaretier Joop Visser brengt zijn naamlo ze programma zaterdagavond in theater De Teerstoof. Hij is een veelzijdig man die zich ïaat vangen in een paar trefwoor den. Joop Visser zingt eigen liedjes, die het midden houden tussen het Nederlandse cabaret lied en het Franse chanson. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs vijftien gulden. SCHIEDAM Zelf kleine reparaties verrichten in en om het huis en aan de auto is niet alleen voordelig maar ook ge makkelijk. Belangrijk is wel dat men weet wat te doen en dat kan men leren op de cursus 'Handig in huis' van Kiuphuis, Zuid aan de Dwarsstraat 42. Het eerste cursusdeel bestaat uit de behandeling van elektra*,. klein onderhoud in huis, schil derwerk, gas en water en de re- paratie van fietsen. Het tweede cursusdeel behandelt de 'heilige koe'. Daar waar het noodzake- 4 lijk is wordt gebruik gemaakt van een brug in een garage. De totale cursus kost veertig gul den. Inlichtingen bij Lida Tode in het clubhuis of via telefoon nummer 4267297. 'Weul-wat-jo-eet' SCHIEDAM Op een ver antwoorde wijze overtollige ki lo's kwijtraken kan vanaf 19 fe bruari op de cursus 'Weet-wat- je-eet' van het Kiuphuis Oost aan de Galileïstraat 86. De cur sus vindt elke dinsdagavond plaats van 19.00 tot 20.00 uur en duurt tot en met 21 mei. Deelnemen kost 48,75. Inlich tingen zijn ook verkrijgbaar viaJ telefoonnummer 4735435. Thema-avonden in centrum Barrika SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Vrouwen Ernanci- patie Organisatie houdt dit jaar een reeks thema-avonden in het Vrouwen Ontmoetingscen trum Barrika aan de Lange - Kerkstraat 61. De eerste bijeen komst vindt plaats op 19 fe bruari. Het thema van de avond is 'adem en ki training'. Deze training is gericht op het ervaren, ontwikklen en prak tisch toepassen van de natuur lijke adem en levensenergie in het dagelijks leven. Er kunnen ten hoogste 25 vrouwen deelne men. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. Men kan zich wenden tot Annie Torenvliet (4705651) of Mies Derks (4749907). 4 ■NV t (INGEZONDEN MEDEDELING) - -n iets.

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1