Hoogvliet wil nieuwe rijksweg ondergronds Supermarkthouders: ouderen slaan aan het hamsteren AANZIEN Daarom nu een grandioze opruiming van onze restanten winterkleding. Benefiet voor mengpaneel ziekenomroep De Maasstad 'Na drie maanden begon ik heimwee te krijgen' 'PTT luistert niet naar actievoerders Zwartewaal' Er zitten echt te gekke koopjes bij. Het Vrije Volk SCHIEDAM 0 Bewoners blij met terugkeer naar hun gerenoveerde huizen ïn Heemraadstraat w Tieners kunnen zich oriënteren op beroepen Hé VAN~^n PAGINA 4 ws VRIJDAG 18 JANUAR11991 Door Joop van der Hor ROTTERDAM De verlengde rijksweg A 4, die in de nabije toe komst Rotterdam met Antwerpen moet gaan verbinden, zal als het aan het dagelijks bestuur van de Hoogvlietse deelgemeenteraad ligt niet over maar 'onder' Hoogvliets grondgebied gaan lopen. Het gaat hierbij om liet traject tussen het Beneluxplein en de nieuw aan te leggen tunnel onder de Oude Maas. Het gedeelte van de nieuwe rijksweg tussen Hoogvliet en Klaaswaal staat vermeld in het programma Hoofdwegennet van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat als studieproject. Pas na het jaar 2000 zijn er vermoedelijk voldoende, financiën voorhanden om de aanleg er van te bekostigen. Toch worden er al door tal van gemeentebesturen initiatieven ont wikkeld. Zo wordt er bij Ossend- recht een distributiepark gereali seerd, waar havengerichte activi teiten van de grond moeten ko men. Vorige week nog sprak bur gemeester L, Vleggeert van Spijke nisse tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak van 'verrassende en aan trekkelijke perspectieven, als Hoogvliet na de voltooiing van de A 4 samen met Oud-Beijerland een soort van uitvalsweg wordt van het Rijnmond-gebied naar het Ant werpse havengebied, Frankrijk en door middel van de toekomstige Kanaaltunnel ook nog eens naar Groot-Brittannië', Spijkenisse neemt vermoedelijk nog dit jaar iet besluit de huidige infrastruc tuur op de toekomstige ontwikke lingen te gaan aanpassen. Passende naam Voor de verlengde A 4 hebben de Brabanders al een passende naam gevonden: de Zoomweg, ge noemd naar Bergen op Zoom, de stad waarlangs zij heen moet gaan lopen. De Zoomweg kan een vitale verbinding worden tussen Rotter dam en Antwerpen. Dat is onder meer het gevolg van de ontwikke lingen in de scheepvaart. Door de ze ontwikkelingen is er een toene mend vervoer van containers naar het achterland. Grote container schepen doen tegenwoordig nog slechts één belangrijke zeehaven >p hun reis aan, waardoor zeker in de nabije toekomst, er een toe nemend containervervoer via de weg waar te nemen zal zijn. Na volledige realisatie van de verleng de A 4 wordt de afstand tussen Rotterdam en Antwerpen met maar liefst 24 kilometer bekort. Doordat de Zoomweg bij Antwer pen op de nieuwe Liefkenstunnel aansluit, komt bovendien de af stand naar de Franse grens in to taal zo'n 45 kilometer dichterbij. Hoogvliet ziet met deze ontwik kelingen het vrachtverkeer in ge dachte al in groten getale door de bebouwde kom van de deelge meente voortrazen. De A 4 ligt na melijk geprojecteerd vlak langs de wijk Boomgaardshoek en de toe komstige nieuwbouw van plan Tussenwater (Gadering). Volgens planning moet de A 4 ter hoogte van het Beneluxplein, dus né le Nieuwe Maas onderdoor te zijn ge gaan, bovengronds komen om ver volgens ongeveer twee kilometer verderop weer aan de rand van de wijk Zalmplaat ondergronds te gaan. Vervolgens moet de weg op Spijkenisser grondgebied weer bo vengronds komen, nadat de Oude Maas middels een tunnel is gepas seerd. SCHIEDAM Het uitbreken van de oorlog in het Golfgebied had gisteren in winkels in Schie dam en Vlaardingen zijn weerslag. „Tot aan het middaguur hebben we bijna niemand binnen gehad. Kennelijk zit iedereen thuis naar de radio te luisteren of de televisie te kijken," zo klaagde personeel in verschillende winkels in de centra van beide gemeenten. Eigenaren en bedrijfsleiders van supermark ten daarentegen spraken, later op de dag, over hamsterende klanten. „Het is hier een gekkenhuis. Koffie, thee, melkpoeder, rijst, ma caroni, blikken, het is hier te gek om los te lopen," vertelt bedrijfs leider Schipper van een super markt in de Billitonlaan 's mid dags in Vlaardingen. „En dan niet zo maar een pakje extra, nee, met hele dozen tegelijk. Ik kan wel zeg gen dat de mensen en dan met na me de ouderen hier massaal aan het hamsteren zijn geslagen." De 'hamsterwoede' begon vol gens de bedrijfsleider afgelopen dinsdag. „We konden echt merken dat er meer werd verkocht. We hebben elke avond moeten over werken om de schappen bij te vul len en dat zegt toch wel wat. Als het zo doorgaat bestaat zelfs de kans de we zaterdag nee moeten verkopen. De nieuwe vracht komt maandag pas." Mar de Wilt zegt in zijn nieuwe supermarkt aan de Van Hogendor- plaan in Vlaardingen dat zijn klan ten geen lege schappen zullen aan treffen „Als oude, kleine kruide nier hebben wij elke dag aanvoer van goederen. In tegenstelling tot grote supermarktketens geef ik da gelijks mijn bestellingen op. Op dit moment betekent dat extra koffie, suiker, hee en etenswaar in blik en glas." Een cassièrre vindt dat je niet echt kan praten over hamsteren. „Nee, dat kan ik niet zeggen. De mensen die meer in hun karretje hebben dan normaal, zijn wel ou dere mensen, maar ja, dat kan ook haast niet anders. Die hebben al eerder een oorlog meegemaakt." De bedrijfsleidster van de Gru- ma aan De Loper in Holy is opge vallen dat er meer levensmiddelen worden ingeslagen. „Zeker weten, de mensen kopen meer spullen. Blikjes, lucifers, kaarsen, vuilnis zakken, deegwaren. Eigenlijk van alles. Ook in een supermarkt in de Van Baerlestraat in de Westwijk ziet men extra verkoop. De be drijfsleider: „Vooral oudere men sen kopen meer in. Het valt echt op. Rijst, deegwaren, koffie, alles wordt uit ie schappen gehaald, maar gelukkig is net de nieuwe voorraad binnen gekomen. Ik zie voorlopig geen problemen met schaarste aan levensmiddelen." Maatregelen De extra kosten die een onder grondse aanleg van de A 4 over Hoogvliets (Rotterdams) grondge bied met, zich meebrengt, kunnen volgens waarnemend secretaris H. Alders en deelraadsvoorzitter L. Stroober van Hoogvliet, deels wor den terugverdiend omdat daardoor geen geluidswerende maatregelen genomen behoeven te worden en het milieu en woongenot van de bewoners in de onmiddellijke om geving van de nieuwe weg op geen enkele wijze wordt aangetast. Een probleem hierbij is echter dat van uit het Hoogvlietse het auto- en vrachtverkeer niet op de route naar Antwerpen kan aansluiten. Hierdoor zou een verhoging van de verkeerscapaciteit door de be bouwde kom van Hoogvliet via de toekomstige Groene Kruissingel (af te graven Groene Kruisweg), en over Spijkenisserbrug het 'gevolg kunnen zijn. Door Joop van der Hor ZWARTEWAAL Het doet denken aan het plaatje Return to Sandor van Elvis Presley. De ac tiegroep Behoud Postkantoor Zwartewaal krijgt maar geen ge hoor op de talloze brieven en sig nalen, die zijn verstuurd en afge geven aan de directeur PTT op Voorne-Putten. De dames N. van Arnhem en T. Oomen-Spree zijn het meer dan beu dat de PTT hun actiegroep niet serieus neemt. „De PTT liet enkele maanden geleden via de media weten, dat het een groot aantal postkantoren en agentschappen zou sluiten, waaronder het kantoor in Zwartewaal. Wij hebben toen direct aan de bel ge trokken en een groot aantal handtekeningen aangeboden aan de directeur van het postkantoor te Spijkenisse. Dat was ook za\. beetje het enige contact dat we met de PTT hebben gehad. In Het Vrije Volk van 12 de cember van het vorig jaar vernamen wij dat de PTT akkoord was met het omzet ten van het postkantoor in een agentschap, waarmee de lokethandelingen voor de in woners van Zwartewaal be houden konden blijven. Dit zou zijn bereikt dankzij de handtekeningen. Deze toezegging is echter niets waard, want geen en kele winkel hier in het dorp kan een dergelijk agent schap gaan beheren, waar mee het behoud van een PTT-kantoor definitief van de baan lijkt." Om te voorkomen dat voor het kopen van een post zegel of andere lokethande lingen een reis van bijna ze ven kilometer naar het ver derop gelegen Brielle moet worden ondernomen, heeft de actiegroep alle bewoners van het dorp opgeroepen een serviceformulier in te vul len. Daarop konden klachten en suggesties worden inge vuld en opgestuurd naar een antwoordnummer in Spijke nisse. „Uw reactie biedt ons de kans om het nog beter te doen," staat op de voorkant van de door de PTT-post uit gegeven folder te lezen. „Wij nemen uw reacties serieus en doen er wat mee. U krijgt binnen veertien dagen ant woord van de directeur van uw hoofdpostkantoor." „Niemand heeft ant woord van de PTT gekregen,ver telt mevrouw Oomen-Spree. „Hier uit blijkt dat wat voor de bewo ners van Zwartewaal een serieuze zaak is, door de PTT gezien wordt als dwarsliggen of wellicht erger." De actiegroep tot behoud van het postkantoor zegt zich niet bij het stilzwijgen van de PTT neer ie leggen. Een nieuw pakket handte keningen is op weg naar minister Maij-Weggen (Verkeer en Water staat) en de leden van de Tweede Kamer. „Hopelijk krijgen we van hen wel een reactie." Door Merel Kanters VLAARDINGEN De bewo ners van de Heemraadstraat moes ten begin vorig jaar hun huizen voor een tijdje gedag zeggen. In verband met renovatiewerkzaam heden namen ze hun intrek in wisselwoningen. Dit tijdelijke af scheid ging gepaard met pijn in het hart. „De Heemraadstraat is de fijn ste plek om te wonen", vertelden enkele bewoners Het Vrije Volk destijds. „We kunnen niet wach ten tot we terug kunnen." Anno 1991 is deze wens ver vuld. De renovatie is zo goed als voltooid en bijna iedereen woont weer op de oude stek. Opnieuw een gesprek. Hoe ontheemd heb ben de bewoners van de Heem raadstraat zich het afgelopen jaar gevoeld? En zal de straat weer de oude worden? Even een hernieuwde kennis making. Om te beginnen is daar 'ome' Dirk. Wat je noemt een 'markant figuur': een niet overal even schone overall, een geruit overhemd en een wilde haardos. Volgt het echtpaar Ed en Wilma van der Knaap. Compleet met twee honden en dito aantal (op dat mo ment slapende) kinderen. Tenslot te 'buuf* Anja Brokken, Zij zat sa men met Wilma en Ed in de deel- projectgroep die een oogje in het zeil hield bij de renovatie. Deze drie wonen ook al in hun ver nieuwde huis. terwijl Dirk nog moet wachten tot maart. In februari 1990 verhuisden de eerste bewoners naar wisselwonin gen in de buurt. Hoe bevielen de woningen? „De huizen waren op zich wel goed," zegt Ed. „Maar soms was het er koud omdat ze niet goed geï soleerd waren." Dirk wil ook even zijn zegje doen. „Ik zat naast een voormalig Blijf van mijn lijf huis (opvanghuis voor mishandelde vrouwen, red.}. 'De Heemraad straat moet weer net zo ge zellig worden als vroeger.' In het begin vond ik dat wel leuk, maar na drie maanden begon ik heimwee te krijgen. Je mag gerust weten dat ik er wel eens een pin kie om gelaten heb." Slaapzakkie De anderen hebben ook terug verlangd naar hun straat, Wilma: „Ik ben een keer gaan kijken naar ons huis. Ik had toen wel willen blijven pitten in mijn slaapzakkie, bouw of geen bouw." De bewoners beginnen opeens allemaal door elkaar te praten. Wilma: „Ed en ik hebben nooit er gens anders gewoond. Het is hier ouderwets gezellig." Dirk: „Zo van, hé moeke, geef me een pakkerd. Altijd kom je wel een bekende tegen. Soms staan we zo lang te praten voor het bood schappen doen dat de winkels al dicht zijn als we eenmaal uitge- kletst zijn. In de zomer zitten we 's avonds ook vaak op straat, tot diep in de nacht. Dan kan geen mens er meer door." „En iedereen helpt elkaar," gaat Anja verder. „Je kunt veilig met vakantie gaan, de buren mer ken het zo als er een vreemde aan je deur zit te morrelen. In de tus senwoning ben ik wel eens bang geweest, dat is me in de Heem raadstraat nooit overkomen." 'Wat je 's morgens verlaat, kan er 's avonds niet meer zijn'. Deze spreuk hangt in het huis van Wil ma en Ed. Moet "s morgens' in dit geval ver vangen worden door 'februari 1990' en "s avonds' door 'januari 1990'? „Ja," beaamt Wilma, „alles is nu anders." Er komen foto's op tafel. „Al leen de erker en trappen zijn nog hetzelfde. De indeling van het huis is helemaal veranderd." Anja vult aan: „Ik heb /aak gedacht: kan dat ooit nog mijn huis worden?" De bewoners zijn over het alge meen heel tevreden over hun uit eindelijke woningen en voor de ar- chitekt niets dan lof. „Iedereen heeft een apart gesprek met hem gehad. Hij heeft rekening gehou den met onze wensen en leefsitua tie," zegt Ed. „De balkons zijn gro ter geworden, de keuken is ver plaatst naar de voorkant, er is veel meer ruimte en de isolatie is beter. De slaapkamer van de kinderen is nu niet meer zo koud. Voor de re novatie was het er eens drie gra den onder nul." Over de organisatie van de re novatie zijn de bewoners minder te spreken. „Eigenlijk konden we er al in september in. Het project zou namelijk maar tien maanden duren, het zijn er veertien gewor den. Het gevolg: de feestdagen konden niet gezamelijk gevierd worden. „Kon ik niet lekker smak ken met de buren met oud en nieuw," zegt Dirk. Hij trekt een te leurgesteld gezicht. Niet iedereen is na de renovatie teruggekomen naar de Heemraad straat. Anja: „Sommige mensen vonden de door de renovatie geste gen huur te hoog en wilden niet twee keer verhuizen." De 'familie' in de Heemraadstraat is ook ge groeid: de straat is een paar baby's rijker. Politie bekeert fout-parkeerders SCHIEDAM De politie heeft opnieuw een bliksemcon- trole uitgevoerd op fout-par- keerders in de binnenstad. In enkele uren tijd werden op le Koemarkt, Rotterdamsedijk, Broersvest, Lange Haven en Bo- terstraat 56 bekeuringen uitge schreven. In de komende we ken zullen nog een aantal van dergelijke acties worden uitge voerd. CV-ketel uit nieuwe woning gestolen SCHIEDAM Uit een in aanbouw zijnde woning aan de Vlinderhoven in Spaland heb ben inbrekers de nog maar net gemonteerde cv-ketei gestolen. Met een koevoet werd de voor deur opengebroken. lain Flitcroft speelt op Passage-orgel SCHIEDAM De 24-jarige Iain Flitcroft geeft zondagmor gen een concert op het orgel van het Passage-theater. Dit ge beurt op uitnodiging van de Ne derlandse Orgel Federatie. Aan vang 11.00 uur. Toegangsprijs negen gulden. NOF-leden beta len vijf gulden. SCHIEDAM Jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar kunnen deelnemen aan een cursus beroepenoriéntatie in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. De cursus richt zich met name op leerlingen van de LEAO, MAVO of HAVO. Tijdens een achttal bijeenkom sten wordt de keuze voor een beroep of verdere studie op ge varieerde wijze van verschil lende kanten belicht. Na een eerste bijeenkomst met een be roepskeuzetest volgt informatie over het leerlingwezen, het Ar beidsbureau en de studiefinan ciering. De cursus vindt plaats op vrijdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en start op 22 februa ri, Deelnemen kost vijftien gul den. Inlichtingen bij Lida Tode in het clubhuis of via telefoon nummers 4267297. -HET. Boekhandel van Leeuwen Aan het weer is het niet te merken, maar binnenkort komt onze schitterende voorjaarskoilektie Finse kleding binnen. Waai één dezer dagen eens even bij ons aan, misschien is net dat japonnetje, die jas, die broek of blouse die u eigen lijk nog zo graag deze winter wilde aanschaffen erbij Tot ziens Het Finse winkeltje van „Het Waaigat" Vlaardingen, Hoogstraat 225, Tel. 010-4343685 Door Rein Wolters ROTTERDAM „Aanvanke lijk kon ik het nauwelijks geloven. Nu de datum van 3 februari met rasse schreden nadert en alle voor bereidingen zijn getroffen, besef ik welke geweldige medewerking over onze omroep is heengeko- men." Frank van Hal (27) zegt het met een blij gebaar en breed lachend. Hij maakt al tien jaar deel uit van de stichting Ziekenomroep De Maasstad en hanteert ook al gerui me tijd de voorzittershamer. „Onze organisatie bestaat uit 25 vrijwilligers," vertelt hij verder. „Subsidie ontvangen we niet. Beta len doen we alles uit onze eigen zak of van spontane schenkingen. Al geruime tijd tobben we met een sterk verouderd en soms ook hape rende mengtafel. Hij is hard toe aan vervanging, maar de benodig de tienduizend gulden hebben we niet." In een huis-aan-huisblad werd onlangs breed de zorg van De Maasstad uitgedragen. Voor het Rotterdamse zangduo Chris Co was dat reden aan het organiseren te slaan. Dat gebeurde in nauwe samenwerking met Ton Andeweg van de stichting Last Moment. Het resultaat is dat een benefiet-arties tenmiddag wordt gehouden op zon dagmiddag 3 februari in het (gratis beschikbaar gestelde) dans- en par tycentrum Jansen aan de Vijver hofstraat 116 te Rotterdam. Aan vang 13.00 uur. Geheel belangeloos treden op Henk Numeijer, Jacques Herb, Chris Co, Maraika en Edwin, Bob van Vliet, Hans Somers, Leen den de Boer, Rita Young, Eve Ann, en The Medley's. De presen- Veel artiesten werken belange loos mee. Voorzitter Frank van Hal (rechts) kan het nauwelijks geloven. Op de voorgrond de Vlaardingse zangeres Rita Young, achter haar de schrijfster Fran cis Write en links medeorgani sator/presentator Ton Andeweg. tatie is in handen van Ton Ande weg. De geluidsversterking is in handen van Pro-Acoustic. Toe gangskaarten kosten per stuk ne gen gulden. Deze zijn verkrijgbaar aan de zaal, maar te bestellen bij Ton Andeweg (4100343) en Chris Co (4154099). Bovendien zijn de kaarten te koop bij het bespreek bureau van deze krant aan de Wit te de Withstraat, waar men per toegangsbewijs 1,50 gulden korting krijgt. De tekstschrijfster en componis te Francis Write heeft voor de zie kenomroep een speciaal lied ge schreven, waarvan de première plaatsvindt tijdens de benefietmid dag. Door de firma Trans Tec wordt bovendien van het gehele programma een geluidsopname ge maakt. Hiervan wordt heel exclu sief één cd gemaakt die wordt ver kocht aan de hoogste bieder. Er wordt tevens een verloting gehou den, waarvan de hoofdprijs een cd-speler is. Ziekenomroep De Maasstad zendt uit in het IJsselland Zieke- huis en de reactiveringscentra Schiehove aan de Asserweg (waar ook de studio is ondergebracht). Vijfhavens aan de Zevenkampse ring en De Twee Bruggen aan de Pascalweg De 25 medewerkers maken wekelijks 24 uur radio en zorgen bijvoorbeeld ook dat de blindenkrant wordt doorgegeven. De omroep bestaat intussen dertig jaar. Frank van Hal: „Ik hoop echt op een uitverkochte zaal en van zelfsprekend op een goed finacieel resultaat. Voor ons hangt er veel vanaf. Als omroep zijn we op voor hand veel dank verschuldig aan ie dereen die zo fantastisch aan de benefiet meewerkt." (INGEZONDEN MEDEDELING) 990 HU bij ons verkrijgbaar! Pr'i* |90 Broersvest 44 010-4268152 Mgr. Nolenslaan 612, 010-4738236 Schiedam (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1