Overlegorgaan vergroot invloed alle pat iënten^ Vroeger waren er schoolmeesters zat Veel aanmeldingen voor tweede editie van Het Vrije Volk SCHIEDAMIVLAARDINGEN Vrees voor identiteitsverlies in Patienten/Consumenten Platform ongegrond' OPA OMA OP DE GRENS m,ir~ PAGINA 4 mm ZATERDAG 19 JANUAR11991 Prijs voor sportschool Tino Hoogendijk VLAARDINGEN Sport school Tino Hoogendijk in Vlaardingen heeft dit jaar de VES-prijs 1990 toegekend ge kregen. De Nederlandse Vereni ging van Erkende Sportscholen (VESi heeft dit bijna unaniem besloten. Bij de toekenning van de prijs wordt ondermeer geke ken naar de accommodatie van de sportscholen, de kwaliteit van het lesprogramma, het les geven en de begeleiders. Voor zitter Mulder van de VES en de voormalig directeur Sportzaken van WVC, oud-sportschoolhou der Jan van Gorsel, zullen de prijs morgen in het Delta Hotel in Vlaardingen aan Tino en Ti neke Hoogendijk overhandigen. Pikant detail is, dat Van Gorsel zelf destijds het sportschoolge bouw aan de Van Vianden- straat liet bouwen. Kunstenaar over zijn naakten en stillevens MAASSLUIS Kunstenaar Ed Valk houdt zondag in het Gemeentemuseum aan de Zuid- dijk te Maassluis een lezing over zijn werk. Valk exposeert op dit moment ïn het museum met tekeningen van naakten en stillevens. De lezing is georgani seerd door de vereniging 'Vrienden van- het museum' in samenwerking "met i medewer kers van het museum. Belang stellenden 'kunnen - terecht *om 14.30 uur, de toegang is gratis. Brevls brengt moderne jazz in theatercafé SCHIEDAM Het kwartet Brevis, bestaande uit Koos Janssens, Egon Kracht, Pierre Courbois en Frans Vermeerssen speelt moderne jazz naar eigen composities. De groep treedt donderdag op in het theatercafé De Tender in de Passage. Aan vang 21.30 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM Als eind april niet minstens twintig organisaties zich hebben aangesloten bij het Patienten/Consumenten Platform- Nieuwe Waterweg Noord moet het maar Opgeheven worden. Dat is de mening van voorzitter Jan van Ewijk. Hij heeft goede hoop, maar ontmoet veel argwaan bij de zestig organisaties in Vlaardingen en Schiedam die voor verbetering van de patiëntenzorg in aanmer- kingkomen. Tijdens een informatiebijeen komst in december bleken veel or ganisaties nog een beey'e sceptisch te staan tegenover het platform. „Wat kan een algemeen platform voor onze individuele leden doen?", was de meest gestelde vraag. Veel organisaties vreesden voor het verlies van him eigen identiteit. Het Patienten/Consumenten Platform bestaat officieel pas van af december 1990, maar de ge schiedenis begint eerder. .Twee jaar geledert: sprongEwijk samen- met enkele andere gebruikers van gezondheidsvoorzieningen4 in"op' de Tijdelijke^StimpJeringsregeling Re- gionale Patienten/Consumenten Platforms. Deze regeling van het ministerie van WVC is bedoeld om te komen tot samenwerkingsver banden. De zogenaamde Patien ten/Consumenten Platforms moe ten proberen het gebruik van de gezondheidvoorzieningen in een regio te verbeteren. Het is de bedoeling dat alle zes tig patiëntenverenigingen, gehan dicaptenorganisaties en ouderen bonden binnen het werkgebied Nieuwe Waterweg Noord zich ver enigen in het platform. Het be- 1 ï|l Jan van Ewijk: „Als nog even gewacht was, waren organi saties zelf op het idee van een overlegor gaan gekomen en zou de in stelling van hetplatform ge makkelijker zijn verlopen." stuur moet gaan bestaan uit verte genwoordigers «vain deze ^organisa ties. - -< Ewijk weerlegt de angst voor identiteitsverlies: „Het is juist be langrijk dat alle verenigingen hun onafhankelijkheid behouden. Ze werken immers ieder aan de pro blemen van hun eigen groep en dat is goed. Het platform daarente gen werkt voor èn met alle organi saties en daardoor staat iedereen weer sterker." Hij plaatst overigens zelf ook een kanttekening. „Staatssecreta ris Simons dringt ons het platform min of meer op. Mede daardoor staan veel organisaties er nogal argwanend tegenover. Als nog even gewacht was, dan waren ze zelf wel op het idee van een over legorgaan gekomen en was de in stelling van hetplatform gemakke lijker verlopen." Ewijk: „Het platform is een overlegorgaan dat in de eerste plaats werkt aan gemeenschappe lijke belangenbehartiging. Daar naast moet het platform de in vloed van gebruikers op de gezond heidszorg vergroten. Concreet bete kent dit dat we aangesloten orga nisaties helpen, informatie geven, gegevens uitwisselen en adviezen verstrekken." De voorzitter ziet ook andere voordelen van een platform. „Soms organiseren de organisaties dezelfde evenementen in dezelfde maand, bijvoorbeeld een dia-voor stelling over ademhaling. Dit kan via het-platform worden voorko men, Coördinatie, is- dan- ook erg belangrijk. Bovendien kunnen de betrokkenen samgn t meer. invloed uitoefenen"op de,overheid en an dere beleidsmakers. Ze - kunnen met hun klachten en adviezen ver der komen dan de gemeente. Het platform kan immers rekenen op een bredere achterban." Het platform schrijft binnen kort alle organisaties in de regio aan om hun interesse te wekken. „Met vertegenwoordigers van rea gerende organisaties beleggen we in april een vergadering. Uit deze vertegenwoordigers moet dan een bestuur gekozen worden." Grootouders praten met trots over hun kleinkin deren. Reclamemakers hebben dat ook ontdekt en la ten ze daarom in verschillende reclamespotjes op televisie figu reren. Of het nu gaat over een bepaald snoepje n of cafetaria-eten. Aardig bejaarde toneelspelers hebben hieraan nog een leuke verdienste. De oma's en opa's, die ik rond nieuwsuitzendingen weieens op het scherm zie, zijn allemaal veel ouder dan de grootouders die ik de laatste tijd over hun nageslacht hoor praten. Afgelo pen week nog waren het twee vijftigers en twee zestigers, die stuk voor stuk met trots vertel den over de geboorte van hun tweede kleinkind. In Vlaardingen waren opa's en oma's volop in discussie, afgelo pen week. Het ging niet zozeer over grootouders. De opa's, waren Oud Papier Ac ties, die worden afgekort tot de naam van de plaats die de men sen op wie meestal zo'n vereni gingsactiviteit draait in hun fa milie hebben. Met de keldering van de handelsprijs voor het oude papier dringen politici en inners van de opbrengsten aan op overname yan.de organisatie van dergelijke inzamelingen door de gemeente. Oma kwam deze week terspra- ke bij'de Raad van State.' Het ging over een als onderdeel van een kunstwerk beoogde neont- ekst. De kunstenaar John Kör- meling heeft bij het ontwerpen van dit voor gezamenlijke reke ning van PTT en gemeente Vlaardingen gemaakte neon- kunstwerk zich laten inspire ren door de naam van de archi tect en de status van de toe komstige bewoners van het flat gebouw. De woningen boven het nieuwe hoofdpostkantoor aan de Waalstraat in Vlaardin gen zijn zogenaamde senioren flats, huizen waarvoor speciale bouweisen en rijkssubsidies gel den omdat daarin 55-plussers gaan wonen. Mensen, die uit de kinderen zijn en nog één keer willen verhuizen naar een nieu we zelfstandige woning die past bij hun 'derde jeugd'. De kun stenaar ging er dus terecht van uit dat de toekomstige bewo ners grootouders zouden zijn. Omdat het bouwwerk een ont werp is van het internationaal bekende Rotterdamse architec tenbureau OMA (Office for Me tropolitan Architecture) en Kör- meling in de gaten had dat het om het negende ontwerp ging en bovendien het dak op de ne gende etage was, kwam hij tot de tekst 'DE*NEGENDE VAN OMA' als afsluiting van de op de nieuwe bieb begonnen reeks neonletters. Een aardige ge dachte, meen ik. Helemaal fout, heb ik inmid dels begrepen. Bewoners van de flat ervaren die tekst als denig rerend. Hun advocaat bena drukte het nog eens bij de Raad van State. Zouden die mensen zich scha^ men voor hun grootouder- schap? In ds beide eerder ge-' J noemde en*alleriei~andère~.ver.-,,,' gelijkbare gevallen heb ik rtdoit de indruk gekregen dat mijn fa- milieleden, vrienden,'cblTega's,'. I of kennissen gebukt gaan onder het feit dat ze tot de rijen van grootouders zijn toegetreden. Ze laten zich graag opa en oma noemen. En ook van meer op de televisie-opa's en oma's lij kende overgrootouders heb ik nog nooit gehoord, dat ze niet op deze wijze aangesproken willen worden door hun klein en achterkleinkindererh BEN VAN HAREN I» Rita Young: ,",Ik heb veel aanvragen moeten afwijzen, belaas. VLAARDINGEN „Goede wijn behoeft geen krans." Presen tatrice én organisatrice Rita Young heeft niet de minste twijfel aan het slagen van de tweede editie van het Vlaardings Songfestival. Op- de laatste dag van deze maand vindt in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen de eerste van twee selectieronden plaats. Aan beide ronden doen twaalf kandidaten uit geheel Zuid-Holland mee. In eerste instantie strijden zij om een plaats in de halve finale. Wie daarin overeind blijft, staat in de finale op zaterdagavond 2 maart. Tussen door speelt ook nog een stedelijke mini-playbackshow, waarvan de finale eveneens gehouden wordt op de- slotavond van het songfesti val. Tijdens de finale treden arties ten bp als Ben Cramer en Marco Borsato en Angelina Vandijk. „Hun° optreden is mogelijk ge maakt door sponsoring vanuit het Vlaardingse bedrijfsleven," vertelt Rita Atoung verheugd. „Ook In: die kring Js het songfestival goed aan geslagen. Dat bewijzen de fraaie, door de middenstand beschikbaar gestelde prijzen die de kandidaten kunnen verdienen. Er zijn horlo ges bij maar ook fikse attenties in de reissector. Bovendien mag de winnaar of winnares van het song festival een demo-opname maken in de Prime-Time studio van Jack van der Lee." Het heeft de organisatie geen enkele moeite gekost om kandida ten te trekken. „Ik heb veel aan vragen moeten afwijzen, helaas. Anderzijds blijkt uit de grote be langstelling dat men veel waarde hecht aan deelname in Vlaardin gen. Bij de kandidaten zijn ook en kele deelnemers van vorig jaar, zo als titelverdedigster Diana de Beer uit Vlaardingen, de groep Trinity uit Maassluis en Delft en Sandra Brouwer (winnares van de Rita Young entertainmentprijs 1990) uit Leiden. De jury van het songfestival be staat uit de platenproducer Jack van der Lee, de onlangs als 'Vlaar dings toptalent 1990' aangewezen zangeres Angelina Vandijk, de Vrije Volk-journalist Rein Wolters (voorzitter) en dansschoollerares Ellen Belzer. In het Vlaardings Songfestival werken de Stadsge hoorzaal en Rita Young Entertain ment samen. De prijzen worden uitgereikt door Ben Cramer en lo co-burgemeester John Ranshuij- sen. Vlaardings Songfestival in de Stadsgehoorzaal. Voorselecties op 31 januari en 7 februari en de halve finale op 15 februari om 20.00 uur. Voorselectie mini-playbackshow 23 februari 14.00 uur. Toegang steeds vyf gulden. Finales op 2 maart om 20.00 uur. Toegang vyftien gulden. Kaartenuzyn reeds verkrygbaar. „Door Han van der Horst 1 SCHIEDAM Onderwijs- amhtenaar «Tigges „in,.Schiedam heeft problemen bij "het" vinden van nieuwe leerkrachten voor de openbare basisscholen. Daarover heeft hij de gemeenteraadsleden een uitvoerige brief geschreven. Er zijn te weinig gekwalificeerde sollicitanten Len- datzelfde «geldt voor de invallers die opgeroepen worden, als er ergens een onder wijzer ziek of overspannen is. Tigges heeft reden om met heimwee aan zijn vroege voor gangers terug te denken. Wie heel oude raadsnotulen door neemt, merkt, dat er een hele boel onderwijsproblemen waren, maar gebrek aan leerkrachten was daar niet bij. In de jaren dertig stonden er zelfs de nodige kwekelingen met akte voor de klas. Dat waren afgestudeerde onderwijzers die voor hun werk nauwelijks betaald kregen, om dat er vanwege de bezuinigingen geen geld was voor een echte aanstelling tegen een normaal sa laris. En de kwekelingen met ak te kwamen gréég. Alles beter dan de steun of de werkverschaffing in Witteveen, waar met schop en kruiwagen woeste gronden werden ontgon nen. In de negentiende eeuw kwam het wel voor, dat sollici tanten voor een onderwijsbaan aan een vergelijkend examen werden onderworpen. Niet in het lesgeven, maar in feitenken nis. De beste kreeg een benoe ming. Schiedam beschikte over een aantal openbare scholen die be taald werden uit een rijkssubsi die. Ze waren in verschillende groepen ingedeeld. De grootste klassen en de oudste gebouwen bleven gereserveerd voor het ar- menonderwijs. Dan waren er ook nog tussenscholen en rijkenscho- len. De ouders betaalden dan schoolgeld voor hun kinderen. Zij zaten daarvoor in betere ge bouwen bijvoorbeeld de nog bestaande school op de Singel vlak bij de Rotterdamsedijk. Ze leerden er meer. De kinderen op de armenscholen waren immers toch voor fabriek of branderij bestemd. Die van de andere kon den naar de MULO of misschien zelfs naar de HBS dan wel het Stedelijk Gymnasium. Daarom kregen zij in de hoogste klassen al Frans. Het eerste socialistische raads lid van Schiedam, Piet de Bruin, wond zich over die toestand re gelmatig op. Hij wilde dat de ge meente geld zou uitgeven voor goed vakonderwijs, dat er een behoorlijke ambachtsschool zou komen. Daarvoor was geen geld, antwoordden b en w dan. Maar dat was er altijd wel voor het gymnasium, dat nog geen twintig leerlingen telde. Onderwijzers kregen hun op leiding op de kweekschool, of, zo- «F Een gebrek aan onderwyskrachten was er aan het begin van de eeuw niet. In de jaren dertig stonden zelfs kwekelingen met akte graag voor de klas, hoewel ze nauwelijks salaris kregen. Uit 1915 dateert deze foto van de onderwyskrachten van de tussenschool aan de Sin gel waar toen B. van Bochove (zittend tweede van rechts) de scepter zwaaide. als ze het zelf zeiden, op de bak. Het leek aanvankelijk erg op het leerlingenstelsel. Je besteedde erg veel tijd voor de klas onder toezicht van een ervaren hoofd onderwijzer. Althans, dat was de bedoeling. Een Schiedams school hoofd zette zijn kwekelingen voornamelijk aan het kolen scheppen. Na een paar jaar haalde je de onderwijzersakte en kon het sol liciteren beginnen. De benoe mende instantie in Schiedam was dat de gemeenteraad zelf keek niet naar onderwijskundige kwaliteiten, maar naar kennis. Daarom was het verstandig er nog een aantal aktes bij te halen. Er waren veel mogelijkheden: van schoonschrijven tot Frans en tekenen. Voor begaafde kinderen uit de lagere klassen was het kweek- schoolonderwijs vaak de enige mogelijkheid om aan de fabriek te ontsnappen. De universiteit was alleen bereikbaar voor de zonen der rijken (en een heel en kele dochter). Vandaar dat de kweekscholen vol zaten met gro te talenten. Veel onderwijzers van die tijd zouden nu zeker een wetenschappelijke carrière heb ben gemaakt. Toen was daar geen sprake van. Ze moesten het doen met veel lezen in de biblio theek. En met veel schrijven ook. Menig onderwijzer publiceerde boeken. Ze schreven artikelen in allerlei bladen. Ze gingen in de politiek. Ze waren actief in de Bond van Nederlandsche Onderwijzers die aan de lopende band heel verstandige en vooruitstrevende onderwijsvernieuwingen voor stelde. Een vetpot had meester thuis niet. Voor de klas staan werd beter betaald dan in de fa briek werken, maar daar was al les mee gezegd. Je kon van zo'n salarisje net trouwen en het was niet te verdubbelen door met een collega te trouwen, want onder wijzers waren ambtenaren en vrouwelijke ambtenaren werden op de dag van hun huwelijk auto matisch ontslagen. Hun plaats was voortaan achter het fornuis. Een onderwijzer kon hoog stens proberen hoofd van de school te worden. Dat was zijn enige carrièremogelijkheid. Maar en dat blijkt uit enorm veel historische gegevens ondanks die slechte betaling stonden de meeste onderwijzers voor hun vak. Ze bezaten een enorme feitenkennis veel gro ter dan die van him tegenwoordi ge collega's en ze deden echt hun best die aan de leerlingen over te brengen. Op hun manier waren het reuzen in het vak. SK-'fWr K <-c -? ,'Oj J <7 Jit, v, I U 'ft. ui JObI ftxclgflMVi 'Ti,vTi'jTJ jir, n-> j,' ri A Vi.3 ,f I 1 ftQT)Oh{in'r«ör";»+ rt Int e f

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1