'MSR is vu I en moet op Moerdijk bli jven' Hoek van Holland, badplaats van de 21ste eeuw k De Erker overweegt actie voor Bulgaarse kinderen Het Vrije Volk SCHIEDAM Reijnhout reikt symbolische huissleutel uit Beslissing Zestienhoven uitgesteld PAGINA 4 ws MAANDAG 21 JANUAR119911 SCHIEDAM In hun strijd te gen de vestiging van het ertsbe- dxijf Mineral Service Rotterdam (MSR) in het bedrijfspark Vijfslui zen,hebben de bewoners van Schiedam-West hun zoveelste daad gesteld. Een aantal mensen van de bewonersvereniging (BVSW) is on aangekondigd een kijkje gaan ne men op het huidige MSR-terrein. En daar, in de noordoost-hoek van het industriegebied Moerdijk, bleek volgens de bewoners weer eens duidelijk dat MSR wel een vervuilend bedrijf is. Daarmee weerspreekt de BVSW wederom het oordeel van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond. De DMCR stelde eind vorig jaar dat een eventuele vestiging vat» het bedrijf op Vijfsluizen 'uit milieuhygiënisch oogpunt' niet on- Door Rein Wolters SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) staat voor een feestelijke mijlpaal. Woensdag overhandigt wethouder drs. A. Reijnhout de laatste sleutel van de nieuwwoningen aan de Singel aan de heer en mevrouw C.J, van Gerven. Die sleutel is te gelijk ook de symbolische sleutel van de 4500ste woning die de WBS in huur uitgeeft. De jaarlijkse groei van het wo- ningbezit van de WBS is vergele ken bij corporaties in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam niet echt groot. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan het geringe aantal woningwetwoningen dat Schiedam jaarlijks van het rijk mag bouwen. Om die reden is het aannemelijk dat de vijfduizendste woning pas in 1995 een feit zal zijn. Omdat de ze werkelijke mijlpaal nog ver uit zicht is, besloot WBS-directeur F.A. de Graaf niet te wachten met een feestje door de 4500ste woning als aanleiding te nemen. In de eerste plaats is het uitrei ken van de sleutel bedoeld om niet alleen de nieuwe bewoners van de veertig woningen onderling met elkaar te laten kennismaken, maar ook met de woningbouwvereni ging. In de tweede plaats wil de WBS met de bijeenkomst de aan dacht vestigen op het belang van nieuwbouwwoningen, ook al is de toename in Schiedam gering. En in de derde, maar zeker niet laat ste plaats, wil de woningbouwver eniging aandacht besteden aan het nieuwe wooncomplex vanwege het fraaie ontwerp, de ligging en de intensieve steun van de gemeente met mankracht en financiën. Met name de Singel, die in een belangrijke route ligt tussen het centrum en het NS-station, ver dient het uiterlijk van de wonin gen veel aandacht, luidde de op dracht aan architect Pietro P. Ha mel. „Hij is erin geslaagd het com plex op goede wijze vorm te geven, zodat daarmee het straatbeeld van de Singel is versterkt," vindt di recteur De Graaf. En: „Opvallend zijn de serres van de woningen op de straathoeken. Deze kunnen zo wel als onderdeel van de woonka mer worden gebruikt als als bui tenruimte." Wethouder Reijnhout (wonen, buurt- en wijkbeheer en voorlich ting) overhandigt de sleutel om 15.30 uur in de woning aan de Singel 142a. ROTTERDAM - De Raad van State beslist waarschijnlijk volgen de week of gehoor wordt gegeven aan een verzoek van de vereniging Bewoners Tegen Vliegtuigoverlast om alle 'onderhoudswerkzaamhe den' op Zestienhoven stil te leggen. De vereniging BTV-Schiebroek vreest dat met het verbeteren van landings- en taxibanen vooruitge lopen wordt op de uitbreiding van het vliegveld, terwijl daarover nog geen politieke duidelijkheid is. De directie van Zestienhoven stelt echter dat de al grotendeels uitgevoerde werkzaamheden uit sluitend moeten worden gezien als onderhoud aan slechte landingsba nen en verbetering van de veilig heid. Ook de gemeente Rotterdam is die mening toegedaan, zodat een verzoek van de BTV-Schiebroek om de werkzaamheden te verbie den, door burgemeester en wet houders van de hand werd gewe zen. De kans is overigens groot dat deze beslissing van het gemeente bestuur door de Raad van State wordt geschorst, maar dan alleen, omdat een procedurefout is ge maakt. aanvaardbaar is. Dat werd tijdens hoorzittingen en andere bijeen komsten door MSR zelf ook be weerd. Bij het bezoek aan het bedrijfs terrein in het Moerdijkgebied had den de bewoners van Schiedam- West andere ervaringen. „Van eni ge maatregelen om vervuiling te gen te gaan is niets te merken. Het bedrijfsterrein ziet er dan ook stof fig en vervuild uit." Verder zou den wegrijdende, net met erts ge laden vrachtauto's heel wat stof verliezen. En: „Bij het laden en lossen was de strothoogte van de transporttrechter vele meters te hoog waardoor de neerstortende erts gemakkelijk weg waait." De BVSW vindt daarom dat MSR maar moet blijven, waar het nu is. „Het bedrijf past uitstekend in de vervuilde en naargeestige omgeving van het industriegebied Moerdijk." De bewoners hopen al bijna een jaar dat de Schiedamse raad uiteindelijk zal beslissen de eventuele MSR-vestiging in Vijf sluizen te blokkeren. Zij zouden in de afgelopen jaren, naar eigen zeg gen, al genoeg hebben geleden on der de overlast van met name Wil- ton-Fijenoord en willen nog slechts milieuvriendelijke bedrij ven op Vijfsluizen. MSR daarentegen acht het ter rein op de kade van de voormalige scheepswerf uiterst geschikt voor de overslag en verwerking va mi neralen en andere grondstoffen. De gemeente zou een MSR-vesti ging ook goed uitkomen. Het ter rein zou zodoende immers niet ge schikt behoeven te worden ge maakt voor andere bedrijfsdoelein den. Samen met de volksdansgroep Vlavoc uit Vlaardingen na men bezoekers aan de Oost-Eu- ropadag in De Erker deel aan dansen uit lan den als Honga rije en Joego slavië. SCHIEDAM In wijkgebouw De Erker is gisteravond het idee ontstaan om een actie op touw te zetten voor Bulgarije. Over de si tuatie in dat land weten we wei nig, maar de bezoekers van de Oost-Europadag van het wijkcen trum in Schiedam-West zijn giste ren bijgepraat door een in Neder land wonende Bulgaarse, mevrouw Karatchorova. Ze toonde beelden van een BBC-documentaire over hemelschreiende toestanden in kindertehuizen in Roemenië met de mededeling, dat de toestand in Bulgarije vergelijkbaar is. Het was een onderdeel van de aan Oost-Eu ropa gewijde dag. Wat is er veel te koop in Rus land? Wodka, thee of foto-ontwik kel apparatuur. Wie is/zijn Litou wers? Speciaal soort touw, Neder landse zanger of inwoners van de USSR. Met zulke vragen op een formulier werden in de Jan van Avennesstraat de bezoekers van de Oost-Europa dag na binnenkomst benaderd. De Erker heeft een re putatie als het gaat om het organi seren van landendagen. De vorige bijeenkomsten waren een succes en ook nu was het weer gezellig. Het doel van iedere landendag is een of een aantal landen met een ander cultuurpatroon dan het onze in het zonnetje te zetten. Het leven van alle dag staat bij derge lijke thema's centraal. Te sterk po litiek gerichte onderwerpen wor den bewust vermeden. Op de Oost- Europa dag dus geen toespraken van Gorbatsjov belicht, maar volksdans en informatiestands uit de betreffende landen. Iedere landendag wordt tradi tioneel geopend met een gezamen lijke maaltijd op basis van tradi tionele gerechten. Gisteravond was er een Bulgaars voorafje, een Hon gaarse goulash en een Pools gebak je toe. Een dertigtal voornamelijk oudere inwoners van Schiedam za ten te smullen en konden na af loop gemeten van de uit Vlaardin gen afkomstige volksdansgroep Vlavoc'. Een klein beetje politiek was er toch. Twee medewerkers van De Erker waren rond de kerst voor vakantie naar Praag en naar Rusland geweest. Een foto-over zicht lag ter inzage bij de informa tiestands. Het particulier initiatief om steun aan Bulgarije werd voorzich tig onier het voetlicht gebracht. Samen met mevrouw Karatchoro va heeft de leiding van het wijkge bouw een plan om in Bulgarije kindertehuizen te gaan steunen. „In Bulgarije is de situatie niet veel beter dan Roemenië," aldus de Bulgaarse die daarmee wijst op een BBC-documentaire met schok kende beelden uit de Roemeense samenleving. Het is nu echter nog te vroeg om van een vast omschre ven plan te spreken. „Het is voor lopig zaak dat we goede contacten leggen in Bulgarije om zeker te weten dat als er eventueel geld of goederen worden ingezameld, deze ook op de plaats van bestemming aankomen", meent een medewerk ster van De Erker. Twee 'gastarbeiders' maken plannen voor kustuitbrelding met groot binnenmeer Door Herman Moscoviter HOEK VAN HOLLAND De gemeente Rotterdam heeft goud in zijn handen. Maar het goud ziet er nog uit als zand. Een van de meest', onderschatte ^plekken van de stad ligt er nog altijd on geëxploiteerd bij. Hoek van Hol land wacht op een masterplan, zoals dat in het stadsontwikke lingsjargon heet. Terwijl de ideeën en plannen voor mooie gebieden in de stad over elkaar heen buitelen (DWL- terrein, Prinsenland, Rijs en Daal, Kop van Zuid, voormalig terrein Smit jr), is Hoek van Hol land nog altijd Hoek van Holland gebleven. Mondjesmaat komt er iets bij. En altijd op basis van korte termijnbeslissen. Een weinig uitdagende bad plaats, het vertrekpunt voor veerboten naar Engeland, het eindpunt van de trein die in Oost-Siberié bij Wladiwostok ver trekt. Een doir» ingeklemd tussen duinen, Nieuwe Waterweg, spoorlijn en een kassengebied. Een geliefd plekje om uit te waaien, om te zonnen, om te wandelen, om te vissen en naar de zeeschepen te kijken. Moge lijkheden te over. Zo eens in de vijf jaar wordt er een plan ontwikkeld voor de badplaats, maar zelden is het grote gebaar vanuit moeder Rot terdam duidelijk en zijn de wer kelijke mogelijkheden van de Hoek zichtbaar gebruikt. Niet de provincie Zuid-Holland, niet de de dienst Stadsontwikkeling Rot terdam komt de eer toe nu een plan te hebben gemaakt dal alle mogelijkheden van Hoek van Holland optimaal benut, maar twee buitenlanders die tezamen afstudeerden aan de Akademie van Bouwkunst in Rotterdam. Iraniër Kawus Forouzand en Engelsman Pieter Houthuizen hebben een driehoekige kustuit- breiding gemaakt tussen Kijk duin en Hoek van Holland waar bij ze niet alleen stedebouwkun- dige problemen, vervoersaspec- ten en de beperkte schaal aan pakten, maar ook een toevoeging aan het gebied deden in de vorm van een geweldig brak binnen meer met lagunen, waardoor ook op momenten van slechter weer Hoek van Holland een badplaats is, waar je wat kunt beleven. Daarbij (een niet onbelangrijk aspect in Rijnmond) is er een nieuw milieu geschapen. Waar de Nieuwe Waterweg haar ver vuilde water toevoegt aan de reeds smerige Noordzee en de strandgangers mogen kiezen welk door andere badgasten of schepen vervuild plekje hun voorkeur heeft, ligt nu een bin nenmeer van 500 hectare groot Kawus Forou zand en Pieter Houthuizen: 'Geen Belgische toestanden.' met 100 hectare lagunen (een Biesbosch-achtig gebied in het zuiden en het noorden van het meer) en twee nieuwe stranden te wachten op de komst van vele tienduizenden strandgangers. Uitwaaieren Vele tienduizenden? Zijn de ontwerpers Forouzand en Hout huizen nou helemaal van de zee honden besnuffeld, zal men zich in het huidige Hoek van Holland afvragen. Moet dat over de Maas dijk, moet dat hier parkeren, moet dat uitwaaieren over het beperkte gebied? Jawel. En het kan. Probleemloos. Project Kustlocatie heet het plan. En vergis u niet: het heeft niets met het plan Waterman te maken. Dat was een onbetaalba re, veel te overdreven en daar door weinig realistische visie op een kustuitbreiding, gelooft Rijkswaterstaat en geloven de twee afgestudeerde academici. Wat hun plan onder meer wel behelst: Het bestaande Hoek van Holland en de bestaande duinen rijen blijven wat ze zijn. Er komt een nieuwe kust lijn, precies dezelfde die ons land in de zestiende eeuw had, maar inmiddels is weggevreten door de Noordzee. Bij Hoek van Hol land ligt de nieuw te maken kustlijn niet meer dan vier kilo meter uit de huidige. Er komt daardoor 2000 hectare kustlocatie bij, waarvan een deel voor woningbouw, 100 hectare bedrijvigheid (jachtha vens, hotels), en 50 hectare voor nieuwe ferry-terminals. Er komt een nieuwe (kunst- matige) duinenrij aan de zeezijde die al rekening houdt met de ho gere zeespiegel in de toekomst. Binnen die twee kustlijnen komt een groot brak binnenmeer met lagunen. Het water hier zal aanzienlijk schoner zijn dan het omringende water. Ten westen van het be staande Hoek van Holland komt een dorpsuitbreiding, die aan het binnenmeer, aan een nieuwe fer ry-haven en aan de Nieuwe Wa terweg ligt. Deze uitbreiding is cirkelvormig opdat men steeds naar het water gaat, dan wel het water ziet. Er kunnen 10.000 huizen worden gebouwd. Hoek van Holland wordt daardoor net als Schiedam, Vlaardingen, Maassluis een plaats aan de Nieuwe Waterweg.D Aan de bui tenkant komt een Noordzeepla- teau te liggen, waar een hotel komt, een zwembad en open luchttheater en de mogelijicheid rond te lopen. Omdat het plateau in het water ligt, kan men ook rondom varen, Langs de Nieuwe Waterweg komt een vierstrooks boulevard tot aan de hoek. Hooggegrepen ambities van de afstuderende heren, zo conclu deerde men in Hoek van Hol land. Maar men was ook enthou siast. Eindelijk staat het gebied weer eens voor het voetlicht. Pie ter Houthuizen: „We hebben dit onderwerp gekozen omdat er ruimtenood is in de Randstad, omdat het Plan Waterman uit 1980 over een zeer grote kustuit breiding van Den Haag tot en met Hoek van Holland blijft uit dagen, ondanks de verkeerde in vulling en de grootschaligheid. Wie onderzoekingen doet naar de recreanten in Hoek van Holland weet dat zeventig percent uit het Rijnmondgebied komt. Die wrin gen zich over de te smalle Maas dijk en weer terug als het weer ernaar is." Misschien lijkt het vreemd: twee buitenlanders die op een oer-Hollands thema als kustuit breiding, 7 meter boven NAP, badplaatsen, strand en duinen af studeren. Maar het was juist voor hen een uitdaging. Pieter Houthuizen (40) die de Britse nay tionaliteit heeft is in het dage lijks leven architect/ontwerper in Rotterdam-Zuid voor de dienst Stadsontwikkeling. Vooral IJssel- monde heeft zijn belangstelling. Hij kwam in zijn huidige baan terecht via een architectenbu reau en de dienst Volkshuisves ting. Kawus Forouzand (37) ver liet Iran in 1976, wilde m Ber lijn bouwkunde studeren, maar kon daar niet terecht vanwege de Iraanse MTS-opleiding. Door de oorlog die zijn land met Iraq uitvocht kon hij ook niet meer terug, mede omdat hij een 'wes terse vrouw' had getrouwd. Via de kunstacademie in Den Haag, kwam hij aan de Akademie van Bouwkunst in Rotterdam en werkt inmiddels als tekenaar en automatiseringsmedewerker bij advies- en ontwerpbureau Valtos in Rotterdam. Ze ontmoetten elkaar zes jaar geleden en zijn (volgens henzelf) 'beiden eigenwijs en gevoelig'. Pieter vroeg Kawus mee te doen aan de studie en beiden kregen er steeds meer plezier in. Ze kwamen achter de oude, zestien de eeuwse kustlijn van Holland, ze gaven de milieuproblematiek een steeds grotere plaats in hun afstudeerproject, ze vonden dat Hoek van Holland eindelijk een kans moest krijgen uit te groeien, dat er een nieuwe ferry-terminal nodig was in de strijd tegen de Kanaaltunnel en ze wisten dat het bestaande Hoek van Holland gerespecteerd diende worden, in clusief de huizen, de kassen, de camping en de bunkers. België Studietochten naar de Belgi sche kust („Een lint van alles hetzelfde, pensions, hotels, be bouwing, straten, openhaar ver voer, je weet nooit waar je bent") leverde een beeld op voor de twee waar ze zich goed tegen konden afzetten. Daarbij maak ten ze in het buitengebied, en met name het plateau en het nieuwe deel van Hoek van Hol land, de zee zichtbaar en voel baar. Trappen die naar de door getijden bewegende zee leiden, vuurtorens, sikkelvormige gebou wen, ronde pleinen en straalsge wijze stratenpatronen geven het hele plan een eigen identiteit, die de nieuwe ontwikkelingen in Hoek van Holland uniek zouden kunnen maken. En daarmee zou het zo vaak vergeten stukje Rotterdam-aan- zee een geweldige duw in de rug krijgen. Zo wordt het een bad plaats voor de 21ste eeuw. Bankpersoneel grijpt tasjesrover in kraag SCHIEDAM Twee alerte personeelsleden van de MMB- bank aan de Nieuwe Haven hebben vrijdagmiddag een 27- jarige tasjesrover opgepakt en aan de politie overgedragen. De Rotterdammer had even tevo ren op de Over de Veste het tas je gestolen van een 72-jarige en slecht ter been zijnde vrouw, De overvaller liep zich vervol gens vast op de parkeerplaats naast het bankgebouw. Het slachtoffer bleef ongedeerd. Zwanenpaar vast in ijs van Groeneweg SCHIEDAM De brand weer en medewerkers van de dierenambulance hebben een zwanenpaar van de dood gered. De dieren, waarvan er één ge wond was geraakt, zaten vast gevroren in het ijs van een sloot langs de Groeneweg. Ze zijn overgebracht naar het Vo gelasiel. Inbrekers sloegen een forse slag SCHIEDAM De stad heeft in de achterliggende dagen weer een fiks aantal inbraken te verwerken gehad, waarbij veel schade is veroorzaakt. Van het kledingbedrijf Passe Par- tout aan de Mgr. Nolenslaan werd na het ingooien van etala geruit een greep in de etalage gedaan. De omvang van de buit is nog niet vastgesteld. Een on bekende hoeveel disc- en walk- man's is gestolen uit een afge sloten vitrine van Rovato in het Hof van Spaland. De dieven forceerdeneerst een toegangs deur en vernielden vervolgens de vitrine, Met veertien trainingspakken, twee joggingpakken en zwem- kleding ging een 17-jarige Schiedammer aan de haal na het ingooien van een etalager uit van Ritman Sport aan de Oranjestraat. Tijdens de vlucht wierp hij de kleding in een container aan de Warande, waar de politie hem even later arresteerde. Het café Freak Brothers aan de Rotterdamsedijk kreeg via de achterzijde eveneens ongewenst bezoek te verwerken. Volgens de eigenaar heeft men vierdui zend gulden gestolen. Vier winkeldieven op heterdaad betrapt SCHIEDAM Vier Rotter dammers van 19 tot 33 jaar zijn zaterdagmiddag op het par keerterrein naast de Hema door de politie aangehouden. Het kwartet werd al enige tijd on opvallend geobserveerd na een melding van de bedrijfsrecher che van de Hema. Hier hadden we winkeldieven al enige goe deren gestolen en in de auto op geborgen. Aansluitend gingen ze op rooftocht op het Broers- vest. Ook het resultaat hiervan werd in de auto achtergelaten, waarna men nog enkele win kels bezocht aan het Broers- veld. Toen ze wilden wegrijden, greep de politie in. In de auto - werd aangetroffen kleding, vlees en parfumerie-artikelen. Brandweer takelt auto uit Lange Haven SCHIEDAM Vermoedelijk omdat ze de handrem van haar Daihatsu niet had aangestrok- ken, raakte gistermiddag de au- to van een 51-jarige Rotterdam se te water in de Lange Haven. *r De brandweer zette het ver voermiddel weer op het droge. ANBO krijgt bezoek van burgemeester SCHIEDAM Zoals elk jaar, zal burgemeester drs. R. Scheeres de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van de AN BO inleiden. Alle 55-plussers zijn donderdagmorgen welkom in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan. De bijeenkomst begint om 10 uur, de toegang is gratis. Dierenvriend in sloot VLAARDINGEN Een 29- jarige automobilist uit Vlaar dingen moest zaterdagmiddag zijn goedheid bekopen met een nat pak. De man wilde op de Maassluisedijk een oversteken- de eend ontwijken toen hij de macht over het stuur kwijtraak te en in een sloot belandde. Verzet tegen sluiting postagentschappen MAASSLUIS Het Maas- sluise college van BfrW heeft besloten mee te doen aan een gezamenlijke actie van gemeen ten tegen de vele sluitingen van postagentschappen. 1 Bestaand Hook vnn Holland Uitbreiding van Hook van Holland 3 Cresent langs Waterweg k Do schoonheid van hot onverwachte 9 «louw centrum terminal Hock van lotland - Harwich inclusief nieuw station Hot Roordzeeplflteau 3 Lagunes 9 Binnenmeer 10 tkstnande kustlijn 11 Nieuwe kustlijn 12 Nieuw duinengebied oordzee Ik The Hook 19 Maasvlakte 1b M euwe Waterweg 17 Kacscngebied van het Wostland 13

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1