11 ©feta I li SAC RUM VERHUIZEN r Nieuwe stichting brengt kunst voor het voetlicht Martinit op weg naar twee periodetitels 30% Keuken en Tegelhal "MATHENESSE" Het Vrije Volk SCHIEDAM ommissie: voorran voor nieuwe jongerenvoorzien ng 'Meer begrip nodig voor culturele verschillen' OPRUIMING wvp.ivw v T VERBOUWINGSUITVERKOOP 1 I I I B 1 1 M C Hoge kortingen tot Ook voor al uw keuken inbouwapparatuur hoge kortingen! P"# I-"*<- i l<> DONDERDAG 24 JANUAR11991 *V SCHIEDAM Voor het snel realiseren en exploiteren van een jrigerencentrum in Oost zal moge lijk gebruik worden gemaakt van een..nieuwe fïnancieringsvorm van de provincie. Het betreft geld dat beschikbaar komt voor de integra le aanpak van jongerenwerk. Wet houder drs. AF. de Leeds merkte dit gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor Wel zijn zijdelings op bij de bespreking van maatregelen in het kader van de sociale vernieuwing. Voor de commissieleden staat als de spreekwoordelijke paal bo ven water dat er in Oost snel iets dient te gebeuren voor met name de jeugd. „Er moet een apart socia le vernieuwingsproject aan die wijk worden gewijd. Voor Oost worden nu al zo lang plannen ge maakt dat we ons niet kunnen ver oorloven om niets te doen," zei PvdA-raadslid P. Stadhouders. Voor C. de la Rie (D66) maakt het niet uit welke naam aan het beestje wordt gegeven. „Er moeten veel jongerenprojecten worden uit gevoerd, waaronder in Oost. Van mij mag dat genist vallen onder de noemer van sociale vernieuwing." Ze vroeg ook aandacht voor het realiseren van een regionaal ge zondheidscentrum voor vrouwen. „Dat zou ook sociaal vernieuwend zijn." Overigens staat het de commis sieleden niet duidelijk voor ogen wanneer er nu wel of geen sprake is van sociale vernieuwing Stad houders merkte op dat hij bij het doorlopen van de lijst met aan dachtpunten veel reguliere projec ten was tegengekomen. Volgens zijn opvatting dienen onder de noemer sociale vernieuwingalleen zaken te worden vervat die nieuw zijn bedacht. „Zoals ik het nu zie is het een allegaartje van projecten waaruit je maar moet distilleren wat nu werkelijk sociaal vernieu wend is." Eén van de aandachtsvelden binnen de sociale vernieuwing moet een project voor mensen van buitenlandse afkomst zijn. Hier binnen zou bijvoorbeeld een gede gen taalcursus gestalte kunnen krijgen. De VVD'er W. van Wijk wil voor een breed uitdragen van de informatie de Omroep Schie dam inschakelen. SCHIEDAM De CD-gemeen- teraadsleden C. Krommenhoek en C. Zonneveld moeten zich naar de mening van burgemeester en wet houders eerst beter oriënteren vccrdat ze schriftelijke vragen stellen. Dit valt te lezen in het ant woord op vragen van het duo over een bezoek aan stadsvernieuwings objecten door enkele ambtenaren en wethouders eind vorig jaar in Zweden. „Wij vrezen dat Krommenhoek en Zonneveld niet goed gekeken, geluisterd of gelezen hebben," schrijft het college. „Het was niet de bedoeling om in Zweden te werven' voor vestiging in Schie dam.,Primair ging het om het krij- geni£jvan's!eea.'!indruk„ van de stadsyexnifiuwing-menwe-stijl, van de bouwprojecten'dosj^maar ook inclusief het wijk- buurtbeheer. Daarbij heb&êmwïjT-Kunnen waar nemen hoe in een wijk, met de om vang van Nieuwlan'd meer dan twintig. ,nationaliteiten in harmo- aii etjie^^r ^mepjleven. Deze harmonische samenleving is niet gebaseerd op eenzijdige aanpassing van^^,gasteajóf ga^tland, maar op wederzijdse ."positieve waardering me begrip voor elkaar." "En vérder: „Een analyse zal le ren dat de problemen in Nieuw- land niet alleen zijn terug te bren gen tot de verschillen tussen in die wijk wonende bevolkingsgroepen. Het is het college duidelijk dat de problemen voortkomen uit voor al le bewoners van Nieuwland gel dende omstandigheden zoals de aanwezigheid van veel werklozen, het lage gemiddelde inkomen, de vergrijzing en de optredende ver paupering. Spijtig is dat het college moet constateren dat de proble men worden versterkt door een ge brek aan begrip voor elkanders culturele eigenheden." Ook in schriftelijke vragen over renovatie van de groenvoorzie ning, het ophogen van een rijwiel pad en het verwijderen van een "enge plek' in de Dr. Zamenhof- straat verplaatst de CD naar de mening van het college slechts lucht. Het bevreemdt de CD-fractie dat aan de bewoners geen in spraak is verleend. Uit het ant woord van het college valt te con cluderen dat met name het CD- raadslid Krommenhoek slecht op de hoogte is van wat zich in zijn eigen woonstraat afspeelt. „Een groot aantal bewoners uit de Dr. Zamenhofstraat heeft enige tijd geleden door middel van hand tekeningenlijsten en brieven te kennen gegeven niet gelukkig te zijn met de inrichting „„van het groengebied voor hum.woningen," antwoordt het college. ,';ïn het al gemeen werd toen geklaagd dat de twee speelplaatsen erpauperd bij lagen. Ook maakte'hei dichte groen het gebied tot 'enge plek'. Daarbij kwam dat van het voetpad nauwelijks gebruik werd ge maakt. Uit de verdere beantwoording blijkt dat het rijwielpad in het ka der van het normale straatonder- houd zou worden opgehoogd en herbestraat. Van die gelegenheid is gebruik gemaakt om aan de ver langens van de bewoners tegemoet te komen, SPECIALE AANBIEDING Tel. 010-4732422. Lange Haven 15, Schiedam /OOR KI UNOI©J'r i i Verhuizingen «Expeditie -J - Opslag van goederen INT. MEUBELTRANSPORT D. van Geyl Zn. B.V. Jan van RieDeekwec 1 Schiedam I^JTel. 010-4268071 - 4263045 Fax: 4620802 Kunstwerkt' begint in het Stedelijk Museum, maar zoekt naar eigen sociëteit en galerie Schilder en te kenaar Sjef Henderickx heeft de Stich ting Kunst- werkt min of meer verzon nen: „Ik vind, dat er teveel tweerichtings verkeer is ge weest tussen de overheid en de kunst." Door Han van der Horst SCHIEDAM Sinds gisteren heeft Schiedam er een nieuwe or ganisatie bij die het kunstleven in de stad wil bevorderen. Een kers vers bestuur maakte zijn opwach ting bij notaris Kloosterman om daar de akte van hun stichting 'Kunstwerkt' te laten passeren. Kunstwerkt heeft grootse plan nen. Ze wil een sociëteit in het le ven roepen waar op het podium naast de bar allerlei artistieke acti viteiten kunnen plaatsvinden. Bo vendien staat op het programma een stadsgalerie, speciaal voor Schiedamse kunstenaars. De eerste activiteit van Kunst werkt vindt plaats in het Stedelijk Museum. Daar richt de stichting een tentoonstelling in van Schie damse kunstwerken. Op 1 februari zal wethouder Chris Zijdeveld die officieel openen. Na de wettelijke formaliteiten bij de notaris verzamelde het stichtingsbestuur zich rond de tap van café De Unie om daar het glas te heffen op het nieuwe initiatief. Het was een gemengd gezelschap. En dé das van de zakenman viel evenzeer op als de trui van de schilder. Heeft de Schiedamse kunstwereld zich gestort in de ar men van yuppies en kapitalisten? Schilder en tekenaar Sjef Hen derickx, die de Stichting Kunst werkt min of meer verzonnen heeft, vindt dat een verregaande conclusie. Inderdaad, in het be stuur vind je naast kunstenaars wat - jonge mensen met be hoorlijke posities in het bedrijfsle ven, maar dat is juist goed, meent hij. Henderickx: „Ik vind, dat er teveel twee richtingsverkeer is geweest tussen de overheid en de kunst. Nu de Beeldende Kunstenaars Regeling is afgeschaft, die ons een vast inko men garandeerde, zie je meer van zulke initiatieven in het hele land van de grond komen. Het moet een wisselwerking zijn." Secretaris Mare Verdoes, mana ger bij een organisatie die cursus sen management organiseert voor mensen met HBO put uit zijn eigen vakgebied. „Ik ben een voorstander van synergie, van samenwerking tus sen mensen met een heel verschil lende achtergrond. Dat kan veel voordelen hebben. Het beheren van een stichting vergt een heel ei gen deskundigheid. Die moet je in huren. Die moet je er bij halen Zulke mensen kunnen een heel zinnige bijdrage leveren. En als die er toevallig uitzien als yuppies en kapitalisten, dan is dat hooguit een te verwaarlozen detail. Wat is er trouwens mooier dan yuppies, die zo oppervlakkig heten, te be trekken bij het kunstbeleid? Je moet je juist richten op mensen die bij wijze van spreken alleen maar een poster van de Algarve hebben hangen. Met vanuit een elitaire houding, die je bij sommi ge, kunstenaars nog wel vindt, maar op een poritieve manier. Zo van: het is toch 'hardstikke mooi wat er in zo'n stad gedaan wordt. Dat moet getoond worden." Eigen ruimte Op het moment is Kunstwerkt naarstig op zoek naar een eigen ruimte om sociëteit en galerie in onder te brengen. Het bestuur heeft al het een en ander op het oog, maar zekerheid over het te kiezen pand is er nog lang niet. Evenmin bestaat die zekerheid over de financiën. Je kunt als par ticulier voor minimaal zestig gul den per jaar donateur worden. De deelnemers kunstenaars be talen honderdtwintig gulden. Het bestuur is dan ook bij gemeente, rijk, provincie en niet te vergeten het bedrijfsleven op zoek naar gel delijke ondersteuning. Het zal, denkt Mare Verdoes, tussen de ze ventigduizend gulden en een ton kosten om galerie en sociëteit te exploiteren. Verrassing Voorlopig is Kunstwerkt dus aangewezen op de gastvrijheid van anderen. Er zijn plannen om artis tieke avonden te beleggen. De Stichting kan bovendien kant en klare tentoonstellingen or ganiseren in bedrijven. Het blijkt nu al, dat verschillende Schiedam se managers er best oren naar heb ben om eens zo'n bijzonder evene ment binnen de poorten te halen. Maar dat het Stedelijk Museum zo maar drie zalen ter beschikking wilde stellen voor een eerste Kunstwerkt-expositie, was een on verwachte verassing. Sjef Henderickx: „We waren ei genlijk van plan om in mei voor zichtig met de activiteiten te be ginnen, maar zo'n kans konden we niet voorbij laten gaan. We heb ben twee hectische weken achter de rug." t, In het museum komt werk van vijfentwintig kunstenaars: fotogra fie, schilderijen, beeldhouwwerk, ontwerpen. Henderickx maakte de selectie samen met zijn collega's Peter Hellemonds en Martin'Moes- man. Hij vertelt: „We hebben alle werkstukken zoveel mogelijk met elkaar geconfronteerd. We willen laten zien, hoeveel verschillende opvattingen Schiedamse kunste naars hebben, hoe lijnrecht ze te genover elkaar kunnen staan. Het is meer dan een groepsfoto. Aan de andere kant: een Schiedamse stijl, iets typisch Schiedams aan het werk, dat is er niet. Dat bestaat niet." De Stichting Kunstwerkt schat, dat er zo'n zestig actieve kunste naars in Schiedam wonen enóf werken. Die hebben de bestuursle den in de korte voorbereidingstijd van de tentoonstelling lang niet al lemaal weten te bereiken. Best mogelijk dat er iets moois gemist wordt dus, maar, aldus Hende rickx, meer zat er voor het mo ment niet in. Eenmalige gebeurtenis Als het museum zo gastvrij is, waarom zou men dan tijd en geld spenderen aan een aparte stadsga lerie? Henderickx en Verdoes be nadrukken allebei, dat het hier om een eenmalige gebeurtenis gaat. Henderickx: „Het Stedelijk Muse um voert zijn eigen beleid. Voor een deel is dat op Schiedamse kun stenaars gericht, maar dat staat niet voorop. Een museum heeft museale taken. Dat wil ontwikke lingen in de kunst laten zien. En dat is wat anders dan een ruimte waarin Schiedamse kunstenaars zich presenteren." Verdoes: „De gemeente kan toch niet een ruimte hebben voor één beroepsgroep om hun werk te laten zien. Dan zou ze het bij wijze van spreke ook moe ten doen voor de rijwielhandela ren. Museum en galerie hebben een hele eigen waarde, een heel ei gen bestaansreden.^ Ze kunnen el kaar juist aanvullen." Verzamelpunt Bovendien beperkt de Stichting Kunstwerkt zich niet tot de beel dende kunstenaars. Ze wil juist een verzamelpunt zijn van alle mensen, die beroepshalve op het creatieve vlak bezig zijn. Architec ten, musici, schrijvers, dansers, theatermensen zijn even welkom als deelnemer. Ook zij moeten een plek krijgen om hun werk voor het voetlicht te brengen. Hende rickx: „Wij zijn een steen in de vijver en de rimpelingen breiden zich steeds verder uit." In de toekomst wellicht ook buiten Schiedam. Kunstwerkt is hier begonnen, maar als het zinnig blijkt intergemeentelijk te werken, zal het bestuur dat niet afwijzen. Sjef Henderickx: „Het feit dat we die tentoonstelling konden krygen, is een eerste stap. Je bent nu wat". Donateur van de stichting Kunstwerkt wordt men door stor ting van minimaal /EO,- op bankre kening 499137779 of giro 460175 van Stichting Kunstwerkt Schie dam. Beroepsmatige kunstenaars dit ter beoordeling van het be stuur kunnen deelnemer wor den voor het dubbele bedrag. In lichtingen: tel. 4356637. Door Kees Grandia RIJSWIJK Martinit is de kleine competitieronde die de eer ste periodekampioen moet opleve ren, begonnen met een 21 over winning op RKSVM. Wanneer de ploeg van Joop Schop volgende week woensdag op het terrein van DOTO ook het duel tegen RKWIK in winst omzet, is de titel binnen. Het is overigens goed mogelijk dat er al eerder een feestje gevierd wordt in Schiedam. Aanstaande zondag kan Martinit zich via een zege op Scheveningen al verzeke ren van het tweede periodekampi- i.v.m. >p alle plavuizen wandtegels keukens sanitair inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 t/oFormido donderdags koopavond oenschap. Er stond dus niet zo veel druk op de ketel, maar trainer Schop had nog een appeltje te schillen met RKSVM. „We hebben in de competitie maar één punt gehaald uit de beide duels. In Monster ver loren we met 10 en thuis kwa men we niet verder dan een 33 gelijkspel. Ik ben dik tevreden dat we nu onze hoge klassering kon den waarmaken." Boven verwachting lieten Mar tinit en RKSVM op het veld van RVC in Rijswijk de meegereisde supporters een boeiend schouwspel zien, dat onder de uitstekende lei ding van scheidsrechter Peter Jut te bovendien zeer sportief verliep. „Beide ploegen lieten zien dat ze in de derde klasse thuishoren," stelde Schop terecht vast. „Er werd goed en snel gecombineerd." Martinit had in de openingsfase al een vroege beslissing kunnen forceren, maar de anders zo trefze kere spitsen Dick Sparreboom en Martin Kool, steeds op maat be diend door Barry Zuidgeest, lieten het vooralsnog afweten. Het tech nisch verzorgd spelende RKSVM kon er aanvallend niet veel tegen over zetten, hoewel Peter Dijkhui zen in de tiende minuut voor open doel miste, nadat Martinit-doel- man John Bos een ongevaarlijke kopbal van Alex de Vries niet on der controle kreeg. Halverwege het eerste bedrijf had RKSVM in de verdediging orde op zaken ge steld en moest Martinit op het middenveld terrein prijsgeven. Na een prachtige pass van Louis Zuid geest verscheen de razendsnelle Peter Dijkhuizen alleen voor John Bos. Hij maakte geen fout: 01. Voor RKSVM was de marginale voorsprong reden om zich na rust terug te trekken rond het eigen strafschopgebied. De tactiek pakte verkeerd uit. „Maar ja, wat kon ik anders," vond trainer Herman van Dinten. „Martinit moest komen, dus gokte ik op de counter We hebben een uur goed gespeeld. Na de gelijkmaker zakten we mentaal helemaal weg." Het veldoverwicht van Martinit leidde tot de verdiende zege, al kregen de Schiedammers bij de twee doelpunten de volle mede werking van de RKSVM-verdedi- ging. Eerst verspeelde Geert Lelie veld, de bal aan Jan Viergever, die vanaf de achterlijn Dick Sparre boom een niet te missen kans bood: 11. Vijf minuten later tik te Aad Kortekaas een harde voor zet van Ed Slavenburg achter zijn eigen doelman. Martinit speelde hierna de wedstrijd geroutineerd uit en kwam in de slotfase nog bij na op 31 toen Cor Hermans een vrije trap van 25 meter loeihard op de lat knalde. Veel belang had het niet, want RKSVM had zich al lang neergelegd bij de nederlaag. Aangehouden na greep in bakkerskassa SCHIEDAM Een 32-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats kon gistermiddag t door de politie snel worden op- gepakt na een greep in een kas sa. Hij intimideerde eerst het personeel van het Delfts Bak- kershuys aan de Borodinlaan, deed vervolgens een greep in de kassa en ging er vandoor met duizend gulden. Op grond van een signalement kan hij even later op de Van Beethovenlaan worden aangehouden, Gokkast doelwit van inbrekers SCHIEDAM Vijfhonderd gulden aan contact geld wordt na een inbraak vermist uit de kassa en een gokkast in de grill- room Sharon aan het Broers-..,,, veld. De dieven kwamen bin--" nen na het vernielen van een ruit. Kabelbreuk haalt CNN van televisiescherm SCHIEDAM De door zijn berichtgeving over de Golfoor log wereldberoemd geworden Amerikaanse nieuwszender CNN is gisteren enige tijd niet* te ontvangen geweest in Vlaar- dingen en Schiedam. Alle satel-' lietzenders verdwenen van de kabelnetten nadat bij graaf werkzaamheden voor de aanleg 1 van een transportdrinkwater- leiding tussen Rotterdam en Vlaardingen om twaalf uur aan'"' de Churchillweg in Schiedam een glasvezelkabel kapot werd"" getrokken. Daardoor werd ctë"rr verbinding tussen het ontvang-- station aan de Van Heekstraat'1" en het verdeelstation aan de Laan van Bol'Es bij de grens- - met Vlaardingen verbroken, 's Avonds waren Cable News Ne twork (CNN), Duitsland 3, Su per Channel, The Clidrens Channel, TV5 en FimNet weer gewoon te ontvangen in beide gemeenten. Spreekuur huisvesting nu definitief geregeld SCHIEDAM Met/ingang van volgende eek 'kan ieder een elke dinsdag van 10.00 tot 11.00 u&^ naar hèT'S'preökuur van het Bureau Huisvesting van de gemeente. Met kan. et uit sluitend terecht met klachten over de manier waarop men bij het Bureau Huisvesting is'be handeld. Bijvoorbeeld als men vindt dat'een'-ambtenaar ver keerde informatie heeft gege ven. Het spreekuur vindt plaats op de tweede verdieping van het kantoorgebouw 's-Grave- land aan de 's Gravelandseweg 567. Een afspraak maken is niet nodig. 'Nachtschade' in muziekcafé Podium SCHIEDAM De van oor-, sprong Engelstalige gitaarrock- 1 band 'Nachtschade' speelt sinds,, kort ook Nederlandse num-<-> mers. Hun muziek is echter.' nauwelijks veranderd. Het is,,, een mengelmoes van rock(> v» blues, country, jazz en billy. De.J, groep treedt zaterdagavond op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Aanvang, 22.30. De toegang is gratis. Berini's uitverkocht SCHIEDAM Voor het pro gramma 'Het naadje van de kous' van De Berini's op vrij dag 1 februari in theater De Teerstoof zijn geen toegangsbe wijzen meer verkrijgbaar. De voorstelling was al snel uitver-, kocht. Nieuwe regeling subsidie energie SCHIEDAM Sinds 1 ja-'_" nuari bestaan er nieuwe subsi- - dieregeling voor zowel de isola-'f. tie als energiebesparende appa ratuur. Het betreft de isolatie- van muren, daken, vloeren en-" zovoort en de aankoop van energiebesparende verwar-- mingsinstallaties. Inlichtingen over de nieuwe regeling zijn verkrijgbaar bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Van Heekstraat 15, telefoon 4622222, toestel 157. Met Vara naar show van Peter Jan Rens SCHIEDAM Vara-leden in het Waterweggebied kunnen op 6 maart de opnamen bijwonen van het spelprogramma Doet-ie 't of doet-ie 't niet van Peter Jan Rens. De volledig verzorg de reis kost 25 gulden. Belang stellenden uit Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 4269017. Omdat het aantal plaatsen beperkt is, volgt toe wijzing naar volgorde van bin nenkomst. I my-n ■WW* v *- J* L i t i (INGEZONDEN MEDEDELING) Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaar Kleermakers In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!! Ook voor confectie naar de 1/ J C CD A h A 17 EZD Potterdamsedijk. 409a.. iMXD ilVlniXtn tel. 4268164. Schiedam (INGEZONDEN MEDEDELING) Zondag tot en met donder dag een uitgebreide HOT STONE of GOURMET 6 soorten vlees, stok brood, boter, kruidenbo ter, 3 sauzen, saladebuffet bestaande uit: tomaten, cDOip/nhicn Paritticnlrum uien. champignons, pa- - -prika, komkommer en ver- I i v schillende vers gemaakte Al Lulu salades 29,50 Vooraf reserveren gewenst. (INGEZONDEN MEDEDELING) I»yW (INGEZONDEN MEDEDELING) 5 1 ij J*1 fl

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1