Rietzeilers blazen stadscarr avf I af Vakant e-evenementen bij Mar t em Museum Daarom nu een grandioze opruiming van onze restanten winterkleding. Gratis b ér vanub lerende Er zitten echt te gekke koopjes bij. pagina 4 Het Vrije Volk SCHIEDAM vrijdag 25 januari 1991 ANBO-leden laten bestuur n de steek burgemeester Scheeres wil geen ontvangst in het stadhuis; geen optochten en geen feesten Plan: statiegeld op spaarlampen Verkeerde foto -m ws Geen feestelijke optocht of po - lonaises in Schiedam. De werkcommissie blies na diep gaand overleg het carnaval af. Prins Ronaldus de Eerste (tweede van links) is vol gend jaar op nieuw beschik baar. links op tochtorganisa tor Jan van Ha ren, in het mid den pr-vrouw Lydia Verwaal en rechts van haar voorzitter Piet Dries en commissielid Luc Veger. ROTTERDAM Voor het inle veren van kapotte spaarlampen komt wellicht een vergoeding. Vol gens de Rotterdamse wethouder Hoogendoom (Bedrijven) is het in leveren van de lampen belangrijk - omdat het in feite om chemisch afval gaat. Het invoeren van een soort statiegeld kan het inleveren van kapotte lampen bevorderen. Maar zo'n regeling heeft slechts rin als er een landelijke afspraak over komt, aldus Hoogendoom. Komt die er niet, dan zal hij in ie der geval zorgen voor een goede voorlichtingscampagne om Rotter dammers er te doordringen van de noodzaak de spaarlampen apart aan te bieden als chemisch afval. Zoals bekend geeft de gemeente aan de Rotterdammers zes gulden subsidie per aangeschafte spaar lamp. De premie is bedoeld als steuntje in de rug voor de energie besparing. Alle milieumae tregelen van het gemeentelijk Energiebe drijf (GEB) tezamen, vastgelegd in een plan waarmee de gemeente raad gisteren ook akkoord ging, kosten een gemiddeld huishouden in Rotterdam echter ƒ6,50 per jaar. Door een misverstand stond gisteren bij het nieuws over de oprichting van de stichting Kunstwerkt een verkeerde foto. In plaats van de geïnterviewde schilder en tekenaar Sjef Henderickx is een foto van beeldhouwer glazenier Frits Henderickx geplaatst. Hiervoor bieden wij onze verontschuldigin gen aan. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het stadscama- val is afgeblazen. De optocht op 2 februari gaat niet door en ook de feesten in De Blauwe Brug blijven achterwege. Dit besluit is genomen door de Rietzeilers op een emotio nele vergadering. Mogelijk zal de stadsvereniging wel nog enkele feesten opluisteren in ouderencen- tra 0e reden voor het besluit is de Golfoorlog. Al eerder is in Brabant en Lim burg besloten om de optochten niet te laten doorgaan. De feesten in de cafés en zalen vinden voor het grootste deel wel doorgang. Ook in Rotterdam gaan het Kuip- camaval op 2 februari in het Sta dion Feyenoord en alle individuele zaalfeesten van de bij het Cama- valsverband Rotterdam-Zuid aan gesloten verenigingen in het week einde van 9 februari gewoon door. Eerder deze week week is dit in Rotterdam besloten, maar wel on der de uitdrukkelijk voorwaarde dat als de Golfoorlog escaleert, nieuw beraad volgt. ,Wij kunnen door de Golfoorlog dit jaar niet de vrijheid en blijheid voelen die nodig is voor het vieren van carnaval. Wat daar allemaal gebeurt weten we niet, maar on menselijk is het zeker," vertolkte gistermiddag Luc Veger van de Rietzeilers. „Bovendien heeft de burgemeester de jaarlijkse ont vangst op het stadhuis afgelast. Zijr besluit houdt eveneens ver band met de Golfoorlog." Stadsprins Ronaldus de Eerste (Ronald Prince) staat volledig ach ter het besluit. „Ik ben zeer wel bereid volgend jaar weer aan te treden als prins," zegt bij. Wan neer op korte termijn zich toch de vrede aandient, dan slaan de Riet- zeilers alsnog aan het organiseren. „Als de rust en de vrede zijn terug gekeerd, dan vieren we dubbel feest," stelt voorzitter Piet Dries in het vooruitzicht. Voor de Rietzeilers betekent het ingenomen standpunt een forse fi nanciële aderlating. „Ons stand punt is belangrijker dan de finan ciële kant," stelt Luc Veger. „We proberen een en ander natuurlijk in de loop van de tijd weer in te lopen." Overigens hebben al liefhebbers van de leut en gein toegangsbewij zen voor de feesten in De Blauwe Brug gekocht. „Deze kunnen tegen het aankoopbedrag worden inge wisseld bij het adres waar men de kaarten kocht. De leden van onze Ws BmBSSBSSsSSHnH z vereniging krijgen schriftelijk be richt," zegt Jan van Haren van de optochtcommissie tot besluit. Ove rigens is het niet uitgesloten dat op initiatief van andere verenigingen en instellingen her en der in de stad toch carnaval wordt gevierd. ROTTERDAM In het ka der van het project 'Niet storen, ik lees', zal van 6 tot en met 23 februari op het plein van bij het Maritiem Museum in Rotterdam 'De Reizende Boekencontainer' -staan:" Dit project is gericht op kinderen tot tien jaar en hun ouders en heeft als doel Rotter dammers enthousiast te maken voor lezen en voorlezen. De con tainer doet om de twee weken een andere plek aan in Rotter dam en heeft daarbij steeds een ander thema. Bij het Maritiem Museum zal het thema 'Boeken te water zijn'. De container is dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Het Maritiem Museum zal in de vooijaarsvakantie, van 12 tot en met. 15 februari, dagelijks tussen 12.00 en 17.00 uur kin deractiviteiten rondom het 'Niet storen, ik lees' project organise ren. Met een inschepingsbe- wijs', voor ƒ1,- verkrijgbaar in het museum, maken kinderen een reis langs een aantal activi teiten. De reis begint in de boe kencontainer met een verhaal over de zee. In het museum worden verhalen en gedichten gemaakt die in een taaldruk- werkplaats gedrukt kunnen wor den. De reis eindigt met een trip met een echte 'life-boat'. De rondvaart kost ook ƒ1,-. De slogan van het museum, 'Duik's echt onder in het Mari tiem Museum', krijgt het week einde van 16 en 17 februari wel een erg letterlijke betekenis. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling 'Rampen op Zee' worden in een bassin diverse duikdemon- straties gegeven In een groot demonstratie-bassin tonen dui kers van net Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Tak, Holland Driving en het 108 Duikerpelo- - ton. van da genie het publiek wat er bij beroeps-, verken- nings en sportduiken allemaal komt .kijken. Ook bezoekers kun nen, onder begeleiding, een duik in het bassin nemen. Het 108 Duikerspeloton toont ook een decompresiietank: een speciale ruimte die gebruikt wordt om het lichaam te laten acclimatise ren aan de luchtdruk boven wa ter. Beide dagen draait er in de Kleine Aula doorlopend een uit- gebreidfilmprogramma met een drietal thema's: de geschiedenis van het duiken, het duiken naar scheepswrakken en natuuropna mes onder water. Burgemeester bepleit het maken van geluidsbanden met verhalen van ouderen Door Rein Wolters SCHIEDAM Voorzitter Arie van Loenen van de Schiedamse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) is hevig teleurgesteld in het over grote deel van haar dertienhon derd leden. Hij voelde zich gister morgen ernstig in de steek gelaten en vond dat men hem bewust een flater heeft laten slaan tegenover burgemeester Reinier Scheeres. Scheeres was gistermorgen voor de tweede keer bij de ANBO op be zoek. Zijn komst was breed aange kondigd, maar lat had toch niet zo'n geweldig effect. Slechts negen tien mensen vulden de grote zaal. „Ik laat de burgemeester de keuze of hij wil blijven of weer wil weggaan. Van een man van zijn kaliber kan je toch niet ver wachten dat hij voor zo'n klein ge zeischap zijn" verhaal houdt." Scheeres wilde daar niets van we ten. „Schuif de tafel en stoelen maar naar voren, dan maken we er een intieme boel van," zei hij. Volgens Van Loenen is het weg blijven van veel ANBO-leden het gevolg van een roddelcircuit, dat al geruime tijd aan de gang is. „Onze afdeling bewijst keer op keer méér te zijn dan een spelle tjesvereniging. Wij houden ons steeds vaker bezig met het organi seren van educatieve- en scholings bijeenkomst. Daarnaast verstrek ken we veel voorlichting over za ken die met ouderen te maken hebben. Ook een ochtend waarop de burgemeester komt vertellen over Schiedam en vragen van de bezoekers beantwoordt, is daarvan een onderdeel. Het doet mij erg pijn dat er maar zo weinig mensen zijn. Bij het vorige bezoek van de burgemeester waren er tachtig mensen in de zaal." Scheeres ging in zijn heldere uiteenzetting diep in op het ont staan van Schiedam. Via het leg gen van een dam in het jaar 1260 op bevel van Gravin Aleida van Henegouwen, kwam de burgemees ter terug in het heden. Hij hield het kleine gezelschap voor dat on der ouderen enorm veel verhalen leven uit het verleden, die nooit in de geschiedenisboeken terecht ko men. „Zulke verhalen worden meest al verteld als ik ergens bij een honderdjarige of een diamanten huwelijkspaar op visite ben. Vaak worden deze op een leuke en hu moristische wijze uitgedragen. Ze moeten worden bewaard voor het nageslacht Scheeres vindt dat op.gelegen heden waar die verhalen worden verteld bandopnames moeten wor den gemaakt en dat deze in het ge meente-archief bewaard moeten worden. „Dan krijgen mensen na ons een nog betere indruk van on ze geschiedenis dan nu al het geval is Aan het weer is het niet te merken, maar binnenkort komt onze schitterende voorjaarskollektie Finse kleding binnen. Waai één dezer dagen eens even bij ons aan, misschien is net dat japonnetje, die jas, die broek of blouse die u eigen lijk nog zo graag deze winter wilde aanschaffen erbij Tot ziens Het Finse winkeltje van ,flet Waaigat" Vlaardingen, Hoogstraat 225, Tel. 010-4343685 SCHIEDAM Binnenkort bestaat ze tien jaar, de carna valsvereniging De Kastelei- ners. Deze waarschijnlijk meest bijzondere carnavals groep van Nederland bestaat uitsluitend uit kasteleins. Al tien jaar gaan de tien raadsle den en hun prins op pad als het carnaval nadert. Dit jaar gaan ze op donderdag 7 februa ri dweilen door de stad. Omdat het de tiende keer is gaan ze er extra feestelijk tegenaan. Hun rijk met gerstenat be sprenkelde tocht begint om 18.45 uur bij de bistro Sint Tan op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Grote Markt en voert in eerste instantie door de binnenstad. Het eerste haltepunt is omstreeks 20.45 uur bij café De Knipoog van Cock Luyten tegenover de hoofdingang van de Hema. Liefhebbers kunnen zich ter plekke laven aan gratis bier. Overigens zal dat de gehele avond het geval zijn als een etablissement van een van de aangesloten kasteleins wordt aangedaan. Dat geschiedt en- der het regerende en organise rende oog van prins Dirk de Eerste, die in het dagelijks le ven Dik Boensma heet en uit bater is van café De Nieuwe Brug. De cafés die de Kasteleiners aandoen zijn behalve de reeds genoemde 't Koetsiertje van Theo Koogje, Branderscafé (Piet Krijnen), De Kuil (Jan Bockkom), De Buitensluis (Lot- har Glandorf) en Scyedam (Steef Tettero). Omstreeks 24.00 uur wordt de dweiltocht besloten in café De Kuil. Het gezelschap wordt voor- De Kasteleiners gaven deze week op het Broersveld alvast een voorproefje van hun dweilfeest op donderdag 7 februari. afgegaan door het accordeon duo De Bierschuimers en een draaiorgel. Naast de luim heb ben de Kasteleiners ook oog voor ernst, zeker door de Golf oorlog. „Natuurlijk kun je alles afgelasten, maar dat vinden we toch geen goeie zaak. Een tikje luim m deze nare tijden mag best," vertolkt Theo Koog- je. „Als de oorlog gaat uitpak ken in het nadeel van Neder land, zullen we ons program ma bijstellen en desnoods niet uitvoeren. Daar gaan we ech ter niet vanuit Ondanks de el lende in de Golfstaten, gaat het leven in ons land gewoon door. Twee gewonden bij kettingbotsing op A 20 SCHIEDAM Twee vrou wen van 24 en 62 jaar jaa uit respectievelijk Hellevoetsluis' en Nagele zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een ketting botsing op rijksweg A 20 bij Schiedam. Met een armbreuk, hersenschudding en een wer velfractuur zijn ze overgebracht naar het Holy-Ziekenhuis. De oudere vrouw reed mee in de auto van een 75-jarige man uit Lelystad. Hij remde te laat voor een opdoemende file en knalde op een voorganger. Het tweede slachtoffer zat in een van de achteropkomende auto's. Graafmachine laat waterleiding spuiten SCHIEDAM Een zojuist ingegraven buis voor de water leiding is gistermiddag op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan en en de Jan Oude geeststraat geen lang leven be schoren geweest. De graafma chine die de grond egaliseerde, drukte de buis stuk waardoor een spuiter van vier meter hoog ontstond. Het lek is intussen ge dicht. Jongen beroofd van portemonnee SCHIEDAM Een 18-jarige jongen uit Vlaardingen is gis teravond op de Vlaardinger- straat van zijn portemonnee be roofd. Twee mannen van onge veer twintig jaar spraken hem aan en deelden klappen uit. Een van hen trok de portemon nee uit zijn broekzak. Het duo vertrok vervolgens in de rich ting van de Nieuwe Damlaan. Inbreker op heterdaad betrapt in Oranjestraat SCHIEDAM Op verden king van poging tot inbraak bij de slijterij Oranje in de Oranje straat is vanmorgen om vijf uur een 35-jarige man uit Hoogvliet aangehouden. Getuigen zagen hem rommelen aan een winkel deur. De man ging er vandoor bij de komst van de politie, maar kon worden aangehouden in de Lange Nieuwstraat. In de nabijheid werd onder een auto een breekijzer gevonden. Bart en Frits en het Voikstuincomplex SCHIEDAM Bart Budel en Frits van Oostenbruggen brengen morgenavond als Er ven de Wit hun programma Het Volkstuincomplex op de plan ken van theater De Teerstoof. Het duo vindt zichzelf jongens van De Wit, dus hollands met de nodige actuele zelfkritiek. Hun speurtocht langs Bogart, huren, bloemen, bierkratten, begraafplaatsen, botsingen en boskabouters begint om 20.30 uur. Toegangsprijs ƒ12,50; pas houders betalen 10.00. Show Rita Young in zaai Middeihuyse VLAARDINGEN De Vlaardingse zangeres/presenta trice Rita Young verzorgt zon dagmiddag een grote show in zaal Middeihuyse aan de Ko- ninginnelaan 403 te Vlaardin gen. Aanvang 13.30 uur. Toe gangsprijs ƒ7,50. Aan de show doen voorts meë het dansorkest Pennylane, zangduo Chris Co, bandparodist Leo Troost en zanger Louis Windzak. Computercursus in Klupnuis Oost SCHIEDAM Bij voldoende deelname starten binnenkort in het Kluphuis Oost twee compu tercursussen van het systeem WordPerfect. Dit systeem wordt in de meeste bedrijven gebruikt. Deelnemen aan tien lessen kost ƒ150,00. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar aan de Galileïstraat 86 of telefonisch via nummer 4735435. Radio 10 weer op de kabel SCHIEDAM De klassieke radiozender 10 is weer te be luisteren via de kabel. Het sta tion zendt nu echter uit onder de naam Concert Radio en is 24 uur per dag te ontvangen op de frequentie 99,6 MHz. Postkantoor half uur later open SCHIEDAM Met ingang van 4 februari is het postkan toor san de Lange Nieuwstraat dagelijks een half uur korter open. Men kan vanaf die datum pas terecht om negen uur, ter wijl dit nu nog half negen is. De sluitingstijd blijft zes uur. Als reden voor het verkorten van de openingstijd geeft direc teur A. H. M. van den Reek het minimale klantenbezoek in het eerste half uur. Hij zegt de ver schuiving begrijpelijk te vinden omdat de winkels en banken in de naaste omgeving ook om ne gen uur hun deuren openen, I O v AS wBvé- H WJÊ rn (INGEZONDEN MEDEDELING) LAAPOM

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1