Winkeliers geven dieven minder kans BEWONDERING VOOR MODELTREIN Jonge wereldverbeteraar Doekhi ontwierp spel voor wereldvrede «Jubilerende Technika 10 leert meisjes omgaan met techniek W^wm, m Het Vrije Volk SCHIEDAM $wm Oproepcentrale wil vrijwilligers ws PAGINA 4 MAANDAG 28 JANUAR11991 Door Rein Wolters SCHIEDAM Winkeldieven lopen op de Hoogstraat, Broersvest en het Broersveld een steeds grote re kans om gepakt te worden. Niet alleen de politie let scherper op het gedrag van kleine criminelen, maar de winkeliers zelf ook. On derling zijn afspraken gemaakt om bij 'opvallend gedrag van mensen die niet de intensie tot kopen heb ben' elkaar te waarschuwen. De formule blijkt in de praktijk suc cesvol te werken. Vorige week konden door deze onderlinge af spraken twee beroepswmkeldie- ven worden aangehouden en in handen van de politie worden ge geven. Adjudant M. Stroetinga van de gemeentepolitie bevestigt de aan houding van het duo. Volgens hem kan het succes inderdaad voor een groot deel worden toegeschreven aan de oplettendheid van de win keliers zelf. „De onderlinge af spraak is dat men elkaar het signa lement van mensen met een ver dacht gedrag doorbelt. Voor zover ik heb kunnen nagaan is dit voor afgegaan aan de arrestatie van de twee Rotterdammers van 24 en 30 jaar. Op de Hoogstraat hebben ze in enkele dagen tijd zes winkels gerausjd en op het Broersvest één." Het duo koos de winkels overi gens bewust uit. Bij hun arrestatie werden goederen aangetroffen zo als een scheerapparaat, dekbed- overstrek, doucheschuim en fles sen cognac. In totaal bekenden ze voor ruim tweeduizend gulden aan SCHIEDAM Voor de thuis hulp van ouderen heeft de Oproep centrale Nieuwe Waterweg nog veel vrijwilligers nodig. Zij kun nen de partner of huisgenoot van dementerende ouderen mogelijk enkele keren per week behulp zaam zijn. Deze zou dan ook eens iets voor zichzelf kunnen doen. De Oproepcentrale benadrukt dat het verzorgen van iemand die lijdt aan geheugenverlies en ande re stoornissen een zeer zware taak is voor de huisgenoten. Daardoor ook is inmiddels een wachtlijst ontstaan van adressen die graag in aanmerking komen voor thuis hulp. Vanuit het verpleeg- en reacti veringscentrum DrieMaasStede zullen de vrijwilligers worden be geleid. Daarbij wordt onder meer het RIAGG betrokken. Tijdens tweemaandelijkse bijeenkomsten kunnen vrijwilligers steeds hun er varingen uitwisselen. Voor meer informatie kan contact worden op genomen met mevrouw A. de Jong, telefoon: 010-4278199. artikelen te hebben gestolen uit de winkels van Turksma, Van der Sman, Verwaayen, Free Record Shop, Goebers, Casa en Imagiorri Mode. Adjudant Stroetinga zegt de arrestatie van de twee een goede vangst te vinden. De Rotterdam mers zijn intussen voorgeleid aan de Officier van Justitie. De gezamenlijke aanpak voor het terugdringen van winkeldief stallen is met de enige maatrege len die in de afgelopen maanden is ingevoerd ter verbetering van het klimaat in het centrum van de stad. In de drie winkelstraten zijn ook de gevolgen goed zichtbaar van extra schoonmaakactiviteiten. Veel panden zijn ontdaan van ge kalkte leuzen, straten zijn gerei nigd en hier en daar is de bestra ting door de gemeente hersteld. Opvallend is dat veel winkelbe drijven en bewoners van met na me de Hoogstraat het straatvuil minder kans geven. Elke dag wordt geboend en geveegd, zowel voor als na de openingstijden. Het herstel van de straatverlichting heeft bijgedragen aan het terug dringen van onveilige gevoelens in met name de avonduren. Volgens sommige winkeliers lopen er de laatste tijd -s avonds weer meer en meer wandelaars over de Hoog straat, dan lange tijd het geval was. Er bestaan overigens plannen om de Hoogstraat extra aantrekke lijk te maken door het aanbrengen van doorzichtige rolluiken en het weer laten bewonen van de wo ningen boven de winkels. 1 Aandachtig en vol bewondering kijken deze kinderen toe als een mo deltrein weer op het juiste spoor wordt gezet. Zo'n kleine tweehon derd liefhebbers van het 'modelspoor' kwamen zaterdag naar de eer ste Schiespoordag van dit jaar. In het gebouw aan de Westerkade konden zfj van heel dichtbij de mooiste treintjes bewonderen. Opge trommelde deskundigen verrichtten bovendien kleine reparaties aan meegebrachte verfijnde modellen. Er kon ook volop worden geruild. De toegangsbewijzen deden tevens dienst als lotnummer. Het jongste verenigingslid Jan Vogel trok uiteindelijk nummer 324, voor de hou der waarvan een treinenset in het clubhuis van Schiespoor vanavond of woensdagavond is af te halen. Door Reinout Baarsma ROTTERDAM Weg met al die oorlogsspellen. Spelletjesfa naat en wereldverbeteraar Regil- lio Doekhi (22) ontwierp het ge- zelschapspel over vrede: 'Make Peace'. 'Zorg binnen 90 minütfen voor wereldvrede en win de No belprijs', is het thema van het spel. De Rotterdammer ziet" het als zijn roeping om dit spel op de markt te krijgen, Regillio Doekhi is zeer begaan met het leed en onrecht in de wereld. Hij volgt de internationa le ontwikkelingen nauwgezet, maar voelt zich vaak zo machte loos. Met dit spel denkt hij men sen indirect bewust te kunnen maken en zo zijn steentje aan de wereldvrede bij te dragen. „Als een miljoen mensen mijn spel, dat ongeveer 90 minuten duurt, één keertje spelen, heb je al 180 jaar vrede," grapt Doekhi. „Ik ben een spelletjesfanaat maar speel uit principe geen 'Risk' en andere andere oorlogs spelletjes. Het is toch niet 'gezel lig' om met het gezin oorlogie te spelen", betoogt Doekhi, die in 1986 het eerste ontwerp van zijn spel het licht deed zien. Sinds dien is hij jaren bezig geweest om het spel te perfectioneren. Jarenlang hebben zijn familie en vrienden het spel, m al zijn ver schillende versies, moeten spelen om het uit te testen. In augustus van vorig jaar heeft Regillio zelfs zijn baan opgezegd om zich hele maal aan zijn spel te wijden. Nu is 'Make Peace' dan eindelijk produktiegereed. 'Make Peace' is een utopisch spel voor twee tot zes speler*, vanaf elf jaar: Op een vredescon ferentie in Genève zitten de deel nemers, de vijf permanente le den van de veiligheidsraad plus Japan, rond de tafel en moeten de wereldvredebereiken. Op de agenda staan 27 kwesties. De op lossingen, vijf voor ieder pro bleem, staan op kaartjes. Met de ze kaartjes wordt een soort bluf poker gespeeld, want dat is vol gens Doekhi politiek. Er wordt om geld gespeeld. De speler met het meeste geld krijgt de Nobelprijs voor de vrede en het geld wordt in het 'Make Pea- ce-fonds' gestort. Alle spelers ver tegenwoordigen een fonds, waar dan hun verdiende geld naar toe gaat. Spelers die blut zijn liggen niet zomaar uit het spel, maar kunnen een beroep doen op het 'Make Peace-fonds', een soort IMF. In dit spel kan dan ook geen sprake zijn van winstbejag, zoals dat bij de meeste bordspe len wel het geval is. Doekhi: „Geld is belangrijk, maar vrij heid, gelijkheid en broederschap zijn nog veel essentiëler voor een goed leven." Doekhi heeft de problemen in zes categorieën onderverdeeld: oorlog, armoede, onderdrukking, milieu, bewapening en misdaad. Voor ieder van deze onderdelen is ook een onderscheiding te ver- JB&tPÏ tW 'ïïiëk mm. mmSl Regillio Boekhi:'zorg binnen 90 minuten voor wereldvrede en win de Nobelprijs' dienen. Tijdens het spel bestaat ook de mogelijkheid om een indi viduele vredeswens uit te spre ken en een eigen voorstel aan te dragen. „Mijn oplossingen zijn natuurlijk niet de enigen. Het is goed als mensen zelf gaan naden ken. Dat wil ik juist bereiken," legt de idealist uit. Voor het probleem van een bezettingsoorlog, zoals die zich momenteel in het Midden-Oosten voordoet, komt de oplossing door een gewapend conflict niet in het spel voor. Doekhi: „Als Bush en Hoessein mijn spel hadden ge speeld waren ze tot een dialoog gekomen." „Ik heb mijn spel aan heel veel mensen laten zien. Ik heb het laten zien aan belangrijke mensen m binnen- en buiten land, waaronder professor Tin bergen en de Amerikaanse am bassadeur in Nederland. Ieder een liet zich positief uit over het idee. Ook mijn grote voorbeeld, de inmiddels overleden zaken man en wereldverbeteraar Ar- mand Hammer, vond het prach tig- Alleen de spellenfabrikanten zyn wat terughoudend. Zij den ken dat mensen alleen maar oor logsspelletjes willen. Gelukkig hebben Ravensburger en Selecta interesse getoond. Ik hoop maar dat ze het aandurven om een proefoplage te maken. Zowel Mo nopoly als Trivial Pursuit zijn in eerste instantie afgewezen, dus zet ik ook gewoon door. Des noods breng ik zelf een proefop lage uit," zegt Doekhi vastbera den. In clubhuis De Kraal in Kralin gen is een groep Technika 1 O-meiden be zig met de be werking van perspex. Door Natascha Kayser ROTTERDAM „Die meisjes tussen tien en twaalf jaar oud staan nog open voor dingen als techniek," zegt projectleidster Dia na Schotting van het jubilerende Technika 10, over de doelgroep. „Meiden die op de middelbare school zitten al niet meer, die heb ben hun keuze vaak al gemaakt." Om techniek bij meisjes onder de aandacht te brengen werd in 1986 in Rotterdam de stichting Technika 10 geboren. Diana Schot ting was er van het begin af aan bij betrokken. „Er was een idee dat meisjes iets met techniek moesten kunnen doen," vertelt ze. „Er was en is nog steeds een achterstand bij vrouwen in de techniek. Als je meisjes al op jonge leeftijd kunt interesseren voor the richting zullen die ook eerder voor een baan in die sector kiezen. Rot terdam heeft daarin steeds een voorbeeldfunctie voor de rest van Nederland gehad." In groepjes van maximaal tien maken de meisjes kennis met de basisbeginselen van de techniek. „In blokken van zes weken behan delen we verschillende thema's. Zo leren we de meiden in, bijvoor beeld, een blok over houtbewer king hoe ze met een zaag, een sim pele boormachine, een figuurzaag of spijkers kunnen omgaan," legt Diana uit. „Het gaat stap voor stap. Eerst laten we ze kennis maken met het materiaal, vertellen wat ze ermee kunnen doen, hoe het te bewerken is. Daarna maken ze zelf dingetjes, zoals simpele spelletjes of een klein krukje. Een opbouwend pro gramma dus. In feite leren we die meiden omgaan met materialen en technieken waar ze anders mis schien nooit mee in aanraking zouden komen." Het is niet echt praktisch ge richt. In het electriciteitsblok le ren de meisjes niet hoe ze een lamp in de hal moeten aansluiten. Daar hebben ze op die leeftijd toch niks aan. Wat moet een kind van tien, elf jaar daar nou mee? Wel laten we zien hoe een stekker in elkaar zit en wat je met zwak stroom kimt doen. De 'gevorder den' maken zelf een schemerlam pje en zijn daar heel trots op. Het is echt op vrijetijdsbesteding en mogelijke beroepskeuze afgestemd. Of het ook inderdaad leidt tot een keuze voor een technisch beroep is nog niet te zeggen omdat de eerste lichtingen van vijf jaar geleden nu nog op de middelbare school zit ten." Kroon „We proberen die meiden op weg te helpen door ze op verant woorde, speelse wijze te laten ken nismaken met techniek," vertelt de projektleidster. „We willen ze van de angst voor apparaten en machines afhelpen door ze ermee te laten werken. Als je goed met die dingen omgaat zijn ze niet ge vaarlijk, maar je moet het wel le ren. Het blijkt dat dat werkt. Uit een onderzoek naar belangstelling voor computers is gebleken dat Technika 1 O-meisjes veel zelfver zekerder en met minder angst te gen computers aankijken dan meisjes die nog nooit met techniek in aanraking zijn geweest. Dat is toch een soort kroon op ons werk dacht ik zo!" Het idee achter Technika 10 slaat blijkbaar aan bij de doel groep: in de vijf jaar dat de stich ting bestaat is het deelnemersaan tal in Rotterdam met bijna tien vermenigvuldigd. Diana: „We zijn begonnen met twee clubs, in Lom bard ij en en in Kralingen. Dit jaar komt de vijftiende erbij. Door het land verspreid zijn er ruim dertig plaatsen met in totaal ongeveer tachtig Technika 1 O-clubs. Alleen in Limburg zijn er nu nog geen, maar daar wordt aan gewerkt. In Maastricht en Venlo zijn clubs in oprichting." Voor een groep eenmaal aan de gang kan moeten er vrijwilligsters worden opgeleid, moet er ruimte beschikbaar zijn, moet er geld zijn.. „Zo simpel ligt het dus alle maal niet. Er komt nogal wat bij kijken. Nu valt het wel mee maar toen we net waren begonnen was het een ramp We moesten zelf naar geschikte ruimte zoeken. In 1988 was het zo dat we niet ver der wilden groeien in Rotterdam. Toen de buurt- en clubhuizen ech ter zelf naar ons toe begonnen te komen konden we natuurlijk niet weigeren En we groeien nog steeds. Het loopt gesmeerd." Het is echter maar de vraag of Technika 10 volgend jaar nog be staat Geld is ook hier een pro bleem. „De organisatie krygt wel een landelijke subsidie, maar dat is niet voldoende voor de individu ele clubs. Een de subsidieregelin gen zijn in elke gemeente anders, omdat we eigenlijk nergens speci fiek zijn in te delen. Het is geen onderwijs, geen typisch buurthuis werk, geen emancipatieproject, het is eigenlijk niks." Drie keer ontslagen De financiën zijn al jaren een groot probleem voor de stichting. „Ik ben al drie keer ontslagen we gens geldgebrek," lacht Diana. „En na een maand werd ik dan weer aangenomen. Nu nog krijgen we geld van de gemeente Rotterdam en van het arbeidsbureau maar dat loopt eind dit jaar af. Dan ko men dus weer in de knel. Een op lossing hebben we nog niet gevon den. Bij bedrijven is ook niks te halen. Daarvoor zijn de meiden te jong. Er is geen voordeel te halen voor de bedrijven, dus doen ze niet mee. Jammer..." Tijdens de viering van het eer ste jubileum van Technika 10, op woensdag 30 januari, kan het gro te publiek nader kennismaken met de stichting. Iedereen is bij de vie ring welkom. In de foyer van het Bibliotheektheater aan de Hoog straat 110 in Rotterdam is vanaf 13.45 uur tot 17.00 uur een mani festatie met een voorlichtingsfilm die speciaal voor die gelegenheid is gemaakt, workshops, informa tiestands en een werkstukkenten- toonstelling. Voor meer informatie: Technika 10, Aelbrechtskade 100, 3023 JC in Rotterdam. Telefoonnummer. (010)4776177. 4v 1?" \.N "s A b WA i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1