Nieuwbouw aan hët Natuurmuseum Stadsvernieuwing loopt een f I Inke vertraging op Leerlingen Casimir snuffelen aan werk r DE KLIP kunstenaar eist plaatsing van 'De negende van oma' „Ook voor bedrijven en docenten is het nuttig en leerzaam" Geld voor onderzoek vettiger receptie GSD 'Kampeerders onbehaaglijk bij autoritaire Duitsers' Het Vrije Volk SCHIEDAM Over enkele jaren geld voor nieuw beleideerst tekort van zes miljoen in lopen r ii lf/f PAGINA 4 ws DONDERDAG 31 JANUAR11991 .VLAARDINGEN De Eindho- vense ir. J. Körmeling eist in kort geding, dat de gemeente Vlaardin- gen het laatste deel van het door hem ontworpen neonkunstwerk met de in hoofdletters uitgevoerde tekst 'De negende van oma' plaats op de seniorenflat aan de Waal straat in het Vlaardingse centrum. Op 8 februari moet de rechter in Rotterdam zich hierover uitspre ken. Over het ontwerp van Körme ling is vorig jaar grote discussie ontstaan toen de overwegend oude re bewoners van de bewuste flat zich verzetten tegen de dubbelzin nige tekst op het dak van het nieu we woongebouw. Zij zeggen- die tekst, waarin de kunstenaar de naam van het architectenbureau OMA gebruikt om te zinspelen op *de leeftijd van de bewoners, als denigrerend te ervaren. Naar aan leiding van hun protest nam de ge meenteraad het besluit af te zien van plaatsing van het laatste deel van het kunstwerk, dat verder be staat uit een niet geheel vollopend alfabet op de entree van de nieuwe Gemeentebibliotheek en de in rood neon uitgevoerde letters PTT op manshoogte in de hal van het nieuwe postkantoor onder de wo ningen. Gemeente, PTT en projectont wikkelaar hebben gezamenlijk de kosten voor het. kunstwerk op zich genomen en de gemeentelijke com missie voor de beeldende kunst had ver voordat de eerste bewo ners de flat betrokken positief ge adviseerd over het kunstwerk. Pas toen voor de plaatsing van de kapi tale letters op het flatgebouw een bouwvergunning werd aange vraagd braken de protesten van de bewoners los. Op voorstel van Re- mi Poppe van de SP nam de ge meenteraad vorig jaar bij meerder heid het besluit om van het afma ken van het kunstwerk af te zien. Waarschuwingen van de zijde van burgemeester en wethouders, dat dit zju kunnen leiden tot ernstige conflicten met de kunstenaar en mogelijk een schadeclaim, konden de raad toen niet weerhouden van hun steun aan Poppe's motie. Inmiddels is bij de Raad van State het laatste mogelijke be zwaar van de bewoners tegen de plaatsing, door nietig verklaring van de bouwvergunning, wegge wuifd. De kunstenaar beeft van meet af aan gezegd zijn in de au teurswet geregelde recht tot ver volmaking van zijn kunstwerk op te eisen. Nu de gemeente heeft la ten blijken hier vanaf te willen 2ien is hij naar de rechter gestapt. Door Herman Moscoviter ROTTERDAM Tegelijk met de oplevering van de Kunsthal aan de Westzeedijk aan de zuidzijde van de Museum tuin in Rotterdam, komt ook een nieuwe aanbouw aan het Natuurmuseum. In 1992 moeten beide musea hun definitie ve vorm beben gekregen. Naast de oude, Engels aandoende monumen tale villa Dijkzigt van architect J. F. Metzelaar uit 1850, is dan de nieuwe aanbouw door architecten groep Mecanoo uit Delft gereali seerd. Een gedraaide glazen doos van twee verdiepingen boven gronds en een kelder. Daartoe dient de huidige filmzaal te wor den gesloopt Speciaal gebouwd voor het zoge- heten 'Groen Vertoon', een perma nente voorhchtmgsruimte over re creatiemogelijkheden 'én milieu in en 'rond Rotterdam. Daarnaast moeten er in de nieuwbouw een bibliotheek, educatieve ruimten, kantoor, opslag en werkplaatsen worden ondergebracht. De archif tectengroep Mecanoo heeft op 'groen vertoon' ingespeeld door in het midden van de nieuwbouw een patio te maken waarin de bo men blijven staan en aan de bui tenzijde de natuur te laten 'terug komen' in de spiegelingen van het glas. De oude villa Dijkzigt heeft zelf een oppervlakte van zo'n zestien honderd vierkante meter en wordt ook gerestaureerd, terwijl de nieu we aanbouw daar een totaal opper vlak van 800 m2 aan toevoegt. Door het slopen van de filmzaal wordt het gebouw weer bijna vier kant. De twee karakteristieke ge vels (west en zuid) krijgen de meeste aandacht. Voor de oost- en de noordgevel wordt deels een transparant scherm geplaatst, dat de verbouwingen aan die zijden verhult. Aan de oostzijde komt een comfortabele entree met een hel lingmaan voor rolstoelen. Als tentoonstellingsroute door het gebouw wordt een tocht langs een reeks 'kabinetten voorgesteld door Mecanoo. Van kamer naar kamer doorloop je een thema. Op de begane grond is in deze route de grote zaal in het nieuwe pavil joen opgenomen, waardoor men om de patio heen loopt. Op dit moment zijn de partijen die bij de restauratie zijn betrok ken (architecten, directie en be stuur) ook doende het Natuurmuse um in te bedden in het Museum park dat ook een grote opknap beurt krijgt. De overgang naar de sloot en naar de heemtuin van de medische faculteit zouden daarbij kunnen horen. Naar de andere zij de gaat men naar de Kunsthal in aanbouw waar het kunstwerk (een bronzen kameel in een blauw be tonnen woestijn) van Henk Visch staat. Door Rein Waltere SCHIEDAM De stadsvernieu wing staat in de komende jaren noodgedwongen op een lager pitje dan in het verleden. Plannen zijn vooruit geschoven en in de pas verschenen meerjarenbegroting zijn eer aantal financiële posten niet verhoogd. Dit betekent met name een vertraging in de stads vernieuwing voor de Tuinsingel en omgeving, Westmolenstraat Over- schiesestraat, Boterstraat en Zwar- tewaalsestraat. Het in voorbereiding zijnde op- knapplan voor de Galileïstraat en omgeving heeft als gevolg van be zuinigingen intussen een vertra ging opgelopen van anderhalfjaar. Naar verwachting zal het over twee maanden worden bekrach tigd en volgt de uitvoering. Ook zal dit jaar rnet de bouw van 46 wo ningen voor ouderen in de Voltastraat/Snelliussingel. Een en ander ft het gevolg van een groot financieel gat dat in de achterliggende jaren ft ontslaan aft gevolg van tegenvallers en te grote bijdragen die de gémeente uit eigen kas moest bijbetalen aan dure projecten. Een tekort van ruim zes miljoen gulden moet wor den ingelopen en dat heeft conse quenties voor de uitvoering van nieuwe plannen. Onder leiding van wethouder drs. A. Reijnhout wil de gemeente in de komende jaren naar een nieuw beleid toewerken. Door in die periode zuinigaan te doenont- staat er financiële ruimte voor nieuwe plannen na 1994. Intussen laat men niets na vernieuwend aan de slag te blijven. Dit blykt uit bet gisteren gepresenteerde Meer jarenplan Stadsvernieuwing 1991—1995. Nog dit jaar proberen de wet houder en zijn ambtenaren bij voorbeeld vaart te zetten achter de particuliere woningverbetering en zal er nadere aandacht worden be steed aan de renovatie van monu menten en beeldbepalende pan den. Binnen de stadsvernieuwing zal meer dan ooit aandacht ge schonken worden aan de woonom geving en het bevorderen van buurtbeheer en sociale vernieu wing. Plannen voor (ver)nieuwbouw zijn er voor de komende jaren te over in zowel de huur- als de koop sector. Op het Hoofdplein zal waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen met de bouw van tachtig luxe appartementen. Op de Nieu- vfe Haven wil het bedrijf Spring Grove 100 150 koopwoningen bouwen op het terrein van de voormalige wasserij. Maar eerst zal de bodem gesaneerd moeten worden, want deze blykt ernstig verontreinigd. Voor het Bols/Lan vaste rrein zijn plannen in ontwikkeling voor de bouw van 140 luxueuze wonin gen. De wacht is op het gereedko men van een bedrijvengebohw op het noordelijk deel van het ter rein. Wanneer dat een feit is, kun nen de nu in het oude Bolscom- plex gevestigde bedrijven verhui zen en gaan deze opstallen inclu sief de veertig meter hoge silo on der de slopershamer. Er zijn ook plannen in de maak voor woning bouw op het voormalige Hollandi- aterrein langs de Schiedamse Schie. Afhankelijk van de markt ontwikkeling kunnen hier 75 tot 165 woningen in de vrye sector worden gebouwd. Teun Bakker met begeleider J. Louter (1) achter de com puter by het architectenbu reau, waar de Havo-leerling zelf zijn stage regelde: „Dit werk is veel MvH u Wtm VLAARDINGEN Het mes snijdt aan drie kanten. Zo beoorde len de betrokkenen het project 'Arbeidservaringsleren' van de Openbare Scholengemeenschap Professor Casimir (Mavo, Havo en VWO). In het kader van dit project hebben 55 leerlingen uit de vierde klas Havo de afgelopen tijd les ge- SCHIEDAM Tiendui zend gulden ft door de ge meenteraad beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de beveiliging en ver betering van de receptie van de gemeentelijke So ciale Dienst. Al geruime tijd is de weinig functione le receptie onderwerp van discussie. De combinatie van ontvangstruimte en de bediening van de telefoon centrale in het gebouw aan de 's-Gravelandseweg is nimmer als ideaal gezien. Het komt regelmatig voor dat ontevreden cliën ten handtastelijk worden of anderen door hun stem verheffing hinderen. Mede om die reden ft enige tijd geleden de telefooncentrale al verplaatst en is op die plaats een infotbeek inge richt, van waaruit een ex tra service aan het publiek wordt verleend. Hiervan wordt goed gebruik ge maakt, zo blijkt uit een eerste onderzoek. Het onderzoek wordt verricht door een speciale medewerker. Gedurende drie maanden gaat deze al le vragen die bij de recep tie worden-gesteld registre ren en vervolgens analyse ren. Uit de bevindingen komt een herinrichtings voorstel, waarover de ge meenteraad zich in een la ter stadium zal uitspreken. AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 fax: 010-4732520 VOOR DE BETERE OCCASIONS MET; STIP! Alle auto's zijn APK gekeurd en krijgen 'n 10.000 km. beurt •se Auto van de week Opel Kadett 1.6 i GT LPG ja cf| 3-drs. wit'88I0.5K)Uj- Auto van de week had rond het thema 'arbeid'. Deze week vormt het hoogtepunt: de scholieren lopen nu namelijk stage bij 46 bedrijven en instellingen. „Nuttig en leerzaam. Zowel voor de leerlingen als de begeleidende docenten en de bedrijven," aldus coördinator H.A. Wessel. Het project Arbeidservaringsle ren draait sinds een jaar of zeven, „Het is een initiatief van bet Con- tactcentrum Onderwijs en Arbeid (COA)," zegt Wessel. „Het was oor spronkelijk een EG-project bedoeld om jongeren te laten zien hoe be langrijk een diploma ft voor him toekomst. Het had ook de bedoe ling 'drop-outs' te voorkomen. Als iemand op een werkplek zegt hoe belangrijk zo'n papiertje wel niet ft dan maakt dat veel meer indruk dan een belerend praatje van een leraar. Maar het belangrijkste is dat leerlingen ervaring opdoen in een werkveld dat hun interesse heeft. Daardoor kunnen ze beter bepalen wat ze nu eigenlijk wil len." Aan de stages is een voorberei dingstijd van zes acht weken vooraf gegaan. Wessel:,, Bij Ge schiedenis werd ingegaan op de vakbonden, tijdens de Economie- lessen werd aandacht besteed aan inkomen en ink omingsregelingen Maatschappijleer vertelde over de rechten en plichten van werkne mers en de docenten Nederlands behandelden literatuur waarbij 'werk' centraal stond,Bijvoorbeeld het boek van Tessa de Loo, De meisjes van de Suikerwerkfa- briek'." De leerlingen bepaalden al in december jaar waar ze stage wilden gaan lopen. Wessel: „De meeste werkplekken zijn geregeld via het COA. Deze 'stagebank' be middelt tussen school en bedrijf en regelt het papierwerk, zoals verze keringen. Zij doet dit voor de hele regio Rijnmond. Onze leerlingen -kwamen terecht bij administratie- afdelingen, laboratoria, ziekenhui zen en reclamebureaus. Ongeveer tien procent heeft zelf iets gere geld, bijvoorbeeld bij een basis school." Nadat de stageplek bepaald was, schreven de leerlingen een sollici tatiebrief. „Na de brief volgde een kennismakingsgesprek," zegt Wes sel. „Zo wisten beide partijen wat hen te wachten stond." Tijdens de stageweek komt een docent(e) een kijkje nemen. „Die leraar of lerares steekt daar zelf ook weer wat van op. Meestal weet hij of zij ook niet precies wat ,een bepaald beroep nu inhoudt." Als afronding bespreken de leerlingen komende maandag sa men hun ervaringen en over twee weken moet het stageverslag klaar zijn. „Dit bevat onder meer een in terview met iemand uit het bewus te bedrijf, meestal de begeleider." Volgens Wessel zijn de meeste leerlingen erg enthousiast over het project. „Neem die jongen die werkte op een afdeling waar al leen dames zaten. Zij nodigden hem uit om pannekoeken te gaan eten. Of die jongen die het op school niet zo goed deed maar echt wat maakte van zijn stage bij een scheepswerf. Hij heeft mede door deze ervaring besloten dat tech nisch onderwijs beter bij hem pas te." Zijn er ook slechte ervarin gen? „Natuurlijk," benadrukt de coördinatior „maar daar leren de scholieren ook iets van. Bovendien zien ze daardoor in dat werken ook niet alles is." Teun Bakker heeft het in ieder geval voor de bakker. Hij regelde zelf een stage bij een architekten- bureau in Vlaardingen en is daar over erg te spreken. „Alles is wel veel specialistischer dan ik dacht. Ik leer veel nieuwe woorden en termen." Teun heeft al een hele boel gedaan: hij is mee gaan kij ken naar lopende projecten, werk te op de computer, keek rond in de tekenkamer en deed typewerk. J. Louter van het bureau is te vreden over zijn stagiaire. „Een HAVO-klant is nieuw, ik heb nor maal alleen MTS-ers en HTS-ers onder mijn hoede. Ik sta ook hele maal achter dit project. Het is be langrijk dat jongeren al vroeg ken nis opdoen in het bedrijfsleven." Volgens Wessel reageren ook de overige bedrijven positief. „Het kost hen tijd en dus geld. Maar vaak steken ze ook weer iets op van zo'n jonge snuiter die zich vanalles afvraagt. Te denken valt aan de leerling die bij een recla mebureau werkte. Hij kreeg de op dracht een verpakking voor hon- devoer te maken. Een deel daar van is nu in de winkel te bewon deren." Open avond bl] spiritisten Harmonia SCHIEDAM De Spirituele Vereniging Harmonia houdt op donderdag 7 februari een open avond in het wijkcentrum Nxeuwland aan bet Dr. Wibaut- plein 165. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Diverse medi ums geven een persoonlijk con sult. Men kan ook terecht met vragen en problemen met be trekking tot het spiritisme. Open rolschaatsdag in Sporthal Sehiebroek ROTTERDAM Rollerclub Oude Noorden organiseert op woensdag 13 februari een Open Rolschaatsdag in Sporthal Sehiebroek. Tijdens deze dag, die van 13.00 tot 17.00 uur duurt, zullen diverse shows en demonstraties gegeven worden. Bovendien kan iedereen mee doen aan een trainingsdemon stratie. De toegang is gratis. Expositie kraanvogels in Blijdorp tot april ROTTERDAM In Dier gaarde Blijdorp is tot en met 8 april een tentoonstelling over kraanvogels te zien. Het is de laatste van de vier deelexposi- ties in het kader van de grote Chinatuurtentoonstelling. Deze gaat over de flora en fauna van China. De tentoonstelling geeft een overzicht van de leefge^ woonten van de diverse soorten kraanvogels in Azië, Zo komen nestbouw, txekgewoonten,' voortplanting en verzorging van de kuikens uitgebreid aan' de orde. Bovendien wordt inge? gaan op de bescherming van hun overwinteringsgebieden; bijvoorbeeld het Poyangmeer in' China. Speciale aandacht is er vuor de Mantsjoerijse kraanvo gel. Deze op één na zeldzaamste kraanvogel ter wereld leeft in het noorden van het Aziatisch continent. In Blijdorp leeft een vrouwelijk exemplaar. De vogel is nu 33 jaar oud, en heeft acht tien jongen groot gebracht, die nu in dierentuiriër wereld ven eidJ: Ritsema in Rotówn ROTTERDAM Mark Rit- ,sema,3>anger van de groep Spa- kÖmériMöda'g de'WekéiykseJHoiisesHow in het Rotterdamse muziekcafé Ro town _aan de Niéuwe'"'Binnen weg leiden. De' show wordt om geven"' 1 r- eeê^iiéS ge heimzinnigheid WdföW'&ïisema star weigert téFvföfellén wie hem zondag op hét'podium zul len bijstaan. Ritsema en zijn nog onbekende begeleiders be ginnen rond 22.00 uur. De en tree is gratis. Kleding-en sieradonbeurs VLAARDINGEN In wijk centrum Holy aan de Aristide Briandring wordt op donderdag 7 februari een kleding-en siera- denbeurs gehouden. Mensen die spullen inleveren, ontvangen bonnen waarmee zij weer ande re kleren en sierraden uit kun nen zoeken. De beurs duurt van kwart voor twee tot kwart over drie. Thema-ochtmd ouderen over consumentenrecht ROTTERDAM De gezame- lijke ouderenorganisaties orga niseren op 6 februari een the ma-ochtend in 'Pro Rego', Ou- dedijk 113 in Rotterdam. Het gesprek gaat over consumenten recht. Aan de orde komen on der meer zaken als: aankoop, verkoop en huur, maar ook af spraken in de familiesfeer. De' gespreksochtend begint om 9.30 uur, en wordt ingeleid door Moniek Rademaker van het Bü- ro voor Rechtshulp. De gesprek ken worden om 12.00 uur afge rond. een leegstand tot gevolg zou heb ben, waardoor vooral bet tegenge stelde zou worden bereikt. Zij wees er op, dat de norm om □iet meer dan tien percent buiten landers op de vaste standplaatsen toe te staan ook door de overkoe pelende organisatie RECRON wordt gehanteerd. Voor de losse plaatsen zou geen enkele beper king gelden. Maar de commissiele den bleken helemaal niets voor de voorstellen te voelen en het werd daarom terugverwezen. HOEK VAN HOLLAND De leden van de deelraadscommissie Algemene Zaken in Hoek van Hol land voelen er niets voor om het aantal buitenlandse kampeerders op de camping aan handen te leg gen. De woorden 'onaanvaardbaar* en, 'discriminatie' vlogen gister avond over tafel. Aanleiding tot de discussie was een verzoek van het bestuur van de campingvereniging Tasman om niet meer dan ongeveer tien per cent van het aantal vaste stand plaatsen uit te geven aan buiten landers. Dat voorstel was vooral ingegeven door bet feit, dat de laatste tijd nogal wat Duitse kam peerders een vaste stek hebben be machtigd op de camping. Zij kopen oude caravans met plek en al op om er vervolgens dure en luxueuze caravans voor in de plaats te zet ten. „De autochtone kampeerder voelt zich in toenemende mate on behaaglijk en ongemakkelijk door de zich in deze vorm opdringende overdaad aan luxe en het, zonder te generaliseren, autoritaire gedrag van enkele Duitse standplaatshou ders," stelde het besstuur van de campingvereniging Vooral deze uitspraak, in het stuk van het dagelijks bestuur op genomen, wekte grote wrevel bij zowel de politieke als de burgerle den van de commissie. Jan Ban kers ging zelf zover dat hij de hui dige situatie vergeleek met gebeur tenissen in de Tweede Wereldoor log. Om die vergelijking helemaal compleet te maken wilde hy de ge wraakte zinsnede ook 'uit de publi citeit' houden. CDA-er Piet van der Wel stond weliswaar ook afwijzend tegen over het voorstel, maar hij was wat genuanceerder in zijn uitlatin gen. „Zolang er nog jaarlijks ex ploitatietekort van 70.000 gulden op de camping drukt, ft er geen re den om wie dan ook te weigeren," vond hij. Van der Wel wilde wel overwegen om voor de huidige kampeerders het tarief te handha ven, maar voor nieuwe contracten, zowel voor binnen- als buitenland se kampeerders, een kostendek kend tarief te hanteren. Maar commissievoorzitter Willie Doorn- Van der Houwen vreesde, dat een forse verhoging van de tarieven fty* J JPvc* T- I fcCs- f *£v ÏÏ1 ptA-4'p specialistischer dan ik dacht." (INGEZONDEN MEDEDELING) Audi 80 18 N rood isvm 3MW 316 2-drs, BMW 316 autom. stuurbekr. Citroën Axel 1 -1 wit Citroën BX 1.9 GT div. acc. Flat Uno 45 3-drs. Flat Uno Lidc Ford Escort 14 CU 5-drs. Ford Escort diesei FSO Polonez 15 SLX Honda Integra Sedan 15 grijs met. Honda Prelude 20i EX ALWB 16V Honda Civic Luxe Mitsubishi Colt 12 GL 3-drs. Nissan Sunny Diesel SLX 4-drs. Mercedes 200 Diesel Mercedes 190 Diesel Nissan Cherry autom. Opel Corsa 1.2 S 3-drs. Opel Corsa 1.2 S 3-drs. Opel Corsa 1 -2 s TR Opel Corsa 1.3 3-drs. Opel Kadett 12 S 4-drs Opel Kadett 1.3 Station Opel Kadett 1.2 s 3-drs. grijsmet. Opel Kadett 1.6 Diesei sedan Opel Kadett 1.6 Diesel sedan Opei Omega 2.0 I Ipg Opel Omega 2.3 Diesel 5-'88 '85 •87 '88 '86 '86 '09 '85 '80 '87 '88 '85 '88 '88 '88 '38 '84 '84 '86 '85 '88 '80 '87 '87- '88 '83 '87 •88 24.950,— 10.950,— 15.950.— 6.950,— 8.950,— 6.950,— 11.950,— 14.950,— 8.950,— 8.950,— 13.950,— 8.950,— 8.950,— 11.950,- 11.950,— 36.950,— 28.950,- 4.950,- 6.950,-- 9.950,- 7.950,- 13.950,- 2.950,- 12.950,- 11.950,- 14.950,- 4.950,- 18.950,- 18.950,- Opel Rekord 20 S LPG Opel Rekord 2.0 S caravan Opel Ascona 1.6 S Hatchback Opel Ascona 2.0! iLS 4-drs. LPG Peugeot 405 GL rood 50.000 km Renault 9 TL Avenue Renault 5 TL 3-drs. wit Toyota Celica coupé VW Golf 1.3 CL 3-drs. VW Golf Diesel 3-drs. zwart Volvo 440 GLE Larnbasond Volvo 240 GL sportw. Inruil, 100% financienng mogelijk Donderdagavond koopavond. Alle keuringen toegestaan. Auto Klip kunt u vinden 30Q cn van de Rijksweg Hoek van Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum, achter de Hema. '84 7.950,- "86 12.950,- '87 10.950,- *88 13.950,- *83 16.950,- '85 5.950.- '87 8.950,- '83 7.950,- '87 12.950,- '87 12.950,- '89 26.950,- '83 8.950,- sb nsv wnasrm -y -If 3» K&4- "r *V

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1