W inkels Sc- ie tam open tot zeven uur NIEUWE SMOKKELWAAR IN HET BELASTINGMUSEUM Hollander het waaigat Poolse Grace Szymanska ster op Vlaardings Songfestival Eerste brochure voor D66 behandelt geen incomplete voorstellen meer echte broodbakker Bar na schietpartij dicht let Vrije Volk SCHIEDAM üsitoD Gs&Mtaï5 Kees Ondanks verzet een experiment met sluitingstijden Voorwaarde er wonen Duikers speuren naar gebreken ws PAGINA 4 VRIJDAG 1 FEBRUAR11991 Door Rein Wolters SCHIEDAM Over waar schijnlijk al enkele maanden zul len de winkeldeuren in Schiedam later geopend zijn. Ondanks dat er vanuit de middenstand en de vak organisaties voor winkelpersoneel grote weerstand is uitgesproken te gen verruiming van de winkeltij den, wil het college van B en W hiermee toch gedurende één jaar gaan experimenteren. Voorstellen in die richting worden binnenkort verzonden naar de gemeenteraad. Als de raadsleden daarmee instem men, zullen de winkels van maan dag tot en met zaterdag geopend mogen zijn tot zeven uur 's avonds, met uitzondering van de koop avond. Op zon- en feestdagen geldt een sluitingsverbod. In Schiedam wordt al ruim twee jaar gesproken over ruimere winkeltijden In een destijds door Het Vrije Volk gehouden (niet re presentatieve) enqueête kwam naar voren dat hiervoor bij mid denstand en consument nauwelijks belangstelling bestaat. Ook een door de gemeente uit gevoerd onderzoek bracht aan het licht dat vrije winkeltijden in Schiedam geen toekomst zijn be schoren. Het wetsvoorstel aan de Tweede Kamer van destijds be paalde dat elke winkelier indivi dueel mocht vaststellen op welke 52 uren hij gedurende zeven dagen (dus ook op zondag) open mocht zijn. Met name de christelijke par tijen maakten hiertegen bezwaar. Uit de onderzoeken sprak wel een beperkte behoefte voor een later sluitingstijdstip. De winkels gaan doorgaans dicht tussen vijf en zes uur, zaterdags vaak al om vier uur. Als argument voor invoeren van het experiment zegt de ge meente Schiedam tegemoet te wil len komen aan wensen van alleen staanden, éénoudergezinnen en tweeverdieners om op andere da gen dan zaterdag méér tijd te be steden aan het boodschappen doen. Ook denkt het college met een geringe verlegging van de slui tingstijd bij winkeliers de vrees te hebben weggenomen voor concur rentie en een onduidelijk beeld over de openingstijden. Overigens heeft Schiedam met nog zes ande re D'gemeenten (deregulerings-ge- meenten) wel het recht in eigen hand om de winkeltijden geheel vrij te laten of de sluitingstijd te stellen op negen uur 's avonds. Ook kan de gemeente zelf bepalen of het een extra koopavond kan instellen aan het begin van de week. Deze maand dient Schiedam aan het ministerie kenbaar te ma ken of aan het winkelsluitingsex periment wordt meegedaan In dien de Kamer met het huidige wetsvoorstel instemt, kunnen naar verwachting de nieuwe openings tijden in april of mei worden inge voerd. BOTTERDAM Een onlangs in beslag genomen hoeveelheid smokkelwaar verrijkt sinds giste ren de tentoonstelling 'Botter dam legt het loodje, 650 jaar dou ane Rotterdam' in het Belasting museum. Frank van den Bosch, plaatsvervangend hoofd van de Douane district Rotterdam, over handigde gesmokkelde medicij nen, twee messen en een stukje van een pallet waarin cocaïne gesmokkeld was, aan de conser vator van het museum, mevrouw L, Peeperkorn. De tentoonstelling laat zien hoe inventief smokkelaars zijn, en hoe de douane deze vorm van misdaad te lijf gaat. Smokkelen gebeurt nog steeds. Hoewel fietsen met holle spatbor den en zadels niet echt vaak meer voorkomen, ontbeekt het de smokkelaars niet aan inventi viteit. Een dominospel bijvoor beeld, werd omgetoverd tot een ingenieus smokkelinstrument. De stenen werden uitgehold en on zichtbaar dichtgeplakt. Bij nade re controle bleek dat de stenen gevuld waren met cocaïne. Een zo onschuldig lijkende teddybeer was een ideale manier om bij voorbeeld thee of hashies te smokkelen. Het zijn natuurlijk niet alleen verdovende middelen die illegaal ons land binnenkomen. De smok kelwaar die Van den Bosch giste ren aan het balastingmuseum overhandigde, bestaat onder an dere uit een aantal potjes tijger balsem. Het middeltje is overal te koop in Nederland; deze partij voldeed echter niet aan de eis van de Nederlandse wetgeving. Deze stelt dat duidelijk aangege ven moet zijn dat het om een me dicijn gaat. De partij tijgerbal sem werd in beslag genomen, en een gedeelte ervan is te zien in het museum. Er zijn ook foto's van de ontdekking van een enor me hoeveelheid mariuana. De pakketten rookwaar waren ver stopt in biezen stoeltjes. Over hoe de douane te werk gaat bij het opsporen van smok- kelpraktijken wilde Van den Bosch niet veel kwijt. Vondsten worden gedaan na eigen onder zoek. Speurhonden zijn in ieder geval onmisbaar. Ook tips uit binnen- en buitenland worden smokkelaars regelmatig fataal, In sommige gevallen worden in beslag genomen goederen op de markt gebracht. Dit kan al leen als de nodige invoerrechten betaald zijn. Verdovende midde len worden vernietigd. SCHIEDAM Onvolledige voorstellen krijgen in de gemeenteraad geen steun meer van D66. V. Broeke van deze partij heeft dit het college, met daarin een wethouder van eigen signatuur, onder de neus gewre ven. „Aan procedures van 'nog niet helemaal af, maar zegt toch maar vast ja' doen we niet meer mee. In die gevallen krijgt het college van ons in het ver volg de rode kaart," sprak hij dreigend. Wij vragen een voor 38 uur per week die kwaliteit nog be langrijk vindt. Inlichtingen bij: Van start Ondanks die kritiek stemde zijn vijfkoppige fractie (eyenals de 28 ande re raadsleden) deze week toch in met het besluit om in Schiedam daadwerke lijk van start te gaan met de sociale vernieuwing. Besloten is de sociale vernieuwing toe te spitsen op zes onderdelen met als titels: banenpool, wijk- en buurtbeheer, minderhe- denwinkel, voorzieningen winkel, gezonde wijken en Schiedammers komen van overal en nergens. Binnen drie maanden zegt het col lege te zullen komen met concreet uitgewerkte voor stellen. Juist het ontbreken van uitgewerkte voorstel len en het ook niet voor handen zijn van een prijs kaartje, gaf voedsel aan de kritiek. L.A. Hafkamp van de WD benadrukte dat zijn fractie zich kan vinden in de hoofdpunten van de so ciale vernieuwing. De libe raal verbond aan de in stemming van zijn partij wel de voorwaarde dat het college inderdaad binnen drie maanden concrete voorstellen op tafel legt. massief beuken afgewerkt met biologische olie BB BSO QD B00 B0B80 nmnnaani mogelijkheden graag zien markt 57 vlaardingen 010-4343685 Wethouder De leden (met ar men over el kaar) luistert aandacht naar de uitleg van de brochure. SCHIEDAM Uit handen van Joop Ou wens heeft ouderen-wet- houder Bart de leede (Groen Links) gistermiddag de eerste bro chure van de Studiekring van/voor 55-plussers Schiedam overhandigd gekregen. De brochu re is getiteld 'Wonen is voor seni oren meer dan een dak boven je hoofd' en is samengesteld door de twaalf leden van de studiegroep. In een gezellig en ongedwongen onderonsje in een zaal van het Educatief Centrum voor Volwasse nen (ECV) aan de Stadhouderslaan presenteerde de studiekring de brochure, waar aanzienlijk meer dénk- en doewerk is ingestoken dan op het eerste gezicht aanneme lijk lijkt. De groep komt elke week bijeen en verdiept zich in eigen, maatschappelijk gerichte onder werpen. „Niet zozeer om als persoon een nieuwe positie in de maatschappij te verwerven, maar wel om vol in het leven te blijven staan," zei een van de spreeksters. „En ook om binnen een proces van samen overleggen en een beroep doend op eikaars levenswijsheid en kennis de gemeenschappelijke ervaring uit te dragen." t De studiekring voor 55-plussers -.gééft onderling ook een verster- ^fkfiig van het gevoel dat ouderen na beëindiging van een maat schappelijke loopbaan niet zijn uit gerangeerd, maar wel degelijk nog 4iets voor de samenleving kunnen betekenen. „Binnen de kring wer ken we aan de eigen emancipatie van 55-plussers." Wethouder Bart de Leede be aamde dat goed wonen voor oude ren een eerste voorwaarde is om zelfstandig in de samenleving te kunnen blijven staan. En: „Op dat gebied kan nog héél wat verbeterd worden m zowel kwalitatieve als kwantitatieve zin. Een volgende brochure neem ik graag in ont vangst." SCHIEDAM Op last van het college van b en w van Schiedam is de Diar-bar aan het Broersveld met directe ingang voor een half jaar gesloten. Gistermorgen deed zich in de bar en buiten op straat een schietpartij voor, waarbij mi nimaal drie schoten vielen. De schoten zijn afgevuurd uit ballorig- heid zo bleek uit het onderzoek. De politie arresteerde direct na de schoten twintig mannen. Acht van hen bleken niet in bezit van een verblijfsvergunning en zijn van daag via de Vreemdelingendienst op het vliegtuig naar Turkije gezet. De sluiting van de nachtbar heeft de buurt niet echt opgelucht. Uit angst voor represailles wil een winkelier pas praten na de belofte dat zijn naam niet in de krant. „Het cafégebeuren overheerst onze winkelstraat. Er zijn veel te veel kroegen en een aantal veroorzaakt regelmatig ernstige overlast. Soms komt het tot vecht- en schietpartij en. Je bent je leven niet zeker." Hij zegt zeker te weten: „Regel matig wordt openlijk op straat ge handeld' in drugs, vuurwapens en gestolen goederen. De politie doet er nooit iets tegen. Dat er gisteren illegalen zijn opgepakt is geen vreemde zaak. Het is bekend dat het Broersveld een ontmoetings plaats van mensen zonder ver blijfsvergunning is." SCHIEDAM De kademuren in de binnenstad ondergaan regel matig een grondige inspectiebeurt en worden, waar dat nodig is, her steld Hierbij worden duikers inge schakeld voor het onderzoeken van de historische muren onder de waterlijn. Geconstateerde gebre ken worden eveneens door hen ge repareerd In 1988 werd voor de uitvoe ring van het werk door de ge meenteraad al een krediet van zes tigduizend gulden beschikbaar ge steld. Een groot gedeelte van dit bedrag is intussen besteed aan in spectie en herstel van de kademu ren van de Schiedamse Schie tus sen de Ooievaarsburg en de Beurs- brug en van de Lange Haven tus sen de Beursbrug en de Koemarkt- brug. De deelnemers aan de eerste ronde van het Vlaardings Songfestival. Op de voorgrond links de halve fina listen Annke Goedknegt, Grace Szymanska en het duo Lindy Hagen/Marcia van Galen. VLAARDINGEN Met kop en schouders stak gisteravond de 39- jarige Grace Szymanska uit boven de andere twaalf kandidaten in de eerste voorronde van het Vlaar dings Songfestival. Waarmee ech ter niet gezegd wil zijn dat de kwaliteit van de andere deelne mers onder de maat was. Integen deel zelfs. De uit Polen afkomstige en al vijftien jaar in Schiedam wonende zangeres, stal de harten van vrij wel alle van de honderd bezoekers in de Stadsgehoorzaal. De moeder van een twaalfjarige dochter oogstte veel waardering met eerst een Pools en vervolgens een Engelstalige song. Het ging de frêle vrouw bijzonder goed en vooral zuiver af. Bovendien legde ze erg veel expressie in met name de song in haar landstaal. De jury beloonde haar spontane optreden met 101 van de te behalen 120 punten. In de pauze kreeg de zan geres, die bovendien een gediplo meerd bouwtechnisch, maar werk loos tekenares is, enkele contrac ten voor optredens aangeboden. „Onvoorstelbaar. Dit had ik nooit verwacht. Vroeger heb ik in Polen wel het kleine conservatori um bezocht, maar lange tijd heb ik niet meer gezongen. Het is de eer ste keer dat ik aan een songfesti val deelneem," sprak ze verlegen onder de vele complimenten. Jurylid/zangeres Angelina Van- dijk, die zelf een jarenlange mu ziekstudie achter zich heeft, raakte niet uitgepraat over de kwaliteit van de zangeres. Dat gold ook voor de twee andere juryleden, platen- producer Jack van der Lee en HVV-joumalist Rein Wolters. In zijn functie van juryvoorzit ter maakte Wolters hekend dat Grace Szymanska zich direct had geplaatst voor de halve finale. Ook het duo Lindy Hagen/Marcia van Galen uit Rotterdam en de Vlaar- dingse zangeres Anneke Goedknegt werden direct naar de volgende ronde doorverwezen. Voor Moni que la Blanche en haar backing- zangeres Simone Gaal uit Helle- voetsluis, Louis Bruin (Noordwijk aan Zee), Debby Wiebes (Maas sluis) en Natasja Zijlen (Hoogvliet) ligt een mogelijke plaats in de hal ve finale nog in het verschiet. Hun lot hangt af van depunten die der tien andere kandidaten volgende week donderdagavond in de Stads gehoorzaal vergaren in de tweede voorronde. „De kwaliteit van de kandida ten is bijzonder goed," zei presen tatrice Rita Young van het gelijk namige entertainmentbureau na afloop los van het jury-oordeel. „Als deze kwaliteitslijn zich voort zet, zal er een spannende halve en vervolgens finale volgen." Het Songfestival wordt voor het tweede jaar gehouden en is moge lijk geworden door een samenwer kingsverband tussen de Stadsge hoorzaal, Rita Young Entertain ment, en de Vlaardingse Courant. „Ik hoop alleen dat er volgende week meer toeschouwers komen. Een volle zaal is ook voor de kan didaten een stuk aangenamer," al dus Rita Young. Man koelt woede op ruit en auto's SCHIEDAM Op verden king van het vernielen van twee fietsen, twee auto's en een etalageruit is in de afgelopen nacht een 39-jarige man inge sloten. Zijn woede ontstond na dat omstreeks half twee zijn fiets was gestolen voor snack bar Ton aan de Gordonstraat. De man maakte hierover bin nen stennis, maar werd Je snackbar uitgewerkt. Er vielen klappen Uit woede wieipf de boze Schiedammer een andere fiets door de snackbarnht. Met een tweede fiets sloeg hij ver volgens in op twee geparkeerde auto's Gemeente verdubbelt premie oud papier SCHIEDAM De lage prijs van oud papier heeft de ge meente aangezet tot het tijde lijk verdubbeling van de vorig jaar ingestelde milieupremie. Plaa slijke scholen, verenigin gen en instellingen die oud pa pier inzamelen kunnen daarop aanspraak maken. De verwach ting is dat de prijs van oud pa pier pas volgend jaar weer gaat stijgen. Om de continuïteit van de inzameling te waarborgen ontvangt men nu per tien ton vijfhonderd gulden. Eremedaille voor bankdirecteur Rabo SCHIEDAM De heer J. C. Sturkenboom is vanmorgen on derscheiden met een gouden medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De heer Sturkenboom treedt na een dienstverband van veertig jaar vervroegd uit als directeur van de Rabobank Schiedam-Vlaar- dingen. Ruilbeurs in centrum De Vier Molens SCHIEDAM In het dien stencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, vindt op zondag 10 februari een ruil beurs plaats voor verzamelaars van sigarenbandjes, munten, postzegels, prentbriefkaarten, eerste dag enveloppen en strip boeken. Aanvang 13.30 uur. Toegang gratis Het is ook mo gelijk verzamelingen te laten taxeren. Lunchconcert in aula van Stedelijk Museum SCHIEDAM Het. gitaarduo A Capella (Clasien Langenberg en Louis Daniëls) verzorgt op woensdag 6 februari een lunch concert in de aula van het Ste delijk Museum aan de Hoog straat. Er worden werken ge speeld van Johan Sebastiaan Bach, Napoleon Coste, Stephan Dodge en Hector Quine. Het concert begint om 12.30 uur. De toegang is gratis. Scheidsrechters voor toernooi gezocht SCHIEDAM De dienst Sport en Recreatie zoekt nog een aantal scheidsrechters voor het paas-schoolvoetbaltoernooi op 2, 3, 4 en 5 april. Inlichtin gen inwinnen of aanmelden kan tijdens kantooruren in het Stadskantoor aan de Emmast- raat, telefoonnummer 4260500 toestel 158 of bij de heer J. van der Gaag via telefoonnummer 4701854. NIVON brengt bezoek aan Schielandsbuis SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het NIVON brengt dinsdag 5 februari een bezoek aan het Schielandshuis in Rotterdam. Het bestuur stelt hiermee de leden in staat om het geheel gerestaureerde ge bouw uitgebreid te bezichtigen. Deelnemen kost ƒ2,50, inclusief een kopje koffie. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij de heer C. van de Hoek, telefoon nummer 4714442. Boetseren in Kluphuis Oost SCHIEDAM In Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, start bin nenkort een nieuwe cursus boetseren. De twee blokken van zeven lessen worden gehouden op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Deelnemen aan de gehele cursus kost ƒ70,00. Aan melden en/of inlichtingen kan ook via telefoonnummer 4735435. Over honderd jaarwerken ROTTERDAM Het Neder lands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvrienden- werk (NIVON) organiseert op woensdag 6 januari de eerste van een serie informatieavond en rondom het thema 'Wonen en Werken in Rotterdam'. De schijnwerpers worden gericht op het werken in Rotterdam. De avond begint om 20.00 uur in het Nivoncentrum, Dirk Smitsstraat 76 in Rotterdam. De tentoonstelling duurt tot en met 31 maart. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrydagVan 10.00 tot 17.00 uur, en op ieidag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. (INGEZONDEN MEDEDELING) Nlauw MtastttfM 1045 - Tal 426S2 IB 1 J I (51 schiedam \.y. I. y Gmam-Kim 65 ECHTE (INGEZONDEN MEDEDELING) Als eerste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma van massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, met inlegwerk van kops olmenhout Dit programma bestaat uit een aanbouwkasten programma met tsnderdelen in 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 dieptematen Hierdoor ontstaat de r-ogelijkheid om kombinaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen Bijpassen^ te leveren eettafels, stoelen en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waai eens bij ons aan, wij laten u dit gehele programma met zijn

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1