'Ambacht moet op de schop' Bussen rijden andere route Klaar voor de wereld Jl i IJsmoppen weer te koop bii bakker Hazenberg Gehip-hop in het Conservatorium Museum met nieuwe top n dienst Kunst en Cultuur Aanwinsten Artotheek 1990 tentoongesteld Historische film over motorlogger VL 49'Marie' liisisisÉSii WÊ;{ Mm Het Vrije Volk SCHIEDAM Bewoners willen meer speelruimte en parkeerplaatsen s* mm Drukte op singels en vijvers; ijsbaan Vlaardingen open Cheque: ziekenomroep Inbraken in woningen PAGINA 4 W8 MAANDAG 4 FEBRUAR11991 SCHIEDAM In de Artotheek is vanaf zater dag de tentoonstelling 'Aanwinsten 1990' te zien. De tentoonstelling bestaat uit aankopen van recent werk van beeldend kunste naars uit de Rijnmond-re gio en enkele werken uit de BKR-collectie van de ge meente Schiedam die aan de uitleencollectie zijn toe gevoegd. Een belangrijk deel van de aanwinsten bestaat uit sculpturen en wandreliëfs van onder andere Erik Wijntjes, Johan Meijerink, Ian J. Pieters, Daan Pad mos, Cor van Dijk en Frits Kloppers. Daarnaast zijn ook tekeningen, foto's, schilderijen en een hout snede die werden aange schaft te bewonderen. In enkele gevallen worden de nieuwe aanwinsten ge toond in combinatie rnet werk van dezelfde kunste naars dat al in de uitleen collectie was opgenomen. Op deze manier bestaat de mogelijkheid om kennis te maken met de diversiteit of de ontwikkeling van de kunstenaar en zijn werk. De Artotheek is geves- tigad in het bibliotheekfili aal Koord (De Blauwe Brug) aan het Bachplein 589. Iedere dinsdag- en donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 13 00 uur is de Artotheek geopend. Een abonnement voor één jaar kost vijftig gulden. Houders van een CJP-pas betalen de helft. VLAARDINGEN De werkgroep 'Ambacht is ook voor de kinderen' vindt het Verkeersplan dat de gemeente vorige week presenteerde on voldoende. De werkgroep stelt dit in een brief die deze week aan het college van burge meester en wethouders wordt gestuurd. In het Verkeersplan zijn al lerlei maatregelen opgenomen om de plaatselijke weggebrui ker te bewegen tot een beter, veiliger verkeersgedrag, Doel stelling is het aantal verkeers slachtoffers in Vlaardingen in het jaar 2000 tot onder de tweehonderd te hebben terug gebracht. Een beroep doen op de mentaliteit van de bestuurder is volgens de werkgroep ech ter niet genoeg; daarvan wordt de wijk niet leefbaar der. Wat volgens de werk groep wel moet gebeuren is het herinrichten van Vlaar- dinger-Ambacht. Bij deze herinrichting moe ten zowel maatregelen worden genomen om de snelheid van het verkeer af te remmen als om het parkeren op de trot toirs tegen te gaan. Dit laatste kan worden bereikt door de aanleg van enkele grotere par keerterreinen in de wijk en kan er voor zorgen dat de kin deren in de wijk meer ruimte krijgen om te spelen. „Voor zo'n parkeerterrein is best ruimte. De open plek ken die er nu zijn, moeten al leen anders benut worden," zegt Corrie de Burck-Kortle- ven, van de werkgroep 'Am bacht is ook voor de kinde ren'. „De groenstrook aan de Burgemeester Luyerincksingel wordt bij voorbeeld alleen ge bruikt om honden uit te laten. Door zo'n veldje anders te ge bruiken enkele parkeer plaatsen aanleggen en een speelveldje maken voor de kinderen kun je de proble men aanpakken, En dat geldt voor meer plekken in de wijk." De werkgroep heeft er bij het college van burgemeester en wethouders ook opnieuw op aangedrongen een voetgan gersoversteekplaats te maken op de Burgemeester Verkade- singel, in het verlengde van het bruggetje naar de Maurits- singel. Het college had eerder laten weten dat de aanleg van een oversteekplaats de ver keerssituatie alleen maar on veiliger zou maken. Met name een brede middengeleider zou onveilig zijn. Voetgangers zou den volgens het college het beste gebruik kunnen maken van de bestaande oversteek- plaatse bij de kruising Burge meester Verkadesingel/- Kethelweg/- A. Knottenbeltsingel. Corrie du Burck-Kortleven is het hier echter niet mee eens. „Het zijn vooral kleine kinderen die via de Burge meester Verkadesingel en het bruggetje naar de Mauritssin- gei naar school lopen. Die hele route is betrekkelijk veilig, al leen het oversteken is proble matisch. Ik snap werkelijk niet wat het college bedoelt als ze zegt dat een oversteekplaats onveiliger wordt door een bre de xniddengeleider." Namens de werkgroep 'Am bacht is ook voor de kinderen' heeft Corrie du Burck-Kortle ven het college daarom op nieuw een bnef gestuurd, waarin ze schrijft dat er niet alleen een oversteekplaats moet worden aangelegd, maar dat er omwille van de ver keersveiligheid wel meer moet gebeuren. „Te denken valt aan versmalling van de rijbaan op de gehele Verkadesingel dooi bij voorbeeld parkeerplaatsen haaks of schuin te maken," stelt zij in de brief voor. Daar naast moeten volgens haar bij een oversteekplaats niet alleen een middengeleider worden aangebracht, maar ook de trottoirs verbreed worden om het verkeer af te remmen. ROTTERDAM De RET- buslijnen 30, 34 en N-8 zullen vanaf morgen een gewijzigde route rijden. De IJssel- mondselaan richting Rotter dam zal dan gedurende vier maanden afgesloten zijn. Bus lijn 30 zal tot en met de Bur gemeester Oudlaan de eigen route rijden. Daarna gaat de rit verder over de A. van Rijckevorselweg Kralings- eplein - A. van Rijckevorsel weg - IJsselmondselaan - Nes- serdijk - Kralingse Zoom (linksaf) A. van Rijckevorsel weg - Burgemeester Oudlaan - 's Gravenweg - metrostation Kralingse Zoom - 's Graven- weg. Buslijn 34 richting Rotter dam rijdt tot aan de IJsseldijk de normale route. Daarna: Schaarsdijk - Nesserdijk - Kra lingse Zoom - (linksaf) A. van Rijckevorselweg - en vervol gens de eigen route naar sta tion Alexander. De nachtlijn N-8 rijdt richting Rotterdam tot aan de IJsseldijk, Daarna Schaarsdijk - Nesserdijk - Kra lingse Zoom - (linksaf) A. van Rijckevorselweg en vervolgens de eigen route richting Cen traal Station. VLAARDINGEN Het roemrijke Vlaardingse vissers verleden herleeft donderdag avond even in het=Visserijmu- seum. De Vereniging Vrienden van het Vlaardingse Visserij- musuem organiseert dan een filmavond. Op het programma staat een unieke visserijfilm uit 1934 die is gemaakt aan boord van de motorlogger VI 49, de Marie. Daarnaast is er een profes sionele kleurenfilm uit 1949 over Vlaggetjesdag, Buisjesdag en de haringvisserij vanuit Scheveningen te bewonderen. Het programma wordt afgeslo ten met de bekende fim van Jan Schaper: 'Vlaardingen koerst op morgen'. S In de pauze is er gelegen heid om de succesvolle ten toonstelling 'Stoom op Haring' te bekijken. Na de verlenging met één maand sluit deze ex positie op 11 februari defini tief haar deuren. Zowel leden als niet-leden zijn donderdag vén harte welkom. Voor leden is de toegang gratis, Niet-leden betalen vijf gulden entree per persoon. Spanning in de kleedka mer, succes in de zaal: zaterdag begon het ver maarde jongenskoor de Wiener Sangerknaben in het Rotterdamse con certgebouw de Doelen aan een wereldtournée. De hooggestemde jon gens bezoeken de ko mende maanden vele hoofdsteden. In Rotter dam moest blaken of ze klaar zijn voor de tour- née. Achter de coulissen kregen de knapen de laatste instructies, waar bij de spanning viel te snijden. Eenmaal op het podium werd al snel duidelijk: de Wiener f§Pö Sangerknaben zijn klaar voor de wereld. **-> Vtf mse}»' ft®*. x «PT: Pr?; 'S&- 'M 1 1 VLAARDINGEN Bakker Frans Hazenberg aan de Hoog straat in Vlaardingen heeft weer ijsmoppen in de winkel. Vandaag is hij ze gaan bak ken. Volgens oude traditie ver koopt de bakker dit snoepgoed in de winter aan Westlanders, die over vlieten en Vlaar dingse Vaart een schaatstocht maken en de ijsmoppen mee naar huis nemen als bewijs dat ze tot in Vlaardingen zijn geweest. Gisteren was het ijs op de Vlaardingse Vaart overi gens nog niet sterk genoeg. De iandijsbaan in de Broek polder in Vlaardingen gaat vermoedelijk morgenavond open. Voorzitter J. Verbeek constateerde vanmorgen te leurgesteld dat in het weekein de ook al mensen op het te zwakke ijs van de baan waren geweest. „Ze hebben het gron dig verpest. Het ijs had nog een nacht moeten liggen om een mooie baan te hebben. Nu moeten we vandaag scheuren en wakken dichtwerken. Alles is erop gericht om morgen avond de baan open te stel len." De Vlaardingse IJsclub heeft verder een draaiboek klaar liggen voor toertochten op de Vaart. De gemeentelijke sportdien- sten in Schiedam en Vlaardin gen hebben nog geen ijspro- gramma's gemaakt. Directeur J. van Vugt van de Schiedam- se Dienst voor Sport en Re creatie zegt: „Wij beschikken hier niet over een ijsbaan en hebber, het thans bovendien erg druk met andere school- sporttoemooien die straks in de vooijaars vakantie worden gehouden." In Vlaardingen hebben ze wel een 'ijs-draai boek' hij Sport en Recreatie, maar daarover moest men zich vanmorgen nog buigen. Het kleine tweedehands winkeltje aan de Jouherstraat naast V&D in Vlaardingen had het zaterdag goed aan zien ko men. Er zou weer geschaatst kunnen worden en dus waren alle tweedehands kunst- en ho ckeyschaatsen uit de kast op gediept. Ook bij pannekoekhuis De Vijver in het Beatrixpark in Schiedam zit de stemming er goed in. „Pannekoekhuis De Vijver is op dit moment geo pend. Er kan weer geschaatst worden," vermeldt het ant woordapparaat opgewekt. H. Visser van het pannekoekhuis spreekt van een 'gekkenhuis'. „We hebben dit weekeinde wel een paar duizend mensen over de vloer gehad," schat hij. Hij heeft nauwelijks de tijd gehad om zich goed voor te be reiden op de drukte. „Normaal doen we in de winter alleen feesten en dan is dit toch op eens wel erg veel. Als de kou aanhoudt, dan zetten we vol gende week een paar grillen buiten en dan probeer ik er ook een paar man personeel hij te krijgen, zodat we de drukte echt goed aankunnen. Om de verkleumde schaatsers weer wat op te warmen heeft Visser wel gezorgd voor Glühwein en Rumpunten. Bij restaurant Vlietzicht in Maasland valt de drukte mee. Het ijs is dan ook van niet al te beste kwaliteit omdat er vo rige week nog een baggersch- uit doorheen is gevaren. Als de koude aanhoudt wordt op het ijs een laagje water gespo ten, zodat het weer egaal kan opvriezen. Vlietzicht zorgt dan ook voor echte Hollandse erw tensoep. „Eerder op de dag was het wel druk hoor," ver telt Judith Droog van Vliet zicht. „Maar nu valt het wel mee. Mensen gaan gewoon een uurtje schaatsen en dan weer naar huis. En niet alleen men sen uit Maasland. Ook bijvoor beeld uit Naaldwijk, omdat je hier toch wel lang achter el kaar kunt schaatsen." Bij de ijsclub in Maasland stijgt inmiddels ook de spann- ning. Deze vereniging is aan de beurt met het organiseren van de landelijke kampioen schappen kunstrijden en als het blijft vriezen dan heeft dat evenement plaats voor de deur van Vlietzicht. Vanavond ver gadert de ijsclub of de wed strijd wel of niet doorgaat. Langs de Vlaardingse Vaart was het gisteren opvallend druk. De Holyweg stond aan beide zijden vol met gepar keerde auto's. Op enkele plek ken waagden enkelen zich op het ijs. De kwaliteit van het ijs was in het algemeen slecht. De politie in Schiedam en Vlaardingen had het in het weekeinde niet veel drukker gehad dan normaal door het grote aantal schaatsers. Er zijn ook geen meldingen van men sen die door het ijs zijn ge zakt. In het Beatrixpark te Schiedam raakte een hond te water en verdronk. Op de Schie ter hoogte van de Delf- landseweg raakt een gans vast gevroren op het ijs. Om erger leed te voorkomen zijn alle ganzen van die plek toen naar de kinderboerderij gebracht. Bij de EHBO-posten van de ziekenhuizen meldden zich een aantal mensen met bot breuken en kneuzingen als ge volg van valpartijen. Een 44- jarige Vlaardinger kwam viel op een singel aan de Van der Waalsstraat met zijn hoofd op het ijs. Hij was enige tijd niet aanspreekbaar en werd door de GGD voor onderzoek naar het Holyziekenhuis gebracht. Door Canis Zijlmans ROTTERDAM Met haar handen moest het meisje krachtig tegen de vleugel du wen, terwijl ze van laag naar hoog de noten zong. „Hier moet het vandaan komen," zei zangpedagoog Haijo Pasveer toen hij zachtjes met zijn han den in haar zij drukte. Soms lijkt zangles op ballet. Afgelo pen zaterdag werd op het Rot terdams Conservatorium aan de Pieter de Hoochweg de open dag gehouden en in de wijde omgeving liepen belang stellenden gewapend met vio len en bassen richting school om docenten hun muzikale kwaliteiten te laten beoorde len. Zangers hadden alleen hun stem nodig en werden door de leerkrachten begeleid op piano of gitaar. „Net Pavarotti, ja, kind, hij voorop," grapte Pasveer, die met veel bewegingen en soms een spontaan 'bluesje' op de piano de aandacht wist vast te houden. De omstanders tuitten aandachtig de lippen en pro beerden zachtjes de juiste toon te pakken, nadat hij het meis je zei: „Duw goed die tongran- den tegen je bovenste kiezen en adem vanuit je buik. De toon heeft een resonantieplek nodig." Vervolgens zong ze een door haarzelf meegebrach- SCHIEDAM Er komt een Dienst Kunst en Cultuur in Schiedam, waarin het Ge meentearchief, de Gemeente lijke Openbare Bibliotheek, het Stedelijk Museum en de Schiedamse Theaters opgaan. Voor 1 april moet een binnen kort aan te wijzen projectlei der aan burgemeester en wet houders rapporteren hoe de nieuwe structuur definitief wordt. Inmiddels is de vor ming van de nieuwe top van het Stedelijk Museum, die on der de directeur Kunst en Cul tuur zal vallen, gevorderd. Uit Brazilië komt het Hoofd Museale Dienst, dat de artis tieke kanten van het museum moet leiden. Het wordt Mr.drs. Pieter Th. Tjabbes, momenteel directeur van het Museu de Arte van Sao Paulo in Brazilië. Hij is volgens de tijdelijk directeur van het mu seum, Arie Metaal, ook ge schikt om als adjunct-direc teur en conservator op te tre den. Tjabbes, die in 1959 ge boren is in Leiden waar hij ook rechten en kunstgeschie denis studeerde, behoorde tot de groep mensen die spontaan solliciteerde naar de baan van artistiek leider van het Schie damse museum. Met een selectie uit de de tientallen sollicitanten voor de baan van Hoofd Bedrijfsdienst van het museum wordt dezer dagen de eerste gesprekken ge voerd. Voor die baan wordt wel affiniteit met kunst en cultuur verlangd, maar zijn omgang met personeel en de zakelijke kant het belang rijkst. Boven deze twee functiona rissen komt waarschijnlijk nog een nieuwe museumdirec teur, die de tijdelijk directeur Arie Metaal vervangt die naar de brandweer in Utrecht ver trekt. De nieuwe top van het mu seum valt evenals de nieuw te benoemen Gemeente-archiva ris, de nieuw te benoemen di recteur van de bibliotheek en de leiding van de theaters, straks onder de algemeen di recteur van de nieuw te vor men Dienst Kunst en Cultuur. Deze gaat de financiën, de or ganisatie, personeelsbeleid en huisvesting runnen van alle zaken op gebied van cultuur in Schiedam. Deze reorganisatie heeft te maken met de komst van een centraal gebouw op het Stadserf, waarin hoofdbi bliotheek, archief en theater ruimte krijgen. De kosten van dat gebouw zijn op 50 miljoen gulden gepland. ROTTERDAM De zie kenomroep De Maasstad is verblijd met een cheque van 2250 gulden. Dit voorlopige bedrag is gistermiddag over handigd aan het eind van een benefietconcert in zaal Jansen aan de Vijverhofstraat in Rot terdam. De ruim tweehonderd bezoekers werd een uitgebreid programma geboden met be langeloos medewerkende loca le artiesten zoals bij voorbeeld Henk Numeijer en Rita Young. De omroep wil het geld ge bruiken voor de aanschaf van een nieuw mengpaneel. Het programma was gistermiddag dankzij de medewerking van de PTT direct te beluisteren in enkele zieken- en bejaarden huizen. te aria en kreeg ze het advies om te bljjven oefenen. De open dag van de be roepsopleiding, die samen met de Havo voor Muziek en Dans en de Dansacademie de Rot terdamse Hogeschool voor Mu ziek en Theater vormt, trok ruim vijfhonderd belangstel lenden. Ze luisterden zowel naar voordrachten van de tientallen ensembles die de school rijk is, als naar de big band die met koperen blazers in de orgelzaal jazz ten gehore gaf. Directeur Arie Keijzer is trots op zijn school, waar 870 studenten worden opgeleid tot uitvoerend- of onderwijzend musicus. Jaarlijks melden zich duizend nieuwe leerlingen, waarvan er na strenge selec ties slechts tweehonderd wor den toegelaten. „Uniek voor Europa is onze afdeling Wereldmuziek, waar naast klanken uit India en de Flamenco de laatste tijd veel aandacht is voor de Latijns- Amerikaanse cultuur. Daarvan zie je steeds meer invloeden in de jazz en populaire muziek," legt de directeur uit. Toetse nist Kino Haitsma, die aan het Conservatorium studeerde, won vorig jaar de Pall Mall- Award en eerder kreeg jazz pianist Rob van Bavel een prijs in New York. De klassieke muziekafde ling is nog steeds het grootst, maar de lichte muziek wint langzaam terrein. Incidenteel wordt er al gerapt, gehip-hopt en gehoused. „Bij nieuwe stro mingen in de popmuziek, wachten we altijd even of het aanslaat en of de technieken goed zijn ontwikkeld. De pop heeft altijd veel autodidacten gekend en de opleiding zorgt vooral voor een goede basis en instrumentbeheersing. Met hun creativiteit moeten stu denten, als het goed is, zelf dit soort stromingen oppakken," zegt Arie Keijzer. Roller-skiër breekt enkel VLAARDINGEN Op het viaduct over de rijks weg, nabij de Kooikersweg in de Broekpolder, heeft gis teren een 39-jarige Vlaar dingse haar enkel gebroken.; Met haar echtgenoot was ze-; daar aan het oefenen op de& hellingbaan van het viaduct* met roller-ski's toen ze on gelukkig ten val kwam. Kassa's en fruit kasten gelicht i SCHIEDAM Een twee-, tal café's in het centrum' van Schiedam zijn dit week-? einde doelwit geweest van; inbraak. In café Royal aan' de Vlaardingerstraat sloe-j gen de daders een ruit in{ om het pand binnen te ko-i men. Zij namen een geldbe-; drag mee van tachtig gulden* en vernielden een speel-en* een sigarettenautomaat. Uit, café De Hermandad op de; Grote Markt verdween eev. hoeveelheid geld, een bak* met CD's en de inhoud van» de kassa en een fruitkast i De daders kwamen binnen? door een ruit in te gooien. J VLAARDINGEN Be woners van twee panden in de Babberspolder zijn afge lopen weekend slachtoffer geworden van inbraken. Een 55-jarige man ontdekte zondagavond dat uit zijn woning computerappara-, tuur en een videorecorder! waren verdwenen. De maxi was al die tijd thuis gel weest. In de nacht van vrij; v dag op zaterdag is ingebro ken in een woning aan dg Van Bleiswijkstraat. Na het kapot slaan van een ruitje zijn de inbrekers binnenge komen en hebben de gehele woning doorzocht. Meege nomen werden een gitaar, een versterker, een cassette recorder en wat Nederlands geld. Schiedammer ramt brug SCHIEDAM Een 47-ja- rige Schiedammer heeft gis teravond geprobeerd met zijn zwaar beschadigde auto huièitóciarB ''të" kërèii"Jnbdól hij oP'!W fiftlg" knald. In de buurt van de maakt van een zwaar be schadigde auto op de weg. De politie trof later de man aan, die bekende tegen de op Rotterdams grondgebied gelegen brug te zijn opgere den. De politie constateerde dat er alcohol in het spel was. De man kreeg na een blaastest een rijverbod opge- legd. 'Schone slaper' op binnenvaartschip SCHIEDAMMER De politie heeft dit weekeinde een 19-jarige slapende Schiedammer aangetrofferi in een binnenvaartschip aan de Buitenhavenweg. De Schiedammer htd verncé men dat er een ftestje aari boord werd gehouden, zo beweerde hij. Aangekomen op de bestemming trof hij geen feestgedruis aan en is in de woonruimte van het schip in slaap gevallen. Uit slapen was er voor hem niet bij want de politie trommel de hem om zeven uur uit zijn bed. Man door tram ra SCHIEDAM Een 72-jj£ .'•"ge man uit Vlaardingen lag vlak voor het weekeindë in de clinch met de deuren van een tram op de Koe markt. Toen de man in wij de stappen, sloten de deuren, en lieten hem in de kou staan. Zijn tas zag hij achten de deuren verdwijnen. De- man kwam ten val en liep een bebloed gezicht op. In het Schielandziekenhuis is hij daarvoor behandeld.. Een passagier leverde de tas bij de volgende halte af aan. de trambestuurder, die zelf niets in de gaten heeft ge had. Schiedammer op X heterdaad betrapt SCHIEDAM Een 25-j$£ rige Schiedammer is in de. nacht van vrijdag op zatér,-„ dag op heterdaad betrapt tij dens een inbraak bij kristal en porseleinhandel Anders aan de Tuinlaan. Om het pand binnen te komen had hij een ronde ruit ter waar de van tienduizend gulden aan diggelen geslagen. Tij dens zijn vlucht viel een kristallen karaf die hij on der zijn jas verborgen hield in stukken. C, jM O ►- O «i* 1 vï' I Mill II A - K tJ" -««MStfUStó* *«C2!

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1