Grote surfplas is bij schaatsers populai r Bernard IJzerdraat vijftig jaar na fusillering onderscheiden Een clown en een pas Na de vertrouwde singels zijn nu ook weer grotere ijsvlakten beschikbaar M sdri f in het spel bi j brand in Vlaardingen Waarschijnlijk kantoren op landgoed Hoogstad Het Vrije Volk SCHIEDAM CDA-Jongeren geven Rotterdam troostprijs Sport Exelsior Als ik rijk was Ik en mijn hond Over mijn kater Voor Saddam WOENSDAG 6 FEBRUAR11991 ws PAGINA 13 SCHIEDAM De schaats liefhebbers kunnen zich in de omgeving van Schiedam volop vermaken. Na de vertrouwde plekken 'op singels in wijken en vijvers in parken zijn de laatste dagen ook grotere wa teren voor schaatsers beschik baar. Een nieuwe populaire plek is de enorme surfplas aan de westrand van Vlaardingen, in welke stad ook voor het eerst sinds jaren de Oude Ha ven egaal is dichtgevroren. Overigens is het ijs daarvan nog niet dik genoeg. In Schiedam gaat vanaf het moment dat de echte Holland se winter zijn intrede deed grote belangstelling uit naar de vijver in het Prinses Be- atrixpark en de verschillende singels in de stad. In de wijk 't Nieuwland is echter een groot deel van de singels onbe gaanbaar geworden door de aanwezigheid van vuil en in het beginstadium neergegooide stukken ijs. De aanhoudende vorst heeft er inmiddels voor gezorgd dat ook de Westerhaven, Korte en Nieuwe Haven, Poldervaart en Noordvest tot drukbezochte schaatsplekken zij gaan beho ren. Tussen de woonboten van de Westerhaven en aan de voet van de molens langs Nieuwe Haven en Noordvest trekken de liefhebbers lange banen. De voetbalvereniging GSS is inmiddels ingesprongen op de nieuwe nationale sport door het organiseren van schaatswedstrijden (zaterdag) op de Poldervaart. Er zijn daar inmiddels al lichtjes op gehangen, net als langs de Korte Haven. Een poging van Klubhuis Zuid in de Dwarsstraat om voor de jongste krabbelaars midden in de wijk De Gorzen een baantje neer te leggen is eigenlijk mislukt. Maandag avond had de brandweer het speelterrein tegenover het clubhuis onder water gezet maar de vorst, was te weinig om over de gehele vlakte een ijsvloer te krijgen. Opzichter Arie Vos van Gemeentewer ken zegt: „Aan de punten heeft de vorst onvoldoende kans gekregen, waardoor er ijs brak. In het midden is er wel een baantje over gebleven. Overigens hebben de jongeren van het clubhuis die maandag avond de grootste lol gehad. En dat was tenslotte ook de bedoeling." De jongeren van Zuid had den zelf eerst het speelplein helemaal schoongeveegd voor dat de brandweer de water spuit erop zette. Volgens Vos is de brandweer bereid om - zo men dat wil - opnieuw een po ging te wagen bij strengere vorst. De Oude Haven in het cen trum van Vlaardingen heeft als gevolg van de aanleg van een schutsluis geen invloed meer van eb en vloed en dus ook stilstaand water, waar door de vorst er meer kans krijgt. Sinds het invallen van de vorst zijn er geen schepen meer door de sluis gegaan en ook is het niet nodig geweest om water te spuien. Aan de voet van de molens (op de foto De Drie Koornbloem aan de Vellevest) bonden veel Schiedamse schaatsliefhebbers de gladde ijzers onder. SCHIEDAM Vijftig jaar na zijn fusillering door de Duitsers wordt de oudste Schiedamse verzetsstrijder, Bernard Uzerdraat, post- huum onderscheiden voor zijn strijd voor democratie en vrijheid. Hij streed in de verzetsgroep 'De Geuzen' voor de vrijheid van Neder land. De Stichting Geuzen- verzet, bestaande uit een groep oud-verzetsstrijders, vecht ook anno 1991 nog voor vrijheid en democra tie. In het kader daarvan reikt de stichting jaarlijks een Geuzenpenning uit. Dit jaar zullen in de Gro te Kerk van Vlaardingen, waar de meeste Geuzen van daan kwamen, twee pennin gen worden uitgereikt. Een verzetsstrijder van toen en eên van nu worden geëerd: de vijftig jaar geleden gefu silleerde 'Geus Bernard IJ zerdraat uit Schiedam en de Roemeense dominee Laszlo Tökes uit Timisoara. „Om dat de strijd tegen dictatuur, discriminatie en rascisme. ten allen tijde belangrijk is. De nieuwe generatie strij ders moet in contact ge bracht worden met de ou de," aldus P. van der Harst, vice-voorzitter van de stich ting en voormalige Geus Tökes en IJzerdraat heb ben zich volgens het bestuur van de stichting „ingezet voor hun land en volk in moeilijke tijden van onder drukking en onrecht. Zij hebber het verzet aange wakkerd en de mensen hoop gegeven." De verzetsman IJzer draat schreef in mei 1940 in zijn eerste Geuzenbrief: „Tachtig jaar hebben we ons verzet tegen de Span jaarden, dat kunnen we weer. Geuzen moeten we opnieuw worden." Door middel van onder meer brieven moest het Neder landse volk wakker geschud worden, vond IJzerdraat, om weer moed te krijgen voor verzet tegen de Duit sers. Van der Harst: „De'Geu- zenberichten moesten wor den overgeschreven en ver spreid. Daarnaast leerden we jongens omgaan met ge weren. Maar spionage was onze belangrijkste activiteit. We keken welke Duitse schepen binnenkwamen en uitvoeren." Midden 1940 al werd de Geuzengroep verraden. „We waren toen nog niet echt professioneel bezig. Veel te veel mensen wisten van ons bestaan af." Na een proces werden achttien Geuzen ter dood veroordeeld en in dat zelfde jaar werden vijftien Geuzen gefusilleerd. Ook IJ zerdraat vond de dood. „Na 1941 begonnen we opnieuw. Een jaar later werden weer 22 mensen gearresteerd, waaronder ik. Ik kwam in een concentratiekamp te recht maar overleefde." Na de oorlog was het lan ge tijd stil rond de Geuzen. In 1984 richtte de Stichting Geuzenmonument in Vlaar- digen een monument op ter ere van de verzetsgroep. Drie jaar later ging deze stichting over in Je Stich ting Geuzenverzet. „De jong- sten onder ons lopen tegen de zeventig en het aantal nog levende Geuzen is niet veel" meer dan honderd. Wij, oud-verrzetsstrijders zijn een uitstervende soort. We moeten onze idealen doorgeven aan de jonge ren." Iemand die ook voor zijn idealen strijdt is de 38-jari- ge dominee Tökes Al vanaf 1984 bekritiseerde hij met zijn vader de leiders van de Hongaars hervormde kerk in Roemenie. Dit vanwege hun medewerking aan de communistische dictatuur. Deze kritiek kostte senior zijn kerkelijke functies en leidde voor junior tot schor sing en verbanning naar Ti misoara. Daar verzette hij zich met zijn gemeente te gen de dictator Ceaucescu. Tökes nodigde dissidenten uit in zijn kerk en prote steerde in het openbaar te gen de onderdrukking. Hij gaf aanzet tot de revolutie van december 1989. Deze irevolutie begon in Timis oara en breidde zich snel uit tot Boekarest. Maar ook vandaag nog roept Tokes Roemenen op zich bewust te blijven van de democrati sche waarden van de sa menleving. Minister-president Lub bers reikt de penningen op 13 maart uit in de Grote Kerk te Vlaardingen. VLAARDINGEN De do de die vorige week viel bij de gasontploffing en brand in een kraakpandje in de Commande- rijstraat in Vlaardingen is door een misdrijf om het le ven is gekomen Da politie heeft gisteren bekend ge maakt Het slachtoffer is niet de 23-jarige bewoner van het pand maar een 35-jarige man van Duitse nationaliteit De politie kon deze conclusie trekken nadat sectie op het li chaam van de overledene was verricht Waar de 23-jarige kraker op dit moment uit hangt, is de politie nog een raadsel De politie houdt momenteel intensief buurtonderzoek om de juiste oorzaak van de uit slaande brand te achterhalen. Het slachtoffer zwierf al enke le jaren, veelal in Amsterdam. Vanaf begin dit jaar verbleef hij ook op verschillende plaat sen in Rotterdam en Vlaardin gen Een dolgelukkige Anisa Bouhanouch (7) ontving gistermorgen de prijs van de Rotterdam Pas Ballonwedstrijd. Een clown kwam haar bezoeken op basisschool De Kring aan het Frans Halsplein en zorgde voor een vrolijke show. Haar ballon be landde helemaal in de Franse Ardennen, daarom kreeg zij als beloning een Rotterdampas, een Tshirt met opdruk en een pet cadeau. Voor Anisa en haar klasgenootjes was het al met al een vrolijke morgen; door de plotselinge lesverstoring van de clown kwam er van leren niet veel meer terecht. ROTTERDAM Splits de provincie Zuid-Holland in een noordelijke en een zuidelijke helft en stoot de 'buitengebie den' af, adviseren de CDA- Jongeren in Rotterdam. Tege lijk moeten de steden Rotter dam en Den Haag moeten ver dwijnen als zelfstandige ge meenten De deelgemeenten moeten dan een opwaardering krijgen tot het niveau van de omringende kleinere gemeen ten. De twee nieuwe provincies Zuid-Holland Noord en Zuid- Holland Zuid kunnen alleen zo voldoende greep hebben op de regionale ontwikkelingen, "is de overtuiging van de jonge ren van het CDA. Die provin cies moeten dan meer taken en bevoegdheden krijgen dan de huidige provincies in Ne derland hebben. 'De gemeen ten moeten iets van hun taken afstaan. De CDA-jeugd spreekt over 'provincie-plus', 'gemeen- Autoverhuur VAN DER SLUMS ten-min' en 'deelgemeente- plus'. De CDA-Jongeren rekenen er op dat de politici terdege rekening houden met hun ad vies. „Immers: het zijn kinde ren en dronkaards die de waarheid spreken en wij be vinden ons op een leeftijd waarin we aspecten van bei den in ons dragen." De huidige provincie Zuid- Holland zou de Bommeler- waard moeten afstaan aan de provincie Utrecht, Schouwen- Duiveland aan Zeeland en de Bollenstreek aan Noord-Hol land. Voor Rotterdam heeft de CDA-jeugd een troostprijs na het opheffen van deze gemeen te: het stadhuis aan de Cool- singel mag het nieuwe provin ciehuis worden van de te vor men provincie Zuid-Holland Zuid. VLAARDINGEN De plannen voor kantoren en be- drijfspaviljoens op het land goed Hoogstad, waar nu nog volkstuinders zitten, gaan waarschijnlijk door. Uit vooroverleg tussen de gemeente en de provincie Zuid-Holland blijkt dat de Pro vinciaal Planologische Com missie redelijk positief staat tegenover het plan. Dit on danks het beleid van de pro vincie om geen toestemming meer te geven voor kantoor complexen op plaatsen naast afslagen van snelwegen die 'moeilijk bereikbaar zijn via het openbaar vervoer. De gemeente geeft de vol gende argumenten voor de be bouwing. De kantoren en bedrijven zorgen voor werkgelegenheid in de buurt. Dit betekent dat meer Vlaardingers in hun ei gen stad zullen blijven werken waardoor het woon-werkver- keer zal verminderen Bovendien ligt Hoogstad centraal ten opzichte van de Vlaardmgse woonwijken. De lokatie is gemakkelijk te berei ken per fiets of het openbaar vervoer en is door haar lig ging nabij het stadshart in de toekomst verzekerd van een goed vervoersnet. Buslijnen kunnen worden verlegd en er kan een tramverbinding tot stand gebracht worden Het college schrijft een en ander in antwoord op vragen van het raadslid Arnold van Kalken (Groen Links) BRIEVEN VAN KINDEREN Woensdag hebben we gevoetbal en ik werd op gebeld om te gaan voetbalen, ik mogte in de 2 de deel in de spel dan hebben we 2 doel punt gemaakt ik er 1 in gegooid. Zater dag ging ik weer voetbalen zijn we 4 0 verloren en me moeder zei ik denk dat jullie nooit wint. Nastisha, 10 jaar Als ik rijk was ging ik soms helpen. Maar ook voor mijn eigen. Ik ging dan altijd op vakantie. Naar canada of naar china of naar het duurste bejaarstehuis. Elke dag naar het duurste zwembad van de wereld. En veel men sen helpen. Arme mensen. Of oude arme mensen die niet goed kunnen lopen. En heel heel mooi bossen bekijken en natuurlijk wandelen. En de mooieste auto van de wereld vierarie of iets anders. En soms naar dure feesten gaan. Soms hongerige dieren vooral oude en jonge dieren. Hakima, 10 jaar Rotterdam Ik had een doberman. In de verkansie storvde mijn hond. Hij heette Boris. Alleen thuis blijven vond hij leuk. Toen wij op bed lag toen kwam iemand binnen toen beet hij in zijn been en toen rende naar huis. Hij durfde nouit meer binnen te komen. Hij was tien en halfjaar out hè. Dennis, 9 jaar Rotterdam Mijn kater heet bobo. Hij is al zestien jaar. Toen ik 2, 3, 4 jaar was woonde ik nog op de Pastoriedijk. Ik had een buurvrouw en die heette Buta. Nou zo noemde ik haar? Zij had ook een poes die werd 20 jaar. Maar nu ben ik verhuisd Naar de burgemeester van Eesstraat. Bobo is wel zes keer ziek geweest. Een keer deed die niet drin ken. En nog wat anders. Dat was het over mijn kater. Leonie Rotterdam Wannir stop je met de oorlog. Je bent al zo lang bezig. Wij willen geen oorlog maar vrede. Ga naar Bush om een hand te geven. Doe vrede zo komt alles weer goed. Doe lief vooralkaar dan doen wij ook, wij willen niet zo veel vechten. Wij doen alles lief, we zijn altijt lief. Wij gaan heel lief schaatsen, maar we hadden wel koud. Cheryl, Rotterdam Inbrekers aangehouden SCHIEDAM Twee jon gens van 18 en 20 jaar uit Schiedam zijn gisteren door de gemeentepolitie aange houden op verdenking van diverse inbraken. Afgelopen weekeinde hield het tweetal huis in een loods aan de Groenelaan en richte er voor 200 gulden schade aan. Eerder deze maand zouden ze ingebroken hebben in een patatzaak aan het Ru bensplein. Ook zouden de jongens gedurende de vorige maand in Rotterdam en Vijfhuizen actief zijn ge weest. De verdachten heb ben inmiddels bekend. Brand op schip in Korte Haven SCHIEDAM Een scheepsbrandje aan de Kor te Haven is gisteravond snel geblust. De Rotterdamse ei genaar van het vaartuig had de pomp van de centrale verwarming afgeschakeld, waardoor de ketel overver hit raakte en vlam vatte. De schade bleef beperkt. Dronken jongelui vernielen auto's SCHIEDAM Twee zwaar beschonken jonge mannen hebben de Schie damse politie gisteravond veel last bezorgd. In de Monseigneur Nolenslaan reed de auto van het tweetal rakelings langs daar gepar keerde auto's. Sommige voertuigen werden geraakt en liepen blikschade op. Passerende agenten merk ten het tafereeltje op en probeerden de jongens tot stoppen te dwingen. Pas op een trottoir bij de Ruys de Beerenbrouckstraat werden de twee aangehouden. Van wege hun dronken toestand waren de vernielers niet in staat de politie hun naam, leeftijd en adres te verstrek ken. Dronken man aangehouden SCHIEDAM Ook aan de Julianalaan hinderde een dronken automobilist het verkeer. Een 39-jarige Italiaan zwabberde met zijn wagen van links naae rechts over de straat. Pa trouillerende agenten na men de man voor verhoor mee naar het hoofdbureau. De Avonden in het Filmhuis SCHIEDAM De Neder landse speelfilm 'De Avon den', naar het gelijknamige boek van Gerard Reve, draait vrijdag 8 februari om half tien in het Filmhuis, Het verhaal speelt in 1946 en gaat over een thuisonen- de jongen die in conflict komt met zijn ouders. In de film spelen onder andere Thorn Hoffman, Rijk de Gooyei en Viviane de Muynck. De Avonden is ge- regiseerd door Rudolf van der Berg. De toegangsprijs bedraagt voor donateurs vijf gulden. Actiemaand voor recreatiezwemmen SCHIEDAM - Het sport- fondsenbad wil het recrea tiezwemmen stimuleren. Deze maand is er een actie, waarbij 'zwemfans' kun nen sparen voor een specia le kaart. Deze geeft het recht op één keer gratis zwemmen, bovendien kun nen houders van de zwem- kaart meedoen aan een prij zenfestijn. De winnaars van dit festijn worden bekend gemaakt op donderdag 14 maart om 19.30 uur. Buurthuis Landzicht is in feeststemming ROTTERDAM In Buurthuis Landzicht aan de Schipholstraat staat voor de komende weken een tweetal activiteiten op het program ma. Om te beginnen kunnen kinderen van zes tot veer tien jaar op vrijdagavond 8 februari 'tropical' carnaval vieren. Het feest duurt van 18.30 tot 20.00 uur en kost 1De kinderen mogen ver kleed komen en voor de mooiste kostuums is een pnjs uitgeloofd. Om 21.00 uur gaat het feest verder voor jongeren en volwasse nen. De avond wordt opge luisterd met live-muziek van Willy's Steelcombo. De entree bedraagt ƒ5. Op 13 februari begint om 19.00 uur het jaarlijkse playback- festival voor jong en oud. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Buurt huis Landzicht, telefoon: 4379933. Landzicht is be- i eikbaar met bus 33 vanaf Rotterdam CS. (INGEZONDEN MEDEDELING) personen-, bestel- en vrachtauto's midi-verhuizers v.a. 86.- per dag 100 km vrij per dag excl btw en brandstol Spijkenisse - Vredehofstraat 25A - 01880-12812 Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam. Je adres, Je leeftijd en je woonplaats. Hl JOT-Cis

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1