Schiedam onderzoekt honden-WC Gedurfd verhaal wint eerste prijs in schrijverswedstrijd Mevr. Mostert: 'Ik zou zo weer kiezen voor verloskundige' Door vorst veel werk aan lekkages Bank en werknemer van supermarkt overvallen Het Vrije Volk SCHIEDAM 'o u/k Zelfverdediging voor vrouwen Orgelconcert in Stedelijk Museum ws PAGINA 4 MAANDAG 11 FEBRUAR11991 Door Has Verbeem SCHIEDAM De dienst Gemeentewerken zoekt verde re oplossingen om straten en pleinen schoon te houden van hondepoep. Deze middag heeft de dienst een gesprek met een vertegenwoordiger van Cemu- eo, het Rotterdamse bedrijf dat vorig jaar een doorspoel- WC voor honden leverde aan de gemeente Bergen op Zoom. „Een zuiver oriënterend ge sprek," zegt woordvoerder Jan Langstraat van Gemeentewer ken. „Zelfs het denken aan de aanschaf van zo'n toilet is.op dit moment nog niet ter spra ke." Anderhalf jaar geleden be sloot de Schiedamse gemeente raad het hondepoepprobleem fors aan te pakken. Zo moet er een algemene aanlijnverplieh- ting komen, evenals een uit- laatverbod voor speelplaatsen en voetbalveldjes. Bovendien wordt bij hondebezitters gesti muleerd de uitwerpselen met een papieren opraapzakje van de straat verwijderen. „Dit al les kost geld, tijd en moeite," zegt Langstraat. „Pas dit jaar en de komende jaren kan de politieverordening voldoende aangepast worden en is er geld beschikbaar om een voor lichtingscampagne te voeren." Het doorspoeltoilet voor honden, waarover de dienst gemeentewerken vandaag spreekt, heeft bij wijze van proef al een jaar in Bergen op Zoom gestaan. Nog geen twee weken geleden kwam het ge meentebestuur daar tot de conclusie dat het een grote* 'flop' was. Waarom dan nu toch een oriënterend gesprek? Langstraat: „We willen ge woon weten wat er op de markt is, daarom laten we de importeur zijn verhaal vertel len. Nogmaals, we willen ons nergens toe verplichten." Woordvoerder E. Stoffers van de gemeente Bergen op Zoom heeft geen goed woord over voor het hondentoilet, dat geplaatst is in het kader van de actie Schoon Bergen op Zoom. „De Gani-Clean, zoals het toilet wordt genoemd, bleek gevoelig voor beschadig ingen. Door weersinvloeden haperde de waterdoorstroom, bladeren en zand verstopten het afvoerputje," aldus Stof fers. „Volgens de importeur verbruikt een spoelbeurt maximaal twintig liter water; in werkelijkheid is dat hon- derttwintig liter." Stoffers is bijzonder onte vreden over de samenwerking met de importeur van het van oorsprong Franse hondentoi let. „Ons werd gezegd dat dit toilet in Parijs een groot suc ces is. Twee jaar geleden zijn er daar tientallen van in het centrum geplaatst," aldus de gemeentevoorlichter. „Maar het exemplaar dat wij hebben gekregen is altijd kapot. De publieke belangstelling is ook zeer gering gebleken; slechts twee hondebezitters hebben van de mogelijkheid gebruik gemaakt om him huisdier gra tis te laten trainen voor de Ca- ni-Clean." De directie van het Rotter dams bedrijf dat de Cani-Clean Bergen op Zoom is al bezig een proef te nemen met het hondentoilet. De hond wordt ook nog met een voor hem lekker geur tje verleid om er binnen te gaan. importeert heeft achteraf ge zien ook spijt van zijn deelna me. in het project. Een woord voerder van Cemuco, die ove rigens niet met naam ge noemd wil worden, geeft dit toe. „Eigenlijk is deze gemeen te geen serieuze gegadigde ge bleken. In het begin hebben we duidelijk afgesproken dat het toilet slechts een prototype was voor de Nederlandse markt, dat het afgelopen jaar in de praktijk getest zou wor den. Alle gemaakte kosten kwamen voor onze rekening. Mankementen waren ook te verwachten, het was nog niet de uiteindelijke versie. Deze zouden we pas na afloop van de proef laten plaatsen." SCHIEDAM Het harde vriesweer heeft tot nog toe veertien gevallen van waterlekkage veroor zaakt. Aan de Aleidastraat liepen zaterdagavond rond zeven uur een aantal kelders onder water van wege een gesprongen wa terleiding. Een bewoner van de P.K. Onneslaan meldde gisteren dat vanuit zijn opengebarsten keukenpla fond water naar beneden liep. Aanvankelijk dacht hij dat het dak naar beneden was komen zetten. Achteraf bleek dat een gesprongen waterleiding in de badkamer van de bovenwoning de oorzaak is geweest. Het water liep via het plafond langs de muren in de keuken van de bene denbuurman, wat een complete chaos veroor zaakte. De wasmachine moest er onder andere an geloven. Uiteindelijk drong de watermassa zelfs door tot het winkelpand op de be gane grond. SCHIEDAM Annette Schaefer heeft de schrijfwed strijd gewonnen die door de Filmclub Schiedam was uitge schreven. Zaterdagavond werd zijn tot beste uitgeroepen. De jury prees vooral haar durf om een erotisch verhaal te schrijven. iDe winnares: - „Mensen schrikken altijd een. beetje als ze horen dat het een erotisch verhaal is. Maar hier hoeft niemand te schrikken; dit valt in het niet bij Yvonne Kroon- enberg." 'Twaalf Klapstoeltjes' heet het boekje, waarin de beste verhalen de alle afleveringen van de jaarlijkse schrijfwed strijd staan vermeld. Het werd zaterdagavond in De Teerstoof' voor vijf gulden verkocht. De verhalenbundel is genoemd naar het titelverhaal van Leo Kroon. In het boekje staan nog elf andere 'Klapstoeltjes': het is een selectie van opmerkelij ke verhalen van Schiedamse amateurschrijvers. Tijdens de verkoop werd het pas ontdekte schrijftalent aan het publiek voorgesteld. Dat gebeurde dus op de literai re avond die de Filmclub had georganiseerd als slot van de jaarlijkse schrijverswedstrijd. Vier prijswinnaars lazen voor uit eigen werk. Organisator Cobie de Bruijn, van de verhalenwed- strijd is geen bewonderaar van het werk van Yvonne Kroonenberg, maar bleek wel blij met de komst van de be kende schrijfster, die vooral bekend werd door haar best seller 'Alles went behalve een vent'. Cobie de Bruijn: „Zij iis vanavond uitgenodigd om uit eigen werk voor te lezen dat trekt publiek. En publiek willen we hebben als Schie dams talent zich presenteert." Yvonne Kroonenberg had inderdaad succes bij een groot deel van het publiek. De uit het leven gegrepen anekdoti sche verhalen deden ook en vooral de mannen in de zaal schuddebuiken. Nog voor de prijsuitreiking van start ging, was de gevierde schrijfster echter alweer vertrokken, en kele gesigneerde exemplaren achterlatend van 'Alle man nen willen maar één ding'. Zo miste zij het voorlezen van de winnende verhalen uit de wedstrijd voor amateurs. De aanmoedigingsprijs ging naar Sylvia Roorda, die als eerste naar voren werd geroe pen. In het juryrapport stond. dat vooral de humoristische toon goed was aangezet. Toen presentator Van den Berg-Henegouwen zei: „Je mag het voorlezen," vroeg de schrijfster: „Alles?" Ze liet zich enthousiast een 'Joepie!' ontvallen en vertelde vervol gens in drie korte verhalen de lotgevallen .van bejaarden en verplegend personeel. De zaal lachte smakelijk om de tref fende tekening van de karak ters. Anna Ortega schreef 'Een onvoltooide tijd van leven'. Het was goed voor zilver. In het verhaal gaat de hoofdper soon op zoek naar de oorlogs misdadiger, die het leven van haar moeder zo heeft bepaald. Zij zal nu zijn leven bepalen. „Het is het eerste wat ik schreef en het is pure fanta sie", zegt Ortega. De derde prijs ging ten slot te naar het geheel verzonnen verhaal van Sanne Verhagen (een pseudoniem). 'Het tele foontje' is een goed opge bouwd verhaal, waarin de spanning wordt opgevoerd, hoewel sommige delen mis schien veel korter hadden ge kund. Het verhaal kreeg een verrassend slot. Annette Schaefer leest voor uit eigen werk. Zr ste editie van de schrijfwedstrijd gewonnen. leeft de ia SCHIEDAM De ABN- bank aan de Koemarkt en een werknemer van de Kromar Supermarkt aan de Laan van Bol'Es zijn vlak voor het weekeinde overvallen. Bij de ABN werden enkele tiendui zenden guldens weggenomen, de werknemer van de Kromar moest enkele duizenden gul dens afgeven. De daders zijn nog voortvluchtig. - V rij da gml cldag omstreeks kwart f voor viei; stormden, twee overvallers, vermomd met een bivakmuts de ABN- bank binnen. Op dat moment bevonden zich drie klanten in de bank. Een vierde klant, die op het punt stond het pand te betreden, werd bij de* ingang door de daders tegengehouden. Eén van de twee daders richtte een vuurwapen op een baliemedewerkster en schreeuwde om geld. Het eer ste bod was blijkbaar niet vol doende want de overvaller riep om meer. De baliemede werkster overhandigde hem g onder dwang een pakketje o bankbiljetten, waarop de over- g valler de bank verliet. Zijn P handlanger stond gedurende - deze handelingen op de uitkijk 5 voor de bank. g De politie roept getuigen op, die zich op dat moment in de buurt van de bank bevond Door Merel Kanters VLAARDINGEN Me vrouw A. Mostert lijkt in de wieg gelegd voor verloskundi ge. „Mijn moeder werkte ook al als vroedvrouw. Ik ben dus opgegroeid met dit beroep. En ik zou weer verloskundige worden als ik opnieuw moest kiezen." Afgelopen vrijdag koos ze ervoor haar praktijk over te dragen aan twee andere ver loskundigen. Ze heeft er bijna veertig dienstjaren op zitten en zoals ze zelf zegt: „Op 65-ja- rige leeftijd ben je niet altijd meer even flexibel." Aan het huis van mevrouw Mostert is haar beroep duide lijk af te lezen. De woonkamer staat vol met cadeaus van trot se ouders en ook enkele af beeldingen van ooievaars zijn er te vinden. „Ik heb ongeveer 12.000 kinderen in Vlaardin- gen op de wereld geholpen," licht de verloskundige toe, „Ik ken bijna iedereen en bijna ie dereen kent mij. Mijn zoon weigerde vroeger wel eens met me te gaan wandelen. Hij verkondigde 'gek' te worden van al die moeders en kinder wagens die we tegenkwa men." In 1951 begon ze al met haar praktijk. Ze nam die over van haar moeder. „Ik wist dus waar ik aan begon. Ik wist dat ik te maken zou krijgen met onregelmatige werktijden. Zo zei mijn moeder altijd: 'Ik doe boodschappen, maar alleen als het uitkomt.' Zo was het bij mezelf eigenlijk ook. En ik sliep wanneer het uitkwam. tussen de bevallingen door. Soms werd er een paar keer per nacht gebeld. Ik stond dan natuurlijk niet naast mijn bed te juichen, maar vond het geen echtprobleem. Als ik heel moe was, dan nam ik een douche zodat ik er met frisse moed weer tegenaan kon." Mevrouw Mostert: „Er zit ten ook veel hele positieve kanten aan. Het is een zelf standig beroep, je hebt geen baas aan wie je verantwoor ding af moet leggen." Ze denkt even na en voegt daar lachend aan toe. „Nou ja, dat wil zeg gen: eigenlijk heb je niet één baas, maar duizenden." Vol enthousiasme gaat ze verder: „Daarnaast spelen inzicht en gevoel een belangrijke rol. Dat spreekt me erg aan. Je bent ook een beetje 'sociaal werk ster'; je moet helpen bij pro blemen." De vertrekkende verloskun dige is heel duidelijk over de allerleukste kant van haar vak: „Het mooiste is de ge boorte zelf. Als het kind gaat ademen en de oogjes open doet. Daar krijg ik zelf ook tel kens weer tranen van in de ogen." Als hoogtepunten noemt ze geboortes van de 40.000-ste en 50.000-ste inwoners van Vlaardingen. „Ik liep enkele dagen daarna over straat en opeens werd de vlag gehesen en gingen de klokken luiden. Voor de nieuwe baby die ik mee op de wereld had gezet." De vroedvrouw bemoeit zich niet met zaken als bij voorbeeld abortussen of medi- In 40 jaar bracht 'juffrouw' Mostert zo'n 12.000 kinderen op de wereld sche complicaties. Haar hou ding: de beslissing ligt bij ou ders. „Ik geef alleen mijn me ning als daarom gevraagd wordt. Vroeger lag dat iets an ders. Toen zeiden de vroed vrouwen: 'Dat en dat moet ge beuren.' Nu vragen we; 'Wat wdt u?'." Wat is er nog meer veran derd in de veertig jaar dat ze vroedvrouw was? Een hele boel, aldus mevrouw Mostert. „Vroeger kwamen de vrouwen in de zevende maand eens een keer langs. Ze hadden meer kinderen en minder tijd. De families waren ook erg groot, altijd was er wel iemand zwanger. Zo van: 'mijn zus krijgt er weer één.' Nu is een zwangerschap iets aparts. 'Goh, Sandra krijgt een kleine, wat leuk.' Jaren geleden wer den kinderen ook thuis gebo ren. Dat is veranderd door de woningnood - kinderen baren op een zolderkamer waar al drie peuters rondlopen is niet gemakkelijk - en de verbeter de voorzieningen in het zie kenhuis." Mevrouw Mostert heeft ook de opkomst van de pil meege maakt. „Mede hierdoor is het aantal geboortes flink terugge- lopen. Vroeger kregen vrou- S wen vaak zeven acht kinde- 5 ren. Nu willen ze er een op veel latere leeftijd. De praktijk s is de laatste jaren dan ook een 3 stuk rustiger geworden." 5 Ook mannen kunnen tegen- li woordig als verloskundige werken. „Ik werd vroeger aangesproken als 'De juf frouw'. Niet omdat ik niet ge trouwd ben maar vanwege de letterlijke betekenis van het woord 'voedvrouw'. Het staat namelijk voor 'wijze vrouw'. Toen er mannen in het beroep kwamen werd de titel vroed vrouw verandert in verloskun dige." En hoe doen de mannen het in dit oorspronkelijk vrou welijke beroep? „Ik ken alleen de mannelijke verloskundige uit Schiedam en hij doet zijn werk fantastisch." Mevrouw Mostert sluit haar werkperiode tevreden, af. „Ik heb geprobeerd als mens mijn werk te doen en mezelf te blijven. Over het algemeen was ik niet overdreven aardig en niet overdreven nukkig. Ik heb geprobeerd me in te leven in de blijdschap èn in de pro blemen van mensen. Ik heb ook nooit een hekel gehad aan mijn werk." M. van Unen en L. Rentes namen de praktijk van me vrouw Mostert over. „zij verdelen mijn baan in tweeën. Ze willen ook nog tijd over hebben voor hun privé-leven." Wat gaat mevrouw Mosterd zelf doen? Een heleboel. „Ik wil op vakantie gaan en ik heb een heleboel hobbies zoals handwerken en naaien. Vroe ger kon ik nooit naar een con cert of toneelstuk. Daar moest ja kaartjes voor reserveren en ik wist nooit wanneer ik opge roepen werd. Vexjaardagen la gen ook moeilijk. En lezen? Daar durfde ik nog geen uurtje voor uit te trekken, dan had ik het idee dat ik 'tijd aan het stelen' was." Dit alles kan haar nu gestolen worden. en iets van de overval hebben gezien. Het signalement van de daders luidt: man van 1,75/1.85 meter met een lich te- spijkerbroek aan, een leren jack en een zwarte bivakmuts over zijn hoofd. Van zijn colle ga-overvaller die op de uitkijk stond, is geen duidelijk signa lement bekend. Hij is wel klei ner dan de ander. De tweede overval vond plaats voor" de" Rabobank aan de Zwaluwlaan, vrijdagavond omstreeks kwart over zes. De dader verraste de werknemer van de Kromar toen deze een cassette met een inhoud van enkele duizenden guldens in een kluis wilde deponeren. De overvaller verscheen plotse ling achter de man en gaf het bevel de geldcassette aan hem te overhandigen. De werkne mer verkeerde in de veronder stelling dat er een pistool op hem werd gericht, liet de cas sette vallen en vluchtte weg. De politie roept in deze zaak eveneens getuigen op. Te lefoonnummer: 4494499. May-Weggen naar Vlaardingen VLAARDINGEN Minis ter May-Weggen (Verkeer en Waterstaat) brengt woensdag een bezoek aan Vlaardingen. De bewindsvrouwe komt een exemplaar in ontvangst ne men van het Vlaardingse Ver- keersveiiigheidsplan. In dit plan staat beschreven hoe Vlaardingen het gedrag van verkeersdeelnemers zodanig wil veranderen, dat er op straat minder slachtoffers val len. Het departement van ma- vrouw May voerde onder de vorige minister Smit-Kroes al actie om het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent te verminderen. De bijeen komst vindt plaats in een gele de bus van de RET, die voor deze gelegenheid wordt opge steld bij het Shell-sportpark Vijfsluizen, op de grens van Vlaardingen en Schiedam. Nutsbedrijven: haal 'Sneeuw van stoep' SCHIEDAM Vijfjaar na de laatste sneeuw van beteke nis, starten de openbare nuts bedrijven Schiedam weer de actie 'Sneeuw van de Stoep'. Alle bewoners van de jenever- stad worden opgeroepen ten minste hun eigen stoep voor de deur sneeuwvrij te maken. Zelf belooft de ONS de glad heid op doorgaande wegen en fietspaden te bestrijden. Aks beloning zullen mede werkers van de ONS plichtsge trouwe sneeuwruimende bur gers op symbolische wijze in het zonnetje zetten. Bovendien zullen ze, zo meldt de ONS, verzekerd zijn van de dank- baarheiu van de gladheidsabe- strijders van de ONS zelf, de gemeente en de slecht ter been zijnde ouderen. Dieven draaien nek van kippen om SCHIEDAM Daders hebben zich in het weekein de op een laffe manier uit geleefd op het kleinvee van een 20-jarige Schiedammer. Deze trof op het veldje aan de 's Gravenlandseweg op zondagmorgen drie kippen zonder kop aan. De rest van het kleinvee, zes kippen, twee ganzen en een Kaapse eend, was verdwenen. De schade bedraagt 250 gulden. Autokrakers SCHIEDAM In een. parkeergarage aan de West- vest zijn gisteravond drie mannen aangehouden. Het drietal, een 26-jarige man' uit Schiedam, eèn 34-jarige j inwoner van Breda een een 18jarige man zonder vas- J te woonplaats, zouden enke- le autoinbraken op hun naam hebben staan. De mannen bleken een kasre gister en een radiotoestel in hun bezit te hebben die een der dit weekeinde in Schi&« dam zijn gestolen. Klant Jock's Inn doet greep in de kassa SCHIEDAM Een klant van het café Jock's Inn deed zaterdag een brutale greep in de kassa van de zaak. Hij deed alsof hij een vuurwapen in rijn bezit had dat hij onder zijn jas hield. De dader is een 30-jarige man, de politie heeft hem nog niet te pakken kunnen krijgen. SCHIEDAM Wijkcen trum De Erker aan de Jan van Avennesstraat organi seert vanaf woensdagavond cursussen zelfverdediging en conditietraining voor vrouwen en meiden. De les sen zelfverdediging zijn van 19.30 tot 20.30 uur, de les sen conditietraining van 20.30 tot 21.30 uur. Nieuwe Jazz in De Tender SCHIEDAM Donder dagavond treedt iii' tiiéatèr--* café De Tender het Regina Mester Ctuintett op'. Onder leiding van de vokaliste Re gina Mester brengt deze for matie de zogenaamde nieu we jazz. Het repertoire zal vooral bestaan uit eigen werk en uit bestaande num mers, die op een 'eigen' ma nier zijn bewerkt. Het op treden begint om half tien 's avonds. De toegang is gra tis- Schimmenspel in De Erker SCHIEDAM Henk Ro- termundt en Recep Aluc voeren vrijdag 15 februari Turkse schimmenspelen op in wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes straat. De voorstelling duurt van 11.15 tot 12.00 uur en is bedoeld voor kinderen van vier tot en met acht jaar. De toegang is gratis. SCHIEDAM Organist Arie Hoek geeft zaterdag een concert in de aula van, het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Hoek stu deerde aan het Rotterdams Conservatorium. Hij is nu cantororganist bij ge meente De Wingerd te Krimpen aan den IJssel. Te vens is Hoek dirigent van het dameskoor Carmina Amantes. Het optreden be gint om 15.00 uur. Op het progamma staan orgelwer ken van Fachelbel, Frober- ger, Speth, Muffat en Fres- cobaldi. De toegang is gra tis. 'Het Sterrebos' in het teken van geld SCHIEDAM Deze maand staan de uitzendin gen van het radioprogram ma 'het Sterrebos' van de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) in het teken van 'geld'. Afgelopen week werd aandacht besteed aan 'testa menten en erfenissen', op 14 februari draait de uitzen ding om 'bijstand voor bij zondere kosten', weer een week later wordt ingegaan op 'ziekenfondszaken' en de laatste uitzending gaat over 'belastingen'. Het radiopro gramma dat speciaal be doeld is voor 55-plussers is elke donderdag op de Schie damse kabel te beluisteren van 19.00 tot 22.00 uur. -«Ms rr

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1