Vastenaktie 1991 benadrukt problemen bulten Golfgeb ed Minister looft Vlaardingen voor veilig verkeersbeleid I luren IbtoM Het Vrije Volk Namaak- glazenwasser actiefin Schiedam WERKGROEP VRAAGT STEUN OM HONGERIGE VOGELS TE VOEREN ZH* - WOENSDAG 13 FEBRUAR11991 PAGINA 15 BRIEVEN VAN KINDEREN Bodemvervuiling en watervervuiling Watervuilirtg Onze straat Luchtvervuiling Oorlog Studio Express Pasfoto's met kwaliteits garantie rvan ws Vv/ïes «jtsfcjiifAtj/ ifeop Jut oorlof V? 1 1 SBK' v# Tekening Michael, 7 jaar, Rotterdam Het is erg dat er altijd mensen zijn die baterijen op de straat smijten en de mensen vinden dat normaal maar sommige mensen vinden dat niet goed. Iedere keer als ik naar buiten ga da zie ik de maas die helemaal vervuild is en er wordt niks aan gedaan dan vraag ik me af of we wel op deze planeet kunnen blijven wonen. Mario, 12 jaar Rotterdam Het is wel erg hè in de gif ja ik heb er alles over ge hoord dat die vieze vent olie in de golf laat lopen. Ja het is maar erg hè dat water wordt helemaal vies, de vissen zitten met olie onder en trouwens de vogels ook. Maar het wate wordt niet alleen daarom vies, de mensen gooi en van alles in zee zoals: blikjes papier, hout en van alles en nog wat er zo ontstaat er watervervuiling dus je weet het hou het schoon. Angela, 11 jaar Rotterdam Onze straat is in Pernis. Hij heet Vlielanderstraat. Het is er erg gezellig. Er zijn ook niet zoveel auto's en het is niet druk. Er zijn een paar nieuwe mensen, bijgekomen. Naast ons die zijn ook erg aardig. In de straat zijn veel kinderen. Ook zijn er oudere mensen. Onze straat is ook wel eens overgelopen. Toen was het hartstikke leuk. Maar dat kan nou niet meer. Wij hebben ons huis wei eens te koop gezet Dat vond ik niet leuk. Wand ik wil voor altijd in de Vlielanderstraat wonen. Sanny, 9 jaar Pernis Mensen luchtvervuiling is een ramp. Het is een erge drama voor de lucht. Waar dieren en wij mensen van le ven. Als de fabrieken zoveel luchtvervuil aan sticht. Dan leven wij mensen en dieren over een paar eeuwen niet. Milieu is iets wat je aan moet doen. Jus wees voor zicht met luchtvervuiling. En alle vervuilingen. Maar dit ging over luchtvervuiling. Ryan, 11 jaar Rotterdam Wij willen geen oorlog. Ik hoop dat er geen oorlog meer is. Ik vintd oorlog helemaal niet leuk. Ik hoop dat saddam housijn weer koewijt terug geeft anders woord er weer oorlo. Ik wil algelijk oorlog niet leuk maar sommige landen vinden oorlog toch leuk. Ik hoop dat ze stoppen iedereen naar zijn eigen land. Yahya, 8 jaar Rotterdam SCHIEDAM De Vasten aktie 1991 in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis staat in het teken van het the ma 'Van schuldenlast bevrij den'. Volgens voorzitter C. van Reisen vallen er door de 'ge ruisloze oorlog tussen Noord en Zuid' jaarlijks veertig mil joen doden in de Derde We reld door uitbuiting, honger bedreiging en armoede. Tij dens de kerkdiensten van het komende weekeinde zal de Vastenaktie 1991 officieel worden ingeluid. Het werken aan een nieu we samenleving, waarbij de bewoners van de Derde We reldlanden bevrijd zijn van deze 'schuldenlast', staat cen traal bij deze aktie. Door het uitgeven van een 'samenwer- kings-poster' en door het ge ven van voorlichting willen de organisatoren informatie geven over een aantal landen- projecten die de Vastenaktie dit jaar verzorgt. De armoede in de Filipijnen, India, Nami bië, Nigaragua en Palestina staat centraal. Daarnaast wil de Vastenaktie aandacht ge ven aan de ontbossing van de tropische regenwouden. Ook worden de mensen aange spoord om hun geld op een voor de Derde Wereld verant woorde manier te beleggen en om Derde Wereldprodukten met een 'juiste prijs' te kopen Tijdens de katholieke en protestantse kerkbijeenkom- sten zal in komende weken worden ingegaan op deze on- derweipen. Medewerkers van de Vastenactie geven op scho len informatie over de werk- projekten. Vorig jaar haalde de Vas tenactie in deze regio 84.000 gulden op in de periode tussen carnaval en Pasen. Volgens voorzitter Van Reissen ligt het in de bedoeling om dit bedrag 'ruimschoots' te overtreffen, „Juist in deze tijd van oor log is het goed om je te bezin nen op de armoede in de we reld; om stil te staan bij de mensen die lijden en waarvan je niets hoort omdat de media het niet nodig vinden daar hun aandacht aan te beste den." Van Reissen noemt het voorbeeld van de Filippijnen. „Daar is het nu volop oorlog, dagelijks wordt er geschoten en vallen er bommen. Ik sprak laatst een missionaris die er niet veilig meer over straat kon gaan. Maar over zulke zaken oor je nu niets." En over de speciale actie voor de Palestijnen, nu de Golfoor log in volle gang is. „Juist nu hebben deze mensen extra aandacht nodig Zij zijn de kinderen van de rekening," zegt voorzitter C. van Reisen. Zeven werkgroepen nemen in de vastenactie elk een on derwerp voor hun rekening. De Oecumenische ontwikke- lings coöperatie NVOC richt zich op „Schuld vergeven, an ders sparen." De Wereldwin kel voert het motto „Een eer lijke prijs betalen." De Filipij- nenwerkgroep houdt het op „De rechten van elk mens." Voor India geldt „Nieuwe le venskansen" en voor Namibië „Recht op eigen onderwijs." Nigaragua en Palestina vallen binnen de actie „Land voor ei gen bestaan." De actie voor het behoud van het troposch regenwoud kreeg als motto „Hun milieu ook onze zorg." Door Ben van Haren VLAARDINGEN Vol lof sprak minister H. Maij-Weg- gen (Verkeer en Waterstaat) vanmorgen over het verkeers beleid van Vlaardingen. Naast het talud van de toegangsweg naar de Beneluxtunnel kreeg ze in de nieuwe gelede bus van de RET het nieuwe Ver- keersveiligheidsplan van Vlaardingen overhandigd van haar partijgenote, CDA-wet- houder Agnes van Ardenne- van der Hoeven. „Waar veel gemeenten niet slaagden, deed Vlaardingen dit dus wel," zei de bewindsvrouw, na de con statering dat het nog steeds mis is met de verkeersveilig heid in Nederland. „Het taaie gevecht om de cijfers van doden en gewon den te laten dalen heeft nog steeds niet het gewenste suc ces. Maar over Vlaardingen kan ik gelukkig wel wat opge wekter zijn, Vlaardingen kent nu jaarlijks ongeveer twintig percent minder slachtoffers dan in 1985. Een knappe pres tatie die flink uitsteekt boven het Nederlandse gemiddelde en waarmee ik Vlaardingen graag wil complimenteren," begon de minister haar toe spraak. Maij-Weggen kreeg van wethouder Van Ardenne-Van der Hoeven ook te horen waarom zij de minister juist op dat knooppunt nabij de Be neluxtunnel wilde ontmoeten. Behalve voor de kwaliteit van het plaatselijke verkeersveilig- heidsplan 'Vlaardingen Veili ger' vroeg Van Ardenne aan dacht voor een van de oude knelpunten in het Vlaardingse verkeerscirculatieplan. Om het vrachtverkeer zoveel mo gelijk buiten de woongebieden te houden dringt de gemeente al jaren aan op een volwaardi ge aansluiting van de eigen rondwegen op de rijksweg na- trimus 1 -i Minister Maij-Weggen (links) nam in de nieuwe gelede bus van de RET het verkeersveiligheidsplan in ontvangst van wethou der Van Ardenne-van der Hoeven. De hus stond nabij de zogenaamde 'halve oortjes' van de weg naar de Beneluxtunnel. bij de Beneluxtunnel. „Wij zouden graag een tweede ont sluiting hebben naast wat we sinds enkele jaren hebben," liet Van Ardenne de minister weten. Op dit verzoek ging de mi nister, die per auto uit Den Haag was gekomen, nu niet in. Zij beperkte zich tot de lan delijke actie '-25 'waarvan het verkeersveiligheidsplan deel uitmaakt. Deze door haar voorgangster,. Neelie Smit- Kroes, als experiment gestarte stimuleringsactie voor ge meentebesturen heeft Maij- Weggen vorig jaar verbreed. „De nonnen om in aanmer king te komen voor een resul taatpremie zijn veranderd, evenals de berekening van de resultaatpremie. Dit laatste heeft ertoe bijgedragen dat nu nog maar acht gemeenten niet meedoen aan het stimulerings plan," aldus de minister. Vlaardingen heeft door het in voorgaande jaren bereiken van de door het ministerie be paalde doelstellingen van vijf percent slachtoffers minder per jaar inmiddels bij elkaar 270.000 gulden binnenge haald. Volgens de minister heeft Vlaardingen 'terecht' voor een brede aanpak van de verkeersonveiligheid in de ko mende jaren gekozen. Zeer veel waardering had ze voor de invoering van het maande lijkse verkeersspreekuur waar burgers met klachten en ad viezen terecht kunnen. „Mijn inziens een must voor elke wat grotere gemeente. Op die wijze blijven of worden de in woners bij de verkeersproble matiek betrokken." SCHIEDAM Een man die zich uitgeeft voor glazenwasser heeft deze week geprobeerd een aan tal Schiedammers op te lichten. Hij belde de men sen op met de mededeling dat hij nog enkele honder den guldens van ze tegoed had voor geleverde dien sten. Hoewel de benader de mensen zich van zo'n opdracht niets konden herinneren, bleef hij op snelle betaling aandrin gen. Een 79-jarige vrouw rook echter onraad en waarschuwde de politie. Deze constateerde dat het opgegeven glazenwassers- bedrijf Van Vuren niet bleek te bestaan. Ook een vrouw uit de Burgemees ter Van Haarenlaan had dezelfde man aan de tele foon gehad om ook bij haar geld los te vissen. De Schiedamse politie sluit niet uit dat de man nog meer mensen een re kening heeft gepresen teerd. Schiedammers die een soortgelijk telefoontje krijgen of een ongegronde rekening in de bus vinden worden verzocht om di rect contact op te nemen met de politie. De polite adviseert om in ieder ge val niet in te gaan op de betalingseisen. mm Sneeuw en ys maken het de vogels moeilijk om aan voedsel te komen. De Vogelwerkgroep Waterweg-Noord gaat op pad om de dieren te helpen. VLAARDINGEN Dat de strenge winter van dit jaar ook nadelige gevolgen heeft, merken de medewerkers van de Vogel werkgroep (VWG) Wa terweg-Noord. Gewoontege trouw gaat de VWG tijdens vorstperiodes op stap om de verkleumde en verhongerde vogels in de omgeving van Schiedam en Vlaardingen te helpen. Materiaal voor vogel- voer kreeg de VWG vroeger gratis van de Pelmolen en het slachthuis in Schiedam He laas bestaan deze bedrijven niet meer, waardoor de vrij willigers nu met de handen in het haar zitten. Johan Slee van de VWG doet daarom een beroep op be drijven en particulieren om vogelvoer te schenken. „We denken bijvoorbeeld aan afval van grote keukens, bakkers en fruithandelaren. Mensen die ons willen helpen kunnen het voer inleveren bij het Vogela siel op het Schiedamse volks tuinencomplex Vijfsluizen," vertelt Slee. „Ook kunnen mensen vogelvoer afleveren bij het natuurcentrum De Bos- hoek aan het Bachplein. Als het centrum gesloten is, kan men h'et voer bij het hek plaatsen." De VWG zorgt er zelf voor dat het voedsel op de goede plaatsen terecht komt. „Door het strooien van brood, kaas zonder korst of door het op hangen van de bekende vet bollen," zegt de VWG-mede- werker. Ook wil de VWG maatrege len treffen om de leefomge ving van de vogels te verbete ren, waardoor ze meer be stand zijn tegen de winterom- sthüdigheden. Slee. „Daarom stellen we voor om ruigtes, wild door elkaar groeiend ge was, zo veel mogelijk te be houden en waar nodig nieuwe te creëren. Zo is bijvoorbeeld overjarig net zeer belangrijk voor vogels. Het is rijk aan za den en biedt beschutting tegen de kou. In tuinen en in plant soenen zouden meer groenblij- vende en bes-dragende strui ken geplant moeten worden." Ook uilen en roofdieren hebben het extra moeilijk vol gens de vogelvoerders. „Vroe ger had je bij boerderijen veel muizen waar deze vogels van konden leven. De muizen zijn door beter onderhoud van de boerderijen verdwenen, waar door met name de uilen in de problemen komen." De winterhulp aan water vogels zoals de reigers moet voortaan meer milieuvriende lijk verlopen, vindt Slee, „Zo hebben we een onderzoek in gesteld om voortaan compres soren te gebruiken die op zon- ne-energie werken. Deze com pressoren zijn nodig om de wakken open te houden." Maatregelen die misschien niet van de een op de andere dag te verwezelijken zijn. „In ieder geval zijn we verheugd dat de gemeente Schiedam groen blijvende heesters heeft opgenomen in de herbeplan ting van het Volkspark." Johan Slee is graag bereid om ieder, die wil helpen nader informatie te geven. Hij is te bereiken via telefoonnummer: (010)4378858. Vrouw na val aan Singel overleden SCHIEDAM De 38-ja- rige Schiedamse die eerder deze week op de Singel uit- gleed en met haar hoofd te gen een betonnen rand viel, is gisteren overleden. Bij de val had de vrouw ernstig hersenletsel opgelopen. Beddegoed gestolen SCHIEDAM Uit een winkel aan de 's-Graveland- seweg is een grote hoeveel heid beddegoed weggeno- men. De inbrekers hadden de etalageruit met een trot toirtegel ingegooid. De glas splinters zorgden voor een grote ravage. Kleding uit winkel gehaald SCHIEDAM Een kle dingzaak aan de Lange Nieuwstraat is voor 22.00 gulden benadeeld. Inbrekers vernielden -twee dakkoepels* en namen een voorraad merk-herenkleding mee. Loslopende paarden op dezoomweg SCHIEDAM Twee los lopende paarden zorgden, gisteravond voor opschud ding op de Zoomweg. De dieren waren ontsnapt van een weiland in de directe omgeving. Nadat de politie de paarden had overmees terd, konden de viervoeters weer aan de eigenaar wor den overgeleverd. Die heeft de paarden voor alle zeker heid bij een kennis van hem laten stallen. Flatwoning helemaal overhoop gehaald SCHIEDAM Een flat woning naan de Van Tien- hovenstraat is gistermiddag door inbrekers totaal over hoop gehaald. Een getuige zag drie vrouwen en een man tijdens afwezigheid van de bewoners uit het, huis komen. Door de chaos kebben de bewoners nog niet kunnen nagaan of er iets gestolen is. Popband, fam-sessie en muziekfilms in Podium SCHIEDAM Het mu ziekcafé Podium organiseert deze week drie activiteiten. Donderdag 14 februari wordt een jam-sessie gehou den en zaterdag 16 februari is het de beurt van 'Sugar Mamma', een vier-mansfor- matie uit Lelystad/Dokkum/ZWolle. Hun muziek houdt het mid den tussen stevige blues la Muddy Waters en Howlin' Wolf, Southern Rock en de Engelse school zoals Dr. Feelgood Sugar Mamma speelde al in alle uithoeken van ons land op festivals, bluesnachten, kroegentoch ten en grote podia. Op zon dag 17 februari zijn er Nieuwe acfiviteiten bij Kluphuis Oost SCHIEDAM Kluphuis Oost aan de Galilefstraat komt dit seizoen met een aantal nieuwe activiteiten. Zo is er een toneelclub voor kinderen Van 8 tot 12 jaar, een Dansklup voor kinderen van 6 tot 10 jaar en een workshop popmuziek voor jongeren. Belangstellenden kunnen de nieuwe Aktivi- teitenkrant gratis op komen halen. Dansen voor 55+ SCHIEDAM In dien stencentrum de Woudhoek aan het Heijermansplein is zondag 17 februari een dansmiddag voor 55+ers.' De zaal is geopend van 13.30 tot 16.30 uur, de toe gang is vrij. Polaroid' 1 J Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, je adres, Je leeftijd en Je woonplaats. (INGEZONDEN MEDEDELING) f Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel 010-4266720

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1