VW verrast door het aantal aanmeldingen Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN OOr k on n il KORTSTONDIGE PRET VOOR LANGLAUFERS Extra stoomcursus noodzakelijk voor de opleiding van 'Vlaardingen-kenners' Acht kandidaten naar finale Songfestival Bierbeurs voor sponsoring transplantaties ONGELUK ONS onderzoeken mogelijkheden combimagnetron OP DE GRENS w FEBRI iARi iQöi W8WV PAGINA 15. VLAARDINGEN De cur sus 'Ken uw stad' van de VVV is een gouden greep gebleken. Binnen twee dagen na de aan kondiging waren zowel de middag-,als de avondcursus al volledig volgeboekt, vw-di- recteur Karin Hollegien hoopt dat zich tussen de vijftig deel nemers een paar toekomstige 'ambassadeurs van Vlaardin- gen' bevinden. Mensen die de drie maan den durende stoomcursus heb ben gevolgd kunnen zich op 27 mei gerust Vlaardingen- kenners noemen. Zij hebben dan twintig lessen achter de rug over zo ongeveer alles wat maar met de Haringstad sa menhangt. De archeologie, geschiede nis, kerkelijk leven, monu menten, bouwkundige struc tuur, visserij, economie, cul tuur, natuur, folklore en zelfs de toekomst van de stad wor den nesproken door deskundi ge inleiders. Als 'toetje' krij gen de cursisten een verhan deling over Vlaardingse legen den zoals de verhalen van De Kattebeker en van boerderij De Vergulde Hand. Rondleiders De cursus, die zo boven ver wachting is aangeslagen, was een idee van de bestuursleden Jan van Hemert en Jan An derson van de VVV. Zij had den vooral de bedoeling goede rondleiders voor georganiseer de busreisjes af te leveren. Mensen die toeristen iets kun nen vertellen over de geschie denis van de Grote Kerk, de opkomst en ondergang'van de haringvisserij en die de weg weten in de musea in de stad. De VVV doet immers, sinds het aantrekken van een nieu we directeur, zijn uiterste best touroperators zover te krijgen dat zij Vlaardingen opnemen in hun programma. VLAARDINGEN De acht kandidaten voor de finale van het Vlaardings Songfestival zijn bekend. In een goedgevul de Stadsgehoorzaal werd gis teravond de halve finale afge werkt. De in Schiedam woon achtige Poolse zangeres Grace Szymanska deed opnieuw van zich spreken. De 39-jarige moeder van een dochter bracht met een Pools levens lied en een Engelstalige song de handen langdurig op el kaar. Dat gold ook voor de Hoog- vlieter Michael Rambas die met onder meer een nummer van Neil Diamond hoog scoor de. Astrid van Mastrigt uit Vlaardingen bewees dat ze vo caal tot de beteren behoort. Monique le Blanc uit Helle- voetsluis stal de show met on der meer een nummer van Lionel Ritchie. Naar de finale zijn voorts door de jury (bestaande uit de zangeres Angelina Vandijk, platenproducer Jack van der Lee en de HVV-joumalist Rein Wolters) naar de finale door verwezen Anneke Goedknegt uit Vlaardingen en haar plaatsgenoot en titelverdedig ster Diana de Beer. De groep Trinity uit Maassluis/Delft (Esther Kats, Astrid Sitskoorn en Joyce Leyendekkers) plaat ste zich eveneens en dat gold ook voor het 16-jarige Neder landstalige zangeresje Sandra Brouwer uit Leiden. Juryvoor zitter Wolters voorspelde bij het bekendmaken van de uit slag een boeiende en niet te voorspellen finale. „De punten liggen bijzonder dicht hijeen." De finale van de tweede editie van het Vlaardings Songfestival met gastoptre dens van Ben Cramer en Mar co Borsato wordt gehouden op zaterdagavond 2 maart in de Stadsgehoorzaal. Op deze avond wordt ook de finale af gewerkt van de stedelijke mi- ni-playbackshow, waarvoor zaterdagmiddag 23 februari een voorronde plaatsvindt. Beide evenementen worde» georganiseerd door Rita Young Entertainment, de Stadsge hoorzaal en de Nieuwe Vlaar- diivjse Courant. Maar tijdens het verzame len van lesmateriaal bedach ten Anderson en Van Hemert, dat meer kennis van het verle den van hun stad ook voor an deren van belang zou kunnen zijn. Voor ambtenaren en raadsleden bij voorbeeld, die baat zouden kunnen hebben bij wat meer historisch besef, als zij besluiten nemen over de toekomst van de stad. Voor museum- en hotelpersoneel, voor journalisten die over de stad moeten schrijven. Ten slotte dachten de ini tiatiefnemers: waarom zou niet iedereen de kans mogen krijgen de cursus te volgen? Zo liep de zaak, zegt archivaris Hans Mathijssen lachend, „een beetje uit de hand". Er kwamen honderd aanmeldin gen, terwijl er maar vijftig mensen kunnen meedoen. Er wordt nu al gedacht over een tweede cursus, die vermoede lijk dit najaar zal worden ge houden. Archeoloog Jeroen P. Ter Brugge en archivaris Mathijs sen bijten maandagmiddag in gebouw Hollandia het spits af. Ter Brugge vertelt over de vroegste geschiedenis van Vlaardingen, Mathijssen neemt de dn-at] op bij de elfde eeuw. Hij zal in sneltreinvaart de geschiedenis van Vlaardin gen doornemen. „Vijftig minuten is natuur lijk veel te kort", zegt Mathijs sen, die zich dus voornamelijk zal moeten beperken tot hoofdzaken. Maar een aantal smakelijke anecdotes zal hij zijn gehoor niet onthouden. De leukste vindt hij zelf die van 'het Vlaardings zangverschil', een landelijk kerkelijk con flict dat in Vlaardingen het hoogst opliep en daaraan zijn naam dankt, In 1775 stelden de Staten Generaal regels voor het zin gen in de protestantse kerken. Zij wilden bewerkstelligen, dat het gezang in die kerken zich zou onderscheiden van 'het paapse gezang'. Mathijs sen: „Daardoor werden de ge zangen één langgerekte galm zonder kop of staart". De on enigheid tussen voor- en te genstanders van die regels liep hoog op. Als de 'korte zangers' al met de zegen naar huis waren gestuurd galmden de 'lange zangers' nog onverdroten voort. Het kwam zelfs tot vechtpartijen in de kerk. Ook in Maassluis hield de ruzie de gemoederen danig bezig. Daar liet een voorzanger zelfs het leven, nadat hij in de kerk door tegenstanders was gemo lesteerd. m Tegen een naar Oostenrijk of Zwitserland afreizende ken nis zegt de schaatsenrijder in deze dagen smalend dat hij zich liever op het Hollandse ijs aan de wintersport waagt. De aangesprokene Iaat zich zulke laatdunkende opmer kingen meestal vriendelijk welgevallen. Hy leeft in het besef dat hy voor tochten op de lange latten toch naar zyn favoriete ski-oord moet afrei zen. Deze week had het er echter alle schyn van dat het Wa terweggebied in een heus wintersportcentrum was om getoverd. Op verschillende plaatsen maakten langlaufers een tochtje door het dikke pak sneeuw. Dat gebeurde onder meer in het Schiedam- se Beatrixpark, waar onze fo tograaf dit sportieve duo in het vizier kreeg. Ook in Vlaardingen waren langlaufers actief. Zy maak ten met name gebruik van de periferie van het schaatstra- ject over de Vlaardingse Vaart. Na het vegen van de schaatsbaan had de sneeuw zich daar opgehoopt. Een aantal langlaufers zag op de ze plek zyn kans schoon. In het Lickebaertbos kwa men de wintersportliefheb bers gisteren minder aan hun trekken. In een eerdere winter waren in dit gebied Vlaardingen en Maassluis wel eens langlaufroutes uit gezet, maar dit jaar is het er niet van gekomen. Organisator Lejeune: „Een drankje op andermans gezondheid" MAASSLUIS Het aange name met het noodzakelijke verenigen. Dat is het doel van de bierbeurs die T. Lejeune za terdag 23 en zondag 24 februa ri houdt in de Koningshof. De opbrengst van de beurs gaat niet naar Lejeunes eigen por- temonnaie maar naar de kas van de Nederlandse Stichting Longtransplantaties Cystic Fi- brosis-Patiénten. Lejeune werd op dit idee gebracht door zijn 19-jarige zoon Martijn die de ze ziekte heeft. Hij viert met de beurs en bijbehorend feest tevens het vijf-jarig bestaan van zijn biercafe óporto. Cystic Fibrosis (CF) wordt ook wel 'taaislijmziekte' ge noemd. Het is een aangeboren afwijking die in Nederland voorkomt bij één op de 3.600 levendgeborenen. CF veroor zaakt een verharding van de slijmvliezen, wat vooral ge vaar oplevert in de longen en darmen. Lejeune: „De ziekte is niet te genezen, alleen de ver schijnselen kunnen (tijdelijk) onderdrukt worden met medi cijnen en fysiotherapie. Op een gegeven moment zijn de longen echter zo aangetast dat alleen een longtransplantatie nog uitkomst biedt. Zonder zo'n transplantatie wordt een patiënt gemiddeld niet ouder dan een jaar of dertig. Per jaar zijn zo'n negen dubbele longtransplantaties voor CF- patiënten nodig." Een transplantatie kost nog al wat: ongeveer driehonderd duizend gulden. De reguliere ziektekostenverzekeringen vergoeden dit bedrag niet om dat staatssecretaris Simons van Volksgezondheid aan de ziekenhuizen nog geen toe stemming heeft gegeven tot het uitvoeren van dergelijke operaties. „Dit betekent dat particulieren het benodigde geld zelf op tafel moeten leg gen," zegt Lejeune. „De Neder landse Stichting Longtrans plantaties CF-patiénten pro beert daarbij te helpen, onder andere door fondsenwerving." Of door ludieke acties als die van de café-eigenaar. Da vid Vlam, de schrijver van het Nederlandse Bierboek, zal de bier-tweedaagse zaterdagmid dag openen. Hij schenkt dan het eerste glas La Trappe Tri pel, een biersoort van het eni ge trappistenklooster dat Ne derland rijk is. Het gaat om een primeur want de overige cafes schenken dit bier pas vanaf maart. Diverse brouwe rijen hebben gratis vaten ter beschikking gesteld voor de bierbeurs; onder andere Leffe, Hoegaarden, Kriek Belle, Sjoés en Petrus Bruin. Lejeune:,, Voor ƒ5,- komen mensen in het bezit van een glas. Hier mee kunnen ze langs verschil lende stands lopen. De kosten per consumptie zijn ƒ2,-. Daarnaast geeft de Roerstok een demonstratie hierbrou- wen." Zondagmiddag wordt de tweede ronde gehouden. „Ik veil dan bierglazen uit mijn prive-verzameling/ waaronder glazen van Barbarossa en het Anker." Lejeune organiseert op 23 februari ook een feestavond in de Koningshof. Zanger Hans de Booy en Trio Rob Franken verzorgen de muziek. Lejeune roept iedereen op een kaartje van ƒ35,- te kopen. De avond wordt mede gesponsord door de brouwerijen, de gemeente, de Rotary en de Lions Club. In november vorig jaar werd de eerste dubbele long transplantatie in Nederland uitgevoerd. Met succes. Vrien den van een meisje met CF richtten daarop de Nederland se Stichting Longtransplanta ties CF-patiënten op. Lejeune: „Mijn zoon riep toen: 'Mijn vader organiseert wel wat om geld hij elkaar te krijgen.' Het feest-weekend is daarvan het resultaat. Helaas is het meisje overleden. De Stichting is ge lukkig blijven bestaan en werkt op dit moment mee aan de financiering van de long transplantatie van de zeven tienjarige Desireé van der Meulen. De verwachting is dat de staatssecretaris halverwege dit jaar wel toestemming geeft voor longtransplantaties. Triest is dat dat vooral te dan ken is aan acties als deze." Martijn ligt op dit moment in het ziekenhuis. Hij heeft een infectie opgelopen waar voor hij behandeld moet wor den. „Hij probeert aan te ster ken zodat hij met volle teugen kan genieten van het komende feest-weekend. Een CF-patiënt ligt weken in het ziekenhuis wat het volgen van een oplei ding niet gemakkelijk maakt. Gelukkig heeft Martijn zijn Havo-4 af kunnen maken. Hij zit nu op een school voor de detailhandel. We hebben een bierwinkeltje ingericht waar hij stage kan lopen zodat hij zijn middenstandsdiploma kan halen. Hij hoopt later een pla tenzaak te kunnen openen." Lejeune besluit: „CF is erg vervelend maar je hoeft niet als kasplantje te leven. Je moet het leven bij de strot grijpen en door elkaar schud den. Je moet blijven genieten van dingen als bijvoorbeeld feestjes." Sneeuw mag dan in het algemeen smette loos wit en zacht lij ken. Ze kan ook voor een. hoop ellende zorgen. Dat hebben we afgelopen week gemerkt. De puinhoop die ze op het wegdek veroor zaakt is groot. Zowe^ onder invloed van vorst ala onder invloed van demu kenne-5 lijk goed ingezette dooi bë- dreigt ze de verkeersveilig heid. Vlaardingen, dat zo de he mel in geprezen werd door de politieke vriendin van haar wethouder Verkeer, Agnes van Ardenne-Van der Hoeven, de minister van Verkeer en Waterstaat Hanja Maij-Weggen, kreeg toch ook met hachelijke toestanden te maken, Maij kwam deze week spe ciaal naar Vlaardingen om de loftrompet te blazen over de verkeersveiligheid in deze stad. De rodekoon- tjesminister met haar ei gen fanclub hield een voor af klaar gemaakte speech, waarin het in Vlaardingen zo vaak beschimpte ver keersbeleid ten voorbeeld werd gesteld. Als een van de weinige gemeenten in Nederland heeft de stad sinds 1985 de beoogde ver mindering van 25 percent verkeersslachtoffers bena derd, zo was op haar mi- nisterie uitgerekend. Ook dat deze gemeente er in middels 270.000 gulden ac- tiegeld mee had kunnen declareren. „Met de ver keersveiligheid in ons land is het nog droevig gesteld," merkte verder de hiervoor verantwoordelijke minister op. „Vlaardingen maakt daar een gunstige uitzonde ring op," vervolgde ze. Toch leuk, dat ze in Den Haag zoiets in de gaten hebben. De cijfers, die het aantoonden, hadden we enige weken geleden al in het haar nu oficieel over handigde Verkeersveilig- heidsplan gelezen. Maar het is toch aardig vaD zo'n minister om al tussenba- lancerend op het Binnen hof even naar Vlaardingen te komen om daarvoor waardering uit te spreken. De omstandigheden waren bijzonder. Ze kwam per au to naar de grens met Schie- j dam rijden om daar in een j stilstaande en in deze con treien nog niet gebruikte, gelede bus van de RET te stappen. Vlakbij de veel te kleine zogenaamde 'oortjes' van de Beneluxtunnel. Prompt kreeg ze dus te ho ren, dat we hier eindelijk eens volwaardige afslagen en "opritten willen hebben >jpm vanaf de Schiedamse Vlaardingsedijk het vracht verkeer rechtstreeks op de ruit rond Rotterdam te kunnen lozen. Die zware joekels net als forensen dus buiten de woongebieden te houden. Hanja reageerde niet. Zoals ze ook niets zei over de mogelijkheden van de tweede Beneluxtunnel als (snel)tramtunnel. Of over de unieke ligging van de plek, waar zij uit haar auto was gestapt, als mogelijk kruispunt van tram, trein, stads- en rijkswegen. Neen, zij hield het alleen op de statistische verkeersveilig heid. De praktijk van die en de overige dagen van deze week bleef ook onbespro ken. Terwijl juist op die plek zo goed te zien was hoe slecht die is. Want zo als in bijna alle steden in Nederland was daar te zien, dat de zwaksten van alle verkeersgebruikers er in winterse omstandighe den er het slechts vanaf komen. De mensen, die zijn aangewezen of omwil le van het milieu hebben gekozen voor het gebruik van slechts twee steunpun ten (wielen of voeten) op het wegdek ploeterden op de route naar hun werk, zoals langs de door de mi nister bezochte verbin dingsweg tussen Vlaardin gen en Schiedam, in beide richtingen deze week moeizaam glibberend over fiets- en voetpaden. De au tomobilisten zagen ze over prachtig schoongeveegde en bestrooide asfaltwegen voorbij gaan. De prioritei ten liggen ook in Vlaardin gen en Schiedam nog steeds zo, dat de veilig door vier wielen onder steunde weggebruiker de eerste hulp krijgt. De mees te slachtoffers van onge lukken waren deze week fietsers en voetgangers. BEN VAN HAREN SCHIEDAM De Openba re Nutsbedrijven (ONS) van Schiedam onderzoekensamen met de Gasunie en het VEG- Gasinstituur de gebruiksmoge lijkheden van een met gas ge stookte Combimagnetron-oven. De gasgestookte Combimagne tron verbruikt twinig procent minder energie als de electri- sche soortgenoten, bovendien zijn de verwarminings- en voorbereidingstijden aanzien lijk korter. Een maand geleden lieten de samenwerkende energiebe drijven vijf van deze ovens uit Japan overkomen. T In dit land is de gasgestookte combimag netron al jaren op de markt, waar de oven vooral in hore cagelegenheden erg populair is/ Onderzocht wordt, of de gasgestookte combimagnetron ook voor de Nederlandse ge zinshuishoudens geschikt is. De eindresultaten van het sa menwerkingsproject worden eind dit jaar verwacht. 'Koningin Sophie' in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN De Nederlandse vorstin Sophie -» van Württemberg - Xj (1818-1877) staat centraal in "5 het toneelstuk 'Koningin So-<J phie'. Dit door T. Vorsten-1 bosch geschreven toneelstuk wordt donderdagmiddag op- - gevoerd in de Stadsgehoor-,% zaal. Nel Kars speelt de rol'-v van Sophie die verteerd! j werd door de dood van haar zesjarige zoon Maurits (1850). Ze hield zijn speelka mer op het Paleis Noordein de in de oorspronkelijke staat en probeerde contact te krijgen met Maurits' geest via het medium Da niël Douglas Home. De voor stelling begint om 14.00 urn en de toegangsprijs bedraagt ƒ7,50. Politiek Forum voor vrouwen SCHIEDAM De Stich ting Vrouwen Vormings werk Schiedam (SVVS) houdt dinsdag 26 februari een politiek forum voor en door vrouwen Aanwezig' zijn E. Hellwig-Kuipers (CDA), A. van Wijngaarde-1 1 Ter Lauw (VVD), L. Stolker- Nanninga (PvdA), L. Versie- i gen (D66! en C. van Laar-' Graven (Groen Links). Zij zullen de partijprogama's van hun politieke organisa ties verduidelijken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in diesnten- centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. i RAVO-band zoekt tamboers en blazers VLAARDINGEN De RAVO-Scoutingband, dis trictsband van Scouting Rijnmond, is op zoek naar nieuwe tamboers en hoorn blazers. De aankomende le den moeten negen jaar of ouder zijn, muziek leuk vin den en 'Scouting-avontuur' hebben. Dinsdag organiseert, 1 de band een open avond voor belangstellenden. De!' avond begint om 19.00 uur in de repetitie-ruimte van het Hopman Smelikhuis op het Scoutcentrum aan de Broekpolderweg. Waar- j schijnhjk begint de' band in februari met de nieuwe op leiding. De RAVO-scouting- band verzorgt optredens tij dens Scouting-activiteiten en wandelmarsen. Ze doet ook elk jaar mee aan het Landelijk Scoutingbandcon- cours. Voor meer informatie 1 of aanmelding tel. 010-4715220 of 010-4353072. Avond tegen het oorlogsdenken SCHIEDAM Het op 7 februari opgerichte 'Comité' tegen het ongenuanceerde oorlogsdenken' houdt op donderdag 28 februari een informatie-avond. Het gezel schap van een aantal min of meer prominente Schiedam mers onder meer de wet houders De Leede en Zijde veld wil dan gaan praten over een aantal concrete plannen. Zo overweegt men' een informatiecampagne voor scholen te starten en een 'meldpunt' op te rich-- ten. Belangstellenden met 1 eventuele andere ideeën zijn op 28 februari ook wel-i 1 kom. De bijeenkomst wordt gehouden in De Teerstoof vanaf 20 uur. Overigens laat het Comité weten voor haar activiteiten geld nodig te hebben. Men kan een gift overmaken op gironummer 3019643 ten name van W. van Es in Schiedam, onder vermelding van 'Comité te gen het ongenuanceerde oorlogsdenken'.' Info-bijeenkomst over drugsgebruik ROTTERDAM Het Consultatiebureau voor Al- cohol en Drugs houdt dins dag 19 februari aan de Heemraadssingel 80 een in formatieavond over drugs. Deze avond die om 19,30 i uur begint is bedoeld voor ouders, partners en familie- leden van drugsgebruikers 1 die in hun directe omgeving worden geconfronteerd met drugsgebruik en de proble men die drugsgebruik met j zich meebrengen. Een me dewerker van het consulta tiebureau legt uit wat voor soorten drugs er zijn, toont een video en vertelt hoe het proces van verslaving ver loopt en welke problemen zich daarbij voordoen. De avond wordt medebegeleid door een ouder die de pro blemen van een drugsge bruikend kind zelf heeft meegemaakt. Voor meer in- formatie kan men bellen via nummer 4761688. I-V/, I j i XV ssW b -<■ ii 'A--/-.: A* wf

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1