200.000 voor trainingsveld in Thurlede Onderzoek kinderopvang Nieuwland ï-uchthaven veiliger met jnieuwe verkeerstoren Waai eens aan mm E het waaigat Het Vrije Volk SCHIEDAM Guidor te gast op gidsendac HiSi Taxibedrijven uit Schiedam en Maassluis enthousiast BïïM ,mvj)I ONS weerstond Bcöude winter Onderwijs gaat over de grens Rotterdam Airport kan met moderne apparatuur meer vluchten per uur verwerken wonen Vrouw beroofd WS VRIJDAG 22 FEBRUAR11991 PAGINA 13 SCHIEDAM De Neder landse Spoorwegen willen de treintaxi introduceren in het Waterweggebied. Schiedam en Maassluis zijn belangrijke kandidaten voor de uitbrei ding van de taxiservice van de NS. Op dit moment rijden in twintig steden treintaxi's rond. De spoorwegen willen deze service vóór 1 mei van dit jaar uitbreiden tot veertig steden. Vlaardingen hoort daar niet bij. De taxibedrijven in het ge bied hebben enthousiast gerea geerd op het initiatief van de firma Treintaxi. Het dochter bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen wil de service in dit gebied opzetten in samen werking met Hofman Taxi uit ^Maassluis en het Schiedamse Bedrijf Eurotax. De NS beschouwt de trein taxi als een aanzienlijke ver betering van de klantvriende lijkheid. In de deelnemende steden kan de passagier op agrtoon van een treinkaartje ®or vijf gulden een biljet êoor de treintaxi kopen. Voor —dit-bedrag wordt de reiziger binnen de gemeentegrenzen naar zijn bestemming ver voerd. In verschillende steden is de laatste tijd overigens geble ken, dat het systeem niet wa terdicht is. Op veel stations is het eenvoudig om een plaats bewijs voor de treintaxi te ko pen zonder in het bezit te zijn van een geldig treinkaartje. Onder andere in Dordrecht zijn de taxibedrijven woedend over deze oneerlijke concur rentie. De NS zegt echter bezig te zijn om het systeem water dicht te maken. Ondanks de problemen in andere steden is directeur J. G. van der Meer van Euro tax razend enthousiast over het initiatief. „Wij hebben heel veel belangstelling. Wij moeten het plan nog financi- ëel doorrekenen, maar we zijn er zeker voor in. Ik denk dat we de komende tijd ons licht eens gaan opsteken bij onder nemingen, die reeds ervaring hebben opgedaan met het ini tiatief." Ook in Maassluis wordt er welwillend gereageerd op het aanbod van de Nederlandse Spoorwegen. Het gemeentebe stuur heeft reeds toegezegd dat de Dienst Gemeentewerken zorg wil dragen voor het aan leggen van een speciale taxi standplaats. „Wij staan zeker niet afwij zend tegenover het plan," zegt een woordvoerster van Taxi Hofman, de grootste taxi-on derneming van Maassluis. „De vraag is alleen of een dergelij ke onderneming rendabel is te maken in een stad als Maas sluis. De finesses van het plan zijn bij ons niet bekend." In totaal heeft Treintaxi zesendertig gemeenten bena derd met het initiatief. Dit ge beurde in de verwachting dat een aantal gemeenten negatief zou reageren op de plannen. Verder is het denkbaar dat een aantal benaderde taxibe drijven niet aan de door de NS gestelde criteria kunnen vol doen. „De kwaliteit van de be trokken taxibedrijven wordt bekeken door mensen van de NS en de Nederlandse samen werkende taxibedrijven", zegt Treintaxi's voor het station in Dordrecht. Taxi-ondernemers in Schiedam en Maassluis zijn erg enthousiast. Hun collega's in Dordt denken daar anders over. een woordvoerder van Trein taxi. „Wij kijken met name naar de representativiteit van de chauffeurs en de kwaliteit van de bedrijfsvoering." Als Eurotax en Hofman Taxi aan de criteria willen voldoen, dienen zij een taxi te spuiten in de huiskleuren van de Treintaxi. Nadat een passa gier op de speciale opstap plaats is ingestapt, mag de chauffeur maximaal tien mi nuten wachten op andere rei zigers. In overleg met de pas sagiers rijdt hij vervolgens een route langs de verschillende bestemmingen. De uitbreiding bij Treintaxi moet worden gegeven door minister Maij van Verkeer- en Waterstaat. De betrokkenen rekenen er op, dat de benodig de subsidies binnen enkele maanden worden verstrekt. Naast station Schiedam/Kotterdam-West krijgt NS-station Maassluis een eigen opstapplaats. Vlaar- dingse treinreizigers blijven voorlopig verstoken van de serviceuitbreiding. SCHIEDAM De trai- ilngsnood in sportpark Thur lede behoort voor de voetbal verenigingen Excelsior'20, SFC, FPSC en Martinit begin volgend seizoen tot het verle den. Directeur Jan van Vught van de Schiedamse Dienst Sport en Recreatie (DSR) heeft ifeet college van burgemeester -en wethou rs geadviseerd om tón SCHIEDAM De Openba- - të NÜtsbédnjyéri;j\Schiedam }Jujkeri met tevredenheid terug 'op de afgelopen vorstperiode. Geen moment werd de ONS in die tijd voor onoverkomelijke 'problemen gesteld. In totaal -'strooide het bedrijf in de pe- jriode 7 tot 16 februari zo'n 1 tweehonderd ton pekel en on geveer 50 kubieke meter zand ..op de Schiedamse hoofdwegen en fietspaden. Overigens gad het aanbre ken van die zoutvoorraad aan hankelijk enige problemenDe drie sneeuwvrije jaren hadden cde voorraad doen vastkoeken _en de strooiapparatuur was "niet berekend op grote hrok- ^icen zout. Het euvel werd spoe- jiÜg verholpen. over te gaan tot de aanleg van een zogenaamd 'natuurgras- veld'. Excelsior'20 moet voor dit doel haar vierde veld inle veren. De aanlegkosten worden ge raamd op bijna 210.000 gul den. De gemeente had al 153.000 gulden gereserveerd voor de aanleg van een geba- koveld. Deze duurdere oplos-- sing heeft tot gevolg dat»moet-" worden afgezien vair het voorerf nemen om twee grasvelden te renoveren, Er wordt slechts één veld in groot onderhoud genomen, waardoor 55.000 gulden wordt bespaard. Dat bedrag komt ten goede aan het natuurgrasveld in - Thurlede.' Volgens Van Vught zal dit veld bij de start van de nieuwe competitie bespeelbaar zijn. Men heeft voor deze con structie gekozen, omdat een dergelijk veld ook geschikt is voor het spelen van wedstrij den. Ervaringen van clubs in Rotterdam en Barendrecht zijn dermate positief dat ook voor de gemeente Schiedam de keuze niet moeilijk was. Excelsior'20 heeft zich met man en macht verzet tegen dit plan, omdat het er niets voor voelt een veld af te staan. „Die argumenten waren niet van zo'n importantie om de aanleg niet te laten doorgaan," zegt Van Vught. SCHIEDAM Het Ge meentelijk Woningbeheer (GWB) gaat onderzoeken of en hoe in de wijk Nieuw land een vorm van kinder opvang kan worden gereali seerd. Een bedrag van tien duizend gulden is door de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting beschik baar gesteld voor het ver richten van een voorstudie naar de mogelijkheden. De gemeente hoopt uiteindelijk dat kinderopvang-voorzie- ningen de wijk aantrekkelij ker zullen maken voor 'jon ge' gezinnen met kleine kin deren. Voorlopig krijgt het expe riment de titel 'Kinderland in Nieuwland'. Eigenlijk is het een gevolg van een sig naal van Ab Korsten van een huisartsenpraktijk in Nieuwland. Hij constateerde een toenemende vraag naar kinderopvang en liet dat ook meermalen weten. Het GWB deed vervolgens de rest. De Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting wilde mee werken en met de financiële hulp van deze instantie kan al snel met het experiment worden gestart. De gedachte is om de kinderopvang op te nemen in een binnenkort te starten renovatieproject in de wijk. De tienduizend gulden van de SEV zal worden ge bruikt voor een voorstudie. Daarmee moeten zaken als animo, gewenste lokaties, doelgroepen en fianciële haalbaarheid duidelijk wor den. Bovendien gaat men onderzoeken hoe de wijkbe woners bij het experiment kunnen worden betrokken. Volgens het bestaande be- heerplan Nieuwland moeten ook 'jonge gezinnen' worden geïnteresseerd. Verder moet de betrokkenheid van de be woners met de buurt wor den verbeterd. Tijdens een recent werkbezoek aan Zwe den zijn enkele collegeleden reeds gewezen op een ver band tussen kinderopvang en woningbeheer. ROTTERDAM In het ka der van de wereldgidsendag was Rotterdam gisteren gast- tvrouw van de enige,officiële gidsenvereniging die"'Ne'der- 1 land kent: Guidor. Sinds twee jaar presenteren alle nationale gidsenorganisaties zich we reldwijd. Op uitnodiging van de Rotterdamse VVV en de Kamer van Koophandel koos Guidor dit jaar de Maasstad uit om zich te presenteren aan het bedrijfsleven. Doel van de wereldgidsen dag is toeristenbegeleiding door gekwalificeerde gidsen onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Vorig jaar werden politici uit het parle ment en bestuurders van poli tieke partijen door Guidor-gid- sen rondgeleid in Amsterdam, waar Guidor zijn zetel heeft. De gidsenvereniging wil ieder jaar een andere stad uitkiezen om zichzelf te presenteren. In haar toespraak op het .raderschip De[ ;Nederlander Jièt1vobrzitter mevrouw T. van 8 Bussel'van Guidor daar geen onduidelijkheid over bestaan. „Guidor wil niet vergeleken worden met een escort-ser vice," liet zij de aanwezigen weten. Kwaliteit en erkenning staan bij de Nederlandse gid senvereniging dan ook hoog in het vaandel. Guidor bestaat dit jaar 35 jaar en heeft honderdzestig professionele gidsen in dienst. Alle gidsen, voor het overgrote deel van het vrouwelijk ge slacht, zijn in het bezit van het gidsenvakdiploma. Dit di ploma staat onder toezicht van het ministerie van Economi sche Zaken. Sinds 1988 is de opleiding tot nationaal toeris tische gids een erkende HBO- oplêiding. Er zijn twee moge lijkheden in Nederland om een studie voor,gids te,yolgen: aan de Hogeschool' "Holland anij' Diemen en aan de Nationale hogeschool voor toerisme en verkeer in Breda, Jaarlijks volgen ongeveer dertig studen ten een vierjarige dagoplei ding aan een van deze hoge scholen. Bij de opstelling van de leerplannen voor de oplei dingen is de gidsenvereniging Guidor nauw betrokken. Niet alleen worden gidsen ingeschakeld bij toeristische rondleidingen, ook voor tech nische bezoeken aan bedrijven wordt veelvuldig gebruik ge maakt van de kennis en dien sten van een professionele gids. „Je moet de gave hebben om je kennis op een prettige manier over te brengen op je publiek. Het beroep van gids zit tussen dat van leraar en ar tiest in," aldus Van Bussel. Na de officiële ontvangst op de' raderboot' aan da Mpasbcui-j lévard werden de gaster per touringcar rondgeleid door Rotterdam, onder leiding van Guidor-gidsen. Men kon kie zen uit een rondrit met het ac cent op moderne architectuur een een tochtje met een meer historisch/cultureel accent. Tot slot volgde een ontvangst in het stadhuis, waar de Gui dor Award 1991 werd uitge reikt aan mr. J. A. T. Cornel- lissen, directeur van het Ne derlands bureau voor toeris me. Cornelissen ontving de prijs uit handen van mr. dr. J. F. A. de Soet, oud-president- directeur van de KLM. De Soet nam vorig jaar als eerste de Guidor Award in ontvangst. SCHIEDAM Het bijzon der en openbaar onderwijs in Schiedam gaat over de grens. De gemeente is bereid veertig mille uit te trekken om dit jaar educatieve contacten met scholen in het buitenland de ondersteunen. Met betrekking tot het Eu ropa na 1992 vindt men het op het stadskantoor niet meer dan vanzelfsprekend, zo geeft consulent Lex Tigges aan, dat het onderwijs niet mag achter blijven bij deze omwikkelin gen. Daarbij gaat het niet al léén om uitwisselingen met.de diverse partnersteden. '-" Vooral met de Franse stad Vienne, die in de buurt van Lyon ligt, heeft Schiedam uit stekende banden. Zowel het Stedelijk Gymnasium als ba sisschool De Kameleon zullen naar Zuid-Frankrijk trekken. Beide onderwijsinstellingen ^.zullen tevens'ials gastheer op treden voor hun collega's uit de 'education'. Daarnaast wil de gemeente dat ook in andere richtingen contacten worden gelegd. De gedachten gaan daarbij uit naar de landen Turkije en Ma rokko (landen van herkomst voor een groeiend aantal leer lingen) en reisjes die verhand houden met de Europese een wording. Verder moeten leerkrach ten en docenten de kans wor den geboden 'kansrijke ont wikkelingen' in hun vakge bied in het buitenland te vol gen. Voorwaarde is wel steeds dat er bij de tripjes sprake is van kennisoverdracht. vv vv „^ROTTERDAM De verkeers toren van Rotterdam Airport is ^compleet vernieuwd en wordt van daag officieel in gebruik genomen. 'Met de opknapbeurt van de toren -is de veiligheid op het vliegveld ^toegenomen en zullen in de toe komst meer vluchten kunnen wor gden verwerkt. De hele operatie - heeft negen maanden in beslag ge- momen. De toren was hard aan een op knapbeurt toe. „Sinds twintig jaar 'waren de leidingen, verbindingen en apparatuur niet meer ver nieuwd, terwijl de boel vijf jaar ^geleden al was afgeschreven," ver klaart S. van de Meer, hoofd ver keersleiding. „De apparatuur was ?go verouderd dat er constant sto- 'ringen waren. Dat komt de veilig heid natuurlijk niet ten goede." A' In de verkeerstoren is vijftien kilometer aan nieuwe leidingen -aangelegd en zijn er niet minder •dan 25 duizend verbindingen ver hangen. Door een efficiëntere in richting is de oppervlakte van de- werkvloer in de toren dertig per cent groter geworden. Op dit mo- ,-ment werken er nog twee ver keersleiders in de toren, maar dat aantal kan in de toekomst tot vier worden uitgebreid. Van de Meer: „Doordat de nieu we panelen platter zijn komen te tliggen en de werktafels meer naar de kant staan, kunnen de ver keersleiders beter zien wat er be- Voor een avontuurlijk Skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen. Luchtverkeersleider D. Noomen loodst een vliegtuig vanuit de geheel vernieuwde verkeerstoren van Rot terdam Airport. neden gebeurt. En voor het glas kunnen we tegenwoordig rolgor dijnen van blaxfw folie tegen het zonlicht neerlaten. Dat idee heb ik op een vliegveld in Amerika opge daan. Dat folie werkt veel beter dan de luxaflex die we eerst had den, want luxaflex belemmert het zicht. Een tweede voordeel van die fohe is dat je bij heiig weer beter zicht hebt." Afgezien van de plannen voor een compleet nieuwe luchthaven, een kilometer ten noorden van het huidige vliegveld, rekent Rotter dam Airport op een enorme toena me van het aantal passagiers in de nabije toekomst. De gerenoveerde verkeerstoren kan in de toekomst dertig tot veertig vluchten per uur aan. Op dit moment vinden er rond de twintig vluchten per urn- plaats, inclusief klein verkeer en recreatievluchten. Die kleinere vluchten zouden moeten wijken als er te veel vliegtuigen per uur gaan landen en opstijgen. „Tijdens de verbouwing waren de verkeersleiders tijdelijk onder gebracht in een noodverblijf op het dak van de aankomsthal. Twee weken geleden viel daar de ver warming uit, net toen de hevige vorst inzette," vertelt Van der Meer verder. „Gelukkig was de nieuwe toren toen net klaar en konden we er vervroegd in. Maar de temperatuur in de nieuwe toren is ook nog niet optimaal, Omdat de airconditioning niet goed function eert, is het veel te warm boven in de toren. Die airconditioning is van groot belang, want met al dat glas rondom kan het echt snikheet worden." IE :'MiS p - 0*^ W BBB B0BBB ES B nmnrpan markt 57 viaardingen 010-4343685 Glazenwasser gewond bij bedrijfsongeluk SCHIEDAM Een 27-ja- rige glazenwasser uit Schie dam is gistermorgen tijdens zijn werk van een stellage gevallen. De man viel vanaf de eerste etage van een ge bouw aan de West vest om laag en brak daarbij enkele vingers. Ook liep de glazen wasser een hersenschudding op. Kinderen door ijs Vellevest gezakt SCHIEDAM Een drie jarig jongeije uit Schiedam en een onbekend meisje zijn gistermiddag door net smel tende ijs op de Vellevest ge zakt. Een vijfjarig broertje van de jongen schoot het tweetal te hulp, maar kwam ook in het water terecht. Omstanders brachten de spartelende kinderen veilig op het droge. inbrekers laten buit achter in bibliotheek SCHIEDAM In de openbare bibliotheek aan de Leliestraat is woensdag nacht ingebroken. Daarbij is een geldkistje opengebro ken en meegenmomen. Het werd enkele straten verder aangetroffen. De inbrekers hebben om voor de politie onverklaarbare reden het in het kistje aanwezige geld in het kantoor van de biblio theek achtergelaten. SCHIEDAM Een 76-ja- rige vrouw uit Schiedam is gistermiddag het slachtoffer geworden van een tasjes roof. Ze liep over het Bach- plein, toen een ongeveer twintigjarige jongeman haar handtas weggriste. Enkele uren later is de tas terugge vonden; de persoonlijke be zittingen zaten er nog in, maar een bedrag van hon derd gulden was verdwe nen. Belastingservice van FNV In actie SCHIEDAM De FNV- belastingservice houdt zich ook dit jaar weer beschik baar voor hulp ,bij het in vullen van het belastingbil jet. Geïnteresseerden zijn morgenochtenmd van tien tot twaalf welkom in het FNV-gebouw aan de Stad houderslaan 119. Mensen rnet vragen over het maken van een afspraak óf over de belastingservice kunnen op maandagavonden terecht op telefoonnummer 4730171. Solistcnconcours iaden Harpa Davids SCHIEDAM Muziek vereniging Harpe Davids houdt morgen voor en door haar eigen leden een solis tenconcours. Het program ma in het verenigingsge bouw 'De Tamboerijn' aan het Faassenplein 203 zal om 13 uur aanvangen. De prijs uitreiking staat op 22 uur - gepland. Tussen de diverse solo-optredens in, zal ook het B-orkest van de muziek vereniging een optreden verzorgen. Klassieke muziek in Stedelijk SCHIEDAM Liefheb bers van klassieke muziek zijn zondagmiddag welkom bij een concert in de aula van het Stedelijk Museum. Een drietal aan het conser vatorium afgestudeerde mu- zici Theo van der hek (fluit), Helmi Verhoeven (so praan) en Ger Otte (piano) zullen dan een optreden verzorgen. Het concert be gint om 14.30 uur. Vrienden van het Stedelijk en CJP- houders betalen drie gulden. Andere toehoorders betalen twee gulden meer. Mannenkoor op radio SCHIEDAM Het Ko ninklijk Mannenkoor Or pheus is maandag 25 februa ri te beluisteren in het ra dioprogramma 'Zin in Mu ziek' van de KRO. Dit pro gramma start om 16.00 uur op radio vier. Het koor brengt het stuk Missa Salve Regiena van de blinde com ponist Jean Langlais ten ge hore. Orpheus was één van de zeventien koren die de KRO selecteerde uit de ne gentig koren die zich aange meld hadden voor dit pro gramma. MS wil treintax[i ->'***■ -waaM-'.uwaur I t I 1-4 8 WVC»» -• j/i AijUi j. Ai I -t <t ^4 «,«r> M* i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1