'Drugs en Alcohol' verbreedt na vijftien jaar werkterrein 1 Uitbreiding begraafplaats Beukenhof is noodzakelijk Schiedams een na oudste kroeg weer open VAN DIJK Voorzitter Van Duijvenbooden: 'Een glaasje alcohol mag, maar houdt het hoofd erbij' Het Vrije Volk SCHIEPAM/VLAARDINGFN 7/ bezorgingL ZATERDAG 23 FEBRUAR11991 PAGINA 15 Door Merel Kan tere VLAARDINGEN Wie vraagt wordt wijs. Vragen is belangrijk, ook het stellen van vragen aan jezelf: 'Waarom drink ik of gebruik ik drugs?' Zo-luidt de filosofie van de Werkgroep Drugs en Alcohol. ,De groep viert haar vijftienja rig bestaan. Zij vroeg daarvoor de aan dacht door middel van een ireünie voor oud-leden, een themadag voor de kerken en IjdafiL het uitgeven van een (jaar-)verslag. Een symposium 'Alcoholmatiging en Sociale Vernieuwing' dat waarschijn lijk gehouden wordt op 26 maart simt de feestelijkheden af. De Werkgroep Drugs en Al cohol houdt zich bezig met preventie; het voorkomen van ovennatig drugs- en alcoholge bruik. Volgens voorzitter J. van Duijvenbooden draagt preventie veel verschillende facetten in zich. „Allereerst willen wij men sen kennis bijbrengen. Wat zijn alcohol en drugs? Wat doen ze? Maar niet alleen ken nis over de eigenschappen van deze stoffen is belangrijk. Ook belangrijk zijn de eigenschap pen van mensen: wat zijn de redenen voor'die vele glazen drank en potten pillen?" Van. Duijvenbooden denkt dat alcohol, drugs en medicij nen vaak gebruikt worden om problemen weg te stoppen. „Met deze middelen word je even van"'d'éwereld gehaald. Dat is vaak een opluchting. Een opluchting die bij veelvul dig gebruik vervelende gevol gen kan hebben. Want alcohol neemt de oorzaak van proble men niet weg, het zorgt ervoor dat emoties onderdrukt wor den en mensen niet meer kun nen communiceren met zich zelf en elkaar. Een tweede onderdeel van onze preventie-activiteiten is dus: mensen aan het denken zetten, ze een gevoel van ei genwaarde bijbrengen en hen leren omgaan met emoties." Glaasje De Werkgroep Drugs en Al cohol verbiedt genots- en sti muleringsmiddelen niet. „Dat is zinloos. Een glaasje mag best als je het hoofd er maar bij houdt. Via alcohol kun je even genieten en zorgen laten voor wat ze zijn." Om het bovenstaande te il lustreren geeft de voorzitter het volgende voorbeeld. „Stel, op een zaterdag heb je kie spijn. De tandarts heeft geen dienst dus je neemt een aspi rientje om de pijn te onder drukken. En 's zondags neem je er nog één. Is de maandag eenmaal aangebroken dan denk je: 'Och waarom zou ik naar die man toegaan, met aspirientjes kan het toch ook'. Het gevolg? Je raakt lichame lijk verslaafd en het gat in je kies wordt groter en groter want je doet niets aan de oor zaak. Uiteindelijk zit je te slik ken met een kaakontsteking." De Werkgroep richt <zich (Sr1 -v-: Werkgroepvoorzitter J. van Duijvenbooden: „Een verbod is zinloos. Een glaasje mag best als je het hoofd er maar by houdt.' met haar preventie-activitei ten op drie groepen: jongeren, ouderen en opvoeders. „Wij geven voorlichting op scholen, in bejaardenhuizen, in disco's en in vrouwenverenigingen. Noem het maar op." Voorlichting wordt alleen gegeven als onderdeel van pro jecten. „Onze informatie mag piet los staan., Wij gaan met zijn tweeën naar bij voorbeeld SCHIEDAM De toene mende belangstelling voor rouwplechtigheden op crema torium en begraafplaats Beu kenhof noopt de gemeente Schiedam tot het aanbrengen van enige verbeteringen. De .gemeente heeft het plan opge vat hiervoor 165.000 gulden ptCte trekken. Daarin zijn de tkosten voor de noodzakelijk -geworden uitbreiding van de pntvangst- annex condoleance s-ruimte nog niet meegerekend, "uoijja de openstelling van het jirématorium in 1985 was er ii' Jiet eerste jaar sprake van gtójpa zevenhonderd rouw- Tpleghtigheden, voor 1990 is :,het<: dubbele aantal bereikt: nd380. Dat ligt vijftien percent r boven de gemeentelijke prog- hridéfe voor het afgelopen jaar en elf percent boven het aan- tal van 1989. Vooral bet crematorium aan de Burgemeester van Haarenlaan staat in de belang stelling. Zes jaar geleden werd er begonnen met een aantal van 323 crematies. Dit aantal verdubbelde reeds binnen twaalf maanden en is intussen meer dan verdrievoudigd. Op de Beukenhof vonden in 1990 maar liefst 1053 crematies plaats. Het aantal begrafenis sen steeg ook weer, naar 328. Dit cijfer was 367 in 1985 maar daalde tot 270 in 1988. Het overgrote deel van het nu door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde geld gaat op aan het verbeteren van de geluidsinstallatie. Regelmatig ondervinden de muzikale in termezzo's van rouwdiensten vervelende storingen. Gemeen tewerken heeft geconstateerd dat „een qua geluidstechniek ongestoord verloop van de plechtigheden dan ook niet meer kan worden gegaran deerd". Voor een nieuwe in stallatie moet een bedrag van zo'n 125.000 gulden op tafel worden gelegd. Daarnaast laat de ventilatie het in de zomerse maanden af weten. Bij hoge bezoekersaan tallen komt het voor dat de temperatuur binnen tot dertig graden Celcius stijgt, terwijl er eveneens sprake is van een te geringe luchtverversing. Het aanbrengen van verbeteringen aan het systeem gaat bijna een halve ton kosten. een school en beginnen met het stellen van vragen. We willen weten wat de bedoeling is en wat onze luisteraars wil len weten. Bij voorlichtings- middagen op scholen gebrui ken we een speciale 'leskist'. Rookrobot Hierin "zitten bij voorbeeld een stel glazen, eehdronke- mansbrilletje (een bril met ro zige glazen waardoor je alles in een rosekleurig licht ziet), een rookrobot (een machine die een sigaret rookt) en een stapel handleidingen." De vrijwilligersorganisatie Werkgroep Drugs en Alcohol is opgericht op initiatief van de Hervormde Gemeente in Vlaardingen. Zij financiert ook het grootste gedeelte van de kosten. Van Duijvenbooden benadrukt dat de groep niet kerkelijk is. „Er werken zo'n tien a vijftien personen van alle godsdiensten." Tot voor kort genoot de groep volgens de voorzitter te weinig bekendheid. „Vooral in de omgeving van Vlaardin gen wisten veel mensen en in stanties, waaronder de ge meente, niet wat^wij deden. Onze naam leidt wel eens tot verwarring, er komt niet dui delijk uit naar voren dat wij aan preventie doen. Ons ver slag is ook geschreden om dit probleem op te lossen." De voorlichtingssessies van de Werkgroep vallen in goede aarde, aldus de voorzitter. „Dit komt waarschijnlijk om dat we op dit gebied allemaal 'ervaringsdeskundigen" zijn. Iedereen heeft er wel eens mee te maken." Praatpandje Binnen de werkgroep be staan plannen roor een nieuw project, Tondo genaamd. „Uit de voorlichtingsbijeenkomsten blijkt dat mensen soms meer aandacht vragen voor hun spe cifieke problemen. Daar wil len wij aan tegemoet komen door middel van een 'praat pandje'. Het gaat hierbij niet alleen om mensen die moeite hebben met hun alcoholge bruik maar ook problemen als eenzaamheid." Dit project, dat overigens los van de Werkgroep moet gaan functioneren, bevindt zich nog in een onderzoekssta- dium. „We zoeken een ruimte en bekijken soortgelijke pan den in andere plaatsen." Het symposium 'Alcohol matiging en Sociale Vernieu wing' in maart is bedoeld voor de stadsbestuurders van Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis. „Sociale Vernieuwing houdt in dat mensen uit ach terstandsituaties op eigen ini tiatief iets aan hun omstandig heden proberen te doen," licht Van Duijvenbooden toe. Burgemeester Van Lier van Vlaardingen zal bij het sympo sium, een belangrijke rol spe len. „Wel grappig," hij was be leidsambtenaar bij het eerste Nederlandse drugs- en alcohol project in Den Haag." 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18 00-1900 uur Zaterdag tot 16 00 uur Adressen en overige tel zie service-pagina nrs OP DE GRENS SVV verdwijnt uit Schiedam. Het moet om z'n voortbestaan verhuizen naar Rotterdam, b samengaan met Sparta. Zul ke verontrustende berichten bereiken ons de laatste we ken. Een zelfstandig bestaan van de Schiedamse Voetbal ^.Vereniging zou onmogelijk zijn geworden. Onzin natuurlijk allemaal! SVV is Schiedams en blijft Schiedams. Dat staat zo vast alleen huis. Die historierij- .kê.vereniging is nooit kapot te krijgen en uit Schiedam weg te denken. De club van oixöod en groen, onstaan in er de arbeidersbuurt De Gor- "zenr die voetbalclub gaat na tuurlijk nooit verloren voor ("Schiedam. cHet SVV, dat we aan de Ha- vendijk successen hebben zien boeken met spelers als Gerrit van Pelt, Rinus Go- sens, Jan van Schijndel en zovoort. Dat we later met een trainer als dezelfde Ri nus Gosens en spelers als Aad Koudijzer, Wout van Meeteren, Leen Wamaar enzovoort zagen gloreren op sportpark Harga. Dat SVV, van clubmensen als Elsinga, De Vries en Eijkenbroek, verdwijnt niet uit Schie- dam. Het zal ten eeuwige dagen blijven voortbestaan in de Brandersstad, gewoon omdat het erbij hoort. Ja, hoor ik u al zeggen, maar het gaat om het SVV van Van Dijk dat straks in Sparta of met Sparta in iets nieuws in Rotterdam op gaat. Maar ook daarop zeg ik hartgrondig: Neen. Het SVV van Van Dijk, zoals ik dat al zo'n 25 jaar ken en zoals ook andere bezoekers van horeca-gelegenheden als de oude Amstelbron in Schiedam, D'Ouwe Rein en later D'Artagnan in Vlaar dingen het hebben leren kennen van een van de hes- te harkeepers van de regio, is nooit kapot te krijgen. Dat heeft die al weer enkele jaren als bedrijfleider in ca fé-restaurant Montmartre in Rotterdam werkzame bar keeper, Nico van Dijk, ons wel duidelijk gemaakt in de loop der jaren. Hij stamt uit zo'n echte SVV-familie. Bij die Van Dijks was het een en al SVV wat thuis de klok sloeg. Ni- co's vader, Floor, was vele jaren voorzitter van de trou we supportersverenging Door Weer en Wind. Nico zelf speelt er ondanks het klimmen der jaren nog steeds met een gerenom meerd team van vrienden, dat inmiddels zelfs tot vier de elftal is gepromoveerd Ook zijn broer Floor trapt er tegen de bal en als veel belovende jongere talenten hebben Ruud en Rinus er op niveau gespeeld terwijl broer Rob een bestuurstaak op zich nam. Al die Van Dijks hebben stuk voor stuk rood-groen bloed zoals nog vele andere Schiedammers en dus blijft SVV altijd be staan. Wat hoogstens gebeurt is dat de betaalde afdeling van SVV, die een paar jaar gele den werd verkocht aan de van Feyenoord overgeko men John van Dijk (geen fa milie), definitief en geheel in Rotterdam onderdeel wordt van een nieuwe BV of andere fiscale constructie waarin ook Sparta zijn be taalde risico afdekt. Jam mer, maar reken erop dat het oude SVV van Van Dijk de rood-groene blijft verde digen. BEN VAN HAREN De jonge Van der Klink' op deze oude foto achter de tap van café Wil- helmina, waarvan hy in 1969 de deur voor 364 dagen van het jaar sloot. Door Han van der Horst SCHIEDAM Na een on derbreking van meer dan twintig jaar is café Wilhelmi- na, het oudste van de Gorzen, weer geopend Daarmee is het niet meteen de nestor van het Schiedamse horecawezen, want dat is Het Sterretje, maar er zijn toch allerlei rede nen, waarom we hier te ma ken hebben met een bijzonde re tapperij Het Sterretje heeft in de ja ren zeventig een grondige in terne verbouwing ondergaan en wordt nu uitgebreid. Café Wilhelmina op het Wilhel- minaplein is sinds de op richting in 1875 bijna onge schonden gebleven Wie nu achter de bar plaatsneemt,' ontdekt nog veel dingen die zijn betovergrootvader, als het net zo'n kroegloper was ge weest, ook had gezien. Dat komt omdat het café zo lang in handen is gebleven van dezelfde familie. In 1910 kocht ene Van der Klink de toen al oud-gevestigde zaak. Zijn zoon, toen net acht jaar, volgde hem later op. In 1969 deed hij het nauwelijks veran derde café dicht. Heel letter lijk. Want de inventaris bleef precies zoals hij was. Eenmaal per jaar keerde de Jonge" Van der Klink terug om gedurende een dag de deur van het slot te houden. Zelf zat hij dreigend op een stoel voor zijn cafe, zodat er niemand binnen kon. Zo voldeed hij aan een wettelijke verplich ting: anders zou de vergunning verlopen. Café en vergunning kwa men verleden jaar in handen van Henk Post, die op ,de Hoogstraat al Het Weeshuis uitbaat. Post wist niet wat hij zag. Het leek wel, of hij een horeca-museum binnentrad. Bedekt onder een dikke laag stof stonden daar de stoel tjes en de tafeltjes van weleer Ook de bar en de glazenkast daarachter maakten een oude indruk. Middenin de gelagka mer prijkte een biljart, dat, zo leerde nader onderzoek, nog met petroleum verwarmd moest worden. Dit was, con cludeerde Post meteen, een monumentje, het café met de oudste inrichting van Schie dam. Tegenwoordig pacht Mari an van Til café Wilhelmina. Ze komt uit een echte Gorzene- se familie, maar bracht een groot deel van haar leven door op de Antonie Muysstraat in het westen en in Tuindorp. Ze wil de zaak op de oude voet voortzetten: dat wil zeggen als buurtcafé waar iedereen wel kom is, behalve opgeblazen lieden met verbeelding. Marian krijgt wel een vaste grap te horen van veel oudge diende Gorzenezen die de weg naar het café al weer snel ge vonden hebben. Ze kijken goedkeurend naar de onveran derde innchting en dan zeg gen ze: „Het bier is zeker ook tachtig cent gebleven". Computer adviseert voor verkiezingen SCHIEDAM Wie nog niet weet op welke partij te stemmen bij de verkiezin gen voor de Provinciale Sta ten, kan voor advies terecht in de studiezaal van de openbare bibliotheek aan de Lange Haven in Schiedam. Daar is via de computer de Stem Wijzer Zuid-Holland te raadplegen. Bezoekers kun nen hun mening geven op 40 uitspraken uit de verkie zingsprogramma's van de diverse partijen. Nadat alle vragen beantwoord zijn wordt de eindscore bepaald. De computer geeft dan een stemadvies. In verband met de privacy is de Stem Wij zer zo opgesteld, dat om standers geen zicht hebbenv op het beeldscherm. De Stem Wijzer is tot en met woensdag 6 maart gratis te raadplegen. Drie choreografieën in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN In de Stadsgehoorzaal toont de de Nieuwe Dansgroep dinsdag avond dne choreografieën: 'Jazz Dogs Also van de Ame rikaan Ronald Byrd en 'Shifts' en 'Slips and Ste ams' van^Jaquelme Koops, Kaarten voor deze flitsende dansuitvoeringen kosten vijftien gulden, houders van kortingpassen betalen vijf gulden minder. Het optre den begint om 20.15 uur. Jubileumconcert van kamerkoor MAASSLUIS Het ka merkoor Cantabilé viert dit jaar zijn eerste lustrum. Daarom is er dinsdagavond een bijzondere uitvoering in de Grote Kerk aan het Kerk plein. Op het programma staan werken van Brahms, de 'petite messe solemnele' van Rossini en liederen van Kodaly, Debussy, Ravel en Barber. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is vrij. Circus Custers met kindermuziekshow SCHIEDAM Kinderen zijn woensdagmiddag wel kom bij de Kindermuzieks how met liedjes van Circus Custers. In het Passage Theater zijn dan vanaf twee uur liedjes te horen uit TV- programma's .s Sesam straat en de Blufshow Hoofdpersonen zijn die mid dag de clowns Flip en Flod der. Een kaartje voor de voorstelling kost vijf gulden Discussie over Golfoorlog VLAARDINGEN In de Triangel aan de Fransen straat 14 zal drs. E, J. Kort hals Altes, oud-ambassadeur en lid van de CDA-commis- sie Vrede en Veiligheid, woensdag een inleiding hou den met als thema 'De Golf oorlog - wat nu?'. De bijeen komst begint om 20 uur. Na de pauze zal gelegenheid zijn om te discussiëren. Daarbij zal men zich onge twijfeld afvragen wat moet gebeuren in de periode na de oorlog. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het IKV Vlaardingen, in sa menwerking met een aantal andere organisaties. info-biieenkomst klein chemisch afval SCHIEDAM De Ver eniging tegen Milieubederf uit Vlaardingen houdt dins dagavond in het Passage- theater in Schiedam een in formatiebijeenkomst over klein chemisch afval zoals batterijen en restjes verf. Sprekers op deze avond zijn ondermeer A. Mathijssen, hoofd van afvalstoffenmi- lieudienst in Breda die iets vertelt over het succesvolle gebruik van milieuboxen in zijn woonplaats en Hans van der Vlist, gedeputeerde van de provincie Zuid-Hol land/ die spreekt over het belang van de inzameling van klein chemisch afval en het kostenaspect. Na de pau ze is er ruimte voor een dis cussie over het afvalpro bleem. In de hal van het Passagetheater is een ten toonstelling over klein che misch afval te zien. De toe gang voor deze avond die om 19.30 uur begint, is gra tis 4 - j-W# «•iSifW U***

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1