recla mag spoedig e ui tzenden Michael Rambas winnaar van Songfestival Vlaardingen Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Mobiele eenheid' adviseert over bemesten Stadsomrqep moet opbrengsten delen met aanstaande Rotterdams Dagblad Honderden banen in de aanbieding Baner markt in Ahoy': Voor elk wat wils Schiedam wordt lid van Klimaat Verbond KLOEKE KEILERS GAAN DOOR MET CARNAVALLEN 'Structurele parkeeroverlast' Politie rekent autokrakers in Autodief vliegt uit de bocht Drie dieven betrapt op heterdaad MAANDAG 4 MAAFf 1991 PAGINA 11 SCHIEDAM Al finnen enkele maanden zal dejBchie- damse stadsomroep rslame- boodsohappen mogen liitzen den. Minister D'Anconl' (Wel zijn, Volksgezondheid £n Cul tuur) zal daartoe grom licht geven mits de lokalei>mroep met andere plaatselijk media goede afspraken heeftfemaakt over de verdeling vp recla me-inkomsten. Vanarbnd tij dens haar maandelijfee verga dering behandelt de gemeente raad een voorstel opdit punt. Burgemeester ej wethou ders vinden, dat stadsom roep contact moetiop nemen met de Avondblad® Combina tie Rotterdam, uïgever van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk, pm tot een overeenkomst te tomen. Met die twee kanten zal de Stichting Stadsomroep Schie dam (SOMS) voor afspraken over de reclamegelden echter niet meer te maken krijgen. Het aanstaande Rotterdams Dagblad een fusie van bei de kranten zal waarschijn lijk de enige tegenpartij zijn in de gesprekken. Want hoewel de precieze inhoud van de nieuwe wetgeving nog niet he lemaal duidelijk is, zou 'uit Haagse signalen' zijn af te lei den dat lokale omroepen slechts rekening hoeven te houden met lokale dag- en nieuwsbladen 'met tenminste vijf percent van de huishou dens als abonnee'. Al sinds 1990 houdt men zich in Den Haag bezig met een eventuele uitbreiding van de reclame-mogelijkheden voor lokale omroepen. Nu zou dan eindelijk een Algemene Maatregel van Bestuur zijn ge formuleerd, waarover de Raad van State zich buigt. In het gunstigste geval zullen Tweede en Eerste Kamer ook binnen enkele maanden instemmen, zodat SOMS in mei haar eerste reclameboodschappen de ether in kan slingeren. Dan moet bij het Commis sariaat voor de Media nog wel een aanvraag worden inge diend. Dat orgaan zal dan be kijken of de lokale omroepen dan inderdaad goede afspra ken hebben gemaakt met an dere media. De verdeling van reclame-inkomsten was jaren lang juist het discussiepunt en stond het relame uitzenden op lokale omroepen steeds in de weg. 1JA1 ROTTER JAM Honder den banen p de aanbieding en ze zuilenvoor het overgrote deel best vél wegvliegen. Dat is volgens®. P. van Velden, hoofd maneting van het Rel terdamse (arbeidsbureau, het gewone beeld op een hanen- markt. Er dus ook op de grote Banenma'kt, morgen en woensdag in Ahoy'. Maar werkzoefenden die misgrijpen hoeven net te wanhopen, ver volgt Vsi Velden. „Vacatures ontstaar er elke dag. Dus ook op de dg na de Banenmarkt." Het f beidsbureau pakt het, na de| positieve ervaringen van voorgaande jaren, nu groots pan. Maar liefst hon derd cwntig bedrijven uit alle bedrijftakken komen naar Ahoy'p de hoop hun vacatu res kvijt te raken. Het gaat om de meest uitlopende beroe pen. Jan kassière tot elektro- techncus, van metaalhewer- aanwezig. Verder zullen cen tra voor vakopleiding en ande re opleidingen wijzen op de mogelijkheden, die zij werk zoekenden en baanverande- raars hebben te bieden. Maar het echte werk is te vinden bij de ruim honderd twintig bedrijvsu. De metaal bedrijven en instellingen in de gezondheidszorg zijn uiteraard ruim vertegenwoordigd. Maar ook de procesindustrie (vooral de rafinaderijen en chemische sector) en uitzendbureaus heb ben zich in een redelijk groot aantal gemeld. Evenals de de tailhandel, waaronder ver schillende grootwinkelbedrij ven. Ook zijn er best verrassen de bedrijven bij, zoals het ca sino, de spoorwegen of de landmacht en politie. Van Vel den: „De markt geeft een af spiegeling van de vraag en dat is voor iederen werkzoekende, of het nu een werkloze is of een baanveranderaar, leuk." De Banenmarkt is morgen van 12.00 tot 21.00 uur geopend en woensdag van 10.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis en tot 18.00 uur is er een kindercrèche aanwezig. Radio Rynmond zendt beide dagen life van de markt uit. Op een video-wall is er programma over tal van beroepen en branches. SCHIEDAM Volkstuin ders in het Beatrixpark en Vijfsluizen moeten in de toe komst een beter en vooral mi lieuvriendelijker kropje sla kunnen serveren. Afgelopen zaterdag konden de tuinders hun grond laten testen door een team van het Algemeen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland (AVVN). Op korte termijn krij gen de tuinders een kundig be mestingsadvies in de bus. De AVVN trekt elk week einde met een door het minis terie van Landbouw gesubsidi eerd busje naar volkstuinders in Nederland om hen te advi seren hoe zij het beste hum tuintje kunnen laten groeien en bloeien- Zaterdagochtend waren de tuinders van Thurle- de aan de beurt, 's middags to gen de Vijfsluizers met een emmertje met tuingrond naar het busje van de AVVN. In dat emmertje zat een grondmon ster. Vooraf was bepaald, dat de tuinders de aarde met een eetlepel op vijftien verschil lende plaatsen in de tuin moesten vergaren. Tegen betaling van dertig gulden werd in dat busje het kalk-, fosfaat- en stikstofgehal te van de grond bepaald. Over drie weken ontvangen alle deelnemers een advies thuis, waarin staat hoe de tuin het best kan worden bemest. De tuinders toonden zich erg enthousiast over het initia tief van de tuindersvereniging. Mevrouw Van Deyk: „Ik vind het prima. Ik wacht even het advies af en dan ga ik daar ze ker mijn voordeel van trek ken. Wij amateurtuinders, die allemaal op eigen houtje wer ken, hebben dit advies gewoon nodig." Een andere tuinder kon dat beamen. „Vroeger gooiden we zomaar wat mest op de grond," vertelde hij. „Nu het zo slecht gaat met het milieu kunnen we dat niet meer doen. We moeten nu gericht Een medewerker van de Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland (AWN) test een emmertje tuingrond. „Eén liter mest per vierkante meter grond per jaar, dat is het beste." mesten, zodat niet alles in het grondwater terecht komt. Met dit advies weet je precies wat je moet doen." Ruim tien percent van de 250 Thurlede-tuinders toonde interesse in het advies van de AVVN. „Dat valt me heel erg mee," vond secretaris J. Ze venbergen van de tuindersver eniging Thurlede. „Ik zag gis teren dat het nogal regende en werd bang dat er niemand zou komen. De opkomst is echter boven verwachting groot." Het bezoek van de 'mobiele eenheid' van de AVVN vorm de een onderdeel van een lan delijke actie. Sinds april van het vorig jaar trekt een team van vrijwilligers, ondersteund door deskundige landbouwwe tenschappers, door het land om grondmonsters te testen. Met als slogan 'meten is we ten' doet het team per dag twee verenigingen aan. Vorig jaar testte men vijftienhon derd grondmonsters van volkstuinders, dit jaar is de verwachting wat hoger gesteld op drieduizend. Volgens Herre Bartlema, die het advies aan de tuinders geeft, springt het tuindersver- bond met de actie in een leem te. „Na de oorlog werden de volkstuinen gezien als belang rijke voedselproducenten," vertelt hij. „Later richtte men het vizier wat meer op de pro fessionele tuinders, waardoor geen voorlichting meer be schikbaar was voor de ama teurs. Dat realiseert het minis terie zich ook, vandaar dat we met hun steun in deze leemte kunnen springen." Behalve de tuinders die lid zijn van de verenigingen kwa men ook amateurs die alleen de beschikking hebben over een tuintje aan het huis, ad vies halen. Bartlema zit daar niet mee. „Nee, ook voor hen hebben we een deskundig ad vies in huis, ze kunnen alleen geen lid worden van de AVVN." Een tip voor de mensen die het welzijn van hun huistuin- tje voor ogen hebben, heeft Bartlema nog wel: „Ik advi seer de tuinders in de stad jaarlijks gemiddeld één liter mest per vierkante meter grond te gebruiken. Het beste is om daarnaast een deel van het eigen huisvuil te compos- teren." Ook voor het mospro bleem heeft hij een oplossing: meer stikstof op het gazon, want mos is een gebreksziekte van het gras. De NCRV, die zaterdag een radioreportage maakte op Thurlede, zal deze op dinsdag 19 maart om 11.00 uur in het programma 'Studio '55' op radio vyf uitzenden. ker f tot ziekenverzorgster. „Vooi elk opleidingsniveau zit er wél wat bij. De bedrijven vragen zowel om lager opge leid personeel als om HTS'ers en HEAO'ers." De persoonlijke contacten tijdens de markt, ervaren de werkzoekeiden als de bedrij ven volgers Van Velden ais waardevoL Soms mondt een gesprek uit in een direct resul taat, maar vaak volgt er nog een onderloud op het bedrijf zelf. De aloop is echter vaak succesvol. Dat bleek ook tij dens de \orig jaar gehouden schoolverhtersmarkt, waarbij ruim drietwart van de aange boden varatures werden ver vuld. Opvallmd uit de toen ge houden enquête was dat slechts d« helft van de bezoe kers op wek was naar werk, de andere helft wilde alleen informatie. „En dus is de Ba- nenmarlt in Ahoy' ook een prima gelegenheid om zo maar eens te snuffelen aan de vele mogelijlheden die er zijn." Ook het Arbeidsbureau speelt in op die informatiebe hoefte en is op de markt met een eijen informatiestand en een vnjwilligers-vacatursbank Vreugde by de winnaars van het Vlaardingse songfestival, van links naar rechts: Michael Rambas, Sandra Brouwer en Grace Szymanska. VLAARDINGEN Mi chael Rambas uit Hoogvliet is zaterdagavond winnaar ge worden van de tweede editie van het Vlaardings Songfesti val. De 31-jarige bouwkundig tekenaar en trotse vader van een zoontje van vijf weken sleepte niet alleen de fel be geerde titel in de wacht. Hij keerde ook huiswaarts met een fraaie beker, een reische- que van achthonderd gulden, een uitnodiging voor een op name in de Prime Time Stu dio en de toezegging van een optreden later in het jaar in de Stadsgehoorzaal van Vlaar dingen. Ook de andere zeven finalisten kregen deze uitnodi ging van directeur Marten Putman. Musicus Rambas voor hij ging zingen speelde hij tien jaar als drummer in een aan tal orkesten maakte het zichzelf in de boeiende en door vierhonderd mensen be zochte finale niet echt gemak kelijk. Inplaats van op zeker te spelen, koos hij voor het be paald niet gemakkelijke num mer 'How am I supposed' van Michael Bolton. „Voor my een nieuw nummer. De muziek band had ik donderdag pas in bezit," vertelde hij nadat de uitslag bekend was gemaakt en de zenuwen van hem wa ren afgevallen. „Constant heb ik gerepeteerd, zelfs tydens het rijden in de auto. Ik was stiknerveus. Onbegrijpelijk dat ik heb gewonnen. Naar mijn mening waren er betere kan didaten." Michael Rambas kreeg van de jury (zangeres Angelina Vandijk, balletlerares Ellen Belzer, muziekstudio-eigenaar Jack van der Lee en de HVV- joumalist Rein Wolters) wel geteld één punt meer dan Gra ce Szymanska, een uit Polen afkomstige 39-jarige in Schie dam woonachtige zangeres. Velen hadden op voorhand de keuze op de bouwkundig teke- nares gezet. „Met mijn tweede plaats ben ik uiterst tever- eden. Michael Rambas is een uitstekend winnaar. Boven dien heb ik toch ook die schit terende trofee mogen ontvan gen," zei ze stralend. Waarmee ze doelde op een door de Omroep Vlaardingen beschikbaar gesteld kleinood, overhandigd door Lou Maas, de voorzitter van de omroep. De toekenning is afkomstig van de luisteraars, die tijdens de voorronden hebben kunnen meeluisteren naar de vocale prestaties van de kandidaten. De derde prijs ging naar de 19-jarige Vlaardingse Astrid van Mastrigt. De Leidse zange res Sandra Brouwer (16) sleep te opnieuw de Rita Yopung Entertainment-prijs in de wacht. Loco-burgemeester John Ranshuijzen van Vlaardingen en de zanger Ben Cramer reik ten de prijzen uit. Ook aan de drie winnaars van het Vlaar dings mini-playbackfestival, waarvan de finale eveneens zaterdagavond is gehouden. Het was een soms erg ontroe rende happening, die werd ge wonnen door het negenjarige Rotterdammertje Michael Ma- duro. Hij zette een oogstrelen de act neer als Michael Jack son. Als prijs ontving hy een discman van driehonderd gul den en een horloge. De twaalf jarige Precdla Goemaat (Tina Timer) uit Schiedam, de win nares van vorig jaar, scoorde een halve punt minder. Debo rah den Uyl (12) uit Capelle aan den IJssel (Jasperina de Jong) werd derde. SCHIEDAM In navol ging van onder meer Rome, Berlijn en Frankfurt gaat Schiedam zich op korte ter mijn aansluiten bij het Kli- mast Verbond. De steden- clufi ziet de strijd om het be houd van het tropisch regen woud als haar belangrijkste doelstelling. Nauw in samen hang hiermee poogt de club een bijdrage te leveren aan een vermindering van het broeikaseffect. Het ambassadeurswerk voor het Klimaat Verbond wordt in Nederland verricht door Milieudefensie. De ini tiatiefnemers van het ver bond hebben een overeen komst gesloten met de be langrijkste organisatie van Amazone-Indianen. Deze be langenorganisatie van ruim 1 miljoen inwoners van het grootste tropische regen woud zet zich in voor het behoud van het Amazonege bied. De deelnemende gemeen ten verplichten zich op kor te termijn de import en het gebruik van tropisch hard hout stop te zetten. Met het treffen van uitgebreide ener giemaatregelen pogen de verbondsteden binnen twin tig jaar de uitstoot van kool dioxide te halveren. Op hun beurt stellen de betrokken Amazone-India nen alles in het werk hun leefgebied te redden. Dat valt niet mee, want multina tionals kappen 'de longen van de aarde' in sneltrein vaart weg. Met het geven van hulp aan de Indianen trachten de steden van het Klimaat Verbond deze ont wikkeling te pareren. Volgens het college van burgemeester en wethouders zal Schiedam zich prima thuis kunnen voelen in het Klimaat Verbond. Wethou der Bart de Leede wijst op de milieumaatregelen, die de gemeente in de afgelopen ja ren heeft getroffen. Hoewel de milieubewe ging de wenkbrauwen fronst over bet bebouwen van de havensliblokatie Spaland, krijgt hetzelfde project op andere gronden veel lof toe gezwaaid. Spaland is de eer ste wijk in Nederland waar op uitgebreide schaal ener giezuinige huizen zijn ge bouwd. Ook andere onderdelen van het milieu-beleid kun nen de toets der kritiek vol gens de gemeente ruim door staan: Schiedam staat in Ne derland bekend als een be langrijke stimulator van het openbaar vervoer. Verder wordt het hergebruik van afval gestimuleerd en is het gemeentelijk gebruik van harthout reeds tot een mini mum gereduceerd. Mocht de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaan, dan is Schiedam in Nederland één van de eerste steden die zich bij het Kli maat Verbond heeft aange sloten. De gemeente hoopt dat haar aanmelding de ko mende tijd veel navolging krijgt. SCHIEDAM „Jongens, de beuk enn! Ja, la, la, la, la, la la, laa," bulderde artiest Franky Boy die zaterdagavond tijdens het eerste lustrumfeest van de Kloeke Keilers Club in de kantine van de Schiedamse voetbalvereniging Excelsior 20 optrad. Zo'n driehonderd carnaval- vierders haakten in en bewo gen zich hossend en schreeu wend door de voetbalkantine. Een polonaise die geen einde leek te hebben. In een tropi sche warmte krioelden tiental len mensen met een onveran derbare lach op het gelaat door elkaar. „Carnaval?" moet een bui tenstaander onwillekeurig denken. „Dat is toch dat feest dat drie weken geleden in Schiedam grotendeels in dui gen viel door de Golfoorlog." Op deze conclusie valt weinig af te dingen, ware het niet dat het zottenfeest bij het katho lieke Excelsior juist een top jaar beleeft. Na de uitbundige viering van drie weken gele den gingen de carnavalsvier ders er in het afgelopen week einde wéér tegenaan. Een reden was gauw gevon den. Juist in het afgelopen weekeinde was het vijf jaar geleden dat de Kloeke Keilers Club (KKC) van Excelsior werd opgericht. Bovendien viel in het afgelopen weekein de de viering van halfvasten. Halverwege Carnaval en Pa sen plegen de ware feestvar kens opnieuw toe te slaan tij dens een carnavalesk evene ment. De leden van de Kloeke Keilers Club organiseren rond om het carnaval allerlei extra feesten. „Op de elfde van de elfde beginnen we hier met het eerste carnavalsfeest. Ver volgens houden we voor het echte canaval in februari be gint, een warming-up. We pakken iedere gelegenheid aan die zich voor een feestje leent," vertelt voorzitter Hans Smolders van de KKC. Franky Boy en een dweil band uit het Brabantse Bergen op Zoom zorgden voor carna valesk vermaak. Franky zong de ene na de andere hit en sleepte het publiek mee in zijn carnavalspassie De stemming was niet kapot te krijgen. Zelfs toen het barpersoneel aan het slot van de avond het podium werd opgeroepen om een bloemetje in ontvangst te nemen, bleef iedereen vrolyk gestemd. Met haar vingers roerde een vrouw op dat mo ment driftig in haar doodge slagen biertje. Ir. de warme zaal kon zij bierdoor van een 'tweedehands' schuimkop ge nieten. De Brabantse dweilband was evenals het merendeel van de carnavalsvierders ge huld in gordijnen en lappen kant. „Deze outfit is histo risch. Vroeger hadden de men sen geen geld om kleren voor het carnaval te maken. Wat deden ze dan? Zij versierden zich met gordijnen en kleedjes zodat ze er toch feestelijk uit zagen. Wij houden die traditie nog steeds in ere," verklaarde één van de dwellers. SCHIEDAM De PvdA- raadsleden Cor Huyken en Hans Bakker maken zich zor gen over 'structurele parkeer overlast' op het gedeelte van de Parkweg, tussen de Burge meester Honnerlage Greuslaan en de Noordvest. Volgens het tweetal zouden daardoor enke le Invalideparkeerplaatsen re gelmatig worden geblokkeerd. Tydens de raadsvergadering van vanavond zullen vragen over deze zaak door het colle ge worden beantwoord. Huyken en Bakker vragen het college om zo snel moge lijk en liefst in overleg met winkeliers en bewoners de problemen aan te pakken. Mo gelijk kan de intensivering van het politie-optreden tegen foutparkeerders in de binnen stad worden uitgebreid naar dat gedeelte van de Parkweg, aldus de raadsleden. De Schie damse politie houdt de laatste weken vooral op koopavond regelmatig parkeercontroles. VLAARDINGEN De poli tie van Vlaardingen heeft af gelopen week vier mannen aangehouden, die verdacht worden van auto-inbraken. Drie zijn er al voorgeleid aan de officier van Justitie. Op verdenking van auto-inbraak werd dit weekeinde aan de Schiedamseweg een 35-jarige man aangehouden. Getuigen verklaarden dat de man had geprobeerd in aldaar gepar keerde auto's in te breken. De man ontkende, maar tegen hem werd toch een proces-ver baal opgemaakt. De politie is begonnen deze vorm van cri minaliteit harder aan te pak ken. Drie achttienjarige Vlaar- dingers, die worden verdacht van auto-inbraken, zijn inmid dels aan de officier van Justi tie in Rotterdam voorgeleid. Twee van hen gaven toe by" 21 auto-inbraken betrokken te zijn geweest. De derde ontken de in alle toonaarden er iets mee te maken te hebben. Het trio had volgens de politie een vaste werkmethode: in een snel tempo kraakten zij de au to en sloopten de autoradio er uit. Die verstopte ze ergens in de omgeving om hem later weer op te halen. Lama staat op stoep bij de politioorlft SCHIEDAM „Er staat een lama voor jullie deur..." Hoewel het uitermate vreemd klinkt om met een dergelijk ongelovig verhaal bij de politie aan te Mop pen, moesten agenten zater dag in alle vroegte inder daad constateren dat er een lama op de stoep stond Het beest, dat waarschijnlijk 's nachts rond een uur of drie was losgebroken, leek zich in eerste instantie zelf te willen aangeven. Nadat het eerder in het Beatrixpark was gesignaleerd, reisde de lama af naar het politiebu reau aan het Bijdorpplein. Toen agenten de lama wil den vangen, bleek het beest echter onverzettelijk. De la ma liep weg naar het Nieuwlandplein, waar het zich midden op de kruising nestelde. Het wenste zich ondanks enig duw en trek- werk voor geen centime ter meer te verroeren. Daar op werd de lama tot zijn woede met een auto wegge sleept. Het heest spuugde uit nijd in het rond en schopte een deuk in de politieauto. Uiteindelijk kon de lama met behulp van de bereden afdeling van de politie van Rotterdam worden ingere kend. Het beest is vermoe delijk uit een kinderboerde rij bij de Poldervaart uitge broken. SCHIEDAM Ondanks een ingewikkelde wisseltruc met gestolen auto's is een 29-jarige Schiedammer za terdag tegen de lamp gelo pen. Hij had, vermoedelijk in samenwerking met ande ren, een auto gestolen die stond geparkeerd aan de Anthony Muijsstraat, maar werd door de politie aange houden in een andere gesto len auto. Daaraan was een achtervolging vooraf gegaan die begon op de Broersvest. Bij Plein '40-"45 vloog de man uit de bocht. De auto waann hij reed bleek te zijn gestolen bij een bedrijf in Moerkapelle. Daar ook werd de ontvreemde auto uit Schiedam teruggevon den. SCHIEDAM De Schie damse politie heeft in het weekeinde driemaal dieven op heterdaad kunnen be trappen. Twee Rotterdam mers van 42 en 32 jaar wer den vrijdag al in de kraag gegrepen toen zij een poging ondernamen in te breken in een woning aan de Boyle- straat. Een 22-jarige Schie dammer kwam eveneens niet ver. Liggend op het wegdek van de Nieuwe Sluisstraat dacht hy zater dagavond aan de politie te ontkomen, nadat hij by het televisieverhuurbedrijf van Skala had wilen inbreken. Zowel de inbraak als het verstoppen mislukten. Drie 21-jarige knapen dachten verder met hun buit te ko men. Zij liepen door de stad met gestolen tuinmeubilair, die zij bij een café aan de Broersvest hadden weggeno men. Ter hoogte van de Westfrankelandsedijk werd het trio echter door de poli tie aangehouden. I 4 I

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1