PoOitie wil ürken uit isolement halen HONGAARSE MINISTER VINDT DAT VEEL WORDT GESLOOPT I 'Bondgenoten in stad moe lijk te vinden Het Vrije Volk SCHIEDAM i Agenten: alle reden waakzaam te blijven KUNST TE KIJK ,i %J I „Verbeteren van contacten met alle Schiedammers hoort bij nieuwe politiebeleid" Gemeente gaat op proef zelf kleding inzamelen Symposium over afschaffen auto m msmmmi -m smm wimmm y vfirtft* DINSDAG 5.MAART1991 SCHIEDAM „Bij de reorganisatie van de poli tiedienst hebben we een aantal problemen op een rijtje gezet," zegt agent Martin Stroetinga van het wijkteam voor Nieuw- land, West en de Gorzen. „Hieruit is onder meer naar voren gekomen dat er te weinig aandacht is voor de problemen van migranten. Wij missen daardoor informatie over individuele klachten. Daardoor is het ook moei lijk om de structurele za ken boven water te tove ren." Ook zonder klachten uit migrantenkringen is er volgens de leden van het wijkteam alle reden om waakzaam te blijven. In Nieuwland, West en de Gorzen worden de agen ten regelmatig met ver schillende vormen van vreemdelingenhaat gecon fronteerd. „Gelukkig lopen de problemen zelden uit de hand, maar het komt vaak voor dat een buurt bewoner flink op Turken loopt te schelden," zegt een agent. Ook de Cen trumdemocraten scoren een vrij hoog percentage bij de verkiezingen. „Wij vragen ons af wat voor signalen dat zijn." Volgens agent Stroetin ga wordt niet alleen de politie in haar handelen beperkt door het isole ment van de migranten. „Neem de bewonersver enigingen. Daar wordt over de problemen van de wijk gesproken, maar de buitenlandse buurtbewo ners ontbreken altijd op dat soort vergaderingen. Bij bewonersvergaderin gen hoor je gelukkig geen wanklank over buitenlan ders, maar het is natuur lijk jammer dat ze niet aanwezig zijn." Kees Touw tekent reis door zijn jeugd Door Mariëtte Olsthoorn V1AARDINGEN Kees Touw maakt tekeningen die hij 'vaarkaarten' noemt. Geen gedetailleerde kaarten waarop schippers blindelings kunnen vertrouwen, maar geschetste plattegronden van kanalen, ri vieren en havens waar hij zich ergens in de eerste acht jaar van zijn leven bevond. „Het is abstract werk dat ik aan de ervaringen in mijn eer ste levensjaren heb opgehan gen." In die acht jaar, van 1946 tot 1954, voer de Rotterdamse kunstenaar met zijn ouders op een binnenvaartschip langs havenstadjes in Nederland, België, Frankrijk ~èn- Duits land. „Ik heb als kind-zoveel- -gels tot onderwerp kiest. De verschillende indrukken opge- elementen tekenen zich af te- daan. Elke dag een ander jBen pastelkleurige achtergron- beeld van een stad, haven, ri- ^en- tentoonstelling is da- vier of kanaal." gelijks van negen uur tot half Voorbestemd om schipper negen's avonds te bezichtigen, te worden, koos Touw toch O KUNSTWERKT vormgeeft in landschapachtige taferelen. Van een geheel an der genre zijn de poppen van, Liduin Pleijsier. in een drietal vitrines in de hal van het zie kenhuis worden poppen van uiteenlopende aard tentoonge steld. Zo is er een een Schot, een serie Chinezen en 'mees ter' Prikkebeen te zien. Gale rie Schieland aan de Stadhou derslaan is dagelijks van ne gen uur 's morgens tot tien uur 'o avonds geopend. BLOEMEN en VOGELS De Schiedamse kunstenaar Arthur van Steen, mede-eige naar van galerie Het Spectrum exposeert tot en met eind maart in Huize Frankenland. Van Steen maakt aquarellen waarbij hij vooral natuurlijke objecten zoals bloemen en vo- voor het artistieke vak van_ kunstenaar. „Ik tekende als kind ook al graag kaartjes. Daar ben ik gewoon mee ver der gegaan. Het was voor mij een logisch gevolg dat ik iets met de ervaringen uit de eer ste acht jaar van mijn leven zou doen." Vader Touw had zijn 'vaar- leven' goed gedocumenteerd. Van dag tot dag kon Kees Touw terugvinden waar hij t zich tot zijn achtste jaar be vond. Hij herinnert zich de ge- 1 ruïneerde steden na de oorlog, de 'drijvende huizen' tijdens de watersnoodramp in 1953 en de Eifeltoren dat als klein jochie zo'n indruk op hem maakte. „Ik dacht eerst dat ik niets meer wist. Tijdens mijn speurtocht naar het verleden kwam ik erachter dat je din- gen weer op kunt roepen." Het werk van Kees Touw is tot en met 23 maart te bezich tigen in de Galerie Artoteek van Cultureel Centrum Hol- landia aan de Oosthavenkade. De Rotterdamse kunstenaar werkt met verschillende tech nieken zodat zijn werk telkens blijft boeien. Op de tentoon stelling zijn schilderijen, gra fiek en tekeningen van zijn hand te zien. In het Centrum -Beeldende Kunst in Rotterdam hangt deze week voor het laatst een overzichtstentoon stelling van het werk van Touw. SPECTRUM 'Foto's die de lens niet kan registreren.' Zo kan het werk van Elly Paradies worden om schreven. Tot 30 maart expo seert zij met fotorealistische gouaches in galerie annex konditorei Het Spectrum aan de St. Liduinastraat. In haar t werk zijn vooral de luchten k surreëel, waardoor onwerkelij- 2*»ke en meestal sobere beelden ontstaan. PORTRETTEN Na het tekenen en schilde- jten van landschappen en mo- dellen is de amateur tekenaar PJ. Offerman op 69-jarige leeftijd met potrettekenen be gonnen. Offerman streeft er naar het specifieke van het ge zicht vast te leggen. Geduren- de de maand maart wordt een gedeelte van zijn werk ten toongesteld in het oecume nisch centrum 'De Wissel' op het Broersveld, POPPEN EN GRAFIEK Een dubbele expositie van Diefan Heupink, studente aan de Kunstakademïe in Arnhem, en Liduin Pleifsier-Jansen siert tot eind maart de gangen van het Schielandziekenhuis 'f aan de Stadhouderslaan.Diejan Heupink beeldt in haar schil derijen en grafiek haar eigen belevingswereld uit, die zij De eerste expositie van de stichting 'Kunstwerkt' in het Stedelijk Museum loopt op 10 maart ten einde. De tentoon stelling toont werk van zeer uiteenlopende aard. Niet al leen schilders, beeldhouwers en grafici zijn vertegenwoor digd, maar ook een edelsmid. De Schiedamse kunstenaars Peter Hellemons, Inge van Haastert, sjef Henderickx, Henny van Leeuwen en Mar tin Moesman, laten xnet nog 19 anderen hun werk zien. Het Stedelijk Museum is van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur geopend en op zondag van half één tot vijf uur. INTERIEUR Vivian Rovve volgde de op leiding tot beeldhouwer aan de Akadexnie Minerva. In café De Hermandad op de Grote Markt toont hij een selectie van zijn zeefdrukken. De on derwerpen voor zijn werk zijn vrij realistisch zoals interi eurs, tafels en stoelen. Maar op het meest alledaagse werpt hij een vooruitstrevende blik. Hij presenteert een geheel nieuw interieur. In de 'huis houding* van Rowe schuilen invloeden uit de klassieke, ba rokke, romantische en heden daagse periode. De openingstij den zijn op dinsdag van tien tot zes uur en van woensdag tot en met zondag van tien tot elf uur, IKONEN Geboeid door de kleur, vorm en geschiedenis van iko- nen heeft Leenden Pronk zich meester gemaakt van de tech niek. Met deze mystieke schil derkunst exposeert hij tot 6 april in galerie Pervelle aan de Fransenstraat in Vlaardin- gen. Pronk heeft een eigen in vulling aan de ikonen weten te geven door met kleur te spe len. Zo is er een serie in ver schillende kleuren bruin en in bet grijs te zien. O ROZENBALK EN NO- TENBED Onder deze titel exposeert Marieke van Nierop met schil derijen en tekeningen in het Muziekinformatie-en docu mentatiecentrum van Ton Stolk. Met de symbolische titel wil de kunstenares het muzi kale in de taal en het leven benadrukken. De invloed van muziek is terug te vinden in haar visuele werk, waar zij volop melodieën in verwerkt. Marieke van Nierop geeft in Castricum les als docente op het Jac. P. Thijsse-college en is in Alkmaar werkzaam als beeldend kunstenaar, dichte res, illustrator en ontwerpster. Haar werk blijft bij Ton Stolk tot 24 maart hangen. SCHIEDAM Ergeren Turken zich nooit ergens aan? Of houdt de grootste groep mi granten in Schiedam haar leed Bever verborgen voor de poli tie? Het wijkteam voor Nieuw land, West en de Gorzen is heel benieuwd naar het ant woord op deze vragen. Feit is in ieder geval, dat uit Turkije afkomstige Schiedammers In 1990 slechts drie keer een klacht bij de politie indien den. Dat vindt de politie uiterst vreemd, want in totaal steeg het aantal meldingen over za ken als burengerucht, vervui ling of vernielingen verleden jaar tot boven de duizend. „Turken lossen hun proble men het liefst in de families feer op," zegt het Turkse ge meenteraadslid Mahir „Verder klopt men veelvuldig aan bij een buurman of een geestelijke. En de taalbarrière speelt natuurlijk ook een be langrijke rol." De politie kent de verkla ring, maar de agenten van het wijkteam steken de hand ook in eigen boezem en willen wat aan het isolement van deze groep burgers doen. Want het minimale aantal klachten zou volgens de agenten ook wel eens te wijten kunnen zijn aan drempelvrees bij de betrokke nen. Mogelijk wordt deze angst veroorzaakt door de culturele achtergrond van de 3675 Turkse Schiedammers. In het geboorteland wordt de de poli tie in veel gevallen gezien als een verlengstuk van een auto ritaire overheid.„Naast de re pressieve kant verrichten de wijkteams ook sociale en maatschappelijke taken. Deze zaken proberen we in de toe komst duidelijker onder de aandacht te brengen." „Met de nieuwe benadering richten wij ons zeker niet al leen tot de migranten," ver duidelijkt agent Henk Bakker. „Het verbeteren van de con tacten met migranten maakt onderdeel uit van van het nieuwe politiebeleid. Door het aanhalen van de contacten met de bewonersverenigingen en het deelnemen aan zaken als buurtbeheer hopen we de contacten met alle Schiedam mers te verbeteren." De eerste aanzet hoopt de politie aanstaande vrijdag te geven. Alle leden van de Turk se gemeenschap in Schiedam zijn 's middags op 8 maart uit genodigd voor een kennisma kingsmiddag in het migran tencentrum aan de Parkweg. Bij deze gelegenheid kun nen de Turken van gedachten wisselen met leden van de verschillende wijkteams in de stad. De in Turkse kringen be kende Mahir Engin en Ton Lookhorst van het migranten centrum brengen beide partij en op deze middag met elkaar in contact. Hoofddoel van de kennis making is het wegnemen van misverstanden, die onder mi granten over de politie leven. Op hun beurt krijgen de agen ten in de toekomst bijles in de zeden en gewoonten van de verschillende migrantengroe-, pen. „De politie is een afspie geling, van de maatschappij, dus ook bij ons leven er mis verstanden en vooroordelen over Turken," erkent Stroetin ga ruiterlijk. „In een cursus gaat de politie haar kennis over migranten verbreden." SCHIEDAM Het Leger des Heils en de Max Tailleur stichting hebben er een con current bij: in navolging van de charitatieve instellingen gaat de gemeente Schiedam zich op korte termijn bezig houden met het inzamelen van oude kledingsstukken. De opbrengst van de inzamelactie van textiel is bestemd voor de kankerbestrijding. De inzamelactie voor tex tiel riet de gemeente als een verdere verbetering van het beleid, dat er op is gericht zo veel mogelijk huisvuil aan de bron te scheiden. Na de intro ductie van de glasbak, de pa pierbak en het gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval moet de textielcon- tainer in de toekomst ook een bijdrage leveren aan de ge wenste reductie in de afval stroom. De eerste textielcontainer wordt vrijdag door wethouder Aad Wiegman (Nutsbedrijven) in gebruik genomen in win kelcentrum Hof van Spaland. Afhankelijk van het succes van de proef laat de Stichting Kledinginzameling tot steun aan de Kankerbestrijding in Nederland in de toekomst mo gelijk meer containers in de stad plaatsen. Schiedam is de eerste gemeente in Nederland waar de Kankerbestrijding op deze wijze kleding inzamelt. ROTTERDAM Het privé- autobezit moet worden afge schaft. Met de2e stelling rich ten de organisatoren van het symposium 'Hoe heilig kan een koe zijn? Tegen de auto- overlast' zich zaterdag 9 maart tot hun publiek in Tejatro Po pular. Tejatro Popular bedis- cussieert het thema zcterdag met dr. w. Drees jr., notoir autohater en ooit zelf minister van Verkeer en Waterstaat. Tejatro Popular ligt aan de West-Kruiskade 26-28. De dis cussieavond begint om half negen en de toegang is een tientje. De Hongaarse delegatie nam gisteren een kykje in het Oude Westen. Door Rotterdamse deskundigen lieten de Hongaren zich uitvoerig over de stadsvernieuwing informeren. ROTTERDAM Een Hon gaarse delegatie, onder aan voering van minister Sandor K. Keresztes (regionale ont wikkeling) heeft gisteren een bliksembezoek aan Rotterdam gebracht. In een wandeling van een uur door de wijken het Oude Westen en Cool pro beerden zij zich een beeld te vormen van de stadsvernieu wing in Rotterdam. „De komende tien twintig jaar krijgen we daar ook in Hongarije veel mee te maken. We willen hier eens kijken wat wellicht ook in Boedapest toepasbaar is," sprak de mi nister tijdens de wandeling. Voorafgaand aan het uurtje sightseeing had wethouder Verbeek-Ohr een globale uit eenzetting gegeven van de Rot terdamse stadsvernieuwing en de diverse faseringen daarin. In het Oude Westen, het ge bied tussen Nieuwe Binnen weg, 's-Gravendijkwal en West Kruiskade kon de groep zien waarin dat had gerwulteerd. De negen leden tellende Hongaarse delegatie naast de minister bestaand uit enke le parlementariërs, ambtena ren en een vertegenwoordi ging van de ambassade keek in het eerste ringsstads- vernieuwingsgebied de ogen uit. „We zijn bijzonder onder de indruk," liet de minister via zijn tolk weten. Of veel er van toepasbaar zal zijn in Hongarije is ook voor hem nog afwachten, „We zullen ons er in elk geval sterk voor maken. Het hangt er van af wat de financiële mogelijk heden zijn en in wat voor staat de woningen zich bevin den. De eisen zijn in Honga rije wellicht wat minder hoog. Want ik vind dat jullie hier wel heel veel slopen." Het Hongaarse gezelschap blijft nog tot en met donder dag in Nederland. Gistermid dag stond, na een lunch in Eu- ropoint met enkele Rotterdam se topambtenaren, een bezoek aan Den Bosch op het pro gramma. Eén dezer dagen staan onder meer nog een ge sprek met minister Alders en een kijkje in de Noord-Oost polder gepland. ROTTERDAM „Het wordt straks zeker lastiger om in de rest van de stad je bond genoten te vinden. We hielden vroeger met de Agniesebuurt wat trektochten naar andere wijken als ons weer enig on recht werd aangedaan. Het ge vaar bestaat nu, dat je con stant tegen elkaar wordt uitge speeld." Voorzitter Tineke Rater- man (38) van de Bewonersor ganisatie Agniesebuurt heeft nog lang geen vertrouwen in het instituut deelgemeente. Met ingang van dit jaar hoort de wijk tussen Schieweg en Noordsingel bij deelgemeente Noord. Zij en haar buurtgeno ten hebben zich er wel nood gedwongen bij neergelegd. Met name de fiducie in het dagelijks bestuur ontbreekt nog bij Tineke Raterman: „Als je zo'n deelraadsvoorzitter Theo Eikeubroek bij een voor lichtingsavond hoort zeggen: 'Ik weet nog niet zoveel van jullie'. Vreemd hoor zo'n min punt Er zijn toch genoeg kranten en stukken. Als je naar zo'n avond gaat, moet je je toch voorbereiden. Ik vond het maar slecht." Het liefst zou de bewoners organisatie gewoon zaken blij ven doen met de gemeente, waardoor automatisch het contact met andere wijken groter is. „Wat bestuur dichter bij de mensen? De Coolsinge! is voor ons toch naast de deur. We hebben de deur daar wat platgelopen. Zo'n deelgemeen te is maar een extra log appa raat dat vertragend werkt," legt Tineke Raterman uit. In het zelfde verhaal be klaagt zij zich: „Wel lijkt het of tegenwoordig de inspraak de nek wordt omgedraaid. Vroeger, als we in de commis sie kwamen, kreeg je van te voren de stukken. Nu krijg je in de ochtend te horen, wan neer er 's middags wordt ver gaderd. Als je het al te hoien krijgt. Ze redeneren zeker van: Je moet zo min mogelijk be kend maken. Inspraak is al leen maar lastig. Maar we zul len wel steeds blijven uitkij ken of we acties samen met anderen kunnen voeren. Ten slotte hebben we dat tegen Heerma met zijn huren ook gedaan." De gereserveerde houding usn de bewoners in de Agnie sebuurt heeft een behoorlijke geschiedenis. 'Hoogtepunt' was de kiezersstaking bij de ver kiezingen voor de deelgemeen te. „Dat moet zo'n tien jaar ge leden zijn geweest. Ik was toen zijdelings bij de buurt be trokken. Nog geen twaalf per cent van de kiezers ging stem men. Behoorlijk logisch, want de deelgemeente had toen nog nauwelijks bevoegdheden. De buurt roerde zich op allerlei manieren. Je had hier toen die lege ruimte van het ge sloopte St. Franciscus Gast huis. Er waren plannen om daar kantoren neer te zetten met dure woningen. Geen stijl natuurlijk, want je zat bier met oude huizen van voor-tus- sen-achter, die hard aan sloop of opknappen toe waren. Aparte wijk Toen er voor de bewoners organisatie een bestuur moest komen wa-en dat vooral men sen uit Je Provenierswyk. Want vroeger bestond de Ag niesebuurt eigenlijk niet als aparte wijk. Het was gewoon een deel van het Oude Noor den. Pas toen het was afge dwongen als stadsvernieu wingsgebied werd het een zelf standige buurt met eigen ka rakter. Het waren ook vooral de Provenierswijkers, die meededen aan die bekende huurinhoudingsactie. Ons was beloofd, dat we huurgewen- ning zouden krijgen. Er waren verwachtingen gewekt door de gemeente. Uiteindelijk hebben we van de gemeente gelijk ge kregen." Tineke Raterman kijkt daar nog met genoegen naar terug: „Je ziet dat we gelijk hebben gehad met die actie. Als we het niet hadden ge daan, hadden we nu in een tentenkamp gewoond. En nu proberen ze het in Den Haag weer door op de huursubsidie te korten en de huur te bepa len aan de hand van de ligging van de woning." De voorzitter doelt ook op de ontwikkeling in nieuw bouwwijken als Prinsenland, waar weer in buurten wordt gebouwd: „Mag de armoede weer in de straatjes gaan wo nen en de mensen die het be ter hebben in de mooie hui zen. Je krijgt zo'n stempel op gedrukt. Eigenlijk moet daar wat aan worden gedaan." Politieke aspiraties heeft Tineke Raterman echter niet. ,De bewonersvereniging roept niet op om te gaan stemmen. We gaan geen stemadvies ge ven. Wij zijn er voor de men sen. Wij willen voor ze opko men. Het is belangrijk, dat we de bewoners enthousiast ma ken. Wij weten in elk geval hoe we straks onze wijk wil len beheren. Dat zijn keuzes, gemaakt door de bewoners. Als mijn dak lek is, maakt het met niet uit wie het maakt. Of dat nu iemand van de VVD of van de PvdA is. Als het maar wordt gemaakt. Maar, ik ben wel een beetje bang, dat we verzanden in overlegstructuren en dikke no ta's. We moeten gewoon zaken kunnen doen. Ik heb geen zin in politieke steekspelletjes. Ge zeur over dat er geen geld is vind ik onzin. Die Golfoorlog heeft toch ook handen vol cen ten gekost. Er is dus geld, het wordt alleen op de verkeerde manier uitgegeven." PAGINA Vastgshoudenjongen krijgt mossteek SCHIEDAM In de Willem Passtoorsstraat heeft gistermiddag om streeks één uur een steek partij plaatsgevonden. Daar waren een zestal Schiedam mers in de leeftijd van 15 jaar bij betrokken. Drie jon gens raakten verstrikt in een woordenwisseling met een drietal andere jongens, waarvan er twee al eerder ruzie hadden gehad. Tijdens het gesprek schopte één van de jongens naar een ander, welke daarop probeerde te ontsnappen. Hij werd tegen gehouden en de 15-jarige 'schoppende' Schiedammer pakte een mes en plantte deze in het dijbeen van de jongen. Dit veroorzaakte een wond van vier centime ter. De twee vrienden van het slachtoffer werden door de dader met het mes be dreigd. De politie stelt een nader onderzoek in naar het voorval. Bewoners niet thuis tijdens brand woning SCHIEDAM In een woning aan de Westfrank- landsestraat heeft vanmor gen vroeg omstreeks half drie een brand gewoed. De brandweer heeft de vuur massa, die uit het raam op de eerste verdieping sloeg, kunnen blussen. In het pand waren op dat moment geen bewoners aanwezig, zowel in de benedenwoning als op de eerste verdieping niet. De politie stelt een na der onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Inbrekers slaan slag in bedrijven SCHIEDAM Een aan tal bedrijven is doelwit ge weest van een inbraak. In een bedrijf aan de Water- wegstraat kwamen inbre kers binnen via het raam en stalen een schrijfmachi ne, een faxapparaat en een lamp. Met een steen sloegen inbrekers in de nacht van zondag op maandag het raam in van een bedrijf aan de Buitenhavenweg. Zij graaiden het faxapparaat, dat bij het raam stond, weg. Uit een bedrijf aan de Tuin kan verdween dit weekein de verschillende computer apparatuur. De daders kwa men het bedrijf binnen door de rait van de achter deur ia te slaan. Vrouw van tas b'jroofd SCHIEDAM Een 20-ja- rige vrouw uit Vlaardingen is gisteren omstreeks twee uur aan de Kreupelstraat van haar tas beroofd. Eei. ."nan op een fiets gaf een ruk aan haar tas waardoor het hengsel brak. Vervol gens ging de man er met de tas met inhoud vandoor. In de tas zaten een portemon nee en verschillende per soonlijke papieren. Het sig nalement luidt: een 20-jari- ge man van circa 1.80 me ter met zwart sluik haar. Hij droeg een spijkerbroek met een zwart leren jack. Inbraak in bieb en etagewoning SCHIEDAM In de bi bliotheek aan de Leliestraat is dit weekeinde wederom ingebroken. De daders kwa men via dezelfde wijze het gebouw binnen als de vori ge week, namelijk over de muur aan de achterzijde. Zij namen diverse kantoorarti kelen mee, waaronder een •chrijfmachine en termi nals. Een etagewoning aan het Schubertplein is dit weekeinde door inbrekers doorzocht. Zij hadden de voordeur opengebroken om het pand binnen te komen. Verve'gens hebben zij alle laden en kasten overhoop gehaald en diverse sierra den en geld meegenomen. Piano-recital in Stedelijk SCHIEDAM In de au la van het Stedelijk Muse um geeft de Japanse Mitsu- ko Saruwaturi morgen avond een piano-recital. De muzikante had haar muzi kale opleiding in Tokio en kwam in 1987 op uitnodi ging van het ministerie van Onderwijs naar Nederland. In de laatste jaren gaf zij onder meer in De Doelen al zo'n vijftien andere solo-re citals. In het Stedelijk zal zij werk spelen van Bach en Beethoven. Het concert be gint om 15.30 uu." 1 toe gang en de koffie gratis. -(ffi 1'- IVV' NÏSjTi,#' |TH 'A SSt

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1