Schiedam Gehandicapten blij met hun nieuwe bus dreigt luchthaven met rechter Liedje van leerlingen van 't Groen staat in top 5 Frans consulaal na 150 Jaar gesloten Zijdeveld: Zestienhoven wordt vuilnisvat Schiphol Het Vrije Volk SCHIEDAM BRIEVEN VAN KINDEREN Lieve Bush, Beste Bush, Beste Bush, Stewardess Als Sociale Vernieuwing bij Ziekenomroep 'Romeo' op doek Filmnuis WOENSDAG 6 MAART 1991 PAGINA 13 SCHIEDAM De gemeen te Schiedam overweegt een proces aan te spannen tegen de directie van luchthaven Zestienhoven. Volgens wethou der Chr. Zijdeveld is het on verteerbaar dat zijn gemeente door de verwachte toename van het luchtvaartverkeer wordt geconfronteerd met nog meer geluidsoverlast. Verleden jaar beleefde Zes tienhoven een toename van het aantal luchtvaartpassa giers tot ruim 250.000. In de luchtvaartwereld geldt dit aantal nog steeds als margi naal, maar volgens wethouder Zijdeveld liggen er andere ge- vareji op de loer. „Er zijn toe nemende aanwijzingen dat men Zestienhoven wil gaan ge bruiken als vuilnisvat voor Schiphol." In een schrijven heeft het jjomité Anti Bulderbaan Schiedam gewaarschuwd voor deze ontwikkeling. De door gaans goed ingelichte actie groep heeft de indruk dat er binnen de directie vergaande plannen leven om de onstui mige groei van Schiphol ge deeltelijk af te wentelen op Zestienhoven. Het bewind over beide luchthavens wordt gevoerd door de directie van luchthaven Schiphol. Het comité vreest, dat Schiphol in het aanstaande va kantieseizoen vooral charter vluchten vanaf Zestienhoven wil laten uitvoeren. Deze vluchten vinden doorgaans in de nachtelijke uren plaats. De 'uitwijkfunctie' van het Rot terdamse vliegveld is reeds eerder ontdekt door de lucht vaartautoriteiten. Bij een sta king van verkeersleiders we ken onlangs al een groot aan tal Belgische vliegtuigen 's nachts uit naar Zestienhoven. Volgens de actievoerders zijn deze praktijken strijdig met de beloften, die door het Rotterdamse gemeentebestuur zijn gedaan bij de overdracht aan Schiphol. Het gemeentebe stuur stelde, dat de op Zestien hoven uitgevoerde vluchten moeten bijdragen aan de eco nomische ontwikkeling van Rotterdam. Bij charter- en uitwijk- vluchten is hier volgens het comité Anti-Bulderbaan geen sprake van. Zelf kondigde Rot terdam verleden jaar aan, dat men uitsluitend richt op aan trekken van geregelde lijn diensten binnen Europa. Wethouder Zijdeveld ver moedt dat de huidige activitei ten van de luchthavendirectie moeten worden gezien als een proefballonnetje. „Als deze ontwikkeling doorzet, zullen wij niet aarzelen om de rech ter in te schakelen," kondigt Zijdeveld strijdlustig aan. „Als buitenstaanders hebben wij ook best iets in de melk te brokkelen. Vooral als men zich niet aan de eerder ge maakte afspraken houdt." De toenemende vluchtbe- wegingen gelden in Schiedam vooral als een bedreiging van de ontwikkelingen in Spaland- Oost. Na de volbouwen van het westelijke gedeelte van de ze uitbreidingswijk wil Schie dam in 1993 verder bouwen in het oostelijke gedeelte van Kethel. De houw wordt be dreigd door de geluidsoverlast van de luchthaven. Ook'na de geplande draaiing van de lan dingsbaan is dit gevaar niet geweken. Ik ben blij dat je met de oorlog stop want elkkeer als ik op tv kijk is er eikkaar nieuws en myn vader die kijk elkkeer nieuws en dan moet ik elkkeer stil zijn en dat vind ik niet leuk. Bedankt met de oorlog stopen. Nu is ie dereen gelukkig. Ik mag weer gewoon praten als de teevee aan is. Karolina, 7 jaar Rotterdam Gelukkig is de aarde vrij wilt u nooit meer oorlog voe ren want er zijn niks voor niks mensen dood gegaan dus nooit meer oorlog voeren want er moet vrede op aarde. Nesrin, 7 jaar Rotterdam Ik dank u zeer dat u de oorlog hebt gestopt. Ssdam Hoezijn hebt zich over gegeven. Koewijt is weer vrij en iedereen kan de gasmarskers weg gooien. Busg zeg tegen amerieka dat alle krijsgevangen vrij te laten en tegen irak. Ook daar is het op de werelt vrede het is vrede op de rde en het is glijk regenen en het is glijk goet weer in irak. Sander, 8 jaar Rotterdam Ik wil later stewardes worden. Omdat ik het leuk vind. Ik vind het leuk omdat je dan ken je naar alle lan den gaan. Zonder te betalen. Dus daarom wil ik stewar des worden. En dan ken ik kleine kinderen weg brengen. En misschien ken ik mijn juf zien in haar land Indnisië en misschien me vrindinen zien en dat wordt spannent. En dan kan ik iedereens zijn pasport zien. En dan ken ik veel namen weten. Dyana, 8 jaar Rotterdam Als ik een roos was, dan zou ik het niet leuk vinden als er insekten op me waren. Als ik een roos was, dan zou ik het niet leuk vinden als ik uitgebloeit was. Als ik een roos was, dan zou ik het niet leuk vinden als ze steeds aan me zitten te friemelen. Als ik een roos was, dan zou ik het niet leuk vinden als ze me geen water geven. Danny, Rotterdam SCHIEDAM Na een inza- melingsaktie die een half jaar vergde namen het personeel en de ruim zestig verstandelijk gehandicapten die dagelijks in het dagverblijf de Woutershof vertoeven, gisteren met gepas te blijheid hun nieuwe perso- nenbusje officieel in gebruik. Omdat het ministerie van WVC het vervoermiddel niet wilde bekostigen zette men tal van aktiviteiten op poten om het geld bijeen te krijgen zodat de 44.000 gulden kostende bus met eigen middelen kon wor den aangeschaft. Naast vele giften van bedrijven en instel lingen liepen de scholieren van de naburige Prins Claus basisschool enkele honderden guldens bijeen en leverde de loterij van het dagverblijf ook een nuttige bijdrage op. Gisteren ontving het hoofd van de Woutershof, Annemiek Bakker, van de Rabobank de laatste cheque ter waarde van drieduizend gulden die nodig was om de financiering sluitend te maken. Direct na de overhandiging werd het met slingers en ballonnen ver sierde pronkstuk de parkeer plaats opgereden waarna de vrolijk gestemde gehandicap ten door het vierentwintig- hoofdig personeel werden ge trakteerd op koffie en punten gebak. „Het busje is voor ons on ontbeerlijk," liet Annemiek Vreugde bij personeel en de gehandicapten van Woutershof over de nieuwe bus, die direct aan een keu rende blik werd onder worpen. Bakker weten. „Toen we nog in de Joppelaan zaten werd het busje wel gefinancierd door het ministerie van WVC maar toen het na tien jaar z'n beste tijd had gehad en wij in middels waren verhuisd naar de De Meesterstraat in de wijk Nieuwland, vond het WVC het ineens niet meer nodig er geld voor uit te trekken. Nu zitten we niet meer geisoleerdzegt men. Maar er wordt wel over het hoofd gezien dat we voor onze verblijfbezoekers tal van aktiviteiten organiseren waar bij eigen vervoer noodzakelijk is. We bezoeken musea, gaan regelmatig naar een manege om paard te rijden, doen bood schappen en gaan ook vaak zwemmen. Dat soort dingen is met openbaar vervoer niet te doen." Voor een vrolijke rondrit was er geen tijd want het fon kelnieuwe personenbusje moest kort na de feestelijkhe den direct dienst doen omdat er voor de middag een bezoek aan het zwembad op het pro gramma stond. Door Paul van den Bosch VLAARDINGEN 'Over de muur' van het Klein Orkest kan hun goedkeuring wegdra gen. Ook bij Frank Boeijens 'Heb me lief en de platen van Clouseau wordt het geluid niet onmiddellijk weggedraaid. Maar voor de rest hebben Rei- nier en Wendy Groen, Ellen van de Windt en Mark Aande- weg*h'et* niet zo op Nederland stalige songteksten. Die smart lappen van Corry Konings, bah. Ze horen wfst Engel se zinnen uit hui, dsprekers schallen, „Want dat klinkt toch veel beter," menen ze. Toch zullen de vaderlandse tekstschrijvers de afgelopen maanden in hun achting zijn gestegen. De VWO-leerlingen hebben zelf kunnen ervaren hoe moeilijk het is om een me lodietje van een passende Ne derlandse tekst te voorzien. Onder leiding van Caroline Broese, lerares Nederlands op het Groen van Prinstererlyce- um (waar haar vader vorig jaar afscheid nam als rector), werkte klas 5V2 eind vorig jaar zes lessen lang in groepjes aan een songtekst voor de door BulkBoek uitgeschreven wedstrijd ter gelegenheid van de Dag van de Literatuur. BulkBoek geeft al sinds jaar en dag voor middelbare scho lieren literaire werken in krantevorm uit. Het project le verde in de klas vijf teksten op, waarvan er eind novem ber drie naar de organisatie werden gestuurd. Vandaag maakt de jury (be staande uit discjockey Frits Spits, muziekjournalist Jelle Koolstra en zanger Frank Boeijen) bekend welke van de ruim vijfhonderd inzendingen de speciale trofee ontvangt. Daarvoor zijn negen tek sten, waaronder die van de vier Vlaardingers, genomi neerd. De uitreiking van de eerste prijs vindt plaats ir de De tekstschrijvers van 'Kameroen' uit de 5VWO-kIas van lerares Carolien Broese (geheel rechts) van het Groen van Prinstererlyceum in Vlaardingen: Mark Aandeweg, Reinier Groen, Ellen van de Windt en Wendy Groen (van links naar rechts). Paulus Potterzaal van het con grescentrum in Den Haag, dat volgens de organisatie dan is omgebouwd tot een literatuur tempel, waar duizenden mid delbare scholieren de Dag van de Literatuur vieren. Tientallen beroemde schrij vers zullen de tieners met le zingen uit eigen werk, inter views en vragenuurtjes duide lijk moeten maken dat litera tuur meer is dan titels kiezen van een verplichte boekenlijst en uittrekselboekjes uit het hoofd leren. Reinier en Wendy Groen, Ellen van de Windt en Mark Aandeweg zijn er, met Caroli ne Broese in hun gezelschap, als eregasten bij. Hun liedje, Kameroen, is doorgedrongen tot de top-vijf. Evenals 'Het ge heim' (van Sigrid de Klein en Jacob Westra uit Leeuwar den), 'Het verhaal van de zee' (Ton Bergevoet uit Didam), 'Kleur bekennen' (Carlien Gunsing uit Roermond) en 'Zonder titel' (Belinda Al- brecht uit Heerlen). Het winnende liedje zal door Frank Boeijen worden gezongen. Maar ook de andere vier worden op muziek gezet. De top-vijf uit de 'billboard' van BulkBoek is aanstaande zaterdag in z'n geheel te horen in een speciaal aan de Dag van de Literatuur gewijde uit zending van NCRV's Paper clip-radio (Radio 3, van twaalf tot twee uur). Volop spanning is het Vlaardingse viertal dus naar Den Haag getogen. Hun tekst is nogal luchtig van aard. Geen hoogdravende pleidooien tegen sociaal onrecht, geen ac tuele tekst over de Golfoorlog (waarvoor een andere groep in hun klas wel had gekozen met hun 'Saddam Hoessein'), geen smachtende zieleroerselen over de liefde. „Dat is juist wat we abso luut niet wilden," zegt Ellen van de Windt, met haar ze ventien jaar de oudste van de vier. „Bijna elk liedje dat je hoort, gaat over liefde. Dat wordt zo afgezaagd." Ze citeert dan uit het hoofd een regel van een andere inzending, die ze al op de radio heeft ge hoord. „Dat ging in de trant van Ik spoel jouw laatste zoen door de gootsteen." „Ik zou daar niet opko men," lacht Wendy Croen (16). „Dat is zo diep, zo ge zocht Ik snap niet hoe ze daar nu opkomen." Toch is hun eigen lied niet helemaal gespeend gebleven van het liefdesthema. Het is wel anders in de tekst ver werkt dan in liedjes uit het 'Ik hou van jou, ik blijf je trouw'- genre, Reinier: „Het komt er wel in voor, da's waar. Maar het is door ons vooral komisch bedoeld. Neem nou die laatste regel van het refrein, 'wil ik met of zonder jou', en het laat ste couplet, 'waarom moest jij in godsnaam mee'. Dat is toch leuk." Eigenlijk moeten ze toege ven dat ze de ee—te drie les sen, nadat lerares Caroline Broese eerst wat informatie had gegeven over songteksten in het algemeen, nogal inspi ratieloos waren. Daarna, toen m de eerste regeltjes eenmaal op 3 papier waren gezet, ging het 5 -erder, vanzelf. Het refrein werd als sluitstuk geschreven door Wendy. Ruinier Jlo) zegt: „Het is moei'ijk korte zinnetjes te ma- 2 ken. J moet daarin alles ver tellen. Niet teveel, maar ook niet te weinig. Toen we een maal bezig waren, werd het steeds gemakkelijker." Een diepere betekenis moet achter Kameroen niet worden gezocht. „Toch is het een goe de tekst," meent de docente. „Er zit een goede structuur in. Het heeft een goed begin en een goed einde." De vier gnif felen. Zo hadden ze het blijk baar nog niet bekeken. De tekstschrijvers, volgens Mark Aandeweg allen volledig a-muzikaal, zien voor zichzelf geen droomearriére in de mu ziekwereld vol glamour en glitter weggelegd. Kameroen zal als geesteskind niet door een broertje worden opge volgd. „Of ze moeten ons na tuurlijk vragen," lacht Wendy. „Dan zouden we er misschien nog weieens eentje kunnen maken." „Maar dan niet in ni klas," reageert Broese snel. Zij moet aan haar lesprogramma denken. ROTTERDAM Hij is di plomaat genoeg crn aedekte termen over de J,mg van zijn consulaat te spreken, maar eigenlijk is hij diep be droefd. Consul générale de France Michel Rémy vindt het onjuist dat het Franse con sulaat in Rotterdam na 153 jaar weg moet uit Rotterdam. „Ik moest het zelf ook in de krant lezen en ook de ambas sadeur was uiterst verbaasd over de sluiting van het consu laat," vertelt Rémy, terwijl hij uit zijn raam op de eerste eta ge van het statige pand aan de Eendrachtsweg over de singel uitkiikt. „jij mijn aanstelling op 27 oktober 1989 was me al wel verteld dat het consulaat wel eens dicht zou kunnen gaan, maar daar werd al tien jaar over gepraat, dus dat het zo snel zou gebeuren was toch onverwacht." Hij staat op, beent over het krakende parket en pakt een prent van de muur van het eerste consulaat in Rotterdam, dat in 1838 aan de Boompjes werd geopend. „Ik denk dat ik die maar meeneem als ik straks naa nijn nieuwe post wordt gestuurd.. Waar dat zal zijn weet ik nog niet. Dat zal ik wel zien. Parijs beslist daar over. Maar wat er ook ge beurt, ik zal vechten voor mijn personeel. Die hebben al die jaren tenslotte hard voor de Fransen in Nederland ge werkt en mogen nu niet zo maar op straat komen te staan." Volgens consul Rémy hangt het besluit van het ministerie van buitenlandse in Parijs het Rotterdamse consulaat te slui ten samen met de wens in Oost-Europa nieuwe consula ten te openen. Leipzig en Kiev staan op het programma. „Daar gebeurt nu van alles en daar moeten we ook bij zijn. En het is helaas zo dat het budget gelijk blijft, als het al niet kleiner wordt. Een nieuw consulaat daar betekent dus automatisch een consulaat in een andere plaats sluiten." Dat nu voor Rotterdam is gekozen steekt consul Rémy erg. Nederland is een rustig land, weinig Fransen zullen hier echt in de problemen ko men en in Den Haag zit de ambassade cn in Amsterdam zit ook een consulaat. Gezien de omvang van Nederland is een tweede consulaat wellicht een luxe. „Maar waarom dan juist Rotterdam sluiten?" vraagt Rémy zich af. „Rotterdam is toch de eco nomische hoofdstad van het land. Hier gebeurt het alle maal. Als je ziet hoe de stad uitgroeit tot een groot centrum van bedrijvigheid. En ook de cultuur in Rotterdam groeit gestaag. Dat trekt toeristen en werknemers aan. Ook, en mis schien wel meer dan nu, uit Frankrijk als de grensen in Europa straks open gaan Het is jammer dat wij als Fransen daar niet meer bij zijn." En juist in het werkgebied van het Rotterdamse consu laat, dat zich uitstrekt van de Oude Rijn bij Katwijk tot de Belgische en de Duitse grens, wonen volgens Rémy de mees te Fransen. Vijfduizend ervan staan ingeschreven bij het consulaat en een kleine twee duizend wonen wel in dat ge bied, maar zijn met geregis treerd. „Terwijl er in Amster dam, dat Noord-Nederland doet, maar 3500 geregistreer- den zijn," vertelt Rémy op wrange toon. De Franse consul heeft het met zijn medewerkers dage lijks druk met het behartigen van de Franse belangen of lie ver gezegd de belangen van de Fransen. Geboortes, sterfgeval len, het vervoeren van stoffe lijke overschotten van hier ge storven landgenoten naar een laatste rustplaats in Frankrijk, stembureau voor Fransen die hun president of Europarle mentariërs willen kiezen of hun mening in een referen dum willen laten horen, het consulaat doet al die taken. „En ik trouw ook Fransen. Maar ik doe alleen huwelijken tussen twee Fransen. Gemeng de huwelijken van een Franse staatsburger met een Neder lander of andere nationaliteit moet de burgelijke stand van de gemeente doen." „En we zijn als consulaat ook een beetje VVV voor de Fransen in het buitenland en HJffi-jjg Het Franse consulaat aan de Eendrachtsweg zakenlui die Rotterda- zoe ken. Ze vragen ons uum uit gaansgelegenheden, naar ho tels, bezienswaardigheden. Wij kennen de omgeving, niet waar? Dat zal straks, het consulaat naar Amsterdam is verplaatst, wel even anders zijnverzucht een trieste moit ueur Rémy. I I i 'Lokauto" workt SCHIEDAM Een 32-ja- rige Rotterdammer is giste ren tegen de lamp gelopen toen hij inbrak in een ge prepareerde auto van de Schiedamse politie. De wa gen staat geparkeerd op plaatsen, waar veel wordt ingebroken en is voorzien van een stUalarm. Op die manier tracht de politie in het Waterweggebied het groeiend aantal autokraken een halt toe te roepen. Het was al de tweede keer dat de Rotterdammer kon wor den opgepakt, omdat hij in de 'lokauto" probeerde te ko men. Tinoku Schouten in Passagefbsater SCHIEDAM 'Tien maal Tien' heet het pro- i gramma waarmee Tineke Schouten vrijdag op deJ planken van het Passage- theater staat. Met deze nieu-1 we show viert de caberatiè- re haar 10-jarig jubileum.J Enkele oude typetjes keren -» terug, zoals de telefoniste, die weer een nieuwe baan heeft gevonden. Ook wor- den tal van artiesten gepa- rodiëerd v m Kate Bush tot Mieke Teixamp en van Ma- donna tot Andre Hazes. Voorafgaand aan de voor-1 stelling kan in de Roo Roo- J sendaai worden gedineerd. Kosten voor het viergangen diner zijn 45,-. Kaarten voor de voorstelling kosten f25,-, ƒ22,- en ƒ19,-. Hou-J ders van kortingspassen bef* talen drie gulden minder^ De jubileumshow van Tine-ri ke Schouten begint onfl kwart over acht. "I Try-out Bart Stul- j tiens in deTeorstoof SCHIEDAM Bart Stul- J tiens geeft vrijdag en zater- dag een try-out van zijn J nieuwe voorstelling 'Hotel Spoorzicht' in theater De Teerstoof. Verschillende gasten zoals de Spaanse hel-1 dentenor Camilio Alvarez, de Britse diplomaat John Hackett of Tjeu BoereboomS uit Maastricht, die al jaren31 vaste gast is van 'Hotel Spoorzicht', vertellen pre-* cies wat dit hotel zo bijzon- der maakt. De voorstelling- begint om half negen en kost 10,-, met CJP ƒ7,50. j SCHIEDAM Het in-* middels zeer beladen begrip g Sociale Vernieuwing staat donderdagavond centraal tijdens het ouderenprogram- ma van de ziekenomroep. Een medewerkster van de gemeente-voorlichting zal vanaf 19 uur een aantal' vragen beantwoorden. Het programma is via de kabel' te beluisteren op 94.1 en via,' de ether op 106.7. Seth Gaaikema in Passage SCHIEDAM De bij ve"; len populaire cabaretier Seth Gaaikema treedt don-., derdagrvond op in het Pas sage theater. Bij die gelegen-' held zal hij zonder twijfel de landelijke politiek op de- hak nemen. Gaaikema be gint te praten om 20.15 uur.' Kaarten kosten 25, 22 en 19. Pashouders betalen drie gulden minder. WF In voorjaarscon- cert van Excelsior SCHIEDAM Zangver eniging Excelsior geeft vrij dag een vooijaarsconcert in gebouw De Ark aan het Hargplein in Schiedam- Noord. Harmonie Wilton Fijenoord, het mannenkoor Alblasserwaard, de solisten Mariët Kaasschieter (so praan) en Joost van den Linden (tenor) verlenen hun medewerking aan het con cert. Achter de vleugel zit Peter Beijersbergen van He negouwen, dirigent is Eric van Dalom. Het optreden begint om 20.00 uur, toe gangskaartjes kosten 7.50 gulden; houders van een kortingpas krijgen een gul den reductie, SCHIEDAM In het Filmhuis draait vrijdag de Nederlandse film 'Romeo' van regisseuse Rita Horst. In de film schetst zij het verlies van een niet levens vatbaar kind. Acteur Johan Leijssen en Monique van de Ven vertolken de hoofdrol-, len. De film ontving vorig, jaar een Gouden Kalf voor de beste Nederlandse film." Hij begint om half tien en' kost ƒ5,-. ■nCMtfi-1 Ril i i 4 9- A i i t 9 1 i i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1