A ls je verklezingen schrapt moet je provincie opheffen" Archief wil meer i ruimte op Stadserf Gehandicapten boos om bezuiniging op aanpassing tegen referendum Els hellwig (CDA) verlaat gemeenteraad en gaat met ruim zevenhonderd voorkeurstemmen naar Provinciale Staten 'Fietspad bij aanleg tweede Beneluxtunnel niet vergeten' Het Vrije Volk SCHIEDAM -Zr 'DOOR AFSCHAFFING SUBSIDIE KUNNEN INVALIDEN MINDER LANG ZELFSTANDIG WONEN' Maassluis: D66 licht achteruit IbezorsingL DONDERDAG 7 MAART 1991 ws PAGINA 19 *1 ii VLAARDINGEN Twee op de drie Vlaardingse kiezers keeft gisteren ja gezegd tegen een volksraadpleging. Dat is tChet resultaat van het referen- dnm over de noodzaak van een referendum. Toch sprak in feite niet meer dan een derde van de kiesgerechtigde burgers in Vlaardingen zich vóór deze manier uit om betrokken te f worden bij het wel en wee in 1 de eigen gemeente. Van de 58.772 stemgerechtigde inwo- ners gaven in totaal 28.137 "kiezers hun mening over het referendum. i *- Een ruime meerderheid i (66,82 percent, oftewel 18.800 1kiezers) stemde vóór; 6712 Vlaardingers waren tegen en 2625 mensen brachten een on geldige stem uit. Het opkomst percentage lag met bijna 48 percent iets onder het gemid delde van de Provinciale Sta tenverkiezing in Zuid-Holland, 'dat net onder de vijftig pro cent bleef. De uitkomst van het refe rendum riep in de plaatselijke politiek verdeelde reacties op. Is dit resultaat nu een groot succes voor D66 of slechts een mager resultaat? Wethouder Ton van der Steen (D66), één van de initiatiefnemers van het referendum, was met de ruim 66 procent van de opge komen kiezers die vóór het re ferendum stemden, in ieder geval zeer tevreden. Het posi tieve resultaat kan volgens hem een trend zetten voor ge meenten in de rest van het land. Van der Steen gister avond niet in Vlaardingen, maar in Den Haag om de grote verkiezingsoverwinning van D66 met zijn partijgenoten te vieren zei niet teleurgesteld te zijn over de lage opkomst. „Voor de verkiezingen van de provinciale' staten gaan nu eenmaal minder mensen naar de stembus dan voor landelij ke verkiezingen. Dat heeft ook zijn weerslag op de opkomst voor het referendum. Mensen zijn toch niet snel geneigd om alleen voor het referendum naar de stembus te komen." Wethouder Van der Steen verwacht dat na de uitslag van gisteravond tal van steden het voorbeeld van Vlaardin gen (en van Haarlem en Lei den en een Fries dorpje) vol gen en ook een raadpleging van de burger op touw gaan zetten. „Ik heb van veel partij genoten gehoord dat ze graag een referendum willen hou den in hun eigen stad, maar eigenlijk een beetje de kat uit de boom hebben gekeken. Ze wilden eerst zien hoe het hier en in andere steden ging. En wij kunnen ze nu natuurlijk helpen. Wij hebben inmiddels zoveel ervaring opgedaan met het organiseren, dat anderen van die 'know-how' gebruik kunnen maken." Waar Vlaardingen de vraag centraal zette of een referen dum al dan niet zinnig is om in te voeren, daar ging het bij de andere drie initiatiefne mers direct al om heikelere onderwerpen. In het Friese dorpje Nije Altoenae, konden de inwoners zich uitspreken over de naam van hun woon plaats. In Haarlem werd ge stemd over de keuze voor bouwterreinen en in Leiden werden de kiezers gevraagd him mening te geven over de sluitingstijden van cafés. De uitslag van het Vlaar dingse referendum wordt bin nenkort geëvalueerd. Wat Van der Steen betreft gaat dan worden gewerkt aan een defi nitieve verordening voor het instellen van een referendum. Over de definitieve invoering moet de gemeenteraad nog een besluit nemen. SCHIEDAM Het gemeen te-archief heeft niet langer de ^mogelijkheid om grotere par tijen archiefstukken over te nemen. Deze noodkreet klinkt door in het jaarverslag van de gemeentelijke instelling. Door de aanstaande wijziging van de Archiefwet dreigen de ruimteproblemen op korte ter mijn de pan uit te rijzen. In het historische gebouw aan de Korte Haven beschikt het archief op dit moment over 2300 strekkende meter kastruimte. Op deze planken heeft 'bet geheugen van de stad" ruim vierhonderd jaar stadsgeschiedenis opgeslagen. Over legen schappen kan het archief echter nauwelijks nog 'beschikken. -"^Kleine aanvullingen van enkele dozen kunnen we nog Wel- kwijt. Grotere partijen Moeten we tegenwoordig ech ter afwijzen," schrijven de medewerkers van het archief in het jaarverslag. De ambte naren hebben hun hoop nu ge vestigd op de nieuwbouw aan het Stadserf. Volgens wethou der Chris Zijdeveld kan de bouw aan het einde van het volgend jaar beginnen. In het zogenaamde pro gram van eisen voor het nieu- l we archief dringen de archief medewerkers aan op een fikse uitbreiding van de opslagruim te. Na de oplevering van het nieuwe gebouw hoopt het ar chief met de beschikbare ruimte weer enkele tientallen jaren vooruit te kunnen. De wens tot uitbreiding is mede ingegeven door 'een lop handen zijnde wijziging van de archiefwet. Op dit moment dienen de overheidsdocumen ten na maximaal vijftig jaar te worden aangeboden aan de ge meentelijke archivaris. Bin nenkort wordt deze termijn verkort tot maximaal vijfen twintig jaar. Dit betekent dat het archief op termijn een ex tra grote hoeveelheid vergeel de overheidsdocumenten op de schappen moet kunnen plaat sen. Archivist Aart C. de Voogd van der Straten is redelijk te vreden over de staat van de archieven. De problemen met verzuring en verbrokkeling doen zich voornamelijk voor bij de oude dagbladen. Daar om is ook doorgegaan met het op microfilm zetten van de Nieuwe Schiedamsche Cou rant. Nog dit iaar moeten alle jaargangen tot de Tweede We reldoorlog op film zijn gezet. Voorts onderzoekt het ge meente-archief de mogelijkhe den om een deel van haar col lectie vast te leggen op beeld plaat. Tot nu toe heeft het ar chief een groot deel van haar collectie op microfilm vastge legd. Nog dit jaar wordt een rapport met de mogelijkheden en kosten van de beeldplaat gepresenteerd aan het college van burgemeester en wethou ders. DEN HAAG Ais de Tweede Kamer in het najaar een besluit neemt over de aanleg van een tweede Bene luxtunnel, moet de fietstun- nel daarbij niet vergeten worden. De Statenfracties van Groen Links, het CDA en de Partij van de Arbeid hebben vragen gesteld aan het colle ge van Gedeputeerde Staten om hen nog even aan de fietsverbinding te herinne ren. Begin 1987 werd bin nen GS gediscussieerd over de aanleg van een tweede Beneluxtunnel. Toen werd besloten dat mocht de tweede tunnel er komen er ook ruimte zou worden ingeruimd voor fietsers. Rijkswaterstaat is inmid dels bezig met een inventari satie van wensen van ge meenten ten aanzien van de aanleg van een tweede tun nel. Eind mei zal aan minis ter Maij (verkeer en water staat) rapport worden uitge bracht. In dit voorstel wordt ook de vraag meegenomen of er naast de autotunnel een metrotunnel moet wor den aangelegd. Over een fietstunnel wordt echter ner gens meer gerept. Op dit moment bestaat er nog een financiële regeling, die erin voorziet dat by de aanleg van een autotunnel ook geld beschikbaar is voor' een eventuele fïltsvoorzie- ning. Die regeling loopt ech ter af tegen de tijd/dat een tweede Beneluxtyhnel wordt aangelegd. Opx daarom is volgens de drie fracties haast geboden. V - Els Hellwig verruilt zetel in gemeenteraad voor een in Pro vinciale Staten. Sombere blikken tydens de FvdA-byeenkomst in café 't Tappunt in Crooswyk in Rotterdam. Tweede-Kamerlid Frans Moor en staatssecretaris Hans Simons (beiden in het midden) lijken het ook niet meer te weten. SCHIEDAM In de foyei van het Theater Passage, waar de gemeentelijke verkiezings bijeenkomst voor de tweede maal werd gehouden, krijgt het CDA-raadslid Els Hellwig bloemen, kussen en andere fe licitaties. Ze zal de gemeente raad verlaten om zich in Den Haag dienstbaar te maken Met ruim zevenhonderd voor keurstemmen (twaalf percent van alle CDA-kiezers maakten het hokje achter haar naam rood) is zij als 21ste op de lijst regelrecht in de Provinciale Staten-gekozen. Geen van de andere plaatselijke kandidaten kreeg zoveel voorkeurstem men. Gedeputeerde Hans van der Vlist kan in deze vergelijking niet meetellen omdat hij voor de in Zuid-Holland zeer sterk verliezende PvdA lijsttrekker was in het district waartoe Schiedam behoort. Hij ont brak gisteren in Passage, maar zijn al vóór de verkiezingen geopperde gedachte om de Sta tenverkiezingen af te schaffen, kwam wel ter sprake. Zijn uit- la' ngen en die van de Rotter damse kandidaat Peter van Heemst hebben de gang naar de stembus niet gepropageerd. Het opkomstpercentage be reikte in Schiedam met 46,77 een dieptepunt. „Treurig natuurlijk," zegt Groen Lmks-wethouder en stemmentrekker Bart de Leede (hij verwierf zelf 365 stem men). „Toch kan ik waarde ren dat Van der Vlist de knup pel in het hoenderhok gooit. De geringe opkomst zie ik eer der als een bewijs van zijn stelling, dat kiezers zich geen oordeel kunnen vormen over het provinciale werk dan een gevolg van zijn en Van Heemsts uitlatingen." Met grote vreugde signa leert D66-wethouder Adri Re- ijnhout 'een gestage voortgang in onze groei'. Hij en rijn par tijgenoot Vincent Broecke zien in de lage opkomst een goede reden voor uitvoering van het oude D66-idee om provincie besturen af te schaffen. „In het stembureau waar ik zat, kwamen meerdere mensen naar me toe met de vraag of ze het wel goed had den gedaan om op lijst elf of zo te stemmen op Wim Kok. Ze dachten dat het ging om de PvdA-voorman," vertelt Broe cke om de verwarring van trouwe stemmers te illustre- 'ren.lA 1 Wil van Wijk, de fractie voorzitter van de Schiedamse VVD, had in eem stembureau gezeten waar slechts 38 per cent van de kiezers kwam op dagen. „Het waren vooral ou de mensen. Mensen uit-de grootste groep, tussen twintig en veertig jaar, heb ik bijna niet gezien." De politiek leider van de PvdA in Schiedam, wethouder Aad Wiegman (net als burge meester Reinier Scheeres ex- D66), is het niet eens met Van der Vlist, dat het provinciebe stuur niet rechtstreeks moet worden gekozen. „Je moet al tijd verkiezingen houden. Als je dat afschaft moet je ook de provincie opheffen." De resultaten van de ver kiezingen verrasten de Schie damse politici niet. Ze waren wel gelukkig met de daling van het aantal de CD-stem- mers. Als de verkiezingen van gisteren voor cle gemeenteraad zouden tellen, was een van de twee CD-zetels in de Schie damse raad geschrapt. Door Canis Zijlmans ROTTERDAM „Aan de ene kant stelt de regering, dat ouderen en gehandicapten zo lang mogelijk zelfstandig moe ten blijven wonen, maar tege lijk wordt dat onmogelijk ge maakt door de subsidie voor aanpassingen in de woning ge deeltelijk af te schaffen." Dat zegt Marry van Dongen van de Vereniging Gehandi captenorganisatie Rotterdam (VGR). Naar aanleiding van de Tussenbalans heeft staatssecre taris drs. E. Heerma met on middellijke ingang de subsidie opgeheven voor woningaan passingen, onder de tweedui zend gulden. Tot nu toe kon den deze veranderingen aan de woning na een positief oor deel van een arts zonder het tijdrovende advies van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) en Gemeentel j- ke Gezondheids Dienst (GGL' na een korte procedure woi den gerealiseerd. Nu wordt dat anders. De VGR-woordvoerder verwacht, dat vooral veel ouderen, die kleine aanpassingen nodig hebben, als het aanbrengen van steunbeugels, het verwij deren van drempels, het ver breden van deuren voor rol stoelen, en het geschikt maken van toilet- en doucheruimte, de dupe zullen worden van de maatregel. Mede door de vergrijzing van de bevolking is de afgelo pen drie jaar het aantal aan vragen voor de zogenaamde MAASSLUIS Opvallend bij de verkiezingen van de Provinciale Staten was de ach teruitgang van D66 van een half percent in vergelijking met de meest recente verkie zingen. Het betekent echter nog wel een styging ten op zichte van de vorige Staten verkiezingen. Om het liberale /front op peil te houden steeg de VVD ten opzichte van de zelfde verkiezingen met twee percent. De landelijke trend van het verlies van de Partij van de Arbeid zette zich ook in de eerste stad aan de Waterweg voort. De partij kelderde maar liefst naar de vierde plaats in de rangschikking van stem men. Slechts 18,45 percent van de kiezers koos voor de volgelingen van Wim Kok. Een andere tendens die de Maassluise kiesgerechtigde be volking volgde was de lage op komst. Net iets minder dan de helft van de opkomstlijst deed uiteindelijk zijn stem in de stembus. Zoals was te verwachten haalde de Maassluise VVD- kandidaat voor een Statenze- tel. Jan de Boer het niet. Hij zei het te betreuren, maar zich er ook al mee verzoend te heb ben. Hij stond immers op een praktisch onverkiesbare plaats. Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten (RGHG) sterk toegenomen. In Rotterdam kwamen vorig jaar achttienhonderd aanvragen voor woonaanpassingen bin nen, een kwart meer dan het jaar daarvoor. Zestig percent van de subsidieaanvragen be trof posten beneden de twee duizend gulden, die inmiddels niet meer zullen worden geho noreerd. „Zo lokt de staatssecretaris uit," voorspelt de woordvoer der van de VGR, „dat slimme rikken meer zaken aanvragen dan ze nodig hebben om maar boven dat bedrag uit te ko men. Anderen, die het niet zelf kunnen betalen, zullen eerder in een verzorgingshuis terecht komen en of dat nu een bezuiniging oplevert, valt te betwijfelen. Volgens schattingen wordt er door de ingreep in twee jaar slechts dertig miljoen gul den bespaard. En dat is na tuurlijk belachelijk als er zo veel mensen onder moeten lij den. Vorig jaar heeft de staats secretaris al ongeveer hetzelf de willen bereiken, door een eigen risico van vijftienhon derd gulden in te voeren, maar toen is hij teruggefloten door de Tweede Kamer. Nu doet hij het nog eens dunnetjes over," zegt Van Dongen kwaad. Zij vindt het belachelijk, dat de staatssecretaris mensen gedeeltelijk zelf wil laten op draaien voor extra kosten in verband met hun handicap. „Voor rolstoelers is het leven al duurder," licht zij toe. „In een bioscoop ben je gedwon gen om op de duurste rang plaats te nemen en je kan niet naar winkels die het goed koopst zijn of koopjes hebben. Anders ben je gebonden aan zaken, waar je naar binnen kan. Wij zijn vaak gedwongen gebruik te maken van alterna tief openbaar vervoer, waar voor de vergoedingen niet toe reikend zijn. En wat dacht je van de eigen bijdrage voor de gezinszorg? Dat levert een op stapeling van kosten, waar voor geen vergoeding is," Naast het gedeeltelijk af schaffen van de subsidie voor woningaanpassing wordt het RGHG-budget gedelegeerd naar de plaatselijke overheid. Door de decentralisatie krijgen de gemeenten afhankelijk van het aantal inwoners een geldsom, waarmee ze moeten zien rond te komen. Van Dongen hier over: „Dat leidt ongetwijfeld tot rechtsongelijkheid. In de ene plaats zal men heter en sneller worden geholpen dan in de andere en mensen zullen in veel gevallen langer in hun huis zitten, dat niet geschikt voor hun is. Wat de nodige problemen met zich mee brengt." Over dit laatste weet André Doornhaag uit de Prins Alexanderpolder mee te pra ten. Sinds drie jaar lijdt hij aan Multiple Sclerose (MS), een ziekte van zenuwstelsel, - die gepaard gaat met toene mende verlamming van de le dematen. De eerste aanpassin gen als het aanbrengen van steunen om overeind te ko men, heeft hij zelf aange bracht. Maar vanaf juni vorig jaar gaat het lopen zo slecht, dat hij in een rolstoel is be land. Slechts met veel moeite komt hij lopen de trap nog op naar zijn flatwoning op de tweede verdieping. „Ik kom steeds moeilijker het huis uit en met mijn afspraken hou ik er rekening mee dat ik alles achter elkaar moet plannen om er maar een keer uit te hoeven," vertelt hij. „Op den duur ben ik toch gedwongen om het sociale contact te be perken en dan voel je je knap rot." Al acht maanden is hij be zig om een woning zonder trap te krijgen, die daarnaast ge schikt is voor een rolstoel. Maar door verschillende be oordelingen van zijn toestand door keuringsartsen van de GMD en GGD is het tot nu toe niet gelukt. Doornhaag: „Die veranderingen noem ik geen sociale vernieuwing, maar so ciale verarming. Ik ga een on zekere toekomst tegemoet en weet niet of ik nog op tijd een goede woning heb, als ik straks de rolstoel niet meer uitkan." 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18 00-19 00 uur Autotelefoons uit bedrijf sestoien SCHIEDAM Bij een installatiebedrijf van auto- communicatie-apparatuur in de Olivier van Noort- straat zijn in de nacht van 5 op 6 maart diverse autotele foons, mobilofoons en porto foons gestolen. De inbrekers klommen aan de achterkant van het pand van op een dakje, van waaruit een ruit van de showroom werd in geslagen. Nadat de buit was weggehaald, konden de da ders weer ongezien vertrek ken. De waarde van het ge stolen goed is nog niet bekend. Sieraden weg na gymles SCHIEDAM De wijze les die kinderen gisteren tij dens de gymnastiekles kre gen, was dat ze niet hun sie- radn onbeheerd achter moe ten laten. Terwijl zij in de Thomas Kempisstraat gymden, haalden onverla ten hun horloges en kettink jes weg. De kinderen had den de sieraden voor de duur van de gymles in het materiaalhok van de gym zaal opgeborgen. De dieven maakten van deze onbe waakte ogenblikken gebruik om de voordeur te forceren en er met de buit vandoor te gaan. De waarde ervan is nog niet bekend. Afslankcursus in 'De Erker' SCHIEDAM Op de maandagmorgen en dins dagavond geeft wijkcentrum 'De Erker' een afslankcur sus. Deze cursus tracht deel nemers bewust te maken van het eigen voedingsge drag en gewoonten. Vervol gens wordt geprobeerd hier in verandering aan te bren gen. De cursus omvat tien lessen en kost ƒ30,-. Belang stellenden kunnen zich in schrijven bij bij: wijkcen trum 'De Erker', Jan van Avennesstraat 32, telefoon: 4267767. Filmhuis houdt dartstoernooi SCHIEDAM Het Film huis houdt zaterdag een open dartstoernooi in ge bouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat. Prijzen wor den uitgereikt aan de win naar, de beste dame en de gene met de meeste punten. Het toernooi begint om acht uur en kost 7,50 per per soon. Accodeonorkest speelt in Woudhoek SCHIEDAM Het Ac cordeonorkest 'Philharmo nics' treedt vrijdag op in dienstencentrum de Woud- hoek. Het orkest brengt een gevarieerd programma 'te gehore van bekende neder- lands-en engelstalige liedjes. Het concert begint om acht uur en kost ƒ2,-. Inschrijving dartcompetit ivoor dartcompotitie SCHIEDAM Dartlief hebbers kunnen zich vanaf 22 maart inschrijven voor de jaarlijkse Schiedamse zo mercompetitie. Aan deze competitie kunnen teams meedoem die binnen de ge meentegrenzen van Schie dam aktief zijn. De dart competitie start in de eerste week van april en duurt tot eind juni. Inschrijven kan bij secretaris Eekman van de Schiedamse Dart Compe titie (SDC) aan de Burge meester van Haarenlaan 785. Open dag in Grote Kerk SCHIEDAM De Vrien den van de Grote Kerk hou den zaterdag een open dag Van 12.00 tot 16.00 uur is er de mogelijkheid om het interieur van de kerk te be zichtigen. Tevens zal er or gelmuziek te horen zijn; de toegang is gratis. Orgelconcert in de Grote Kerk SCHIEDAM Organist André Verwoerd geeft dins dagavond in de Grote Kerk te Schiedam een populair concert. Op het progamma staan werken van S. Elert, J. Zwart. C, Kee, S. Wesley, R. Williams en C. Widor. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang bedraagt 6.50 gulden per persoon. Houders van een kortingpas krijgen twee gulden reduc tie. I r li'. - S^n lis 5 A-* r

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1