Kledingbakken moeten Gusto heeft weer een thuis 800.000, - opbrengen Mevrouw Schenk (80) os eindelijk Schi edamse Laatste u tleg op geslaagde expositi e Bewonersveren igi ng gaat aanda cht vooral richten op particulieren Het Vrije Volk SCHIEDAMVLAARDINGEN Wethouder Wiegman weigert zijn regenjas te gebruiken voor officiële handeling Pompstation overvallen - tSiSBIb Alcoholcontrole Geld weg uit winkel Inbrekers houden politie bezig ws wv MAANDAG 11 MAART 1991 PAGINA 9 SCHIEDAM Schiedam heeft als eerste Nederlandse gemeente een speciale afval bak voor kleding. Wethouder Aad Wiegman was aanwezig bij de officiële ingebruikne ming van de eerste bak in het winkelcentrum Hof van Spa- land. De bak in Spaland is de eerste van vijf van dergelijke containers die in Schiedam komen. De bedoeling is kle ding gescheiden op te halen. Ook in de Borodinlaan, de Rembrandtlaan, de Groenel- aan en de Boerhaavelaan zal de witte container binnenkort te vinden zijn. De textielbakken zijn ge plaatst door de Stichting Kle ding Inzameling (SKI). De op brengst van de kleding komt ten goede aan de nazorg van kankerpatiënten. De stichting werkt daarin samen met de Dr. Daniel den Hoedkliniek. De bak dient als aanvulling op het inzamelen van oude kleding langs de huizen, zoals SKI dat al jaren doet. Dit jaar verwacht de organisatie zo'n anderhalf miljoen kilo kleding op te halen, goed voor acht honderdduizend gulden. f De SKI levert de kleding aait opkopers, die bruikbare kleding weer doorverkopen. Niet bruikbare kleding gaat naar Duitsland, waar het als vulling voor autostoelen wordt gebruikt. Wethouder Wiegman toon de zich verheugd over de sa menwerking tussen SKI en de gemeente Schiedam. Volgens hem past het in het beleid van gescheiden inzamelen zoals de gemeente dat al jaren na streeft. Ongeveer twee percent van alle afval bestaat uit textiel. Dat betekent dat er jaarlijks in Schiedam twintig miljoen ki logram wordt verwerkt. Dat gaat tot nu toe voor een groot gedeelte naar de afvalverwer kingsbedrijven. „Maar dat is haast niet meer te betalen," sprak Wieg man. „Ik verwacht dat de ver- werkingsprijs vier keer zo hoog zal worden. En dat merkt de burger in zijn op- haalprijs. Elke ton die we kun nen besparen is dus meegeno men." Naast de introductie van de kledingbakken heeft de ge meente nog een ander plan om de afvalstroom te vermin deren. Binnenkort worden al le Schiedammers met een tuin aangeschreven om tegen een gereduceerde prijs een com- postbak te kopen. Als die tuin ders voor de actie te porren zijn, moet de hoeveelheid af val die de Schiedamse bevol king in de vuilniswagen depo neert, op termijn met veertig procent kunnen dalen. Schie dam kent 7.500 huishoudens met een tuin. Overigens weigerde de wet houder zijn regenjas als eerste bijdrage ter beschikking te stellen, hoewel hij daartoe wel door de aanwezigen werd uit genodigd, Hij gebruikte voor de officiële handeling een zak kleding die SKI speciaal voor deze gelegenheid had meege nomen. MAASSLUIS Het benzi nestation van Mobil aan de Westlandseweg is zaterdag avond doelwit geweest van een gewapende overval. Een man, gewapend met een pis tool en een nylonkous over het hoofd, dwong de cassière geld af te geven. Onder de dreiging van het wapen gehoorzaamde de vrouw. De dader maakte een onbekend geldbedrag buit. Hij verdween te voet. Een man die op het moment van de overval benzine tankte trachtte de cassière te troos ten. De politie stelde een on derzoek in maar slaagde er tot op heden niet in de dader op te sporen. SCHIEDAM Mevrouw A. Schenk-Pauw is tachtig jaar. Woonde jaren in een driekamerwoning in IJssel- monde, maar besloot in de cember 1989 te verhuizen naar een kleinere woning in Schiedam, len zoge naamde 'aanleunwoning' bii het St. Jacobs Gasthuis aan ie Francois Haver- smidtlaan. Een uitkomst, omdat mevrouw Schenk heel slecht ter been is en dus minder afstanden hoeft af te leggen. Maar kennelijk wordt die rust haar niet gegund door de afdelingen Burger zaken van de gemeenten Schiedam en Rotterdam. Want vanaf haar moment van vestiging in Schiedam probeert de bejaarde te be werkstelligen, dat zij ook als inwoonster van die plaats wordt ingeschreven. Tot op heden is dat niet ge lukt. Eerst ging mevrouw Scheuk naar burgerzaken in Rotterdam. „Neen me vrouw, dan moet u in Schiedam zjjn;" was het ambtelgke antwoord. Dus ging het 'slachtoffer' weer op pad. Met moeite bereik te ze de Schiedamse bur gerzaken-ambtenaren. „In schrijven? Sorry mevrouw, maar daarvoor moet u toch echt in Rotterdam zijn." Mevrouw Schenk bleef het proheren. Keer op keer, dan weer in Rotterdam, dan weer in haar woon plaats. Maar steeds weer kreeg ze te horen dat ze aan het verkeerde adres was. Om moedeloos van te worden, en dat werd ze dus ook; „Ik ben er eerst witheet over geweest, maar ik geef de moed nu maar op. Er is toch niks aan te doen." „Het is voor m(j een he le klus om bij die afdeling langs te gaan omdat ik heel slecht ter been ben," ver volgt de Schiedamse. „Ik kan nog hooguit tien minu ten lopen. En van mp aow'tje kan ik geen taxi betalen. Daarom, ik ben het zat, deur maar nergens ingeschreven staan." Even gebeld naar de af deling Burgerzaken van Schiedam. Heel welwillend zoekt ambtenaar T. J. de Bruin even uit of mevrouw Schenk wel of niet inge schreven staat. Het ant woord is negatief. „De wo ning waar zy in woont staat hier nog steeds als leeg geboekt. Ik denk dat wij destijds geen bericht van haar hebben ontvan gen." Maar mevrouw is wel degelyk naar Burgerzaken gegaan om zich te laten in schreven meer doorverwe zen naar Rotterdam. En dat al in december 1989. Meneer De Bruin; „Dat is vreemd, want het kan nooit zo lang duren. Kenne lijk is er toch iets misge gaan. Heel vervelend, ze ker voor die mevrouw. We zullen het gelijk oplossen." Inmiddels heeft De Bruin mevrouw Schenk alsnog een formulier ge stuurd, met een antwoor- denveloppe. Ze hoeft dus ook geen postzegel te beta len. „Als ze dat formulier heeft ingevuld is ze echt Schiedamse," stelt De Bruin ons, maar zeker me vrouw Scheuk, uiteindelijk gerust. Het tam boer-, trom- petter-en majorette korps Gusto, heeft sinds zaterdag weer een eigen onder komen. Na drie jaren van 'kraken' hebben de muzikanten onderdak ge vonden in verengings gebouw De Warande, een voorma lig schoolge bouw. Voor zitter Joop Altorf (met speciale sleutel) ver richtte zter- dag de offi ciële ope ning. SCHIEDAM „Tijdens de opening van deze tentoonstel ling drukten mensen hun peu ken uit op deze kunstwerken," vertelde Peter Hellexnons gis teren tijdens een rondleiding in het Stedelijk Museum. Wij zend op betonnen en gipsen kunstwerken zei de Schiedam se kunstenaaar er direct bij dat het niet erg was dat de mensen de objecten als asbak gebruikten. „Dit zijn neo-clas- sistische kunstwerken en die hebben als kenmerk dat ze niet zo snel als kunstwerk zijn te herkennen." Tijdens de laatste tentoon- stellingsdag van Kunstwerkt gaven de kunstenaars Peter Hellemons en Ane Henderickx uitleg bij hun eigen werk en de inzendingen van hun Schie damse vakbroeders. Na de druk bezochte opening en eer der gehouden rondleidingen, bleek er ook gisteren weer de nodige belangstelling te zijn voor de eerste overzichtsten toonstelling van de bij de Schiedamse stichting Kunst- werkt aangesloten kunste naars. Met een groep van der tig mensen wandelden de gid sen gisteren doothet museum. De twee leden van Kunst- werkt hadden zoveel te vertel len over de technieken, ach tergronden en talenten van de verschillende kunstenaars dat er maar weinig vragen onbe antwoord bleven voor de geïn teresseerde bezoekers. Af en toe werd er vanuit het publiek een opmerking gemaakt. Zo zei iemand; „Eigenlijk vind ik dat het werk van Bram Uil niet thuis hoort op deze expo sitie. Het is een hele andere gedachtengang." Ane Hendrickx legde uit dat het ingelijste rederijkers gedicht een gedicht waar van iedere regel op een afzon derlijk vlak van een schaak bord is geschreven wel de gelijk past ii het geheel van de tentoonstelling van Kunst- werkt. „Wij hoorden twee we ken van tevoren dat we moch ten exposeren in het Stedelijk Museum van Schiedam. Je moet dan snel een keuze ma ken uit de werken van de Schiedamse kunstenaars." „Ik moet toegeven," gaf zij haar visie op het werkstuk van de Schiedamse 'verschij ningskunstenaar, dat het lite raire werk nu wel opvalt tus- *sen de andere werken. Maar het is de bedoeling dat in de toekomst ook literatoren en musici zich aansluiten bij Kunstwerkt. Kunstwerkt ver tegenwoordigt dus ook literai re kunst." De informatie die Peter Hellemons en Ane Hendrickx bij de kunstwerken gaven, was van een uiteenlopende aard. Zo legde het duo uit dat een schilderijtje van Henny van Leeuwen niet zo simpel was als het eruit zag, namelijk een zwart geverfd doek met een groene streep. „Het ziet er gemakzuchtig uit, maar het is een arbeidsintensief schilderijl Het zwart dat u ziet, is pas na zo'n twintig lagen paars, bruin en andere kleuren verf tot stand gekomen. Het is boven dien heel zorgvuldig geschil derd," vertelde Hellemons. Bij de uit afvalhout opgetrokken houtessemblages van Marcel Warmenhoven was zijn plasti sche uitleg- „Marcel is een vuilverwerkingsbe- drijf." VLAARDINGEN Tij dens een alcoholactie op de noordelijke rijbaan van •rijksweg A 20, waarbij 458 bestuurders op drankge bruik werden gecontro leerd, zijn twee Vlaardin- gers aangehouden die teveel gedronken bleken te heb ben. De controle werd zater dagavond uitgevoerd door veertien politiemensen De Algemene Verkeen Dienst was bij de controle betrok ken. De twee bestuurders kregen een proces-verbaal en een rijverbod van enkele uren. VLAARDINGEN In brekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een geldbedrag van ongeveer tweeduizend gulden gestolen uit een winkel aan het Veerplein. Ze waren bin nengekomen door de achter deur te forceren met behulp van waarschijnlijk een schroevendraaier. Dit week einde is er ook ingebroken in een woning aan de Bin nensingel. Men kwam bin nen door een tuimelraam open te wrikken. Er is een hoeveelheid sieraden ont vreemd. Zonneschermen in brand gestoken VLAARDINGEN En kele kleine branden hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor wat consterna tie gezorgd op en rond de Markt. De eigenaar van een winkel merkte rond kwart over een dat drie zonne schermen van zijn bedrijfs pand aan de Markt in brand waren gestoken. Hij kon het vuur zelf blussen. Kort daarna bleken even verderop, in de Pepersteeg, een schutting, een fiets, een bromfiets en een vuilniszak te branden. De politie zorg de voor het eerste bluswerk. De opgeroepen brandweer deed de rest. VLAARDINGEN Tot tweemaal toe is de politie dit weekeinde in actie geko-' men in verband met inbra ken in het Ontmoetingscen trum aan de Floris de Vijf delaan. Zaterdagmiddag rond half vier werd de poli tie getipt dat er jongens in het pand bezig waren. Er konden drie knapen van 12 tot 14 jaar worden aange houden. Ze waren via een vernield raam binnengeko men en werden gepakt toen ze naar buiten kwamen, 's Nachts rond half vier wa ren er weer inbrekers vermoedelijk twee in het onderkomen actief. Zij wer den verrast en sloegen op de vlucht. Ook zij waren via een raam binnengekomen. Ze lieten twee fietsen, eeö hoeveelheid diepvries snacks, een schroevedraaier en een koevoet achter. Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM „Een bewc- nersvereniging moet vooral coördineren," zegt Hennie Ha gen, de nieuwe voorzitter van de Bewonersvereniging Schie- dam-West (BVSWj. „Het moet niet zo zijn, dat de bewoners ergens mee zitten, dat op ons bordje neerleggen en twee we ken later eens komen kijken hoe het ermee staat. Ze moe ten het zelf doen." Die visie blijkt ook uit de woorden van penningmeester Leo Lorijn, net als Hennie Ha gen lid van het dagelijks be stuur van de vereniging: „Je moet niet op de stoel van de bewoners gaan zitten. Ze kun nen problemen aankaarten en vragen stellen, maar die moet Je vervolgens sémen oplossen. Daarmee voorkom je ook dat ze onmondig worden." Deze bewonersvereniging is de snelst groeiende van Schie dam. Enkele jaren geleden, wa ren er nog vierhonderd leden, maar dat aantal is inmiddels opgelopen tot negenhonderd. De Lorijn: „Wijkbewoners melden zich aan als er iets aan de hand is in een wijk wat hen zelf raakt. De vraag is alleen; hoe lang blijven ze lid. Vaak zie je toch dat ze het lid maatschap opgeven als een be paald conflict is opgelost. En dat is jammer, omdat een ster ke bewonersvereniging heel erg belangrijk is." In de jaren van haar be staan heeft de bewonerever eniging al flink wat succes ge boekt. Eén daarvan en ook één van de meest recente is het (voorlopig) tegenhouden van de vestiging van het be drijf Mineral Services op het bedrijvenpark Vijfsluizen. „Daar begon het eigenlijk allemaal mee," verelt Hennie Hagen enthousiast. „Kijk," zegt ze en wijst door het raam van haar flat aan de Vlaardin- gerdijk naar buiten, „van hieruit kijk je zo op het voor malige Wilton Fijenoord-ter- rein, waar het bedrijvenpark Vijfsluizen moet komen. De flatcommissie vroeg zich enke le jaren geleden af wat daar allemaal zou gaan gebeuren. Gezond wantrouwen, noem ik dat." Daar bleef het echter niet bij. De flatcommissie kwam er achter dat Mineral Services zich op het terrein wilde vesti gen en dat hft bedrijf diverse schadelijke stoffen wil gaan opslaan en verwerken. Samen met de bewonersvereniging stapten ze daarop naar de We tenschapswinkel en lieten een onderzoek uitvoeren door de medewerkers van de Techni sche Universiteit in Delft. Met die gegevens gingen ze vervol gens naar de hoorzitting. „We hadden ook acties kunnen gaan voeren," vertelt Hagen, „maar ik geloof dat we hier mee meer waardering hebben geoogst. Ook naar de raadsle den toe. We konden met kei harde feiten aantonen, waar om we tegen de vestiging van Mineral Services waren." „Omdat we natuurlijk vaak bij de bewonersvereniging over de vloer kwamen, zag ik ook mensen die met vragen over de huur of achterstallig onderhoud aanklopten. Ik vond dat ze goed werk deden en het leek met eigenlijk best leuk om daar iets meer over te weten en er ook over mee te praten. De toenmalige voorzitter kreeg een andere functie en had niet meer genoeg tijd om ook nog voorzitter te zijn. Ik ben toen mee gaan draaien als aspirant bestuurslid. Op een gegeven moment bleek dat het toch wel moeilijk was om ie mand te vinden en toen vroe gen ze of het niets voor mij was." Hoewel Hagen eigenlijk door het milieu de bewoners vereniging is binnengekomen, staat dat zeker niet als enige punt of de agenda. „We zijn bezig met een aantal wonin gen waar heel veel vochtover- last is. Daarnaast natuurlijk de herinrichting van het Fabri- plein, waar enkele bewoners heel enthousiast aan de gang zijn gegaan met buurtbeheer. We ondersteunen ook een be wonersactie om iets te doen aan de verkeerssituatie in de J. A. Alberding Thijmstraat, De bewoners zijn daar in ver zet gekomen tegen vrachtwa gens die door de wijk heen rij den." „We zijn ook bezig geweest over een roller-skate baan," zegt Heimie Hagen, waarmee ze aangeeft dat de bewoners vereniging zich niet alleen met bewonerszaken bezig houdt. „Heel toevallig kwa men een paar jongens het wijkgebouw binnenlopen waar wij ook zitten. Zij wil den graag zo'n baan, en wij hebben hen daar een beetje bij geholpen door contacten te leggen met de gemeente. Maar ze moeten het uiteindelijk zelf doen." Leo de Lorijn: „Wat in de nabije toekomst voor ons heel belangrijk wordt is het op knappen van het particuliere woningbezit in Schiedam- West. Je ziet het bijvoorbeeld in het gebied ten westen van de Jan van Avenessestraat. De gemeente heeft alle stadsver nieuwingsactiviteiten op een laag pitje gezet, omdat het geld op is. Veel particuliere huizen bezitters knappen daarom hun woning niet op. Dat alles draagt er toe bij dat de buurt verpaupert. Daar komt nog bij dat ze als ze besluiten hun 'huis wel op te knappen vaak niet weten op welke sub sidies ze aanspraak kunnen maken." De Lorijn vindt het een lo gische zaak dat de bewoners vereniging zich ook inzet voor mensen met een eigen huis en niet alleen voor huurders. „Je moet als vereniging meegaan met je tijd. Veel van de men sen die nu een huis bezitten klopten vroeger bij ons aan als huurder. Vaak zijn ze in de loop der jaren min of meer ge dwongen het huis te kopen. De eigenaar wilde het huis kwijt, of de verhuurder die zelf bij voorbeeld de boven of bene denverdieping bewoonde trok eruit. Om er zeker van te zijn dat ze er konden blijven wo nen, besloten de huurders in veel gevallen tot koop over te gaan." „Het zijn dus niet de huisje smelkers, of de mensen die een halve straat in bezit heb ben waar we iets voor willen doen," voegt hij er voor alle duidelijkheid aan toe. Hoewel het subsidiepotje voor particuliere woningbezit tere leeg is, stelt de bewoners- De bewonersvereniging houdt zich niet alleen met bewonerszaken bezig. „We zgn ook bezig geweest over een roller-skate baan," zegt Hennie Hagen. vereniging zich toch strijdbaar op. Hennie Hagen: „We gaan gewoon kijken of we toch niet ergens een gaatje kunnen vin den." Daarnaast willen ze ook proberen iets te doen aan de voorwaarden die bij sommige subsidie-aanvragen worden ge steld. De Lorijn: „Stel dat ik de kozijnen van mijn huis wil vervangen, dan kan ik daar voor subsidie vragen. Maar dan moet ik wel gelijk de rest van mijn huis laten opknap pen. Het vervangen van alleen die kozijnen blijkt dan opeens heel veel geld te kosten. Het gevolg is dat veel mensen maar geen subsidie aanvra gen." De meeste acties die de ver eniging onderneemt, zijn na tips van bewoners. De bewo nersvereniging houdt alleen de vestigingsvergunningen en horecavergunningen in de ga ten. „En als we het niet ver trouwen, schakelen we de be woners in," zegt Van Lorijn. „Die moeten dan zelf beoorde len of ze ertegen in actie wil len komen." Hennie Hagen: „De actie die we hebben ondernomen tegen de verhuurder Boverma, met huizen op de hoek van de Julianalaan/Burgemeester Knappertlaan, volgde wel op signalen van bewoners. De huisbaas wilde geen onder houd plegen, terwijl de bewo ners duidelijke klachten had den. Uiteindelijk zijn ze wel opgeknapt, naar volle tevre denheid van de de bewoners. 2e zijn zelfs duidelijk herken baar, omdat de muren zijn ge zandstraald. Het zijn de lichte huizen. De rest van het rijtje is'nog niet gedaan."

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1