Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN onderzoek naar n euwe plaats voor weekmarkt Vlaar dingen betrekkeli jk ve lig Hulp bij invullen aangifte belasting Schiedam moet 't voortaan rooi en zonder z'n spuitgast Winkeliers voorzi sht g posit ef over gratis parkeren in garages 'Als er nou goed openbaar vervoer was, maar dat Is er niet' Remi Poppe populairste politicus Pasfoto's met kwaliteits garantie WOENSDAG 13 MAART 1991 wv/ws PAGINA 15 MAASSLUIS Na de enquête over een nieuw zwembad mag de bevol king van Maassluis zich binnenkort wellicht over een ander heikel punt uit spreken. D66-wethouder Jan Storm lanceerde giste ren het idee, een publieks onderzoek in te stellen naai de plaats voor de weekmarkt. De consument zou mogen kiezen tussen het continueren van de markt op de Markt of een verplaatsing naar het par keerterrein achter de Nieuwstraat. Storm kwam met zijn idee op de proppen tijdens de discussie over de herin richting van de historische Markt en de Wip. Vooruit lopend op de discussie over de toekomstige functie voor het historische markt plein stelde de raad giste ren alvast 270.000 gulden beschikbaar voor het aan brengen van sierbestrating en het gelijkvloers maken van de trottoirs. Het beschikbaar stellen van het krediet stuitte gis teren op bezwaren van Ie PvdA. De sociaal-democra ten vinden het vreemd, dat de gemeente eerst het plein opnieuw inricht en dan pas gaat praten over de functie. „Dat is de omge keerde wereld," meende zegsvrouw Yvonne de Groot. „Vooruitlopend op de discussie leggen we een aantal par keerplaatsen aan. Dat is weggegooid geld als we over drie maanden besluiten dat de Markt parkeervrij moet worden." Wethouder Jan Storm (Ruimtelijke Ordening) deelde de mening van de coalitiegenoot niet. „De werkzaamheden zijn zeer noodzakelijk," sprak hij. „De bomen op het plein verkeren in slechte staat. De lantaarnpalen vallen bijna om en de straat is er ook slecht aan toe. Boven dien is dit een flexibel plan. We staan toekomstige keuzes over de plaats van de ambulante handel met deze herinrichting niet in de weg." De winkeliersvereniging Koopcentrum Binnenstad en de Ondernemersfedera tie Maassluis hebben zich ondertussen reeds uitge sproken voor het handha ven van de Markt op de huidige stek. Zij denken, dat de winkeliers het meest gebaat zijn bij een marktplein in het hartje van de binnenstad. De middenstand vreest, dat zij omzet verliest bij een verplaatsing van de markt. Want dan liggen de winkels volgens hen niet langer in de loop van de narktgangers. Ook wet houder Ruud Timmermans (Economische Zaken) is voorstander van de huidige plek. „Ik ben overtuigd ge raakt van het economisch belang," stelde hij. „Als service naar het bedrijfs leven hoort de markt ook in de toekomst op de Markt." Of Timmermans uitein delijk zijn zin krijgt is voorlopig de vraag, want bijna alle raadsfracties hebben bedenkingen bij de huidige marktplaats Zij toonden zich hiermee ge voelig voor de kritiek van de brandweercomman dant. Deze stelde in een rap port, iat de veiligheid in Maassluis op marktdagen niet is te garanderen. Met de ambulante handel op het plein is de Markt vol strekt ontoegankelijk voor de brandweer, de ambu lancedienst en de politie. De raad wil binnen drie maanden discussiëren over de toekomstige plek van de markt. Als enige partij zag de PvdA in de kritiek van de brandweer gisteren aan leiding om tegen de recon structie te stemmen. Enquête: 70 percent Vlaardingers tevreden over politie ROTTERDAM De Stich ting Belastingwinkel Rotter dam zal ook dit jaar gratis hulp verlenen bij het invullen Êjvan aangiftebiljetten inkom stenbelasting. Dat gebeurt op de landelijke aangiftedag, za terdag 16 maart. De hulpverle ning is bestemd voor particu lieren met een bruto jaarinko men tot ongeveer 45.000 gul den per jaar. Op 16 maart zit ten de medewerkers van de -Belastingwinkel tussen tien en vier uur in het gebouw van Stad Rotterdam Verzekerin gen, Weena 70. Wie op die dag gebruik wil maken van de •.diensten van de Belastingwin- j'kel moet daarvoor telefonisch "een afspraak maken. Dat kan deze week tot en met vrijdag elke dag van 10.00 tot 16.00 uur via het telefoonnummer 010-4056523. Op een dag zelf moet men dan behalve het A-, E- of T-bil- jet ook meenemen: Biesbosch krijgt schoonmaakbeurt DORDRECHT Jagers en watersporters gaan de Bies bosch schoonmaken. Gewa pend met prikstok en vuilnis zak zullen zij zaterdag het zwerfvuil opruimen. Vooral de oevers van de Amer en de dij ken rond de spaarbekkens zul len onder handen worden ge nomen. De jagers willen met deze actie hun imago oppoet- sen als zouden zij de natuurbe scherming ook een warm hart toedragen. Volgens bestuurslid J^H. W. Looman van Wildbe- .heer De Biesbosch waarvan Mjna alle jagers die in de Bies bosch mogen jagen lid zijn sullen zeker veertig jagers van de partij zijn. Zaterdagochtend zullen de 'schoonmakers' zich op twee plaatsen verzamelen om zich vervolgens met jagersjol en andere bootjes naar de plek te begeven die zij toegewezen hebben gekregen. „Het accent komt te liggen op die plaatsen waarvan bekend is dat er de meeste rommel aanspoelt," vertelt Looman. „Dat zijn de oevers van de Amer en de dij ken rond de Gijster en de Hon- -derd-en-Dertig, de twee spaar bekkens dus." Alleen als het zaterdag heel slecht weer is, wordt de schoonmaakactie afgeblazen. VLAARDIWGEN In cri mineel opzicht betrekkelijk veilig. Zo kenschetst het me rendeel van vierhonderd tele fonisch geïnterviewde Vlaar dingers hun stad. Over de Vlaardingse politie is, als de steekproef wordt omgerekend naar absolute cijfers, 70 per cent tevreden tot zeer tevre den. In het onderzoek, gehouden in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken, scoort Vlaardingen qua veilig heid het hoogst van vier ge meenten met een vergelijk baar inwonertal. Het onder zoek, Politiemonitor genaamd, strekte zich uit over in totaal 25 gemeenten. Het onderzoek merkte een opvallende tegenstrijdigheid op. Enerzijds meldden veel Vlaardingers dat zij hun stad veilig vinden, anderzijds zei den dezelfde mensen dat zij bang zijn het slachtoffer te worden van een misdrijf. „Kennelijk is er een verschil tussen objectieve en subjectie ve veiligheidsbeleving," zegt een politiewoordvoerder. Angst om persoonlijk bij een misdrijf betrokken te raken leeft vooral onder huisvrou wen en bejaarden. Het jaarlijks aantal delicten in Vlaardingen wordt door de onderzoekers geschat op 30.000. Omgerekend zou dit betekenen dat iedere tweede Vlaardinger de kans loopt, slachtoffer te worden van een misdrijf. Bij de politie worden jaarlijks niet meer dan 23.000 'contacten' met de bevolking geregistreerd. Ongeveer 60 percent daarvan betreft aan gifte van een misdrijf. Maar lang niet alle misdrijven wor den gemeld. Volgens de bevindingen van het onderzoek vindt de bevolking dat de politie de meeste aandacht moet richten op de bestrijding van de cri minaliteit, met name vermo gensdelicten. Ondanks de hoge 'tevreden heidsscore' is er ook kritiek op de politie. Het korps zou te weinig aandacht besteden aan de problemen van de Vlaar dingse bevolking, niet punctu eel genoeg zijn en de burgers na afhandeling van een zaak niet of nauwelijks informeren. De politie moet, zo meent de bevolking, de klantgerichtheid sterk verbeteren. jaaropgaven loonstrookjes van 1990, ook van een eventu ele partner; opgave van andere inkom sten, zoals alimentatie en bij verdiensten; giro- en bankafschriften waarop de rente is vermeld alsmede het laatste afschrift van 1990; rekening van ziektekosten zoals brillen of tandartshulp; in 1990 ontvangen aaanslag- biljetten premieheffing volks verzekering. SCHIEDAM Voor de woordspelingen hoefde ambte lijk Schiedam niet diep in de ongetwijfeld inventieve geest te duiken. Een brandweercom mandant, die in nog geen jaar tijd met ferme hand de Augi asstal van het Stedelijk Muse um naar tevredenheid schoon- boende. Die merkwaardige, maar achteraf uiterst effectief geble ken combinatie van brand weerman en museumdirecteur levert natuurlijk veel voor de hand liggende beeldspraak op als de persoon in kwestie ver trekt. De stedelijke notabelen putten er gretig uit om het af scheid van Arie Metaal als brandweercommandant én in terim-museumdirecteur wat op te vrolijken. Metaal wordt brandweercommandant in Utrecht. En dus was Arie Metaal 'een blusser van binnenbrand jes binnen het museum', heeft hij 'het groot-brandalarm op de Hoogstraat' geblust, en was hij 'de spuitgast' binnen de museummuren. Het was alle maal uiteraard niet spottend bedoeld. Want de Schiedamse stadsbestuurders konden niet anders dan een enorme hoe veelheid loftuitingen over het hoofd van de multi-inzetbare ambtenaar uitstorten. Burgemeester Reinier Scheeres, cultuurwethouder Chris Zijdeveld ze loofden met graagte en uok met op luchting. Want de opperspuit- gast zorgde er in driekwart jaar wel voor dat de plaatselij ke bewindslieden en politici, de ambtenaren in het stads- "'kantoor' en het museumperso neel niet langer met het schaamrood op de kaken over het Stedelijk hoevèn te praten. Het was wellicht illustra tief dat juist een geboren en getogen Utrechter orde op za ken moest stellen op de Hoog straat. Zoals het ook Metaal was, die zijn gehoor tijdens zijn officiële afscheidsreceptie voorhield dat Schiedam een stad van soms onbegrensde mogelijkheden is. „Er kan meer in Schiedam dan ieder een vaak denkt," zei hij. „Maar dan moet je wel aan de slag, dan moet er energie inge stopt worden," gaf de succes rijke meester college. Na al die dienstjaren is Metaal niet Scheidend brandweer commandant/ museumdirec teur Metaal: multi-inzetba- re ambtenaar. gegrepen door de scepsis van de gemiddelde Schiedammer over zijn eigen stad. Het puinruimen in het mu seum voerde de boventoon in de lyriek, die Metaal door de diverse sprekers bij zijn af scheid werd toegeschoven. Zijn eigenlijke beroep com mandant van de brandweer, staat immers minder in de schijnwerper. De Schiedamse brandweer zal morgen apart afscheid nemen van zijn aan voerder. Dat zal wellicht op uitbundiger toon gebeuren dan met de plechtige deftigheid, waarmee officieel Schiedam dat gisteren deed. Als afscheidscadeau bood Metaal zijn eindrapport aan over het Stedelijk aan Zijde veld. Het is een beknopt ver slag geworden van zijn bezig heden als 'museumcomman- dant'. Zijdeveld maakt geen haast met het aanstellen van een definitieve directeur. Pie- ter Tjabbes beheert vanaf maandag de kunstafdeling, ge meente-ambtenaar Cees Gouw is voorlopig vrijgemaakt om zich over de administratie te buigen. Die tweedeling in een artis tieke en commerciële tak is VLAARDINGEN De mo gelijke invoering van gratis parkeren in parkeergarages roept verdeelde reacties op bij de middenstand en de bedrij ven in het centrum, maar echt afwijzende geluiden zijn er niet. De meeste ondernemers vinden het idee interessant ge noeg om nader te bestuderen. De gemeente presenteerde gisteren het plan om parkeren in de garage aan de Afrol kos teloos te maken. Dat zou ook moeten gebeuren met de nog te bouwen parkeergarages aan de Joubertstraat en bij de Dijksteeg. De parkeergarages zijn no dig oiri de parkeerdruk in het centrum op te kunnen vangen, zo redeneert de gemeente. Maar, zo weet men op het stadhuis ook, dan moeten ze wel worden gebruikt. En daar schort het nu aan in de garage aan de Afrol. Die kent een be zettingspercentage van slechts twaalf procent en zorgt voor een jaarlijks verlies van vier honderdduizend gulden. Gratis parkeren in drie ga rages betekent, dat er jaarlijks zo'n twee miljoen gulden op tafel moet komen. Dat geld moet via een verhoging van de onroerend goedbelasting wor den opgebracht, dan wel via de invoering van een baatbe lasting voor winkeliers. Een combinatie van die twee is ook denkbaar. Bedrijfsleider M. Melsen van Albert Heijn op het Lies veld denkt dat gratis parkeren in de garages een goede zaak is, ook al kost dat geld. „Het centrum wordt er beter van Boekhande laar Rood- horst: „Ik denk dat gra tis overdekt parkeren méér mensen naar het cen trum zal trek ken." zegt hij. „Sinds de invoering van het betaald parkeren mer ken wij dat het koopgedrag van het publiek anders is ge worden. Dat wil niet zeggen dat de omzet gedaald is, maar de aantrekkelijkheid van het centrum is er zeker op achter uit gegaan." Bedijfsleider Melsen heeft de zaken er bij collega-filialen beter op zien worden. „Men sen gaan speciaal daar naartoe omdat er gratis geparkeerd kan worden. Dat winkelt, rus tiger." Bedrijfsleider W. van den Berg van C A toont zich sceptisch. „Ik moet nog zien dat wij er baat bij hebben," zegt hij. „Ik hoop wel dat er meer klanten zullen komen als er gemakkelijker geparkeerd kan worden, want dan wordt de bereikbaarheid groter, maar ik betwijfel of wij er baat bij hebben." Van den Berg wijst erop dat de invoe ring van het betaald parkeren niet bij hem tot vermindering van het aantal klanten heeft geleid. B. Roodhorst van boekhan del Den Draak toont zich posi tiever. Roodhorst, die ook lid is van de vereniging 'Het win kelhart Vlaardingen', zegt dat er weieens eerder is gedacht aan gratis parkeren. „Wij heb ben weieens promotie-activi teiten in het centrum. Laatst nog met Hans Kazan. Daar voor is toen een deel van het Veerpiein afgezet, wat vervol gens natuurlijk leidde tot min der parkeermogelijVheden. In die periode is geopperd voor zo'n dag de parkeergarage af te huren en gratis te maken." Sprekend namens zichzelf: „II denk dat het niet zo'n slechte zaak is, gratis overdekt parkeren. Wij merken het niet zo dat er minder mensen naar het centrum komen. Ze vinden altijd wel ergens een plekje. Maar ik denk dat gratis over dekt parkeren méér mensen naar het centrum zal trekken en dat zal voor ons de nood zaak om promotie-activiteiten te organiseren doen afnemen. Ik denk ook dat het financieel is op te brengen als alle win keliers meebetalen, en dan naar ratio." Ook bij de Hema zijn posi tieve geluiden te noteren Be drijfsleider T. Distel: „Alhoe wel een bedrag van twee mil joen gulden mij in eerste in stantie vat overdreven voor komt, lijkt het me een goede zaak als het centrum middels gratis overdekt parkeren aan trekkelijker wordt gemaakt. Als er nou goed openbaar ver voer was, dan was het wat an ders, Maar die voorzieningen rijn niet zo perfect. Dat win kelbedrijven meebetalen aan goede parkeermogelijkheden lijkt me juist, mits de bedra gen te overzien rijn. En dat er op straat alleen kort gepar keerd kan worden, is ook goed. Dat houdt de zaak leven dig." Jan Bulva van Bulva Ver lichting op de Hoogstraat wil niet als middenstander alleen reageren Hij is ook raadslid (voor de VVD). „Ik kan geen twee petten op hebben," zegt hij. Bulva zegt indertijd te hebben voorgesteld om gratis parkeren in de garages moge- lijk te maken. Op de vraag of de inwoner van Vlaardingen via een verhoging van de on roerend goedbelasting moet (mee)betalen, dan wel dat de middenstand in de kosten noet bijdragen, antwoordt hij dat 'de gebruiker betaalt'. Vol gens hem is dat 'in de echte zin' de automobilist. Bulva vraagt zich hardop af of gratis overdekt parkeren jaarlijks twee miljoen moet kosten. „Dr lykt me veel. Voor dat geld wil ik ook wel bouwen." het hoofdthema van het rap port van Metaal, dat geheel conform zijn dubbele interes ses werd samengesteld. Sym- bolischer' kon het eigenlijk niet. De twaalf pagina's rijn geprint op postpapier van het museum, maar het geheel wordt bijeengehouden door een ringband van de brand weer. Inbrekers op herhaling SCHIEDAM De pro-* dukten van een babykle-*- dingzaak aan de Rotterdam-, sedijk zijn zeer geliefd,, maar helaas ook bij de ver-' keerde mensen. De winke lier heeft in korte tijd met twee inbraken te maken ge had. Gisternacht namen die ven artikelen mee na eerst met een trottoirtegel een ruit kapot te hebben ge gooid. De schade voor de middenstander bedroeg on geveer tweeduizend gulden. Afgelopen zondag was er, ook al ingebroken in de,, winkel. Glas- en verfhandel; Van Katwijk aan het Broersveld is de afgelopen week zelfs driemaal door inbrekers bezocht. De eerste maal werd een ruit gefor ceerd en voor zeshonderd gulden aan spullen meege nomen. De tweede keer kwam men via een kla- praam binnen en nam men voor honderd gulden mee en ook de derde keer vorm de een klapraam de toegang tot de winkel. Bij die keer werd geen geld gestolen. In brekers braken gistermor gen in eetcafé Pauline aan de Appelmarkt twee gok automaten open. In de Dr. de Visserstraat is gisteren op klaarlichte dag in twee" woningen ingebroken. De dieven kwamen binnen door met een plastic kaart het deurslot open te druk ken. 2e namen horloges, geld, cheques en een pas poort mee. Man overvallen op Hargalaan SCHIEDAM Een Rot terdammer is gisteravond rond kwart over negen op de Hargalaan in Schiedam beroofd. Enkele mannen vielen hem aan en eisten geld. De Rotterdammer werd daarbij geschopt en geslagen. Daarbij werd om geld geroepen. Uiteindelijk gingen de overvallers er vandoor met een horloge, wat sleutels en een duur jack. De overvallen man moest zich onder doktersbe handeling laten stellen. icrobatische inbreker actief VLAARDINGEN Via allerlei acrobatische toeren is een inbreker gisteravond een woning aan de Schie- damseweg te Vlaardingen binnengedrongen. De man kwam het huis binnen via het raam van de badkamer op de eerste etage. Hij nam sieraden, Amerikaanse dol lars en cheques mee. VLAARDINGEN Remi Poppe van de Socialistiese Partij is nog steeds verreweg de meest populaire Vlaar dingse politicus, zo blijkt uit de voorkeursstemmen die bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten rijn uitge bracht. Poppe was in zijn een tje goed voor 2537 stemmen Op zeer grote achterstand werd PvdA'er Ruud Suuren- donk tweede met 797 stem men. Hij blijft nog maar net Jan van Hemert van de VVD voor met 780 stemmen. Overi ge voorkeursstemmen: Werner van Katwijk (CDA) 593 stem men, Jan Baris (CDA) 195 stemmen, Arnold van Kalken (Groen Links) 155, C. A. E. de Jonge (RPF/GPV) 143, M. den Hollander (SGP) 70, M.W. Lensvelt (SGP) 61, G.W. van Veelen (RPF/GPV) 48, J. C. Fi-, al-van Wingerden (SP) 43, J. C. Uithol (SGP) 22, A. Vugts Middelburg (SP) 18 en I. K. E.Weber-Biemans (SP) 16. Studio [jjfjj Express Polaroid VÏZ --"u-T (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraal 104-106 Schiedam tel 010 4266720

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1