Wethouder w ril gebouwen snel beter maken voor gehandicapten Onderscheiding voor Schiedam Maassluis krijgt schone bushokjes 'Filmster' Wim de Haan slachtoffer 1 TWEE KOSTBARE GILDEBEKERS NA EEUWEN TERUG IN SCHIEDAM Opknappen Roëllstraat kost 35 mil oen gulden RN wint Gouden Molentje Het Vrije Volk WATERWEG Werkgroep benoemt De Leede tot 'Beschermheer der Schiedamse toegankelijkheid' Gerard Kester stapt uit raad Nutsbedrijven ondertekenen bedrijfs CAO VRIJDAG 22 MAART 1991 wswv PAGINA 15 SCHIEDAM/- VLAARDINGEN Wethou der Bart de Leede van Schie dam wil ernst maken met de verbetering van de toeganke lijkheid van overheidsgebou wen voor gehandicapten. Hij beloofde op korte termijn maatregelen om het een begin te maken met de uitvoering van de wensen van de Werk groep Toegankelijk, die in op dracht van het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR) heeft onderzocht waar gehan dicapten zoal op stuiten. „We zullen aan de slag gaan om zaken te verbeteren," beloofde de wethouder gister middag toen hem het rapport werd overhandigd door J. J. van Ewijk, voorzitter van de Werkgroep Toegankelijkheid. De Leede nodigde de werk groep uit snel met hem om de tafel te gaan zitten. Het overhandigde rapport toont dat er nog veel in het voordeel van de gehandicap ten moet worden verbeterd in Schiedam, maar ook in Vlaar- dingen. Er zijn 332 gebouwen en andere openbare plaatsen onder de loupe genomen en 226 werden er onvoldoende tot slecht bevonden. Van Ewijk: „Zo hebben we 138 zalen bekeken. En hier van waren er 71 niet accepta bel. Van de individele par keerplaatsen kleefden er bij 102 van de 116 bekeken plek ken onvolkomenheden." De voorzitter van de werk groep hield de wethouder voor dat ik veel gevallen met kleine verbeteringen een hoop kan worden verbeterd. „We gaan vaak te gemakkelijk voorbij aan de diverse doelgroepen. En dat zijn niet alleen gehan dicapten, maar ook ouderen die moeilijk ter been zijn, moeders met kinderwagens, lange mensen, verhuizers, e.d. Die vragen allemaal een wat ruimere doorgang bij gebou wen, winkels, enzovoorts. Slechtzienden zien glazen deu ren niet, ook zo'n probleem pje." Van Ewijk noemde met na me onder het het oude stad huis van Schiedam. „Dat is een grandioos gebouwtje, maar gehandicapten mogen er niet trouwen. Ze kunnen de trap niet op. Ook niet binnen- of achterom." Hij wees erop dat veel pro blemen ontstaan door onna denkendheid. „Een betonnen bloembak kan voor een rol stoelgebruiker ontzettend in de weg zitten, in liften is voor vijf tientjes een klapstoeltje aan te brengen zodat bejaar den er kunnen zitten als de lift klem zit, aan veel trappen zit geen leuning en automobi listen zetten soms te gemakke lijk hun auto op de stoep." Van Ewijk overhandigde wethouder De Leede een certi ficaat waarop stond dat de be stuurder benoemd was tot 'Be schermheer der Schiedamse V V/ 0- 1 Voorzitter Van Ewijk van de Werkgroep Toegankelijkheid op de trappen van het voor gehandicapten meest slecht toeganke lijke pand in Schiedam: het oude stadhuis. toegankelijkheid'. De wethou der zei te hopen dit vertrou wen niet et zullen beschamen. Hij wees er in zijn bedank- woord wel op dat niet alleen de overheid moet denken aan de problemen van gehandicap ten. Dat moeten bedrijven, winkeliers, e.d. ook doen. Naast het oude stadhuis zijn, volgens het onderzoek van de gehandicapten, in Schiedam ook de Gemeentelij ke Sociale Dienst, de afdeling Burgerzaken aan de 's Graven- landseweg, het Gemeentelijk Woningbeheer en de VVV-in- formatie slecht toegankelijk. In Vlaardingen is dat onder meer het geval met het GGD- kantoor aan de Soendalaan. Goed scoren het biblio theek-filiaal aan het Dr. Wi- bautplein, de Amro Bank aan het L. Zimmermanplein, de Bedrijfsgemeenschap Schie- mond en Albert Heijn in de Gorzen. SCHIEDAM Onder de strijders tegen het gebruik van tropisch hardhout staat Schie dam bekend als een voorloper, maar dit betekent niet dat de gemeente ook alle bijeenkom sten van de milieubeweging over dit onderwerp bijwoont. In Wageningen wüde Milieu defensie de gemeente gisteren huldigen voor haar voortva rende beleid, maar Schiedam schitterde door afwezigheid. Samen met Heeijansdam behoort Schiedam tot de eer ste ondertekenaars van het zo genaamde Klimaat Verbond. Dit verbond bestaat uit een contract tussen een aantal Eu ropese gemeenten. Steden als Berlijn, Rome en Trento heb ben afgesproken, dat zij het gebruik van hardhout zoveel mogelijk zullen weren in hun gemeente. De steden van het Klimaat Verbond hebben verder de plicht, de uitstoot van broei kaseffect-verhogende gassen binnen vijftien jaar te halve ren. De steden kunnen deze doelstelling bereiken door de energiebesparende maatrege len verder te intensiveren. De europese tak van het verbond gaat haar verplichting aan als solidariteitsbetuiging met de Indianen in het Amazonege bied. Met Europese steun po gen zij het tropisch oerwoud te beschermen. In Nederland geldt de Mi lieudefensie als de grote ani mator van het Klimaat Ver bond. In Wageningen greep de plaatselijke kern van de mi lieu-vereniging een studiedag aan om actie te voeren voor het Klimaat Verbond. Tot verdriet van de activis ten weigert de gemeente Wa geningen vooralsnog lid te worden van het Klimaat Ver bond. Met het overhandigen van een prijs aan de pioniers Heeijansdam en Schiedam wilde de vereniging de plaat selijke overheid in verlegen heid brengen. De actie slaagde gedeelte lijk, want de burgemeester van Heerjansdam nam giste ren een boom en een vlag van het Klimaat Verbond in ont vangst. Het absente Schiedam wordt aanstaande maandag in het stadskantoor in het zonne tje gezet door Milieudefensie. SCHIEDAM Holly wood. Wim de Haan zag het al helemaal voor zich. Maar de kans dat zijn levensge schiedenis ooit op het witte doek verschijnt is minimaal. Het bericht dat de Ameri kaanse filmregisseur en ac teur Rob Reiner de Schie damse boksschoolhouder met Pasen een contract zal voor leggen komt uit de koker van een grappenmaker. Tweede Paasdag valt op 1 april. De van zijn rol als schoonzoon van Archie Bun ker (Meat-head, Bal Gehakt) en de film 'When Harry met Sally' bekende Reiner zal niet verschijnen. Een paar dagen geleden nog kon Wim de Haan zijn geluk niet op, Hij was al be zig voorbereidingen te tref fen voor een feestje, waar vrienden en bekenden ver maakt zouden worden door 'vooraanstaande artiesten'. Omdat het Passagetheater dicht is met Pasen en De Ko renbeurs al besproken, zou het partijtje ter ere van pe Haans filmdebuut plaatsvin den in de sportschool aan de Lange Haven. Maar wie er ook op de filmparty zal verschijnen, niet directeur Henk Bos van Oranda-filmproducties, De Nieuwvenneper zegt: „Ik weet nergens van. Sinds vo rig jaar heb ik geen contact meer gehad met De Haan," De euforie van de aanko mende filmster was alleszins begrijpelijk. Vorige week plofte er een brief van Oran- da op zijn deurmat. „Geachte heer De Haan, zet u schrap, alsnog zal uw leven verfilmd gaan worden," las de gewe zen beroepsbokser tot zijn onuitsprekelijke blijdschap. Hoewel zeer verrast, dacht de geadresseerde geen ogen blik aan een grap. Vorig jaar maart had hij immers al eens contact gehad met Oranda. Hoewel zijn autobio grafie destijds was afgekeurd als filmscenario, leek het De Haan niet onmogelijk dat men in de wereld van de ci nema op andere gedachten was gekomen. Bos, onder wiens naam dus een ander De Haan de laatste dagen benaderde en een prachtige aanbieding deed, ontkent in alle toon aarden. Hij vindt het zeer sneu, dat De Haan kennelijk slachtoffer is van een 1 aprilgrap. „Hij heeft zo'n be wogen leven achter de rug. Wie wil zo'n aardige man nu een hak zetten." De Haan kwam na verge lijking van het briefpapier van Oranda van vorig jaar met de laatste brief ook tot de ontdekking dat het om een grap gaat. „Het brief hoofd was oranje en is nu in blauw uitgevoerd. Ook is het telefoonnummer onjuist". De boksschoolhouder is het slachtoffer geworden van een practical joke. Ie mand had zich de icrantebe- richten van vorig jaar herin nerd, waarin De Haan trots meldde dat zijn levensver haal verfilmd zou worden, en besloten een grap uit te halen. De dader moet een re delijke professional zijn, ie mand die kans zag de hand te leggen op het briefpapier van Oranda en die tevens zo slim was en technisch be gaafd om naam, adres en postcode zodanig te wijzigen dat ze bc drieglijk echt leken. Het enige zwakke punt was de ongestempelde postzegel op de envelop. Het 'slachtoffer' gaat er zelf niet onder gebukt. „Ach teraf kan ik er smakelijk om lachen. Een grap kan ik al tijd wel waarderen en in mijn leven heb ik al zoveel meegemaakt, dat niemand meer dit arbeidersjongetje uit de Gorzen kan kwetsen." Eén geruststelling is er voor Wim de Haan. Hij hoeft zich geen zorgen meer te ma ken over hoe hij naar Ame rika moet reizen voor de op namen. „Sinds ik bij de Olympische Spelen in Cana da in een vliegtuig heb geze ten, waarvan de motor in brand vloog, krijgen ze mij voor nog geen miljoen gul den in een vliegtuig. Daar over hoef ik me nu niet meer druk te maken." SCHIEDAM 35 Miljoen gulden, dat kost het ingrijpen de opknapplan voor de Roëll straat en omgeving in Sehie- dam-Nieuwland. Van dit be drag betaalt het Rijk bijna elf miljoen gulden, maar moet Schiedam zelf de rest op tafel leggen. Eén van de gevolgen van het plan zal zijn dat de huren gemiddeld met 150 gulden per woning zullen stijgen. Het werk start in de tweede helft van dit jaar. Volgens het plan komen er uitpandige balcons en ver schillende kleuren op de ge vels. Om het gevoel veiligheid te vergroten zullen de portie- VLAARDINGEN De PvdA'er Gerard Kester heeft met onmiddellijke ingang zijn werk voor de Vlaardingse ge meenteraad neergelegd. Kester zegt deze stap om gezondheids redenen te hebben genomen. Gerard Kester (38) is sinds, mei vorig jaar lid van de PvdA-fractie. Hij heeft onder vonden dat het raadswerk moeilijk te combineren is met zijn dagelijks werk, vooral sinds zijn gezondheid hem parten speelt. Kester, bestuurs lid van de schippersvakbond ONS in Rotterdam, is geruime tijd ziek thuis geweest. ken worden afgesloten en de woningen worden voorzien van een bel-/spreekinstallatie. De onderdoorgangen aan de Burgemeester Van Haarenlaan zullen worden dichtgemaakt en gekoppeld aan de kopwo- ningen in de Roëllstraat, Piersonstraat, Mackaystraat en Van Tienhovenstraat. Hier door ontstaan op de begane grond vier vijfkamerwoningeti met serre. Op de lagen daarbo ven komen driekamerwonin gen, deels met serre, deels met balcons. Aan de uiterste twee blok ken aan de Burgemeester Van Haarenlaan zijn liften in het plan opgenomen. Dit is gedaan voor ouderen en mindervali- den. Op dezelfde blokken wor den via een dakopbouw twee keer zes nieuwbouwwoningen neergezet in houtskeletbouw. Verder omvat het plan de verbetering van de elektrische installatie, standleidingen en isolatie, alsmede het aanbren gen van dubbele beglazing. Daarnaast zullen de woningen worden voorzien van indivi duele cv-installatie met warm watervoorziening en een me chanisch ventilatiesysteem. Ook zullen badkamer, douche en toilet worden vervangen. Tijdens de verbeterings werkzaamheden zal een aantal bewoners tijdelijk moeten ver huizen. Zij krijgen een ver- huisvergoeding van 4000 gul den. Wie eigener beweging wil verhuizen krijgt 2000 gul den. Voor de blijvers is er een bedrag van 2500 gulden. Grafitti op een bushokje in Maassluis: binnenkort weer een kraakheldere wachtruimte. MAASSLUIS Ook in Maassluis behoort grafitti op de bushokjes binnenkort tot het verleden. Het gemeentebe stuur wil de sterk verwaar loosde bushokjes laten vervan gen door kraakheldere wacht ruimtes voor de gebruikers van het openbaar vervoer. Een dochtermaatschappij van de Nederlandse Spoorwegen is bereid gevonden om 33 nieu we bushokjes te plaatsen. De hokjes moeten het com fort verhogen voor de passa giers van bus 125 en bus 126 van Westnederland. De ge meente ziet de hokjes ook als een verfraaiing van het straat beeld. De laatste jaren ont vangt het gemeentebestuur re gelmatig klachten over de ver waarloosde hokjes. De wachtruimtes vormen sinds jaar en dag een gewild doelwit van de verfspuiters, die hun activiteiten tot ver driet van veel Maassluizers overigens niet beperken tot deze objecten. Met name in de flatwijken zijn bijna alle elek triciteitshokjes, scholen en portieken ondergekalkt met verf. Alrecon Media, de dochter maatschappij van de Neder landse Spoorwegen, heeft be loofd dat zij de hokjes in nieu we staat zal conserveren. On derhoudsploegen hopen de kal- kers te frustreren door de schilderingen zo snel mogelijk weg te witten. Onder meer in de buurge meenten Schiedam en Vlaar dingen is ondertussen geble ken, dat de gehanteerde schoonmaaktactiek succesvol is. Twee jaar na de plaatsing van de eerste abri zien de meeste wachtruimtes in Schie dam er nog smetteloos uit. In Maassluis gaat Alrecon een zelfde taktiek hanteren als de exploitant van de hokjes in Schiedam, de firma Publex. De overeenkomst levert de gemeente geen windeieren op, want naast het onderhoud gunt de exploitant de gemeen te per bushalte jaarlijks een bedrag van duizend gulden. Als tegenprestratie mag Alre con de wachthokjes omtove ren in een reclamezuil. In tegenstelling tot Schie dam blijven de reclame-uitin gen in de eerste stad aan de Waterweg beperkt tot de bus hokjes. Het gemeentebestuur van de jeneverstad sprak des tijds af, dat de reclame-exploi tant naast de bushaltes ook enorme reclameborden langs de openbare weg mocht plaat sen. Deze zogenoemde billbo ards zijn in Maassluis niet welkom. SCHIEDAM Twee kost bare gildebekers zijn na eeu wenlange omzwervingen in het buitenland teruggekeerd in Schiedam. De Bondsspaar bank Schiedam/Vlaardingen heeft de hand weten te leggen op de bokalen van verguld zil ver en is van plan ze aan het Stedelijk Museum te schen ken. De bekers dateren uit 1756 en 1757. Indertijd behoorden ze toe aan het Sint Nicolaas- of kramersgilde en het Sinte Bar bara- of metselaarsgilde. Ze dienden als siervoorwerpen, die de rijkdom van het gilde moesten verbeelden. Ook an- SCHIEDAM Het Rotter dams Nieuwsblad is winnaar geworden van het Gouden Mo lentje. De krant krijgt deze on derscheiding, ingesteld door de Schiedamse werkgroep Kijk op Media, voor de positieve berichtgeving over ouderen. Het Vrije Volk is de krant die het minst ouderen-vriendelijk overkomt. Dit dagblad krijgt als straf voor die houding het Zwarte Molentje. De onderscheidingen wor den op 2 april uitgereikt in dienstencentrum Vier Molens. De werkgroep Kijk op Media heeft deze datum niet toevallig gekozen. Op die dag verschijnt het eerste nummer van het Rotterdams Dagblad, de krant die ontstaat uit de fusie tussen het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. Het zwarte en het gouden molentje komen dan ook broederlijk naast el kaar te staan in één en dezelf de prijzenkast. dere gilden bezaten dergelijke kunstvoorwerpen. Over de geschiedenis van beide bekers is betrekkelijk weinig bekend. Vast staat dat in 1756 het Sint Nicolaasgilde besloot de 14 lepels en 14 vor ken die tot dusverre als status- symnbool hadden gefungeerd, te verkopen en een bokaal aan te schaffen. Het Sinte Barbara- gilde volgde dit voorbeeld een jaar later. Samen met andere bezittin gen van de Schiedamse gilden verdwenen de bekers aan het einde van de 18de eeuw uit beeld. Dat was een gevolg van het besluit tijdens de Franse overheersing alle gilden op te heffen. Na het herstel van de Nederlandse soevereiniteit werden in 1820 op last van een Koninklijk Besluit alle gil- degoederen verkocht en werd de opbrengst belegd in staats leningen. Wie toen de nieuwe eigenaar van cX twee Schie damse bokalen werd is niet bekend. Naar verluidt verdwe nen ze naar Engeland. Je? Jansen, medewerker van het Schiedamse gemeente archief, heeft slechts brok stukken van de geschiedenis kunnen verzamelen. Volgens zijn gegevens doken de bekers 'een aantal jaren geleden' plot seling weer op: een Neder landse kunsthandelaar pro beerde de siervoorwerpen toen te verkopen aan het Ste delijk Museum. Het museum kon niet op dit aanbod ingaan omdat de fi nanciële middelen ontbraken. Een poging van toenmalig mu seumdirecteur Hans Paalman geld los te peuteren bij cultu rele fondsen mislukte. Onder kunstliefhebbers brak vervol gens lichte paniek uit. „Want," zegt Jansen, „het zat er dik in dat de bekers op nieuw naar het buitenland zouden verdwijnen, naar Ja pan of Amerika. En dan zou den we ze voorgoed kwijt zijn." Dit verhaal kwam de direc tie van de Bondsspaarbank ter ore, en die zag er een aardig pr-stuntje in. De bank kocht de bekers en besloot ze cadeau te doen aan het Stedelijk. Woensdagavond vindt de offi ciële overhandiging plaats. Spaarbank-directeur J. A. H. J. Kuijs zal de gift met een speechje toelichten. De plechtigheid wordt ook bijge woond door Pieter Tjabbes, het onlangs benoemde hoofd museale dienst, die dan voor het eerst in het openbaar ver schijnt. Bijna 3 miljoen voor cv-instai!aties SCHIEDAM De cv-in- stallaties in ongeveer 1500 Schiedamse woningen zul len worden vervangen. Daarmee is een investering gemoeid van ƒ2.745.000,-. Het college van B en W wil dat geld uitgegeven voor 861 woningen Groenoord- Midden, 240 woningen bij het Schubertplein, 240 wo ningen bij het Lisztplein en 184 woningen in Woud- hoek-Noord. Een en ander gebeurt in het kader van het plan alle cv-installaties in complexen van het ge meentelijk woningbeheer te vervangen. Foutparkoerders massaal bekeurd SCHIEDAM Tijdens het wekelijks rondje dat de politie in het kader van het parkeer-project gedurende koopavonden in het Schie damse centrum maakt, is er gisteravond weer flink ge schreven. Op de Hoogstraat, Broersveld en Broersvest werden tussen 2even en ne gen uur veertig foutparkeer- der op de bon geslingerd. Ter hoogte van het Hema- plein moest een 19-jange bromfietser zijn gemotori seerde tweewieler inleve ren. De Schiedammer die van de 's GraveSandseweg richting centrum scheurde, bleek zijn brommer flink te hebben opgevoerd. Mozart in stadhuis VLAARDINGEN Het stadhuis van Vlaardingen staat op 8 augustus van dit jaar in het teken van de componist Mozart. In de ou de hal wordt dan een Mo zart-concert gegeven. Het college van burgemeester en wethouders heeft 2.650 gul den beschikbaar gesteld voor deze Vlaardingse bij drage aan het Mozart-jaar. De organisatie van het con cert is in handen van de Stichting Internationale Or- gelweek. Automobilist tracht jongen te overrijden VLAARDINGEN Een 41-jarige Viaardinger heeft met zijn auto geprobeerd de zoon van zijn ex-vrouw aan te rijden. De man wond zich gistermiddag rond half twee zó op over zijn ge strande huwelijk dat hij tot de actie overging toen hij de 20-jange jongen op het Ver- ploegh Chasséplein zag lo pen. De jongen kon zich in veiligheid brengen door een bankgebouw binnen te vluchten. Tegen de man die dankzij een duidelijk signa lement op de Delftse Veer- weg kon worden aangehou den, werd wegens een po ging tot doodslag proces ver baal opgemaakt. Medaille voor 48 jaar dienst SCHIEDAM Omdat hij 48 jaar in dienst is geweest bij de Gebr. J. en W. F. Goode BV Zakkenvervaardi- gings- en Verwerkingsbe drijf Schiedam heeft Arend Smol vanmiddag de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Qranje-Nassau, in zilver gekregen. Burgemees ter R. Scheeres verrichtte de ceremoniële handelingen tijdens een afscheidsrecep tie in verband met het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftijd door de gedecoreerde. De receptie is in het bedrijf gegeven. Arend Smol was uiteinde lijk assistent-bedrijfsleider bij Goode BV. Sieraden weg SCHIEDAM Uit een woning aan het Faassen- plein in Schiedam zijn giste ren enkele sieraden en che ques van onbekende waarde weggenomen. De inbreker verschafte zich de toegang tot zijn 'werkterrein' door de voordeur te forceren. Aan de Lange Haven kwam de eigenaar van een Volks wagen gisteravond tot de ontdekking dat er autokra kers actief waren geweest. Om de radio-cassette-recor der te kunnen ontvreemden werd de rechterportier van zijn auto met een hard voor werp ingeslagen. m SCHIEDAM De Openba re Nutsbedrijven Schiedam zetten op woensdag 27 maart de laatste stap naar de verzelf standiging. Op die dag onder tekenen vakbonden, werkge vers en ONS in aanwezigheid van alle medewerkers de be- drijfs-CAO. Met een paar pen- nestreken maakt het bedrijf dan tevens een einde aan het bestaan als gemeentelijke dienst. De verzelfstandiging tot NV, die op 1 april officieel in gaat, is een gevolg van het lan delijk beleid, dat grotere ener giebedrijven nastreeft. Veel nutsbedrijven moesten door deze overheidsmaatregel fuse ren. De ONS wilden niet sa mengaan met de fuserende nutsbedrijven van Vlaardin gen en Maassluis en hadden voldoende aansluitingen (34.000) om zelfstandig te kun nen gaan opereren. De privatisering betekent niet dat de gemeente Schie dam zijn greep verliest op de leverantie van gas, licht, wa ter, cai-signalen, de haven dienst, de reinigings- en ont- smettingsdienst en het mart- kwezen. De gemeente wordt voor honderd procent aandeel houder van de nieuwe onder neming. H n J\' '-V w -X. V-.\V.>.<\ "vV Tv' X 3» bi X! (U sa Si ira xs Kt *s f# Vs M 6-ï m ~4

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1