Museum moet wachten op nieuwe directeur 'Schiedam zrt n de lift' College verzet zich tegen supermarkt aan Parallelweg Bomen verdwenen van Markt m Scholen met rug tegen de muur Sterren huilen Waterleiding bedrijven zijn klaar voor fusie Uit vrees voor gevolgen ontwikkeling stadshart Het Vrije Volk WATERWEG ïffjmnm mm Discriminatie aangepakt Veerdienst van start in Broekpolder fC* DINSDAG 26 MAART 1991 wswv PAGINA 15 SCHIEDAM Wethou der Chris Zijdeveld heeft de benoeming van een nieuwe museumdirecteur op de lan ge baan geschoven. Ook de medewerkers van de biblio theek en het archief kunnen hun nieuwe baas vermoede lijk pas in 1992 begroeten. De wethouder geeft in eer ste instantie prioriteit aan het benoemen van een over koepelend directeur voor de Dienst Kunst en Cultuur. Zijdeveld schetste dit tijdpad tijdens een commis sievergadering voor cultuur, waar de eindrapportage van tijdelijk directeur Arie Me taal van het Stedelijk Muse um werd behandeld. Me taal, die ondertussen zijn werkzaamheden als brand weercommandant in Utrecht heeft aanvaard, draafde gisteren voor het laatst op bij zijn voormalige werkgever in Schiedam. De brandweercomman dant, die na het vertrek van ^museumdirecteur Hans Paalman een half jaar gele iden werd aangesteld als cri sismanager, kreeg gisteren alle lof toe gezwaaid. Metaal zette de contouren uit van een nieuw bestuursmodel voor het in het verleden chaotisch geleide museum. In Metaals visie, die on dertussen is overgenomen door zijdeveld en de com missie voor cultuur, wordt de directeur in de toekomst ondersteund door twee diensten. De museale dienst, die ondertussen wordt ge leid door Pieter Tjabbes, houdt zich uitsluitend bezig met het beheer en de uit breiding van de museumcol lectie. De bedrijfsdienst wordt belast met al het an dere werk. Raadslid Coby de la Rie (D66) noemde het gisteren spijtig dat het museum het nog immer zonder een di recteur en een hoofd voor de technische dienst moet stellen. Metaal vertelde, dat hij deze nieuwe functionaris graag 0p zijn laatste Schie damse vergadering had ge presenteerd. „Uit de sollici tatieprocedure kwam een hele goede kandidaat naar voren. Helaas is deze per soon op het laatste moment weggekocht door het be drijfsleven." Met het vervullen van de directeurspost liggen de za ken anders. Zijdeveld stelde gisteren, dat het museum moet wachten tot de nieuwe Dienst voor Kunst en Cul tuur op volle toeren draait. Als eerste voorbereiding gaat chef Hans Klop (perso neel en organisatie) een per sonele opzet van de nieuwe organisatie maken. Zijde veld verwacht de eerste tus senrapportage pas in de loop van de maand mei. Hierdoor kan de opzet van de Dienst Kunst en Cul tuur, die alle management taken voor het theater, het archief, de bibliotheek en het museum gaat verrich ten, pas in het najaar defi nitief worden vastgesteld. Dan volgt de sollicatieproce- dure voor de manager van de nieuwe dienst. Pas na het afronden van deze pro cedure kan volgens Zijde veld de sollicatieronde voor de nieuwe directeuren in de bibliotheek, het museum en het archief worden gestart. „Uit andere steden weten we dat de samenwerking stroef verloopt als zittende directeuren een baas boven zich krijgen," motiveerde Zijdeveld zijn keuze. „Het kan ook anders. De samen werking tussen het hoofd en de directeuren verloopt vaak wonderwel als de ba zen van de velschillende af delingen later zijn be noemd." Terwijl de offi ciële delegatie boven de bewo ners ophaalt, speelt de buurt- jeugd met de nieuwe lift. J® 2ÈI SCHIEDAM „Ik dacht even dat er iemand onwel was f"/geworden," zei een toevallige passant die gistermiddag rond vier uur een groepje mensen bijeen zag staan op de hoek van de Damlaan en de Burge meester Honnerlage Gretelaan. Het betrof echter een veel aangenamer samenzijn, in mei vorig jaar ging voor de bouw van vier liftschachten aan de Damlaan bij het voor- ROTTERDAM De ge meente Rotterdam en het Re gionaal Energiebedrijf Dor drecht (RED) hebben een over eenkomst gesloten om te ko men tot een regionaal drink- waterleidingbedrijf in zuide lijk Zuid-Holland. In het pro vinciaal drinkwaterplan is aangegeven dat er enkele grote drinkwaterleidingbedrijven moeten komen. De DWL en de RED gaan, als het plan is goedgekeurd, op 1 januari een fusie aan. De nieuwe naam wordt dan NV Waterleidingbe drijf Zuid-Holland-Zuid. Het is de bedoeling, dat ook de Bron waterleiding Hoeksche Waard ÊfTset nieuwe bedrijf wordt ingebracht. ste flatgebouw de eerste paal de grond in. Gisteren werd het karwei als geklaard be schouwd. Bij de officiële inge bruikname werden vier bewo ners die de werkzaamheden voortdurend en niet altijd zonder kritiek op de voet hadden gevolgd, betrokken. Na de toespraak van Silves ter Slavenburg, de directeur van het gelijknamige bouwbe drijf dat de renovatie uitvoer de, stapte wethouder Adri Re- ijnhout met de heren W. Put ters en C. Elgers van de bewo nersvereniging Wonen en Le ven Nieuwland in de lift om het viertal bewoners op te ha len. „Wordt de vloer in de hal net zo mooi als bij ons in de flat?", vroeg een bewoner. De spreker die op dat moment meer oog bad voor de aan komst van de het groepje ge nodigden, bleef op correcte wijze het antwoord schuldig maar beloofde er tijdens de bijeenkomst in wijkcentrum Nieuwland even naar te infor meren. „Het is jammer," sprak wethouder Reijnhout, die als eerste de bewoners toesprak, „dat het overheidsbeleid niet meer finaciële middelen over heeft voor de bouw van nog meer liften in Schiedam. Want het mag toch wel duide lijk zijn dat met name de ou dere mensen die pertinent niet uit hun wijk willen ver trekken, uitermate in hun sas zijn met deze ontwikkeling." De stralende gezichten van en kele Schiedammers die al zes entwintig jaar aan de Dam laan wonen spraken boekde len. Bert Veldman van het ge meentelijk woningbeheer, noemde in zijn redevoering meneer Bos, een van de bewo ners die zeer nauw betrokken is geweest bij de werkzaamhe den, zelfs gekscherend 'een tweede opzichter'. Veldman: „Het is ongelofelijk hoe de flatbewoners de uitvoering van de renovatie hebben ge volgd. We hebben talloze posi tieve brieven gehad maar met name die meneer Bos hing nog al eens aan de bel om te vragen wanneer dit en dan weer dat zou gaan gebeuren. Zelfs de huurverhoging van twintig gulden die met de bouw van de liften, de nieuwe entree en het bellenplateau met huistelefoon is gemoeid, is, een enkeling daargelaten, zonder morren geaccepteerd.' „Schiedam zit in de lift," meende voorzitter C. Putters van de bewonersvereniging. De liften en de hernieuwde trapportalen vormen niet de enige elementen die de Dam- laan-flats een fraaier aanzien geven. Komende maanden worden ook het betonwerk van de galerijen en balkons, de raamkozijnen en de da kranden grondig aangepakt. Vlaardingen Hoogvliet Beheer BV is boos op het Vlaardingse college van burge meester en wethouders omdat het nog geen toestemming heeft om het pand Parallelweg 8, waar nu nog de meubelsho wroom van De Winter De Lange is gevestigd, te verbou wen tot supermarkt mét par keerruimte. Hoogvliet Beheer heeft bij de gemeenteraad van Vlaardingen in een aangete kende brief beroep aangete kend tegen het uitblijven van de beslissing. Ondernemer L. J. Hoogvliet van Hoogvliet Beheer BV heeft het enorme pand iets meer dan een jaar geleden gekocht. „Daarbij zat een bouwvergun ning dus we kunnen in princi pe zo aan de slag. Maar we willen er achter nog twee par- keerlagen laten bouwen met gezamenlijk 65 plaatsen, zodat we niet van anderen afhanke lijk zijn voor parkeerruimte." Voor die twee parkeerlagen moest een wijziging op de bouwvergunning worden goed gekeurd, aldus de directeur. De aanvraag daarvoor ging op 3 december van het vorig jaar de deur uit. Volgens Hoogvliet Beheer BV, die ook in Maas sluis aan de Vyverhoek een supermarkt runt, is de wijzi ging niet strijdig met het be stemmingsplan. „De bouwvergunning dient dan 'ook te worden verleend", schrijft advocaat mr. F. H. A. M. Thunnissen van 'het advocatenbureau Burarna Maris Scheer Van Solkema na mens Hoogvliet Beheer BV. Thunnissen waarschuwt de gemeente dat de gewijzigde aanvraag niet kan worden aangehouden. „Voor zover u dat zou menen, is dat onjuist." De advocaat wijst erop dat er intussen geen ander be stemmingsplan ter visie heeft gelegen, zodat de gemeente zich daar niet op kan beroe pen. Thunnissen meent dat het college 'in strijd met de wet handelt' door de wijziging op de bouwvergunning niet toe te staan. Hij verzoekt de gemeenteraad de aanvraag als nog te honoreren. Directeur Hoogvliet zegt dat de supermarkt, afhankelijk van de ontwikkeling van de plannen, 1500 2500 vierkan te meter gaat tellen. „Er wordt nog op gerekend hoe veel we nodig hebben. Daarbij speelt onder meer mee wat er al aan voorzieningen in de wijk eromheen is. De nieuwe eigenaar van het pand weet nog niet wat er gaat gebeuren met de boven liggende verdiepingen. Voor de supermarkt is alleen de ruimte op de begane grond no dig. Er bestaan wel ideeën over, maar die worden pas ontwikkeld als de plannen voor de supermarkt rond zijn. „We zijn ook in de eerste plaats supermarkt-onderne mers en niets anders," aldus Hoogvliet. Van gemeentezijde wordt ontkend dat Hoogvliet Beheer beschikt over een bouwver gunning die van kracht is. Er kan, zo luidt het verweer, een bouwvergunning overgaan met een pand, maar om ermee te kunnen werken is opnieuw toestemming nodig. En die is niet gegeven. Er is wel een nieuwe bouw vergunning, inclusief parkeer plaatsen, aangevraagd, maar het college van B en W is er niet happig op die te verlenen. Daarbij speelt een rol dat er bij de komst van het nieuwe stadshart op het Liesveld ook een supermarkt in het cen trum bij komt. De Winter De Lange sluit de meubelshowroom aan de Parallelweg op 14 april. Het bedrijf gaat zijn activiteiten concentreren aan de James Wattweg, waar De Winter De Lange ook een winkel heeft. Een woordvoerder van het bedrijf spreekt tegen dat deze concentratie een gevolg is, van tegenvallende verkoopre sultaten. „Het is juist heel erg druk". De meubelzaak is on geveer een kwart eeuw geves tigd geweest aan de Parallel weg. V* 4 MjffSkk Stofoer gestolen van bouwterrein VLAARDINGEN Van af een bouwterrein aan de Westlandseweg in Vlaardin gen is een verrijdbare stei ger ontvreemd. Vermoede lijk is de steiger eerst gede monteerd voordat het hulp middel bij de bouw werd meegenomen. De waarde van de steiger ligt rond de 5000 gulden. Een aan de Londenweg geparkeerde be stelauto, een witte Mitsubis hi, is ook gestolen. De wa gen (VK-91-DZ) had een waarde van 28.000 gulden. Overhemden weg bij Boxer Wear SCHIEDAM Bij Boxer Wear aan de Van Deven- straat in Schiedam is voor de vierde keer in korte tijd ingebroken. Ditmaal wer den twee ruiten aan de voorzijde vernield waarna men er met een partij van 650 overhemden vandoor ging. De breekschade be draagt tweeduizend gulden. Bij GDW Installatietechniek aan de Overschieseweg is dit weekeinde handgereed schap ontvreemd vanaf een bouwterrein. Controle: 32 bekeuringen VLAARDINGEN Een snelheidscontrole op de Ho- lysingel heeft geleid tot 32 bekeuringen wegens te hard rijden. De controle is maan dagmiddag tussen kwart over een en half drie uitge voerd. Ongeveer 250 voer tuigen passeerden in die pe riode het controlepunt. De hoogst gemeten snelheid was 92 kilometer per uur. Het is even wennen op de Markt in Maassluis. De bomen, zo lang al gezichtsbepalend voor dat karakteristieke stukje Maassluis, zyn verdwenen. Ze zyn gesneuveld onder het ge weld van de 'herinrichters'. Het aanneminsgbedrijf Kroes BV uit Maasland is begonnen met het opnieuw inrichten van de Markt, een karwei dat zeker zes weken zal duren. De bomen zyn al weg, gistermiddag volgden de wortels. Het werk vergt zoveel ruimte dat parkeren er onmogelyk is. Het doorgaand verkeer moet met oponthoud rekening houden. Komende vrijdag is de markt voor het laatst op de Markt. Het parkeerterrein achter de Nieuwstraat wordt de nieuwe lokatie van deze markt. SCHIEDAM Schiedamse basisscholen vrezen over niet al te lange tijd regelmatig kin deren naar huis te moeten stu ren vanwege een toenemend tekort aan leerkrachten. Nu kan dit wegsturen nog 'tot een minimum worden beperkt, maar het gevaar bestaat dat schoolleiders/besturen met de rug tegen de muur toch daar toe moeten overgaan', zo staat in een ambtelijk stuk van de gemeente. Het lerarentekort veroor zaakt veel onrust in het onder wijs. Met name dreigen op meerdere plaatsen onderwijs- vernieuwende projecten te stagneren als er niet wordt in gegrepen. De problemen spelen al lan ger, maar zijn sinds de zomer vakantie van vorig jaar nij pend. Niet alleen vacatures blijven onvervuld, ook bij ziekte of verlof is nog maar moeilijk vervanging te rege len. De ongeveer 450 Schie damse leerkrachten, die in het basisonderwijs actief zijn, hebben geconstateerd dat het beperkte bestand aan invallers al in een vacature is benoemd of voor langdurige vervangin gen is ingezet. De schoolbesturen adverte ren op dit moment voor dui zenden guldens om de arbeids plaatsen zoveel mogelijk bezet te houden. De respons is zeer beperkt. Alleen vacatures op zogenaamde groeischolen kun nen redelijk worden bezet om dat er een baan met perspec- 'tief kan worden aangeboden. Een aantal vacatures, zowel in volledig als part-time verband, blijft onvervuld. Door het gemeentebestuur is een plan ontwikkeld om de problemen het hoofd te bie den. Het is de bedoeling stu denten gericht te gaan benade ren, mogelijkheden voor kin deropvang te bieden en de herintreding van vrouwen te stimuleren. Uitvoering van die plannen kost zeventigduizend gulden. De gemeente heeft een subsi die van die grootte kunnen lo speuteren bij het ministerie van onderwijs. Het geld wordt concreet ge bruikt voor een informatiefol der over het basisonderwijs in Schiedam, het organiseren van één of meer informatiebij eenkomsten en zorgen dat zo veel mogelijk aan verlangens en wensen van belangstellen den wordt voldaan. De actie is zowel voor het openbaar als het bijzonder primair onder wijs. Voor de uitwerking zorgt een vertegenwoordiging van de schoolbesturen. De Dienst Educatie van de gemeente co ördineert één en ander. Door Peter de Lange VLAARDINGEN Alleen de maan brak zo nu en dan door het dichte wolkendek. Voor de rest zag de hemel er uit alsof het licht was uitge draaid. Pikdonker, geen ster te zien. „De planeten huilen met de lamp uit," constateerde P. Santema verdrietig. Er zat niets anders op dan de ster- renkijkavond af te gelasten. Misschien kon hij via de radio zijn publiek nog tijdig waar schuwen. Wellicht heeft de plaatselij ke omroep zijn boodschap tij dig doorgegeven, wellicht ook niet. Santema had op dat ogenblik geen radiotoestel in zijn nabijheid om te luisteren. Maar vast dat dat, zelfs als de mededeling de lucht in ging, dat te elfder ure gebeurde en het bereik gering was. De Vlaardingers voor wie het be richt was bedoeld dwaalden op dat moment reeds moppe rend door de Broekpolder. Overal in de polder, in de bosschages bij de golfbaan, op fietspaden en op braakliggen de akkers, heerste zaterdag na het vallen van de duisternis een opvallende activiteit. Ge wapend met zaklantaarns gokten groepjes mensen en complete gezinnen radeloos door het donker, op zoek naar de observatiepost van P. San tema en zijn medewerkers. Be langstellenden die per fiets waren gekomen doorkruisten het hele gebied en hielden el kaar staande om gegevens uit te wisselen. „Bij de veerpont is het niet. Hebben jullie al ge keken op het pad langs de vliet?" Al die inspanningen waren vergeefs. Door de zware be wolking was Santema onver- richterzake naar huis gegaan. Hij hoopte dat zijn 'klanten' ook zouden concluderen dat het heelal die avond via de te lescoop ontoegankelijk was. Dat er desondanks nogal wat amateur-astronomen op pad gingen spijt hem geweldig. Zelf kon Santema vrijdag avond, toen de lucht helder en onbewolkt was, nog een aantal leuke waarnemingen doen. En hij niet alleen: in de observa tiepost werden die avond on geveer 70 belangstellenden verwelkomd. Degenen die za terdagavond teleurgesteld wer den krijgen over een week of twee een herkansing. De stand van de planeten is dan welis waar niet zo ideaal als afgelo pen weekend, maar er valt ook dan genoeg te zien aan het firmament. Wie die vrijdag- of zater dagavond een poging wil wa gen wordt geadviseerd eerst een blik op de hemel te wer pen en in twijfelgevallen tele fonisch contact op te nemen met de Vlaardingse sterren kundige, Santexna's telefoon- ummer is 4703566. Hij kan belangstellenden ook precies uitleggen waar de telescopen in de Broekpolder staan opge steld. Want ook de juiste loka tie vinden bleek zaterdag avond voor velen een puzzel. SCHIEDAM De leden van de raadscommissie voor Sociale Zaken en Emancipatie neemt vanavond een besluit over het stichten van een Anti Discriminatie Bureau in Schiedam. In tegenstelling tot meldpunten in andere steden, die ook de gelijkberechtiging van bijvoorbeeld vrouwen en homo's 'bewaken', moet het Schiedamse bureau zich voor al gaan bezighouden met het signaleren en bestrijden van rassendiscriminatie. Racisme is in Schiedam een veel nij pender probleem dan homo haat en seksisme, en voor de emancipatie van vrouwen zijn al verschillende organisaties actief, verklaart wethouder Hans van Kleef de keuze van de doelgroep. Het ADB wordt volgens Van Kleefs voorstel onderge bracht bij de stichting Maat schappelijk Werk. Een meld punt dat onafhankelijk van de overheid opereert is 'laag drempelig' en wekt minder wantrouwen, zo is uit onder zoek gebleken. Voor het bureau is 75.000 gulden uitgetrokken. Voor dat geld kan een beroepskracht op basis van 24 uur per week worden aangesteld. Behalve door een administratieve kracht, wordt de anti-discri minatiewerker ondersteund door een groep vrijwilligers. Informatieve Ondersteuning kan het bureau aanvragen bij Radar, de Rotterdamse anti discriminatie actie raad. Van Kleef putte voor zijn draaiboek o.a. uit de ervarin gen van de Stichting maat schappelijk werk, die tussen 1987 en 1990 al een meldpunt rassendiscriminatie beheerde. VLAARDINGEN Het re creatieseizoen in de Broekpol der gaat komend weekeinde weer volop draaien. Het veer- pontje, dat fietsers en voetgan gers van de Kwakelweg in Maasland overzet naar de Broekpolder (en omgekeerd), gaat vanaf zaterdag weer dage lijks varen. Voorts zijn wan delingen, excursies, fietstoch ten en op 26 mei een open dag van het recreatieschap Mid den-Delfland gepland. Schipper J. van Noortwijk start in het weekeinde om 10.00 uur met de vaartochtjes, waarin hij desgewenst ook passagiers voor een stop bij Het Jachthuis afzet. Op andere dagen vaart hij tussen 11.00 en 19.00 uur, behalve op vrij dag als de pont pas om 13.30 uur in de vaart komt. Op maandag wordt er in principe niet gevaren. Vaste uitzonde ring zijn de maandagen, die als feestdag te boek staan. De tarieven voor de overtocht zijn gehandhaafd op 50 cent voor voetgangers en 75 cent voor fietsers. >Sy,: f h 1uff* tft&ütK ■li yt 4, .-f Wtn&n STa „i >3 <0 >cs !{ƒ<-)•->Tn

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1