Lagere drempel voor onderzoek naar Aids 'Annie M.G. Schmiwilt u onze nieuwe school openen Jeugdige bankovervaller 'eiste helemaal geen geld' Zwerfjongeren ztfn massaal aan de fles PEUTERLEIDSTERS WILLEN POEN ZIEN, WETHOUDER KAN ZE METS BELOVEN IbtoVi GGD Waterweg Noord gaat nu ook op verzoek testen Politie brengt gevluchte vrouwen en kinderen onder luren Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN Officier vraagt twintig maanden cel na misdaad bij Bondsspaarbank m. Pasfoto's met kwaliteits garantie wswv WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGINA 15 VLAARD IN GEN Voor het ondergaan van een Aids- test konden bewoners van de Waterwegregio tot dusver uit sluitend terecht bij hun huis arts, maar vanaf volgende week kan men ook op een anoniemer adres aankloppen. In haar gebouw aan de Soen- dalaan gaat de GGD Waterweg Noord op verzoek onderzoeken instellen naar de gevreesde ziekte. Met het instellen van deze voorziening hoopt de gemeen schappelijke gezondheids dienst het Aids-onderzoek laagdrempeliger te maken. De indruk bestaat dat veel Schie dammers, Vlaardingers en Maassluizers moeite hebben om het onderwerp Aids te be spreken. Hierdoor kan het ge beuren dat cliënten met twij fels blijven zitten. De GGD hoopt met name de zogenaamde risicogroepen met haar testfaciliteiten te berei ken. In de eerste plaats zijn dit homosexuelen, maar ook hetero's met wisselende part ners lopen kans om de levens gevaarlijke ziekte onder de le den te krijgen. Voordat de klant bij de GGD een Aids-test ondergaat, vindt er eerst een gesprek plaats met een arts of een soci aal verpleegkundige. In dit ge sprek worden de voor- en na delen van het ondergaan van een test doorgesproken, waar door de klant een weloverwo gen keuze kan maken. Kiest de klant voor het on dergaan van een test, dan wordt het bloed op de aanwe zigheid van afweerstoffen te gen het Aids-virus onderzocht. Zijn deze afweerstoffen onver hoopt aanwezig, dan is de cliënt seropositief. De kans is dan reëel, dat hij of zij bin nenkort Aids zal hebben. De uitslag van de test wordt twee weken na de bloedafgifte in een persoonlijk gesprek meegedeeld. Het bloed wordt slechts onderzocht op een co denaam, waardoor de anoni miteit is gewaarborgd. De naam en het adres van de cliënt worden nergens geregis treerd. Mensen met vragen over de Aids-test kunnen in lichtingen inwinnen bij de GGD. Het telefoonnummer is 434.55.55. Nina en haar oudere zus Neeltje Knaap zien graag dat Annie M.G. Schmidt hun nieuwe school komt openen. Helaas, ze komt niet. VLAARDINGEN De 21- sswjarige Vlaardinger die vorig jaar een filiaal van de Bonds spaarbank beroofde en 22000 «gulden buit maakte, hangt JJeen, zoals advocaat mr. A.' Royers het noemde, 'buiten sporige' straf boven het hoofd: twintig maanden cel. Finan ciële problemen en het ge bruik van XTG-pillen zetten de verdachte op 28 december aan tot zijn criminele daad. Gewapend met een pistool ging hij op 28 december 's avonds rond zeven uur het bankgebouw aan de Vette- noordstraat binnen om er en kele duizenden guldens buit te maken zodat hij zijn schulden kon afbetalen. De Vlaardinger had echter de aanwezigheid van een klant over het hoofd gezien en richtte zijn wapen op de vrouw die geschrokken en huilend tegen de balie-me dewerkster riep dat ze geld moest geven. Officier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning legde de verdachte afpersing onder be dreiging van geweld ten laste en eiste één jaar en acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. „Die bank is in het afgelo pen jaar maar liefst vijf maal overvallen," vertelde de offi cier ais toelichting. „Het wordt hoog tijd dat de buiten wacht merkt dat deze situatie niet langer wordt geduld. We moeten het zien als generale preventie." De jongeman bekende stun telend de beroving onder in vloed van stimulerende mid delen te hebben uitgevoerd maar rechtbankpresident mr. P. Smidt van Gelder had daar zo zijn twijfels over. Toen de verdachte op de bewuste dag in het bijzijn van twee vrien den enkele XTC-tabletten tot zich nam, had hij het wapen en de linnen tas waarin later het geld werd overhandigd al bij zich. „Omdat ik de inmiddels tot 1700 gulden opgelopen schuld moest afbetalen was ik in een roestemming," verweerde.; de Vlaardinger zich niet al te overtuigend. Door die tablet ten wilde ik wat vrolijker worden. Ik was geenszins van plan die bank te gaan bero ven." Vrienden verklaarden echter dat hij al maanden met eer plan voor de beroving rondliep. De advocaat van de ver dachte mr. A, Royers, vond de eis buiten alle proporties en kwam met een opmerkelijk betoog voor de dag. „Deze Door Ben van Haren VLAARDINGEN Recent onderzoek onder 120 zwerf jongeren in Maassluis heeft uitgewezen, dat negentig per cent riskant gebruik maakt van alcohol, de helft van hash en tien percent van hardrugs. De cijfers voor Vlaardingen en Schiedam ontbreken, maar naar verwachting vallen ze niet lager uit. Een onderzoek van de GGD in dezelfde drie gemeenten on der 520 jongeren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar gaf vorig jaar aan, dat 85 per cent van de jongens en 77 per cent van de meisjes wel eens drinkt. Dat is veel meer dan in andere delen van ons land. Er is dus reden voor ongerust heid, maar alles wijst erop dat van politieke zijde op korte termijn geen effectief alcohol- matigingsbeleid valt te ver wachten. Alcoholmisbruik staat het werken aan de verbetering van eigen positie en leefomge ving v§P mensen in de weg. Die verbetering is het doel van de sociale vernieuwing. Dus is een alcoholmatigingsbe- leid nodig om sociale vernieu wing te laten slagen. Deze stelling klonk gister avond op het symposium van de jubilerende Werkgroep Drugs en Alcohol Vlaardingen glashelder. Evenzo echter de oprechte reactie van enkele aanwezige politici: „Alcohol matiging is politiek oninteres sant." De werkgroep is vijftien jaar geleden in Vlaardingen opgericht, maar sindsdien ook in Schiedam, Maassluis en nog verder in Zuid-Holland actief. Niet meer uitsluitend op het gebied van alcohol en drugs, maar ook met bijvoorbeeld gok- en medicijnverslaving. Toch stond het oudst be kende riskants genotmiddel, alcohol, centraal in de door burgemeester F, van Lier van Vlaardingen geleide discussie. Deskundigen op het gebied van criminaliteitspreventie, jeugdwerk, alcoholmatiging en volksgezondheid hielden inlei dingen voor een gehoor van gemeentebestuurders, ambte naren, politiefunctionarissen en raadsleden. Zij deponeer den vier stellingen. „Een gemeentelijk alcohol- matigingsbeleid zal een van de voorwaarden moeten zijn voor het slagen van sociale vernieu wing," stelde mevrouw A. van der Kolk van de werkgroep. Psychologe K. van der Veer van het bureau Criminaliteits preventie van de gemeente Schiedam benadrukte, dat ge boden en verboden niets uit halen. „We moeten mensen gereedschappen geven om zich te beheersen als ze drinken," redeneert zij. Beleidsmede werkster Volksgezondheid van de Vereniging van Nederland se Gemeenten M.F.T. Schrij ver waarschuwde, dat alcohol- matigingsbeleid in een ge meente alleen resultaat kan hebben als het politiek gedra gen wordt: „Het hoeft niet veel geld te kosten, maar de gemeenteraad moet wel het voorbeeld geven." Daarmee was de gevoeligste snaar geraakt. Ambtenaren constateerden dat het beleid zich vaak beperkt tot vaststel ling van een nota, waaruit verder geen maatregelen vol gen. Politici zijn dan gerust ge steld. „Zij geven er geen prioriteit aan zolang de samenleving dat ook niet doet," stelde Schrij ver nuchter vast. Zij verzette zich, net als de overige inlei ders en Van Lier, ook tegen de gedachte dat met dwangregels van bovenaf resultaat kan worden geboekt. GGD-functionaris N. de Graaff, voorzitter van het Re gionale Alcohol Preventie Overleg (RAPO), constateerde dat er in Schiedam, Vlaardin gen en Maasluis geen integraal beleid valt uit te stippelen: „Het zou mooi zijn, maar is moeilijk haalbaar en we kun nen niet wachten tot alle neu zen dezelfde kant op staan." man heeft een blanco straf blad en is beslist geen geweld dadig mens," verklaarde de raadsman. „Hij is niet voor niets vervroegd uit militaire dienst getreden. Enkele jaren geleden is een vriend van hem doodgeschoten en naar aanlei ding van die gebeurtenis wilde hij zelfs niet in het leger met wapens opgaan." Het feit dat de overvaller gebruik had ge maakt van een wapen deed hij af met de opmerking dat het een onbruikbaar replica be trof. Opmerkelijk was ook het vervolg van zijn redevoering. „Tijdens de overval heeft mijn cliënt niets van dreigende strekking gezegd Tegen de klant van wie hij merkte dat ze doodsbang wat zei hij dat ze rustig moest blijven omdat hij toch niet zou schieten. De bank-employée overhandigde hem het geld zonder dat hij daartoe had aangespoord. Het was de bedreigde vrouw die riep dat ze hem geld moesten geven." De uitspraak volgt 9 april. SCHIEDAM Beste Annie M.G. Schmidt, wilt u onze nieuwe school komen openen? Nina Knaap had die vraag graag persoonlijk aan de im mens populaire schrijfster wil len stellen toen deze enige tijd geleden even terugkeerde naar de Schiedamse bibliotheek, waar ze ooit werkte. Maar het mocht niet zo zijn. De vraag bereikte Annie M.G. Schmidt niet. Andere kinderen moch ten toen wel vragen stellen aan de schrijfster. De vraag van Nina werd echter als 'niet leuk genoeg' bestempeld. Nina Knaap zit in groep 4 van de basisschool Erasmus in Schiedam. Deze onderwijsin stelling gaat in het komende schooljaar samen met de Goe man Borgesius zodat een nieu we school ontstaat. De Anme M.G. Schmidt-school dus. De naam voor de nieuwe school is ontstaan in de boe zem van het gezin-Knaap. Zus je Neeltje, ook van de Eras- musschool, dacht toen flink mee. De moeder van de twee kinderen: „We vinden Annie M.G. Schmidt zeer kindvrien delijk. Ze snapt kinderen. Daarom hebben we deze naam ingestuurd en geen andere." In nog twee andere gezin nen kwam men ook op het idee de naam Annie M.G. Schmidt te gebruiken. Na het besluit om de twee scholen te laten samengaan werd een commissie gevormd om de ideeën van de ouders voor een nieuwe naam te be kijken. De ouders hadden hun best gedaan want er waren bijna negentig suggesties inge zonden. Met de nieuwe school, die straks mogelijk wordt geopend door de schrijfster van onder meer Jip en Janneke, gaat het nu overigens al heel goed, meldt schoolhoofd Peter Hel- mer, „Er is een enorme toe stroom van leerlingen. We gaan straks van start met vier kleutergroepen en dat komt nog maar heel weinig voor. Beide scholen samen hebben nu drie groepen in de onder bouw." - Voorafgaande aan het sym posium voer de Peuterthea ter Potdoosie met Juffrouw Lotje en Juf frouw Dotje meermalen een toneel stukje op. Door Carel van der Velden SCHIEDAM Schouderop halend liet Hans van Kleef de stortvloed van kritiek gister middag over zich heen komen. De wethouder leek te beseffen dat er tijdens een forumdiscus sie over het gemeentelijk peu- terbéleid voor hem niet veel eer viel te behalen. „Bij het overnemen van de portefeuille besefte ik dat de situatie niet veel slechter kon worden. Maar ik moet toegeven dat de positie van de peuterspeelza len sinds mijn aantreden niet is verbeterd." De opvolger van Luub Haf kamp trok vrijwillig het boete kleed aan, maar dit weerhield de met peuterleidsters gevulde Roo Roosenzaal er niet van om Van Kleef de oren te was sen. „De situatie in de peuter speelzalen is af en toe schrij nend," meende forumvoorzit ster Maijo Stijns „Dit werk wordt vrijwel volledig gedra gen door vrijwilligsters. Na een maand hard werken zien zij hooguit dankbare peuterge zichtjes en blije moeders. Be talen is er niet bij." De gezamenlijke Schiedam se peuterspeelzalen hadden gisteren twee motieven om de bijeenkomst te belegger De belangrijkste reden vormde de financiële nood, waarmee de peuterspeelzalen stuk voor stuk kampen. Wat gaat de Schiedamse po litiek aan deze situatie doen? De indringende vraag werd gistermiddag gesteld aan Hans van Kleef, maar hij had de peuterleidsters duidelijk wei nig te bieden. De wethouder denkt wel na over de bouw van nieuwe opvangvoorzienin gen in de kinderrijke uitbrei dingswijk Spaland. „Maar we zullen eerst geld moeten vin den. Dit plan komt niet voor in ons prioriteitenprogram ma." Gevolg van het krappe bud get is, dat in Schiedam on evenredig veel vrijwilligsters voor het werk in de peuterop- vang opdraaien. De achterge stelde positie van de zevenen vijftig in Schiedam werkzame vrijwilligsters werd gisteren als tweede grief aan de orde gesteld. „Het is onverantwoord dat je vrijwilligsters zonder oplei ding dit werk laat doen," meende de Rijswijkse docente deskundigheidsbevordering A. van den Bergh. „Deze mensen verdienen een opleiding en een volledige betaling." De medewerkster van de kinderopvang vertelde dat de landelijke overheid normen heeft opgesteld voor het aantal r betaalde docenten per peuter- groep. In tegenstelling tot Schiedam voldoet Rijswijk aan deze regel. Met tien be taalde krachten komen de Schiedamse peuterspeelzalen zeven leidsters tekort om te voldoen aan de minimum norm voor de opvang van de 551 ingeschreven peuters. Het beperkte aantal vol waardige banen heeft volgens voorzitster Maija van Wolfe- ren van de Werkgroep Kinder centra Schiedam nog een an der nadeel. Door het gebrek aan perspectief wijken veel vrijwilligsters uit naar een an dere baan. „Hoeveel vrijwilli gers werken er eigenlijk in het stadskantoor," prikkelde zij de wethouder. „De vraag om be taalde banen is echt niet zo vreemd." Wethouder Van Kleef kaat ste de bal terug naar de vrij willigsters. „De peuteropvang vindt plaats in scholen, in on derkomens van het welzijns werk en bij particulieren. Om dat het zo'n lappendeken is, krijgt dit werk bij de gemeen te niet de aandacht die het verdient." Onder luid gejoel diende Maija van Wolferen de wethouder van repliek. „Dat is niet onze schuld. Die ver snippering is nu juist een ge volg van het gebrek aan geld." De gemeenteraadsleden Vincent Broeke (D66) en Noor Samkaiden (PvdA) beloofden gisteren dat zij wat gaan doen aan de zorgelijke situatie bij de peutercentra. „Er moet eerst een verordening komen, waarin eisen worden gesteld aan de ruimte, de hygiëne en de beroepskrachten." Volgens Noor Samkaiden zal het geduld van de centra nog wel op de proef worden gesteld. „Het inlopen van de achterstand zal met ineens lukken. Daar gaan wel enkele jaren overheen." Motoren gestolen: broers gedupeerd SCHIEDAM Twee aan de Ploegstraat woonachtige broers keken gisterochtend flink op hun neus toen ze twee lege parkeervakken voor de deur zagen. Hun gloednieuwe motoren, een grijze Honda met het kente ken MD-22-YB en een blau we Yamaha met de num merplaat MF-38-FF bleken in de nacht van maandag op dinsdag te zijn gestolen. De politie vermoedt dat er voor de diefstal gebruik is ge maakt van een trailer. Weer tasjesroof in Spaiand SCHIEDAM Winkel centrum het Hof van Spa- land is de laatste weken een gewilde locatie voor tasjes dieven. Gisteravond kreeg een 50jarige inwoonster van Schiedam omstreeks half tien de schrik van haar leven toen ze van haar schoudertas werd beroofd. Voordat de vrouw wist wat er gebeurde had de dader de tas met daarin enkele waar depapieren en geld, van haar schouder getrokken en ging hij er hardlopend rich ting de Blauwe Brug van door. Steiper gestolen van bouwterrein VLAARDINGEN Van af een bouwterrein aan de Westlandseweg in Vlaardin gen is een verrijdbare stei ger ontvreemd. Vermoede lijk is de steiger eerst gede monteerd voordat het ïulp middel bij de bouw werd meegenomen. De waarde van de steiger ligt rond de 5000 gulden. Een aan de Londenweg geparkeerde be stelauto, een witte Mitsubis hi, is ook gestolen. De wa gen (VK-91-DZ) hac een waarde van 28.000 gulden. Politie pakt joyrider op VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft vannacht om kwart voor yier op Rijksweg 20 een 27- jarige inwoner uit Den Haag aangehouden die in een gestolen wagen reed. De aanhouding gebeurde tij dens een routine-controle. Tegen de man is wegens hoy-riding proces-verbaal opgemaakt. Hij beschikte ook niet over een rijbewijs. Vrouw rooft kinderkleding VLAARDINGEN Eer 31-jarige Vlaardingse is gis termorgen in de kraag gevat tijdens een rooftocht langs kledingzaken. De bedrijfsre cherche van de Hema be trapte haar met kinderkle ding ter waarde van ƒ95,80. Zij bleek al bij C A te zijn geweest. Daar had ze voor 90,- aan kleding wegge haald. Scholiere krijgt aanrijding SCHIEDAM Een ze ventien-jarige scholiere is gisterochtend als gevolg van een aanrijding op de krui sing Mozartlaan, Bredero- weg. Van Dalsumlaan te Schiedam met nog onbeken de verwondingen opgeno men in het Holy-ziekenhuis. De Vlaardingse die met haar fiets wilde oversteken werd geschept door een 27- jarige automobiliste uit Schiedam. Ondanks de veel vuldige snelheidscontroles aan de Mozartlaan naderde de bestuurster de kruising met een te hoge snelheid waardoor ze het' meisje niet meer kon ontwijken. VLAARDINGEN De Vlaardingse politie is gisteren bezig geweest zes vrouwen en zestien kinderen uit Somalië, die vermoedelijk zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in hun land, onder te brengen in daarvoor bestemde opvangcen tra voor asielzoekers De vrou wen hadden een verzoek om toelating als vluchteling in gediend. Een van de kinderen, een zes maanden oud meisje, was dusdanig ondervoed dat ze in het Hoiy-ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar moeder bleek door verwondin- gex: aan haar been niet meer te kunnen lopen. Zij is onder doktersbehandeling gesteld. De vrouwen en kinderen zijn afgelopen zondag via Frankrijk in Nederland te recht gekomen. Via landgeno ten zijn zij toen ondergebracht in diverse woningen te Vlaar dingen. De politie kreeg bij het onderbrengen hulp van de Vlaardingse afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland en de Gemeentelij ke Sociale Dienst. Studio Express^ Polaroid! Pf van m (INGEZONDEN MEDEDEUNG) Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 if

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1