Dr. RUDOLF DIESEL 1858—1913. (vervolg). Dit boek „Theorie en constructie van een rationeelen warmte-motor" werd in 1893 gepubliceerd en deelde in wiskun dige bijzonderheden het natuurkundige proces mede, waarmee Diesel het ide aal van een warmtemotor dacht te be reiken. Om nu aan Diesel alle recht te doen wedervaren moet de juiste titel volledig weergegeven worden. Deze luidde: „Theorie en constructie van een ratio neelen warmtemotor ter vervanging van de stoommachine en van den huidigen verbrandingsmotor." Hieruit blijkt dui delijk hoe groot Diesel's vertrouwen in zijn machinz was. Weldra stond de schrijver van het boek in het brand punt van de belangstelling. Onderwijl voerde Diesel menige bespreking met de Machinefabriek Augsburg. Dit leid de in Februari 1893 tot de onderteeke- ning van een overeenkomst. Kort daar op sloot Diesel een dergelijke overeen komst af met Krupp, spoedig gevolgd door een verbintenis van beide fabrie ken om gezamenlijk een proefmachine volgens Diesel s ontwerp te bouwen. Diesel zelf zou, tijdens den duur van den bouw, van Krupp een jaarlijksche toelage krijgen. De te maken kosten verdeelden de twee fabrieken gelijke lijk onder elkaar. Toen na 4 jaren ex- perimentetren de eerste machine tot werken gereed was, bedroegen de to taal gemaakte kosten het belangrijke bedrag van 443.335 Mark. Hoopvol g?stemd kwam Diesel naar Augsburg om het eerste proefdraaien van zijn machine persoonlijk te kunnen meemaken. Er wordt dikwijls beweerd, dat deze eerste machine op poederkool moest loopen, maar die bewering is niet juist. Van den beginne af was besloten om als brandstof olie te gebruiken. Op 10 Augustus 1893 haalde Diesel zelf de aanzethefboom over, olie werd door de brandstofpomp ingespoten, er was een knal alsof een zwaar stuk geschut werd afgevuurd ener gebeurde verder niets. De machine wilde niet loopen. Maar toch was een zeer belang rijk resultaat bereikt Er was ondubbel zinnig bewezen, dat zelfontbranding van de olie mogelijk was, zoodra zij in hoog gecomprimeerde lucht werd ge spoten. Er werden nog meer proeven genomen maar nooit wilde de machine door eigen kracht loopen. De cilinder- wand zat snel onder den koolaanslag, kleppen en zuigerveeren bleven niet dicht en de compressie werd steeds slechter. Zeer ontmoedigd keerde Diesel naar Berlijn terug, alwaar hij onmiddelijk met het volledig omwerken van zijn ontwerp begon. Opnieuw gingen 5 maanden met den bouw voorbij maar nu besliste Diesel, dat inblaaslucht toegepast zou worden. Weer weigerde de machine om te loopen. Ontelbare proeven werden ge daan. Wijzigingen werden aangebracht aan de klepbeweging, de pompen, het inspuitsysteem enz., totdat eindelijk werd ontdekt, dat, door een eigen re geling van de branstofnaald, de ver branding veel rustiger verliep. De ma chine draaide gedurende 1 minuut op eigen kracht. Maar dit succes leidde we'dra t t nieuwe successen. Gedureade 1894 werkte Diesel, door slechts 1 monteur geassisteerd, dag en nacht aan zijn ma chine. Alle mogelijke wijzigingen wer den aangebracht en geprobeerd maar het duurde nog tot April 1895 alvorens de motor kracht ontwikkelde, doch aan het uiteindelijke resultaat werd niet meer getwijfeld, hoe lang overigens ,ie proef nog mocht duren. Voor den eersten keer begon Diesel erover na te denken met welken naam hij zijn machine zou doopen. Hij dacht aan namen als Bèta, Delta, Excelsior. Tenslotte besloot hij op advies van zijn vrouw, om de machine gewoonweg Dieselmotor te noemen. Twee nieuwe proefmachines werden gemaakt waarbij met de opgedane er varingen rekening werd gehouden. Einde 1895 waren zij voltooid maar zij hadden een slecht brandstofverbruik. Ook dit werd beter en in Januari 1897 werd een brandstofverbruikscijfer van 258 gram per E.P.K. uur hereikt, het geen voor dien tijd een prachtig resul taat was. Inmiddels was Diesel's naam als uit vinder voor goed gevestigd. Hij kreeg voortdurend bezoek van vooraanstaan de ingenieurs en industriëelen uit alle landen. Diesel was een beroemd man geworden. In alle groote landen wist hij zijn patenten te verkoopen. In 1898 had hij voldoende kapitaal vergaard om een fabriek te Augsburg te stichten, maar hij plukte slechts weinig vruchten van zijn onderneming. De moeilijkhe den bleven niet uit. Diesel had altijd een zeer ingespan nen leven geleid. Hij moest veel reizen en had voortdurend moeilijkheden met zijn licensnemers. Zijn gezondheid liet veel te wenschen over en in Augustus 1898 kon zijn lichaam de groote in spanning niet langer dragen. Grduren- de 6 maanden was hij ernstig ziek, zoo dat hij niet in staat was om eenige aandacht aan zijn machine of zijn be drijf te wijden. De, te Augsburg vervaardigde, Die selmotoren veroorzaakten in het gebruik veel narigheid. De oppositie tegen den Dieselmotor was sterk Er werden anti- Diesel clubs opgericht: zelfs op de ma chinefabriek te Augsburg. Vele machi nes werden teruggestuurd en op de Deutz-Motorenfabriek werd den bouw zelfs tijdelijk gestaakt. Klachten kwa men overal vandaan en Diesel werd verweten, dat hij niet voldoende door zicht in de mo?ilijk^"Jen had getoond. Wordt vervolgd. HARMONIEGEZELSCHAP „OEFENING BAART KUNST" Directeur. J.C. M. FELTZER. Het harmoniegezelschap „Oefening ..baart kunst" is opgericht op 9 Maart 1900 en mag zich te Schiedam tot één der meest populaire muziekgezelschap pen rekenen. Een groot aantal der leden is werkzaam in de diverse afdeelingen van Wilton-Fijenoord. Génoemde ver- eeniging heeft vooral hare populariteit te danken aan het feit, dat zij steeds goede en mooie muziek ten gehoore brengt, zoowel op hare zomerconcerten in de Plantage te Schiedam tn op het Heemraadsplein te Rotterdam als op de vele concerten, overal in den lande, door haar gegeven, waarbij zij dan de feestelijkheden met hare muziek opluis terde „O.B.K." streeft zooveel mogelijk naar de muzikale ontwikkeling van hare leden en donateurs. Zoo zal „O.B.K." op 23 Februari 1938 des avonds om 8 uur 15 in het Passage-Theater te Schiedam een con cert van bek'nde werken uitvoeren. Ter afwisseling zal een film worden ver toond, getiteld: „Triomf der liefde", met den zanger Jan Kiepura in den hoofdrol. Toegang hzbben in de eerste plaats onze leden en donateurs, doch er is dan nog een beperkt "aantal plaatskaar- ten verkrijgbaar a 50 cent per persoon. Deze plaatskaartsn zijn te verkrijgen De eerste Dieselmotor

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 3