De bedoelde vereenigingen zijn: Vereeniging van Arbeiders in de Metaalindustrie, Heiman Dullaertplein 14a, Rotterdam (West). Vereeniging van Arbeiders in de Haven- en Transportbedrijven, Claes de Vrieselaan 155. Beide vereenigingen zijn aangesloten bij de Centrale van Vereenigingen met Werkloozenkassen, Heiman Dullaert plein 14a, Rotterdam (West). VEILIG WERKEN. Beveiliging tegen brandgevaar. Algemeene oorzaken van brand. Hiertoe behooren in hoofdzaak on voorzichtigheid, onverschilligheid en onwetendheid. Voorbeelden hiervan zijn bij het rooken: het onachtzaam weg werpen van lucifers, brandende sigaar of sigaret; het uitvoeren van lasch- en snijwerkzaamheden in de nabijheid van brandbaar materiaal (vooral aanboord van schepen); warme snappers van klinkers, welke geborgen worden in een brauwstoel; achteloos wegwerpen van vette lappen; kortsluiting in elec— trische kabels. Alhoewel vele gebouwen geheel van onbrandbaar materiaal zijn ge bouwd, kunnen toch vrij ernstige bran den ontstaan, door de aanwezigheid van olie, acetyleen en petroleumpers- gas, brandbare verven, emballages enz. Bijna iedere brand begint klein. De mate en snelheid van uitbreiding, welke een éénmaal ontstane brand kan krijgen, worden beheerscht door en kele factoren: 1. de, in de ruimte aanwezige, brandbare voorwerpen, 2. uitbreiding naar aangrenzende ruimten, 3. uitbreiding naar aangrenzende gebouwen. Brandbluschmiddelen. Het blusschen van branden kan be- halve door middel van waterstralen, geschieden door middel van andere bluschmiddelen en inrichtingen; in de eerste plaats door middel van hand- brandbluschapparaten. In hoofdzaak worden in kantoren en werkplaatsen gebruikt: 1. het koolzuurbrandbluschappa- raat volgens fig. 1; 2. het schuimbrandbluschapparaat volgens fig. 2; 3. het tetrabrandbluschapparaat volgens fig. 3; 4. het koolzuursneeuwbrandblusch- apparaat volgens fig. 4. De vulling van een koolzuurappa- raat bestaat uit in water opgeloste dub bel koolzure soda (10 Liter) en een glazen fleschje met zoutzuur. Door het ondersteboven keeren van het appa raat vermengt het zoutzuur zich met de sodaoplossing. Hierdoor komt in groote hoeveelheid koolzuurgas vrij en ontwijkt onder een druk van pl.m. 6 atm., waardoor een krachtige vloei- stofstraal uit het toestel wordt gespo ten. Deze toestellen zijn geschikt voor het blusschen van kleine branden. Het schuimbluschtoestel heeft een vulling, bestaande uit 2 van elkander gescheiden oplossingen, in hoofdzaak bestaande uit aluminiumsulfaat en na triumbicarbonaat. Door omdraaien van het toestel vermengen zich beide op lossingen. Doordat aan één der op lossingen een weinig zoethout of drop is toegevoegd, zal zich een taai schuim vormen, dat met kracht uit het toestel wordt gespoten. Deze toestellen zijn in het bijzonder geschikt voor het blusschen van olie- en benzinebran den. Doch wegens het hooge zoutge halte zijn zij niet geschikt voor het blusschen van onder spanning staande electrische apparaten. Voor het blusschen van onder span ning staande electrische apparaten be zigt men het tetrachloorkoolstofappa- raat. Grootere branden, vooral in af gesloten ruimten, mogen niet met tetra gebluscht worden in verband met de zeer prikkelende en giftige broomwa- terstofdampen. De koolzuursneeuw-brandbluschap- paraten zijn gevuld met vloeibaar koolzuur. Bij het openen van een straalpijp, welke aan de koolzuurflesch verbonden is, zal de vloeistof met groote kracht ontwijken en uiterst snel verdampen. Hierdoor ontstaat een groote afkoeling, waardoor het kool zuur gedeeltelijk vast wordt (koolzuur sneeuw). Zoowel het koolzuurgas als de kool zuursneeuw oefenen een sterk afkoe lende en brandblusschende werking uit. Deze toestellen zijn zeer geschikt bij branden in electrische toestellen. v. d. J. CENTENVEREENIGING VOOR HULPBEHOEVENDE BLINDEN TE ROTTERDAM. Cor nam moeders hand en vertelde haar van den vreemden bezoeker, die Kees kwam thuis brengen, en wat er gebeurd was. „O, mijn God, Kees, wat hebt je gedaan?" riep zij uit. Groote tranen rolden uit haar licht- looze oogen. „Moeder, heb ik dan slecht gedaan, ik deed het toch voor u," riep Kees schreiend Maar moe der hoorde het niet. De politieman richtte zich tot Cor en zei dat allen kalm moesten blijven en dat alles mis schien nog wel in orde kon komen. „Weet je dan niet dat er een ver eeniging in Rotterdam is, welke be hoeftige blinden hulp en steun ver leend?" Zij bleken onkundig te zijn. „Ik zal je het adres van het bestuur opgeven," hernam hij. „Of neen, ik zal direct een der bestuurders inlichten," en hij vertrok, wetende dat spoedige hulp hier dubbele hulp was. Nog den zelfden avond verscheen een bestuur der in het gezin en lenigde op eigen verantwoordelijkheid den ergsten nood. Spoedig een vergadering be legd, een rapport bij den armenraad aangevraagd en het gezin kon worden ingeschreven. De vader heeft den strijd gestreden. De ernstige ziekte, waaraan hij zoo lang geleden heeft, had zijn lichaam gesloopt. Op 40-jarigen leeftijd is hij Fig. 1 Fig. 2 Koolzuurbrand- Schuimbrandblusch- bluschapparaat apparaat I;V Fig. 3 Fig. 4 Tetrabrandblusch- Koolzuursneeuw apparaat brandbluschapparaat (Vervolg)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2