gassen tot de tweede macht verheven. De consequentie hiervan is nu, dat, wanneer in een bepaalden ketel, twee maal zooveel brandstof wordt ver stookt, dus er ook tweemaal zooveel rookgassen zijn, de snelheid van de rookgassen ook tweemaal zoo groot wordt. Maar als de snelheid tweemaal zoo groot wordt, dan wordt de weer stand vier maal zoo groot. Was de weerstand (het trekverlies) in den ke tel bijv. 7 mm waterkolom, dan wordt de weerstand na verdubbeling van de rookgashoeveelheid 4 X 7 28 mm. W.K. De natuurlijke trek van den schoor steen is dan niet meer voldoende om de rookgassen door den ketel heen te trekken en moet door middel van een zuigtrekventilator de trek kunstmatig opgevoerd worden. Afgezien van de extra kosten voor aanschaffing en aandrijving van dezen ventilator is ook aan het verhoogen van den trek een grens. Wordt de ketel met kolen gestookt dan moet de verbrandings lucht door de kolenlaag op het rooster heen kunnen om voor een volledige verbranding in den vuurhaard te kun nen zorgen. De weerstand, welke deze kolenlaag biedt kan nu niet door de zuigtrekventilator overwonnen wor den. Het gevolg zou immers zijn, dat in den vuurhaard een sterke onder druk zou heerschen, waardoor de lichte kooldeeltjes (vliegcokes) door den ketel, mee uit den schoorsteen ge zogen zouden worden. Er wordt dan ook zoo gewerkt, dat in den vuur haard net eventjes onderdruk heerscht. Bij het openen van de vuurdeur slaat de vlam dan niet in het gezicht van den stoker. Er wordt in evenwicht ge stookt, zooals men dat stooktechnisch uitdrukt. Maar hoe krijgt men dan de lucht door de kolenlaag? Hiervoor is een tweede ventilator aangebracht, welke de al of niet voorgewarmde ver brandingslucht met overdruk door de kolenlaag heendrukt. Deze ventilator is de onderwindventilator. De grootte en het krachtsverbruik van deze ventilatoren stellen een grens aan het opvoeren van de snelheid van de rookgassen. Door de snelheidsver- hooging wordt een stoomketel van een bepaalde capaciteit weliswaar steeds kleiner, maar de ventilatoren worden onevenredig grooter. De kosten voor aandrijving gaan de rentabiliteit van de installatie steeds ongunstiger be ïnvloeden. (Wordt vervolgd) Verantwoordelijk voor den redactioneelen inhoudt Ir, C» J» P. Rosier en J* Pulleman IN MEMORIAM. P. BRUSSELMAN Op 28 October 1938 is tengevolge van een noodlottig ongeval overleden de heer P. Brusselman, in leven kotteraar in onze machinefabriek te Schiedam. Gedurende de jaren, dat wijlen de heer Brusselman bij onze onderneming werkzaam was, heeft hij zich doen kennen als een zeer betrouwbaar, energiek en bekwaam arbeider, die tot onze allerbeste kotteraars behoorde. Zijn heengaan wordt zeer betreurd en allen, die hem hebben bekend, zul len aan den overledene een dankbare en aangename herinnering bewaren. MANNENZANGVEREENIGING „WILTON-FIJENOORD". De oproep in het vorige W.-F. Nieuws heeft veel succes gehad. Reeds één week na de verschijning van het Orgaan kon de op richtingsvergadering gehouden worden. Op 14 October is met aanvankelijk 25 leden opgericht de Mannenzangvereeniging „Wil- ton-Fijenoord". Gekozen is een klein bestuur bestaande uit de heeren: C. van Houwelingen (afd. politie), Voor zitter. T. Buys (afd. timmerlieden), Secretaris. J. P. Lagendijk (afd. scheepsbouw), Pen ningmeester. Als dirigent zal optreden de heer Verweel. Op Donderdag 20 October is in de koffie kamer van het nieuwe kantoor de eerste repetitie gehouden. Er heerschte een pret tige sfeer en de opgekomen leden, allen reeds zangers, toonden, dat met goeden wil en onder bekwame leiding veel te bereiken is. In studie werd genomen „Tempelzang", van Budelman en De Vesper. Bij de tweede repetitie op 27 October ble ken wij voor een kleine moeiijkheid te staan, nl.: het ploegenstelsel. Eenige leden ontbra ken doordat zij moesten werken. Deze moeilijkheden zijn gemakkelijk te overwinnen, indien velen, die tot nu toe een afwachtende houding hebben aangenomen, zich onverwijld als lid aanmelden. Ontbreken dan eenige leden, doordat zij moeten wer ken, dan kunnen de repetities toch doorgaan. Zang veredelt en kweekt saamhoorigheid. Daarom, geeft U op als lid! De repetities worden gehouden od Don derdagavond van 8.15 tot 10.30 in de Kof fiekamer van het nieuwe kantoor. HARMONIE „WILTON-FIJENOORD". Op Dinsdag 8 November zal bovengenoemd muziekgezelschap haar medewerking verlee- nen op een feestavond van de Centenveree- niging voor hulpbehoevende blinden, te geven in de Sociëteit van de Diergaarde te Rotter dam. Dat de harmonie in staat is om geheel be langeloos aan dit feest mede te werken dankt zij aan de velen, die reeds als donateur of begunstiger toetraden. Volgt hun voorbeeld en geeft U op als lid, donateur of begunstiger. HET BESTUUR. TEWATERLATING TANKSCHIP „CORILLA" (bouwno. 6G4). De tewaterlating van het tankschip „Co- rilla", bouwno. 664, het eerste van de drie bij ons voor rekening van de De Kon. Shell Groep te 's-Gravenhage in aanbouw zijnde 12000 tons tankschepen, heeft op 29 October 1938 plaats gehad. Het uitdokken had een vlot verloop. De verdere afbouw zal aan één der kaden van onze werf geschieden. 3 12000 TONS TANKERS. Van het laatste der drie bij ons voor re kening van de Kon. Shell Groep te 's-Gra venhage in aanbouw zijnde tankschepen (bouwnummer 666) is op 1 November 1938 de kiel gelegd. ADRESVERANDERINGEN. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat men bij verhuizing verzuimt de adresverandering door te geven, hetgeen ons aanleiding geeft te verwijzen naar artikel 7 van het Fabrieksreglement, luidende als volgt: „Iedere werkman is verplicht bij verande ring van zijn woonadres daarvan onverwijld „aan de afd. Tijdcontróle kennis te geven." In verband met de moeilijkheden, die bij niet tijdig doorgeven van een adresverande- rïng zouden kunnen ontstaan, geven wij U in overweging U in het vervolg stipt aan deze bepaling te houden. Voor de goede orde volgen onderstaand de plaatsen waar adreswijzigingen kunnen worden opgegeven, t.w.: Afd. Tijdcontróle te Schiedam; Hr. Oosterwijk, machinefabriek te Schie dam; Portier, werf Rotterdam; Portier, werf „Fijenoord". Ontslagenen kunnen hun adresverande ring doorgeven hetzij mondeling bij de por tiers op de werven te Schiedam, Rotterdam of Fijenoord, of schriftelijk aan de afd. „So ciale Zaken" te Schiedam. AFD. SOCIALE ZAKEN. November 1938. DANKBETUIGINGEN. L. S. Mede namens mijn echtgenoote en kinde ren dank ik allen, die hebben medegewerkt om de herdenking van mijn 25-jarig ambts jubileum onvergetelijk te maken, zeer har telijk. D. LAGERWEIJ. Schiedam, November 1938. Voor de vele blijken van belangstelling, welke ik bij mijn 25-jarig jubileum mocht ontvangen, zeg ik U allen, mede namens mijn vrouw en kinderen, hartelijk dank. A. DE GIER. Rotterdam, November 1938. POLITIEBERICHTEN. Gevonden voorwerpen. Stalen duimstok, Stalen rolmaat, Houten duimstokken, Diverse bossen sleutels, Timmermans hamer, Bril in etui. Alsmede eenige voorwerpen, welke reeds in de voorgaande nummers werden vermeld, maar nog niet afgehaald zijn. Terug te bekomen 's middags tusschen 12 en 1 uur bij den Alg. Dienst, Afd. Politie. Nogmaals wordt er de aandacht op geves tigd, dat de ingang van het rijwielpark is aan de Vlaardingschedijk nabij de B. K. Laan. Daar de uitgangen op order van Delfland zijn verlegd en de toestand daar ter plaatse veel te wenschen overlaat, wordt iedereen verzocht bij de uitgangen voorzichtig te rijden. DE POLITIE.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 8