Koudzoutwater, d.i. buitenboords water, wordt gebruikt voor het door spoelen van W.C.'s, urinoirs, afval- stortkokers en rioleeringen, voor bad water, dekwasschen enz. Er is een openluchtzwembad, dat opgesteld kan worden in een laadhoofd en van zeil doek is vervaardigd. Het kan gevuld worden door de dekwaschleiding en staat in verbinding met een verwarmer, waardoor het badwater de vereischte temperatuur kan verkrijgen. Het koude zoete water, dat voor het gebruik tweemaal gefilterd wordt, (eerst door een doekfilter en vervol gens door norit-filters met een capa citeit van 10.000 L. per uur) dient voor baden, douches, waschtafels, gootsteenen, diverse kombuis-appara ten enz. De aanmaak van het warme zoete water geschiedt in 2, door stoom ver warmde, tankjes, welke in de motor kamer opgesteld zijn. Deze brengen een voorraadtank (inhoud 1570 L.) op de vereischte temperatuur (60°) waarbij een automatische regelaar er voor zorgt, dat deze grens gehandhaafd blijft. Van de voorraadtank loopt een, zich in een centraal-station vertakkende, leiding door het geheele middenschip. Alle einden van de aftakkingen ver eenigen zich weer in een, zooveel mo gelijk afloopende terugloopleiding, welke het afgekoelde water gelegen heid geeft om weer door zijn eigen zwaarte terug te zakken in de ver warmde tanks. Twee kleine pompen kunnen het circuleeren bevorderen. In de koelmachinekamer staat een waterkoeler opgesteld waarin drink water in z.g. ijswater (pl.m. 5° C.) wordt omgezet (1200 L. per dag). Een thermostaat, werkende op de pekel- aanvoer, zorgt voor het handhaven van de vereischte temperatuur. De ijs- water-tapkranen bevinden zich in de pantries en de stewardsstations. Spreekbuizen maken gesprekken mo gelijk van de kombuis naar de pan tries en tusschen de pantries onder ling. Ook loopt een spreekbuis van de kapiteinshut naar het stuurhuis. Om de vele gaten van riooluitlaten, welke vele schepen ontsieren, te ver mijden is op dit schip het rioleerings- systeem met Adam's ejectors toege past. In de motorkamer bevinden zich twee verzameltanks, elk met 2 afdee- lingen. In één gedeelte verzamelt zich het vuile water, terwijl het andere voor W.C. afvoer dient. Uit deze tanks zakt de inhoud in vlottertanks, welke auto matisch naar buiten boord leeggedrukt worden. De samengeperste lucht, welke hiervoor noodig is, wordt geleverd door 2 bijbehoorende compressoren. Tientallen afvoeren van waschtafels, gootsteenen, baden en douches, als mede spuipijpen van waschplaatsen, badkamer, kortom van alle hoeken waar zich water zou kunnen verzame len, voegen zich in kleine groepen te zamen, welke dan verder weer veree- nigd worden in de groote hoofdriolee- ringen. De hoofdpijpen loozen in de verza meltanks (in de vuilwaterafdeeling De afvoeren van de W.C.'s combi neeren zich op een dergelijke wijze, maar worden volkomen van de val waterleidingen gescheiden gehouden. In totaal zijn er aan boord 15 badkui pen. 64 douchekamers en 84 W.C.'s. Voor de passagiers- en bemannings- verblijven is een automatisch werken de brandbluschleiding ingebouwd vol gens het z.g. Sprinkler-systeem. Bo ven de, te beveiligen, ruimten zijn sproeiers aangebracht en wel zoo, dat deze als ze in werking zijn, de geheele oppervlakte bestrijken. Breekt nu ergens brand uit, dan veroorzaakt de ontwikkelde hitte, dat een glazen bol letje, hetwelk zich in de meest nabij- zijnde sproeier bevindt, barst en hier door het water vrijlaat, dat in de aan sluitende leiding onder pl.m. 4,5 atm. druk staat. Deze druk wordt uitge oefend door lucht in een tank, opge steld in de motorkamer. Bij werkende sproeiers daalt de druk in de tank snel. Door deze drukverlaging wordt een pomp in werking gesteld, welke dan verder voor den toevoer van bluschwater zorgt. Een luchtcompres- sor brengt de tank weer op druk. De laadruimen en enkele andere compartimenten zijn aangesloten op een brandontdekkings- tevens brand bluschleiding volgens het Rich-Lux- systeem. Elke ruimte is voorzien van een rookvanger waarvan de aanslui tende pijp naar het stuurhuis voert. Daar staat een kast waarin alle pijpen samenkomen. Een ventilator zuigt door deze leidingen lucht uit de ruimen en in geval van brand zal vanzelfsprekend rook aangezogen worden. Men kan zien uit welk ruim de rook afkomstig is. Daardoor wordt men in staat ge steld om op de brug de overeenkom stige kraan, welke dezelfde rookver- klikkerleiding in verbinding stelt met een batterij van 55 flesschen koolzuur (elk 37 kg. inhoud), te openen. Bij brand treden in de motorkamer en op de brug alarmbellen in werking. Door het geheele schip zijn bovendien nog een twintigtal handblusschers ver spreid. Het ventileeren van de ruimen ge schiedt door ventilatiekokers, waarvan er echter 6 zijn uitgerust met electrische Aerex-fans (4 van 17000 m3. per uur en 2 van 10000 m3. per uur). Het geheele middenschip wordt me chanisch geventileerd en met lucht ver warmd. Hiervoor zorgen 8 ventilato ren gecombineerd met afstelbare lucht- verwarmers en 4 afzuig-ventilatoren. De verwarming is zoo berekend, dat bij een buitentemperatuur van 10 C., een binnentemperatuur van 20 C. wordt bereikt. Het inblazen van de lucht in de hutten geschiedt d. m. v. blaasmonden. De stuurmachine is van het Atlas- A.E.G. fabrikaat, wordt electrisch aan gedreven en werkt volgens het Leo nard systeem. De ankerlier is eveneens electrisch en van hetzelfde fabrikaat. De motor (90 pk.) met worm wielkast is onder het bakdek qeplaatst. De ankerkettinq is 2%" dik. Van de 23 laadlieren, welke van het fabrikaat Thrige zijn, hebben 11 stuks 5 ton capaciteit bij 25 m/min. hef- snelheid en 2 ton bij 62.5 m/min., terwijl 12 stuks 3 ton cap. bij 30 m/min. hef- snelheid en 1 ton bij 60 m/min. hebben. Dit zijn electrische dubbelwer- kende lieren. Het achterste waterdichte schot van de machinekamer heeft twee water dichte deuren, het voorste schot één, welke alle van het schottendek (,,B" dek) af bedienbaar zijn. De koelinstallatie, geleverd door de firma Borsig, verzorgt behalve de laad ruimen ook nog de proviandruimen. Deze bestaan uit: het vischruim, ge koeld met spiralen (temp. 9^2 C.) en met gekoelde lucht; ruimen voor vleesch (temp. 9C.), voor bier (temp. 4 C.)), groenten (temp. \]/2 C.) en eieren (-)- 1 C.). De ladingruimen kunnen tot 18° C. gekoeld worden. Drie compressoren, waarvan 1 re serve, electrisch gedreven, leveren per compressor 20.000 calorieën bij 27,5 C. verdampingstemperatuur en -(- 30° C. koelwatertemperatuur. Ver der bestaat de installatie uit een drie- deeligen tegenstroomcondensor, een drie-deeligen verdamper, 1 koelwater- pomp (reserve-aansluiting van sani taire pomp), 4 pekelpompen, waarvan 1 reserve, 1 pekelindamper, 3 dubbele luchtkoelers voor de laadruimen en 1 enkele voor proviand. Voor het circuleeren van de gekoel de lucht is bij eiken koeler een venti lator aangebracht, terwijl in de laad ruimen circulatieschotten van zeildoek geplaatst zijn. Van groot belang voor een passa giersschip zijn de kombuizen en pan tries of aanrechtkamers. Op het „B- dek" zijn in één ruimte samengebracht de kombuizen van passagiers en be manning, de slagerij, de bakkerij en de vaatwasscherij. Op het A-dek" be vinden zich de koude pantry en de koffiepantry, eveneens in één ruimte. Ten behoeve van de passagiers is op het promenade-dek een bar en een dekpantry ingericht, terwijl op het sloependek de pantry voor de officie ren is. In de kombuis staan opgesteld: een dubbel electr. fornuis 3 m. X 2 m. (elk met 6 ovens, totaal stroomverbruik

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2