L OVER MODERNE WIJZEN VAN STOOMVORMING. (Vervolg) Bij onze inventarisatie van een Velox-installatie ontmoeten we eerst den vuurhaard of verbrandingskamer. De vorm is cylindrisch en de opstel ling in den regel verticaal. Dit laatste is niet beslist noodzakelijk. Voor on derzeebooten is de verbrandingskamer ook horizontaal geprojecteerd. De vooraf samengeperste verbrandings- de verbranding met groote snelheid, waardoor het niet noodig is om met luchtovermaat te werken. De theoreti sche luchthoeveelheid is voldoende, waardoor het schoorsteenverlies zoo klein mogelijk wordt. De cylindrische wand van den vuur haard wordt niet bemetseld doch ge koeld door de verdampingspijpen. Deze pijpen hebben een dubbelen wand. Tusschen den binnen- en bui tenwand stroomt het te verdampen ketelwater, dat van onderen wordt binnengebracht en van boven weer als water-stoommengsel de pijp verlaat. Dit water-stoommengsel wordt dus aan twee zijden door de heete verbran- dingsgassen verwarmd, door de gassen, welke door de binnenpijp stroomen en door de gassen aan de buitenzijde van de buitenpijp. Alle verdamperpijpen monden uit in een verzamelpijp, welke het water- stoommengsel naar den stoomafschei- der voert. Deze stoomafscheider is een hoog cylindrisch vat, waarin van boven be halve het voorgewarmde voedingwater ook nog het water-stoommengsel uit lucht wordt centraal van boven in- gebracht. De druk ervan is meestal 3 atmosferen. Het inblaasstuk is tevens brander, waarin de lucht en de brandstof innig met elkaar worden gemengd, door de lucht in snelle rota tie te brengen. Dank zij de flinke druk en de hooge temperatuur van de verbrandingslucht (150° C.) geschiedt de verdamperpijpen wordt gebracht. Het water en de stoom worden hier zoo goed mogelijk gescheiden, het water zakt naar onderen, de stoom blijft daar boven staan. Het water wordt door een circulatiepomp (Um- walzpumpe) opnieuw naar de ver damperpijpen geperst (dus gedwongen circulatie), waarin dus een voortschrij- gassen is, dat zij zwaarder zijn dan lucht, en wei hoe zwaarder, hoe langer zij blijven hangen, omdat zij dan langzamer door den wind worden weggevoerd en zich ook moei- liiker met de omringende lucht vermengen. Het gevaarlijkste strijdgas is ongetwijfeld het mosterdgas. Na deze korte uiteenzetting van de ge varen, welke ons vanuit de lucht kunnen bedreigen, komt vanzelfsprekend de vraag naar voren, op welke wijze wij ons tegen deze gevaren kunnen beschermen. Op de eerste plaats hebben we daartoe natuurlijk onze luchtverdediging, de militaire organisatie van ons land, bestaande uit vlieg tuigen afweergeschut en zoeklichten, welke tot taak heeft vijandelijke vliegovervallen op ons land af te weren en te beletten, dat strategische punten worden gebombardeerd. Wij zullen er echter rekening mede moeten houden, dat men hierin niet volledig slaagt en er dus toch vijandelijke vliegtuigen boven onze steden zullen verschijnen in tijd van oorlog, en nu moeten wij zelf de noodige maatregelen treffen om ons tegen de ge volgen van die aanvallen zooveel mogelijk te beschermen en de aangerichte schaden zoo 6poedig mogelijk te herstellen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat dergelijke maat regelen alleen succes kunnen hebben, indien de geheele bevolking daaraan medewerkt. Wii moeten niet alleen denken aan ons zelf, doch in de eerste plaats aan de gemeenschap. Als eenvoudig voorbeeld noem ik even de verdu:stering. Ind'en een stad volkomen ver duisterd is, zal het voor een vijandelijken vlieger zeer moeilijk zijn, zich te oriën- teeren. Indien echter iemand de onvoorzich tigheid begaat, een licht te ontsteken in een niet afgeschermd vert-ek, zoodat dit van bui tenaf gezien kan worden, dan verschaft hij hiermede den vijand een oriënteeringspunt en brengt hij al zijn medeburgers in gevaar. Welke nu zijn de maatregelen, die wij als particulier in eigen huis kunnen en moeten treffen? Nemen wij allereerst het gevaar van de brisantbommen. Wat kunnen wij daar tegen uitrichten? Laten wij hier direct ver melden, dat tegen een voltreffer niets be stand is, zelfs de beste schuilkelder niet. Bij een \oltreffer zijn het gebouw en de me..- schen, die er zich in bevinden, zelfs in den schuilkelder, onherroepelijk verloren. We hebben voorts reeds gezegd, dat ook middelzware brisantbommen door den lucht druk toch nog het instorten van muren kun nen veroorzaken en daarom is het nood zakelijk, dat de bewoners van een huis een veiliger schuilplaats opzoeken, zoodra het sein Luchtgevaar wordt gegeven. En die schuilplaats zal dan in vele gevallen de kel der zijn, welke voldoende ruimte moet heb ben om alle bewoners, dus ook die van de boven-etages te kunnen bevatten. Die kelder moet echter aan bepaalde eischen voldoen om werkelijk een veilige schuilplaats te zijn. Imme-s er moet rekening mede worden gehouden, dat het gebouw kan instorten en dan is het zeer de vraag, of het kelderge- welf den zwaren last kan houden die er dan od komt te drukken. Sommige kelders komen dikwijls nog gedeeltelijk boven den beganen giond uit en hebben daar raampjes of luiken, die door wegspringende granaatscherven kunnen worden getroffen. Daartegen moeten dus maatregelen worden genomen, ten eerste door het aanbrengen van stutbalken, ver zwaring van b nlen of gewapend beton werk. ren tweede door het aanbrengen van stalen luiken voor de openmgen alsmede het maken van barricaden van zandzakken om het boven de straat uitstekende muurgedeelte te beschermen. Dit alles klinkt niet zoo een voudig, maar in de praktijk valt het dikwijls nogal mee. In de kritieke dagen, welke achter ons ligtfen. hebben eenige inwoners van Srhiedam de hulp ingeroepen van de Nederl. Verg. v. Luchtbescherming afdeeb'ng Schie dam om een advies uit te brengen omtrent de bruikbaarheid van hun kelders. En in de meeste gevallen bleek, dat met betrekkelijk weinig kosten die kelderruimten wel voor het doel geschikt konden worden gemaakt. Men moet echter wel bedenken, dat dit voor zieningen zijn, die niet in enkele uren getrof fen kunnen worden, doch die nu reeds ge deeltelijk moeten worden uitgevoerd, wil men tijdig klaar zijn, als de nood aan den man komt. Zoo is het natuurlijk niet mogelijk een barricade van zandzakken permanent op te stellen. Maar wel kan men er voor zorgen, de noodige ledige zakken in huis te hebben, die dan als het noodig is snel gevuld kunnen worden, desnoods met aarde uit den tuin. Want men moet er op rekenen dat als er werkelijk tfevaar dreigt, zakken haast niet te krijgen zullen zijn. (Wordt vervolgd) SCHEMA VAN EEN VELOX GENERATOR. NAAR SCHOORSTEEN 1 vuurhaard. 2 VERDAMPER ELEMENTEN. 3 GASTURBINE. 4 ECONOMISER. 5 LUCHTCOMPRE S50R. 6 STARTMOTOR. 7 BRANDER. Q VOEDING WATER RESERVOIR. 9 VOEDiNQPOMP. 10 stoomafscheider. 11 POMP VOOR GEDWONGEN CIRCULATigm 12 OVERVeRHlTTER ELEMENTEN

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 5