wentelingen per tijdseenheid te maken en waarbij de krukken en de schroeven van beide machines dan een vastge- stelden stand ten opzichte van elkander innemen. Dit synchroniseertoestel is voorzien van een automatische uit- schakelinrichting, welke in werking treedt zoodra door één of andere oor zaak, bijv. het geven van roer, de be lastingtoestand van de eene t.o.v. de andere machine wijziging ondergaat. Het koelwater voor de zuigers en de cilinders wordt geleverd door gecom bineerde Drysdale-pompen, waarvan 1 pomp in reserve is opgesteld. Voor het koelen van het cilinder- en het zuiger koelwater zijn voor eiken motor afzon derlijke koelers opgesteld. Voor de circulatie van de smeerolie voor de lagers en verdere bewegende deelen zijn 3 Stothert Pitt „Vertoil" pompen aanwezig, waarvan 1 als re serve dienst doet. Voor het koelen van deze circulatie-olie zijn eveneens koe lers opgesteld. Het koelen van de smeerolie en het zoetwater geschiedt met zeewater, dat geleverd wordt door zeewaterkoelpom- pen, waarvan er eveneens 1 in reserve aanwezig is. Voor de levering van de noodige aanzetlucht zijn twee electrisch gedre ven luchtcompressoren van het fabri kaat „Hoek", Schiedam, opgesteld, welke de lucht tot op een druk van 30 atm. samenpersen in 2 aanzetvaten. Alle hulpwerktuigen in de machine kamer, zoowel als aan dek, worden electrisch gedreven. Voor de levering van den electri- schen stroom zijn 4 Dieseldynamo's opgesteld, 2 stuks aan bakboord en 2 stuks aan stuurboord, elk van 240 kw bij 220 Volt gelijkstroom. De dynamo's worden aangedreven door een zescilin der viertact M.A.N.-Dieselmotor met een vermogen van 360 APK. bij 360 omw. per min. De zuigers van deze motoren zijn ongekoeld. De cilinders en deksels worden gekoeld met zoetwater, dat van het koelwatersysteem der hoofdmotoren wordt afgetakt. Verder zijn deze motoren voorzien van een aangebouwde tandwiel-smeeroliepomp en van een pompje voor het koelen der brandstofnaalden, hetgeen met diesel olie geschiedt. Voor het havenbedrijf is een zoet- waterkoelpomp opgesteld en een zoet- waterkoeler. Eén of meer pompen kun nen van buitenboord zuigen en het koelmedium door den koeler naar bui tenboord persen. Het is ook mogelijk het warme zoetwater van de hulpdie sels door de koelruimten van de hoofd motoren te doen circuleeren, om zoo doende de hoofdmotoren voor te warmen. De hulpmotoren kunnen, behalve uit de aanzetvaten voor de hoofdmotoren, ook met behulp van een klein aanzet- vat gestart worden. Voor het vullen van dit vaatje is een noodcompressortje opgesteld, dat aangedreven wordt door een „Brons "-motortje. De verdeeling der electrische energie geschiedt op het hoofdschakelbord, dat evenals de geheele electrische instal latie, geleverd is door de firma Croon Co. te Rotterdam. Voor het verpompen van de diesel olie naar- en van de verschillende tanks is een brandstoftrimpomp opgesteld. Met een brandstofdagpomp kan de dieselolie uit de voorraadtanks over gepompt worden naar de hoog opge stelde vuile olietanks, waarvandaan de olie afvloeit naar de brandstofsepara toren. Na gezuiverd te zijn, wordt de olie naar de schoone brandstoftanks ge perst. Brandstofaanvoerpompjes pom pen de brandstof hiervandaan naar de brandstofdagtanks voor de motoren en de ketels. Voor het reinigen der smeerolie zijn 2 smeerolieseparatoren opgesteld en 2 streamline filters. Voor het verpompen van de smeerolie van- en naar de ver schillende tanks dient een smeerolie- trimpompje. Verder zijn in de machinekamers nog opgesteld: een vuile ballastpomp, een schoone ballastpomp, een lens- en ballast waterreiniger, een lenspomp, een s.o.s. en brandbluschpomp, een verdamper, twee drinkwaterpompen, een luchtcompressor, een zeewaterpomp, een druktank. De laatste drie dienen voor de sprin kler-installatie. In de hulpmachinekamer is de ge heele koelinstallatie opgesteld, bene vens de diverse compressoren en tanks voor de sewage-installatie. Op het dek boven de hulpmachine kamer zijn twee Cochran stoomketels geplaatst voor de verwarmings-instal- latie, met een fan en luchtcompressoren, terwijl een kleine hulpcondensor met warmwaterbak en voeding pomp in de hulpmachinekamer zijn opgesteld. Gedurende de proeftochten is vast gesteld. dat in het schip in het geheel geen hinderlijke trillingen optreden door de machines. S. M.t.s. „CORILLA". Het eerste van de drie 12000 tons motortankschepen, waarvan de bouw in 1938 aan onze onderneming werd opgedragen, is op 16 dezer, na een met goed gevolg gehouden proeftocht, door den heer C. Zuiver, Marine Superin tendant van de Reederij, overgenomen. De afmetingen van het schip zijn: lengte 460' breedte 59' holte 34'. De voortstuwing geschiedt door een Fijenoord-M.A.N. enkelwerkende vier takt Dieselmotor met oplading, 8 cy linders, 650 middellijn, 1400 slag, die met 120 omwentelingen per minuut 3500 p.k. ontwikkelt, voor een dienst- vaart van 12 mijl. Het schip voldoet aan de hoogste eischen van de Nederlandsche en Ne- derlandsch-Indische Schepenwet, als mede Lloyd's Register en speciale zorg is besteed aan de verblijven van den Gezagvoerder, Officieren en Beman ning, terwijl als bijzonderheid mag worden vermeld, dat de machinisten- verblijven in de midscheeps zijn aange bracht. Momenteel zijn nog twee dergelijke schepen bij onze onderneming in een gevorderd stadium van aanbouw, ter wijl enkele maanden geleden nog door de Koninklijke Shell Groep aan onze werf den bouw werd opgedragen van een 9.000 tons tankstoomboot. Het behoeft geen betoog van hoe groote waarde de opdrachten van de Koninklijke Shell zijn voor den Neder- landschen scheepsbouw, machinebouw en de nevenindustrieën. De series sche pen, die deze groote onderneming ge regeld bij de Nederlandsche scheeps bouwers plaatst, hebben een grooten niet te onderschatten invloed ten goede op de vermindering van de werkloos heid in de Nederlandsche industrie. Hieruit blijkt wel hoeveel de Konink lijke Shell bijdraagt tot verhooging der Nederlandsche welvaart. De proefvaart werd door een aantal genoodigden meegemaakt, terwijl ook aan boord twee directeuren van „Wil- ton-F.ijenoord" waren, n.l. de heeren C. H. Teschmacher en W. Wilton Sr.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2