VEILIG WERKEN. In aansluiting op het artikeltje in het Januari-nummer vindt U hierbij een afbeelding van de besproken veilig heidsoverall. Deze overall voldoet aan de eischen, welke eraan door de veilig heid gesteld worden, n.l. geheel slui tend, zonder knoopen, zonder split in mouwen, maar met elastiekafsluiting. Aan den voorkant bevinden zich geen zakken, terwijl er wel zijzakken en een achterzak aanwezig zijn. Wij raden iedereen, die met gereedschapswerk tuigen omgaat, met grooten klem aan, om tot aanschaffing van dezen overall over te gaan. Het behoedt U voor ern stige ongevallen. Overigens geven wij U den goeden raad om niet het voorbeeld te volgen van den man op de foto, n.l. het dragen tijdens zijn werk van een ring, waar door ernstige vingerverwondingen kun nen ontstaan door het blijven haken, waarbij de ring in den vinger snijdt. v. d. J. VERSLAG VAN DE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING gehouden voor het personeel van Wilton- Fijenoord op Woensdag 28 December 1938 door M. W. H. de Gorter, Voor huizen, waaronder geen kelderruimte aanwezig is, moet een andere oplossing wor den gezocht en in dergelijke gevallen advi seert men om in den tuin loopgraven aan te leggen, waaraan echter weer vele na- deelen zijn verbonden. Zoo zal men in ons natte landje al spoedig op het grondwater stuiten, terwijl het ook noodzakelijk is, dat de loopgraaf op voldoende afstand van het huis wordt aangebracht, met het oog op in stortingsgevaar van het huis zelf. En zijn daartoe de hedendaagsche stadstuintjes wel groot genoeg van afmeting? De beveiliging tegen brisantbommen stuit dus voor particulieren op groote moeilijk heden en het is daarom een geluk, dat bri santbommen in hoofdzaak zullen worden ge bruikt tegen strategische gebouwen en be drijven en niet rechtstreeks tegen de be volking. Anders is dit gesteld met de brandbommes, die wel tegen de bevolking gericht zullen zijn en waartegen ook door particulieren ver schalende maatregelen kunnen worden ge troffen. Er is reeds op gewezen, dat de con structie van de brandbommen dusdanig is, dat zij alleen het dak zullen doorboren en dan op de zolderverdieping hun vernielend werk zullen doen. Welke zijn nu de maat' regelen, die genomen moeten worden, om hieraan paal en perk te stellen? In de eerste plaats het verwijderen van alle rommel, die men bijna op iederen zolder aantreft, zooals oude meubelen, papier, hout, manden, enz. In tijden van luchtgevaar dient een zolder verdieping absoluut schoon te zijn en de overheid zal dit dan voorschrijven en komen controleeren of zulks inderdaad het geval is. Nu zal men hier tegenin kunnen brengen, dat vele huizen geen zolder hebben, doch direct onder het dak een slaap- of woon- etage. Dit is inderdaad zoo, doch doet niets af aan de noodzakelijkheid tot ontruiming. Alle meubelen zullen dan naar elders moeten worden gebracht. Doch ook op een ontruimden zolder zal een brandbom zijn werk nog kunnen doen en er dienen ook nog andere maatregelen te worden genomen en een hiervan is het aan stellen van een brandwacht in elk huis, die tot taak krijgt zich op den zolder te postee- ren en in te grijpen zoodra een brandbom mocht inslaan. Afhankelijk van de grootte van het pand, zal deze brandwacht uit twee of drie personen bestaan, die over voldoende ingrediënten beschikken om de bom onscha delijk te maken en het begin van brand te blusschen. Allereerst zij echter nog gewezen op diverse hulpmiddelen, welke kunnen worden toegepast, om het ontstaan van brand zoo veel mogelijk tegen te gaan en wel het ge bruik van brandwerende stoffen, het bestrij ken van houten schotten met een mengsel van waterglas en krijt, het aanbrengen van een zandlaag op den zoldervloer, het bedek ken van den vloer met platen van onbrand baar materiaal, zooals bijv. asbest. Dit zijn allemaal maatregelen, die elke particulier zonder veel moeite kan nemen. Zoo is bijv. het toepassen van een mengsel van water glas en krijt al heel eenvoudig en uiterst doeltreffend. Tijdens de demonstraties met brandbommen in Schiedam werd duidelijk aangetoond, dat houten schotten, hiermede behandeld niet in brand raakten, ofschoon de bom er toch vlak naast brandde met de reeds eerder genoemde temperatuur van circa 3000 graden C. Daarenboven zijn het heeft en dit begin van brand moet dan be streden worden met de huisbrandweermid delen, welke voor een particulier huis veelal zullen bestaan uit een handperspompje ge plaatst op een emmer met water. Wanneer men deze eenvoudige handspuitjes eenmaal in bedrijf heeft gezien, staat men versteld over de resultaten welke hiermede kunnen wor den bereikt. Een flink brandje is er in korten tijd volledig mede gebluscht. Men bega echter vooral niet de onvoorzichtigheid, de Gezicht in een stalen loopgraaf met afdeelingen bom zelf met water te bestrijden, daar dan de gloeiende massa naar alle kanten uiteen spat en zoodoende de situatie verergert. Een volledige uitrusting voor een huis- brandweerpost omvat o.m. het volgende: Een beschermende overall, stevig schoei sel en handschoenen van asbest; meerdere Aanleg van een stalen schuilloopgraaf ingrediënten, die in elke drogisterij verkrijg baar zijn. Aan het blusschen van een brandbom valt eigenlijk niet te denken. De eenige mogelijk heid om een brandbom te bestrijden bestaal uit het afdekken met zand. Hiermede dooft men het vuur echter niet, daar de bom onder het zand zal blijven doorbranden. De vonken regen zal echter belemmerd worden en met een schop met langen steel zal men bom met zandlaag op kunnen scheppen en in een zandbak kunnen deponeeren, waar het aan richten van verdere schade uitgesloten is. Intusschen is het natuurlijk niet uitgesloten, dat de bom reeds een vuurhaard gevormd emmers voor zand en water; een groote schop met steel van circa 2 meter en een vuurvast schild; brandblusch apparaten; tuin- of andere slangen, die op de waterleiding kraan kunnen worden aangesloten; zwabbers; lange stokken met daaraan bevestigde doe ken of dweilen; een bijl, houweel en zaag om eventueele brandhaarden tusschen zolder en vloergedeelten te kunnen bereiken; haken met lange steel om vuurhaarden uiteen te kunnen trekken; een flink groot metalen vat met drootf zand; een groot reservoir met water, bijv. een teil of waschtobbe; een storm lantaarn met lucifers en een zaklantaarn. (Wordt vervolgd

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 3