al naar gelang de rookgassen of het circulatiewater door de pijpen stroomt. In den stoom-waterafscheider wordt door centrifugeeren het water van den stoom gescheiden. Voor elk kilogram geproduceerden stoom moeten bij vol last ongeveer 10 a 15 kg. water door de verdamperelementen gepompt wor den. Dit laatste geschiedt door de Umwalzpumpe, welke met een over druk van 1,5 a 2,5 atm. werkt. Deze druk dient ter overwinning van den weerstand in de verdamperelementen, doch vooral voor het centrifugeeren van het stoom-watermengsel in den afscheider. Het onderste gedeelte van den af scheider dient als voedingwaterreser voir. Er vormt zich hier een zichtbaar wateroppervlak, dat zakt als Stoom wordt afgenomen. Opgemerkt dient nog, dat de verdamperelementen zelf steeds door de Umwalzpumpe boorde vol met water worden gehouden, zoo dat er in het binnenste van den Velox geen veranderlijke waterstand heerscht. De onderzijde van den afscheider verricht nog een verdere belangrijke functie: hier is n.l. de plaats waar bij toenemende concentratie van het voe dingwater afgespuid kan worden. VERSLAG VAN DE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING gehouden voor het personeel van Wilton- Fijenoord op Woensdag 28 December 1938 door M. W. H. de Gorter. Daar brandbommen ook giftige gassen kun nen ontwikkelen, is het wel aan te bevelen de huisbrandwacht te voorzien van een gas masker, om zoodoende het naderen van den vuurhaard mogelijk te maken. Is er geen gas- Gassluis masker aanwezig, -dan kan men altijd nog gebruik maken van een natten doek, voor mond en neus. Ter bescherming van hoofd en haar tegen rondvliegende vonken, kan men het hoofd bijvoorbeeld bedekken met een omgekeerde kookpan. Het is niet de bedoeling, dat de hierboven opgesomde uitrusting reeds thans in vredes tijd op zolder wordt opgeborgen, doch wel in de onmiddellijke nabijheid hiervan, bijv. nabij den zoldertoegang en gemakkelijk be reikbaar. Natuurlijk zal het kunnen voorkomen, dat de brandwacht het vuur niet meester kan worden met de ten dienste staande middelen en dan zal het noodig zijn de blokbrandweer te hulp te roepen. Het is namelijk de be doeling elk blok huizen in de toekomst de beschikking te geven over een kleinen brand weerpost, welke gemakkelijk verplaatsbaar is door middel van een handwagen of een Stalen schuilcel rijwiel-aanhangwagen. Een dergelijke blok- brandweerwagen zal o.m. zijn uitgerust met: een opzetstuk met slangen en straalpijp; een op de waterleiding kraan te bevestigen slang met straalpijpje; een schuimpomp met eenige busjes schuimblusch-preparaat; een paar ophaallijnen; slangophouders; kaarslan taarns, fakkels; schoppen, spaden, bijlen en sloopgerei zooals koevoet, breekijzer, zagen, hamer, moker, bijl, boor enz,; proppen om gas en waterleidingen af te stoppen, een korte ladder, enz. Dit zijn in het kort de middelen, welke de burgerbevolking in oorlogstijd ten dienste staan tegen het gevaar van brandbommen. Men zal voornamelijk hierop aangewezen zijn, want het zal een ieder duidelijk zijn, dat wanneer op tien of twintig plaatsen tege lijk in de stad branden uitbreken de gemeen telijke brandweer niet overal aanwezig kan zijn en door de betrokken leiders in de eerste plaats hulp zal worden gezonden naar gebouwen van algemeen belang, welke ge troffen zijn, zooals bijv. een ziekenhuis of een postkantoor. Ten slotte krijgen we dan in de laatste plaats de bescherming tegen strijdgassen. Laten we hier nogmaals voorop stellen, dat men het gasgevaar niet moet overdrijven en dat dit m.i. pas in de laatste plaats komt. De voornaamste factor hiervoor is wel het feit, dat ons klimaat als regel niet gunstig is om gasaanvallen te doen slagen. Als regel waaien hier te lande nogal straffe westenwinden welke de vluchtige gassen spoedig uiteen drijven. Het is dus wel degelijk de vraag of een gasaanval de daaraan verbonden kosten en moeite waard is. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat er toch wel rekening mede moet worden gehouden en als eerste beschermingsmaatregel tegen dit gevaar is hier dan het gasmasker ver meld, dat thans in grooten getale wordt aan gemaakt en ongeveer 4.per stuk zal moeten kosten. Natuurlijk valt het gebruik van een gasmasker niet mede, en het is nood zakelijk er mede te oefenen wil men er in tijd van nood nut van hebben. Gasvrijmaken van woonhuizen is een on begonnen werk. Immers reeds bij de ge ringste bom-explosie zullen ramen springen, waardoor eventueel gas de woning kan bin nendringen. Waar echter wel om moet worden gedacht is de mogelijkheid, dat lichtgas de woning onveilig kan maken, wanneer door ontzetting van het gebouw de gasleiding zou afknappen en het gas dus vrij zou weg stroo men. Daarom dient een der huisgenooten belast te worden met het afsluiten van de hoofdgaskraan en den hoofdschakelaar van het electrische net om zoodoende gasexplo- sies en kortsluiting van binnen uit te voor komen. Indien onder een particuliere woning een goede schuilkelder kan worden aangelegd, dan is het wel gewenscht, dat deze behalve scherfvrij en bestand tegen de belasting van het eventueel instortende huis, ook gasdicht wordt gemaakt, evenals de groote gemeente lijke schuilkelders voor diegenen, die zich tijdens een bomaanval op straat bevinden. Indien een luchtraid na zonsondergang plaatsvindt krijgt een particulier ook te maken met verduisteringsmaatregelen. De verduisteringsproeven, welke de laatste maan den gehouden zijn, hebben aangetoond, dat velen meenen te kunnen volstaan, met een voudig al het licht te dooven en naar bed te gaan of zich op straat te begeven. Dit is niet de juiste methode. Evenmin is het de bedoeling, om te zorgen, dat aan de straat zijde geen licht zichtbaar is, doch aan de achterzijde van het huis wel lichten te laten branden. Immers een verduisteringsproef vindt niet plaats om na te gaan, of van de straat af alles wel voldoende afgeschermd is, doch of men vanuit de lucht geen licht kan waarnemen, waardoor een vijandelijke vlieger zich zou kunnen oriënteeren. Met zeer eenvoudige middelen is het mo gelijk te voldoen aan de voorschriften van de overheid met betrekking tot verduisterings proeven. Het best kan men nog beginnen met maatregelen te treffen bij de lichtbron zelf, door de lamp zelf af te schermen en wel zoodanig, dat het licht alleen maar op de tafel valt en zich verder niet door het ver trek verspreidt. Indien dan tevens de over gordijnen goed gesloten worden, zal er geen lichtschijinsel van buitenaf meer waarge nomen kunnen worden. Ook zijn er naast de genoemde afschermlampjes ook speciale lampen door Philips in den handel gebracht, die volkomen aan het gestelde doel beant woorden. Luchtvcrverscher met handaandrijving Hiermede zijn in groote lijnen de maat regelen aangegeven, die een particulier in zijn woning moet treffen in tijden van oor- logsgevaar en indien het werkelijk tot lucht aanvallen boven ons land zou komen. Het zal U echter duidelijk zijn, dat wij er met de individueele bescherming alleen niet komen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 3