talenten rijk is. Het was een muzikaal genot voor allen om naar de krachtige, mannelijke en beschaafde stem van dezen zanger te luisteren. De spanning ontlaadde zich telkens in een krachtig, lang aangehouden applaus. Natuurlijk is de heer Goedhart lid van de Mannen- Zangvereeniging „Wilton-Fijenoord". Daarna volgde de filmvertooning. Zooals elk goed bioscoop-programma werd begonnen met een voorfilmpje. In Dr. Bernard waren regisseur, operateur en explicateur in één persoon vereenigd. De voorfilm behandelde de feestelijk heden te Rotterdam en Schiedam ter gelegenheid van de geboorte van Prin ses Beatrix. Wij zagen den historischen optocht en de feestverlichting te Rot terdam; benevens den historischen op tocht te Schiedam waaraan het Harmo nie-Gezelschap Wilton-Fijenoord" zijn medewerking verleende. In deze stoet, bij de vereenigingen, liep ook de Roode Kruis Colonne van Wilton-Fijenoord mee. Alle bezoekers genoten van de mooie beelden en van de geestige expli catie door Dr. Bernard. Groote hilariteit verwekte het stilzetten en terugdraaien van de film, juist op het oogenblik als de reddingsploeg voorbij marcheert. Velen herkenden zichzelf en anderen, hetgeen tot groote vroolijkheid aanlei ding gaf, vooral toen bleek, dat iemand moeite had om in de maat te blijven mee marcheeren. Om negen uur begon het hoofdnum mer te draaien. Eerst het uitvaren uit de Wilton-haven van den flottieljeleider „Tromp"; het blusschen van een benzi nebrand het aanzetten van de motor spuit en het blusschen met 4 stralen. Direct hierna kwam de hoofdschotel. Volgens het draaiboek werd aangeno men, dat op een in aanbouw zijnd schip een stelling was ingestort, met als ge volg 6 zwaargewonden. Wat het publiek thans te zien kreeg was een spannend, goed aaneensluitend verhaal van menschenleed en menschen- liefde. Dr. Bernard maakte de film en daar elke scène uiteraard slechts één keer gespeeld kon worden, kunnen we slechts groote bewondering koesteren voor Dr. Bernard's filmisch kunnen. We zagen hoe een kameraad van de slacht offers bij den verbandmeester Molken- boer komt waarschuwen en hoe daarna Molkenboer kalm en doelbewust het gansche apparaat van de redding in werking brengt. Alarm aankomst Roode Kruis mannen terreinauto's als hulpziekenwagens uitrukken brandweer opladen van reddings- en verband materiaal hijschkranen als soepele, zonder schokken werkende transportmiddelen. En daarna het ver eenen van de eerste hulp transport naar de verbandkamer inspectie door colonne-commandant en werfarts eva cuatie door middel van ziekenauto's en het inrukken van de colonne. De regisseur operateur Bernard heeft letterlijk van boven naar beneden en van den wal naar het schip moeten hollen om met slechts één apparaat alle belangrijke momenten in beeld te kunnen brengen. De film is zeer suggestief. Rust - ver zorgdheid - orde - bezonnenheid en be dachtzaamheid, waaraan elke reddings ploeg moet voldoen, zijn hier aanwezig. De film suggereert de ernst van den toestand aan boord maar tevens, dat er voortdurend leiding aanwezig is. Om half tien werd door „Frans' de koffie geserveerd. Daarop volgde een demonstratie van gasmaskers. Vijf personen waren elk voorzien van één van de volgende vijf maskers: le. Drager zuurstofmasker, type K.G. 210. Hierbij is de persoon geheel onaf hankelijk van het milieu. 2e. het van der Grinten stofmasker (bedrijfsmasker) aangesloten op het fabrieksluchtnet. De hoog-bejaarde uit vinder Van der Grinten is kortgeleden begiftigd met de gouden medaille van het Veiligheidsmuseum. 3. het Belgische Volksgasmasker (be schermt ook tegen strijdgassen, prijs ƒ4.50). 4e. het Hollandsche Gasmasker (fabri kaat Veritex, prijs 3.75). 5e. het Drager-gasmasker tegen alle strijdgassen (prijs 19. De heer van der Jagt gaf van elk mas ker een korte explicatie. Het slotwoord werd door Dr. v. d. Berg gesproken. Het was een dank woord aan de Directie van Wilton- Fijenoord, aan den gastheer Van der Jagt, aan den geestigen regisseur-ope rateur-explicateur Dr. Bernard en aan de muzikale medewerkers Goedhart en Mevr. Bernard. Om half elf gingen allen, na een ge notvollen en leerzamen avond huis toe. OVER MODERNE WIJZEN VAN STOOMVORMING. (vervolg.) De oplaadgroep. Deze bestaat uit de gasturbine, den luchtcompressor en den startmotor. Andermaal is hier een sterke gelijkenis te zien tusschen den Velox- generator en den Dieselmotor met op lading. Vooral met den Dieselmotor met Büchi-oplading is de analogie groot. De eerste overeenkomst was de toevoer van de verbrandingslucht onder druk; de tweede is de wijze waarop deze verbrandingslucht wordt verkre gen. Nadat de rookgassen in den gene rator hun stralingswarmte en convec- tiewarmte hebben afgestaan, bezitten ze nog een hooge temperatuur (500°C), een tamelijken druk (2,3 kg/cm.2ab.) en een groote snelheid. Van deze eigenschappen wordt nu gebruik gemaakt om deze stroomings- energie om te zetten in mechanischen arbeid. Het probleem van de gastur bine, dat voornamelijk een materiaal- vraagstuk was, kan als opgelost be schouwd worden. Er varen ruim 100 schepen met Dieselmotoren met Büchi- turbines tot volle tevredenheid van de eigenaren. Precies zóó als bij de Büchi-oplading komt met een bepaalde belasting van den Velox een bepaalde hoeveelheid beschikbare rookgassen overeen. Deze bezitten weer een bepaalde energie, welke zij aan de gasturbine afgeven, welke daardoor een bepaald toerental verkrijgt, waaruit weer een bepaalde luchthoeveelheid en luchtdruk van den luchtcompressor volgt. De oplaadgroep stelt zich dus automatisch voor elke be lasting in. Dit is trouwens steeds het geval bij elke oplading door middel van een gasturbine. Een eigenlijke regeling van de gasturbine en de verbrandings lucht is dus overbodig. De constructie van de gasturbine is daardoor verbluffend eenvoudig zooals uit de figuur is te zien. De afgebeelde turbine is een reactieturbine met 4 rijen schoepen, dus te vergelijken met een Parsonsturbine (overdrukturbine). De gasturbines van de Büchi-installa- ties hebben altijd een actierad met één enkelen krans (soort van Curtis-wiel dus). De luchtcompressor is een axiale compressor met meerdere trappen. De I *V' A. J. Goedhart, Tenorzanger Het programma werd besloten met zang van den heer Goedhart. Gezongen werd een drietal liederen: Aria uit de opera „Het meisje uit het gouden Westen" van Giacomo Puccini; „Wo- hin?" van Schubert en „Standchen" eveneens van Schubert. Vooral bij het laatste lied waren de groote capacitei ten van den zanger te bewonderen. Een krachtig applaus beloonde zanger en pianiste. Rotor__van de gasturbine

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2