vorm van de schoepen is ontstaan uit de theorie van de vliegtuig-draagvleu- gels zooals bij scheepsschroeven en slingerdempingsvinnen. Daardoor is de axiale compressor bijzonder geschikt voor het comprimeeren van groote hoe veelheden lucht bij betrekkelijk lagen druk. Overigens is de axiale compressor een typische snellooper en daardoor buitengewoon geschikt voor aandrijving door een turbine. Bovendien vallen de afmetingen kleiner uit dan bij een cen trif ugaalcompressor. JkV &-■ - (Wordt vervolgd). EEN GESLAAGDE FEEST AVOND. Het is een typisch en toch begrijpe lijk verschijnsel, dat bij groote bedrij ven zooals „Wilton-Fijenoord" diverse groepen van het personeel komen tot het stichten van vereenigingen op aller lei gebied. Naast vereenigingen, welke tot doel hebben de behartiging van de stoffelijke belangen van de leden, vor men zich ook, en misschien nog wel in grootere mate, vereenigingen met een meer verheven doel, zooals het beoefe nen van muziek, tooneel en zang. Het mag genoegzaam bekend worden verondersteld, dat ook bij onze onder neming dergelijke vereenigingen be staan, die elk op zichzelf een groep van leden en donateurs (trices) omvatten en van tijd tot tijd elk afzonderlijk een uit voering of een feestavond organiseeren. Dikwijls bestaat tusschen de verschil lende vereenigingen een zekere animo siteit, welke meestal wel zoo groot is, dat hierdoor een gecombineerde uitvoe ring niet mogelijk is. Het is echter een verheugend verschijnsel, dat de bestu ren van de drie vereenigingen van „Wilton-Fijenoordt.w. De Harmonie, De Tooneel - en de Zangvereeniging hun hoofden bij elkaar gestoken hebben, als resultaat waarvan op 22 April j.l. in de Sociëteit Diergaarde te R'dam een gecombineerde feestavond kon worden georganiseerd. En laten we dadelijk zeg gen, dat deze avond geslaagd mag hee- ten. Men zou zoo gauw geneigd zijn te zeggen, dat spreekt toch vanzelf, doch zoo eenvoudig is het niet. Diverse moei lijkheden moeten worden overwonnen, doch met aller medewerking is men hier in uitstekend geslaagd. Toegangsbe wijzen werden gratis voor de leden en donateurs (trices) van de vereenigingen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien zeer velen van het personeel een uit- noodiging ontvingen. De bezoekers hebben genoten van een mooi programma, waaraan zij een prettige herinnering zullen bewaren. Een woord van waardeering en dank voor de medewerkers is hier zeker op zijn plaats. Door uitstedigheid van den eere-voor- zitter van de Harmonie heeft de heer J. Pulleman, eere-voorzitter van de Tooneelvereeniging, den avond met een toepasselijk woord geopend. Indien we de drie vereenigingen één voor één de revue laten passeeren, dan moeten we als eerste de Harmonie „Wilton-Fijenoord" noemen. Onder leiding van den nieuwen directeur, den heer A. Haanstra, heeft de Harmonie de laatste maanden groote vorderingen gemaakt. Het succes was zoo groot, dat zelfs een „toegift noodzakelijk was. Het Corps maakt een keurigen en ver zorgden indruk. Óok het Dilettanten-Tooneel „Wil ton-Fijenoord" kan met genoegen op dezen avond terug zien. Vooral „De be langrijke Arrestatie" had veel succes. De benjamin van de drie vereeni gingen, de Mannenzangvereeniging „Wilton-Fijenoord" kan op een goed debuut terugzien. De tenor Goedhart oogstte veel succes en moest een extra nummer zingen. De avond werd besloten met een ge zellig bal, dat velen tot het sluitingsuur bijeen hield. Tot een volgende keer. Axiale compressor met hulp-stoomturbine Bij het starten van den Velox-gene- rator doet zich een eigenaardige moei lijkheid voor, welke ook voorkomt bij door de hoofdmachine aangedreven hulpwerktuigen. Om te kunnen begin nen heeft de Velox verbrandingslucht noodig, maar de luchtcompressor kan deze verbrandingslucht niet leveren zoolang de gasturbine geen verbran dingsgassen krijgt. Wij zitten dus in een cirkelgang. Er zijn nog geen ver brandingsgassen, dus kan de gasturbine niet werken. Maar dan kan de lucht compressor geen lucht leveren en krijgt dus de Velox geen verbrandingslucht. Op deze wijze is dus de Velox niet in werking te zetten. Voor het starten moet de luchtcompressor dus van bui tenaf door één of andere krachtbron aangedreven worden. Dit is vaak een electromotor of, als stoom voorhanden is, een stoomturbine. De afbeelding laat een luchtcompressor zien met, op de zelfde as, een loopwiel van een extra stoomturbine voor startdoeleinden. VERSLAG VAN DE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING gehouden voor het personeel van Wilton- Fijenoord op Woensdag 28 December 1938 door M. W. H. de Gorter. En nu treedt de luchtbeschermings-organi- satie in werking. Het is niet mogelijk hier tot in bijzonderheden uiteen te zetten, hoe deze zal zijn ingericht en hoe ze zal moeten functionneeren, temeer, daar deze organisatie voor Schiedam en ook voor de meeste andere gemeenten nog in voorbereiding is. Maar in groote trekken zal dit als volgt ge schieden. Een gemeente wordt verdeeld in luchtbe schermingsvakken, bij welker indeeling zoo veel mogelijk gebruik gemaakt wordt van natuurlijke begrenzingen. Zoo is de gemeente Schiedam verdeeld in zes vakken, te weten een Centrumvak, een Singelvak, een Buiten havenvak, een Gorzevak, een Parkvak en een Westervak. Aan het hoofd van elk vak staat een vakhoofd. De zes vakhoofden staan direct onder het Hoofd van den Gemeente lijken Luchtbeschermingsdienst. In elk geval worden Hulpdiensten ondergebracht zooals brandweer, geneeskundige dienst, technische hulpploegen voor gas, waterleiding en elec- triciteit, enz. Elk vak is weer onderverdeeld in wijken, meestal ongeveer 6 a 7 wijken per vak. Aan het hoofd van elke wijk een wijk- hoofd, dat weer zijn instructies ontvangen van, het vakhoofd. Zoodoende heeft dus elk vakhoofd ongeveer 7 wijkhoofden onder zich. Dit komt voor Schiedam dan neer op onge veer 40 wijkhoofden. Ten slotte wordt elke wijk weer onderverdeeld in blokken, die elk ook weer beschikken over eigen hulpdien sten, zij het dan natuurlijk op bescheiden schaal, zooals de blokbrandweer, genees kundige posten enz. Al die verschillende diensten moeten worden ingericht met mate riaal en ook met personeel zoodat hiervoor al heel wat vrijwilligers noodig zijn. Immers om maar eens bij de brandweer en den ge neeskundigen dienst te blijven. Het normale vaste personeel is lang niet voldoende om al die hulpposten te bezetten, zoodat die aan vulling verkregen moet worden door vrij willigers uit de burgerij.Een zeer groot aan tal vrijwilligers is bijv. ook noodig voor den verbindingsdienst. Er moeten berichten ge wisseld worden tuschen het Hoofd Luchtbe schermingsdienst en de zes vakhoofden. Ver volgens tusschen elk vakhoofd en de onder hem staande zes of zeven wijkhoofden. En voorts zijn er nog vele andere diensten, die regelmatig verbinding met elkaar moeten heb ben. Men zal hiervoor gebruik maken van telefonische verbindingen. Doch men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de telefoon gestoord raakt en op die manier geen communicatie meer mogelijk is. Dan zal men voor sommige diensten nog de beschikking krijgen over een radiocommunicatie op ultra kortegolf. Maar naast deze verbindingen, die Oude scheepsketel als schuilruimte gestoord kunnen worden, zal men steeds een ordonnance-dienst moeten gereed hebben en volgens de uitvoerige uitgewerkte schema's voor de Schiedamsche organisatie zijn hier voor ruim 700 vrijwilligers noodig. Uit deze zeer beknopte uiteenzetting zal het duidelijk zijn, dat ook voor een betrekkelijk kleine ge meente als Schiedam het organiseeren van den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst niet in een paar weken kan gebeuren, want in de eerste plaats is hiervoor veel geld noodig, terwijl men op dit punt van het rijk niets te wachten heeft, en in de tweede plaats moet men een uitgebreid vrijwilligers corps gaan organiseeren en oefenen, waar mede geruimen tijd gemoeid is. (Wordt vervolgd.)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 3