OVER MODERNE WIJZEN VAN STOOMVORMING. (Vervolg en slot). Alle belangrijke onderdeden van den Velox-generator besproken zijnde, moet nu alleen nog iets gezegd worden over de regeling, welke volkomen automatisch is. Door deze eigenschap wordt de generator een echte stoom-opwek- machine. Er komen drie regulateurs voor, welke elk door stuur-olie worden ge commandeerd en daartoe met een veer- belasten olie-druk-servomotor zijn ver bonden. De drie regulateurs zijn: de brandstofregelaar, welke zijn im pulsen ontvangt van den stoomdruk; de voedingwaterregelaar, welke ge commandeerd wordt door het waterpeil in den afscheider; de mengselregelaar, welke beïnvloed wordt door de verhouding brandstof tot luchttoevoer. Hiermede is bereikt, dat de Velox net als een echte machine oogenblikkelijk elke variatie in de belasting volgt. De tijd, welke noodig is om van kou den toestand tot volle belasting te ko men, hangt af van de capaciteit van de startinrichting (start-turbine of start- electromotor). De kortste tijd, waarbinnen dit mo- Keteltype normale waterpijp ketel Velox Vuurhaard-belasting Verdamping Benoodigde grondvlak Benoodigde ruimte Gewicht idem Cal m3 uur kg m2 V.O. uur m2 ton stoom m3 ton stoom kg kg stoom kg as. p.k. 0,3-0,6 millioen 25-35 4-2,5 40-25 7,5-6 35-25 4,5-7 millioen 450-550 1,3-0,9 15-9 1,8-1,1 7-6 Installatie „Normandie" met Penhoët-water- pijpketels „Normandie" met Velox- generatoren Totale stoomproductie in ton/uur m2 Benoodigd grondvlak m2/ton m3 Benoodigd volume tot B.dek m3/ton 753 2480 3,29 31300 41.5 830 855 1,03 10395 12,55 gekwaak van duizenden boomkikkers. Wij reden al door het eerste moeras. Diepe kuilen en gaten, waaruit de modder hoog opspoot moesten voorzichtig genomen wor den. Met loomen vleugelslag verscheen een uil in de lichtbundels, maar zwenkte dade lijk af over de rietvelden. Verschillende malen reden wij verkeerd en kwamen dan meestal op een doodloopenden of onberijd- baren weg terecht. Ons kompas en de kaart zorgden er dan voor, dat wij niet hopeloos verdwaalden. Langzamerhand begon het landschap te veranderen. De rietvelden hadden plaats gemaakt voor kale, droge vlakten. Telkens sprongen er konijnen over den weg, die ge vangen werden in de sterke lichtbundels, om dan op het laatste oogenblik vlak voor de naderende wielen weg te springen. Soms drukten de dieren zich tegen den zijkant en renden dan juist tusschen onze voor- en achterwielen door om den overkant te be reiken. Was het geen wonder, dat wij op dezen tocht slechts één konijn doodreden? Wat verder werden de konijnen wat minder talrijk, maar nu fonkelden herhaalde malen vurige oogen in het duister. Vlakbij gekomen doofden de vonken om in de verte weer aan te gloeien. Duidelijk zagen wij nu iets in de lichtbundels van de schijnwerpers wegfladderen. Het was een vogel, een nacht zwaluw, die hier, zooals wij later hoorden, zelden broedde, maar op voor- en najaars trek veel voorkwam. De talrijke nachtvlin ders en kevers waren een goede buit tijdens de verre reis naar het noorden. Hoe lang reden wij hier nu al niet voort, telkens van de derde in de tweede versnel ling overschakelend (de Fiat heeft er vier) om een gevaarlijken smak in een diepen kuil te ontgaan. Nergens was er iets te zien, dat geleek op het huis van den opzichter die ons een kampeerterrein zou moeten aan wijzen. Reden wij wel goed? Alleen het ge ronk van den motor in een ongekende stilte, die over het eenzame land lag, antwoordde op onze vragen. Heel in de verte was een flauwe lichtstraal zichtbaar. Een vuurtoren. Dan moesten wij niet ver meer van de Mid- dellandsche zee af zijn. Rechts van ons begon een wijde watervlakte, waarop kleine lichtrimpels lagen van de smalle maansikkel. Volgens de kaart moest hier een groot zoutmeer liggen, het Etang de Vaccarès. Nog even volhouden, want als wij goed reden moesten wij binnen een half uur het huis van den bewaker bereiken. Juist toen wij meenden, dat er geen einde meer aan den met putten en kuilen bezaaiden weg scheen te komen, rees een log silhouet uit de spaar zaam verlichte vlakte omhoog en even later stonden wij voor een hoog, steenen gebouw. Het was middernacht. De wind suisde door de breede kroon van een prachtigen zeepijn. Wat verder waren de omtrekken van een palmboom te zien. Dat was alles. Daar om heen lagen de eenzame vlakten weer. Er was eenige moed voor noodig om op dit ongelegen uur nog aan te kloppen. Een paar flinke jachthonden deden erg agressief, maar hun baas, de lang gezochte opzichter, was de hoffelijkheid in persoon en kwartierde ons in zijn eigen huis in. Den anderen ochtend bleek pas, hoe prachtig het huis daar lag! De zware zee- pijn maakte een imposanten indruk te mid den van de overigens zoo woeste omgeving. (Wordt vervolgd) Velox stoomgenerator met een stoomproductie van 12 ton stoom per uur, opgesteld in de turbinezaal van een centrale. ..v.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2