naast een vergelijking van een Velox- generator met een normalen water pijpketel (olie-gestookt) voor scheeps- gebruik. Het verschil spreekt nog duidelijker als een bestaand schip, dat bij iedereen bekend verondersteld mag worden, eens met Velox-generatoren zou wor den uitgerust inplaats van, zooals nu, met waterpijpketels. Bedoeld wordt de Normandie'' (zie het staatje en de tee- keningen). Een voordeel is verder nog, dat voor landgebruik geen afzonderlijk ketelhuis meer noodig is. In de machinezaal wordt in een hoek de Velox-generator opgesteld en hij wordt bediend en ge controleerd door hetzelfde personeel, dat ook de turbines naloopt. (Zie af beelding.) Tot slot kan nog worden medege deeld, dat de eerste Velox-installatie binnenkort in Nederland in werking zal worden gesteld en wel te Rotterdam bij de Drinkwaterleiding. (De gebruikte gegevens voor boven staand artikel zijn welwillend verstrekt door de N.V. Electrostoom te Hille- gersberg als vertegenwoordigster van Brown Boveri). gelijk is, bedraagt 4 a 6 minuten. Daar door komt de Velox in aanmerking voor onderzeebooten. Om de voordeelen van den Velox nog beter uit te laten komen volgt hier- RR C3C39 mede niet bedoeld winkels, kantoren en middenstandsbedrijven waar als regel 25 employees of minder aanwezig zijn. Deze groep wordt gerekend te vallen onder de voorschriften voor de normale gezinsbescher- ming. Onder de bedrijfsbescherming vallen die bedrijven met een personeel van meer dan 25 man en met meerdere gebouwen en uitgestrekte terreinen, die als het ware een zelfstandige plaats innemen in de Gemeente. Zij zijn in oorlogstijd geheel opzichzelf aan gewezen en moesten dus beschikken over dezelfde hulpdiensten als de Gemeente, te weten waarschuwings- en alarmeeringsdienst, berichtendienst, brandweer, geneeskundigen dienst, ontsmettingsploeg, opruimingsploeg enz., waarvan de omvang in verhouding staat tot de grootte van het bedrijf. Bij de bedrijfsbescherming wordt een scherpe scheiding gemaakt tusschen perso- neelsbescherming en de bescherming van de outillage, zooals gebouwen, machines, enz. Hoewel dus de bedrijfsbescherming een af zonderlijk complex vormt in de gemeente- beschermingsdienst, dient deze toch te wor den georganiseerd in overleg met het Hoofd van den gemeentelijken Luchtbeschermings dienst; immers deze laatste is verantwoorde- Stalen schuilcel lijk voor de organisatie van de luchtbescher ming in zijn geheele Gemeente. Hoewel de organisatie vasi de bedrijfsbescherming er in de eerste plaats opgericht zal zijn te zorgen voor eigen personeel en eigen bezit, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeentelijke overheid onder bepaalde om standigheden een beroep zal doen op enkele onderdeelen van die bedrijfsbescherming. Evenals de gemeentelijke organisatie vraagt ook de bedrijfsbescherming een gron dige voorbereiding, vooral indien het groote bedrijven betreft, zooals bijv. Wilton-Fijen- oord. Onze Directie heeft eenigen tijd geleden de noodige maatregelen genomen om te komen tot een goed georganiseerde bescher ming zoowel voor het personeel als voor de gebouwen en machinerieën. Wanneer van deze voorbereiding voor- loopig nog weinig te bespeuren valt, dan vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat men bij de bedrijfsbescherming drie fasen onder scheidt en wel le de voorbereiding in vredes tijd. 2e de periode van spanning en het ge deeltelijk in werking treden van de ontwor pen maatregelen, ten 3e de alarmtoestand. De aard, intensiteit en omvang van de te treffen maatregelen hangen af van de grootte, ligging, trefkans en aard van de productie van de bedrijven. Hieruit volgt al, dat voor een bedrijf als Wilton-Fijenoord zeer om vangrijke maatregelen noodig zijn, al kunnen die ook zoodanig genomen worden dat hier van voorloopig naar buiten uit nog niet veel valt waar te nemen. Bij het organiseeren van een bedrijfs bescherming dient te worden uitgegaan van een bepaald schema, hetwelk in drie hoofd groepen is te verdeelen en wel: VERSLAG VAN DE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING gehouden voor het personeel van Wilton- Fijenoord op Woensdag 28 December 1938 door M. W. H. de Gorter. Vervolg Het is vooral met het oog op dit laatste punt, dat hier bijzonder Uw aandacht gevestigd wordt op de Schiedamsche Afdeeling van de Nederl. Verg. voor Luchtbescherming, die be last zal worden met het aanwerven van de noodige vrijwilligers voor de diverse hulp diensten en met het geven van cursussen teneinde de vrijwilligers voor hun taak in oorlogstijd op te leiden. Niet iedereen, die vrij is van militairen dienst zal echter in de gelegenheid zijn, zijn diensten aan te bieden aan de gemeentelijke Luchtbeschermings-organisatie, want ook de bedrijven zullen in oorlogstijd voor hun eigen bescherming moeten zorgdragen en het is niet meer dan billijk, dat zij hierbij in de eerste plaats beslag mogen leggen op hun eigen personeel, dat vanzelfsprekend reeds met de plaatselijke toestanden volkomen vertrouwd is. De bedrijfsbescherming vormt een uiterst moeilijk probleem op zichzelf en kan gerust vergeleken worden met een Gemeentelijke Luchtbeschermings-organisatie. Wanneer in de luchtbescherming gespro ken wordt over bedrijven, dan worden daar- Normandie" met (bestaande) Penhoët- waterpijpketels „Normandie" met geprojecteerde Velox-genera toren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 3