JUBILEA. H. J. TEEUW. 1899 4 September 1939 Op 4 September j.l. heeft de heer H. J. Teeuw, plaatwerker, zijn 40-jarig jubileum bij onze onderneming gevierd. De heer W. Wilton Sr. heeft hem dier dag in de Directiekamer ontvangen en op hartelijke wijze toegesproken. Als aandenken aan dit jubileum ontving de heer Teeuw van de Directie een gou den horloge met ketting. In de maanden September en Octo ber 1939 zijn de navolgende 25-jarige jubilea bij „Wilton-Fijenoord'' ge vierd, t.w.: J. van Leeuwen, klinker, J. M. Kosten, schipper, J. J. Sauer, kraandrijver. Aan hen werd namens de Directie het gebruikelijke geschenk in couvert overhandigd. OPMERKINGENBUS. Opm. 65. Betr. Methode voor het gemakkelijk verpakken van de cilinders van de smeedpers. Antw. Methode is zeer goed en wordt toegepast. Premie: 10.—. TOLERANTIES EN MEETGEREEDSCHAPPEN. Bij herhaling wordt de aandacht ge vestigd op het juiste gebruik van de toegestane toleranties. Hoewel overbodig merken wij op, dat bij ons de I.S.A.-toleranties worden ge bruikt. Daarbij zullen gewoonlijk pen- of bekkalibers worden gebruikt. Afwij kend van de I.S.A.-passingen maken wij gebruik van de teekens A. en B. A geeft een tolerantie van plus of min 0.1 mm. aan. B van plus of min 0.3 mm. Beide teekens worden ook gebruikt voor plus of min toleranties. Als voorbeeld beteekent dus, dat bij: 25A de maat moet liggen tusschen 24.9 en 25.1; 25+A de maat moet liggen tusschen 25 en 25.1: 25—A de maat moet liggen tusschen 24.9 en 25; 25B de maat moet liggen tusschen 24.7 en 25.3; 25+B de maat moet liggen tusschen 25 en 25.3: 25B de maat moet liggen tusschen 24.7 en 25: Ten onrechte wordt bij een plus maat altijd naar boven gewerkt, terwijl Dt) een min maat naar onderen wordt ge werkt. Zoo wordt ook bij een as de groor- ste maat aangehouden en bij een gar cite kleinste maat, want redeneert men, dan kan er altijd nog wat af of uit genomen worden. Dit is fout; bij een goed ge bruik van de toleranties behoeft er later niets afgenomen te worden, de deelen passen dan in elkaar. Alleen wanneer men te angstvallig boven- of onderkant aanhoudt, moet er nagewerkt worden. Bij voorkeur zal men aanwer ken op de middenmaat, doch men moet ook daar weer niet te veel tijd aan be steden. Bij een maat 25—(-B is 25.1 goed, doch ook 25.2. Vanzelfsprekend moet men de meet- gereedschappen met zorg behandelen. Een ruwe behandeling is funest voor instrumenten, die tot op 0.01 mm. of minder nauwkeurig moeten zijn. Een bekkaliber is geen ketelklem. Nimmer mag men dan ook met kracht zoo n in strument over het te meten werkstuk drukken. De goedkeurzijde moet door eigen gewicht over het te meten stuk heenglijden. Ook een penkaliber mag nooit door ruw geweld of groote kracht in het te meten werkstuk worden ge dreven. Denk er aan, dat bij het werken de stukken warm worden en daardoor uitzetten. Bij het meten moet men hier mede rekening houden. Laat geen pen kaliber in een gat zitten als het stuk warm is, bij het afkoelen komt het zoo vast te zitten, dat men het met geweld moet verwijderen, natuurlijk ten koste van de zuiverheid. Tenslotte moet men afwijkingen van het meetgereedschap opgeven als men deze constateert. Bij een ongeluk geeft men de kalibers of meetgereedschap niet zonder meer terug, doch zegt men wat er gebeurd is. Degene, die na U deze stukken gebruikt, vliegt er anders in. Dat het meetgereedschap en de kalibers zeer dure gereedschappen zijn, weet ieder. Een goed werkman, die hart voor zijn werk heeft, zal deze dan ook met de grootste zorg behandelen. Zij, die dit niet doen, behooren niet in het groote corps van goede vakmenschen thuis. Ten overvloede deelt de Redactie mede, dat zij gaarne opgave ontvangt van voorbeelden, waaruit voor anderen iets te leeren valt. Vanzelfspreiceiia zullen deze gevallen alleen gebruikt worden voor het bovengenoemde doei; Uzelf of Uw collega loopt er geen ge vaar door, zelfs al is er iets dat eigen lijk niet door den beugel kan. Werkt mede om de kwaliteit van ons werk beter te maken, het is ons aller belang. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Het Roode Kruis organiseert een leger van mannen en vrouwen, die hun bloed willen geven om het leven van hun medemensch in stervensnood te redden. Honderdduizend bloedgevers (donors) zullen in stad en land, tot straks in de kleinste dorpen, gereed staan om gewonden en zieken, soldaten en burgers, in oorlogs- zoowel als in vredestijd, met hun bloed de levenskan sen te vergrooten. De Centrale Bloedtransfusie Com missie van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de algeheele organisatie van bloedtransfusiediensten door het ge- heele land ter hand genomen. Honderd duizend donors moeten gekeurd en ge registreerd worden. Thans is 't reeds zoo, dat de bloedtransfusiediensten dik wijls binnen een half uur een bloedge ver kunnen bezorgen. Maar een ont zaglijke organisatie en kostbare inrich ting moet worden opgebouwd, om men- schelijk bloed te conserveeren, opdat men het onmiddellijk bij de hand kan hebben, wanneer transfusies op groote schaal zouden moeten plaats vinden. „Geboren te midden van oorlogs leed, gedreven door naastenliefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoe venden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor mensche- lijk leed kan worden voorkomen en verzacht." Die zich als donor beschikbaar wil stellen wordt verzocht zijn (haar) naam op te willen geven aan den Heer P. C. v. d. Jagt, Chef Alg. Dienst. VAKOPLEIDING, Gezien de vele verkeerde opvattingen over plaatsing op onze bedrijfsscholen, zal ik hierover enkele mededeelingen doen. De opleidingen op onze werf zijn: Timmerman. Koperslager. Bankwerker. Draaier. Electr. lasscher. Voor het beroep van timmerman, bank werker en draaier is het noodzakelijk in het bezit te zijn van een diploma ambachtsscnool 2-jarigen cursus. Aangezien voor kopersla gers momenteel geen opleiding ambachts school bestaat, worden deze meestal uit de loopjongens gekozen. De leerling electr. lasscher moet een leeftijd van 18 jaar be reikt hebben, deze zijn dus meestal reeds in een ander beroep werkzaam geweest. De candidaten voor alle beroepen moeten psy chotechnisch, en zoonoodig medisch gekeurd worden. Alle leerlingen zijn verplicht de avondteekenschool te volgen. Drie maanden na indiensttreding kan een leerlingovereen komst worden afgesloten voor den geheelen opleidingsduur.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2